MILITAIRE LUCHTVLO Tante Patent en buurman Bezig PANDA EN DE JACHT OP JANSEN MAAKT ZIJN DEBUUT het Amerikaanse ontbijt Kroesjtsjev als propagandist van NEGEN MUZEN Ons vervolgverhaal SB WOENSDAG 8 MEI 196 3 19 m - v0j$M^\+ li wr EEN OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR KLAAS VAN DER GEEST RUSSEN „BLIEVEN" GEEN MAIS I .-v Premier Kroests jev doet zijn best de Russen ervan te overtuigen dat mais met alleen geschikt is als varkens- en de kip penvoer. Zijn voornaam ste argument is dat de Amerikanen veel mais eten: „Amerika is het rijkste kapitalistische land maar toch eten de Ame rikanen het meeste mais als voedsel in allerlei vormen." Kroesjtsjev wordt niet moe de lof te zingen van de Amerikaanse mais- vlokken-bij-het-ontbijt. De Russen halen hiervoor hun neus op. Hun opvat tingen van het ontbijt zijn anders: een bord vol war me worstjes, aardappelen, kool en een dikke saus er- ov.er. De saus wordt op- gesopt met vier of vijf sneden wit brood. Onlangs heeft Kroest- sjev de Russen zelfs trachten over te halen tot de eenvoudige „potato chips", de knapperige ge zouten aardappelschijfjes. „Voedzaam en smakelijk", noemde hij ze „ik zou zelfs zeggen lekker." De Russen houden ech ter vast aan aedrooade zonnebloemzaden en pom poenzaden als hapje tus sen de maaltijden. Een dezer dagen wijdde Radio Moskou lovende woorden aan een andere Amerikaanse delicatesse: gepofte mais. Er werd op gewezen dat voor een Amerikaan een bioscoop bezoek of een sportwed strijd niet compleet is zonder een zakje „pop corn" en er werd uitvoe rig geschetst hoe men de mais zelf kan poffen. De campagne schijnt nog weinig succes te boeken. De Russen willen geen mais en de Russi sche voedselindustrie schijnt de bereiding van maisgerechten niet ter hand te willen nemen. De actie schijnt ten doel te hebben de variatie in de beschikbare groenten in de wintermaanden wat uit te breiden. De meeste verse groen ten zijn in de winter niet te krijgen. In de afgelopen jaren was er zelfs nu en dan gebrek aan aardappelen, de ruggegraat van het Russische menu, doordat 30 a 40 percent van de voorraad verloren ging door de strengevorst of ontoereikende inkuiling. De laatste poging van Kroesjtsjev ter hervor ming van het Russische dieet was een opdracht aan de economische plan nenmakers om de zaak te bestuderen en er rapport over uit te brengen." Waarnemers geloven echter dat het nooit ver der zal komen dan een rapport. Voor de Russen is en blijft mais voer voor dieren. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp 60. Buurman Bezig zat met tante Patent op de bank in haar gezellige huiskamer. Ze drenken thee met een kaneelbeschuitje en ze haalden samen meni ge herinnering op. Wat een toestand is het geweest met die zwarte sassefras, zei Buurman Bezig. Met die enge klittekloris! Met die ouwe vlooiepik! En wat knap van u, lieve tante Patent dat u de stad bevrijd hebt van dat stuk knoezelkneef! Het was eigenlijk vrij eenvoudig, zei tante Patent. Heel toe vallig had ik het recept voor een toverdrank. Een brouwsel tegenkwade invloeden. Ik heb er -uster Klivia onschadelijk mee gemaakt. Fijn hoor, zei Buurman Bezig. En geen jeuk meer, geen woelsels meer. Ze kan toch niet meer terugkomen, die malle labberpoes? Geen sprake van, zei tante Patent. Bui ten klonk een zacht gerammel en allebei bogen ze zich uit het raam om te zien wat er gaande was op straat. Het was juffrouw Tutt.ema die vrolijk met haar collectebus zwaaide. Ze riep: Hebt u een klei nigheidje ten bate van het algemeen fonds ter op richting van een Nieuw Warenhuis voor alle gezind ten? Ach, zei tante Patent. Wat geweldigZe collec teert voor een nieuw warenhuis. Dan komt dus alles op zijn pootjes terecht. 29. De onverwachte komst van Pat en Panda bracht in de trouwzaal grote opschudding teweeg. De bruid slaakte een schelle gil en viel in zwijm, de wederzijdse ouders wrongen geheel ontdaan de handen en de bruide gom keek Pat kwaad aan. „Wat heeft dit te betekenen, meneer?" vroeg hij dreigend. „Waarom verstoort, u mijn bruiloft met gebazel over ene Aleida? Ik ken geen Aleida!" „Dat klopt," zie de speurder, „want u bént Jan Jansen helemaal niet. U belemmert mijn onder zoek!" „Ik ben Jan Jansen wél!" riep de bruidegom getergd. „Kletspratens," snauwde de speurder, „u lijkt helemaal niet op de foto in het medaillon!" „Hou op, Pat," fluisterde Panda, „dit is natuurlijk een andere meneer, die ook Jan Jansen heet. Dat komt meer voor. Laten we nu maar gauw weggaan, want ik geloof, dat we hier storen." Dat vonden de bruidegom en de brui loftsgasten ook. Dus hielpen zij Pat en Panda kracht dadig bij het weggaan. „Daarginds ergens.daar moe- ten we zijn en daar moeten we het E te zien krijgenE en erg lang kan dat niet meer duren ook," meende matroos Verstuyt, die vergeten was, dat hij even tevoren nog ergens over gezeurd i had. E Ze zagen het tegen de tijd, dat de zon onderging. Het leek een wolk, s hoog boven de westelijke horizon, don- ker afstekend tegen de hemel, die 3 rood gekleurd was. 3 „Misschien is het werkelijk wel een |j wolk," zei matroos Verstuyt. Hij dacht daarbij aan de lucht, die lang- E zamerhand zou betrekken en aan re- gen, die zou neerstriemen om het zout 3 van hun gezichten te spoelen. 3 „Het is zeker geen wolk," wist E kwartiermeester De Vos, heel beslist. „Het is land, jongen.de een of an- 3 dere bergtop in het binnenland.de 3 kust moet al veel dichterbij zijn. Laten we zien, dat we er komen!" 3 Nog voor de zon helemaal onderge- gaan was, gaf Krijn van 't Hof het op. Waarschijnlijk was het de kramp, s die vanuit zijn nek door zijn armen, 3 door zijn lichaam en door zijn benen trok. Hij was zo plotseling verdwenen, 3 dat de beide anderen hem eerst niet 3 eens misten. Toen ze merkten, dat hij 3 niet meer bij hen was, keken ze nog 3 wel even rond, maar daarna zwom- 3 men ze weer door. 3 „Toch niets meer aan te doen, Cor.3 „Nee Jantje....". Kwartiermees- Ij ter De Vos dacht, dat hij geen woord 3 hield tegenover Krijn, maar die zou 3 hem dat nu wel vergeven. Jantje Ver- 3 stuyt en hij dachten ook: „Wie van ons zal de volgende 3 zijn.En wanneer is de volgende 3 aan de beurt3 Met een soort vastberadenheid, die 3 eerder koppigheid was, zwommen ze 3 harder dan ze die dag nog gedaan 3 hadden. Misschien was het ook de va- 3 ge hoop, dat de kust werkelijk niet zo heel ver meer kon zijn. De berg- 3 top, die ze gezien hadden als het 3 tenminste een bergtop was en geen 3 donkere wolk was al verdwenen in 3 de tropische schemering, die na en- 3 kele ogenblikken overging in dichte 3 duisternis. 3 „Gaat het nog, Jantje?" „Het gaat fijn, Cor!" Dat was nog 3 ernstig gemeend ook. Nu het zonlicht 3 niet meer in hun ogen schitterde, ging 3 het in elk geval veel beter. De dorst 3 scheen zelfs minder kwellend. Kwar- 3 tiermeester De Vos kwam op een 3 idee, waarop hij al veel eerder had s moeten komen. Hij trok zijn armband- 3 horloge van zijn pols. Het stond stil j§ en zou waarschijnlijk wel voor goed 3 zijn blijven staan, zodat hij er nooit 3 meer op zou kunnen zien, hoe laat 3 het was. Maar ergens kon hij het toch 3 nog voor gebruiken. Hij scheurde het 3 leren bandje, dat donker en vettig 3 geworden was er af, liet het vallen 3 en stak het horloge in zijn mond. Een doodgewoon kiezelsteentje zou beter 3 zijn geweest, want daar had hij op 3 kunnen kauwen zonder bang te moe.- 3 ten zijn, dat hij het kapot beet en 3 doorslikte, wat hem met het glas van 3 het horloge zeker kon overkomen 3 Maar hij kon er op sabbelen en zui- gen en kreeg toen tenminste een beet- 3 je speeksel los. 3 Daarna gaf hij het de eersteklasser, 3 die er ook op sabbelde en zoog. „Het helpt werkelijk tegen de dorst, 3 Jantje.3 „En of het helpt, Cor.Jam- 3 mer alleen, dat Jantje Verstuyt het 3 bijna doorgeslikt had en daar zo van schrok, dat hij het uit zijn mond liet 3 vallen. 3 „Stommeling.Hij greep er nog 3 naar, maar greep natuurlijk mis. Het 3 was meteen buiten zijn bereik. Toen 3 grinnikte hij. 3 „Je krijgt een nieuw klokje van me, 3 Cor.als we thuis komen.3 „Ik had dit juist willen houden.3 om het achter glas in een lijstje 3 te zetten.3 „Dan krijg je er twee van me.3 eentje om te dragen en een ander 3 om in een lijstje te zetten. „Maar verrekt stom was het wel 3 dat je het liet vallen. (Wordt vervolgd) 3 Sergeant Watt van de RAF heeft zo juist de „landingsknop" op zjjn con trolepaneel ingedrukt (hierboven). Op hetzelfde ogenblik ontplooit zich het valscherm, dat de vliegende spion vei lig op zijn basis terug zal brengen (rechts). DE AMERIKAANSE Legerlucht- macht en de Britse Royal Air Force hebben dezer dagen het kleinste mili taire vliegtuig ter wereld in gebruik genomen. Het is de hier afgebeelde SD l „Drone" (hommel), ontwikkeld door de Northrop Corporation in Californië, een luchtvlo met een vleu gelspanning van slechts 2]/meter, die radiografisch bestuurd wordt en dienst zal doen als fotoverkenner voor de frontlinie. HET TOESTELLETJE is uitgerust met een viercilinder tweetakt boxer motor die het een snelheid geeft van bijna driehonderd kilometer per uur. De Drone wordt gestart vanaf een statief met behulp van twee start raketten. De vlieghoogte kan wisseler^ van 30 tot plus minus 1500 meter, de actieradius bedraagt 150 kilometer of een half uur, gedurende welke tijd de drie ingebouwde automatische came ra's continu kunnen fotograferen. Koers en hoogte kunnen, evenals de instelling der luchtcamera's, tijdens de vlucht vanaf de grond door middel van radiocommando's voortdurend gewijzigd worden. Is de verkennings- vlucht voltooid, dan wordt de Drone per radio teruggeleid naar het lucht ruim boven zijn basis; een man van de gronddienst drukt een knop in om de ingebouwde parachute te ont plooien, waaraan het toestel vervol gens langzaam neerdaalt. Radiogra fisch wordt daarbij ook de motor af- voorkomen. Direct na de landing wor den de films uit de camera's gehaald en door de fotodienst —te velde ontwikkeld, zodat de bevelvoerende officier reeds na enkele minuten kan zien, waar zich de vijandelijke ar tillerieopstellingen, troepenconcentra ties en dergelijke bevinden. DE R.A.F. heeft in de afgelopen weken intensief geoefend met deze nieuwe „automatische spion" en is met de resultaten bijzonder inge- gezet, om brand of ontploffing te nomen. De kwaliteit van de lucht foto's is uitstekend en het radiocon trolesysteem zit zo vernuftig in elkaar dat eventuele vijandelijke stoorzen ders geen roet in het eten kunnen gooien. Goedkoop is dit nieuwe wa pen niet: de „Drone" kost ongeveer 40.000 gulden en kan slechts acht vluchten van een halfuur maken; daarna is het rijp voor de schroot hoop. Maar in tijd van oorlog legt dat geen gewicht in de schaal, vooral niet als men op deze wijze de eigen troe pen kan vrijwaren voor vijandelijke verrassingsacties die zonder een deug delijke verkenning wellicht duizenden mensenlevens zouden vergen! De SDI „Drone" op z\|n lanceerstatief klaar voor de start. Halverwege de romp ziet men een der beide start- raketten (links). Snel klimmend en uiterst klein- is de Drone een uiterst moeilijk doelwit voor vijandelijk afweergeschut. Klank- en lichtspel in Breda. Onder regie van Johan de Meester zal Breda op 16 augustus de première beleven van een klank- en lichtspel dat bij het historische Spanjaardsgat tot medio september iedere avond zal worden vertoond. Met dit spel worden de gebeurtenissen rond 1813, het jaar waarin Nederland een onafhankelijk koninkrijk werd. gesymboliseerd. Cultureel centrum. Het gemeentebe stuur van Zwolle wil van de Bethlehem- kerk een cultureel centrum maken. B. en W stellen de raad voor het gebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente over te nemen voor de symbolische prijs van f 1,-. Voor het orgel moet de ge meente 50.000,- betalen. Het kerkgebouw, reeds lang onttrokken aan zijn oorspron kelijke bestemming, heeft de laatste ja ren gediend als pakhuis. „Jou slepen we er door, Krijn," verzekerde hij. Hij was zich er goed van bewust, dat die verzekering de bevoegdheden van een kwartiermees ter van de Koninklijke Marine ver te boven ging, maar dat mocht hem deze keer niet hinderen. „Chris Bos wilde zelf niet.hij heeft genoeg ge soebat, dat we hem achter moesten laten. Maar jou slepen we erdoor." Krijn keek hem aan. En kwartier meester De Vos dacht dat het een rot gezicht was, dat gezicht, bedekt met een zoutkorst, smerig, de haren aan elkaar gekleefd tot een plak mod der, de ogen rood ontstoken en uit puilend, de wangen ingevallen alsof hij in die enkele uren jaren ouder was geworden, de gezwollen en ge barsten lippen op elkaar klevend. Maar zo'n rot gezicht had Jantje Verstuyt ook en moest hij zelf even eens hebben. „Meen je dat. kwartiermeester. Het waren niet de woorden, maar het was de toon, waarop ze gezegd werden, die hem kon doen huilen, hui len van machteloze woede en even machteloos medelijden. „Meen je dat ook als ik als ik dood ben Breng je me in elk geval aan land? Ja?" „Bij God.Hij merkte, dat het erg gezwollen klonk, lang niet zo sim pel als ze bij de marine gewoon wa ren de dingen te zeggen. Maar toch herhaalde hij het. Voor deze gelegen heid paste dat dan misschien het best. „Bij God.Krijn, ik beloof het je!" „Ouwejongens, kwartiermeester", mompelde Krijn van 't Hof, tevre den als een kind, dat eindelijk had gekregen, wat het zo zielsgraag wil de hebben. En toen begon zowaar matroos eer steklas Verstuyt ook nog te zeuren. Hij was een eenvoudig man, een man zonder veel eerzucht, maar een goed zeeman. Hij verlangde er wel eens naar om weer een keer thuis te zijn. Op zijn manier hield hij van zijn vrouw en zijn bijna volwassen kin deren. Maar als het er op aankwam, kon hij die missen. En alleen op zee voelde hij zich eigenlijk thuis, zonder dat hij zich daar ooit rekenschap van had gegeven. De mooiste ogenblikken in zijn leven waren de nachten ge weest als hij alleen op wacht stond en de maan scheen en de stilte door niets werd verstoord dan door het klotsen van de golven tegen de boor den van een schip, het gelijkmatig ronken van de motoren in de stalen romp en het bruisen van de boeg golf tegen de steven. Hij wist dit, hoewel hij zich er niet eens be wust van was; daardoor werd hij ge dwongen te zeggen, dat de anderen hem niet mee hoefden te slepen, als hij zelf niet meer kon. Kwartiermeester De Vos vatte dit op als een hatelijkheid tegen Krijn van 't Hof, maar omdat die het niet hoorde, ging hij er niet op in. De eersteklasser Verstuyt bleef echter aanhouden. „Ik zei, dat je". „Ja, ik heb wel gehoord, wat je zei Jantje! Maar houdt in vredes naam je mond, man! Spaar je adem. verveel mij niet.en lig Krijn niet te pesten. „Ik pest niet.ik meen het, Cor!" „Ja. goeu maar hou het dan voor je. „Ik wil niet, dat jullie me aan wal slepen, als ik. „Vent, verrek!" viel de kwartier meester uit. Daardoor trok hij na tuurlijk juist de aandacht van Krijn van 't Hof. „Wat zegt hij, kwartiermeester?" wilde die weten. „Dat we toch haast land in zicht moeten krijgen," antwoordde Cor de Vos. Hij zou kunnen lachen en huilen tegelijk omdat hij nog zo vlot kon liegen. „Land in zichtherhaalde Krijn. Hij probeerde zich wat op te richten en voor zich uit te kijken, maar daar kwam niet veel meer van terecht. „Waar dan?" Cor de Vos was nog wel in staat zijn hoofd en schouders een eind bo ven het water uit te steken, maar het kostte hem meer inspanning om zijn ogen open te houden. Hij moest tegen het licht van de zon in kijken.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19