i „Naam van Radio Veronica misbruikt door partij-Lewin" Vrouw gewurgd met sjaal in Rotterdam VEEL SUCCES FEYEN00RD de koning van de shag edel-pittig-zacht VVV Bergen heeft nieuw bestuur i/ ii i n o p i 1/nn imir ütbnnnn i Zuidmolukkers en de verkiezingen N.l M.BJ voor gevoelige magen weldadige werking Rechtbank moet vroeg op Liedje kwam uit Een jaar geëist tegen tipgever voor roofoverval Verdere daling van werkloosheid in Noord-Holland Drie jaar cel geëist wegens poging tot doodslag NU 1 KOPEN LATER BETALEN WOENSDAG 8 MEI 196 3 13 Voor gezonde witte tanden., De Geen extra uitkering voor Utrecht's gemeentewerklieden Nederlandse en Duitse meisjes kijken verder dan neus lang is MET INTERNATIONALE VOETBALCLUB EMBLEMEN Cassatieberoep van Berkelse arts PERSOONLIJKE LENING DE DIRECTIE van Radio Veronica heeft aan de regeringscommissaris voor 't radio wezen gevraagd te willen bevorderen dat herhaling van het gebruik van de naam Radio Veronica voor politieke doeleinden, zoals in de t.v. uitzending der Nieuw-De mocratische partij op 29 april is geschied wordt voorkomen. „De in deze uitzending vertoonde beelden hebben bg zeer velen de indruk gewekt dat Radio Verenica, al dus de directie, met deze partij in enig verband zou staan". Tevens wordt de re geringscommissaris verzocht eraan te wil len meewerken dat nog voor de verkie zingen een rectificatie, eveneens via de televisie en „op even duidelijke wijze" zal plaatsvinden. De directie van Radio Veronica zegt voorts in een verklaring over deze zaak „Thans blijkt dat de N.D.P. de naam van Veronica ook gebruikt op haar verkie zingsborden, daarbij de luisteraars van Veronica opwekkend, op de N.D.P. te stemmen. Wij wensen nadrukkelijk vast te stel len dat wij deze handelwijze op zijn zachtst uitgedrukt zeer onjuist vinden en verklaren dat wij hier absoluut niet achter staan. Radio Veronica houdt zich principieel buiten elke poli tiek, aldus de verklaring van haar di rectie. Naar aanleiding daarvan deelde de voor zitter-lijstaanvoerder van de N.D.P., de heer M. Lewin, gisteravond mede dat de N.T.S.-regisseur voor de bedoelde t.v.-uit zending de regeringscommissaris heeft op gebeld en gevraagd of er bezwaar was te gen het bordje met de nu door de directie van Veronica gewraakte tekst. De rege ringscommissaris, aldus de heer Lewin, had geen bezwaar dat dit tekstbordje zou worden getoond. Voorts zei de heer Lewin dat hij in de radiouitzending van zijn par tij op vrijdagavond een verklaring zal af leggen over het gebruik van de naam Ve ronica in de bewuste televisie-uitzendihg. Advetentie doeltreffende tandpasta voor het hele gezin Drie maanden na de nog niet opgeloste dubbele roofmoord aan het Brekelsveld te Rotterdam staat de Rotterdamse politie opnieuw voor een moordzaak, waarbij elk spoor ontbreekt. In een fietsenstalling aan de Van den Hoonaardstraat in het noorde lijk stadsdeel is het stoffelijk overschot aangetroffen van de 53-jarige ongehuwde pensionhoudster Johanna Theodora Lude- wigs uit de Schiebroekselaan. Aanvankelijk werd gedacht dat de vrouw aan een hartverlamming was gestorven, maar de politie-arts G. F. C. W. Meyboom vond de omstandigheden nogal verdacht, zódat dr. J.1 Zeldenrust werd verzocht sec tie te verrichten. Hij stelde vast dat de vrouw door wurging om het leven was gebracht. Uit andere verwondingen leidde hij af dat het hier naar alle waarschijnlijkheid een zedenmisdrijf betreft. Een kostganger van de vermoorde, die de fiets in dezelfde stalling stalt, heeft de ontstellende ontdekking gedaan. Toen de man zijn fiets wilde halen om naar zijn werk te gaan (evenals zijn hospita was hij in het bezit van de sleutel van de stalling) struikelde hij bijna over het ont zielde lichaam van mejuffrouw Lude- \rigs. De vrouw lag met de rug op de grond met haar fiets over zich heen. De politie neemt aan dat zij in de stal ling is overvallen en is gewurgd met de sjaalkraag van haar mantel. De rechtbank in Maastricht heeft be sloten tot een zitting op de plek op de rijksweg onder Vaals, waar in de vroege ochtend van 3 september bij een bot sing drie personen om het leven rijn ge- kofnen. De bestuurder van de auto, die in bot- sirig kwam met 'n geparkeerde vrachtwa gen, stond op 19 maart terecht wegens grove schuld aan de botsing. De raads man vroeg toen het oordeel van deskun digen over de verkeerssituatie ter plaat se De rapporten van deze deskundigen zijn thans aan de rechtbank overgelegd en de rechtbank heeft daarin aanleiding gevon den een nader onderzoek van de wegsi- tuatie ter plaatse te gelasten. Dit onderzoek zal plaats hebben op da tum en uur van de botsing van vorig jaar, namelijk op 3 september 's mor gens om vier uur. De behandeling van de zaak door de rechtbank zal daarna op dinsdag 10 september worden voortgezet. De politierechter te Groningen heeft een 21-jarige antennebouwer uit Winneweer wegens clandestien zenden veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk, en ont trekking aan het verkeer van de in beslag genomen apparatuur. De officier van justitie had drie maan den gevangenisstraf geëist. De veroordeelde had gewerkt met een uiterst krachtige zender onder de naam „Lord Wanhoop". Toen de politie de in val deed in zijn woning werd juist het liedje „Janus is door dé politie gepakt" uitgezonden. De heer Lewin was indertijd een der .ini tiatiefnemers van de Vrije Radio-omroep Nederland, VRON, en was daarvan korte tijd adjunct-directeur. Uit de VRON is la ter Veronica voortgekomen. Een jaar gevangenisstraf eiste de offi cier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag tegen een 33-jarige instrumentma ker uit Leiden. Hem was ten laste gelegd dat hij als tipgever had gefungeerd bij een roofoverval, die op 5 oktober werd gepleegd in Leidschendam. Uit een be stelauto werd 'n koffertje met 4.000 ge stolen. Iedere week vervoerde de auto dat bedrag voor een fabriek in Leidschendam en stopte dan even bij het postkantoor. Twee jongens van twintig jaar roofden op 5 oktober het koffertje met geld, ter wijl de chauffeur even het postkantoor was binnengegaan. De instrumentmaker ontkende voor de rechtbank de tip te hebben gegeven, ter wijl een der dieven, die als getuige werd gehoord, verklaarde hem twintig percént van het gestolen bedrag te hebben uitge keerd als beloning. De rechtbank zal op 27 mei uitspraak doen. Bij Koninklijk Besluit is een raadsbe sluit van Utrecht vernietigd, dat beoogde een uitkering-ineens te doen over 1962 ter grootte van twee percent van het jaarsa laris aan het daarvoor in aanmerking ko mend gemeentepersoneel. De Kroon acht het besluit in strijd met het algemeen belang. Het besluit gold de ambtenaren op week- salaris, in casu de werklieden. Naar het oordeel van de Kroon vormt deze uitkering een afwijking van de mi- nistriële richtlijnen. Zij zou leiden tot een verstoring van de onderlinge bezoldigings verhoudingen en tot doorkruising van het algemeen salaris- en loonbeleid ten aan zien van het overheidspersoneel. Handha ving van dit beleid wordt door het alge meen belang gevorderd, aldus de Kroon. Uit een Australische regeringsana lyse der gesloten huwelijken blijkt, dat immigranten uit Nederland en Duitsland gemakkelijker met personen buiten hun groep trouwen dan immi granten uit Zuid-Europese landen. Van de 919 bruidendie in Neder land werden geboren; kozen er slechts 366 een man uit eigen land. Van de 1.021 bruiden, die in Duitsland geboren werden, gaven slechts 348 de voorkeur aan een Duitse man. De ove rigen trouwden met mannen uit an dere landen, waarbij de Nederlandse meisjes 345 maal een Australiër kozen, de Duitse meisjes 280 maal. Van de 3.275 uit Griekenland afkom stige bruiden trouwden er echter 2.984 met landgenoten en van de 2.988 Ita liaanse bruiden trouwden er slechts 215 met niet-ltaliaanse mensen. Advertentie '"nMHi RH" - NIEMEYER SAN Aan de moeilijkheden in de VVV van Bergen is, naar mag worden verwacht, een einde gekomen. In de ledenvergade ring is een door een commissie van goede diensten voorgestelde groep van zeven per sonen met 104 van de 166 uitgebrachte stemmen als bestuur gekozen. 61 stemmen waren uitgebracht op een groep van vijf kandidaten, van wie drie oud-bestuursle den. Toen de uitslag bekend was verlieten de aanhangers van het oude bestuur de vergadering. Het nieuwe bestuur bestaat uit mr. P J. Zomerdijk, voorzitter, mr. A. A. Bouvy, secretaris, M. H. F de Wild. penningmees ter, J. Duyvis, algemeen plaatsvervanger, mevrouw J. Schutte-Dunk en de heren N. L. Steernberg en mr. A. B. E. Voüte. Het nieuwe bestuur zal na wijziging van de statuten over twee jaar zijn mandaat ter beschikking stellen van de ledenvergade ring. Het laatste K.L.M.-toestel uit liak is vertrokken, het eerste na vele jaren is in Djakarta geland. Het ALGEMEEN HAN DELSBLAD is van mening dat men met de ontwikkeling van de relaties tussen Indo nesië en Nederland op de goede weg is. De heropening van de lijndienst op Djakarta wekt de hoop dat de betrekkin gen tussen beide landen zich nv voorspoe dig zullen ontwikkelen. Men heeft inmid dels veel geleerd, aan beide kanten van de lijn is men minder emotioneel rn zake lijker geworden, hetgeen de verwachting wekt, dat ook in de nu aangebroken perio de het geleerde met succes in praktijk zal worden gebracht". Over het vertrek van liet laatste K.L.M.- toestel uit Biak is overigens veel te doer, geweest, omdat de dertig Zuidmolukkers die volgens een rechterlijke uitspraak nog vóór de overdracht naar Nederland moes ten worden gebracht, niet in het toestel zaten. „Knoeiwerk" schrijft HET VRIJE VOLK. Allereerst was de regering er niet van op de hoogte dat er nog een groep Zuid molukkers (Ambonezen) op Nieuw Guinea in de overdrachtsmolen dreigde te raken. Daarna kon men de vertrekkende Neder landse vertegenwoordiger niet meer tijdig bereiken en er ontstonden misverstanden met andere Zuidmolukkers. Toch kon de K.L.M. blijkbaar zijn vertegenwoordiger in Biak wel aan de telex of telefoon krij gen, want hij is de man die nog gepro beerd heeft iets te doen. De verbinding Den Haag-Hollandia (Kota Baroe), al dan niet via Biak werkte voor een particulier bedrijf blijkbaar beter dan voor de rege ring. Het is als slotstuk van de Nieuw Guinea-ellende typerend knoeiwerk." HET EINDHOVENS DAGBLAD vraagt: „Hebben de inheemse telegrafie-ambte- naren hiermee hun eerste daad van sabo tage geleverd door het telegram niet te bezorgen, zoals hun plicht was te doen, nadat zij blijkbaar wèl bericht van ont vangst aan Nederland gezonden l adden? Thans zal moeten blijken of Djakarta vol doende greep op de „burger-militairen" in West-lrian heeft, die daar nu ter fine van het uitdelen van de lakens gestationeerd zijn." Het blad meent dat het verantwoord is om des gewetens wille" het vraagstuk van de spijtoptanten opnieuw in behande ling te nemén, zelfs met een aanstonds demissionaire regering. Sterker, juist met een demissionaire regeringZulk een kabinet pleegt zijn op volger niet te binden weliswaar maar de zorg voor deze spijtoptanten en daarmee gelijkgestelden heeft zich bij letterlijk al le Kamerfracties geopenbaard. Dat maakt, zelfs nu de Kamerfracties zo sterk ver nieuwd zullen worden, elke regering sterk, die een soepeler toelatingsbeleid gaat voe ren". De verkiezingsstrijd neemt natuurlijk in tal van bladen vele kolommen in beslag. ELSEVIER meent dat men van c e par tijen mag verlangen, dat zij een duidelijke uitspraak doen. De Nederlandse kiezer heeft het recht te weten, vóór 15 mei, of de K.V.P. met de P.v.d.A. een bondgenootschap zal aan gaan of niet. We zwijgen nu nog maar van de A.R. die enigszins lijkt op twee verhuizers waarvan de ene denkt dat de piano naar boven moet en de andere naar beneden. Het algemeen kiesrecht is een groot goed. Het heeft één voorwaarde die verschillende partijbureaus blijkbaar on aangenaam is, namelijk dat men tevoren de kiezer vertelt waarop hij stemt". Het ALGEMEEN HANDELSBLAD neemt stelling tegenover mr. L. R. J. ridder Van Rappard van de Liberale Staatspartij. „Waarom neemt de lijstaanvoerder van de Liberale Staatspartij ons kwalijk, dat wij ons verheugd hebben over de construc tieve opvattingen, die op het jaarlijks con gres van de V.V.D. zijn gebleken? Omdat, wij zijns inziens voorbijgaan aan de kern van de zaak: de tegenstelling tussen so ciale rechtvaardigheid en persoonlijke vrijheid en verantwoordelijkheid. Wij be hoorden volgens hem het zwaartepunt meer te zoeken in het tweede dan in het eerste. Hier ligt de kernfout in de gedach- tengang van de heer Van Rappard en de zijnen. De tegenstelling tussen bovenge noemde elementen i s namelijk vonr de li beraal geen tegenstelling. Persoonlijke vrijheid en verantwoordelijkheid rn socia le rechtvaardigheid en bewogenheid staan niet tegenover elkaar maar liggen eikaars verlengde. Het gaat.-met om een of-of, maar om een en-en." Het VRIJE VOLK kritiseert K.V.P.-Spre kers: „Het optreden van dr. De Kort rn ande re K.V.P.-sprekers is niet vrij van zelfge noegzaamheid. Zij gedragen zich als de toeziende voogden in de Nederlandse poli tiek, die nu eens een goedkeuring en dan weer een berisping geven en thans reeds waarschuwen dat in een komende regering alleen die partijen met de K.V.P. i ogen meedoen die zich netjes en overeenkomstig de K.V.P.-opvattftigen gedragen." Boeiende lectuur vindt men in de perio dieken, die door de verschillende partijen worden uitgegeven. Zo in SIGNALEN van de Christelijke Volkspartij, waarin men 'n portret van de lijstaanvoerder ^eft, op wie men beslist moet stemmen, omdat hij K.P.-er is geweest. Een treffend stuk in SIGNALEN is vooral de politieke confi dentie van zuster Nelly: „Voor het landelijke ziekenhuis in lome zomermiddagzon stopte een grote Amen kaanse slee. De chauffeur haastte :ch het portier te openen voor „zijn" minister, die hij steeds rijdt. Daarna opende hij nog de grote deur van het ziekenhuis en wer den zij begroet door een verpleegster. Zijne Excellentie zei: Zuster, ik wou (volgde naam en rang van een hoge func tionaris) spreken, die hier ziek ligt. De zuster: Dat gaat niet meneer, hel is geen bezoekuur, óók niet voor de klasse Zijne Excellentie: Maar ik ben minis ter Met een knikje de zuster: ik ben zuster Nelly, maar het mag echt niet, excellen tie. Zijne Excellentie: Maar als ik daar nu speciaal voor ben gekomen als 'minister. Zuster Nelly: U kunt nu een afspraak maken voor bezoek over twee uur cp z'n gauwst. Zijne Excellentie: Zo lang kan ik niet wachten en hoe denkt de directrice hier over? Zuster Nelly: Net zo als ik, excellentie. Zijne Excellentie af met de woorden Dank u. Nu zou U willen weten, lezer(es), van welke partij of unie die minister was. Maar dat zeggen we u niet: zelfs niet in het volgende nummer. Daarvoor is zelfs de C.V.P. te gouvernementeel. En wilt u loeten wat gouvernementeel is? Leest u dan eens zondag 39 van de Hei- delbergse catechismus, die dit jaar 400 jaar zijn gezegende invloed uitoefende. En denkt u daarbij dan óók aan koningin Wil- helmina". Advocaat-generaal concludeert tot verwerping Het cassatieberoep, ingesteld tegen het arrest van hét Leeuwarder gerechtshof, waarbij de Berkelse arts O tot levens lange gevangenisstraf werd veroordeeld wegens gifmoord op zijn medegevangene L. in de strafgevangenis te Leeuwarden, dient door de Hoge Raad verworpen te worden. Tot deze conclusie kwam gisteren de advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Ch. Moons. Op 18 juni zal de Hoge Raad beslissen over het cassatieberoep van de thans 47-jarige arts, die al eerder tot levenslang werd veroordeeld wegens moord op zijn echtgenote. Als eerste cassatiemiddel had de verde diger van de arts, mr. F. H. Piket, nietig heid van de dagvaarding bepleit op grond van het feit, dat in de dagvaarding niet is vermeld dat L. niet wist wat hij in nam. De advocaat-generaal meende echter, dat de dagvaarding in haar geheel vol doende duidelijk is. Voorts had mr. Piket er bezwaar tegen gemaakt dat tijdens het proces voor het hof in Leeuwarden getuigen en deskun digen niet overeenkomstig de voorschrif ten was aangezegd wanneer zij weer moes ten verschijnen voor de voortzetting van het proces. Mr. Moons meende dat ook dit middel niet tot cassatie kan leiden. Kennelijk heeft het hof het proces als één geheel beschouwd. Ook had mr. Piket betoogd dat de be wezenverklaring niet voldoende met rede nen is omkleed en dat voor de bewijs- constructie gebruik is gemaakt van tegen strijdige verklaringen. De advocaat-gene raal wees ook dit cassatiemiddel af en concludeerde tot verwerping van het be roep. Ook in april is het aantal werkloze mannen in Noord-Holland weer terugge lopen en wel van 4516 tot 3454. Deze te ruggang werd ook deze maand nog ver oorzaakt door het hervatten van de werk zaamheden, die in de vorstperiode tot stilstand waren gekomen, maar ook door het op gang komen van de voorjaarsac tiviteit De aanvragen van de werkgevers na men toe van 13.008 tot 14.187. Ook deze maand hadden deze aanvragen hoofdza kelijk betrekking op bouwvakarbeiders (300), metaalarbeiders (260), administra tief personeel (170) en losse arbeiders (210). In het gewest Haarlem (rayons Haar lem en Zandvoort) daalde de werkloos heid van 345 tot 250, dat is 0,45 percent van de afhankelijke beroepsbevolking. Het landelijk percentage is 0,9. Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers was eind april 1605, een toeneming van 296. De vraag naar vrouwelijk personeel nam in april toe van 1396 tot 1509. Advertentie NEDERLANDStHE MIDDENSTANDS»ANK N.V Advertentie Norac het veilige vertrouwde middel tegen overtollig maag zuur, vormt een be schermend laagje op de maagwand. Norac, han dig doosje, staat al voor U klaar op de toonbank van Uw apotheker of drogist. De officier van justitie bij de rechtbank in Roermond heeft drie jaar gevangenis straf geëist tegen een 39-jarige arbeider uit Venlo die terechtstqnd op beschuldi ging van poging tot doodslag. Hij zou zijn vriend, een 36-jarige fabrieksarbeider, met een hamer op het hoofd hebben geslagen. „Het is een medisch wonder", aldus de officier „dat deze man nog leeft, want hij mist een groot deel van zijn hersens". Het slachtoffer is nog altijd gedeeltelijk verlamd. Op de avond van 6 november hadden beide mannen besloten „geld te halen" bij een machinefabriek te Maasbree. Ze werden echter steeds gestoord door pas serende wielrijders en op een gegeven moment wilde de 36-jarige niet meer aan de inbraak meedoen. Verdachte bóód zijn hélper een sigaret aan die echter werd geweigerd. Hij werd daarop zo boos dat hij de man met de hamer op het hoofd sloeg. Uit getuigenverklaringen kwam vast te staan dat de verdachte relaties onderhield met de vrouw van het slachtoffer en dat dit eigenlijk de achtergrond was. Verdach te zou zijn vriend 6000 hebben betaald en toen er geen geld meer kwam zou het slachtoffer hem de toegang tot zijn huis hebben geweigerd. De inbraak was be raamd om de man weer aan geld te hel pen om zijn verhouding met de vrouw te kunnen voortzetten. 21 mei zal de rechtbank vonnis wijzen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13