Honderdjarige S.P.D. in teken van „aanpassing" goed nylons 1-145 GF Is Golden werkelijk de zachtste van alle? l l Golden Fiction Amerikaanse critiek op de defensie in Europa Brits dreigement jegens Amerikaanse luchtvaart nog niet uitgevoerd 1 45 95 I WERELDNIEUWS Marx niet te vinden op tentoonstelling in Hannover Generale repetitie in Londen liep mis Dakota verongelukt m Minder rechtstreekse hulp aanbevolen Nasser op bezoek bij Tito <~Praatótoel België verkoopt 60 Hunter-toestellen aan Zwitserland y-(Dp de MAANDAG 13 MEI 1963 3 Rijknecht molesteerde een koninklijke stalmeester •Gold" nylons satijn-zacht, pe riekte afwerking. I j en I 9 "Teenager" nylons de beste kous voor elke dag I en Internationale modekleuren. Verkrijgbaar o.a. bij ew kruidenier Vierhonderdmiljoen naalden in een baan om de aarde VRAGEN AAN NO 7 VRAAGT DE HEER J. W. N. TE A. AntwoordU schrijft ons dat smaken toch kunnen verschillen. Dat zijn wij helemaal met u eens, meneer N.l Maar we weten drie belangrijke dingen. Ten eerste is de smaak van de Nederlandse roker in de laatste tien jaar veranderd: men kiest minder de pittige of scherpere soorten, méér de zachte. Ten tweede is Golden Fiction vanaf zijn creatie - in 1946 - altijd al gemaakt van speciale volrijpe en dus bijzonder zachte tabakken. Ten derde hebben onnoemelijk veel rokers, met hun nieuwe "zachtere smaak", zich bij Golden Fiction gehouden of zich tot Golden Fiction gewend. Zo ziet u, meneer N., dat het de rokers zelf zijn die ons de slagzin "de zachtste van alle" hebben geschonkeh! DE ZACHTSTE VAN ALLE Pearson maakt haast met Amerikaanse kernwapens Speciale UNO-Assemblee begint morgen in New York Cri Stellweg (Van onze correspondent) BONN. In aanwezigheid van 3.700 gasten vierde de Sociaal-democratische Partij Duitsland gisteren haar honderd jarig bestaan. In Hannover, waar een uitgebreide tentoonstelling is ingericht over de geschiedenis van de enige West- Duitse partij die langer bestaat dan sinds 1945, werden redevoeringen gehouden door partijvoorzitter Ollenhauer en vice- Bondsdagpresident prof. Karlo Schmid. Bondspresident Lübke stuurde een ge lukwens, evenals Adenauer. Deze laatste, die de socialisten nog niet lang geleden gelijkstelde met communisten en de S.P.D.-leiders dom, labiel en incapabel noemde, schreef nu: „de verdiensten van de S.P.D. voor de democratische op bouw in de vrijheid van ons vaderland kunnen door niemand verkleind wor den," een passage, die door de aan wezigen met een onrustig gefluister werd ontvangen. Ollenhauer legde er in zijn openingsre de de nadruk op, dat de verjaardag eigen lijk in Leipzig had moeten worden ge vierd, waar 100 jaar geleden door Lassall de Algemene Duitse Arbeidersvereniging werd opgericht. Door Duitslands deling kan dat nu niet. aldus Ollenhauer, maar straks, als de hereniging waarin we vast geloven, een feit is, zullen wij dit feest daar inhalen. (Van onze correspondent LONDEN Bij de generale repetitie voor de intocht van dinsdag van het Bel gische koninklijke paar, is het zondagoch tend in de stallen van Buckingham Palace tot handtastelijkheden gekomen tussen een rijknecht en captain Morgan, een konink lijke stalmeester, die daarbij- een blauw oog opliep en wiens bolhoed over de keien rolde. Het incident ontstond nadat een rij knecht had geklaagd over het paard dat hij moest berijden. Hij beweerde dat het paard de gewoonte had naar een kant te trekken, waardoor zijn been op pijnlijke wijze in de verdrukking kwam. De stal meester weigerde echter zijn verzoek om een ander paard te krijgen in te willigen. De rijknecht ging daarop in woede de stal meester te lijf. Twee andere rijknechten schoten toe en scheidden de vechtenden. De rijknecht kan een disciplinaire actie verwachten. De betrekkingen tussen de stalmeester en het personeel waren de laatste tijd niet al te goed. Er gingen nog andere dingen mis bij de repetitie De militairen vertrokken te vroeg van het Victoria-station, waarna de hele optocht van voren af aan moest beginnen. Verder maakte een van de paarden van de lan dauer, bestemd voor de Belgische gasten, midden in de Victoriastraat wilde spron gen. Het zal de eerste keer zijn dat een Belgische vorst officieel in de Britse hoofd stad verblijft, sinds Boudewijns vader, ko ning Leopold III, in 1937 naar Engeland kwam. Het Londense zondagsblad Obser ver schreef over de koninklijke bezoekers: „Zij overwinnen op rustige wijze vele moeilijkheden en veel vijandigheid. Zij worden nu algemeen door hun eigen volk en in de Brusselse ambassades geprezen om hun vriendelijkheid, hun oprechtheid en hun goedhartigheid. In het huidige Bel gië vormen deze goede en eenvoudige deugden een politieke factor van enige be tekenis." Advertentie CAIRO (AFP) Een Egyptische Dakota is zondagavond in de Nijldelta verongelukt. Alle 34 inzittenden kwamen om het leven Het tweemotorige toestel stortte brandend neer. Karlo Schmid noemde het in zijn feest rede de kracht van de S.P.D., dat zij zich steeds heeft kunnen aanpassen aan ver anderingen in de wereld zonder daarbij haar verleden te verloochenen. Meteen daarop gaf hij een demonstratie van de ze aanpassing door met nadruk nationali sering van de industrieën te verwerpen. Alleen een opeenhoping van economische macht noemde Schmid een gevaar voor de democratie. Een ander punt waarop de S.P.D. van haar aanpassing blijkgaf, was het giste ren in Hannover gevelde besluit tot goed keuring van het Frans-Duitse unie-ver drag. De preambule, die nu aan de ver dragstekst is toegevoegd, is volledig rechtsgeldig, aldus het S.P.D.-standpunt, en er is daarom geen reden groepsvor ming binnen Europa te vrezen (zoals be kend wordt in de preambule dergelijke groepsvorming verworpen). Overigens kon men ook in de herden kingstentoonstelling zien. dat de S.P.D. haar verleden graag aanpast aan het he den. Marx, de gemeenschappelijke voor vader van socialisten en communisten, was vrijwel niet te vinden. Alle nadruk lag op Lassall, de man die meer sociale hervormer dan revolutionair was, en daar door lange tijd weinig eer in socialistische kringen genoot. De oprichting van de Socialistische Ar- beidspartij in 1869 in Eisenach door Lieb- knecht en Bebel. die tot nu toe door vele socialisten als oorsprong werd beschouwd van de S.P.D.. raakte daarbij op de ach tergrond. Doel van deze historische aanpassing is kennelijk (je kiezer nog eens te bewijen op de ongegrondheid van de aantijging: de socialisten zijn halve communisten. Daarover streeft de S.P.D. regelrechte verkiezingsdoeleinden na. Hannover ligt in Neder-Saksen, waarop 19 mei uiterst be langrijke deelstaatverkiezingen worden ge houden. LEXINGTON (Massachusetts) (Reuter- AFP) Een laboratorium in Lexington heeft bekendgemaakt, dat vierhonderd miljoen zeer fijne „naaldjes", zogenaam de dipolen, in een baan om de aarde ge bracht zijn. Volgens het laboratorium is dat gedaan in opdracht van de Ameri kaanse luchtmacht, die een nieuwe metho de voor radioverbindingen over de gehele wereld onderzoekt, waarbij de naaldjes die bijna twee centimeter lang zijn en ongeveer een derde van de dikte van een haar hebben de functie hebben van een kleine passieve communicatiesatelliet" De naaldjes moeten in een smalle band om de aarde komen, met een omtrek van 65.000 kilometer. Hun geamenlijk gewicht is 22'/s kilogram. Een eerste proef op dit gebied mislukte in oktober 1961. Van wetenschappelijke zijde is sterk tegen dit soort experimen ten geageerd. Vorige week is gemeld, dat de naaldjes op 8 mei te Point Arguello in Californië de ruimte ingeschoten zijn. Ze hebben een levensduur van niet meer dan vijf jaar. Tegen die tijd zullen ze door de zonnestraling naar beneden gedrukt worden, waar ze in de atmosfeer verdwij nen zonder enige schade te berokkenen. Advertentie 10 STUKS f 0.50 20 STUKS f 1.- GESCHENKOOOS 50 STUKS t 2.75 ATTENTIEI Er zijn al zoveel interessante vragen binnengekomen, dal we U nogmaals moeten verzoeken voorlopig géén vragen meer In te sturen. WASHINGTON (Reuter/AP) Een com missie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, die zich in het afgelopen najaar op de hoogte heelt gesteld van de noodzaak van Amerikaanse militaire hulp aan de Westeuropese landen, heeft in haar rapport de aanbeveling opgenomen, dat de welvarende Westeuropese landen meer voor hun eigen defensie moeten bij dragen en minder op militaire hulp van de Verenigde Staten moeten steunen. Hoewel de commissie onder de indruk is gekomen van hetgeen in NAVO-verband is bereikt en van de militaire kracht, die in West-Europa bestaat, heeft zij toch bij een aantal van de door haar bezochte landen een gebrek aan geestdrift voor de defen sie geconstateerd. Zij adviseert, dat de Verenigde Staten wel aan de gemeen schappelijke verdediging zullen blijven bijdragen, doch de rechtstreekse hulp aan de Westeuropese landen op grond van het militaire bijstandsprogramma zullen ver minderen. Welke landen werden bedoeld, wordt niet in het rapport vermeld. Het rapport van de subcommissie noemt de volgende punten ter ondersteuning van haar stelling: In verscheidene gevallen was voor de verst ontwikkelde wapens niet voldoen de geoefend personeel beschikbaar. Belangrijke en dure uitrusting die de Verenigde Staten hadden geleverd, was soms in onvoldoende mate van gereed heid, omdat het ontvangende land niet vol doende geld besteedde aan het onder houd Meer dan een land heeft geen raket ten aanvaard met het oog op de kosten van het in bedrijf en in gereedheid hou den ervan. In een geval was een belangrijk stuk elektronische apparatuur geweigerd om dat het gebruik ervan storing veroorzaak te bij radio en televisie. Ook heeft het Europese hoofdkwar- HYANNIS PORT (V.S.) (AP) Presi dent Kennedy en premier Lester Pearson van Canada hebben een tweedaagse con ferentie besloten met de mededeling, dat hun regeringen zonder uitstel besprekingen zullen beginnen over Canadese aanvaar ding van Amerikaanse kernwapens. De regering-Diefenbaker heeft nooit kernwapens willen aanvaarden. tier (SHAPE) onvoldoende gezag om een naleving van zijn aanbevelingen te verze keren Er is een land dat een voorraad on derdelen voor neuswielen heeft, voldoende voor achttien jaar, terwijl uit andere lan den tekorten hieraan worden gemeld. De prijs van de onderdelen is 3.200 dollar (ruim 11.000 gulden). Uit het rapport valt af te leiden dat Frankrijk en West-Duitsland niet tot de gecritiseerde landen behoren. „Tenzii de NAVO-landen bereid zijn hun eisen te coördineren, de aanschaf te finan cieren. de inventarissen zelf in eigendom te nemen en de risico's van een dergelij ke aanschaf in eigendom te aanvaarden, zal iedere NAVO-leverantie een vertoon naar buiten zijn, die de schijn wekt van eenheid en verantwoordelijkheid die niet bestaan", zo besluit het rapport. BELGRADO (Reuter, AFP, AP) Presi dent Nasser van Egypte is voor een of ficieel bezoek van vier dagen op het in het noordelijke gedeelte van de Adriatische Zee gelegen eiland Brioni aangekomen. Hij zal met zijn Joegoslavische ambt genoot maarschalk Tito over internationa le aangelegenheden spreken. Het is hun dertiende bijeenkomst sinds Nasser in Cai ro aan de macht is gekomen. Het bezoek wordt als bijzonder belang rijk beschouwd, omdat het geschiedt aan de vooravond van de topconferentie van Afrikaanse landen, waarvan een groot aantal neigt naar afzijdigheid van de blok ken, waarvan ook Tito voorstander is. Men verwacht dat hij zijn denkbeelden en suggesties zal geven over de conferen tie en de niet-verbondenheid in het alge meen Buitenlandse diplomaten verwachten ook, dat beide presidenten de moeilijkhe den bij het tot stand brengen van de nieuwe Verenigde Arabische Republiek zullen bespreken alsmede de onophoudelij ke pogingen van communistisch China om niet-verbonden landen te beïnvloeden. (Van onze correspondent) LONDEN Twee Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen, Pan American Air lines en Transworld Airways, die weige ren de transatlantische tarieven volgens de internationale afspraak te verhogen, zijn door het Britse ministerie voor Lucht vaart gewaarschuwd, dat haar toestellen eventueel in beslag genomen zullen wor den. Tenzij er in de eerste tien dagen een oplossing voor de moeilijkheden wordt ge vonden zouden de Britten hun dreigement uitvoeren. Men hoopt dat de Britse en Amerikaanse regeringen een tijdelijke overeenkomst zullen bereiken en dat er een compromis zal totstandkomen. De Britse regering voelt weinig voor recht streeks optreden dat bittere gevoelens zou kunnen wekken. Beide luchtvaartmaatschappijen houden vast aan het oude speciale retourtarief, dat tien pond sterling goedkoper is dan in oktober door de internationale vereni ging van luchtvaartmaatschappijen, de In ternational Air Transport Association, is vastgesteld. Een van de maatregelen die wordt overwogen is de passagiers bij aan komst in Londen 5 pond sterling te laten bij betalen. Het iets duurdere tarief, dat BOAC heft, heeft echter weinig invloed gehad op dat van de beide Amerikaanse luchtlijnen, die er geen extra klanten bij- kregen. Blijkbaar maakt het kleine ver schil op het grote bedrag weinig indruk op de passagiers. (AP) De Amerikaanse raad voor de Burgerluchtvaart gaf de maatschappijen in oktober opdracht de verhoging niet toe te passen. De Canadese maatschappij Trans-Canada sloot zich hierbij aan. Er is nog niet bekendgemaakt of ook deze maat schappij een dergelijke waarschuwing ont vangen heeft. De Franse regering en de Air France blijven vasthouden aan de verhoging van de tarieven ondanks het verzet van de Amerikaanse raad voor de Burgerlucht vaart. Aan dit besluit zijn ook andere luchtvaartmaatschappijen die in Frankrijk werken, gebonden. Het ziet er naar uit dat de luchtvaart maatschappijen de zaak op haar beloop zullen laten totdat donderdag op de Ber muda-eilanden een spoedconferentie over de kwestie van de IATA begint. NEW YORK (AP) Cuba, Hongarije en Paraguay hebben de UNO genoeg achterstallige contributie betaald om hun stemrecht in de speciale zitting van de UNO Assemblee, die morgen begint, te behouden. Bolivia, Haïti en de Verenigde Arabi sche Republiek zijn nog achter, maar er zijn aanwijzingen, dat ook deze landen voor de bijeenkomst van de zitting vol doende zullen betalen. De zitting is bijeengeroepen ter behan deling van een financiële crisis, veroor zaakt doordat vele landen in gebreke zijn gebleven bij te dragen in de kosten van de operaties tot handhaving van de vrede in Kongo en het Nabije Oosten. Ieder jaar weer Mijn uitgeruide vogel zit nagenoeg blootshoofds driftig krachtvoer en sla te happen. M'n schildpad is ontwaakt, ont steeg traag maar vastberaden het dorre bladernest in de schoenendoos en schui felde zich een weg naar het prille groen in de tuin. Bij de rijwielhersteller eet men steeltjes met uitgebakken spek, ik ruik het. Iedereen wil plotseling trouwen of op z'n minst verliefd worden, de keuken- hofse bollen bloeien van alle affiches en dus is het dan toch lente geworden. Wa ren trouwens de schildpad en de steeltjes nodig geweest om het ons te melden? Welnee. Men hoefde maar de vinger op de eigen pols te leggen, des avonds met Alice Nahon „in 't eigen hert te kijken" en wat voelde men, wat zag men? Een groot verlangen naar zitten achter glazen muurtjes, de ogen dicht, de kin geheven: kom zon. Komm.' holder Lenz. En hij kwam. Hij wilde terstond wat „anders an", hij wilde dat er gefloten werd en hups gestapt in bussen, straten en keu kens, hij wilde ineens wandelen na maan den vadsig zitten, hij wilde foldertjes ha len over Mallorca en de Zeeuwse schor ren, hij wilde naar de kapper en hij wilde dat ik ogenblikkelijk naar Enkhuizen ging Hij eiste die tocht langs alle Zui- zeeplaatsje s van mij, omdat hij (en daarmee ik) dat ieder jaar wil om deze tijd en ieder jaar vinden we elkaar dan blij verrast op de dijk van Zaltbommel naar Gorinchem. Daar schijnt niets aan te doen te zijn. Ieder jaar zullen we het IJsselmeer ronden en ieder jaar draait het weer uit op de dijk van Zaltbommel naar Gorin chem en altijd zijn we er te vroeg. De vroege vruchtbomen zijn al uitgebloeid en de late bloeien nog niet, maar de knoppen zijn er en de belofte is mooiDe be lofte is vaak mooier dan de ver vulling en dat is alles wat ik erover zeg gen wil. In Zaltbommel staat, raamkozij nen als beschroomd neergeslagen oogleden, haast tot op de dijk hangend, dat café. Met biljard. En bamibalen. En soep die al sinds het najaar op de hoek van het fornuis heeft staan pruttelen. Maar alles draait om het uitzicht op de rivier, het levendige, sprankelende, rusteloos bewe gende water. Boten trekken er over op de weg naar een doel dat ergens in Bazel ligt of in Lobith. De soep smaakt naar vaatdoekjes en kost zestig cent. Het uit zicht smaakt naar tijdeloosheid en leven en kost niets. De dijk ligt aan de over kant en kronkelt zich eerbiedig en gedwee langs het majesteitelijke water en komt, buiten adem, pas in het rustige Gorinchem tot rust. Gorinchem is niet alleen rustig, het is oud en verleden en wijs. Het peinst en mummelt stilletjes voor zich uit met waterige ogen en verschoten kleurtjes, het zegt vanaf een gevelsteen uit 1566 tegen een, door de hups en dartel makende lente, gegrepen voorbijganger; Vreest den Heer doet Hem eer want den dach van sterven haest Hem seer. (Van onze correspondent) BRUSSEL. België zal binnenkort aan Zwitserland zestig straaljagers van het model Hawker Hunter MK VI verkopen. Zwitserland heeft al een aantal vliegtuigen van dit model en het moet tot 1966 wachten aleer de eerste Mirages worden geleverd. België daarentegen kan er op rekenen, dat de Starfighters, die de Hunters moeten vervangen, geregeld zullen worden ge leverd. De eerste zijn trouwens al door de Belgische luchtmacht ontvangen. Het is niet bekend hoeveel België voor zijn vijf dozijn vliegtuigen die het van de hand doet. ontvangt. Van Zwitserse offi ciële zijde is van „een uiterst voordelige prijs" gesproken. Hunters worden gekocht om ervoor te zorgen dat er rondom 1970 geen tekort aan straaljagers in de Zwit- serve luchtmacht zal zijn De vliegtuigen van de types Venom en Vampire moeten tegen die tijd worden afgevoerd, omdat ze verouderd zullen zijn. Politiestaat. In zeven Zuidafrikaanse ste den zijn vrijdagavond arrestaties ver richt op grond van de nieuwe wet. die de politie de mogelijkheid geeft, mensen 90 dagen in hechtenis te houden zonder dat er een verhoor plaats heeft. De ar restaties geschiedden onder meer in Kaapstad, Pretoria, Johannesburg en Durban. Ballingen. Zondag is in Puerto Rico een voorlopige Haïtiaanse regering in bal lingschap uitgeroepen. De proclamatie is door vijf man ondertekend, onder wie de leiders van twee politieke partijen, die zeggen dat zij de steun hebben van 800/o van de kiezers in Haïti. Parachutiste. De Joegoslavische kampioe ne parachutespringen, de 21-jarige Mari- ca Baric, is bij een sprong op het vlieg veld van Zagreb om het leven gekomen toen haar parachute niet openging. Fris van de lever. In een ziekenhuis in Denver in de Amerikaanse staat Colora do is de lever van een pas overledene overgeplant in het lichaam van een 47- jarige patiënt, wiens lever weggehaald was omdat hij aan leverkanker leed. De patiënt maakt het goed. Abortus. Dr. Jerome M. Kummer. een psychiater verbonden aan de pniversiteit van Californië, zegt, dat de abortus pro- vocatus tegenwoordig in de Verenigde Staten behoort tot het patroon der maat schappelijke gewoonten. In een rede voor de Amerikaanse psychiatrische vereni ging citeerde dr. Kummer statisch mate riaal: 20 percent van alle zwangerschap pen wordt in de Verenigde Staten door een abortus provocatus beëindigd. „Dat wil zeggen ruim 1 miljoen per jaar, met de mogélijkheid van ruim 5.000 doden als gevolg daarvan". Drie poppen. Drie poppen die generaal Franco, premier Salazar en premier Verwoerd voorstellen, hingen zondag morgen in de bomen voor het Deense parlementsgebouw. De politie heeft de poppen verwijderd. Piloot in nood. Een hoogleraar in de borst- chirurgie uit Stockholm heeft aan boord van een vliegtuig tussen Buenos Aires en New York een noodoperatie uitgevoerd op de tweede piloot. Met een keukenmes paste de chirurg een tracheotomie toe. het snijden van een gat in de luchtpijp, omdat de man geen adem kon krijgen. De piloot overleed echter spoedig na de landing in New York. Het vliegtuig had 106 mensen aan boord. Mamadoe Dia. Het hooggerechtshof van Senegal heeft de voormalige premier Mamadoe Dia veroordeeld tot levens lange vrijheidsstraf in een vesting, op beschuldiging van een voorgenomen staatsgreep. Ondervoede analfabeten. In 1960 waren 4.181.086 Spanjaarden (13,84 percent van de bevolking) ondervoed, zo heeft het roomskatholieke dagblad Ya in Madrid zaterdag gemeld. Er is een tekort aan een miljoen woningen. Voorts wonen in Spanje 3.158.850 (10,35 percent) analfa beten. Op de kast. Jack Drinan, een Austra lische visser wiens bootje was vergaan, heeft 15 dagen rondgedreven op een ijs kast. Twintig sinaasappelen en 9 rauwe eieren dienden hem tot voedsel, de ove rige inhoud van de ijskast was door het zeewater oneetbaar geworden. Drinan had op de rifkust voor Perth verschei dene onbewoonde eilandjes aangedaan, maar steeds zijn tocht vervolgd totdat hij werd opgepikt.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3