Gepraat hindert over „oude banden normale betrekking KQK Londen onthoudt zich van commentaar op proces Telstar II in bedrijf Opzienbarende vinding vindt alom bijval! Reistijd Nederland-Kopenhagen wordt met twee uur bekort WASAUTOMATEN 1298.- Nederland en Indonesië Abdoelgani: hoffelijke koude douche voor overspannen verwachtingen Waakhond-commissie voor Zuid-Afrika HARD LEIDINGWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN Loco-burgemeester blijft tot 14 mei in voorarrest Onderzoek in zaak Rajakovitsj duurt nog wel een maand Noors vrachtschip in brand Nicolas Groenitzky president van Logo De Gaulle krijgt in Athene een zware bewaking Grieks koninklijk bezoek aan Londen is niet afgelast Wynne zegt in Moskou dat de Britse geheime dienst kosten vergoedde Koeweit weldra UNO-lid Primaat Wyszynski van Polen in Rome Amintore Fanfani zou premier van Italië blijven WERELDNAAM VOOR WASAPPARATEN WOENSDAG 8 MEI 1963 4 11 Eeuwenoude banden Barkman: „een tien Koude douche Bemanning van 36 koppen in veiligheid gebracht Brug gaat 14 mei de veerdienst van Grossenbode naar Gedser over de Fehrmarnsond vervangen „De Vergulde Draeck" ENGLISH ELECTRIC KRUISSTRAAT 5 HAARLEM Raketten Voorstel om NTB als lid van N.V.V. te schorsen Kerkelijk nieuws wasmachines «centrifuges - combinaties droogmachines van controlecommissie uit de Vlakte der Kruiken (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) DJAKARTA -„Men moet over de be trekkingen tussen Nederland en Indonesië in Nederland niet te optimistisch en niet te pessimistisch zijn. Men moet de op bouw ervan vooral niet overhaasten". In die matigende woorden sprak Roes, lan Abdoelgani, Indonesië's minister van voorlichting, gisteren aan de lunch die hij de Nederlandse journalisten in Djakarta aanbood. Als het meest vruchtbare gebied voor het diplomatieke kasplantje zag hij vooral het culturele terrein, zoals de uit wisseling tussen jonge, onbelaste genera ties: studenten, technici en wetenschaps mensen. En hij voegde eraan toe: „On ze jeugd spreekt weliswaar geen Neder lands meer, maar het kan ook in het Engels". Over de zakelijke mogelijkheden was de minister nog gereserveerder, al zei hij dat Indonesië's machinepark van Nederlandse makelij wel om onderdelen verlegen zit. De ontvangst door de minister van de Nederlandse pers was overigens ëen mani festatie van de welwillendheid die wij over al aantreffen. Roeslan Abdoelgani legde geen officiële verklaringen af, maar sprak bij een informele gedachtenwisseling met grote openhartigheid over politieke en per soonlijke zaken. Hij kruide het drie uur lang durende gesprek met vermakelijke verhalen, zoals over de trap, die hij bij zijn bezoek aan Nederland aan het water van het Meppelerdiep had verkocht, om dat het vergeten van dat verre kanaal hem bij de aardrijkskundeles op de HBS in Soerabaja eens een vier had opgeleverd, Voor de landgenoten die nog in Neder lands onmisbaarheid voor Indonesië gelo ven en over eeuwenoude banden wensen te spreken, was dit een subtiele vinger wijzing dat Indonesië wel andere interes ses heeft dan Nederland. Op de vraag waarom Indonesië eigenlijk de diploma tieke betrekkingen met Nederland herstel de, zei de minister: „Waarom niet?" De betekenis was duidelijk: er is geen speciale behoefte aan die betrekkingen, maar er is geen reden meer ze niet te hebben. De minister maakte duidelijk dat Indonesië midden in de machtstrijd van de grote mogendheden ligt en dat kleine landen als Nederland in het spannings centrum op moeten passen de vingers met te branden. Het uiterst hoffelijk snoeien van de Ne derlandse illusies ging gepaard aan de vriendelijke eri niet overbodige uitnodiging aan de Nederlandse correspondenten om Indonesië's politieke en economische ont- 1 wikkeling niet volgens Nederlandse crite ria te be- of veroordelen, maar in Azia tische omstandigheden te begrijpen. Dat is nodig voor de normale betrekkingen, waarvoor „eeuwenoude banden" eerder een handicap dan een hulpmiddel zijn. Abdoelgani had de grootste waardering voor de verklaringen van de zaakgelastig de Barkman, die ondermeer zei, dat de schadeloosstellingen voor de genationali seerde Nederlandse eigendommen voorlo pig niet aan de orde zijn. „Ik geef hem een tien", zei de minister. Er liggen wel meer obstakels voor de betrekkingen, zoals t referendum in West- Irian, waaraan niemand hier gelooft. De minister zei dat de genationaliseerde eigen dommen bij de Indonesische beheerder „in goede harten" zijn en dat dit na wat leertijd ook wel goede handen zullen wor den. De uiteenzettingen van de minister wa ren een schoolvoorbeeld van een charmant toegediende koele douche voor te hoogge spannen verwachtingen. Ieder uur in Dja karta beseft men duidelijker, dat de her nieuwde begroeting van Indonesië eigen lijk het definitieve afscheid is van het oude Indonesië, dat in zes jaar separatie zelf bewust en vrij van complexen is gewor den. Het is het afscheid van het verleden en de eeuwenoude banden van koloniaal recht en onrecht, rancune en liefde, schuld en eigendom. Na de streep er onder moeten wij omzichtig maar zonder sentimentali teit met 't nieuwe Indonesië kennismaken. NEW YORK De „waakhond"-com- missie, die de Verenigde Naties in het begin van dit jaar hebben ingesteld om de Zuidafrikaanse rassenpolitiek voortdu rend in het oog te houden, heeft in haar eerste rapport de aandacht van de Veilig- hiedsraad gevestigd op een militaire op bouw op grote schaal in Zuid-Afrika en erop aangedrongen, dat de UNÖ-landen hun sancties tegen de Zuidafrikaanse re publiek zullen versnellen. OSLO Een afgevaardigde van de Christelijke Volkspartij in het. Noorse par lement heeft zijn regering gevraagd om een gezamenlijke actie van alle Scandina vische landen tegen de aprtheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering. JOHANNESBURG De advocaat van 13 Afrikanen die in Johannesburg terecht stonden wegens brandstichting, heeft de politie ervan beschuldigd de beklaagden te hebben mishandeld om hen aan het pra ten te krijgen. PORT ELIZABETH Blanke school kinderen uit het industriestadje Uitenhage kwamen twee uur te laat op school omdat hun directeur hen verboden had in niet- blanke bussen te rijden. (Reuter). Advertentie Er is een grote revolutie gaande op het ge bied van de wasmiddelen. Castella is er in geslaagd, hard leidingwater zo zacht te ma ken als Meiregen Hard leidingwater: U vindt het bijna overal in Nederland Het remt de waskracht van de wasmiddelen en maakt het gewassen textiel vaak stug. Er was tot nog toe maar één uit weg: regenwater gebruikenmaar dat is in onze moderne wereld niet meer mogelijk. Castella heeft de oplossing gevonden. In haar nieuwste wasmiddel Actief Blauw is een ra dicale zachtmaker verwerkt, het Antical-3, een werkelijk revolutionaire uitvinding. U merkt dat, zodra u met Actief Blauw wast. Het waswater wordt onmiddellijk zo zacht als Meiregen. U wast veel schoner en het vuil vliegt letterlijk uit het goed. Bovendien is van stug textiel totaal geen sprake meer. Dat verklaart de verrassende zegetocht van Actief Blauw. 'Nooit werd een wasmiddel zo snel populair. Het gerechtshof in 's Hertogenbosch heeft de beslissing van de rechtbank in Roermond bevestigd dat de loco-burge meester van Melick Herkenbosch tot 14 mei Jn voorlopige hechtenis blijft. Op die dag zal zijn zaak worden behandeld. Hem is poging tot doodslag ten laste gelegd, omdat hij zeven jaar geleden zou hebben getracht een vriend van hem. de heer Cox, die inmiddels is overleden, t» overrijden. In deze zaak zijn reeds twaalf getuigen gehoord. Het in voorlopige hechtenis houden van de verdachte is bedoeld om te voorkomen dat deze de getuigen in zijn zaak zou be naderen voor deze voor de rechtbank zijn verschenen. WENEN (Reuter) Van de zijde van het parket van de procureur-generaal in Wenen is meegedeeld, dat het onderzoek naar de tegen Eichmanns vroegere mede werker dr. Erich Rajakovitsj ingebrachte beschuldigingen nog ten minste een maand in beslag zal nemen. Het staat nog niet vast of Rajakovitsj, die in Wenen in arrest is, zal worden berecht wegens medeplich tigheid aan moord Indien dit wel het ge val zou zijn, „zullen zeker alle gegronde beschuldigingen, ook die uit het buitenland in de tenlastelegging worden opgenomen," aldus een woordvoerder van het parket. Hij voegde hier nog aan toe, dat de Ne derlandse en Westduitse politie „buiten gewoon goed werk" hebben verricht en het parket snel van materiaal hebben voorzien. FARSUND (Zuid-Noorwegen) (Reuter) Het Noorse vrachtschip Randi Broevig staat in de Atlantische Oceaan in brand en is zinkende. De eigenaar van het schip, Harald Broevig, heeft meegedeeld dat de 36 bemanningsleden door een ander schip aan boord zijn genomen. Dinsdag zullen koning Frederik van De nemarken en president Liibke van West- Duistland 'n nieuwe spoor- en wegverbin ding van West-Duitsland naar Denemar- marken officieel in dienst stellen. Daar mee wordt zowel voor het weg- als het snelverkeer de kortste verbinding die tussen Liibeck en Kopenhagen mogelijk is, een feit. Omdat de trekvogels hetzelfde traject plegen te volgen, heeft men de nieuwe verbinding de trekvogellijn ge noemd. Tot dusverre werd de verbinding tussen de bondsrepubliek en Denemarken onder andere onderhouden door de veerdienst Grossenbrode-Gedser, die over deze af stand twee uur en veertig minuten deed. Bij Grossenbrode is nu een gecombineer de verkeers- en spoorbrug over de Feh- marnsont gelegd, waarop op het Duitse eilandje Fehmarn spoor- en wegverbindin gen aansluiten. Aan de noordzijde van dit eilandje zijn bij het vissersdorpje Puttgar- den een modern station en een veerhaven gebouwd. Met ingang van 14 mei zal daar een veerdienst naar Roedbyhavn op het Deense eiland Lolland functioneren. Deze overtocht vergt ongeveer een uur. Van Roedby af is een er.kelsporige railverbin ding gelegd naar Nykoebing op Falster, Advertentie Handenvol zilveren munten uit het wrak van de Nederlandse koopvaar der De Vergulde Draeck, die in 2656 voor de kust van Australië is ver gaan, zijn door Australische kikvors mannen opgedoken. Het schip verging met man en muis en werd een zee mansgraf voor 118 Oostindiëvaarders op weg van Holland naar Batavia. Het f%vrak werd 514 mijl buitene de kust ontdekt, 60 mijl ten noorden van Perth Het vaarfuig zou ten aan boo1 i 78.6Q0 jzilveren mun- o\d hebben gehad. LOME (Togo) Nicholas Groenitzky is met overweldigende meerderheid gekozen tot president van Togo, als opvolger van wijlen president Sylvanis Olympio, die in januari tijdens een opstand van onderof ficieren werd doodgeschoten. Groenitzky stond reeds aan het hoofd van de voor lopige regering, die na de dood van Olym pio werd gevormd. Ook de kandidatenlijs van Groenitzky voor de 56 ledèn van de nieuwe Nationale Vergadering, de enige lijst waarover de kiezers hun stem konden uitbrengen kreeg overweldigende steun. De nieuwe parlementsleden vertegenwoor digen de vier grootste politieke partijer in het land. Voorts gaf het kiezerskorps zijn zegen aan een ontwerp voor een nieuwe grondwet, waarin de president van een deel van zijn uitvoerende bevoegdhe den wordt beroofd. Voor zijn verkiezing beloofde Groenitzky een nieuwe regering van nationale een heid te zullen vormen, waaraan alle par tijen deel zouden hebben. Advertentie ATHENE (AFP) President De Gaulle zal van het moment af waarop hij op 16 mei in Athene zal aankomen voor zijn officiële bezoek aan Griekenland, onder voortdurende bewaking staan van vijfdui zend politiemannen, terwijl nog tweedui zend politie-officieren in staat van paraat heid worden gehouden, aldus meldt het Griekse blad „Vradyni". Voorts worden sinds geruime tijd alle Fransen, die Griekenland binnenkomen, nauwkeurig gecontroleerd en in het oog gehouden, evenals de bewegingen van an dere buitenlanders. De route, die de Franse president van het vliegveld Hellinikon naar zijn logeer- verblijf in de Griekse hoofdstad moet af leggen, zal worden afgezet door een dub bel kordon politie, terwijl de bewoners van de aan deze route gelegen gebouwen aan sprakelijk worden gesteld voor de gedra gingen van hun eventuele gasten. Nie mand mag zich op de balkons van deze gebouwen bevinden, en het gooien van bloe men of bloemblaadjes is verboden. ATHENE (AP) De Griekse regering heeft verklaard dat geruchten dat een Grieks koninklijk bezoek aan Londen op 9 juli zou worden afgelast „fictief en on gegrond zijn". De bekendmaking van de regering luidde dat het staatsbezoek van koning Paul en koningin Frederika nog steeds van kracht is. Er hebben in Athene geruchten de ronde gedaan dat het be zoek zou worden uitgesteld na de inciden ten in Londen tegen koningin Frederika op 20 april. De koningin, die voor het huwelijk van prinses Alexandra in Londen was, werd door Grieken belegerd die de vrijlating eisten van wat zij Griekse politieke ge vangenen noemden. LONDEN (Reuter) Het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft de communisten ervan beschuldigd dat ze de incidenten bij het bezoek van koningin Frederika hebben uitgelokt. De Britse woordvoerder zei, dat het er niet naar uit ziet, dat deze communistische campagne de betrekkingen tussen beide landen slechter zal maken. LONDEN (AP) Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat Britse functionarissen beroepshalve contacten hebben gehad met de Russische wetenschappelijke ambtenaar die met de Britse zakenman Greviile Wynne in Mos kou terechtstaat, Oleg Penkovsky, maar tevens werd gezegd dat deze contacten volkomen normaal waren. In 'n regerings verklaring, die is goedgekeurd door pre mier Macmillan wordt gezegd dat Groot Brittannië niet van plan is zich tot een openbare discussie te laten verleiden over de aantijgingen van de Russen in het pro ces. De verklaring luidt: „Kolonel Penkovsky was lid van de staatscommissie voor wetenschap en tech niek van de Sovjet-Unie en in die functie had hij in het bijzonder de verantwoorde lijkheid voor contacten met westelijke lan den, waaronder het Verenigd Koninkrijk, dat hij meer dan eens heeft bezocht. Het behoorde derhalve tot de taak van de leden van de staf van de ambassade contact met hem te hebben bij de normale gang van hun werk en met het oog op bezoeken aan ons land van wetenschappe lijke missies. De heer Wynne werd in no vember 1962 gearresteerd en gevankelijk naar de Sovjet-Unie gebracht. Hij werd daar zes maanden vastgehouden zonder dat er een openbare tenlastelegging teger hem werd ingebracht en zonder dat hij zich in verbinding kon stellen met enige Britse consulaire functionaris. Harer Ma- jesteits regering heeft herhaaldelijk gepro testeerd bij de Russische autoriteiten om deze gang van zaken. Onder deze omstan digheden kan men van de regering niet verwachten dat zij commentaar levert op een aspect van het proces of aantijgingen die daaruit voortvloeien". Penkovski heeft zelf aangeboden spiona ge te gaan bedrijven, aldus de akte van beschuldiging. Hij was in april 1961 met. zijn spionage-activiteit begonnen tijdens officiële bezoeken aan Londen en Parijs. Onder meer speelde hij de Britten gege vens over Russische raketten in handen. Penkovski had van zijn opdrachtgevers de verzekering gekregen dat hij na be ëindiging van zijn taak een hoge functie in het Britse of Amerikaanse leger zou kunnen krijgen. Zijn uitgaven in het buitenland werden door Wynne betaald. Op een vraag van de openbare aanklager aan Wynne, wie aan hem deze kosten vergoedde, ant woordde deze: „de Britse geheime dienst." Peflkovski ontkende voor zijn spionage-activiteit van zijn opdrachtgevers geld te hebben willen aannemen. Wynne bestreed deze lezing echter. Verder erkende Penkovski tijdens zijn ondervraging meer dan honderd filmrollen met opnamen met minox-camera's, aan de geheime diensten te hebben uitgeleverd en voortdurend in radioverbinding mei zijn opdrachtgevers in het westen te heb ben gestaan. Penkovski verklaarde, dat negentig percent van de door hem ver strekte geheime inlichtingen p econo misch gebied betrekking had. De openbare aanklager hechtte bijzon der veel gewicht aan de vraag Pen- kovski's opdrachtgevers belangstelling hadden voor inlichtingen over de verhou dingen tussen de Sovjet-Unie en China Penkovski beaamde dit, doch voegde daaraan toe op dit gebied geen belangrijk materiaal te hebben kunnen leveren. MOSKOU (Reuter) Penkovski heeft bij herhaalde ontmoetingen met 3ritse en Amerikaanse agenten zeer geheime eco nomische, militaire en politieke gegevens overhandigd, zo is gisteren gezegd in het proces. De Britse zakenman zou Penkov ski in contact hebben gebracht met weste lijke geheime diensten en hem camera's films en documenten ter beschikking heb ben gesteld. Wynne zou de door Penkovski verzamelde geheime gegevens aan Brit se agenten ter hand hebben gesteld. Een woordvoerder van de Britse am bassade in de Russische hoofdstad heeft meegedeeld: „Wij beschouwen de bewe ringen over door leden van de ambassa de bedreven spionage-activiteit als absurd en volkomen ongegrond". NEW YORK De Veiligheidsraad heeft zich unaniem achter de aanbeveling ge schaard, om het sultanaat Koeweit tot de Verenigde Naties toe te laten. Koeweit, ge legen aan de Perzische Golf ten zuiden van Irak, zal hierdoor vrijwel ker als het lilde lid tot de UNO toetreden tijdens de komende Algemene Vergadering. Tijdens het debat in de Veiligheidsraad zei de vertegenwoordiger van Irak. dat zijn land vasthoudt aan zijn historische aan spraken op Koeweit. Hij critiseerde de overhaaste wijze" waarop de lidmaat- schapsaanvrage werd behandeld. De vertegenwoordiger van Koeweit zei deze Iraakse verklaring te betreuren, „omdat zij in strijd is met de thans tussen Irak en Koeweit bestaande vriendschappe lijke betrekkingen". (AFP). ROME (Reuter/AP) Kardinaal Wys zynski, de rooms-katholieke primaat van Polen, is in Rome aangekomen om paus Joannes XXIII verslag uit te brengen over de betrekkingen tussen kerk en staat i - - achter-het" ijzeren gordijn. Bij aankomst v gelanceerd, is van een verklaarde de kardinaal, dat hij vermoe-I n zl-'n wjorganger. Hij waar de treinen weer de vroegere route naar Kopenhagen volgen. De wegverbinding gaat van Roedby via een nieuwe brug over de Guldborg Sont naar de noordpunt van het eiland Falster, waar zij aansluit op de bestaande verbin ding. Het treinverkeer naar en van Nederland zal door deze nieuwe verbinding sterk wor den beïnvloed. De Holland-Scandinavië- expres, de Scandinavië-Holland-expres en de Nord-West Expres zullen over het tra ject naar en van Kopenhagen ongeveer twee uur korter rijden. Met ingang van de zomerdienst komt men twee uur vroe ger in Kopenhagen aan en men kan twee uur later uit de Deense hoofdstad vertrek ken. Van deze voordelen zal men echter pas na 26 mei kunnen genieten, omdat dan de officiële zomerdienst ingaat. Wel kan op 14 mei de nieuwe verbinding in gebruik worden genomen, maar geduren de de eerste elf dagen blijven de aankomst en vertrektijden van de winterdienst ge handhaafd. NEW YORKAmerika's tweede Tel star-communicatiesatelliet, die gisteren van Cape Canaveral in een baan om de aarde werd gebracht, heeft vannacht met suc ces zijn eerste televisieprogramma naar Europa uitgezonden. De uitzending duurde 18 minuten. Zij werd zeer goed ontvangen in het Britse station in Goonhilly Downs en wat min der in Pleumeur-Bodou in Frankrijk. Evenals zijn voorganger zendt de Telstar II de signalen van het Amerikaanse grond station Andover miljoenen malen versterkt naar de ontvangststations terug. De bolvormige satelliet, die met een weegt 80 kilo en heeft een middellijn van I 85 cm. De Telstar II is ontwikkeld in de labora toria van de Amerikaanse Telefoon- en Te- legraafmaatschappij en de Bell Telefoon maatschappij. (Reuter, AFP). ROME (AP) Er komen steeds meer tekenen dat men premier Amintore Fan fani wil handhaven als hoofd van de re- Met dezelfde trein kwam ook de Russi- I Sering, wanneer het nieuwe Italiaanse par- A3rr I lomanL on IC moi Kf1i v-i delijk tjen dagen ip Rome zal bjijvgn. Er gaan geruchten, dat het Vaticaan zijn betrekkingen met. communistisch Oost Europa, in het bijzonder Polen en Honga rije. met een merendeels rooms-katholie- ke bevolking, wil verbeteren. Van kerke, lijke zijde in Rome wordt het bezoek van kardinaal Wyszynski in verband gebracht met de voorbereidingen voor de tweede fase van het Vaticaanse concilie, die 8 sep tember begint. Waarnemers merken op, dat het enige concilie orgaan waarvan Wyszynski deel uitmaakt het Secreta riaat voor speciale aangelegenheden volgens het progrdtnma voorlopig niet bij eenkomst. Kardinaal Wyszynski reist in gezelschap van mgr. Antoni Baraniak van Poznan (Polen). sche mathematicus Andrei Komogorov in Rome. Hij zal de plechtigheden van het komende weekeinde waarin de vredesprijs van de Balzanstichting aan Paus Joannes uitgereikt zal worden bijwonen Komogo rov heeft de Balzan-prijs voor wiskunde gewonnen Het verbondsbestuur van het N.V.V. heef in zijn maandag jl. gehouden vergadering besloten dat onder de gegeven omstandig heden voor de Nederlandse Toonkunste naars Bond (N.T.B.) geen plaats meer kan zijn binnen de kring van het N.V.V. Onder deze omstandigheden rekent het N.V.V. met name het herstel van de heer M. Ferares als functionaris (secretaris' de N.T.B. lement op 16 mei bijeenkomt. Een van de factoren, die tot deze neiging bijdragen, is het komende bezoek aan president Ken nedy. Aldo Moro, voorzitter der christen democratische partij, zou handhaving van Fanfani in de functie van premier voor staan. Sommige rechtse elementen in de partij dringen aan op het heen gaan van Fanfani en op de vorming van een min derheidsregering van christen-democra ten, die zou moeten regeren totdat de po litieke situatie opgehelderd is. Die opheldering moet komen van het socialistische congres dat in juli de toe komstige koers der partij zal bepalen. De socialisten zullen debatteren over de vraag of en zo ja tegen welke prijs zij met de christen-democraten zullen samenwer ken, zo neen, of zij weer zullen samen gaan met hun vroegere bondgenoten, de communisten, die bij de recente verkie zingen meer dan een miljoen stemmen wonnen. van de N.T.B. Besloten is de N.T.B. te schorsen „op grond van handelingen door deze organisatie gepleegd in strijd met de Communisten eisen i/eeti-eL- belangen van de andere bij het verbond' >l,,lullu,,lï>LCn ClSeil ei tTeK aangesloten organisaties." Aan de op 18 juli te houden hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. zal worden voorgesteld de N.T.B. als lid van het N.V.V. te royeren Een en ander is medegedeeld in een gis teren verzonden brief van het N.V.V. aan het hoofdbestuur van de N.T.B. c i de bij het N.V.V. aangesloten organisaties Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zunderdorp (toez.) A. Wes- tra te Scharnegoutum door de Prov. Kerkvergadering van Zeeland als predi kant voor buitengewone werkzaamheden H G. Beneder te Baarland. Bedankt voor Wommels Jac. de Vries te Woudrichem. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Leider J. van der Haar te Emmen. Advertentie VIENTIANE (LAO) (AFP) Pnns Soevanoevong, vice-premier van Laos en leider van de Laotiaanse communisten, heeft in een brief aan premier Soevanna Phoema en de vertegenwoordigers van de twee voorzitters van de Geneefse conferen tie over Laos het onmiddellijke vertrek van de Canadese en Indische leden van de internationale controlecommissie uit de Vlakte der Kruiken geëist, zo is uit ge zaghebbende bron in Vientiane vernomen. De Poolse delegatie die deel uitmaakt van de controlecommissie heeft geweigerd zich bij deze waarnemers aan te sluiten daar de Pathet Lao zich niet met de aanwezig heid van deze commissie in de Vlakte der Kruiken, waar de afgelopen tijd gevochten is tussen communistische en neutralisti- sche troepen, heeft kunnen verenigen. Soe vanoevong acht de permanente aanwezig heid van leden van de commissie in het gebied een schending van de akkoorden van Genève en in strijd met het beginsel van eenstemmigheid dat binnen de coali tieregering moet prevaleren. Hij verklaart zich voorstander van een nieuwe confe rentie in Genève, zo geen oplossing voor de huidige moeilijkheden mocht worden gevonden. Naar Rotterdam. De koningin en j prins Bernhard zullen op dinsdag 14 mei ter gelegenheid van de nationale haven dag deelnemen aan een tocht van Rotter dam naar Hoek van Holland langs de I Europoortwerken. I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4