„Soms is er berusting, vaak echter verbittering in het boerenhart" Landbouwproblematiek niet te intellectueel benaderen „Woningnood duurt zeker nog vier jaar", zegt B. Roolvink - *r Vloedgolf van concurrentie Twentse katoenindustrie oneerlijke bedreigt IN DE VISHAL EN OP ZEE Bondsdagen CBTB 1963 in Haarlem Vrachtauto stortte in Zijkanaal-C Pleidooi voor een christelijke volkspartij In IJmond waren eind april ruim 2650 woningen in aanbouw KRL-voorzitter Van Heek Steunmaatregelen gevraagd Grote vraag: naar jeugdig personeel in IJmond L. van Balen 40 jaar bij Van Gelder Zonen Om instandhouding Moerbergkleuterschool W O G 8 MEI 1963 7 Verkiezingsvergadering A.R. in Haarlem Bankwerker gewond bij Hoogovens IJmuiden Op de tweede dag van de bondsdagen 1963 van de CBTB in Haarlem, heeft mr. B. W. Biesheuvel uit Aerdenhout, bondsvoorzitter, in een indrukwekkende jaarrede hedenmorgen aandacht geschonken aan de algemene internationale landbouwproblematiek, toegespitst op de Nederlandse verhoudingen. Een be langrijke conclusie van zijn betoog was wel deze, dat samenwerking op het terrein van de landbouw in ons land op het ogenblik meer dan ooit geboden is. De bondsdagen van de CBTB zijn gisteravond begonnen met een huishoudelijke vergadering in café-restaurant Brinkmann, waar op dezelfde tijd ook een ont- moetingssamenkomst van de christelijke plattelandsvrouwen en -meisjes plaats had. De jaarvergadering begon hedenmorgen om 10.30 uur in het Concertge bouw en duurde 's middags voort. Morgen gaan de CBTB'ers op excursie naar het noordelijk deel van Noord-Holland. „Nog te sterk is in Den Haag én bij de regering èn bij de volksvertegenwoor diging de neiging aanwezig om de ge hele landbouwproblematiek vooral intellec tueel te benaderen. Men laat wèl het hoofd spreken, maar niet het hart. Met andere woorden: ik mis nog al te zeer de sociale bewogenheid met het lot van een zo nij ver deel van ons volk, dat van een vijf daagse werkweek nog geen weet heeft". Dat zei de heer Biesheuvel, nadat hij in het kort aandacht had geschonken aan de problemen, die de landbouw, in het eigen land en daar buiten, tegenwoordig kenmerken. „Vorig jaar in Middelburg be pleitte ik een toenemend samenwerking van landbouw, industrie en vakbeweging. Ik doe dat weer", zei mr. Biesheuvel. Hij meent, dat de ontsluiting van het platte land geen louter agrarisch vraagstuk is. En hoewel hij landbouw- en industrialisa tienota's nuttig acht, is hij van oordeel dat iets anders en veel meer nodig is in de kritieke situatie waarin het platteland zich thans bevindt. Niet slechts de agrarische structuur, doch de algehele sociaal-economische structure le ontwikkeling van het platteland diende krachtig verbeterd te worden. Regionale industriële ontwikkeling en structuurpoli tiek in de landbouw hoorden hand in hand te gaan. En niet slechts de overheid had hier een taak te vervullen, ook de vier christelijke-sociale organisaties, verenigd in het Convent, zoudên de nodige initiatie ven kunnen ontwikkelen. „Zouden zij niet eens kunnen proberen te komen tot een breed opgezet sociaal-economisch beleids- program, dat vaart brengt in de door mij bedoelde allesomvattende plattelandspoli- tiek en perspectief biedt aan de gehele plattelandsbevolking?" zo vroeg mr. Bies heuvel zich af. Financiële nood Natuurlijk schonk hij aandacht aan de teleurstellende financiële resultaten voor de gemengde bedrijven en de veehouderij in 1962. De jaarinkomens bedroegen hier gemiddeld slechts 3.800 gulden... „We hebben hier te-maken met een algemeen internationaal verschijnsel" aldus mr. Biesheuvel. „De landbouw deelt niet of in niet voldoende mate in de sterk gestegen welvaart hier en elders. Een aantal al gemene oorzaken heeft tot deze ongun stige situatie geleid." Als een van de voornaamste oorzaken noemde hij de enorme stijging van de produktiviteit van de landbouw in de laat ste jaren, in Amerika zowel als in Europa. „Steeds minder mensen brengen steeds meer voedsel voort, terwijl de vraag naar de traditionele landbouwprodukten .daar mede geen gelijke tred houdt." De bondsvoorzitter betoogde, dat elk land via een nationale landbouwpolitiek het hoofd trach* te bieden aan de span ningen, die binnen de eigen landbouw op treden. Maar ingrijpen van overheidswe ge had vaak weer een averechts effect op de internationale handel in agrarische produkten, zo zei hij. Daarom was inter nationaal overleg, internationale samen werking juist op agrarisch terrein zo drin gend geboden. „In de E.E.G. is mijns in ziens de juiste weg gekozen, maar de prak tische resultaten zijn teleurstellend door dat de partnerlanden te veel vasthouden aan eigen nationalistische opvattingen", aldus de bondsvoorzitter. Verbittering Elders in zijn rede heeft hij gewezen ep een ander niet te verwaarlozen aspect van de ongunstige situatie in de landbouw en de veeteelt. „De slechte financiële uit komsten brengen niet slechts materiële zorgen op menige boerderij. Zij leiden ook tot spanningen in onze samenleving. Soms is er berusting, vaak echter verbittering in het boerenhart. Op het platteland ont wikkelt zich hier en daar een mentaliteit, een geestesgesteldheid die de overheid Een ongeladen zware vrachtwagen uit Beverwijk, op weg naar Amsterdam is dinsdagmiddag via de opengedraaide brug in het zijkanaal -C, ter hoogte van het Noordzeekanaal, gestort. De vrachtwagen die grote vaart had, is eerst door een zware afsluitboom gereden V -rvolgens kwam de vrachtwagen tegen de rechter brugleuning, zwaaide naar links en, even nadat de chauffeur er uit gesprongen was stortte de wagen in het kanaal, waar juist een zware bak was gepasseerd. Met behulp van een kraan op oplegger en een kikvorsman, heeft men dinsdag' avond geprobeerd de vrachtwagen uit het water te halen. Het wegverkeer tussen Amsterdam en Velsen werd tijdens deze operatie voor enkele uren gestremd. Ook was scheepvaartverkeer via -.ijka naal-C naar het Noordzeekanaal of om gekeerd onmogelijk zolang de vrachtauto nog op de bodem van de vaargeul lag Volgens de brugwachter, is het niei onmogelijk dat de remmen van de vracht wagen hebben geweigerd. Hij v irklaarde althans, dat hij op een gegeven ogenblik de chauffeur beide handen in de lucht zag steken. De chauffeur, de 24-jarige J. H B. uit Heilo, heeft een shock en is niet ernstig gewond. De vrachtauto, die dinsdagavond weer op het droge kon worden gebracht, is voor technisch onderzoek naar bet hoofd bureau van politie te Velsen gebracht. helaas maar zeer ten dele onderkent. Aanhoudende materiële zorgen bergen het grote gevaar in zich, dat ook onder onze overigens zo geestelijk gezonde, stabiele en rustige boerenbevolking haarden van extremisme gaan ontstaan, die voor het geestelijk welzijn van ons platteland een ernstige bedreiging vormen". Ook heeft mr. Biesheuvel meer begrip bepleit van regerin en volksvertegenwoor diging voor de moeilijke arbeid van de bonafide standsorganisaties in hun strijd voor het materiële en geestelijke welzijn van het platteland. „Tot vandaag begrijpen wij in de CBTB niet, waarom de regering geen gehoor heeft gegeven aan de redelijke wensen van de georga niseerde landbouw" aldus de bondsvoor zitter. Hij dacht daarbij aan het melk- prijsbeleid en de hulpverlening aan de zwaar getroffen gemengde bedrijven en stelde, dat daarmee afbreuk wordt ge daan aan de positie van de bonafide standsorganisaties. Knelpunt Later is mr. Biesheuvel in zijn rede in gegaan op de mogelijkheden, die naar zijn oordeel aanwezig zijn om boer en tuinder de helpende hand te bieden in de stroomversnellingen van deze tijd. Er ontstond een totaal gewijzigde houding tussen kapitaal en arbeid, die aandacht vraagt voor de financiering van investe ringen. Het zwaartepunt kwam op de boe renbedrijven immers, door de sterk ge stegen lonen enerzijds en de schaarste aan arbeidskrachten anderszijds, te lig gen op een zo economisch mogelijke be drijfsvoering. Mr. Biesheuvel meende, dat de moge lijkheden van het landbouwkrediet gunstig waren, doch hield zijn toehoorders voor, dat de rentabiliteit van de bedrij ven ook zodanig moet zijn, dat uit de bedrijfsresultaten een deel voor zelffinan ciering kan worden afgezonderd. En daar lag nu juist voor vele bedrijven een knel punt. Het landbouwbeleid van de overheid diende meer dan tot dusverre met de noodzaak van eigen vermogensvorming in de landbouw rekening te gaan houden. Landbouwschap Aandacht schenkend aan het Landbouw schap noemde de Neer Biesheuvel dit or gaan van grote betekenis voor de samen werking tussen boeren en tuinders. Ook de opbouw van het Landbouwschap was naar zijn mening juist. „Wij zullen ons scherp blijven keren tegen afbrekende ac ties, die het agrarisch belang grote schade kunnen berokkenen", zo stelde hij. „Het Landbouwschap moeten wij beschouwen als onze waardevolle, neutrale, beleids vormende instantie". Met betrekking tot de economische po sitie van de landbouw zei mr. Biesheu vel onder meer, dat het van groot belang is, dat de landbouw, de verwerking en de handel zich waar het betreft de land bouwprodukten zo snel mogelijk aanpas sen aan zich voordoende verschuivingen in het consumptiepatroon. Verwerking en afzet van agrarische produkten door de landbouw zelf kregen naar z'n overtuiging een steeds grotere betekenis bij de toe nemende nationale welvaart. De laatste jaren ging de boer steeds minder van de consumentengulden ontvangen, omdat een steeds groter deel van die gulden naar de verwerking, de verpakking, e.d. van de produkten ging. Aan het slot an zijn rede stelde mr. Biesheuvel, dat bij de komende kabinets formatie aan een aantal agrarische wen sen een hoge prioriteit zal moeten wor den toegekend. Het Landbouwschap zou spoedig een uitgebreide brief gereed heb ben, zo deelde hij mee. „Als we nuchter zijn zullen we moeten zeggen dat we in de komende vier jaar de woningnood nog niet zullen oplossen". Dit heeft de heer B. Roolvink, staats secretaris van Sociale Zaken, verklaard op een bijeenkomst van de A.R. Kamer centrale in het Concertgebouw te Haar lem. Het grote probleem wordt gevormd door de te geringe capaciteit. „Het is onbillijk om minister Van Aartsen de schuld te geven van de moeilijkheden in de bouw", betoogde de heer i Rool vink. „Dat de winter zo streng was en dat de werktijdsverkorting werd inge voerd is niet zijn schuld". De spreker zei dat men tegenwoordig veel vreemde dingen vertelt over de vrije sector in de woningbouw „De enige vrij heid is dat men vrij is van subsidie," zei hij. „Er mogen er 25.000 per jaar wor den gebouwd en in Den Haag liggen aan vragen voor 74.800 woningen. Dat heeft tot gevolg dat veel kandidaten in woningwet woningen trekken en daarmee scheve ver houdingen veroorzaken. Bovendien gaan de prijzen van vrije woningen daardoor schrikbarend omhoog, waardoor de eige naren ongerechtvaardigde winsten ma ken." De heer Roolvink meent, dat men aan alle drie sectoren van de woningbouw, wo- ningwetbouw, premiebouw en zogenoemde vrije bouw, ongeveer gelijke aandacht zal moeten schenken en dat men niet moet vergeten dat behalve de woningbouw ook de bouw van scholen, fabrieken en derge lijke broodnodig is. Hoger dan negentig duizend woningen per jaar zal men dan ook niet kunnen komen. „Men moet wel beseffen," zei de heer Roolvink, „dat er nu meer woonruimte be schikbaar is dan in 1939, toen er 100.000 woningen leegstonden. Door de verdunning van de bewoning en de hogere eisen heeft men nu echter veel meer huizen nodig. Er is in het algemeen een onbeperkte vraag naar bouwprodukten." De heer Roolvink zei in zijn toespraak verder onder meer, dat men in deze tijd van toenemende welvaart geneigd blijkt te zijn naar details te kijken. Hierdoor ont staan splinterpartijen. „Het blijkt vandaag meer dan ooit duidelijk, dat de belan genbehartiging in volle zin alleen moge lijk is door een christelijke volkspartij". De heer Roolvink was van mening, dat men dankbaar kan zijn over wat het ka binet tot stand heeft gebracht. Hij meende dat het christelijk sociale beleid er in ver gelijking met dat van vorige kabinetten duidelijk gunstig afkomt, hetgeen ook door de Partij van de Arbeid wordt toegegeven. „Men kan nu wel zeggen, dat de con junctuur zo gunstig is geweest, maar wij hebben er goed gebruik van gemaakt, in tegenstelling met de vorige hoogconjunc tuur van 1953-1956". De spreker vond dit overigens geen re den om zich op de borst te kloppen, want men heeft geleerd van vroeger gemaakte fouten. Hij zei dan ook beslist geen kri tiek te willen leveren op de P.v.d.A., die verantwoordelijk werk gedaan heeft in vorige kabinetten. Hij sprak als zijn mening uit dat men het beleid van het kabinet moet door trekken. „Als bij het overleg over de ka binetsformatie een partij met een pro gramma komt, dat grote risico's voor overbesteding meebrengt, dan moeten wij nee" durven zeggen" betoogde de heer Roolvink, die later van het rapport „Om de kwaliteit van het bestaan" van de Wiar- di Beekmanstichting zei, dat men met zijn uitgestippelde beleid tot 1970 wel wat hoog gegrepen heeft en dat er volgens deskun digen een tekort van een miljard aantoon baar is. Met de PBO was hij het in principe eens, maar hij meende dat daarom nog niet alles toejuiching verdient. De gang van zaken bij Hollsndscheveld betreurde hij ten zeerste. Hij meende dat men via een wetswijziging zou moeten bereiken dat dit niet meer kan gebeuren. Ds. Biesman, christelijk gereformeerd predikant te Aalsmeer, wees op de geva ren van de doorbraak, die nog lang niet dood is. „Welke politiek men aanhangt wordt bepaald door wat voor een mens men is" zei de spreker. „Als u christen bent bestaat het niet, dat u niet op de partij stemt, die hel christelijk beginsel het duidelijkst naar voren brengt, name lijk de a.r.". .VA-S-* Een kijkje in de bouwput van de IJ- tunnel aan de zijde van Amsterdam- Noord. Duidelijk is de bocht te zien, die de tunnel bij het Noordhollands kanaal en de Meeuwenlaan maakt. De sigaarvormige gevaarten zijn die zoge naamde „stempels", die steun geven aan de wanden van de bouwput om te voorkomen dat deze naar binnen klap pen. De bijzondere vorm geeft meer weerstand. Blijkens een door het gewestelijk ar beidsbureau IJmond gehouden telling in de bouwnijverheid, waren er per eind april in het gewest IJmond (omvattende de ge meenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest) 2657 woningen in aanbouw. Hiervan zjjn in Beverwijk 469, in Castricum 148, in Heemskerk 1058, in Velsen 917 en in Uitgeest 65 in uitvoering. Van arbeidsreserve in de bouwnijver heid is geen sprake; het aantal openstaan de aanvragen en de gesignaleerde tekor ten nemen steeds toe. Ten opzichte van november 1962 (toen ook een bouwtelling werd gehouden), is de personeelsbezetting iets gestegen, namelijk van 2227 tot 2238 personen, van wie er 985 betrokken zijn bij de woningbouw. De meesten zijn betrokken bij de industriële bouw (uitbreiding Hoogovens en dergelij ke). De gemiddelde bezetting per woning is gedaald van 0,39 tot 0.37, waarbij zij opge merkt, dat de bezetting in de woningwet- woningbouw is gedaald van 0,34 tot 0,27. De personeelsbezetting in de premiesector is iets gestegen en die, van de ongesubsi dieerde woningen iets gedaald. Het is duidelijk, dat de bouwtijd van een woning door de grote schaarste aan ar beidskrachten aanmerkelijk wordt ver traagd. Zo heeft de bouw van een complex van 150 woningen een bouwtijd van ruim twee en een half jaar gevergd. Voor de komende maanden zullen geen noemenswaardige verbeteringen in de si tuatie te verwachten zijn. Suriname-expositie. Van 20 juni tot en met 3 juli zal in Zwolle onder de naam „Mamio" een grote Suriname-tentoonstel- ling worden gehouden, welke een beeld geeft van land en volk van Suriname, over verleden, heden en toekomst van het land, en over de economsiche toekomstmogelijk heden en de rol die het Nederlandse be drijfsleven daarbij zal kunnen spelen. Ook zal aandacht worden besteed aan culturele prestaties: muziek, toneel, zang en dans, letterkunde en beeldende kunst. In een toelichting op het economisch overzicht heeft de voorzitter van de Ne derlandse vereniging Katoen- Rayon- en Linnenindustrie, de heer N. H. van Heek, gisteren in Arnhem verklaard, dat er voor het behoud en het gezond houden van de Nederlandse katoenindustrie hard ge werkt en gestreden zal moeten worden. „Dr. Holtrop mag dan in zijn jaarver slag van de Ncd. Bank tot een optimisti scher analyse van de economische ontwik keling in ons land hebben geconcludeerd dan hij verwacht en voorspeld had, voor wat betreft onze industrietak kan gezegd worden, dat zijn voorspellingen zijn opge gaan," zo zei de heer Van Heek. Hij meende dat de concurrentiepositie van de Nederlandse katoenindustrie door de „funeste revaluatie" en de „relatief sterker gestegen arbeidskosten in een verslechterende marktsituatie" veel moei lijker is geworden. De grootste bedrei ging wordt, volgens de heer Van Heek, evenwel gevormd door „een steeds verder om zich heen grijpend agressief staats steun exportisme, dat het geijkte handels patroon .gaat worden in monopolistische staatshandelslanden en opkomende in dustrielanden." Deze vloedgolf van oneerlijke en onreë- le concurrentie dreigt Twente te overspoe len en te verstikken, zo zei de heer Van Heek. Passende overheidsmaatregelen zullen z.i. deze dreiging moeten keren en reguleren. De vervalste mededinging, die de katoenindustrie belaagt zal volgens de heer Van Heek ten stelligste moeten wor den afgewezen en onmogelijk gemaakt. „Laat de regering, die mede de verant woordelijkheid draagt voor het voortbe staan van onze industrie goed begrijpen, dat deze nog steeds een belangrijke gang maker voor het Nederlandse bedrijfsle ven is. De textielindustrie zal met behulp van de internationale katoenovereenkomst van Genève behoed en beschermd moeten worden, wil zij weer kunnen opbloeien, zo verklaarde de heer Van Heek. In verband hiermee heeft de Nederland se vereniging katoen- rayon- en linhenin- dustrie tot de Nederlandse regering het verzoek gericht, niet toe te geven aan de in sommige GATT-landen bestaande wensen om de E.E.G.-buitentarieven voor de ontwikkelingslanden te verlagen. Voor zover dit artikelen van de katoenindustrie betreft, zal een dergelijke maatregel, vol gens de vereniging een veel te zware handicap betekenen. „De regering zal ter dege rekening moeten houden met de zeer moeilijke positie van de Nederlandse ka toenindustrie. Wij hebben reeds zeer lage invoerrechten vergeleken met andere lan den (waaronder ook Amerika). Een ver dere verlaging zou een bedenkelijke situa tie scheppen," zo zei de heer Van Heek. Het probleem zal ter sprake komen op de a.s. conferentie van de ministerraad van de GATT-landen in Genève. „Ook ons ideaal is een vrije handel," aldus de heer Van Heek, maar dan overal en gelijke voorwaarden. Zolang wij dit ideaal niet kunnen bereiken, zullen we de proteec- tionistisch ingestelde landen met gelijke munt moeten terugbetalen." Dinsdag Dinsdag werden in IJmuiden 6950 kisten vis aangevoerd, waarvan: 964 kisten tong en tarbot, 12 heilbot, 458 schol, 42 schar, 640 haring, 3630 makreel, 442 schelvis, 236 wijting, 293 kabeljauw en gul, 30 leng, 15 haai, 17 wolf, 30 poon, 510 koolvis 616 di versen. De prijzen waren: Per 1 kg.: Heilbot 2.90—2.20; grote tong 2.02—1.94; grootmid del tong 1.721.50; kleinmiddel tong 2.30 —1.98; kleine tong I 3.202.70; kleine tong II 3.40—2.60; tarbot I 2.90—2.60. Per 50 kg: Tarbot IV 114—86; grote schol 22; grootmiddel schol 25; kleinmid del schol 25; kleine schol I 30; kleine schol II 328; schar 2613; vêrse haring 12— 11; makreel 5812.40; grote schelvis 57— 40; grootmiddel schelvis 4237; kleinmid del schelvis 5138; kleine schol I 5637; kleine schol II 3920; wijting 3211; gr. gul 4745; mid. gul 47; kl. gul 44; kl. leng 32; kleine haai 19; poontjes 118. kleine koolvis zwart 3228. Per 125 kg.: Grote kabeljauw 200104. grote koolvis zwart 9075; grote koolvis wit 146; grote leng 8472; grote wolf 93 92. De besommingen waren dinsdag: KW 12 f 3800; KW 128 4700; KW 33 f 4760; KW 93 f 5250; KW 143 5080; KW 49 16.530' KW 144 f 22.400; KW 54 f 3560. KW 136 f 3100; KW 87 11.570; KW 193 f 6310; KW 165 f 7040; KW 148 5120; KW 100 1840; KW 103 f 3580; IJM 54 f 6570; KW 73 f 4190; KW 65 f 3790; KW 66 3850. Aanvoer van woensdag Twintig schepen waren vanmorgen aan de markt met 4.990 kisten. 13.000 kilogram en 535 stijve kabeljauwen. Van deze kisten waren '80 schelvis, 340 wijting, 330 gul en kabeljauw, 225 koolvis, 200 roodbaars. 230 haai, 510 haring, 1 690 makreel, 460 schol, 15 tarbot, 150 varia. Prjjzen van woensdag In guldens, per kilogram: tarbot 2,90— 2,10, heilbot 3,10—2, grote tong 2.14—1.94, grootmiddel tong 1,881 56, kleinmiddel tong 2,90—2,40, tong I 3,40—2,70, tong II 3,30—2,90. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 100— 61, middel kabeljauw 12064, grote kool vis 7567, middel koolvis 6456, leng 75—61, wolf 88—72. Per 50 kilogram: grote gul 60—22, middel gul 50—24, kleine gul 37—34, koolvis I 30— 24, koolvis II 25—23, lom 20—19, zetschol 28—24, schol I 32—28, Schol II 36—30, schol III 20—14, schar 27—16, poon 18—13, bot 13—6, wolf 41—36, gestripte wijting 37—24, dichte wijting 2514, roodbaars 1815,75, grote schelvis 57—36, grootmiddel schelvis 4936, kleinmiddel schelvis 4437, schel vis I 4832, schelvis II 2918, radio 23, tarbot 150106, tongschar 12460, schar- tong 2230, grove haring 21, kleine haring 12—11, bonken 58—37, middel makreel 2015, paapjes 9. Per 40 kilogram: haai 1610. Per regel: grote kabeljauw 9644, mid del kabeljauw 5435. Besommingen varr woensdag KW 54 f 15.200. KW 145 6.400. IJM 56 f 8.750. IJM 11 2.750, VL 43 16.400. VL 131 20.800. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 200 kisten schelvis, 120 wij ting, 190 gul en kabeljauw. 100 koolvis. Reeds nu zijn van de zijde van de be drijven in de IJmond meer dan 600 aan vragen om jeugdig personeel ingediend bij het gewestelijk arbeidsbureau IJmond. Nog dagelijks komen meer aanvragen bij het bureau binnen. De daling van het ingeschreven aantal werkzoekenden bij het arbeidsbureau vo rige maand, is een gevolg van de in elk voorjaar optredende grotere plaatsingsmo gelijkheden. De vraag naar arbeidskrachten nam in de afgelopen maand belangrijk toe, name lijk van 1293 mannen per ultimo maart tot 1449 mannen eind april en van 230 vrou wen tot 344 vrouwen. Ten aanzien van de verrichtingen gedu rende de maand april kan worden mede gedeeld, dat 131 rrannen en 50 vrouwen als werkzoekend werden ingeschreven. Door bemiddeling van het arbeidsbureau konden in het gewest IJmond 101 man nen en 42 vrouwen aan een passende werk kring worden geholpen. De zestigjarige K. S. uit Haarlem viel, terwijl hij bezig was een ketting om een blokvorm in de Martinstaalfabriek van Hoogovens in IJmuiden te bevestigen, ach terover en kwam met zijn hoofd in aan raking met staal. Er was een pen losge schoten. De bankwerker is met hoofdletsel in het Rode-Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. 200 haring, 1.500 makreel, 50 schol, 50 va ria, 200 stuks kabeljauw en 3.000 kilogram tong. Op zee De makreelvangsten waren dinsdag zeer wisselvallig. De IJM 82 Rotterdam was over de vangst best te spreken, maar van de andere Schepen kwamen niet anders dan klachten. Rjjnmond 1 beboet De KW 15 Rijnmond 1, die zijn geluk in de Barentszee beproeft, is zaterdagavond door een Noors politievaartuig opgebracht.' De Rijnmond 1 viste ongeveer negen mijl uit de Noorse kust toen de politiekruiser het vaartuig aanhield. Voor andere dan Engelse en Duitse schepen is namelijk een visserijgrens van 12 mijl van kracht. De Rijnmond 1 werd opgebracht naar Vardö aan het Varanger Fjord, bij vele zeelieden bekend door de vaart naar Moermansk. Na storting van een cautie-som zou de KW 15 maandag weer uit Vardö vertrek ken. Tot' gisteravond lag het schip echter nog steeds binnen, omdat de inmiddels ge storte borgtocht nog niet te bestemder plaatse was aangekomen. De Rijnmond 1 heeft reeds 750 kisten vis aan boord. In de reeks van jubilarissen bij de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen n.v. te Velsen vierde dinsdag de heer L. van Balen, eerste klandreur bij papier machine 14 zijn veertigjarig arbeidsjubi- leum. Er was aan dit jubileum al een zonnige zijde voorafgegaan op 29 april toen deze jubilaris uit handen van burgemeester J. G. S. Bruinsma ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Kóningin we gens zijn langdurige trouw de brónzen ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau mocht ontvangen en hij bij die gelegenheid namens de directie ook reeds de draagmedaille van het ereme taal kreeg. Overigens was de dag van gisteren voor de heer Van Balen, die vergezeld was van vele familieleden, onder wie zijn be jaarde vader (die ook meer dan veertig jaar bij Van Gelder werkzaam is ge weest), een niet minder prettige dag. Bij de ontvangst op het dïrectiekantoor door de heer J. H. Smidt van Gelder jr. bedrijfsdirecteur en in aanwezigheid var. de heer J. dê Vries, produktiechef van de papierfabriek, zinspeelde de directeur al lereerst op het feit, dat de familie Van Balen, vader en twèe zoons meer dan 120 jaar het bedrijf dienden. Alleen bijzonder te betreuren was het, dat broer G. van Balen, die vórig jaar vlak voor zijn veertigjarig jubileum stond, plotseling is verscheiden. Daarentegen was het verheugend de bejaarde vader nog eens in het bedrijf te zien. De jubilaris, zO stelde de heer Smidt van Gelder, heeft vooral in de laatste de cennia de grote vraagstukken bij de evo lutie van het bedrijf ervaren. In plaats van gemakkelijker is de tijd voor allen moeilijker geworden en namen de zorgen voor de personeelsbezetting, maar nog meer voor de produktie en dè kwaliteit hiervan toe. Wegens zijn belangrijke bij dragen in de achterliggende jaren voor het bedrijf kreeg de jubilaris hartelijke waardering, die namens de directie werd gehonoreerd met de aanbieding van een enveloppe met inhoud en schriftelijke fe licitaties van de hoofddirectie. De langdurige trouw vond erkenning in het overhandigen van het vererend ge tuigschrift met de daarbij behorende grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, terwijl voorts nog de gebruikelijke foto in lijst werd aangeboden, Voor de jubilaris vond de feestviering verder voortgang in de woning aan de Arendsweg te Beverwijk. Vorig jaar augustus heeft de Staatsse cretaris van Oderwijs, Kunsten en Weten schappen op verzoek van Velsens raad be paald, dat de openbare Moerbergkleuter- school te IJmuiden voor het jaar 1962 in stand kon worden gehouden. Zonder een dergelijk besluit moet een openbare kleu terschool, die in het voorafgaande jaar minder dan 60 leerlingen telde, worden op geheven. Dit getal werd in 1961 niet ge haald. Het gemiddeld aantal leerlingetjes over het jaar 1962 bedraagt 59,9. Om de school in 1963 in stand te kunnen houden, is derhalve weer een uitspraak van de Staatssecretaris nodig. Aangezien de bij zondere omstandigheden, waarin deze school verkeert, zich ook nu nog voordoen, stellen B. en W. de raad voor om ook voor het jaar 1963 een verzoek orh een derge lijke beslissing tot de Staatssecretaris te richten. I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7