Staking van ontevreden Franse verpleegsters Men gaat met de auto niet verder, wel later van huis Herdenking van Louis Couperus FEIJENOORD EN DE POLITIEK TONEEL IN HAARLEM De boer op nieuwe wegen mor i 1/ n a irubLiinHni Lange Gavioli naar Essen Irak: Nieuw kabinet Politie in actie tegen ban-de-bommers Iti de vishal en op zee 1/ tl 1% II MAANDAG 13 MEI 1963 Betogen op jasje mag WEEKABONNEMENTEN Kerkelijk nieuws „Zo Ik Iets ben gespeeld door de Haagse Comedie Op 10 juni a.s. zal het honderd jaar geleden zijn dat Louis Couperus werd geboren. Ter herdenking van die geboortedag heeft de Couperus-kenner dr. H. W. van Tricht naar grote lijnenaangegeven door de zeer actieve chef der afdeling Kunsten van het ministerie van O., K. en W., dr. Hulsker een soort scenario voor een toneelavond samengesteld en hij heeft zich op een even frisse als boeiende wijze van die taak gekweten. Het was een hachelijke onder neming, want bij gelegenheden als deze dreigt altijd het gevaar van onmatige persoonsverheerlijking en, als gevolg daarvan, een onvoldoende critische zifting van het beschikbare materiaal. Simon Koster Mijnenvegers naar NAVO-oefening (Van onze correspondent PARIJS. In Frankrijk hebben vrij dag 200.000 mannen en vrouwen van het verplegend ziekenhuispersoneel gestaakt voor een vijfdaagse werkweek van 40 uur zonder loonsverlaging. De huidige werkweek telt 6 dagen of wel 48 uur. In alle ziekenhuizen be staat een schromelijk gebrek aan ver plegend personeel, waardoor de minst ernstige zieken worden overgelaten aan ongediplomeerde krachten. Alleen al in Parijs komt men 2.000 ver pleegsters tekort, welk aantal binnen en kele jaren zal stijgen tot 15.000. Het toenemend tekort wordt in de hand gewerkt doordat vele verpleegsters na hun opleiding in de gemeenteziekenhuizen, be ter betaalde betrekkingen aanvaarden in particuliere klinieken. In overheidsbedrij ven hebben zij van 7 zondagen slechts één zondag vrij, terwijl zij hun vakanties moeten opnemen in maart, april, oktober of november. Vrijdagmiddag hebben 3.000 verplegers en verpleegsters voor het stadhuis in Pa rijs gedemonstreerd. Wij vroegen een oudere verpleegster naar haar arbeids voorwaarden. Zij verdient 600 frank en haar man. die bij de Parijse autobusdienst werkt, 700 frank per maand. Van deze 1300 frank per maand, moeten man, vrouw en zes kinderen leven, wat aan de zeer krappe kant is. Een groot deel van de dag worden de kinderen aan hun lot overgelaten. Man en vrouw zien elkaar door ongeregelde diensten slechts weinig. „De lange Gavioli", een monumentaal kermisorgel, is een van de typisch Nederlandse inzendingen voor de Nederlandse week die van 15 tol 22 mei in Essen wordt gehouden. Het orgel, dat in Essen dagelijks concerten zal geven, wordt door de Steenkolen-Handelsvereniging in sa- werking met de stichting „Stadsont- spanning Utrecht", het museum „Van speeldoos tot pierement" en de Utrecht se VVV naar Duitsland gestuurd. De Italiaanse orgelbouwer Gavioli bouwde het in 1903 in Waldkirch, een plaatsje in het Zwarte Woud. Het is een zogenoemd 87-toets boekorgel me onder andere de registers viool, piccolo, trompet en trombone. Het is ook voor zien van xylofoon. Het front, dat wordt opgeluisterd door vijf bewegen de beelden, heeft een breedte van vijf meter. „De lange Gavioli" kwam in 1955 na vele omzwervingen langs Europese kermissen en jaarmarkten in het be zit van de stichting „Stadsontspan- ning Utrecht". Het verkeert nog steeds in een uitstekende staat. Bij speciale gelegenheden worden er con certen mee gegeven. Zo oogstte „De lange Gavioli" vorig jaar op de Dutch flower show in Londen veel succes. Samen gaan zij nooit met vakantie, want de man moet zijn verlof nemen in juli of augustus. Vrijdag staakten in Parijs eveneens de telefonistes in alle radio- en televisie-stu dio's. Voor het ministerie van financiën demonstreerden vrijdagmiddag ook nog de leden van het personeel bij de centrales voor de atoomenergie, die 34 betaalde va kantiedagen verlangen. BAGDAD Terwijl men in het door cri ses geplaagde Syrië bezig is met de vor ming van een nieuwe regering, is in Irak de andere federatiegenoot in de nieuwe Verenigde Arabische Republiek onder lei ding van Egypte het afgelopen week einde een nieuwe regering gevormd. Zij staat onder leiding van de oude pre mier (Achmed Hassan el Bakr) en ver toont slechts geringe veranderingen ten opzichte van de vorige. De in Syrië zo aangevallen Baath-partij heeft haar over heersende positie behouden. Er is echter een nieuwe portefeuille ingesteld, name lijk voor zaken betreffende de toekomsti ge federatie met Egypte en Syrië. (Reu ter. AFP) De politie van Maassluis is in actie ge komen tegen anti-atoombom-betogers, die ondanks een gemeentelijk verbod op de markt in deze plaats demonstreerden. De betogers liepen met spandoeken en deelden pamfletten uit. De politie arres teerde zeven dragers van spandoeken of borden en bracht hen naar het politie bureau, waar proces verbaal werd opge maakt. De spandoeken en draagborden werden in beslag genomen. Een der betogers had zijn jasje, dat van vinyl of een andere kunststof was ge maakt, met leuzen beschilderd, maar om dat de verbodsbepalingen hierop niet van toepassing waren, werd tegen hem niet opgetreden. De ban-de-bommers waren hoofdzakelijk uit Rotterdam afkomstig. Zij wilden ge bruik maken van de grote drukte, die in verband met moederdag in dit winkel centrum heerste, om de aandacht van het publiek op hun actie te vestigen. De actie verliep overigens zonder ongeregeld heden. Autobezit leidt kennelijk niet in de eerste plaats tot het afleggen van veel grotere afstanden, maar tot later ver trek van huis. Als dat zo doorgaat, be tekent dit, naar mate er meer' Neder landers een autootje aanschaffen, dat er een grotere topdrukte komt op de zondagen. De middag- en dagtrek uit de steden van de randstad Holland omvat momen teel in de zomer bij redelijk weer vijf entwintig tot dertig percent van de be volking. Tviee-derde van deze trekkers blijft binnen een straal van dertig kilo meter van huis. In het algemeen zoekt men een bepaald doel, wil men vrij zijn, blijft men veelal dicht bij de wegen, vindt men graag behoorlijke voorzienin gen en vertoeft men graag in de ratuur of bij spectaculaire technische werken Dit wordt opgemerkt in „recreatieruim ten in Nederland" van de rijksdienst voor het nationale plan. Voor de verkortp werkweek een feit werd. trok ■•ijf per cent van de bevolking van de vier grote steden er een weekendje tussen uit. Van de vakantiegangers, die buiten de woonplaats maar in ons land vertoefden ging in 1960 bijna de helft naar de toe ristengebieden op de zandgronden, 22 per cent naar de badplaatsen, en vier percent naar de watersportcentra. Ongeveer een kwart was elders in ons land. Meer dan de helft van deze akanties werd genoten in één maand tijd: van half juli tot medio augustus. De drukste week was de eerste van augustus. Be rekend is dat toen ongeveer 1.340.000 Ne derlanders in eigen land en niet "mis op vakantie waren, Meer dan de helft van de Nederlandse bevolking bracht in 1960 geen vakantie door buiten de woonplaats Ongeveer een achtste van de bevolking ging naar het buitenland. Voornamelijk gebaseerd op de capaci (Van onze landbouwmedewerker ALLE KRINGEN die met de -fzet var melk en de daaruit bereide produkten te maken hebben, beraden zich al geruime tijd over de vraag, hoe men de steeds wassende melkstroom enigszins kan beteu gelen. De beperking van de overheidstoe slag tot een bepaalde hoeveelheid is hier voor blijkbaar niet voldoende. De melk - veehouder op zich voelt die rem niet di rect, omdat de toeslag niet per bedrijf aan een grens gebonden is. Degenen die met de regeling belast zijn zien langza merhand wel, dat zij toch elke veehouder apart aan banden moeten leggen. Zij vechten nu over de vraag, hoe dat met de minste bezwaren gedaan kan ;rden Tezelfdertijd wordt er beraadslaagd over de elk jaar verder teruglopende opper vlakte consumptie-aardappelen in ons land. Terwijl van 1952 tot 1962 het aan tal melkkoeien met een achtste pet. steeg, daalde in diezelfde tien jaar de opper vlakte consumptieaardappelen met een derde (op de klei met 10 pet., op het zand met 60 pet.). Deze gang van zaken beves tigt de vroegere ervaring, dat overheids steun aan een produkt (melk) vaak tot overproduktie leidt. Bij de melk ien wij dit gebeuren, terwijl de klachten over het ontoereikende van de steun niet van de lucht zijn. HOE IS DAT MET elkaar te rijmen, zult u vragen. Wel, dit is vrij eenvoudig elk veehoudersbedrijf is door zijn opper vlakte en zijn arbeidsbezetting op een zeker aantal melkkoeien ingesteld. Gaat een veehouder een koe minder melken, dan lopen zijn inkomsten met ongeveer 1200 gulden terug, zonder dat de uitgaven noe menswaard dalen. Gaat hij daarente gen een koe meer melken, dan stijgen de inkomsten met hetzelfde bedrag zonder dat de uitgaven veel groter worden. Wij kunnen daarom wel stellen dat het melken van een koe boven de vroegere bezetting voor de boer omstreeks twee duizend gulden voordeliger is dan een koe onder de oude bezetting te melken. Het is dus helemaal niet verwonderlijk dat de melkstroom voortdurend stijgt. Zo lang de overheid een bepaalde prijsgaran tie blijft geven zal dit zo doorgaan, ten zij de verantwoordelijkheid voor het te veel volledig bij de producente"n wordt ge legd. En hierover is men dus nu aan het dokteren. HET MERKWAARDIGE is, dat het bij de consumptieaardappelen in alle opzich ten anders ligt. Wij zagen al dat de pro- duktie de laatste jaren niet toe maar af neemt. De consumptie-aardappel wordt niet door de overheid gesteund. Integen deel, als de prijs eens wat hoog oploopt waarvan de teler vaak nog niet het meeste profiteert en „het volk" begint te klagen, gaan de grenzen dicht en de prijzen dalen. Zijn daarentegen een volgend jaar de prijzen slecht, zodat de teler grote ver liezen lijdt, dan eet iedereen .oedkope aardappelen en de overheid steekt geen vinger uit. Dit is nauwelijks nog een eer lijk spel te noemen en het is daarom begrijpelijk dat een teler die onder min der gunstige omstandigheden aardappelen moet verbouwen, de teelt, inkrimpt of ge heel staakt. Dit is voor hem vaak minder schadelijk dan het melken van minder koeien voor de veehouder is, omdat de aardappelteler een ander gewas kan ver bouwen. Toch wordt ook dit steeds be zwaarlijker omdat de teelt van aardappe len aan een bepaalde arbeidsbezetting ge bonden is en tevens een aanschaf van ma chines vraagt, die eerst bij een v ij grote opppervlakte rendabel zijn. HET MAG daarom haast een wonder heten, dat er elk jaar opnieuw nog weer voldoende consumptie-aardappelen in ons land worden geteeld. Dit is dus niet te danken aan onze overheid, maar uitslui tend hieraan dat onze aardappeltelers zul ke goede vaklui zijn en dat wi' daarnaast een stand van aardappel-exporteurs bezit ten, die eveneens alleszins voor hun taak berekend zijn. Het is te hopen dat. als over enkele jaren de grenzen binnen de landen van de E.E.G. voor goed open gaan en zij hun vleugels vrij kunnen uit slaan, beide groepen de volle vruchten van hun deskundigheid zullen plukken. N.A. KyareoogW'vwtYYioooryrgyry'rer*' dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Geref. Kerken Beroepen te Haulerwijk (Fr.) C. A. Ver hoog te Winsum (Fr.). Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Amersfoort-Centrum (3de pred.pl.) (2de maal) J. Kok te Enschede- Zuid. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Arnhem J. Keuning te Vee- nendaal. Beroepen te Papendrecht M. Vlietstra te IJmuiden. teit van de aanvoerwegen leidt een ruwe raming tot een aantal van ongeveer tach tigduizend buitenlanders, die op een top dag een dagbezoek aan ons land brach ten. Voor de topweek is geschat, dat hon derdveertigduizend buitenlandse vakantie gangers in ons land waren van wie een derde bij familie en kennissen logeerde. In 1960 overnachtten in ons land naar schatting 5,8 miljoen buitenlanders. WELLICHT gestimuleerd door de lichte lijk ironische zelfkritiek die Couperus, ook in het openbaar, nooit heeft geschuwd, hebben Hulsker en Van Tricht zich daar gelukkig niet toe laten verleiden. In „Zo ik iets ben.is het vrijwel alleen Cou perus zelf die aan 't woord is en dan nog bijna voortdurend op zijn gelukkigste momenten. Voor zo ver er verheerlijk' wordt (door de critici Sillem en Van Deys- sel) gebeurt dat. dankzij de stijl van de vertolking, met vele korreltjes zout; en van de neersabelende recensies door Kloos en Van Nouhuys wordt geen enkel on aangenaam woord verzwegen. „Zo ik iets ben, dan ben ik een Hage naar", heeft Couperus geschreven en daar aan heeft de Haagse Comedie onbetwist baar het recht ontleend, deze herdenking voor haar rekening te nemen. Maar dat bracht gelukkig niet mee dat bij de keus van het tekstmateriaal de nadruk op de „Haagse" kant van het werk van Coupe rus kwam te liggen. Die keus is duidelijk bepaald door het streven, de grote veel zijdigheid van de kunstenaar te laten zien, en bijgevolg spreekt uit £iet gekozen materiaal vóór alles de hartstochtelijke liefde van Couperus voor het Zuiden en voor de antieke wereld; zijn gevoelens ten opzichte vavf zijn geboortestad en geboor teland komen er heel wat minder harts tochtelijk, veel meer kritisch getint uit te voorschijn. De echte Hagenaar, de Haye- naar-tegen-wil-en-dank. komt eigenlijk al leen tot uiting in de episodes met de hond Nerone, de kat Imperia en de oude Tro- fime, ontleend aan korte schetsen die des tijds als feuilletons in Het Vaderland zijn verschenen en die tot het charmantste maar niet het belangrijkste werk van Cou perus behoren. MEN MAG HET dr. Van Tricht niet euvel duiden dat zijn aaneenschakeling van „flitsen" minder gelijkenis vertoont met een echt toneelstuk dan met het gen re der „tableux vivants" zoals we dat uit het eerste hoofdstuk van „Eline Vere" kennen, ook al ontbrak daarbij dan het gesproken woord dat nu juist het voor naamste element van de voorstelling De cupdroom van Feijenoord is voorbij. £>e kranten zijn alle met ontroerende verhalen gekomen over het heroïsche ein de van de strijd. Maar dat deze roes niet eens zou zijn begonnen als Kerkum niet in de revanche-match tegen Servette een strafschop had durven nemen memoreert DE TELEGRAAF. Het stond 0-3 en de strafschop moést slagen om Feijenoord nog een beslissingsmatch te bezorgen. „Coen schudde nadrukkelijk „nee" naar de zijlijn waar Franz Fuchs op de reservebank zat en naar zijnaanvoerder Gerard Kerkum. Bennaars en Kraay maakten hetzelfde gebaar, naar hun cap tain. Niemand wilde de verantwoording op zich nemen. Wat kon Gerard Kerkum, de rots zoals zij hem noemden, anders doen dan zelf naar de penaltystip stappen. Waaraan dacht hij op dat moment? Verwenste hij het ogenblik dat men hem aanvoerder ge maakt had. Wie zal het zeggen? Langzaam stapte hij naar voren. Legde de bal „goed" en schoot hard. keihard langs doelman Schneider die een kans loze noodsprong maakte." Toen ontstond de cup-roes, Vasas, Reims, Benfica „Allemaal omdat een kalme, sympatie- ke Rotterdamse aanvoerder op 19 septem ber van het jaar 1962, om veertien minu ten voor tien raak schoot toen iedereen al alles verloren achtte. Het is goed na al het (feest)gedruis, na alle spanning en de fantastische prestatie die Feijenoord in de strijd om de Europa Cup leverde, hier even heel even bij stil te staan." In hetzelfde blad staat Pasquino even stil bij de charge van de Europese politie mannen na de wedstrijd. „En thans zag men het voordeel dat er in die zuidelijke landen in is gelegen bij de politie te zijn. Die haalde de gummilat over de medevaderlanders, die inmiddels bezig waren het gescheurde truitje te ver delen en daar de supporters ongewapend waren, pikten de gewapende politiesuppor- ters de flarden van het truitje in Waar zij op los geslagen zouden hebben wanneer Feijenoord gewonnen had, durf ik slechts aarzelend te beantwoorden. Als leek en zonder rancune vanwege de gemankeerde reis zou ik willen advi seren in voorkomende gevallen toch een vliegtuiglading marechaussees mee te zenden, met een kleine voorraad traan- gasbommen Wat de politie betreft: het beste eind van de gummistok is het eind dat je in je hand hebt. Er zijn echter verschillende bladen, die een afkeurend geluid laten horen. Het FRIESCH DAGBLAD is bang voor de tamtam, die zou lijken op de plaats van de sport in communistische landen. „Heeft er niet een verontrustende gelijk schakeling plaats tussen Oost en West, waarbij alle geestelijke vragen op het tweede plan komen en brood en spelen centraal worden gesteld? Ja, en dan Portugal Wij hebben meer dan eens scherpe critiek gelezen over de dictatuur in dat land, over het bloedregime in Angola en de onderdruk king van de vrijheid in alle gebieden, waar Portugal nog resten van een kolo niaal bewind in stand houdt. Dat verhin dert helemaal niet, om een nogal dure trip, een vakantiereis, die honderden gul dens kost, naar dat land te maken. Want anderhalf uur voetbal is daartoe voldoen de rechtvaardiging en veegt alle bezwa ren weg. Een volk, dat het zó leert zien, en zó de sport tot een plaats en een betekenis verheft, die boven al het andere uitgaat, verliest het zicht op wat geeste lijk beslissend is. En is ook niet meer bereikbaar voor een discussie over de geestelijke grondslagen van de politiek. Hoogstens nog voor de vraag, of er brood in zit". BURGERRECHT benutte al voor de wedstrijd het gebeuren voor een aanval op de socialistische bladen: „Voor de „fascistisch" geregeerde lan den Spanje en Portugal hebben onze so cialistische bladen nimmer een aoed woord over. Deze landen mogen tot geen prijs in het Europese Gemenebest worden opgenomen, zolang zij op dusdanige wijze worden geregeerd. Goed. Principes zijn principes. Maar wat gebeurt er nu? Feijenoord gaat spelen tegen Benfica en onmiddellijk haasten de twee grote socia listische dagbladen zich om per schip en vliegtuig zoveel mogelijk supporters naar Portugal te vervoeren. Uit bittere nood zaak? Weineen! Alleen terwille van eer pretje. Dat pretje moet er dan maar toe bijdragen, dat men de dictatuur in dat land vergeet Hier wordt weer eens ont huld wat wij verfoeien: de socialistische schijnheiligheid, als het er om gaat, de massa te dienen. En niet eens de grote massa, waarvoor men heet pal te staan want van f 85 schoon kan men werkelijk niet naar Portugal Kom. Het Vrije Volk, kom, Het Parool, geef hierop nu eens een zak e lij k antwoordt Dat de politiek in het geding is geweest komt ook doordat HET VRIJE VOLK de Waterman en de Grote Beer naar Lissa bon heeft gestuurd. Het meldde: „Grandioos spektakel doet uitgelaten supporters uitgeleide". En HET PAROOL: „Er zijn protestantse en katholieke kerkdiensten gehouden: in beide werd Wilt heden nu treden gezongen". Het gewicht van het gebeuren bleek ook uit de woorden van de aan boord zijnde dominee Dun (van Hummelo), die voor de radio zei: „Eigenlijk treffend, dat we op herden kingsdag uitvaren Want als zij niet voor de vrijheid waren gestorven, zou dit niet mogelijk zijn geweest." Maar het ALGEMEEN HANDELSBLAD was bang voor politieke gevolgen: „Veronderstel ook niet dat het alleen socialisten zijn, die deelnemen aan deze door een socialistisch dagblad georgani seerde reis. Het gezelschap bestaat uit V.V.D.-ers, socialisten, communisten, KVP- ers, pacifisten, die zich tijdens 'leze reus niet het hoofd zullen breken over de esul- taten van de verkiezingen, maar die thans broederlijk verenigd voor slechts één ding belangstelling hebben. Voor de uitslag van Benfica-Feijenoord" Maar toen kwam minister Luns op de proppen, die bemiddeld zou hebben in Por tugal. De VOLKSKRANT onthulde dat de minister veel „fanmail" had ontvangen als eigenlijke redder van de '"'V-uitzen- ding. Wat schreef toen het ALGEMEEN HANDELSBLAD? „Weest op uw hoede". „Zelfs wordt zijn (Luns) naam genoemd in verband met het minister-presidentschap. De campag ne is ingezet met subtiele middelen, zoals bv. 's ministers hoogst persoonlijk ingrij pen ter bevordering van de tv-uitzendin- gen van de wedstrijd Benfica-Feijenoord". „De politieke achtergrond daarvan wem. pijnlijk duidelijk toen een socialistisch dagblad deze bemiddelingspoging verzweeg en deswege in een onhandige katholieke verkiezingsrede ernstig werd gekapitteld." Het vroeg zijn lezers te bedenken dat de heer Luns ook nog iets anders op zijn conduitestaat heeft staan, zoals zijn „fa taal optreden" in de zaak-Nieuw-Gulnea. Het DEVENTER DAGBLAD verzucht: „Ongelijk heeft het „Handelsblad" niet. Maar wat wil men? Wie het algemeen kiesrecht als onaantastbaar axioma van democratie aanvaardt, zal het feit dat iemands t.v.-populariteit hij moge Mies Bouwman, Dorus of Luns heten voort aan bij de opinievorming des volks door slaggevend zal zijn, op de koop toe moe ten nemen. Leuk of niet, maar het is nu eenmaal zo!" En TROUW's kroniekschrijver Flex trekt uit de hele affaire deze sarcastische mo raal: „Asjeblieft. Gaat het alleen tussen Feijenoord-Benfica? Of werken we ter loops ook nog even aan de samenstelling van het nieuwe kabinet? Maar wc zouden toch politiek en sport uit elkaar houden'? Dat zijn toch verschillende terreinen des levens! Nu ja, als een politicus er aan meewerkt om ons volk aan spelen te hel pen, dan verdient hij onze vmardering. Als hij maar niet in Portugal gaat zeuren over het verhaal van mijnheer "amera Pires. Misschien herinnert u zich die naam. Enkele dagen geleden was hij ir ons land, maar z'n woorden werden een beetje overstemd door het geboe uit de Feijenoordtoeters. Wat die Camera Pires zei, dat was politiek. Ik wil het nog wel even ophalen. De heer Pires vroeg de steun van de „vrij heidslievende Nederlanders" voor de slachtoffers van het koloniale regiem in Angola. I-Iet was een hard woord dat hij sprak. Portugal duidde hij aan als een „politiestaat", die de wereld de waarheid over Angola onthoudt. Vele Angolezen zijr naar Kongo gevlucht. Bij de grens zijn hulpposten ingericht om de grootste nood te lenigen. Er is behoefte aan voedsel en medicijnen, kleding en onderwijs. Van de Angolezen is 99 pet. analfabeet. De heer Pires mag in ons land spreken onder voor behoud dat hij zich zal onthouden van poli tieke onderwerpen en van uitdrukkingen, die de relaties met „een bevriend land in gevaar zouden kunnen brengen. Want stel dat we eens niet meer tegen Benfica mogen voetballen omdat Salazar nijdig op ons wordt. Geen woorden en geen daden asjeblieft. Laat ons de verschillende ter reinen des levens gescheiden houden. Over voetbal gesproken, we willen toen beslist nog even het U.D -kanon citerèn over Nederland-Brazilië: In „de Tel." (Han Wielick's maan dagsmorgens: „Henk Groot veegde met zijn trainingspak het zweet van zijn ge zicht: „Lekker meegenomen 350 -. Voor een avond in de week moet je rekenen. Het was geen zondagsarbeid." Wij hadden de heer Groot van onze be scheiden middelen nog graag een flapje van f25,- in de hand, gedrukt-als-hij-dat niet-had-gezegd. Desnoods gedacht als hij r 'et anders kon gedachten zijn immers tolvrij- Velen hadden dan, misschien nog de illu sie behouden, dat de eer om in het Neder landse elftal te mogen speten, belangrij ker voor de semi-profs weegt, dan „de centen". De eerste gedachte van de heer Groot na afloop wijst daar nu niet direct op En dan nog een nakomertje. Dit inge zonden stuk kon men in de ARNHEMSE COURANT lezen voor de wedstrijd in Lis sabon: „De berichten, dat de Feijenoord-sup- porters met veel lüwaai-instrumenten naar Lissabon zijn vertrokken, hebben een dom per gezet op het enthousiasme van de thuisblijvers. Deze thuisblijvers (niet t.v bezitters) moeten het immers doen met het radioverslag en bij vorige gelegenhe den is reeds gebleken, dat door het ru moer van de supporters de verslaggever moeilijk te volgen is. Waarom moet een voetbalwedstrijd, ge paard gaan met een dergelijk hels kabaal dat meer lijkt op het bezweren van boze geesten door kannibalen dan op een uiting van enthousiasme. En wat moeten de Portugezen niet den ken van het Nederlandse volk wanneer zij het gedrag van deze „afgezanten" als maatstaf aanleggen? Het wordt tijd, dat de KNVB krachtige maatregelen neemt om dit lawaai de kop in te drukken bij alle wedstrijden, die per radio worden uit gezonden. Is het U niet mogelijk stappen te ondernemen om via de bevoegde in stanties de supporters te verzoeken min der rumoerig te zijn ten gerieve van de radioluisteraars? De redactie schrééf hier onder en kreeg later gelijk: „Wij vrezen, dat het onmogelijk zal zijn de uitgelaten supporters van Feijenoord het zwijgen op te leggen. Ook de i lachtige KNVB staat hier machteloos. De Portuge zen zijn wat dit betreft overigens wel iets gewend Bij wedstrijden in Portugal is vuurwerk normaal en het is nog de vraag wie harder zullen toeteren de aanhangers van Benfica of die van Feijenoord." vormt. Die gedachte aan 'tableaux vivants wordt in de eerste plaats gewekt door het statische karakter van elkè scène op zich zelf en het onafgeronde van die scènes (waarvan sommige zelfs nauwelijks be grijpelijk zijn voor hen die het werk met kennen waaraan ze zijn ontleend), en ze wordt nog versterkt door de aanblik van een gezelschap dames en heren in avond toilet, als hoedanig de spelers ons, bij de aanvang nadrukkelijk gepresenteerd wor den. Zelfs wanneer deze spelers Romei nen of Grieken uit de oudheid vertolken komt onder hun toga, himation of stola nog een smokingstrikje of een stukje avondjapon te voorschijn als om ons toch vooral aan die beginscène te herinneren. Het lijkt dan aan te duiden dat hier eigen lijk een gezelschapsspelletje aan de gang is, en die verwijzing is bepaald niet be vorderlijk voor het effect dat de spelers met hun vertolking van figuren uit de voor-christelijke wereld trachten te berei ken. HEEL DE REGIE van Bob de Lange stond trouwens voor mijn gevoel wat te zeer in het teken van het gezelschapsspel. Ook in de speeltrant kwam dat hier en daar enigszins storend tot uiting, vooral bij de vertolking van scènes uit „Diony- zos", „Iskander" en „De berg van licht". Maar daar staat tegenover dat de episo des die innerlijk wel enige verwantschap met de sfeer van het gezelschapsspel heb ben, deze speeltrant een voortreffelijk resultaat opleverde. Uitstekend werkten daardoor de fragmenten uit „Eline Vere" met Myra Ward en Anny de Lange, uit „De boeken der kleine zielen" met Do van Stek en Kees Coolen, uit „Antiek Toe risme" met de genoeglijk geblaseerde oude Romein van Jan van Ees, terwijl Bob de Lange's persiflage op Lodewijk van Deys- sel in dit opzicht een kostelijk hoogte punt vormde. De dialoog uit „Van oude mensen" tussen Bob de Lange en Anny de Lange als de onder hun bloedschuld gebukte grootouders was van een heel ander allooi, uiterst gevoelig en daardoor aangrijpend geregisseerd en gespeeld. EEN APART element in deze voorstel ling vormde Gijsbert Tersteeg, die door de hele opvoering heen de figuur van Cou perus vertolkte. Dat wil echter niet zeg gen: de mens Couperus zoals hij was, maar de ik-figuur uit zijn verhalen, dus de vorm misschien wel de vermomming waarin de schrijver zichzelf graag aan het publiek voorstelde. (Het verschil tus sen die vermomming en de werkelijke mens Couperus kan men heel even proe ven uit de in 1923 geschreven brief, op zijn ziekbed geschreven.) Tersteeg deed dit meesterlijk, steeds met de vereiste lichte toets en telkens weer met een raak accent op de zelf-ironie, die de aanwezig heid van een warm-voelend mens achter de uiterlijke geaffecteerdheid verraadt. In de scène van de gebroken Faun werd hij bijzonder goed terzijde gestaan door John Koch, wiens" uitbeelding van de oude Tro- fime een van de verrassingen van de avond was, Zowel tussen de verschillende scènes als aan het slot gaven de talrijke toeschou wers door hartelijk applaus blijk van hun waardering voor deze in totaal zeer onder houdende herdenkingsavond. Aanvoer van maandag In IJmuidén werd de aanvoer hedenmor gen verzorgd door 118 schepen, die in totaal 8.965 kisten vis hebben aangevoerd en honderdduizend kilogram tong. Vijftien vaartuigen kwamen vandaag niet aan de beurt en zullen des dinsdag lossen. De aanvoer bestond vanmorgen uit: 800 kisten schelvis, 755 wijting, 310 gul en kabel jauw, 40 koolvis, 185 haring, 310 kleine kistjes haring, 2.200 makreel, 1.720 schol, 180 tarbot, 800 varia. Prijzen van maandag Per kilo, in guldens: tarbot 32,60, heil bot 4.102.60, grote tong 2,202,14, groot middel tong 2,081,80, kleinmiddel tong 3—2,70, tong I 4—3,60, tong II 3,80—3,30. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 120 96. middel kabeljauw 127100, grote kool- vis wit 11486, middel koolvis 102, leng 7969, grote wolf 8271. Per 50 kilo: grote gul 5042, middel gul 4840, kleine gul 5243, leng 40, koolvis I 3835, grote schol 4129, grootmiddel koolvis 3629, zetschol 3426, schol I 31 24, schol II 27—19, schol III 21—10, schar 2613, poon 312, gestripte wijting 3221, dichte wijting 208, grote schelvis 4633, grootmiddel schelvis 5436, kleinmiddel schelvis 4437, schelvis I 4336, schelvis II 34—26, radio 23—17, tarbot 130—80, heil bot 144—78, tongschar 10694, makreel 8262, grove haring 19,4011,20, kleine wolf 4240. Per regel: grote kabeljauw 102—76, mid del kabeljauw 5842. Scheveningen Te Scheveningen werden hedenmorgen aangevoerd: 150 kisten schelvis, 120 wij ting, 80 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 150 haring, 640 makreel, 180 schol, 159 stuks stijve kabeljauw en 12.000 kilo tong. Het mijnenveegsquadron 123, bestaande uit de kustmijnenvegers „Brielle", „Be- dum", „Brummen" en „Borculo" en het mijnenveegsquadron 127, bestaande uit de kustmijnenvegers „Waalwijk", „Axel", „Grijpskerk" en „Eist" zullen de komende veertien dagen deelnemen aan een NAVO- oefening in het Kanaal. De schepen zullen bezoeken afleggen aan La Pallice en Brest. De squadrons worden vergezeld door het duikvaartuig „Leersum" en de „Naarden" als voorraad^chip. Op 27 mei zullen de schepen naar Nederland terugkeren.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5