Feijenoord's varend legioen diende zich luidruchtig aan in Portugese hoofdstad Nijdige Kruiver: Ik was 'n week ziek maar er was niemand die naar mij omkeek I van Nederland is startklaar Wielerronde Finalisten voor Europa cup? Elf vliegtuigen met supporters Everton is een stap dichter Van Looy toch in Tour de France Kersten winnaar in Houthalen bij de titel WOENSDAG 8 MEI 1963 23 !%Sm Moulijn 1 ~L Nederlandse leiding bij finale in Rotterdam Harlin^ei Den Helder-?/^? M pen Oever jfUKmaar fs'SArrftl 'beverwijk; Alphen att Rijn .Rotterdwn .Nijmegen 9 Dordrecht l67km ;TF?N BERGEN ^Tilburg ValKenswaard, .Rosmond: jjttard laastricl COSTA PEREIRA B E N F I C A: CAVEM CRUZ COLUNA RAUL HUMBERTO AUGUSTO SANTANA TORRES EUSEBIO SIMOES MOULIJN BOUWMEESTER KRUIVER BENNAARS BERGHOLTZ KREIJERMAAT KRAAY KLAASSENS VELDHOEN KERKUM FEIJENOORD: PIETERS GRAAFLAND Bennaars Kruiver Bouwmeester Bergholtz Fieters Graafland Veldhoen Kerkum wf w mm mm «s m Kreijermaat De luchtvaartmakelaars Amsterdam Air hebben deze week het devies „Geen woorden maar daden" in de praktijk ge bracht door uit alle hoeken van Europa, ja zelfs uit Amerika, gehuurde vlieg tuigen naar de luchthavens van Amster dam, Rotterdam en Brussel te brengen voor het massale transport van de voet- balliefhebbers-pur-sang, die in „dichte zwermen" vanochtend naar Lissabon vlogen voor een van de enerverendste en vermoeiendste dagen van hun leven. Van hun uithoudingsvermogen, hun magen, hun- zenuwen en hun kelen zal waarltjk het uiterste worden gevergd, want rust wordt hun niet gegund. Dit vliegende legioen van tegen de 1000 Feijenoord-enthousiasten keert n.l. na de grote strijd van vanavond terstond 's nachts naar het vaderland terug. Het legioen werd vanochtend in de in enkele dagen uit de grond gestampte luchtbruggen-voor-de-sport naar Lissa bon vervoerd. 11 vliegtuigen, waarvan er 5 van Schiphol 3 van Rotterdam en 3 van Brussel vertrokken. Alle toestellen waren eivol. Onder de supporters bevonden zich de vreemd- soortigste types, uitgedost met snorre- baarden, paraplu's en uiteraard toeters. De reis heeft ieder van hen gemiddeld f 275,gekost, waarin vrijwel alles is begrepen, ook het toegangsbiljet voor de wedstrijd. Vannacht zullen ze tierend of juichend terugkeren Organisator Frans Hoffman, de nieu we „grote baas" van de Ronde van Nederland, heeft de zeer korte voorbereidingstijd van drie maanden met voldoening kunnen afsluiten: de Ronde van Ne derland 1963 (9- 13 mei) is start klaar. Wat in het verleden vaak niet voorkwam is nu door een bliksem- organisatie tot stand gebracht: het prijzengeld en de verdere nodige waarborgsommen zijn bij de KNWU gestort, het ren- nersveld bestaat niet alleen uit het heste wat ons land kan bieden maar telt ook een aantal cracks uit België en Duitsland (al leen Bas Malie paard en Ab Gel- lermans ontbre ken) en de wed strijdleiding en de jury, in 1961 oor zaak van veel el lende door onbekwaamheid, zijn samen gesteld uit louter bekwame wielermannen, die stuk voor stuk hun sporen op hun ge bied reeds ruimschoots hebben verdiend. Frans Hoffman heeft geprobeerd niets aan het toeval over te laten en hoopt nu alleen nog maar dat de dertiende Ronde van Nederland, die op de dertiende in Helmond eindigt en die drie dagen telt met het predikaat „ijsheiligen", voor on- ETAPPES: 1. HELMOND HEERENVEEN 2 HEERENVEEN - BEVERWIJK 3. BEVERWIJK - STEENBERGEN 4 S TEENBERGEN - HEERLEN 5 HEERLEN - HELMOND TOTALE AFSTAND 1060km. Rm RAVITAILLERING «PELT „.ir.it. i heilen gespaard zal blijven in het belang van de wielersport en met het oog op de verwerkelijking van zijn grote plan: een nauwe samenwerking met de Belgen om tot een gecombineerde ronde te komen. Aan medewerking heeft het hem zeker niet ontbroken. Nog dinsdagavond, tijdens zijn eerste en enige persconferentie over de ronde in Schiedam, bereikte hem het telefonische nieuws, dat de vereniging van beroepsrenners had besloten alsnog een Het gezicht van Piet Kruiver stond strak. „Ik speel alleen als ik zelf de ab solute overtuiging heb dat ik volkomen fit ben. Denk je dat ik het voor Feije- noord over heb mijn gezondheid te ris keren?" Hij zag er bleek en betrokken uit. „Een weeklang heb ik koorts gehad een paar dagen zelfs 39.2 maar Fuchs heb ik al die tijd niet gezien. Dat is toch wel een probate manier om de geestdrift bij je weg te halen, niet?" De Feijenoord-midvoor had blijkbaar dagenlang zijn ergernis opgekropt en nu kwam het er in één lange woordenstroom ineens allemaal uit. „Ik had al tegen A.D.O. niet mee moeten doen. Man, ik heb koorts, heb ik tegen Fuchs gezegd, maar hij heeft mij gewoon staan uit lachen. „Gekheid Piet, je speelt mee". „Ik heb tot het laatst toe tegengesput- terd. Als ik tegen A.D.O. een flop ben, heb ik gezegd, dan kost het me m'n plaats in het Nederlands elftal tegen Brazilië plus een knappe kans dat Feije- noord mij in Lissabon aan de kant laat staan. Dat laatste gebeurt nu wel niet, maar wie zegt wat er gebeurd zou zijn als Cor van der Gijp fit was geweest. En de wedstrijd tegen de Brazilianen ben ik mooi misgelopen." Koorts neemt af en het is Kruiver aan te zien dat hij een flinke portie energie is kwijtgeraakt. De lichtgeraakte Zaan- kanter is in Lissabon overigens aardig bijgespijkerd, maar zijn nijdigheid be staat nog steeds. Behalve een telefoontje van de masseur, heeft hij een weeklang niets van .zijn club gehoqrd, uitgezonderd dan een laconieke mededeling dat de- Vastgestelde' f'raiïïihg riBih vrijdagavond niet doorging. Hij was zondag voor het eerst koorts vrij, maar naar Feijenoord-D.O.S. is hij niet gaan kijken. Hij is het stadion glas hard voorbij gereden, op weg naar de Zaanstreek voor familiebezoek. Een har de knaap, met wie het kwaad kersen eten is als iets hem niet bevalt. Maar... mis schien tevens het bewijs dat de „nazorg" bij Feijenoord in dit geval tekort is ge schoten. zestal jongeren voor haar rekening in de ronde te laten starten, een uniek gebaar in de wielersport. Donderdagochtend zullen dus tien ploe gen van elk zes renners uit Helmond voor de vijfdaagse rondrit door ons land het startsein krijgen van burgemeester dr. J. C. M. Sweens. Het is moeilijk om een uit gesproken favoriete formatie aan te wijzen, want bij de samenstelling van de ploegen is Frans Hoffman uiterst zorgvuldig te werk gegaan om grote krachtsverschillen te vermijden en dat geldt evenzeer voor de aanduiding van de individuele winnaar. Op papier heeft Peter Post, die er tussen twee haakjes veel toe heeft bijgedragen dat bijvoorbeeld de drievoudige wereld kampioen op de weg Rik van Steenbergen een contract tekende, misschien wel de sterkste equipe achter zich De lange Am- stelvener is er op gebrand om voor de tweede maal zijn naam te schrijven op de erelijst van rondewinnaars. Maar in de andere ploegen heeft hij geduchte concur renten in Henk Nijdam, Jo de Roo, Jo de Haan, Jan Janssen, Piet van Est, Dick Enthoven hij start in Helmond als win naar van de laatste ronde (1961) in de oranjetrui en Piet Rentmeester om maar enkele landgenoten te noemen. Daar naast kunnen de Belgen Rik Luyten, Rik van Steenbergen en de Duitser Sigi Renz het Post heel moeilijk maken. Tot enkele dagen geleden is het mogelijk geweest dat ook Rik van Looy nog met een ploeg aan de ronde zou deelnemen, maar de oud-wereldkampioen, die zelf bij zonder graag in Nederland wilde starten, heeft na zijn val nog te veel last van de daarbij opgelopen schouderblessure en komt niet. De volgende ploegen zullen in Helmond van start gaan: RoburHelmond (ploegleider Gerrit Schulte): Dick Enthoven, Piet van Est, Jaap Kersten, Piet Damen, Piet Rent meester en Joop Captein (allen Neder land). 55 dagen in Peking (ploegleider Gerrit Voorting): Henk Nijdam. Jo de Roo, Michel Stolker, Cees van Amsterdam, Emiel Ver- straete en Jaak van den Klundert (allen Nederland). Torpedo (ploegleider Rolf Baier): Klaus Bugdahl, Sigi Renz, Dieter Kemper, Horst Tuller, Horst Oldenburg en Erich Schulze (allen Duitsland). Rijnbende (ploegleider Willy Alberti): Peter Post, Huub Zilverberg, Wim van Est, Gerard Wesseling, Martin van den Borgh en Jan Hugens (allen Nederland). Mann (ploegleider Franpois Cools): Rik Luyten, Willy Leenaerts, Lode Troon- beeckx, Roger Deconinck Norbert van Kerkhove en Theo Denijs (allen België). Locomotief (ploegleider Sjefke Janssen): Jaap de Waard, Jan Schroder, Jo de Haan, Jan Janssen, Cees de Jongh en Lex van Kreuningen (allen Nederland). Solo-Van Steenbergen (ploegleider Ro bert Naye): Rik van Steenbergen. Robert Seneca, Albert Covens, Hugo Scrayen, Jos Deboevere (allen België) en Palle Yykke Jensen (Denemarken). Caballero (ploegleider Gerard Peters): Joop van der Putten, Coen Niesten, Bart van Derven, Ad Biemans, Theo Sijthoff en Piet Steenvoorden (allen Nederland). Theugels (ploegleider Frans Theugels): Leo Knops (Nederland), Gilbert Maes, Gen- tiel Saelens, Jos Geurts, Maurice Goossen en André van Houtven (allen België). Vereniging van Beroepsrenners (ploeg leider Ton Vissers): Cees Snepvangers, Wemer Swaneveld, Jan Legrand, Ab van Egmond, Sjef Jochems en Dick Groeneweg (allen Nederland). In het routeschema zijn de afgelopen week nogal wat veranderingen gekomen door wegomleggingen en dergelijke. De juiste afstanden zijn nu geworden: 9 mei: HelmondHeerenveen 252 km; 10 mei: HeerenveenBeverwijk 208 km; 11 mei: ploegentijdrit over 12 km in Beverwijk (telt alleen voor het ploegenklassement) en vervolgens BeverwijkSteenbergen 206 km; 12 mei: SteenbergenHeerlen 286 km; 13 mei: HeerlenHelmond 162 km. Everton is dinsdagavond een stap dichter bij het kampioenschap van de Engelse League en een plaats in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen ge komen door in een uitwedstrijd West- Bromwich Albion met 40 te verslaan. Everton heeft thans een voorsprong van vijf punten op Tottenham Hotspur, dat echter twee wedstrijden minder heeft ge speeld. De beide koplopers hebben resp. nog één en drie ontmoetingen voor de boeg. Wat door vele insiders reeds was ver wacht, werd dinsdag in Parijs officieel be vestigd: oud-wereldkampioen Rik van Loo en zijn ploeg hebben toch toestemming gekregen om in de Ronde van Frankrijk te starten. Zoals bekend had de GBC- equipe, waarvan Rik van Looy kopman is, zich als kandidaat gesteld na het sluiten van de inschrijving. Het lag echter voor de hand, dat de organisatoren alles in 't werk zouden stel len, om Van Looy die momenteel herstel lende is van een sleutelbeenbreuk, toch op de deelnemerslijst te krijgen. Een wegwedstrijd voor professionals in Houthalen (België) is dinsdag in een dub bele Nederlandse overwinning geëindigd. Jaap Kersten en Ad Biemans werden res pectievelijk eerste en tweede met een tijd van 3 uur en 5 min over de 165 km. De Belg Louis Verachtert finishte als derde voor zijn landgenoten Gustave Desmet en Hugo Scrayen. Tot degenen, die ex aequo als zesde werden geklasseerd behoorden de Nederlanders Coen Niesten, Piet Da- men en Cees van Amsterdam. „Meneer" Cor Steyn was onvermoei baar. Zijn potpourri kende bijna geen einde toen dinsdagmiddag de Waterman statig de Taag opstoomde om te worden afgemeerd. Het was, in één woord, over weldigend. De Feijenoordploeg, die om elf uur de training in het nationale sta dion zou beginnen, had er „het werk" voor uitgesteld. Stilletjes stonden zij naast elkaar, de spelers die de ploeg van Eusebio van de Europa Cup moeten af houden. De „veste" van Benfica wordt be waakt door een grimmige stenen ade laar, het clubsymbool van de Portugese kampioensclub. Twintig sirenes lieten de verbaasde Portugese havenarbeiders horen dat het legioen zijn sterrenploeg zal steunen als nooit tevoren. Met Cor Steyn's hulp kwam er nauwelijks een slot aan het „geen woorden, maar daden". De hon derden supporters, die met vliegtuig of met de auto al eerder in het zonnige Lis sabon waren aangekomen, lieten zich vanaf de kade al evenmin onbetuigd. Te gen elkaar in gingen de twee „koren" als gold het een wedstrijd. En toen kwam, als slot-apotheose, als bijna onwerkelijke climax, het Wilhel mus. Zelfs voor de op het oog zo zake lijke, vaak keihard schijnende semi- profs was het teveel. Aanvoerder Gerard Kerkum kon de tranen niet langer be dwingen. Hij was overigens niet de enige, die in dit grandioze schouwspel de emo ties niet meer de baas kon De hele ploeg vocht tegen de tranen. Met enthou siast zwaaien naar de 1500 toeschouwers op de Waterman en de Grote Beer, die even later meerde, poogden de spelers tenminste enigszins te ver had weinig zin. De sympto men waren te duidelijk. Drie kwartier stond trainer Franz Fuchs zijn pupillen genadiglijk toe. Toen vertrok de ploeg per autobus, schier eindeloos toegejuicht door de duizenden op de schepen en op de kade, naar het nationale stadion, op een heuvel in de prachtige omgeving van de Portugese hoofdstad gelegen. Anderhalf uur heeft Franz Fuchs zijn mannen beziggehouden. Alleen, in een hoek van het veld, probeerde Cor -an der Gijp aan te tonen, dat zijn dijbeenbles sure vrijwel genezen is. De Rotterdam mer had echter duidelijk nog veel pijn en omdat de kampioenen geen enkel ri sico mogen nemen, werd besloten dat Van der Gijp niet zal spelen. Na een verkwikkende douche vertrok de ploeg weer naar Estoril, het vriende lijke badplaatsje op zo'n 20 km van Lis sabon gelegen om wat te rusten, 's Avonds kwam de ploeg opnieuw naar de hoofdstad om in het Benfica-stadion aan de fantastische grasmat te kunnen wen nen. Dit bij gratie van Benfica-directeur dr. Fezas Vital. Een groot voorrecht, want dr. Vital is uitermate voorzichtig op zijn grasmat. Geen wonder dus dat hij als conditie stelde dat de spelers op kou sevoeten hun oefeningen moesten afwer ken. De Nederlandse scheidsrechter Van Leeu wen (Enschede) zal de finale van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars leiden. Deze wedstrijd tussen Atletico Madrid en Tottenham Hotspur zal op 15 mei in het Feijenoord-stadion in Rotterdam worden gespeeld. Van Leeuwen zal worden geassisteerd door zijn land genoten Arkenbout (Den Haag) en Boo- gaerts (Dordrecht).

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 23