De twee grote muziekfestivals van Italië „Van de brug af gezien" DE PROGRAMMA'S Kinderzang in het Proveniershof je Eric van Ingen regisseur van Heyermans' „Uitkomst" In 't Goede Uur Kleurenhoutsneden van Cor Basart Mutaties Nederlands Danstheater Amerikaanse organist gaf een concert in de Grote Kerk WOENSDAG 8 MEI 1963 17 Het „Festival der twee werelden" en de „Maggio Fiorentino'' Wijziging radioprogramma van vanavond Openhaar eindexamen van Amsterdamse Toneelschool A W nabeschouwingen Mager liefdesmenu Haarlemse organist Klaas Bolt speelt in Bremen NEGEN MUZEN De Parochiespelers met Miller's nationaal landjuweel De radio geeft donderdag T elevisie pro gramma Adviescommissie studie opdrachten t.v. ingesteld (Van onze correspondent) ROME. Het moge dan zo af en toe nog wat frisjes zijn, in Italië is de lente bezig plaats te maken voor de zomer. De grote toeristenstroom is op komt en in alle steden wordt gewerkt aan vermakelijkheden om de mensen een paar dagen langer vast te houden. Dat is natuurlijk overal in Europa zo en het zou ondoenlijk zijn de programma's op te geven van alle festivals, die de Europese zomers aantrekkelijk moeten maken. Italië heeft er tientallen. Maar twee daarvan zijn van zo groot internationaal belang, dat wij er beslist aandacht aan moeten wijden. EEN DER JONGSTE festivals van Europa, maar waarschijnlijk ook het meest boeien de, is het door Giancarlo Menotti gestichte „Festival der twee werelden" te Spoleto. Het zal dit jaar zijn zesde editie beleven en het programma is weer heel bijzonder, doordat het veel premières biedt, de aan dacht vraagt voor minder bekende of totaal vergeten werken en veel kansen biedt aan jeugdig talent. Het festival duurt van 20 juni tot IS juli. De openings avond, op 20 juni, steeds een gebeurtenis voor de Romeinse en Florentijnse prinses sen, maar ook voor de petroleumkoningen van Texas, die in hun eigen vliegtuig naar „de middeleeuwen" vliegen, waar het oude Umbrische stadje in thuis hoort, brengt een wel heel bekend werk: Verdi's „Traviata". Maar we zijn in het Verdi jaar en natuurlijk is een „Traviata" in Spoleto wel iets anders dan in Milaan ot Rome. De hoofdrol zal worden vertolkt door een volkomen onbekende zangeres, van wie wij alleen weten, dat zij heel jong is, in Livorno geboren werd en, naar ons wordt verzekerdzelfs de vermaarde Callas overtreft. Die „Traviata", onder regie van Luchino Visconti, zal in het „Teatro Nuovo", dat dit jaar juist een eeuw oud is, vijfmaal worden herhaald OP 21 JUNI is in hetzelfde theater een première, niet alleen voor Italië maar voor het Westeuropese continent: „Ballet Ram- bert", het oudste balletgezelschap van Engeland, zal ons vergasten op de volledige „Don Quichot" met muziek van Minkus (verre van fraai) en in de choreografie van Petipa, herzien door Victor Gsovsky en Advetentie IN DE BESLOTENHEID van het Pro veniershofje, waar tussen de gevels van schilderachtige huisjes de rust uit vervlo gen tijden bewaard is gebleven, werd Bevrijdingsdag het traditionele kinder zangconcours gehouden, een van de aan trekkelijkste evenementen bij de herden king van de bevrijdingsdag. De koren van zes Haarlemse lagere scholen hebben dit jaar gelegenheid gevonden om zich op de ze wedstrijd voor te bereiden. Het resul taat van deze muzikale studie was zo als de jury, die de zang zou beoordelen, en ongetwijfeld ook de toehoorders bij dit concours met voldoening hebben kunnen constateren over het algemeen zeer prijzenswaardig. De prestaties stonden op een behoorlijk peil, al bleven er graduele verschillen, uiteraard. In elk geval heb ben de deelnemende wngens en meisjes met hun zang kunnen aantonen, dat er al thans op „hun school" het belang van goed zangonderwijs beseft wordt en dat zij in de gelukkige omstandigheid verke ren daarvan te kunnen profiteren. VOOR DEZE WEDSTRIJD hadden de leiders van de schoolkoren goede, muzi kaal verantwoorde liederen gekozen, lie deren, die nog door de lagere schooljeugd zonder door smaakvervorming veroorzaak te innerlijke weerstand aanvaard kunnen worden. Zij waren gekozen, volgens een der voorwaarden van het concours, uit de Vaderlandse liederen en verder bestond het programma uit liederen naar vrije keuze. Het koor van de Marnix-school, dat als eerste optrad, maakte direct al een uit nemende indruk met zijn kristalheldere zang, waarvan de ritmiek en de dictie eveneens te loven vielen. (1ste prijs en wisselbeker, 326 p.). Met slechts vier punten verschil behaal de het koor van de koningin Emma-school dat behoudens enige onzuiverheid goede zangkwaliteiten kon tonen, de tweede prijs. HOE WEINIG de prestaties van de drie beste schoolkoren uiteenliepen bewees ook de waardering voor de zang van het koor van de Sint Jozef-school, dat om zijn ver zorgde vertolkingen de derde prijs met 316 punten werd toegekend. De vierde prijs met 288 punten kreeg het koor van de Jan Gijzen-school, dat verdienstelijk voor de dag kwam, maar dat zijn zang nog had kunnen vervolma ken door verbetering van de klank en van de eenheid van samenzang. De twee troostprijzen gingen naar de Charlotte de Bourbonschool (281 punten) en de Willem de Zwijgerschool (277 pun ten). De vertolkingen van deze koren wa ren zeker voldoende, maar er bleef een te kort aan muzikale voordracht, aan een heid en in klankgehalte. Met het zingen van ons volkslied werd deze geanimeerde zangwedstrijd besloten (Deze recensie, die een plaatsje had moeten hebben op de pagina-over de vie ring van Bevrijdingsdag, is echter door ruimtegebruik blijven staan. Red.) P. Zwaanswijk Rotislav Zakharof. In Londen is het een groot succes geworden; het internationale en zeer verfijnde publiek van Spoleto zal waarschijnlijk dat succes bevestigen. Ook van dat ballet zijn vijf opvoeringen voor zien. „Ballet Rambert" komt nog met een tweede programma, bestaande uit vier balletten. Drie daarvan zijn van de jonge choreograaf Norman Morrice (er is een wereldpremière bij: „De Reizigers", op muziek van Salzedo), het vierde is één der bekendste werken van Anthony Tudor, Gala Performance" op Prokojev's „Sym- phonie Classique". VERLEDEN JAAR bracht Menotti de door hem ontdekte groep negerzangers en dansers naar Spoleto, die „Black Nativity" tot een zo overweldigend succes maakte, dat de groep nog steeds in Europa van stad naar stad reist. Dit jaar komt er een andere groep, naar het heet nog uitzon derlijker; we krijgen in het kleine theater ,Caio Melisso" de wereldpremière van Gospel Time", die tienmaal herhaald zal worden. Reeds voordien gaat in datzelfde theater een andere wereldpremière en wel van de opera „The Coach with six inside" (de koets met zes reizigers), tekst van Miss Erdman naar de bekende roman van James Joyce, „Finnigans Wake", muziek van de Japanse componist Teiji Ito. In het kleine theater wacht ons ook nog een andere wereldpremière, ditmaal van een opera in één bedrijf, „De Moeder" van S. Hollings- woerth. Dat programma wordt aangevuld met een langvergeten, maar zeer karakte ristiek werk uit de Venetiaanse zestiende eeuw, „La Barca di Venezia per Padova (De schuit van Venetië naar Padua) van Adriani Banchieri. Alsof dit nog niet ge^ noeg ware, komt er nog de wereldpremière van een „Cantate-ballet" van Henri Sau- guet, „Plus loin que la Nuit et le Jour". De uitvoerenden zijn het sextet Luca Ma- renzio, het koor van Pamplona in Spanje Choreografie: Rhoda Levine en Carlo Maz- zoni. ENKELE TONEELSTUKKEN in het Engels worden in het derde theater, een soort circustent, voor 't voetlicht gebracht Verder is er natuurlijk het gebruikelijke openluchtconcert van gewijde muziek. Dit maal is de keuze gevallen op Handels Messiah". De dirigent is als steeds Tho mas Schippers, waarschijnlijk de enige dirigent ter wereld die tussen zijn 25ste en zijn 30ste jaar in alle grote theaters van Amerika, Italië, Duitsland en de Sovjet Unie heeft gedirigeerd. De gebruikelijke „cocktailconcerten", dat zijn kamerconcer ten iedere "middag van twaalf tot half een, komen het overrijke programma aanvullen en dragen er niet weinig toe bij dat Spoleto gedurende enkele weken tot een paradijs wordt voor alle muziekliefhebbers. Natuur lijk een enigszins duur paradijs, want ook al woont en eet men er vrij goedkoop, de toegangsprijzen tot de theaters zijn, als steeds in Italië, heel hoog. op de eerste rang zelden minder dan f 50,Maar de „cocktailconcerten", waarin beroemdheden uit de hele wereld optreden, hebben een vast tarief van 300 lire, ongeveer 1.70, onverschillig waar men gaat zitten. De Maggio Fiorentino HET TWEEDE GROTE festival is de Maggio Fiorentino", met een veel oudere traditie en zonder de originaliteit, die aan Spoleto een eigen bekoring geeft. Ook in Florence begint men natuurlijk met een opera van Verdi en wel „Un Ballo in Maschera", dat op 10 mei 's avonds in het Teatro Communale (Stadsschouwburg) het muziekfestijn opent. Maar in Florence kan men tijdens de „Maggio" rekenen op de allerbeste krachten waarover Italië be schikt. Op woensdag 15 mei ivordt in het kleinere theater „Alla Pergola" een be kend werk opgevoerd van Ernst Krênek: „Johnny spielt auf'. Voor Italië is dit een première, maar de componist schreef dit werk reeds in 1926. Het zeer onvolledige programma vermeldt dit niet, maar wij menen dat voor deze „Johnny" zangers koor en orkest uit Wenen overkomen. Op zondag 26 mei, des avonds, gaat in de stadsschouwburg Moessorgsky's „Ko vancina" in het Russisch. Daartoe komt waarschijnlijk het vermaarde operagezel schap uit Belgrado naar Florence. Verdi wordt geëerd met nog een tweede opera, I Masnadieri" (de rovers), gebaseerd op het gelijknamige toneelstuk van Schiller. Dit is nu eens een weinig bekend werk van de grote meester. Het is na de Lon- dense première van 1847, die allerminst een succes was, zelden meer opgevoerd. Door het publiek de gelegenheid te schen ken kennis te nemen van dergelijke minder bekende werken, heeft een festival vooral culturele zin. HET PROGRAMMA vermeldt nog een wereldpremière op zaterdag 1 juni in het theater „La Pergola". Het gaat om „La Celestina" van F. Testi. Uit niets blijkt of men hier met een opera of een toneelstuk te doen heeft. In de eerste helft der zeven tiende eeuw leefde er een dichter Fulvio Testi, maar voor zover ons bekend heeft hij nooit een toneelstuk onder die naam geschreve- La Celestina" is de naam van een over" ~nd laat-middeleeuws Spaans stuk, waa an de schrijver onbekend is. Het geldt als het beste toneelstuk dat ooit in de Spaanse taal werd geschreven. Op de avond van 13 juni krijgen we in het Frans in het theater „La Pergola", een stuk van Paul Claudel, „Partage de Midi". Enkele concerten vullen het vrij rijke programma aan. Op maandag 20 mei, des avonds, zingt in „La Pergola" de vermaar de Amerikaanse alt Maureen Forester. Op maandag 3 juni speelt in datzelfde theater het „America String Orchestra" uit Phila delphia en op donderdag 6 juni kan men er de Russische violist Leonid Kogan horen. Op maandag 17 juni zal in de stads schouwburg de pianist Emil Gilels op treden en op 19 juni in hetzelfde theater Robert Casadesus. Op zaterdag 22 juni wordt er symfonische muziek ten gehore gebracht onder leiding van de dirigent Georges Szell. Eric van Ingen van de Haagse Comedie heeft de regie overgenomen van Herman Heijermans' „Uitkomst", dat als Neder landse Toneelmanifestatie in het komende Holland Festival zal worden opgevoerd. Hij neemt deze taak over van Albert van Dalsum, die minder snel van een recente operatie herstelt dan werd verwacht. Van Ingen zou aanvankelijk als assistent van Van Dalsum zijn opgetreden. Als regisseur debuteerde Eric van Ingen in 1955 met „Thee en Sympathie" van Ro bert Anderson bij het toenmalige Rotter dams Toneel. Later voerde hij bij de to neelgroep Puck onder meer de regie over stukken als „Zeven tegen Nippon" van Willis Hall en „Tchin-Tchin" van Franqois Billetdoux. In „Uitkomst" heeft hij Geor gette Hagedoorn en Jules Royaards. colle ga's van de Haagse Comedie, als hoofdrol spelers. De VARA heeft haar radioprogramma van vanavond gewijzigd in verband met een toespraak naar aanleiding van de jongste pauselijke encycliek „Pacem in terris". Spreker is Geert Ruygers. De titel van zijn toespraak is „De paus en de bom". Het programma van 18.35 u. tot 22.30 u. ziet er nu als volgt uit: 18 35 Amusements programma uit Lissabon, 19.00 Voor de kinderen. 20.00 Nieuws in het kort. 20.05 Amusementsprogramma uit Lissabon. 20.40 De Paus en de bom. 20.55 De zaak-Winston, hoorspel. 22.20 Lichte grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws. De openbare demonstratie naar aanlei ding van hqt eindexamen van de toneel school zal in Amsterdam plaatshebben op zaterdag 25 mei in de Stadsschouwburg. Herhalingen zullen worden gegeven op 4 juni te Haarlem, op 6 juni te Utrecht op zaterdagmiddag 8 juni te Den Haag en op 12 juni te Rotterdam. HOEWEL WEER uitstekend verzorgd, regisseur Wim Neyman, dat geheel aan viel het liedjesprogramma van Vara- de liefde gewijd was, wel wat tegen. Aan de muziek van het orkest Frans de Kok en het kwintet Rinus van Galen lag dit beslist niet. Wèl naar onze mening aan de wijze, waarop in het algemeen de lied jes gebracht werden (door jonge, nog niet zo ervaren artiesten) en de wat povere choreografische verrichtingen van het bal letgroepje. Het is natuurlijk lofwaardig dat men op deze wijze meer of minder talent volle jongeren vooruit wil helpen, maar men dient wel te bedenken, dat de t.v. de kijkers verwend heeft, vooral op het terrein van de lichte muze. „L'inconnue du téléphone", een afleve ring in de serie van Inspecteur Leclerc was, voorzien van alle mogelijke cliché trekjes, toch weer een smakelijk voor beeld van een Franse thriller. OP DE HEM EIGEN, beschaafd-rustige wijze presenteerde Berend Boudewijn het door hem en Kees van Maasdam samen gestelde magazine „Uit", dat een aanwinst voor het VAR A-programma geworden is, De vraaggesprekjes, in mootjes gehakt ter- wille Van foto- en filminlassen, deden het weer goed. Vooral de interviews met Walden en Muyselaar (Snip en Snap) en met de vroegere operette-ster Betty de Vries waren interessant. HET DOOR Jaap Buys geleide vra genuur, dat werd toegevoegd aan de twee uitzendingen over de geboorteregeling, heeft ons minder kunnen bevredigen. De vragen van het drietal mensen, dat een legertje van briefschrijvers vertegenwoor digde, waren zeker niet altijd scherp en duidelijk gesteld. Zij gaven ons boven dien af en toe het gevoel, dat zij als een soort van grootste gemene deler van de inhoud der binnengekomen brieven in el kaar waren gezet. En jammer genoeg waren de antwoorden van de forum leden ook niet altijd even helder. Enige ervan riepen twijfels en vragen op. Het nut van deze uitzendingen is wellicht ge weest, dat duizenden echtparen en verloof den alsnog naar de voor hen aangewezen artsen of adviesbureaus gaan. J. Damshuizer „IN 't GOEDE UUR" worden deze maand houtsneden in kleur geëxposeerd van Cor Basart, die ik de laatste jaren alleen als graficus zag optreden. Niet alleen de kleuren, maar ook de gehele wijze waarop Basart zijn vlak bestrijkt tekenen hem toch ook als schilder, die in de beperking van dit soort grafiek dan voorlopig misschien zijn beste uit drukkingsvorm gevonden heeft. Basart toont zich een uitstekend vakman, die ook de houtgravure aankan en weet wat hij met het vlakke, generfde hout be reiken kan. Basart gaat ook uit van een weloverwogen conceptie, nodig voor zijn zo gave werk. In Basarts prentkunst komt de kleurgeving niet toe aan het be lang, dat deze in de schilderkunst kan hebben, maar de kleur heeft wel degelijk een wezenlijke betekenis, werd om méér gebruikt dan om uiterlijke schoonheid van de prent. DAT VALT DIRECT al op in het eerste blad, voorstellende een Griekse vrouw, waarbij het geel, het grijs en het zwart zeer authentiek aandoen. Men bekijke ook eens de achtergrond van „Griekse vis sersvrouw" Dit is een licht dat moet kloppen met de werkelijkheid. Basart wist ook het Spaanse licht treffend op te roe pen. Dichter bij huis wist hij de atmos feer van de Deltawerken tot uitdrukking te brengen door het gebruik van kleur. De betekenis van de kleur in Basarts gra fische werk is duidelijk; de kleur, die ook zo sfeerbepalend kan zijn, gezien bijvoor beeld het blad met de snoekvissers in de net aanbrekende ochtend. Voor Basart is het onderwerp van groot belang en hij heeft het niet oppervlakkig bekeken. Hoe echt zijn zijn „Hengelaars 's nachts", hun spullen u'tpakkend terwijl een vroege auto voorbij gaat. Geestig is „De goede vangst". De Amsterdamse haven werd treffend ge typeerd door de groepjes per fiets naar huis terugkerende werkers Die groepjes werden welgeritmeerd op het vlak gezet en voor de zo kleine afmetingen van de figuurtjes vond Basart op bewonderens waardige wijze de essentiële vorm. SCHILDERACHTIG werd de prent van IN DE BAVO aan de Grote Markt te Haarlem kon men gisteravond luisteren naar het spel van de Amerikaan Leslie P. Spelman, director of music uit Red- lands (Californië), die op het zowel naar het uiterlijk als naar de klank gemeten buitengewoon fraaie orgel een interes sant en afwisselend programma ten ge hore bracht. Leslie P. Spelman bleek voortreffelijk op de hoogte van de mo gelijkheden die het Haarlemse orgel de vindingrijke kunstenaar biedt. Niet al leen was het spel van de Amerikaan virtuoos en gaf het in ritmische afwer king, tempokeuze en exacte interpretatie een gunstig beeld van de muzikale in stelling van Spelman, het bleek ook, dat hij van de registratiemogelijkheden van het instrument volledig op de hoogte was. MEN BEHOEFDE het niet altijd eens te zijn met de gekozen registraties, met name kon men in bepaalde registratie overgangen een licht concessie menen te beluisteren aan het uiterlijk effect; blijf* de erkenning dat hier blijk gegeven werd van een grote muzikale fantasie. Het programma vermeldde orgelwerken uit zeer uiteenlopende perioden van de muziekgeschiedenis en van zeer uiteenlo pende kwaliteit. Het kwaliteitsverschil kwam het meest tot uiting toen na het begin met de grootse „Suite du premier ton" van de vroeg-18de-eeuwse Frans man Louis-Nicolas Clérambault vervolgd werd met twee ontoelaatbaar-vervelende koraalvoorspelen van Johannes Brahms. En al even duidelijk en voor onze tijd en ons land op pijnlijker wijze kwam het kwaliteiteitsverschil tot uiting, toen na de Inventionen van onze landgenoot Marius Monnikendam vier koraalvoorspelen van Johann Sebastian Bach de avond kwamen besluiten. Leslie P. Spelman is zeer spe ciaal geïnteresseerd in de hedendaagse Nederlandse orgellitteratuur hij heeft in de Verenigde Staten zelfs concerten ge geven, uitsluitend gewijd aan dit ons zo nabije aspect van de muziek. Wij nemen echter aan dat deze speciale voorkeur be rust op andere werken, dan op de Inven tionen van Marius Monnikendam van deze „inventionen"' namelijk is de inven tie al even zwak als de uitwerking. Mon nikendam kon niet op tegen de Amen- kaan Walter Piston, die met zijn Chro matic Study on the name of Bach de in druk wekte, dat hij zelfs met het honderd en één maal gebruikte B-A-C-H-thema nog van alles wist te doen. Hoewel ook dit werk niet buitengewoon sterk leek, wist het toch te boeien door een evenwichtige opbouw, die bij de maker een afgerond vormgevoel deed veronderstellen. Zowel Monnikendam als Piston kregen trouwens van Leslie P. Spelman alles waar ze voor hun werk behoefte aan hadden. Rob du Bois Vioolspelende jongen worstelaars. Ontroerend is een ziek jongetje, misschien met even een senti menteel kantje. Waarom niet? Een jonge tje op vioolles, over zijn instrument met de ogen zoekend naar hetgeen de leraar wel van zijn studie denkt, is goed gezien. Zo'n verbeelding is meer dan knap alleen; zij steunt op een echte ontroering. Het kenmerkende van Basart is trouwens dat hij in strenge, bijna koele vorm uitdruk king weet te geven van een echte bewo genheid. Dat hij de Spaanse Guardia-Civil niet mint is wel duidelijk. Aan de Fla mencozanger heeft hij geen hekel, maar voelt enige ironie, dacht ik, van de nuch tere Hollander tegenover de pathetische Spanjaard. Weldadig zijn Basarts zomers, verbeeld bij dag en bij avond. Van echt Hollandse kleur is zijn landschap met mo len, dat even herinnert aan de beste ver beeldingen van ons land door Benner. Bob Buys De Haarlemse organist Klaas Bolt brengt vandaag in het kader van de orgelweek in de St. Martini Kirche te Bremen een con cert ten gehore, waarvan het programma bestaat uit een eigen compositie en werken van Jan Koetsier, Cor Kee, Piet Kee. Jo- han Timmerman, Piet Post en Willem Vogel. Hans van Manen, artistiek directeur van het Nederlands Danstheater, heeft Benja min Harkarvy, thans algemeen regisseur, tot adjunct artistiek .directeur benoemd. Harkarvy legt zijn functie als gastleraar bij het Scapino-ballet per 1 september neer. De leiding van het Nederlands Dans theater is voor het komende seizoen als volgt samengesteld. Directie Carel Birnie en Aart Verstegen, artistieke leiding: Hans van Manen en Benjamin Harkarvy. Maitre de ballet: Hanny Bouman. Diri gent is Louis Stotijn, toneelmeester Ben Kuijpers, inspiciënt Paul Stokhof. Tingel Tangel. In verband met zijn tournee naar Amerika, Venezuela, de An tillen en Suriname zal het cabaret „Tingel Tangel" zondag 12 mei de afscheidsvoor- stelling geven van „Laat ze maar praten". Zaterdag 18 mei vertrekt het gezelschap van Schiphol. Uw recensent moest dinsdagavond zijn aandacht verdelen tussen het Minerva theater en de Haarlemse Stadsschouw burg. In de Stadsschouwburg werd de finale voor het Nationaal Landjuweel voortge zet, ditmaal door „De Parochiespelers" uit het Friese .Joure welk ensemble, even als het „Roosendaal's Rooms Toneel" dit de vorige avond had gedaan, een opvoe ring gaf van Arthur Miller's voortref felijk toneelspel „Van de brug af gezien". Deze direct op elkaar volgende voorstel lingen van hetzelfde stuk vormen uiter aard een bijzonder interessant vergelij kingsmateriaal en het is voor mij dan ook enigszins spijtig, door de spelregels van een toneelconcours te worden weerhou den het voor en tegen van beide verto ningen aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Wel mag na deze doublure de vraag wor den gesteld, of het bij een toneelwedstrijd eigenlijk niet ideaal zou zijn wanneer al le deelnemende verenigingen werden ver plicht uit te komen met hetzelfde stuk Weliswaar zou zulk een lange serie voor de jury en de recensenten op de duur misschien een zekere kwelling gaan betekenen, maar men zou bij een derge lijk voorschrift vermoedelijk voor minder problemen worden gesteld dan thans, nu regisseurs en spelers moeten worden be oordeeld in zulk een uiteenlopende stuk ken als bijvoorbeeld „Dertien aan tafel", „Hamlet" en „Een bruid in de morgen". Wat nu de recente opvoering met „Van de brug af gezien" betreft, is nogmaals gebleken dat de auteur van „Mijn zoons", „De vuurproef' en „De dood van de han delsreiziger" ook met dit toneelstuk een bijzonder hoge troef op tafel heeft ge gooid. Want dialoog en handeling zijn op zulk een meesterlijke wijze samengevoegd, dat het stuk de toeschouwer blijft boeien, ook al kent hij het verhaal en wordt het in een nogal uiteenlopende opvatting van HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00- 24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture, radio voor vroege men sen met reportages, een liedje en actua liteiten. (7.30-7.35 Strip voor de jeugd). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolra dio. NCRV: 10.00 NCRV-lied. 10.03 Fluit en orgel: klassieke muziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Geestelijke liederen (gr.). KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geeste lijke liederen. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte muziek. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Mededelingen t.b.v. land- en tuin- 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte grammofoonmuziek (verv.). 13.40 en Radiokoor: amusementsmuziek. 14.40 Fragmenten uit de opera Werther (gr.). 15.35 Licht instrumentaal trio. 16.00 Bijbel overdenking. 16.20 Oude muziek. 16.55 Gi taarspel (gr.). 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.40 Beursberichten. 17.45 Metropole-orkest: lichte Franse muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte orkestmu ziek en zangsoliste. 18.50 Sociaal pers- pektief, praatje. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Politieke lezing. 19.20 Geeste lijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Oude grammofoonmuziek. 20.00 Lichte grammo foonmuziek. 20.20 De jeugd op eigen wie ken, hooorspel (18). 21.00 Militair orkest (opn). 21.30 Op de man af, praatje. 21.35 Moderne orkestmuziek (opn.). 22.00 Kerk orgelconcert: moderne werken. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platennieuws. 23.30 Vers in 't gehoor: voordracht van gedichten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma-overzicht, aan sluitend lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Klassieke grammo- foonmuz. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lich te grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Moderne ka mermuziek (opn.). 12.00 Licht ensemble met vocaal ensemble. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Elektronisch orgel: lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Danscrkest met zangsolisten. 14.00 Viool en piano: klassieke muziek. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Weense avond (herhaling van maandag 6 mei jl.). 16.00 Van vier tot vijf, Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Even tueel actueel. 18.20 Verkiezingsprogram ma. 18.30 Ronde van Nederland 1963. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Licht instrumen taal kwintet met zangsoliste. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Carrousel, een pro gramma dat alle kanten opgaat. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroepor kest en solist: rapsodieën-programma. 21.10 Drieluik, hoorspel. 21.45 Metropole orkest. 22.20 Grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualitei ten. 23.00 Sportactualiteiten. 23.10 Discota- ria. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Latijns Amerikaan se muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Franse les. 16.24 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 17.50 Lichte muziek. 18.00 Sportberichten. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Radiokroniek. 19.00 Nieuws. 19.30 Lezing. 19.40 Radiowedstrijd voor school koren. 19.50 Politieke lezing. 20.00 Moder ne en klassieke muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Chansons. 23.00 Nieuws. 23.05 Uit zending gewijd aan de opera. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS. 17.35-17.45 De Verrekijker, jeugdjournaal. 19.30 Alles draait om moeder, TV-feuil- leton. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.20 Verkiezingsprogramma. NCRV: 20.30 Muziek voor u, o.l.v. Pi Scheffer. 21.05 Zoek de zin op, intelligentiespel. 21.40 23.30 Directe reportage van de voetbal wedstrijd BenfinaFeijenoord. VOOR DONDERDAG VARA: 14.30-15.15 Voor de vrouw. 15.15 Pauze 15.30-15.45 Voor de kinderen. 19.30 Sport. NTS. 20.00 Journaal. 20.20 Verkie zingsprogramma VARA: 20.30 Achter het nieuws. NTS: 21.00 De kersentuin, toneel stuk. 22.50 Journaal. 22.55-23.05 Extra Sport in Beeld: Ronde van Nederland, filmver slag. De staatssecretaris van O. K. en W. heeft een commissie ingesteld die advies zal ge ven over het verstrekken van studie-op drachten in het belang van de televisie en de toekenning van daarmede verband houdende studietoelagen of beurzen. In deze commissie zijn benoemd: tot voorzitter ir. J. D. H. van der Toorn en tot leden prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs en J. Kassies. Secretaris is mr. M. P Bajetto. Jaarlijks, te beginnen 1964. zal een der leden aftreden en door benoeming door een nieuw lid worden vervangen. de regisseurs gespeeld. Vandaar dat de leden van de katholieke Haarlemse toneel verenigingen „Ludamus" en „St. Gene- sius", voor wie het stuk dinsdag voorna melijk werd gespeeld, zonder twijfel een mooie toneelavond in herinnering zullen houden, al (mag dit even?) ging mijn per soonlijke voorkeur uit naar de voorstel ling van de Brabanders. Jan van Dam

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17