Straatsburg spreekt zich niet uit over Europese kernmacht TJASKER Nationale herdenking 1813 C H O U T E N Caissière van 18 jaar zou 16.000,- verduisterd hebben Kennedy somber over kernstop Terugzien op honderdvijftig jaar Nederlandse geschiedenis Amsterdam verhuurt autobussen aan Rotterdam Nieuwe uniformen voor spoorwegpersoneel T0PSY THUIS Vleesdiefstallen in een Amsterdams slagersbedrijf Geen VARA-zendtijd voor R.T.N.-voorzitter Ontslag van Spaanse mijnwerkers was rechtmatig NU HEB IK 'N REUZE CADEAU l n O N 1) L R DAG 9 MEI 1963 11 PIB Philips nïetraial driesnelheden/ S. mixer 39.00 K a s ta n j e s t ra a t 47 HAARLEM tel b4ttDA Vele afgevaardigden zijn er sterk tegen gekant Dit jaar laatste kans Militairen betrokken bij een ongeluk John F. en Konrad op één penning „Dag Taps, tante Emma heeft me een paar goede tips ge geven over wat u allemaal gedaan hebt toen u zo oud was als ik". Vervolg Luidsprekers van pagina 4 Zit u ergens mee Plaats een LUIDSPREKER deze luxe radio/grammo- fooncombinatie in teak of donker-noten uitvoering. 24 maanden volledige ga rantie op het hele appa raat Dit kan alleen met een toestel dat technisch volmaakt is! 2 luidspre kers - 4 golfbereiken w.o. FM - hoge en lage toon regeling - aansluitmoge- lijkheid voor bandrecor der en extra luidspreker. Volautomatische platen- wisselaar, klaar voor Hi- Fi- en stereoweergave - 4 snelheden. Zonder aan betaling, slechts f5.- per week. Alléén bii Nieuwe Groenmarkt 2 Gen.Cronjéstraat18 Haarlem tel. 15220-57900 Onder de slagboom door Minister De Pous: Vlieg er mee naar uw vrouw. Met 'n Philips huis- houdcadeau. Het beste cadeau voor de beste vrouw! Zij zal u dankbaar om de hals vliegen. Want Philips "huipen in de huishouding" zjjn bijzonder praktisch èn leuk van Philips velüga koffiemolen 23.7» Philips lichtge- wichtsnelstrijker 27.00 Philips lichtge wicht stoomstrijker 45.00 Philips krachtige handmixer 29.00 i Philips veilige .ventilatorkachel 69.00 COPINHtót* De Utrechtse politie heeft een achttien jarige caissière bij een levensmiddelenbe- drijf in Utrecht gearresteerd. Het meisje wordt ervan verdacht, dat zij sinds juni door middel van verkeerde aanslagen op haar kassa zestienduizend gulden heefr verduisterd. Een 22-jarige gehuwde vriendin, wier ge zin in moeilijke omstandigheden verkeert wordt verdacht van heling en is veneens gearresteerd. Het is waarschijnlijk dat de caissière weinig van het geld heeft gepro fiteerd, maar dat haar vriendin het heeft opgemaakt. De politie onderzoekt thans, of zij de caissière op een of andere manier onder druk heeft gezet. De nationale herdenking 1813-1963 is niet bedoeld om de onafhankelijkheid van 1813 te vieren. Het gaat om een terugzien op 150 jaar Nederlandse geschiedenis en om een vooruitzien, om een plaatsbepaling van ons land in 1963. Daarom zal de eer ste periode van de herdenking een omzier. zijn en de tweede helft van de herdenking een geleidelijk overgaan naar de toe komst. Het Comité Nationale Herdenking 1813-1963 heeft zich bij de voorbereiding steeds met de plaats van Nederland in eer, wordend Europa beziggehouden, zo heeft de voorzitter van het algemeen werkcomi té, professor dr. P. J. Bouman, medege deeld. Op 30 november 1813 zette prins Willem in Scheveningen voet aan wal. Op die datum zal dit jaar een krans worden gelegd bij het monument 1813 in Den Haag. In de ochtend zal voorts een bijeenkomst in het Vredespaleis worden gehouden, 's Avonds zal een televisieuitzending worden gegeven uit paleis Soestdijk. Het ligt in de bedoeling dat koningin Juliana zal spreken over de herdenking. Van 11 tot 16 november zal een volkszangweek worden gehouden. Op 21 november zal de P.T.T. een serie post zegels uitgeven. Deze zuilen voorstellingen dragen van de proclamatie van 21 novem ber 1813. de landing van de prins op 30 november van dat jaar en de eedsafleg ging door de soevereine vorst op de nieu we grondwet op 29 maart 1814. Voorts zal in november de gala-première worden ge geven van een film „Nederlanders van nu" van Bert Haanstra. Eind november STRAATSBURG (ANP) De Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa heeft woensdag geen uitspraak gedaan over de wenselijkheid van een Europese kernmacht. Als gevolg van een krachtig verzet van vele afgevaardigden tegen de vorming van 'n dergelijke macht besloot de politieke commissie halverwe ge het debat de omstreden passages te schrappen uit een ontwerp-resolutic, die de Franse christen-democratische oud-pre mier Pierre Pflimlin als rapporteur had opgesteld. Aan het eind van een debat van twee dagen over de politiek van de Raad van Europa en over de Europese economi sche betrekkingen aanvaardden de afge vaardigden uit de zeventien lidstaten van de raad zonder tegenstemmen, bij vier onthoudingen, de gewijzigde resolutie. Hierin wordt gepleit voor een topoverleg over de problemen binnen Europa en de verhouding tussen Europa en de Verenig de Staten, zulks ter verzekering van het succes van de door president Kennedy voorgestelde tariefbesprekingen en ter re alisering van wereldomvattende akkoor den voor bepaalde landbouwprodukten. Ten slotte wordt de hoop uitgesproken dat het topoverleg 'zal bijdragen *tot het ontstaan van een wezenlijk deelgenootschap op voet van' gelijkheid tussen Europa en de Ver enigde Staten. De afgevaardigden hebben voorts een aanbeveling van de economische commis sie aanvaard gebaseerd op een rapport van de Nederlandse socialist ir. H. Vos waarin gepleit wordt voor een open poli tiek van de E.E.G., ter bevordering van Een biizonder type watermolen, na melijk de zogenoemde Tjasker, die vroeger vooral in het noorden des lands veel werd gebruikt voor de be maling van kleinere polders, maar na de ingebruikneming van grotere ma len uit het landschap is verdwenen, zal opnieuw in gebruik komen door de activiteit van Staatsbosbeheer. Staatsbosbeheer heeft namelijk in de loop der jaren in noordwest Over- ijsel vele honderden hectare uitge- veend land aangekocht, onder andere aan de Hogeiveg in de gemeente Olde- markt. Hier is een poldert je aangelegd dat door een nieuwe tjasker zal wor den bemalen. De tjasker werd gebouwd door de heer R. W. Dijksma te Giethoorn, die vroeger met zijn vader vele honderden molens, ook van dit type. heeft ge maakt. Het molenmakersbedriif is la ter op de achtergrond geraakt. Op 28 mei zal de molen officieel in gebruik worden genomen. Tegelijk zal ddn een aangekochte turfmakers- woning in het zelfde gebied als mu seum worden geopend. de Europese integratie en de internatio nale samenwerking. In een derde uitspraak richtten zij aan het comité van ministers de aanbe veling, de Raad van Europa te gebruiken als kader voor politiek en economisch contact, dat zou kunnen leiden tot een hervatting van de besprekingen tussen Groot-Brittannië en de Europese gemeen schap van „de zes". WASHINGTON (AFP/Reuter) Pre sident Kennedy heeft woensdag tijdens zijn gebruikelijke persconferentie verklaard niet bijzonder hoopvol te zijn over het nog dit jaar sluiten van een verdrag met de Sovjet-Unie over een verbod op kernproeven. Als dit verdrag uitblijft, zou dat een ramp zijn voor iedereen, daar het niet zeker is dat zich in de toekomst nog een nieuwe gelegenheid daarvoor zou voordoen, aldus Kennedy. Hij antwoordde bevestigend, toen hem werd gevraagd of dit zou betekenen dat een nieuwe serie kernproeven zal worden begonnen. Over de situatie in Laos sprak Kenne dy de hoop uit, dat premier Kroesjtsjev zijn belofte wat betreft de handhaving van de neutraliteit van dit land zal na komen. Als deze neutraliteit niet mocht worden bewaard, „zou het .noodzakelijk kunnen zijn om naar andere middelen uit te zien". De pogingen van de Organisatie van Amerikaanse Staten om in het geschil tus sen Haiti en de Dominicaanse Republiek de vrede te bewaren, hebben de volle steun van de Verenigde Staten. Kennedy zei thans te willen afwachten, wat de com missie van onderzoek van de O.A.S., die opnieuw een bezoek aan deze ianden zal brengen, in de komende drie a vier da gen zal kunnen uitrichten. Een drietons vrachtwagen met vijftien militairen is tussen Hengelo en Haaksber gen van de weg geraakt, via de berm in een droge sloot beland en na veertig me ter tegen een boom tot stilstand gekomen De militairen behoorden tot de 129e tech nische dienst munitie aanvullingsplaats compagnie uit Eibergen. Van de militairen, die in de achterbak zaten, werden er enkele door de hevige klap via het tussenschot met de cabine door de voorruit geslagen. Twee van hen werden zeer ernstig gewond. Het zijn de 24-jarige yaandrig B. Winkelholst uit Haaksbergen en soldaat P. Lempke uit Sneek, die twintig jaar oud is. Negen an deren werden wat minder ernstig gewond Allen zijn in het ziekenhuis opgenomen. zal het comité 24.000 boeken, een ge- schenkuitgave voor de hoogste klasse van het middelbaar onderwijs, getiteld „Ka rakter en Cultuur van Europa", uitgeven. Er zullen op de scholen opvoeringen worden gegeven van het kindertoneelsiuk Bevrijdingsspel 1813" van mevrouw A. Rutgers van der Loeff-Basenau. Van eind november tot begin maart zal in het gemeentemuseum te Arnhem een tentoonstelling van Nederlandse beeld houwkunst met een aanloop van 1813 af worden gegeven. Het Residentieorkest zal op 29 november in Scheveningen een con cert geven met muziek uit de tijd van Willem I. Dan zijn er nog particuliere initiatieven en manifestaties van meer dan plaatselijke aard, o.m. herdenkingsbijeen komsten, uitgifte van gedenkpenningen en herinneringsborden, tentoonstellingen, een historische optocht over de landing van prins Willem in Scheveningen. de taptoe in Delft van 29 augustus tot en met, 7 sep tember, een nationale beiaardiersdag op 12 oktober, een lichtspel in Breda, een hip pische manifestatie „Van Jachthoorn tot Kampvuur" een schouwspel „Voor en na Waterloo" in Nijmegen, alsmede de publi- katie van gedenkboeken. Deze foto toont beide zijden van een gouden legpenning welke door de munt in de Duitse deelstaat Beieren zal worden geslagen ter ere van het bezoek van Kennedy aan Duitsland. Aan de voorzijde van de penning staan de koppen van Adenauer en Kennedy en hun namen. De keerzijde draagt de afbeelding van de vredes duif en een Latijnse spreuk. De Amsterdamse gemeenteraad heeft besloten in te gaan op het verzoek van de Rotterdamse Elektrische Tram tot het in huur afstaan van veertien autobussen die bij het hoofdstedelijke gemeente-ver' voerbedrij'f geen dienst doen. De voor waarden voor deze verhuur zullen nog na der worden vastgesteld. De woordvoerder van de P.v.d.A., de heer J. Eikerbout, wilde deze verhuur beschouwen als een correctie op het aankoopbeleid van B. en W. De C.P.N.-fractie wilde liever een on derzoek naar de vraag hoe de overtollige bussen gebruikt kunnen worden voor ver betering van het openbaar vervoer in de stad. De Britse zakenman Greville Wynne staat voor het hooggerechtshof in Moskou terecht wegens spionage tegen de Sovjet-Unie. De verhoren van Wynne en zijn medebeklaagde Russi sche staatsburger Penkovsky, zijn van daag voortgezet. (Telefoto) Het sinds 1951 niet meer gewijzigde uni form van het personeel van de Neder landse Spoorwegen zal met ingang van deze maand worden vervangen door een van blauw whipcord. Het besluit, om 8200 man personeel nieu we uniformen te geven is gerjomen na een enquete, waaruit bleek dat er nogal wat bezwaren bestonden tegen het oude uniform. De zware lakense stof had een lange draagtijd. Ook het afgeven van het uniform op het overhemd, de sombere kleur van het uniform, het „aanhangen" van de stof ên het model van de pet werden als èen bezwaar genoemd. Tijdens de enquete kregen de ondervraagden een aantal kleurenfoto's voorgelegd van het koopvaardij-uniform, PTT-uniform en po- litie-uniform. De eenvoud en de snit van het koopvaar dij-uniform trok de meeste N.S.'ers wel aan. Vandaar dat nu ook op hun nieuwe uitmonstering de biezen op de broek zijn verdwenen, evenals de mouwnummers. Al leen aan de pet zal men kunnen zien tot welke dienstonderdeel de drager behoort. Een grijs overhemd en een zwarte das completeren het nieuwe uiterlijk van dc uniformdragers. De uniformpet wordt ge handhaafd. „Swan" en Tip-Top dames zakdoeken van f 1.- tot 2.25 per doosje van 3 stuks. P. de Ruyter, Planetenweg 28. IJmuiden. Televisie 198.-. Kinkerstraat Amsterdam. Iedere avond demonstratie. Divanbed, 15 jaar garantie, f 19.95. Zeeman, Bloemstraat 70-71, IJmuiden. Tel. 4235. Vesten, jumpers en rokken voor dames en meisjes. Zee man, Bloemstraat 70-71, IJ muiden. Tel. 4235. Vechtpetjes 1.-. Zwart- en khaki ondergoed Zeeman, Bloemstraat 70-71, IJmuiden. Tel. 4235. Afslag aardappelen. Beste kwaliteit. 5 kilo in plastic zak 115 cent, knots gratis. Kalis, Trompstraat 71. 500 gram magere ossenlappen f 2.40. 500 gram doorregen ossenlappen t 1.78, kilo f 3.40 2V2 pond niervet f 1.-. 150 gram pekelvlees 78 cent. Sla ger Van Vliet, Kennemerlaan 129. Tel. 5212. Ledikanten, bedden en de kens. Grote sortering bij Zeeman, Bloemstraat 70 en 71. IJmuiden. Tel. 4235. Maak moeder bij) met mooie nylons of een leuk schortje. Swan zakdoeken of een prachtige Hollandia onder jurk. C. Lodder. Driehuis. Prachtige damesblouses. Nieuwe kleuren vindt U bij C. Lodder. Driehuis. Kredieten tot f 4000.- voor aankoop meubelen en wön.- textiel. Vraagt gratis folder Discrete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 1083 Rotterdam. Piano te koop aangeboden. Stokstraat 10. Te koop aangeb. Hillman Minx, model 1958, in pr. st. Totaal 55.000 km gelopen, geen olieverbruik. Wegens vertrek. Tel. Haarlem 62025 Te koop divan, lampen, kar- pe buffet, nieuwe terlenka vitrage en 6.50 mtr gangloper, als nieuw, en zeil. Adres: Cypressenstraat 1, tussen 4 en 6 uur. Tel. 8798. Te koop aangeb. z.g.a.n. Mut- saerts kinderwagen. Familie Zondag, Hagelingerweg 119. Santpoort. Te koop een hoge donkerbl. kinderwagen (model Monaco) en fototoestel 6x6. Óstade- straat 45. Te koop eikenh. schrijfbu reau met laden. Groeneweg 3 Te koop prima Vespa scooter 1960. Billijke prijs. Tuinders straat 63. Ter overname pracht trouw japon met. toebehoren, maat 38 tegen halve waarde cassa- bón. Te bevragen: Kennemer laan 24. Te koop dames- en meisjes- rijwiel f 39.- p st. Auto im périaal t 35.-. Wijk a. Zeeër- weg 126. Te koop box met kleed. Lange Nieuwstraat 59. Te koop pracht orgel, 17 re gisters, doorlopende harp. 6Vip spêls, zware muziek, eiken kast. Hoeve, Poólsterstraat 20 Tè koop zeemolen (Ru- Rekord) met zeehengel. Win kelwaarde totaal 1 85.-. Slechts enkele keren gebr. Aangeb. voor f 45.-. Steen bokstraat 24. TïLE- RflMfl De twintigjarige Oostenrijker Heinz M. is erin geslaagd zijn verloofde en schoonmoeder uit Oost-Berlijn te „ont voeren". In een lage sportwagen reed hij met volle snelheid onder de slag bomen door. Het meisje en haar moe der waren op de achterbank en in de kofferruimte verborgen. Op de foto Heinz M. met zijn verloofde en schoon moeder na de geslaagde vlucht. De Amsterdamse politie heeft een 58- jarige controleur bij een groot slagersbe drijf in de hoofdstad gearresteerd. Deze heeft verklaard dat hij gedurende de tien jaar welke hij bij dit bedrijf werkt, wekè- lijks voor ongeveer tien gulden vlees mee naar huis heeft genomen, zodat hij zijn patroon voor tenminste vijf mille zou heb ben benadeeld. Voorts heeft de politie een veertigjarige chef-slager van dit bedrijf aangehouden, die daar ongevee,r drie jaar werkt. Hij zou de controleur behulpzaam zijn geweest bij het wegnemen en zich daaraan ook zelf schuldig hebben gemaakt. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft de eis van het initiatiefco- mité „Stichting Radio en Televisie-Neder land" (R.T.N.) tegen de VARA om twee maal vijf minuten zendtijd beschikbaar te stellen aan de voorzitter van de R.T.N., de heer P. A. G. de Ruwe uit Laren, af gewezen. De heer De Ruwe wilde zich voor de VARA-microfoon rechtvaardigen tegen aantijgingen als „gangster-metho den en pogingen tot chantage van Kamer leden," welke kwalificaties de VARA had gebruikt in haar commentaren in twee ra diorubrieken naar aanleiding van het op 18 en 19 maart door de R.T.N. als ad vertentie in een groot aantal dagblacten gepubliceerde manifest aan de leden van de volksvertegenwoordiging aan de voor avond van de Kamerdebatten ever de commerciële televisie. De begin april door de Staatsmijnen te len een aantal stakende Spaanse mijn werkers genomen maatregel: ontslag we gens dringende reden bij werkweigering zonder redelijke grond, is naar de mening van de minister van Economische Zaken, drs. De Pous, en van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie ge heel overeenkomstig het in Nederland gel dende arbeidsrecht. Er is volgens de mi nisters geen reden om aan te nemen, dat deze maatregel de arbeidsrust bij de mijnen zal verstoren en derhalve scha delijk zal zijn voor de kolenproduktie. Mi nister De Pous ziei daarom geen aanlei ding van de hoofddirectie van de staats mijnen een herroeping van haar besluit te verlangen of haar enige andere aan wijzing te geven. Dit heeft minister De Pous, mede na mens de ministers Toxopeus en Beerman, geantwoord op vragen van het tweede ka merlid de heer Bakker (CPN). De heer Bakker had o.a. gevraagd, of het juist was, dat onmiddellijk tegenover de betrok ken mijnwerkers een reeks politiemaat regelen werd getroffen en of de regering niet van mening was, dat deze maatre gelen neerkwamen op een stakingsver bod voor buitenlandse arbeiders.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11