m Prachtig corso zonder verregend door de figuranten trok bollenstreek Uitstekende prestaties op Jeugd en Muziek-concours Tweede KW 171 Jan Maria van Dirk Parlevliet en Dirk van der Plas Minister zet in bouw van 200 Heemskerk de woningen stop Toreador op de horens genomen in Tilburg Lente absent bij „Lenteparade 1963 Veerboot „Marsdiep" te water gelaten Grote aanwinst voor de trawlervloot H. Wielek sprak in Keulen bij herdenking der nazislachtoffers Zes gewonden in Velsen bij verkeersongevallen Nieuwe schepen voor de zeevisserij Kerkelijk nieuws -V De burgemeester van Heemskerk, de heer H. Nielen, ziet in alles een ondeskun dig gemanipuleer met steeds maar nieuwe wijzigingen in het structuurplan. De ver bindingsweg, zoals Gedeputeerde Staten die hebben aangegeven loopt dwars door de bebouwde kom heen. Heemskerks ge meentebestuur heeft destijds een eigen «tedebouwkundige adviseur in de arm ge nomen. Deze maakte een geheel nieuw streekplan voor het gebied van de IJmond- Noord (omvattende het grondgebied van Beverwijk en Heemskerk). In dit plan wordt een verbindingsweg Hoogovens-Rijksweg nr. 9 aangegeven, die als het ware een brede scheiding teweeg zou brengen tussen Heemskerk en Bever wijk. Hieraan was het gehele plan opge hangen en uitgangspunt voor de gedachte: „Als het streekplan zo wordt gewijzigd be hoeven de beide gemeenten niet te wor den samengevoegd." (Zoals men weet wil de minister van Binnenlandse Zaken beide gemeenten doen samenvoegen om een evenwichtige opbouw van de stad IJmond- Noord te bewerkstelligen). Inmiddels zijn nu èn de stichting èn Hoogovens gedupeerd door dit ministeriële verbod om verder te bouwen aan de zo brood nodige woningen. Een deel van het Hoogovenpersoneel zou namelijk in dit complex worden gehuisvest. Van de 216 woningen zijn er zes die wel mogen wor den afgebouwd. Die staan op een goede plaats. Dit is het complex van 67 woningen in Heemskerk, waarvan de bouw op last van minister Mr. J. van Aartsen is geslaakt. Gedeputeerde staten van Noord-Holland, die een jaar geleden toestemming hebben verleend voor het bouwen van deze huizen, hadden om die maatregel aan de minister verzocht aangezien op de plaats waar de woningen worden gebouwd een voor de Hoogovens belangrijke ver binding met de rijksweg tussen Haarlem en Alkmaar en de toekom stige Coentunnel-Noord is ontworpen. De Woningbouwvereniging „Eigen Woningbezit Heemskerk", waarvoor de woningen worden gebouwd, is van plan tegen het verbod in actie te komen. Ruim vierduizend toeschouwers hebben zondagmiddag in Tilburg de reprise van de stierengevechten gezien die zaterdag totaal in het water waren gevallen. De op sensatie beluste bezoekers kregen hun deel toen één der stierenvechters door een stier op de horens werd genomen en in het stof werd geslingerd. De man liep ver wondingen aan het gelpat op De meest beklagenswaardige mensen in Nederland waren zaterdag zonder twijfel de organisatoren van het bloemencorso bollenstreek, de „Lenteparade 1963". Want als iets het zaterdag 11 mei 1961 wel liet afweten, was het wel de lente. Storm en regen teisterden westelijk Nederland; 's morgens uit alle macht, 's middags wat minder, doch nog altijd erg genoeg om van „hondeweer" te kunnen spreken. Uit gerekend op zo'n uitermate trieste dag moest de „Lenteparade 1963" worden ge houden. Het weer van zaterdag moet voor allen, die met het bloemencorso bollen streek te maken hebben gehad, een enorme teleurstelling zijn geweest. Men zal zich herinneren hoe de voorge schiedenis was: de gevolgen van de abnor maal strenge winter, gevoegd bij een te koud voorjaar, maakten het onmogelijk het corso op de oorspronkelijk vastgestel de datum 27 april 1963 te houden. Dood eenvoudig omdat er toen nog ggen bolbloe- men waren. Het was niet mogelijk het corso één week uit te stellen, omdat op de 4e mei elk jaar de gevallenen worden herdacht. Aldus werd als datum voor het corso zaterdag 11 mei vastgesteld. En pre cies op die zaterdag was het voorjaar ner gens te vinden in de bollenstreek, omdat het verjaagd was door een fikse wester storm, die gepaard ging met hevige re genval. Zonder figuranten Zo trok zaterdagmiddag een corso zon der figuranten van Sassenheim door Lisse en Hillegom naar Bennebroek. Nadat eerst al de keuring van de praalwagens en luxe wagens in de morgenuren in de HBG-hallen in Lisse inplaats van er voor, op de Gedempte Haven, was gehouden we gens de barre weersomstandigheden, be sloot het corsocomité namelijk later op de morgen, toen het tijdstip waarop het cor so naar de opstelplaats nabij de Warmon- derdam te Sassenheim naderde, dat de wagens onbemand zouden blijven. Men achtte het niet verantwoord de figuranten, merendeels meisjes in fraaie doch luchtige toiletjes, aan het slechte weer bloot te stel len. Zou het weer ook 's middags om 1 uur niet beter geworden zijn, de praalwagens zouden leeg blijven. Aldus geschiedde. Hoewel het corso 1963 dus is verregend, werd het toch door vele duizenden gade geslagen. Het merendeel van die kijkers zat in auto's en bussen, die langs de 14 kilometer lange route stonden geparkeerd; slechts in de centra van de dorpen ston den de toeschouwers op de trottoirs. Bij de auto's en de bussen waren er zeer ve len met een buitenlands nummerbord. Opvallend mooi Diegenen die het verregende corso za gen hebben kunnen constateren, met hoe veel enthousiasme er werd gewerkt om dit jaar een reeks opvallend schone praal wagens op de weg te brengen. De jury kende slechts vier derde prijzen en geen eervolle vermeldingen toe, doch vrijwel uitsluitend tweede en eerste prijzen. Daar mee werd ook het succes van dit corso- nieuwe-stijl, met praalwagens gebouwd Een bijziende figuur onder een para sol, rode tulpen bestuderend door een vergrootglas, was de „Ziekzoeker"een van de leukste wagens van het corso De figuur met zijn parasol was boven dien uitstekend toegerust voor het regenweer De figuranten namen de bus en reden voor het corso uit, in de hoop dat het onderweg nog droog zou worden. Zij bleven in de bus tot het bittere einde. op, over en aan de trekkers, al dan niet naar voren of naar achteren verlengd met behulp van losse delen op zwenkwielen, aangetoond. Van al het moois vond de jury de „Harp", een praalwagen van de afdeling Noordwijkerhout van de Kon. Alg.Ver. voor Bloembollencultuur, het mooist. De mooiste praalwagen van het corso (vol gens de jury) kreeg de wisselprijs in klas se II, en natuurlijk ook een eerste prijs in die klasse. De wisselbeker voor het meest originele idee ging naar de wagen die in de stoet direct achter de mooiste praalwagen aanreed. Hij heette „Pro menade" en toonde een stijve juffrouw, met een stalen brilletje, een knoet en een pinnig gezicht, die haar hondje uitliet. Andere wagens, die het publiek onder parapluies en in plastic jassen applaus ontlokten waren bijvoorbeeld de „Ziekzoe ker", een bijziende figuur met een ver grootglas, rode tulpen bestuderend onder een parasol; „Vrolijke vaart", een uitbun dige praalwagen vol sierlijk springende en buitenlende vissen en. „Hooggeërd pu bliek", bestaande uit een clown in een af tands autootje en een. tweede August, die, met een parapluie aan dat autootje vastge haakt, zich voort liet trekken. Behalve de zo hoog onderscheiden „Harp" waren onder meer „Lentetuin", „Orpheus en Euridice", „Mei" en „Papegaai" opval lend mooie praalwagens. De tewaterlating van de veerboot „Mars diep", die de verbinding zal gaan onder houden tussen Den Helder en Texel is niet zonder moeilijkheden verlopen. Na de doop zaterdagmorgen op de werf van de Zaanlandse Scheepsbouwmaatschappij te Zaandam, welke plechtigheid werd verricht door mevrouw N. Zuidewind-Bakker, echt genote van een der commissarissen de TESO (Texels Eerste Stoomboot Onder neming) besloot men in verband met de storm het 1.800 ton metende schip, waar van de bouwkosten ongeveer 6 miljoen gulden hebben bedragen, niet van de hel ling te laten lopen, in afwachting van be tere weersomstandigheden. De „Marsdiep" heeft een lengte van 68 meter en is zestieneneenhalve meter breed. De veerboot heeft drie verdiepingen: voor auto's, fietsers en voetgangers. In to taal kunnen 60 a 70 auto's worden ver voerd, op het fietsendek is aan elke kant plaat9 voor 70 rijwielen, terwijl op het promenadedek twee salons zijn met elk 156 zitplaatsen. Voor scholieren is daar naast nog een speciale ruimte voor on geveer 40 personen. De dienstsnelheid van de veerboot zal ongeveer 20 km bedragen. De veerboot, die na de afbouw in juli zal worden afgeleverd, kan waarschijnlijk voor de zomerdrukte niet meer voor de vaart op Texel worden gebruikt. Als ge volg van de strenge winter zijn namelijk de speciale steigers nog niet gereed ge komen. Zondagmorgen was het weer van dien aard, dat toen de „Marsdiep" zonder moeilijkheden te water kon worden ge laten. POGING TOT INBRAAK Bij het benzinestation van de firma Van Bugnum in Santpoort werd in het afge lopen weekeinde een poging tot inbraak geconstateerd. Een ruit was vernield, maar men kon door aanwezige metalen strippen nie binnendringen. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Wormerveer A. Zwartendijk te Beemster-Purmerend. Het „Jeugd en Muziek"-coneours in Beverwijk is elk jaar weer een hoogte punt in het muziekleven van deze stad Een hoogtepunt, waarvan „Toonkunst de organisatie in handen heeft, Ook op de tweede avond in het Her vormd Jeugdgebouw hebben talrijke ouders en belangstellenden weer volop kunnen genieten van de prestaties van allerlei jonge musici, die hun best deden om voor de jury zo goed mogelijk voor de dag te komen. Die jury bestaat uit de heren J. P. Vincent, directeur Toonkunst muziekschool te Haarlem, Marinus 'Adam, dirigent van het N.Ph.O. en W, Steijn, dirigent van de Hoogoven Har monie. - - De prestaties waren deze tweede avond nog iets beter dan de vorige week. Op merkelijk was vooral, dat sommige uit stekende vertolkingen werden gegeven door jongens en meisjes, die nog maar zeer kort les hadden. Zo wekte Gert Krom uit Beverwijk, die anderhalf jaar onder lei ding van een leraar staat, verbazing door zijn geraffineerde vertolking van Debus sy's Petit Nègre, en blonk Marie Louise Krouwels uit Haarlem al evenzeer uit met zeer gevoelige vertolkingen van „De bos- beek" van M. Seuel Holst en „Berqeuse' van Tansman. deon uitvoerde, helaas onder storend voet- gestamp, maar daarna kwam het hoogte punt van de avond in een vertolking van Loeillets muziek voor fijnproevers op een altblokfluit door de Beverwijkse Fransje Welbedacht. Haar vertolking was zo mu zikaal dat zij het hoogste aantal punten verwierf dat tot nu toe is gegeven. De uitslagen van de tweede avond wa ren: A-klasse: Roel Steeman, Haarlem 152 pnt, Gert Krom, Beverwijk 149, Marie Louise Krouwels, Haarlem 144, Jan Iskes, Wijk aan Zee 138. Julia de Graaf, Castri- cura en Marjan Kleerekoper. Santpoort 135. B-klasse: Hans Timmer, Beverwijk. 157, Heske Berkenkamp, Haarlem 155. Ever- hard, van Kessel, Haarlem 150. Ethel Do rothy Kruit, IJmuiden, 148, Ronald Borst lap, Castricum 133. C-klasse: Fransje Welbedacht, Bever wijk 166, Gerda van Rosmalen, IJmuiden 146, Rutger Jan Meijer. Haarlem 131. f. A v:y In de IJmuidense Vissershaven is de nieuwste aanwinst van de Katwijkse traw lervloot aangekomen, namelijk de KW 171 Jan Maria. Een naamgenoot met hetzelfde merk werd eerder door dezelfde eigenaren, Dirk Parlevliet en Dirk van der Plas, in de vaart gebracht. De vorige KW 171 Jan Maria werd eind 1962 naar Canada ver kocht. De naam moet de gedachtenis levend houden aan de medeoprichter en zijn echtgenote van de Rederij en Haring- handel Dirk Parlevliet en Dirk van der Plas. Jan van der Plas cn Maria Parlevliet zijn indertijd, in de kracht van hun leven zij waren nog maar 35 jaar kort na elkaar overleden. Deze voorouders begonnen een rederij in de tijd van de bomschuiten. Uit die tijd dateert de afbeelding van de zwaan, die men ook thans op de schoorsfeen en aan stuur- en bakboordzijde, ter hoogte van merk en nummer van het schip ziet. De nieuwe Jan Maria is het eerste Ne derlandse vissersschip, dat met een log- en trekmeter is uitgerust. De schipper' op de brug wordt door een alarmschei gewaar schuwd, wanneer het net overbelast is en zal snel kunnen ingrijpen De visruimen worden gekoeld door een koelinstallatie en er is bovendien een diep vriesinstallatie aan boord, met een capaci teit van drieduizend kilo vis per dag; voor de diepgevroren vis is een opslagruimte aan boord met een capaciteit van veertig duizend kilogram. Deze opslagruimte kan in enige uren worden veranderd in een kantjesruim. De kantjesmakerij is zeker niet vergeten. Een en ander is berekend op 650 kantjes en tweeduizend' kisten verse waar. Het schip heeft een voortstuwingsmotor van duizend paardekrachten, afkomstig van de Industriemotorenfabriek in Alphen aan de Rijn. De winch wordt aangedreven door een 240 pk motor. Voorts zijn er een licht motor van 80 pk en een havenset van 16 pk aan boord: deze motoren zijn van de MWM-fabrieken afkomstig. De brandstof bunkers hebben een capaciteit van negen tig ton. De verblijven van de manschappen zijn voorzien van alle gemakken. Ook kombuis en messroom zijn modern ingericht. Er kan twintigduizend liter drinkwater mee genomen worden. Door de I.N.A. zijn verder aangebracht een Decca-apparatuur met plotter en twee echoloden van het allermodernste gehalte. Deze prachtige apparatuur is aange bracht om de schipper behulpzaam te zijn op zijn tochten naar de verre visserij. Het ligt echter niet in de bedoeling van de reders om direct aan de visserij rond IJsland deel te nemen. De bak van dit schip is aan bakboord zijde zeer ver naar achteren gebouwd om de mensen tegen weer en wind te bescher men tijdens het kaken o'f strippen van de gevangen vis, zoals bij de hektrawlers, echter met dit verschil, dat men dan in een geheel besloten ruimte staat. Reder Parlevliet heeft nog geen ver trouwen in hektrawlers en laat liever drie van deze schepen bouwen dan een hek trawler. Veel wordt verwacht van de vriesinstal- latie. Op de proeftocht werd een snelheid ge meten van IIV2 mijl. Deze proeftocht werd gemaakt met vele binnen- en buitenlandse relaties. Dit prachtige schip werd gebouwd op de Werf D. en Joh. Boot te Alphen aan de Rijn. Zaterdagmorgen is de „Jan Maria" onder schipper Dirk van der Plas voor het eerst naar zee vertrokken. Op de tweede zondag in mei zijn in de grote zaal van het raadhuis in Keulen de slachtoffers van het nazi-regime her dacht. De heer II. Wielek uit Amsterdam hield een rede, waarin hij o.m. persoon lijke herinneringen ophaalde en waar schuwde tegen onverschilligheid en illusio nisme. die hij gevaren noemde zowel voor de enkeling als de democratische samen leving. In dit opzicht oefende de heer Wie lek critiek uit op het Duits-Nederlandse Verdrag. Zes mensen werden in het afgelopen weekeinde in Velsen gewond als gevolg van hen overkomen verkeersongelukken. Een van hen, een 34-jarige Heemskerker werd zwaar gewond: hij moest met een schedelbasisfractuur in het Antoniuszieken- huis worden opgenomen. Doordat de bestuurder van een perso nenauto nabij de Velser tunnel zaterdag middag omstreeks kwart voor een geen voorrang verleende aan een uit Heems kerk afkomstige motorrijder, ontstond een botsing. De 34-jarige berijder van de motor werd zwaar gewond en een 21-jarige duo-passagier uit IJmuiden-Oost kreeg een hoofdwond. De 51-jarige echtgenote van de autobestuurder liep ook een hoofdwond op. Alle drie werden zij naar het Anto- niusziekenhuis overgebracht. Een dertienjarige jongeman uit IJmui den reed zaterdagmorgen tegen een 71- jarige inwoner van IJmuiden-Oost, terwijl deze zich op de oversteekplaats voor voet gangers nabij de Velserduinweg bevond. De man kwam te vallen en liep een bloed neus op. De jongen kreeg een hersen schudding en moest naar het Antonius- ziekenhuis worden gebracht. Bij de over steekplaats stond het overige verkeer te wachten tot de bejaarde man en zijn vrouw zouden zijn overgestoken. Een vijfjarige jongen uit IJmuiden werd zaterdagavond bij het Marktplein in IJmuiden geraakt door een personenauto. De knaap kwam vanachter een gepar keerde auto de weg op. Hij liep wat schaafwonden op. Marie Louise, die ook pas anderhalf jaar les heeft, ging daarna een jongen begelei den, die niet in het programma stond. Het was Roel Steeman uit Haarlem, die pas zeven maanden les had, en op zijn viool klaarspeelde, wat velen pas na vele jaren kunnen: vrijwel geheel zuiver intoneren. Zijn vertolking van het eerste deel uit een vioolconcert van Küchler leverde hem dan ook de eerste prijs op. In klasse B (van 13 tot en met 16 jaar) zag men ook weer de strijd tussen de „debutanten" en de „oudgedienden". Zij, die al vele jaren les hadden gehad, zochten veel moeilijker stukken uit, om hun vorderingen waar te maken. Ook wel nodig, omdat het toch wel duidelijk is, dat de jury het verschil in lestijd een be langrijke rol laat spelen, zodoende de kin deren een extra stimulans tot hard stude ren gevend. Daardoor konden ervaren speelsters als Ethel Dorothy Kruit en Wendy Lodder met hun Chopin-vertolkingen toch niet 't pun- tenaantal bereiken van Heske Berkenkamp (al weer een Haarlemse) die na een jaar les al een krachtige vertolking van enkele leuke stukjes van Mungo Park gaf. Ever- hard van Kessel toonde zich in deze af deling een goed violist met een Küchler- vertolking. Dat men met veel lesjaren op zijn conto in een dergelijk concours toch wel kan winnen toonde overigens Hans Timmer uit Beverwijk, die toonde in de zeven jaar. dat hij les heeft gehad, artistiek sterk te zijn verdiept. Met zijn Rachmaninoff-pre lude won hij dan ook de hoofdprijs. In de klasse van 17 tot en met 20 jaar verrastte eerst al Gerda van Rosmalen uit IJmuiden met een Slavische rapsodie van Friedemann, die zij in een bewerking van Grossmann zeer virtuoos op haar accor- Op de werf van D. en Joh. Boot in Al phen aan de Rijn is thans, voor een Fran se opdrachtgever een trawler in aanbouw, die bestemd is voor de visserij in de At lantic, rond het eiland St. Pierre. Na de tewaterlating van de VL. 14 Mar- garetha zijn de kielen gelegd voor de bouw van enkele binnenvaartschepen. Daarna zal een begin worden gemaakt met de bouw van vier kotters. Drie hiervan krij gen Scheveningen als thuishaven, de vier de gaat naar Katwijk. De onderhandelingen voor de bouw van drie hektrawlers zijn in een vergevorderd stadium. Deze hektrawlers zullen afwijken van de huidige typen. De tweede door de IJmuidense rederij D. Joh. Krijger in Duitsland aangekochte trawler wordt heden in IJmuiden ver wacht. Het schip zal de naam Utrecht krij gen en het merk IJM 24. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft in Heemskerk de bouw verboden van een complex van 67 in aanbouw zijnde woningen. Deze wonin gen maken deel uit van een complex van in totaal 216 etagewoningen, waarvan som mige al nagenoeg gereed zijn gekomen. De minister heeft de bouw verboden, omdat het Heemskerkse project dat wordt uitgevoerd voor rekening van de Stichting Eigen Woningbezit Heemskerk wordt gebouwd op grond die nodig is voor de aanleg van een verbindingsweg vanaf het Hoogoventerrein naar de Rijks weg nr. 9 en wel op dat punt waar te zijner tijd de Coentunnelweg op de rijks weg zal aansluiten. Merkwaardig is, dat Gedeputeerde Sta ten ongeveer een jaar geleden toestem ming verleenden tot de bouw van de wo ningen. Ook gaven G.S. toestemming voor de aanleg van de bedoelde brede verbin dingsweg. Later hebben G.S. echter minis ter Van Aartsen weer verzocht bezwaar te maken tegen de bouw van het complex woningen. Bij een rechtsgeding van de stichting Eigen Woningbezit Heemskerk werd de minister een verbod opgelegd om de bouw te belemmeren. Ook ging de stichting in beroep bij de Kroon, maar dit beroep had een voor de stichting negatief resultaat. Zodat de minister toch verbood verder te bouwen in Heemskerk.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4