WERELDNIEUWS Veiligheidsmaatregelen worden verscherpt in Engeland in KING mUiiiii Van dag tot dag Dreigende staking bij de Belgische spoorwegen Erhards compromis goedgekeurd Tenslotte; liuimor Gods water ■Op d* ^^raatótoel NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW WOENSDAG 8 MEI 1963 3 Regenjas, wof frevlra, kreulc- herstellend, blijft dus mooi in het dragen. Multicolour f158.- en zó heeft v. Kimmenaede nog veel meer modetips, ook voor corpulente of lange heren! V Wilson: Aan een koper van een wasmachine worden meer vragen gesteld dan men Vassail heeft gedaan Geen ontaarding Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras Onverantwoordelijk Parijs neemt preambule op het verdrag met Bonn over Allerwegen lof voor de kanselierskandidaat U rust echt uit op een DRAKACEL matras Ha die Piet! H. B. Fortuin Kort nieuws slechts 15 cent ibet beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking met Reckitts Advetentie exclusieve herenmode grote houtstr. 59 gen. crenjéstr. 86 tel. 21392 haarlem tel. 55977 gesteld, doch deze is herhaaldelijk gewij zigd en enige zekerheid omtrent de gevol gen van overschrijding der wisselende grenzen is niet te ontdekken. Het ontbreken van voldoende empiri sche constateringen en de invloed van po litieke manoeuvres tot camouflage van de mogelijke gevolgen maken deze kwestie tot een volkomen (letterlijk en figuurlijk) in de lucht hangende zaak, waarover men zich particulier zowel angstig als gerust kan voelen, maar dan zonder stevig hou vast. En aangezien het zich voorbarig angstig maken altijd is af te raden, zal men de wijste partij kiezen door de af schaffing der kernproeven te blijven eisen en intussen Gods water maar over Gods land te laten lopen, hopende dat dat wa ter niet al te radio-actief zal zijn. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het is niet onmogelijk dat de Belgische Spoorwegen en de door haar geëxploiteerde autobuslijnen maandag voor 24 uur lam zullen liggen. De twee vak bonden socialistische en katholieke hebben in een brief aan de Belgische mi nister van Binnenlandse Zaken critiek ge oefend omdat de minister heeft geweigerd de nieuwe loonschalen van het personeel der spoorwegen voor akkoord te tekenen. Deze waren na langdurige onderhandelin gen tussen vakbonden en de directie van de nationale maatschappij van de Bel gische spoorwegen tot stand gekomen. De -taking zal, wanneer zij doorgaat, van maandagochtend vijf uur tot dinsdagoch tend vijf uur duren. Vermoedelijk zullen de internationale verbindingen'en het ver keer op de lijn Brussel Antwerpen wel gehandhaafd blijven. (Van onze correspondent) LONDEN Op het ogenblik dat de Brit Greville VVvnne, verdacht van spiona ge in Moskou terecht staat, heeft het La gerhuis nagekaart over het tribunaal dat zich met de nasleep van de Vassall-affai- re heeft beziggehouden. Bi.i de opening van het debat opperde premier Macmil- ian het denkbeeld tot oprichting van een permanente, uit drie personen bestaande veiligheidscommissie, namelijk een jurist voorzitter en twee onafhankelijke leden. Hiernaast wil Macmillan een kleine com missie van parlementariërs uit alle par tijen, die deel uitmaken van de kroon raad. De regering zou dan tot taak krij gen na overleg met de parlementaire groep de veiligheidscommissie op te dra gen een onderzoek naar bepaalde aantij gingen in te stellen, zoals thans door het tribunaal is gedaan. Een andere maatregel is dat al het on dergeschikte personeel van de Britse am bassades in de toekomst uit de strijdkrach ten zal worden aangeworven en onder worpen aan militaire discipline. Men zal voortaan op alle Britse ambassades scher per dan ooit letten op buitenlands perso neel, dat plaatselijk is aangesteld Dege nen, die naar het buitenland worden ge zonden, zullen daar slechts betrekkelijk korte tijd blijven. Macmillan zei dat het moeilijk is pre cies de grens te trekken voor de persvrij- hied. Gezagdragers mogen door de pers worden aangevallen en ook gekwetst, maar niet op hondse manier bejegend worden. De drang naar informatie mag niet ontaarden in vervolging. Advertentie Harold Wilson zei dat het veiligheidson derzoek bij de aanstelling van Vassall ho peloos te kort is geschoten Aan een ko per van een wasmachine worden meer vragen gesteld dan men Vassall heeft ge daan, zo merkte hij sarcastisch op. De tot drie maanden gevangenisstraf veroordeelde Reginald Foster, de 58-jari- ge verslaggever van de „Daily Sketch" een vsn de beide tot gevangenisstraf ver oordeelde journalisten, die geweigerd heb ben voor het Vassall-tribunaal de bronnen van hun informaties te onthullen, is woens dag vrijgelaten. Oppositieleider Wilson vroeg clementie voor de andere journalist, Brendan Mulholland, die zes maanden kreeg en nog twee maanden te goed heeft. De Britse persraad, een onofficieel toe zichthoudend lichaam van de Britse pers heeft de berichtgeving van enkele Londen- se dagbladen over de zaak-Vassall gecriti- seerd. De raad noemde in een verklaring een dergelijke „op onjuiste inlichtingen en op veronderstellingen gebaseerde be richtgeving", een ernstige aantasting van de maatstaven van een verantwoordelijke pers. PARIJS (Reuter) De Franse regering heeft in de Nationale Vergadering het wetsontwerp ingediend ter ratificatie van het door Frankrijk en West-Duitslland ge sloten verdrag. Het wetsontwerp heeft een preambule die overeenkomt met die van het enige tijd geleden in de Westduitse bon.dsdag ingediende wetsontwerp. In deze preambule staat dan ook, dat het verdrag niets bevat, dat in strijd is met Frankrijks verplichtingen, voortvloeiend uit reeds ge sloten verdragen. De datum van het debat over het wetsontwerp in de Nationale Ver gadering is nog niet vastgesteld. (Van onze correspondent) BONN Het compromis in het loon- conflict dat tijdens het nachtelijk gesprek met professor Erhard was bereikt, is gisteren in de loop van de dag zowel door de topleiding van de organisatie van de werkgevers ais van de werknemers in de metaalindustrie aanvaard. In Zuid-Duits- land hieven de werkgevers gisteren de uitsluiting van arbeiders op hetgeen be tekent dat daar vandaag het werk in ve le bedrijven kon worden hervat. In on dernemingen waar gestaakt werd zal dit tot maandag duren. De stemming onder de arbeiders die moet beslissen over het lot van de staking wordt donderdag en vrijdag gehouden. Indien 25 percent van de stakers voor hervatting van het werk stemt, wordt de staking opgeheven. Politici van alle partijen in Bonn heb ben professor Erhard geprezen voor het succes in zijn bemiddelaarsrol. Het pu bliek bleek over de opheffing van de sta king enthousiast en de Westduitse beur zen reageerden al even optimistisch. Gis teren werden de grootste omzetten in aan delen bereikt van dit jaar. Dat daarbij de auto-industrieën vooraan gingen lag voor de hand, nu daar een dreigende stil legging door gebrek aan materiaal uit Zuid-Duitsland is verdwenen. Volswagenaandelen stegen zelfs tot 560 punten. Slechts de Ford-fabrieken in Keu len hebben meegedeeld dat zij aan het einde van deze week de lopende band twee dagen moeten stopzetten wegens ma teriaaltekort. De arbeiders krijgen dan be taalde vakantie. Professor Erhard heeft gezegd dat de loonsverhoging in de metaalindustrie geen invloed zal hebben op de prijzen. In de industrie die heeft becijferd dat de nieu we regeling 1.4 miljard mark per jaar kost denkt men daar met zorg anders over. Deze zorg wordt verklaard door het feit dat de zojuist geëindigde Industrie Messe in Hannover heeft aangetoond dat de West duitse industrie met verscheidene produk- ten in Europa zo duur is geworden, dat verscheidene ondernemingen geenszins te vreden zijn over hun verkoopresultaten. Advertentie Advertentie Alles went zelfs de meest irritante verschijnselen verliezen op den duur hun scherpe kantjes en dat is een ervaring die onze regering waarschijnlijk bij her haling te baat neemt bij haar ontactische manoeuvres. Het verdrag Nederland- Duitsland en de toelating van Duitse mi litairen op Nederlands grondgebied zijn (afgezien van hun feitelijke ongewenst heid) op zeer ontactische manier door Den Haag gepresenteerd en daardoor zijn -nog veel meer gemoederen in opstand gekomen dan.bij een tactischer behandeling het ge val zou zijn geweest. De afhandeling van deze twee „Kamerstukken" uitgerekend in de herdenkingsweek van de bevrijding heeft de maat van de psychologische blun ders volgemaakt, maar nu ebt de critiek langzamerhand weg onder de onweerstaan bare druk van de voldongen feiten. Zoals dus ook het gebrek aan begrip voor de emotionaliteit, dat dit kabinet herhaal delijk heeft gedemonstreerd, gaat wennen, zo zal de verschijning van Duitse unifor men in Budel met alles wat er aan vast zit waarschijnlijk op den duur steeds min der weerstand oproepen. Wat wèl enige voldoening, om niet te zeggen leedvermaak, kan scheppen is de overweging, dat de gemeente Budel zich bij haar afruil van plaatselijk economisch belang tegen vaderlandslievende gevoelens enigszins heeft misrekend. Het voordeel van de Duitse vestiging is, naar het zich laat aanzien, in een nadeel verkeerd door dat de Duitse nieuwkomers niet bij de Bu- delse bevolking worden opgeteld. Blijft voor Budel alleen nog het twijfelachtige winstje van de besteding der Duitse soldij in de Budelse winkels. Het verschil tussen be steding van Nederlandse en Duitse soldij ontgaat ons, maar misschien zijn de Duit sers royaler. Waarvan echter ook tijdens de bezetting niets gebleken is. De vrome afzijdigheid der Budelaren tij dens de protesten tegen de Duitse vesti ging wordt op deze manier niet ruim be loond. Wij gunnen Budel deze tegenvaller volkomen. Wie zijn spontane emoties sluw bedwingt onder het motto van de „zoete winst" krijgt wel eens de deksel op de neus. Het is de enige humoristische noot die in deze onaangename kwestie valt te ontdekken. Radio-actief tarwebrood in Amsterdam? Het klinkt alarmerend maar er worden na tionaal en internationaal op dit gebied al tijd zulke haastige, afdoende geruststellin gen gegeven, dat de zekerheid over het al of niet reële gevaar tenslotte steeds uit blijft. En men mag aannemen dat die ze kerheid ook heel moeilijk te geven zal zijn. Het is natuurlijk voor geen discussie vatbaar, dat de verontreiniging van de atmosfeer door radio-actieve afval van de kernproeven de gezondheid benadeelt. In hoeverre dat gebeurt en waar men de streep moet trekken, is nog steeds een vraagstuk dat bedolven ligt onder een groot aantal elkander tegensprekende uit spraken van wetenschappelijke groothe den. De Internationale Gezondheidsorgani satie heeft wel een bepaalde grens vast- Verleden, heden, toekomst alles gaat achterstevoren, ondersteboven, heen en weer, op en neer tin omgekeerd. Dat leert de wijsgerigheid van ruimte en tijd, min of meer. Waarheen je ook kijkt, je ziet oneindigheid, vooral bij nacht, als- je de sterren aankijkt en ze naar je te rugkijken. „Dag sterren!" Verre planeetmensjes kijken naar onze spiraalnevel, en een sterrepa zegt tegen zijn sterrezöontje: „Kijk, Pietje, zie je dat vlekje net voorbij de schoorsteen.' Dat is geen vlekje maar een heel ster renstelsel; en ergens in dat melkvlekje zit een zonnetje, een van, de zes honderd duizend miljoen in dat hoekje van het heelal, en om dat zonnetje heen gaan planeetjes, en op dat, ené onzichtbare pla neetje, daar woont meneer Fortuin, en als je naar hem zwaait- kan hij het zien, als hij er tenminste nog is, want het. licht van jouw zwaai heeft twintig dui zend miljoen jaren nodig om bij hem te komen, en daarna heeft zijn zwaai ook nog eens twintig duizend miljoen jaar no dig om bij jou terug ie komen, en dat dan nog gesteld dat hij meteen terug zwaait, want hij is niet van de vlugstev Mijn wijsgerig spoorboekje zegt dan nog dat, gezien zijn snelheid en mijn snel heid, het nog helemaal de vraag is of wij niet vlugger van elkaar afzeilen dan het licht kan reizen (ik sta niet hele maal voor de getallen in). Maar het toont dat dit heen-en-weer gezwaai tussen Piet je en mij, ons voor ontzaglijke moei lijkheden plaatst, want als Pietje zegt „Nu denk ik aan meneer Fortuin" en als meneer Fortuin antwoordt; „Nu denk ik aan Pietje" dat er dan tussen die twee „nu's" zo gek veel tijd ver loopt, dat „nu" in de tijdruimte van hier en ginder helemaal niet bestaat. En daarom zijn verleden en toekomst en heden maar gekke begrippen die niet passen en alleen door mensen zijn be dacht. En zelfs in ons eigen privé aard se bestaan grijpen ze op elkander in als tandwielen, zodat je iegelijk in het he den leeft en aan het verleden denkt of in het verleden denkt en tegen het mor gen aankijkt en alles door elkaar haalt zodat je niet meer weet waar en wie je bent, nu of straks, pas nog of dan al zodat je toch een beetje van de eeuwig heid begrijpt, met permissie. Pietje en ik, we kijken elkaar aan over ruimte en tijd en verwonderen ons er over wanneer en waar en wie we nu ook al weer zijn. Ben ik straks of is hij straks, is hij in het allerdiepste verleden of ben ik het? En we schuiven langs en door elkaar in ruimte en tijd, en op de eeuwigheid gezien maakt het absoluut, ab soluut totaal geen verschil. Ha, die .Piet! Euratom Information. Euratom heeft be sloten tot de uitgave van een tweemaan delijks voorlichtingsblad „Euratom In formation", dat het wetenschappelijke en technische werk van de Europese atoomenergiegemeenschap tot onder werp zal hebben. Het zal verschijnen in de vier talen van de gemeenschap Frans, Duits, Italiaans en Nederlands alsmede in het Engels. Brand. Bij een brand aan boord van de „Flasher", een zusterschip van de on langs vergane kernonderzeeër „Thresh er", die in de Amerikaanse staat Con necticut in aanbouw is, zijn drie mensen om het leven gekomen en twee gewond. De schade aan het schip is gering, de brand werd direct bedwongen. Antisemitisme op school. De Zweedse on derwijsraad en de recherche stellen een onderzoek in naar anti-joodse inciden ten, die zijn voorgekomen op een mid delbare school in de omgeving van Stockholm. Drie leerlingen van 16 jaar worden ervan verdacht anonieme dreig brieven te hebben geschreven aan me deleerlingen van joodse afkomst, en hakenkruisen te hebben gekrast in hun banken. Verdovende middelen. Uit besprekingen die de UNO-commissie inzake verdo vende middelen in Genève heeft gehou den is gebleken, dat het gebruik van verdovende middelen in de wereld op alarmerende wijze is toegenomen en dat Hong Kong het belangrijkste internatio nale centrum van de handel in opium- houdende stoffen is geworden. De smok kelaars maken zelfs gebruik van val schermen om hun waar, afkomstig uit Birma, China, Laos en Thailand op de bestemde plaats te krijgen. Arrestaties in Pakistan. Tenminste zeven vooraanstaande politieke tegenstanders van Ajoeb Khan. de president van Pa kistan, zijn gearresteerd op beschuldi ging van opruiing, zo is uit betrouwba re Pakistaanse bron vernomen. Bedorven pinda's. In Midden-Java zijn negen mensen gestorven nadat zij be dorven pinda's hadden gegeten. 197 men sen zijn opgenomen in het ziekenhuis. Dreigement. Een 33-jarige Amerikaans oud-militair is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, omdat hij gedreigd had president Kennedy te doden. Hij had in een brief aan de president gevraagd om weer in dienst te mogen treden en hem gedreigd te zullen neerschieten als hij niet binnen enkele dagen antwoord zou hebben. Kennedy naar Keulen. Pierre Salinger, de perschef van het Witte Huis, is dinsdag in Bonn aangekomen om voorberei dingen te treffen voor het bezoek van president Kennedy aan West-Du-itsland in juni. De president wordt op 23 juni in Keulen verwacht. Advertentie Sneeuw. Terwijl zwemmers aan de stran den van Zuid-ïtalië lagen te zonnen, is het een sneeuwploeg in de Frans-Ita liaanse Alpen eindelijk gelukt het dorp Valsavarance te bereiken, dat meer dan een maand van de buitenwereld is af gesloten geweest..

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3