Bloemen en planten genoeg en niet duur voor Moederdag COTE D' OR „Evenwichtig beleid lastiger bij deelneming P. v. d. A." Oorzaak van vliegongeluk bij Eelde blijft een duistere zaak (t daxdoJl a. k mmmÈmfè Verzending van zeepost Zeven doden in het verkeer Poolse deserteur" blijkt fantast Man hekent moord op zijn tante Utrecht treedt op tegen „parkeerrunners" Kabinetschef van Oe Thant in ons land Mond- en klauwzeer in Friesland Vrouw aangerand door indringer Pinta-bemanning in Hoboken Voorzitter verontrust over prijsstop RtJjrfllT' ROBINSON DONDERDAG 9 MEI 1963 19 w «ram Minister De Pous in Utrecht: slipper met het ideale zachtverende voefbed maten 38/48 19.95 Int. postzegelexpositie op het eiland Curacao Horecacongres a de sandaal voor vader en zoon met de 6 maanden garantie zool maten 27/48 v.a. 14.50 Vooral nu het woensdag plotseling bijna zomer is geworden, zijn de vooruitzichten voor hen, die van Moederdag een bloemendag willen maken, erg gunstig. Er zullen dit jaar ruim voldoende bloemen en planten aan de markt zijn. Een prettige bij komstigheid is, dat de prijzen in het algemeen redelijk zijn, lager zelfs dan vorig jaar tegen Moederdag. Een kind, dat twee gulden of een rijksdaalder heeft gespaard, zal daar éen mooie bos voorjaarsbloemen voor kunnen kopen. Dat geldt vooral voor de bolbloemen, zoals tulpen, narcissen, anemonen en irissen. En ook verschillende soorten eenvoudige potplanten zijn voor dat bedrag wel verkrijgbaar. De strenge winter en het daarop vol gende koele voorjaarsweer hebben voor een mooie kwaliteit snijbloemen gezorgd, doordat de bloemen slechts langzaam in bloei kwamen. Behalve een groot assorti ment bolbloemen zijn er ook voldoende duurdere bloemen, zoals anjers en rozen, al wordt bijvoorbeeld van rozen een min der. overvloedige aanvoer gemeld dan in andere jaren. Er is een vrij grote vraag uit bijvoor beeld West-Duitsland naar rozen, hetgeen, gevoegd bij de omstandigheid dat het in Advertentie Tabletten met hele hazelnoten melk en puur per tablet 250 gramJ f 2,10 v.*> Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Nieuw Amster dam", 12 mei, en ss „Maasdam", 15 mei; Argentinië: ss „Artillero", 13 mei, en ts „Libertad", 15 mei; Australië: ss „Oriana", 12 mei, en ms „Ionic", 14 mei; Brazilië: ms „Cap San Marco", 13 mei, en ms „L,ouis Lumière". 15 mei; Canada: ss „Nieuw Amsterdam", 12 mei, en ms „Tindefjell" 15 mei; Chili: ms „Ceres", 12 mei; Ned. Antillen: ms „Chiron", 13 mei; Nieuw' Zeeland: ms „Wonosobo", 14 mei; Surina me: ms „Jason", 15 mei; Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Stirling Castle", 12 mei, en ms „Simonskerk", 15 mei. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. vrijwel alle ons omringende landen zon dag 12 mei ook Moederdag is (slechts in Engeland en Zweden valt Moederdag op een andere datum) natuurlijk leidt tot spanning op de markt. Ook de aanvoer van anjers is niet zo groot als vorig jaar, omdat na de vrij strenge winter een gro te snede anjers tegelijk is geoogst, waarna de produktie snel is teruggelopen. De streng- ge winter is er ook oorzaak van gewor den, dat lathyrus nog niet in grote hoeveel heden aan de markt komt. De aanvoer van fresia's is niet groot meer, hetgeen uiteraard van invloed is op de prijs. Deze voorspelling over de marktsituatie aan het eind van deze week op het ge bied van bloemen en plagten deed woens dag de voorzitter van de Vereniging De Nederlandse Bloemisterij, dr. A. J. Verha gen, tijdens een bijeenkomst in het pers centrum Nieuwspoort in Den Haag. Daar werd door de rozenkweker Verbeek uit Aalsmeer ook een nieuwe rozenvariëteit getoond, die de naam News Gate heeft gekregen. En dr. Verhage kon er naar de naar hem genoemde, ook nog niet zo lang geleden nieuw gewonnen gele roos kijken. Wie aan een plant als moederdagge schenk de voorkeur geeft boven bloemen, vindt ook keus genoeg. Er zijn hortensia's, cineraria's begonia's en calceolaria's en nog andere bloeiende potplanten, alsmede groene planten als ficus, hedera en san- sevieria, die weliswaar meer kosten dan een paar gulden, doch beslist niet onrede lijk duur zijn. Door de integratie is de bloemenmarkt zo langzamerhand een Europese markt ge worden, die aan invloeden van de aan voer in vrijwel alle Europese landen on derhevig is. Zo komen bijvoorbeeld grote hoeveelheden Italiaanse anjers in West- Duitsland aan de markt, terwijl er toch een grote vraag is naar Nederlandse anjers, omdat die van betere kwaliteit zijn. Waarschijnlijk doordat hij geen voor rang kreeg van een van links komende truck is de 42-jarige L. Uyterlinde uit Mijnsherenland op zijn motorfiets aange reden. Hij was op slag dood. Een 51-jarige automobilist C. J. Ramse- laar uit Utrecht, die verleden week bij een autobotsing in Sliedrecht een zware hersenschudding had opgelopen, is aan de gevolgen daarvan overleden. In Posterholt (L.) is de 22-jarige J. Schwachover uit Linne met zijn auto fron. taal in botsing gekomen met een tegenlig ger. De man werd zo ernstig gewond, dat hij vrijwel op slag is overleden. Een personenauto, bestuurd door de 69- jarige S. Bruins uit Hilversum is op de rijksweg AssenGroningen in Rhee fron taal tegen een boom gebotst. De echtgeno te van de bestuurder, mevrouw S. Bruins Knottnerus, was op slag dood. Tussen Almelo en Delden is een auto met vijf inzittenden, die op weg waren naar een huwelijksvoltrekking te Bomer- broek, met grote vaart tegen een links van de weg staande boom gebotst. De vijfjarige J. Ottenschot overleed kort na het onge luk. De 59-jarige J. Kortman uit Almelo is als gevolg van een verkeersongeluk over leden. Hij kwam op de fiets in botsing met een bestelauto en overleed op weg naar het ziekenhuis. De vierjarige Evert Bakker uit Terneu zen is door een auto overreden toen hij plotseling de rijweg overstak. Het kind was op slag dood. De sjofel uitziende man die vrijdag heeft gepoogd politiek asiel te verkrijgen doch zaterdag door de Amsterdamse vreemde lingendienst als vreemdeling is ingesloten is geen deserteur. De man die geen iden titeitspapieren en geen geld bij zich had, had verteld dat hij als Pools militair uit een legerplaats- aan de Duits-Poolse grens was gedeserteerd en via Oost- en West- Duitsland liftend en fietsend naar Neder land was gevlucht. Dit verhaal blijkt to taal verzonnen. Op verzoek van de hoofdstedelijke vreem delingenpolitie heeft Interpol de gangen van de man nagegaan. De uitslag van Interpols onderzoek bewijst hoezeer de twijfel van de Amsterdamse politie ge rechtvaardigd was. De man is inderdaad een Pool, doch hij is reeds sinds 1949 in Bottrop (Duitsland) woonachtig en als mijnwerker werkzaam. Daar is hij met een Duitse vrouw getrouwd. In de avond van de eerste mei is hij na een ruzie met zijn echtgenote weggelopen en naar Am sterdam gefietst. De Amsterdamse politie heeft de „deser teur" aan de grens overgedragen aan en kele Duitse collega's die door zijn vrouw reeds van zijn vlucht op de hoogte waren gesteld en die hem bij haar zullen terug brengen. Een 36-jarige inwoner van Driebergen heeft bekend zijn 81-jarige tante, die in dezelfde gemeente woonde, door wurging met een sjaal om het leven te hebben gebracht. Familie van de weduwe trof haar op 25 april dood in bed aan. Daar de be jaarde vrouw hartpatiënte was werd aan vankelijk aan een natuurlijke dood ge dacht. Na de begrafenis kwam de rijks politie in Driebergen echter ter ore dat er een ongeoorloofde verhouding had be staan tussen de weduwe en de ongehuw de neef. De man werd op 3 mei aangehouden. Na voorgeleiding voor de officier van Justitie en de rechter-comnaissaris te Utrecht bekende hij. Het motief moet, naar de politie aanneemt, worden gezocht in de ongeoorloofde verhouding. „Als de Utrechtse gemeenteraad ak koord gaat met een voorstel van B. en W„ zal de politie in de Domstad strenger kunnen optreden tegen jeugdige „run ners", jongens van een jaar of tien, die ongevraagd hun diensten aanbieden voor het aanwijzen van een parkeergelegen heid op de gemeentelijke parkeerterrei nen. Deze jongens, die volgens.B. en W. vaak hinderlijk optreden, verwachten voor hun activiteiten een beloning. Als hun dien sten worden afgewezen veroorzaken zij uit represaille vaak beschadigingen aan de auto's. B. en W. van Utrecht menen, dat in deze verkapte kinderbedelarij een zede lijk gevaar schuilt voor de jeugd, terwijl ze een plaag is voor de bezoekers van de stad. Advertentie De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, is van oordeel dat het bij deelneming van de Partij van de Arbeid in de regering moeilijker zal zijn een evenwichtig sociaal economisch beleid te voeren. Hij heeft dit gezegd op een verkiezingsbijeenkomst van de Christelijk Historische Unie in Utrecht. Hij wilde niet suggereren dat socialis ten geen evenwichtig sociaal-economisch beleid zouden kunnen voeren. Deze sug gestie is daarom zo gemakkelijk, zo zei hij, omdat in de jaren dat socialisten deel uitmaakten van het kabinet een overbe- steding is ontstaan waarop toen de pijn lijke operatie van de bestedingsbeperking is gevolgd. Onder het kabinet De Quay, toen de socialisten geen deel van de re gering uitmaakten, is een overbesteding voorkomen. Minister de Pous verklaarde nadrukke lijk dat voor zover het sociaal-economisch beleid toen te kort is geschoten dat de verantwoordelijkheid was van zowel de Partij van de Arbeid als de Katholieke Volkspartij, de Anti Revolutionaire Partij Advertentie Als uw kinderen zo dol zijn op HERO, wéét u dat ze iets goeds, iets gezonds drinken! Verkwikkend, ver frissend, fruitzuiver Hero, de parelendste aller dran ken. En... smaak voor tien: Cassis, Cerise, Ana nas, Grapefruit, en boven dien: Perl, Sinas, Citroen, Appelsap, Frambozen en Tomatensap óók in grote gezinsfles. 3 helemaal iiw smaakt Tweeëneenhalf jaar van diepgaande onderzoekingen hebben weinig licht kunnen werpen op de toedracht van het vliegtuigongeluk dat op 30 december I960 is gebeurd bij de luchthaven Eelde. Op die datum, om precies twaalf uur des ochtends, sloeg een Beechcraft van de Rijks Luchtvaart School met vier in zittenden tegen de grond en brandde geheel uit, waarbij drie van de vier passagiers onmiddellijk het leven ver loren. Een vierde, M. J. W. Stassen uit Maastricht, werd met gevaar voor eigen leven uit het wrak gehaald door de wegenwachter H. Schut. Helaas over leed ook deze leerling van de R.L.S. en kele dagen later. De drie andere slacht offers waren de'leerlingen C. Alberda uit Santpoort (23 jaar) en T. W. A. L. van Staa uit Arnhem (20 jaar) en de 39- jarige vlieginstructeur H. Schnitger uit Haarlem. Hoe heeft dit ongeluk zich toegedragen? Dat is de grote vraag waarvoor de Raad voor de Luchtvaart zich ook tijdens de openbare behandeling van deze zaak. gis termiddag in het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag, in weerwil van alle onderzoekingen nog steeds geplaatst zag. Voor de openbare zitting waren enige van de deskundigen opgeroepen die ook tijdens het vooronderzoek hun mening al Advertentie hadden gegeven, te weten ir. F. E. Dou- wes Dekker van het Nationaal luchtvaart laboratorium, chef-vlieger-instructeur W. H. Dresscher, vliegtuigmonteur A. v. d. Put, instructeur G. J. Boelaar, allen van de R.L.S.en G. Boden, verkeersleider bij de Rijksluchtvaartdienst. Hun verklaringen in antwoord op een consciëntieuze ondervraging door de voor zitter van de raad, mr. R. P. Cleveringa, leverden geen nieuwe gezichtspunten op. Het toestel is in de landing op ongeveer elfhonderd meter voor de baan en circa honderd meter hoogte plotseling in een scherpe linkerbocht geraakt, heeft hoogte verloren en is na een botsing met een boom tegen de grond geslagen. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer W. J. Kruys, concludeerde aan het slot van het onder zoek onder meer dat er niets aan het vliegtuig heeft gemankeerd. De instructeur stond als bekwaam be kend. Leerling Alberda, die in de linker stuurstoel zat, was gevorderd. De vlucht verliep tot de landing normaal. Na het invliegen voor de landing hoor den getuigen plotseling een sterk toene men van het motorgeluid. Het vliegtuig Op Schiphol arriveerde vanmorgen de heer Narasimham, kabinetschef van de se cretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant. Hij heeft vanmorgen een bespre king gehad met de minister van Buiten landse Zaken ad interim, prof. De Quay. Daarna werd hem een lunch aangeboden door de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. Bot, 's middags bracht hij een bezoek aan de president van het In ternationale Gerechtshof, de heer Winiar- ski. Daarna vertrok hij per vliegtuig naar New York. rolde in een linkerbocht, verloor hoogte, raakte een boom, waardoor een vleugel afbrak en sloeg tegen de grond. Er valt geen antwoord te geven op de vraag wat de werkelijke oorzaak is ge weest, zo meende de heer Kruys. De bei de motoren bleken intact te zijn. De con clusie van de directeur-generaal was dat het niet mogelijk is tot een verantwoor de reconstructie van het ongeluk te ko men. Ter zitting werd nog medegedeeld dat de motoren de instrumenten en de elec- trische installatie voor de vlucht waren onderzocht en in orde bevonden. De raad voor de Luchtvaart zal 19 juni uitspraak doen. Wegens het uitbreken van gevallen van mond- en klauwzeer in de provincie Fries land heeft de minister van Landbouw en Visserij met ingang van vrijdag 9 mei 1963, uit voorzorg tegen verdere ver breiding van deZe ziekte, besloten dë var- kensmarkten in de provincie Friesland voorshands te schorsen. Het ministerie van Landbouw deelt ver der mee, dat er te Surhuisterveen en Beerta onder varkens mond- en klauwzeer is geconstateerd. In verband hiermede heeft de dire.cteur van de veeartsenijkundige dienst ver- voersverboden van varkens en. herkauwers moeten instellen in de gemeenten Acht- karspelen, Tietjerksteradeel en Smallinger- land en in de gemeenten Finsterwolde, Midwolda (Oldambt), Nieuwer-Schans en Winschoten. In Brabant zijn in het kerkdorp Loos broek twee gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. 251 varkens zijn afgemaakt. KERKELIJK NIEUWS Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vlaardingen C. Verhage te Hilversum-Centrum. Geref. Gemeenten Bedankt voor Oostkapelle A. Hofman te Zeist. en de Christelijk Historische Unie. Toch handhaafde hij de stelling dat bij deelneming van de Partij van de Arbeid in de regering het moeilijker is tot een evenwichtig sociaal-economisch program ma te komen. D° oorzaak daarvan is dat de socialisten wezenlijk een andere rich ting willen inslaan met het sociaal-econo misch beleid dan de overige constructieve politieke groeperingen. Wanneer socialisten en niet-socialisten moeten trachten het eens te worden over het publiek program en vervolgens vier jaar lang de concrete sociaal-economische puzzels, die zich voordoen, moeten zien op te lossen, bestaat het gevaar, dat de be slissing per saldo tenderen naar een te veel aan bestedingen, want om socialisten tegemoet te komen is het wenselijk, aldus drs. De 'Pous, 'dat in' ieder geval een aan tal overheidsvoorzieningen wordt getrof fen. Om de niet-socialisten aan hun trek te laten komen dient voldoende armslag te worden gegeven voor verruiming van de particuliere consumptie en investeringen. Bij elkaar kan dit echter juist te veel zin voor een verantwoord economisch be leid met als gevolg dat de ontwikkeling uit de hand loopt. Wanneer de socialisten, zo vervolgde drs. De Pous, wel aan een volgend ka binet zouden deelnemen, met name in de sociaal-economische sector, dan zouden afspraken gewenst kunnen zijn. Gezien de ten dele uiteenlopende verlangens van socialisten en niet-socialisten op het so ciaal-economische terrein zou het maken van bepaalde afspraken het risico van een onevenwichtige economische ontwikke ling verkleinen. De voorzitter van de Christelijk His torische Unie, mr. H. K. 'J. Beemink, bepleitte toen hij over het woningbouwbe leid sprak een grotere vrijheid voor pro vinciale en gemeentelijke besturen. Deze instanties moeten zelf kunnen uitmaken wat voor huizen in een bepaalde streek of plaats het best geschikt zijn. Hij sprak de hoop uit dat de kwestie van de woning bouw eens eindelijk uit de politieke sfeer wordt gehaald. Het is een nationale zaak die wij met elkaar moeten aanpakken. Als volk moeten wij dit probleem trachten op te lossen, aldus mr. Beernink. In de nacht van dinsdag op woensdag is de 22-jarige echtgenote van een mijnwer ker uit Nieuwenhagen tijdens afwezigheid van haar man in haar woning door een in dringer aangerand. Omstreeks half drie werd er op de deur geklopt. Toen de vrouw, moeder van twee kinderen, de deur opende, zag zij een man die haar vroeg om een kop kof fie.. De vrouw gaf de man te verstaan hiertoe niet bereid te zijn daar haar man niet thuis was en .smeet de deur voor de nachtelijke, bezoeker dicht. De man, die op de kermis te Waubach had vertoefd en veel had gedronken, wan delde hierop naar de achterzijde van de woning waar hij door een raam naar bin nen kroop. Er ontstond een felle worsteling in de woning daar de vrouw zich met alle macht verzette. Op het moment, dat de vrouw door de indringer was overweldigd, kwam haar map. thuis. Een hevige vechtpartij tussen beide mannen ontstond, tijdens wel ke de indringer kans zag te ontvluchten. In samenwerking met enkele omwonen den slaagde de echtgenoot er in de dader in de bossen van Nieuwenhagen te grij pen. De indringer werd overgegeven aan de rijkspolitie te Nieuwenhagen en is in gesloten in het politiebureau. Tgr gelegenheid van het 25-jarig be staan van de „Curagaosche Postzegel- Vereeniging" zal begin volgend laar op Curaqao een internationale postzegelten toonstelling worden gehouden, waarvoor de posterijen van de Nederlandse Antillen een serie bijzondere postzegels zullen uit geven. Ter dekking van de kosten, ge raamd op 200.000, ?gl. een serie slechts vèrkrijgbaar zijn tegen overlegging van een entreebewijs van een gulden (Dat komt dus neer op een toeslag van een gulden per serie. Red.). De vereniging heeft de regering ver zocht haar van landswege een renteloos voorschot te verlenen van 100.000, om de yoocbereidende kosten te kunnen financie ren. De minister van Verkeer en Vervoer, E. O. Petronia, die dit aan de leden van de Staten van de Nederlandse Antillen meedeelt, zegt geen bezwaar te hebben tegen het verstrekken van dit voorschot. Hij vraagt er evenwel de goedkeuring van de Statenleden voor. De bemanning van het Nederlandse vrachtschip Pinta, dat dinsdagavond voor de kust van New Jersey na een aanvaring is gezonken, is in Hoboken aangekomen. De kapitein van het schip, Arie Korpers- hoek uit Katwijk* zei: „Ik ben blij, dat mijn bemanning in veiligheid is." Hij wei gerde echter in te gaan op de toedracht van de aanvaring. Tegenover verslagge vers zei hij: „We zijn er met zijn allen in geslaagd in één reddingboot te ontko men. Meer kan ik niét zeggen." De be manning bestaat behalve de kapitein uit tien leden, waaronder een vrouw. Een Pakistaanse zeeman aan boord van de City of Perth, het schip, waarmee de Pinta in botsing kwam en dat de be manning heeft overgenomen, zei, dat na de aanvaring de Pinta sterk naar bak boord begon over te hellen. Na enige tijd kapseisde het schip en verdween onder de wateroppervlakte. De City of Perth vertoonde een gerin ge beschadiging aan de boeg dicht bij de waterlijn toen dit schip woensdag afmeer de. Het 500 ton metende Nederlandse mptorschip „Pinto" is op 15 mijl ten zuiden van de haven van New York na een aanvaring met het 7500 ton metende Britse vrachtschip „City oj Perth" gezonken. De opvarenden werden door het Britse schip aan boord genomen. Foto: Kapitein Kor- pershoek uit Katwijk, nadat hij in Hoboken aan wal was gegaan. „Uit structureel oogpunt bezien is een afneming te constateren van het aantal drankverstrekkende bedrijven, terwijl het aantal restaurants en logies verstrekkende bedrijven toeneemt. De toeneming van het internationaal toerisme is een goede com pensatie voor het relatief kleinere aan deel, dat het horecabedrijf heeft gekre gen van de uitgaven in de consumptieve sector". Dit zei de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. Gijzeis, toen hi) in de Twentse schouwburg te Enschede het jaarlijkse congres van de Nederlandse Bond van Horecabedrijven toesprak. De staatssecretaris merkte op, dat het pro- duktiviteitsrapport inzake de horecabedrij ven heeft uitgewezen, dat de nettowinst percentages nogal bevredigend zijn. De nettowinstbedragen zijn gemiddeld elfdui zend gulden voor de kleinere en dertig duizend gulden voor de grotere bedrijven De heer H. Voormey, voorzitter van de Horeca, zei in een rede, dat hij zich zor gen maakte over de toekomst van tal van bedrijven. Er is grote behoefte aan vak bekwame caféhouders. Ook sprak hij zijn verontrusting uit over de vorig jaar door de minister van Economische Zaken inge voerde prijsstop voor alcoholvrije dranken en bier en jenever. Hij merkte op, dat de midden- en kleinbedrijven er niet op ge brand zijn hun prijzen te verhogen, maar dat dit gezien de minder gunstige resulta ten toch nodig is. Volgens de heer Voormey is ook het per soneel, dat werkzaam is in de horecabe drijven, bij de algemene welvaart achter gebleven. Hij vroeg zich af, waar het geld voor de toepassing van een nieuwe C.A.O., waarvan het ontwerp klaar ligt, vandaan moet komen. Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19