Verder justitieel optreden heeft geen zin meer AGENDA 3 MAPLE LEAF KAUWGOM Minister Visser onthulde niets over de defensiekosten QUIMBO EN HET VREEMDE EI POLLE, PELLI EN PINGO en Speciale Moederdag verrassing! van NIEL MU Automobilist wond zich teveel op Zijn laatste begroting door de Eerste Kamer goedgekeurd YZ bloemen Depressie-inv loede n wees sportief met ML-MAPLE LEAF ff - DONDERDAG 9 MEI 1963 Schrootaffaire in Eerste Kamer Kantoorbediende stak 9000,- in eigen zak Haarlem Velsen-IJmtiiden Beverwijk Kort nieuws rrr-Kpr A.N.W.B. zendt parkeerschijf aan JK 25 gemeenten Drie boeren in hechtenis genomen Engelse tulpenkoningin op bezoek in ons land PARFUMS - BIJOUX LEDERWAREN Grote Houtstraat 92 - Telefoon 12160 Vrije tijd. Tuinieren. Even natuurzuiver als ML-Maple Leaf. De verfrissende lek kernij voor sportieve men sen. ML-MAPLE LEAF Kauwgom in 3 smaken: peppermint, spearmint en KOM MEE, MIJNHEER DE CHINEES, IK 6REN6 O ZELF NAAR BINNEN j ZEEROB 16 ER NIET -6AAT U ZITTENJ - EN 8M0FT U ZITTEN 1- ZEEROB IS NIET TE VINDEN, IK HEB OI/6RAU 6EZOCHT IK VERH6U6 M6> ZEEROB WEER T£ ZIEN! JA, DANK U, ZAl, WACHTEN Personeelsbeleid Kerkelijk nieuws ijiiiitiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiifiniiiiiitiiiiiiiiimiifiiiininimnnnfi (Van onze parlementaire redacteur) Voor Nederlandse justitie is er op straf rechtelijk gebied geen verdere taak in de schrootaffaire. Dit .heeft minister Beer man gisteren in de'Eerste Kamer nog eens uitdrukkelijk gezegd tijdens het debat over het verslag dat de schrootcommissie uit die kamer op 22 april heeft uitgebracht. Met het beleid dat de bewindslieden in schrootaffaire hebben gevoerd, hebben de vijf senatoren die de commissie vormden, grotendeels ingestemd. Minister De Pous verklaarde dat er op het ogenblik geen reden is tot te grote bezorgdheid over de Europese samenwerking langs suprana tionale weg. Prof. Samkalden was bezorgd over het falen van de samenwerking tus sen de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de regionale bureaus bij de schrootverevenin- gen. Prof. Samkalden betoogde nog, dat het voor een liquidatie van de schroot affaire noodzakelijk is, dat het verschil in inzicht tussen de Hoge Autoriteit en de Nederlandse regering uit de weg wordt geruimd. De regering is het namelijk niet eens met het standpunt van de Hoge Auto riteit dat alle schroot waarvoor een ex portvergunning kan worden verkregen „vereveningsgerechtigd" is. Minister Beer man noemde het onbegrijpelijk dat de Hoge Autoriteit zolang aan dit standpunt heeft vastgehouden. Advertentie m De bewindsman bleef erbij, dat een ver dere vervolging tegen 'n scheepssloopwerf in Dordrecht niet noodzakelijk is, omdat die tot niets zou leiden. Daarentegen was prof. Samkalden van mening, dat een ver dere vervolging wèl zin zou hebben ge had, omdat een uitspraak van de onaf hankelijke rechter de overlast die thans schrootondernemingen is aangedaan, zou hebben kunnen limiteren. De Eerste Kamer heeft tenslotte het verslag van de schrootcommissie voor ken nisgeving aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming heeft zij zich voorts akkoord verklaard met de ver dragen tot oprichting van twee Europese organisaties, de ene voor de ontwikke ling en de vervaardiging van dragers voor ruimtevoertuigen, de andere voor het ruimte-onderzoek. Zonder hoofdelijke stemming werd ook de overeenkomst met de Ver. Staten betreffende wettelijke aan sprakelijkheid voor eventuele schade ver oorzaakt door het „atoomschip" Savannah, als dat naar Nederland komt. Een autobestuurder uit Geleen, de 59- iarige P. Sillen, heeft zich woensdagmid dag na een ongelukje zodanig opgewonden, dat hij in elkaar zakte en overleed. Dit gebeurde op het politiebureau van Geleen. De heer Sillen, inspecteur van de keu- ringsraad der staatsmijnen had het portiei van zijn auto onvoorzichtig geopend waar door een wielrijder er tegen op botste. Tussen de autobestuurder en de wielrijder ontspon zich een heftige woordenwisseling, die op het politiebureau werd voortgezet Verdacht van verduistering van onge veer negenduizend gulden is een 32-jarige kantoorbediende uit Den Haag aangehou den. De man heeft van september af ge werkt bij een lompenhandel in Schevenin- gen. Hij was daar onder meer belast met de giro-boekhouding en moest regelmatig naar het postkantoor om geld te storten op de rekening van de Nederlandse Spoor wegen ter vereffening van transportkos ten. Maar als hij f 450,- moest gireren stortte hij slechts 5,- en schreef dan la ter op het be wijsstrookje de ontbrekende getallen bij. Zo hield hij naar schatting een negenduizend gulden over, die hij m eigen zak stak. Hij liep echter tegen de lamp toen de spoorwegen informeerden waarom de zaak toch zulke merkwaardige, nooit met een factuurbedrag overeenkomende stor tingen deed en bovendien mededeelden dat de schuld van de lompenhandel hoog was opgelopen. c BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u. „La ciociara", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Winchester '73". Lldo, vandaag 14 en 20 u.: „Sodom en Gomorra". 14 j Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Het Chapman rapport", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Mondo Cane' 18 j. Minerva, vandaag geen filmvoorstelling. Van vrijdag af 20 u„ „Boccaccio '70", 18 j Rembrandt, vandaag 14, 19 en 21.15 u. „Taras Bulba", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „La viaccia", 18 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „De trottoirs van Chicago", 18 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Sergeant X van het vreemdelingenlegioen" 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Hart tegen hart", 18 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „La aventura", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13- 17 u. Avondopenstelling van 20 30-22 30 u Tot en met 19 mei. Prentenkabinet: Expo sitie collectie B de Roos en tekeningen en aquarellen van Herman Kruyder Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van houtsneden van Cor Basart Tot en met 31 mei. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u. klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Haydn. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van aquarellen en karakterpoppen van Johanna Milller- Limburg en Mary van Regteren Altena- Koning. Tot en met 18 mei H F Rootzaal; Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u Klassiek grammofoonplatenconcert van 20- 23.30 u Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van Keltische Kunst. Dagelijks geopend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13- 17 u. en vrijdagavond ook van 20-22 u. Tot en met 2 juni. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling „Van vormende hand tot lopende band". Tot en met 4 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaame 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van schilderijen en beeldhouwwerken van Bloemendaalse kunstenaars. Dagelijks geopend van 10- 17 u. en zondag van 14-17 u. Tot en met 26 mei. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). Terrein „Dreefzicht" (Dreef), vapdaag 20.15 u.: Circus Boltini. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 3 mei). DONDERDAG 9 MEI City, 20 u.: „Psycho". Rex, 20 u.: „De ijzervreter". Pieter Vermeulcnmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal en R.-K. leeszaal, middag en avond gesloten. VRIJDAG 10 MEI City, 20 u.: „De Mongolen". Rex, 20 u.: „Nachtclub De Groene Spin". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder dondei-dag. Openbare leeszaal. Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur: filiaal Wjjkerstraatweg 77, Veisen-Noord: 14 tót 17 en 19 tot 21 uur: filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur: Jozefhuis, Ban- jaertstraat, Velscn-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur: filiaal Wiistelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 uur. DONDERDAG 9 MEI Kennemer Theater, géén voorstelling Luxor Theater, 19 en 21 15 u.: „De moord in trein 16.50". VRIJDAG 10 MEI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De langste dag" (vijfde week). Luxor Theater, 19 en 21 15 u.: „Dé nacht van de adelaar". W.B. Theater, 20 u.: „Spoorwegoorlog in het westen". Met andermans geld. Een 66-jarige bankwerker in Rotterdam heeft bij de po litie aangifte gedaan van diefstal van f 4.000.-. Hij vermoedt dat het tot voor kort bij hem inwonende echtpaar, een 24- jarige Italiaan en een 33-jarige Nederland se, er met het geld vandoor zijn gegaan. De vrouw, pas een week met de Italiaan getrouwd, liet de bankwerker weten dat zij thans met haar man naar Italië zou ver trekken. Met het echtpaar was ook het geld verdwenen. De Koninklijke Nederlandse Toeristen bond A.N.W.B. heeft aan de besturen van 25 gemeenten een model-parkeerschijf toe gezonden. Leden van de Eerste en Tweede Kamer en de besturen van de Kamers van Koophandel hebben eveneens een der gelijk model ontvangen. De schijven wor den vergezeld door een uiteenzetting over de toepassingsmogelijkheden. Deze verzen ding van parkeerschijven valt in het ka der van de propaganda-actie die de A.N.W.B. reeds geruime tijd ten gunste van de parkeerschijf voert. Bij de gemeen te Enschede heeft de vereniging haar eerste succes geboekt. De gemeenteraad van deze stad heeft onlangs besloten de parkeerschijf welks model thans offi cieel door de minister van Verkeer en Waterstaat is vastgesteld in gebruik te nemen De A.N.W.B. heeft deze gemeen te gratis 20.000 schijven ter beschikking gesteld. Volgens de A.N.W.B. heeft de ge meente Arnhem thans ook in principe be sloten met de parkeerschijf te gaan wer ken. Drie boeren uit Hardenberg, Rijssen en Wierden zijn naar het Huis van Bewa ring in Almelo overgebracht voor het uit zitten van een hechtenisstraf. De economische politierechter in Alme lo had hen wegens overtreding an de In- ventarisatieverordening Landbouwschap veroordeeld tot een boete, die bij niet be taling omgezet zou worden in hechtenis straf. Daar de tegen hem uitgesproken vonnissen dreigden te verjaren zijn zij thans opgesloten. Een vierde boer uit Almelo is aan hech tenis ontkomen door op het laatste mo ment de boete te betalen. De 21-jarige Patricia Harper, die dezer dagen is gekozen als tulpen-koningin op het tulpenfestival in Birmingham, komt vandaag naar ons land. Voor haar is een speciaal „Holland in a day" programma samengesteld, met bezoeken aan Rotter dam (Euromast), Den Haag (Binnenhof en pier), Lisse (Keukenhof) en Amster dam (rondvaart door de grachten). Op haar tocht zal Patricia worden vergezeld door Elisabeth Mooy, televisie-omroepster die namens het ministerie van Landbouw en Visserij als gastvrouwe zal optreden. ,--:v W Advertentie Advertentie Blue-Graat Flowermiit, Elizabeth Arden t beroemd* ite geur! Nu In een nieuwe royale flacon, en charmante ▼erpakklng voor een verrassende prijs I Een gesehenk om iedere moeder blij te makes fn-i ilt Ook de Eerste Kamer heeft van minis ter Visser niet te horen gekregen met hoe veel de defensie-uitgaven de komende ja ren zullen moeten stijgen. Bij de behande ling van de defensiebegroting hadden ver schillende senatoren hierom gevraagd. De minister bleef echter, evenals indertijd in de Tweede Kamer, hardnekkig zwijgen. Hij meende, dat in iedere mededeling een eigen persoonlijk oordeel zou doorklinken en dit wilde hij beslist vermijden. Hij wilde namelijk zijn opvolger aan dit oor deel niet binden. De enige mededeling die over zijn lippen kwam. was, dat de uitga ven niet gelijk zullen blijven en ook niet zullen dalen, maar dat de stijging iets ge ringer zou kunnen zijn dan 'de afgelopen vier jaar, vooral wanneer aan de NAVO- integratie meer inhoud kan worden gege ven. Zijn zwijgzaamheid werd hem vooral kwalijk genomen door de heren Van der Stoei van de P.v.d.A. en Van Riel van de V.V.D. Het hielp echter niets. Niette min werd de begroting van defensie zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Het is de laatste begroting waarvoor minister Vis ser de verantwoordelijkheid draagt. De minister vond, dat veel unfaire kri- 28-29. Opeens kwam grootvader bij een plaat en bij het zien daarvan werden zijn ogen groot van verbazing. Zie je wel! mompelde hij. Dat was het. wat ik in m'n gedachten had! Op de plaat stond de afbeelding van een wonderlijk dier en daarnaast de beschrij ving. Grootvader liet het boek zakken en krabde beduusd in z'n baard. Een draak! zei hij. Nou weet ik het zeker: Tippie is een jonge draak! J III I LI III ll^Ji i "r ©PIB Mnmit* 1169-C tiek op het defensie-apparaat was geuit. Hij ontkende overigens niet, dat in het grote defensie-apparaat (160.000 man) fou ten worden gemaakt. Enige sprekers hadden hun bezorgdheid uitgesproken over de geruchten, die over de Starfighters in omloop zijn, namelijk dat enorme uitgaven nodig zouden zijn voor n vuurleidings- en meldingssysteem. Minister Visser stelde hen gerust: Er zijn geen problemen, ook geen kostenproble- men. De elektronische systemen, waarover Nederland beschikt, behoren tot de beste ter wereld. De prijs van de Starfighters ligt nog steeds onder de f 6.2 miljoen per stuk. Overigens wees de minister erop, dat geen enkel luchtverdedigingssysteem geheel waterdicht kan zijn. Minister Visser en staatssecretaris Cal- meyer waren ernstig ontstemd over de naar hun mening onjuiste critiek, die met name mr. De Gou (K.V.P.) op het per soneelsbeleid had geoefend. De minister zei, dat het een mooie maar zware taak is de 160.000 defensie-werkers een zo groot mogelijke levensvreugde te geven. Hij noemde het personeelsbeleid een zaak van de eerste orde- en meende, dat sinds 1959 ten behoeve van het personeel veel is ge daan. Staatssecretaris Calmeyer ging na der in op enkele door mr. De Gou ge noemde detailpunten, met name het ont slag van een aantal hoofdofficieren. Hij nam het deze senator bijzonder kwalijk, dat hij uitging van een aantal onjuiste pu- blikaties in een Brabantse krant. Bij dit antwoord was mr. De Gou niet meer aanwezig. Hij had voorzitter Jonk man meegedeeld, dat hij wegens andere ambtsbezigheden, verband houdend met zijn burgemeesterschap van Venlo, moest vertrekken. Dit bezorgde hem nog een be dekte reprimande van de president, die opmerkte, „dat de Kamer ongetwijfeld de teleurstelling over de afwezigheid van mr De Gou zou delen, omdat deze niet al leen het woord had gevoerd, maar ook cri tiek had geuit". Mr. De Gou komt na de verkiezingen niet meer in de senaat terug. De heer Algra (A.R.P.) keerde zich fel tegen de door de staatssecretaris onjuist genoemde perspublikaties. Hij vroeg de be windsman de naam van de betrokken jour nalist en het betrokken dagblad te noe men. De heer Calmeyer voldeed aan dit verzoek, maar dit was niet naar de zin van president mr. Jonkman. „Het noemen van namen heeft bezwaren", zei hij, „om dat de pers zich hier niet kan verdedi gen. Maar de heer Algra heeft het uitge lokt". Bij de replieken liet de liberale frac tievoorzitter, mr. Van Riel, blijken, dat hij nóg staat achter de felle critiek, die hij het vorig jaar op minister Visser heeft geuit. Volgende week dinsdag, één dag voor de verkiezingen, zal de Eerste Kamer de begroting van Onderwijs behandelen. Geref. Kerken Beroepen te Diemen W. Dekker te Noordwijk te Grijpskerke H. Reenders, kand. te Katwijk aan Zee te Alteveer H. Reenders, kand. te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Zwijndrecht-Groote Lindt (2de pred.pl.) J. Dijkstra te Klazinenaveen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Zuidbroek B. de Vos te Bruchterveld. Bijzonder scheepstransport. De „Star of Assuan", een Egyptisch vrachtschip is met een niet alledaagse lading op weg van Rotterdam naar Alexandrië in Egyp te. De vrachtvaarder vervoert twee ach terschepen van ieder 80 ton. In Alexan drië worden de twee achterschepen, die bij de werf Vuyk in Capelle aan de IJssel werden geconstrueerd, gelast aan twee al klaar liggende voorstukken, die door Egyptische scheepsbouwers zijn vervaar digd. Prinses bij vakwedstrijd. Prinses Beatrix heeft een bezoek gebracht aan de nationale vakwedstrijden, die in de Utrechtse Julianahal worden gehouden. De prinses stelde zich op de hoogte van de prestaties, die jonge vaklieden leveren om een plaats in de ploeg die ons land zal vertegenwoordigen op grote internationale wedstrijden, die in juli in Dublin worden gehouden. Krans van Zuid-Afrikanen. Ongeveer 400 oudstrijders en familieleden van ge vallen geallieerde militairen uit Zuid- Afrika hebben bij het nationale monu ment op de Dam in Amsterdam een krans gelegd. Zij maken een pelgrimstocht van zes weken door Europa, die eenmaal in de vier jaar wordt gehouden. Het was de eerste keer dat ook Nederland werd be zocht. Benoemingen. Prof. dr. J. Kok is be noemd tot reetor magnificus van de Am sterdamse Universiteit voor het studiejaar 1963/64. Prof. mr. J. Valkhoff is benoemd tot prorector. Prof. dr. Ariëns Kappers is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de neuro-anatomie. Prof. Kappers is di recteur van het Nederlands Centraal Insti tuut voor Hersenonderzoek te Amsterdam. Tot lector in de propedeutische natuur kunde is benoemd dr. H. F. Jongen. Advertentie MOEDERDAG -12 MEI Het K.N.M.I. deelt mee: Een randstoring van een oude depressie bij IJsland veroorzaakte vannacht en van morgen ook in ops land regen, hier en daar met onweer. Met de storing stroom de koelere lucht het land binnen, waar door de temperaturen vandaag belangrijk lager waren dan gisteren, toen het kwik in het oosten en zuidoosten van het land tot ongeveer 25 graden opliep. Intussen ont wikkelde zich ten westen van Ierland een nieuwe oceaandepressie, die naar het zee gebied ten westen van Schotland koerst. Morgen later op de dag zal deze depres sie ook het weer in ons land gaan beïn vloeden, maar het blijft tot aan het einde van de dag waarschijnlijk overal droog. WEERR A PPORTEN m Maximum-tempera turen binnen- en buitenland, ra5 a Neerslag, laatste 24 uur. So S c Den 'Helder regen zw Ypenburg regen zw Vhssingen regen z Eeide regen w De Bilt geheel bew. z 21 0,1 23 0,1 20 1 23 0,2 23 0 Twente regen w 26 0,6 Eindhoven geheel bew. windst. 24 0,2 Zd-Limburg zwaar bew. zo 25 3 Helsinki Stockholm Oslo Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. fcwaar bew. geheel bew, regen regen geheel bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. half bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. nno zo windst. windst. w wzw windst. windst. w zw windst. nno o nnw z windst. nw windst. windst. w w windst. ono windst. windst. nnw 15 17 13 15 17 22 25 23 24 23 25 21 21 25 19 23 23 23 18 23 21 23 20 25 2.3 21 0 0 0 0 2 0 0 7 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Vrijdag 10 mei Zon op 4.56 uur, onder 20.18 uur. Maan op 22.05 uur, onder 6.11 uur. Maanstanden 16 mei 14.37 uur laatste kwartier. -3 mei 5.00 uur nieuwe maan. mei 5.56 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 9 mei Hoog water 4.18 en 16.38 uur. Laag water 0.02 en 12.19 uur. Vrijdag 10 mei Hoog water 4.48 en 17.07 uur. Laag water 0.34 en 12.51 uur Het hoog en laag water te Zandvoort is io tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2