Bommen in Alabama: Kennedy stuurt federale troepen HET WEER Gewelddaden torpederen bestand Mislukte vluchtpoging u Telefoons van geheime diensten geblokkeerd scmim-m M Lancering van Cooper morgen op televisie Twee stalinisten gearresteerd in T sjechoslowakije? Doodstraf voor de Rus Penkovsky Jongen redt meisje uit het water w iilllaliS' Onbekende Engelsen die de nummers kenden belden 8 uur aan één stuk Anti-Chinese relletjes op West-Java loom mster vkm ZORGZAME KONINGIN IS In de krant van heden: Veel wind Bommen en plundering r Het woord is aan Brit Greville Wynne tot acht jaar veroordeeld Schelde-Rijn akkoord Regering betuigt spijt tó'MO RRIS "êeforeyou êuy! FALCON TWEEDJASSEN pR Op 1 48e JAARGANG NUMMER 158 MAANDAG 13 MEI 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Zaterdagochtend is prins Bernhard te ruggekeerd uit Ame rika. Een aangekon digde persconferentie op de luchthaven bleek een misver stand, aangezien de prins niets te vertel len had. Prins Bern hard werd op het platform opgewacht door koningin Juli ana, die zorgzaam de kraag van haar echt- genoots jas opzette. De N.T.S, zal morgen, dinsdag, een uit zending verzorgen over de lancering van de Amerikaanse astronaut Gordon Cooper, die tussen 14.00 en 16.30 uur zal plaats vinden. Een telerecording van de lancering zal van 16.42 tot 16.51 via de communica tie-satelliet Relay naar Europa worden ge zonden en onder meer door de N.T.S. wor den overgenomen. 4 's Avonds heeft er weer een uitzending plaats, nu evenwel via de nieuwe satelliet Telstar II, die hiermede voor de eerste maal voor televisiedoeleinden wordt inge schakeld. De uitzending duurt een kwar tier en omvat onder meer een filmverslag van de lancering en beelden die recht streeks via televisie uit de capsule van Cooper worden opgevangen. Het precieze tijdstip van deze Telstaruitzending is nog niet bekend, in ieder geval ligt deze tussen 22.55 en 0.03. CAPE CANAVERAL (AP) De Ame rikaanse astronaut Gordon Cooper is rus tig aan zijn laatste dag voor de grote vlucht begonnen. Hij is al onderworpen aan de gecompliceerde controlemaatrege len voor mens en machine als inleiding voor zijn sprong in de ruimte van 22 omwentelingen om de aarde. De weers verwachtingen zijn goed voor de voorge nomen lancering van morgenmiddag. Coo per moet langer in een baan blijven dan enige Amerikaan: meer dan 34 uur als alles goed gaat. Weerrapporten .1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk in het oosten van het land nog regen, morgen op klaringen met in het binnenland plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid west en west. Vrij koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN (Reuter) Het Britse zon dagsblad „The Observér" meldt dat twee Tsjechoslowaakse communistenlei ders,- Karol Bacilek en Bruno~Koehler, bij een zuivering onder de stalinisten ontsla gen en gearresteerd zijn. De deskundige voor communistische zaken schrijft in het blad, dat deze twee stalinisten terecht zul len moeten staan. Het ziet er naar uit, zo schrijft hij, dat president Novotny te gen zijn beste vrienden heeft moeten op treden om zijn eigen positie te kunnen red den. Bacilek is eerste secretaris van de Slowaakse communistische partij en een belangrijk lid van het Tsjechoslowaakse politieke bureau. WASHINGTON (AFP en Reuter) - Bomaanslagen op huizen van negerlei ders en een daarop volgende plunder tocht van woedende negers, hebben zaterdag in Birmingham de hoop de bo dem ingeslagen, dat het onofficiële be stand tussen blank en zwart een einde zou hebben gemaakt aan de rassen- onlusten. President Kennedy heeft zondagavond federale troepen naar Alabama gestuurd. Zij zijn ondergebracht in kazernes in de wijde omtrek van de stad Birmingham. Onderminister van Justitie Burke Mar shall heeft opdracht gekregen naar Birmingham terug te keren voor overleg met burgers uit de stad. Marshall heeft een belangrijke rol ge speeld bij het tot stand komen van het akkoord, dat vorige week werd gesloten tussen blanke zakenlieden en negerverte genwoordigers. Dit akkoord beloofde de ne gers een aantal nieuwe rechten. De auto riteiten waren er niet bij betrokken. Bir mingham wachtte de laatste dagen met spanning op hun reactie op de onofficiële wapenstilstand. De rust werd zaterdag verstoord door .bomaanslagen, o.m. op het huis van een broer van ds. Luther King en op een motel waar het hoofdkwartier van de negerlei ders was ondergebracht. Drie negers en een blanke werden gewond. Woedende negers trokken daarop door 'de stad. Winkels werden geplunderd en m brand gestoken en politie- en brandweer auto's werden met stenen bekogeld. Een kleine 50 mensen werden gewond. Er werd enorme schade aangericht. Kennedy kwam gisteravond voor de tele visie om het zenden van de federale poli- tietroepen aan te kondigen. Hij deed een beroep Op de bevolking van Birmingham naar de stem van de rede te luisteren. De regering zou niet toestaan, dat „het rechtvaardige en redelijke akkoord" dat vorige week werd bereikt, zou worden ge saboteerd door extremistische elementen, hetzij blanken, hetzij negers. De gouverneur van de staat Alabama, George Wallace, heeft Kennedy's besluit om federale troepen te zenden, fel aan gevallen. Washington mag zich niet met Alabama bemoeien zolang het federale parlement daar niet om vraagt, oordeelde hij. Kennedy's besluit was niets anders dan het in de kaart spelen van de agita toren meende hij. Wallace gaf communisten de schuld van (Van onze correspondent) BONN In een regen van kogels ein digde gistermiddag een poging van een 15-tal Oostduitsers om met een bus de muur te doorbreken bij de Berlijnse Sand- krugbrücke. De bus, die zeker door 20 schoten van Oostduitse volkspoiitiemannen werd geraakt, kwam tot aan de laatste slagboom. Daar bleef hij steken, kennelijk te zeer getroffen door kogels en te veel beschadigd door het rammen van beton- versperringen, om nog verder te kunnen rijden. De vluchtelingen waren toen nog tien meter van Westberlijns grondgebied ver wijderd. Geen van hen poogde door uit de bus te springen te voet naar het westen te ontkomen: zij zouden door Oostberlijn- se kogels zijn opgevangen. Er is namelijk nog een mitrailleurnest van de Vopo's, dat zó is opgesteld, dat het vluchtelingen die denken de laatste versperringen overwon nen te hebben, nog van voren kan be schieten. De inzittenden van de bus, onder wie drie vrouwen, werden door de Oostduitse politie weggevoerd. Drie van hen waren gewond geraakt en werden op draagba ren afgevoerd. De autobus, die eruit zag of hij met pantserplaten voor de vlucht was gereed gemaakt, werd daarna door de Vopo's weggesleept. Nog lange tijd heerste er een uiterst gespannen toestand aan de zonegrensover gang. De Oostberlijners versterkten hun grensbewaking met pantserauto's. Ook aan westelijke kant hield men lange tijd de situatie met de karabijn in de aanslag in het oog. Josh Billings: Ik geloof in alle oprechtheid dat het beter is niets te weten dan te- weten wat niet zo is Mevrouw Wynne, die niet bij de uit spraak aanwezig was, kreeg een half uur de tijd om met haar echtgenoot te spreken. Telefoto MOSKOU (Reuter) De Russische wetenschappelijke werker Oleg Penkovsky is zaterdagmiddag door de rechtbank in Moskou wegens spionage ter dood veroor deeld. De 43-jarige Penkovsky zal worden terechtgesteld door de kogel. Zijn mede- beklaagde de Britse zakenman Greville Wynne, is tot acht jaar vrijheidsberoving veroordeeld, waarvan drie jaar door te brengen in een gevangenis, en tot ver beurdverklaring van zijn bezittingen. De overige vijf jaren moet hij in een werk kamp doorbrengen. Het publiek in de stampvolle rechtszaal applaudisseerde een halve minuut lang, na dat het vonnis was uitgesproken. Tijdens het voorlezen van het vonnis tegen Wynne mompelde verscheidene toeschouwers: „Te weinig, te weinig". Tegen hem was tien jaar geëist. Zijn straf komt ongeveer overeen met die van de Amerikaanse piloot Pówers, die echter reeds na twee jaar werd uitge wisseld tegen de Russische spion Rudolf Abel. De rechtbank gaf bij de uitspraak nog een toevoeging waarin werd gezegd dat een groep leden van de Britse en Ameri kaanse ambassades misbruik hadden ge maakt van hun officiële positie door Pen kovsky en Wynne bij hun spionage-activi- teiten te helpen. Dit is in strijd met de regels van het internationale recht en de status van de diplomatieke staf en moet onder de aandacht van de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken worden ge bracht, opdat geschikte maatregelen kun nen worden getroffen, aldus deze toevoe ging. de bomaanslagen. Hij loofde 5.000 dollar uit voor aanwijzingen die zouden kunnen leiden tot het aanhouden van de daders. De kort geleden benoemde burgemees ter van Birmingham, Albert Boutwell maakte zijn naam van „gematigd man waar, door een scherpe veroordeling van de bomaanslagen. „Birmingham zal geen gewelddaden toestaan en zeker niet het ge drag van laffe bommengooiers. die hun wraaklust botvieren zonder acht te slaan op het verlies van mensenlevens en goe deren." De hoofdcommissaris van politie, Euge ne „buil" Connor (Connor de stier), de monstreerde voor de radio echter de men taliteit van de blanke fanatici. Hij drong er bi.1 de ingezetenen van Birmingham op aan. niet te kopen in de winkels waarvan de eigenaren hebben meegewerkt aan hét akkoord, volgens hetwelk de winkels bin nen drie maanden ook voor negers zouden worden opengesteld. President Kennedy biedt 20 hoofdredac teuren van kranten in Alabama morgen een lunch aan. Een geestelijk niet geheel normale jon gen heeft in Bussum een driejarig meisje, Irma Turksema, tweemaal onder water geduwd in een vijver. De negenjarige Freddie Kuiper heeft het meisje echter kunnen redden. Toen hij zag wat er aan de waterkant gebeurde rende hij er snel op af, gaf de jongen een paar klappen en wierp zich toen plat op zijn buik aan de waterkant met een stuk karton onder zich. Dit had hij afgekeken van zijn vader, die sport- instructeur is aan de Hilversumse politie school. Omringd door Vopo's staat de bus voor zijn laatste barrière, die hij niet wist te nemen. "V -.V LONDEN (AFP-AP) De laatste tijd zijn veertig telefoonlijnen van verschillen de Blitse geheime diensten acht uur lang geblokkeerd geweest door onafgebroken telefoontjes van onbekenden, die achter de geheime nummers van deze verbindingen waren gekomen. Volgens de militaire medewerker van het liberale dagblad „The Guardian" is het mogelijk, dat mensen die op- de hoogte waren van de gang van zaken bij de geheime diensten, deze telefoonnummers hebben kunnen afleiden uit door de pers gepubliceerde gegevens. Ook meldde deze medewerker nog, dat tegenstanders van kernbewapening een er gens op het platteland gelegen hoofdkwar tier van deze geheime diensten bij verras sing zijn binnengedrongen en foto's heb ben gemaakt van de daar werkzame amb tenaren. Veertien betogers tegen kernwapens, on der wie drie vrouwen, zijn zondag gear resteerd om berecht te worden wegens het binnendringen van een luchtmachtbasis met kernbommenwerpers. Zestig andere betogers werden na het storten van een borgsom tijdelijk op vrije voeten gesteld. De betogers, die deel uitmaakten van een optocht van meer dan 500 mensen, be stormden zaterdagavond de basis van Marham in twee grote groepen Ongeveer 80 persónen drongen door dé omhei ning en verscheidenen van hen bereikten de startbanen, op enkele meters, afstand van de hangars waar de grote straalja gers stonden. De betogers werden door de militaire politie verwijderd. Zij zullen zich moeten verantwoorden wegens over treding van de wet op officiële geheimen. De veertien personen die gevangen zijn gezet weigerden borgtocht te betalen. DJAKARTA (Reuter) Op West-Java hebben zich de afgelopen dagen anti-Chi- nese relletjes voorgedaan. Indonesische jongelui sloegen in Bandoeng ruiten in en staken winkels en auto's van Chinezen in brand. Politie en militairen verspreidden de oproerkraaiers door schoten in de lucht af te vuren. De Indonesische regering heeft zaterdag voor de radio gezegd de incidenten in Ban doeng diep te betreuren. Er zijn maatre gelen getroffen om herhaling te voorko men. In Bandoeng werd een uitgaansverbod afgekondigd van 21 uur tot zonsopgang. Militairen betrokken op verscheidene pun ten de wacht. De 5000 man sterke op roerpolitie van Djakarta is in staat van paraatheid gebracht. De onrust verspreidde zich in de streek tussen Bandoeng en Djakarta. In Tjipanas en Tjipajoeng en ook in Tjirebon en Tegal werden bezittingen van Chinezen vernield. In Djakarta werd één incident gemeld: in een zakenwijk werd zaterdagmorgen de auto van een Chinees in brand gestoken. De regering waarschuwde er in haar radio-uitzending voor, dat de opheffing van de staat van beleg op 1 mei geen te rugkeer naar onbeperkte vrijheid inhoudt. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 «mwwwi tm**w Vandaag is in Den Haag de overeen komst getekend tussen Nederland en België over de Schelde-Rijnverbin- d.ing, een kwestie die feitelijk reeds dateert uit de jaren zestig van de vorige eeuw. Op dit kaartje ziet men hoe het tracé van de nieuwe vaarweg van Antwerpen naar de monding van de Rijn zal lopen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1