Nederlandse regering voert het communistisch manifest uit speciale PERSOONLIJKE voor CENTRALE Van der Putten veroorzaakt veel tumult bij de V.V.D. Commissie wil een dam tussen Ameland en de vaste wal J. Fabius in Brinkmann: De brommissaris... Aantal verwijzingen naar specialisten stijgt Oostduits onderzoek tegen dr. Globke Nrd-Afrika wordt verdraagzamer Jongetje overreden in IJmuiden Kabinetscrisis in Argentinië Drie ontslagen in de partijleiding* te Praag Eis van zes jaar tegen de „marinekraker" DINSDAG 14 MEI 1963 11 De brommissaris van Breda Moest zakelijk naar Appelscha, Dus werd het bromrijwiel bestegen En voort ging het langs vele wegen. Des brommissaris' brommachien v Was van bijzond're kracht voorzien: Geen motorwanklank werd vernomen, Gezwind is 't doel nabijgekomen. Ook toen de terugreis werd aanvaard Ging 't rijden met plezier gepaard, 't Geheim? De stoere brommachine Krijgt Esso olie en benzine! MET ESSO BENT U BETER UIT! Voor de aanschaffings- en instailatiekosten van een centrale verwarming kunt u bij de N.H.M. een Persoon lijke Lening aanvragen. Onze gratis folder "C.V.-P.L" licht u volledig in over de aantrekkelijke voorwaarden waarop deze speciale P.L.'s worden verstrekt NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. Brandweerlieden critiseren mr. Toxopeus - - Examens Veldkamp President Guido vervang drie ministers Zeventien jaar Ruim twee ton verdween uit brandkast van Leids ziekenhuis „Economisch Appel-Vrije Burgers" heeft zich in Haarlem op spectaculaire wijze voorgesteld. Men kwam in Brink mann met liefst acht sprekers op de proppen, variërend van een Amsterdam se heer, die zich er over beklaagde dat hij geen huis kan krijgen, tot de heer J, Fabius, redacteur van de „Nieuws brief". Nadat de heer Anker de ver gadering had geopend kwam dr. Van Waasbergen vertellen dat de ongehoorde progressie in de belastingen voor tal van groepen in de bevolking fataal is. „Laatst is er nog een advocaat van 67 jaar in de rechtszaal dood neerge vallen", betoogde de spreker, die meent dat wij socialistisch worden geregeerd. De kritiek van de V.V.D. op de splinter partijen vond hij misselijk. „We zijn bo vendien geen splinter, maar een bol, die uit de grond is omhooggekomen". Ook de heer J. J. Smits wilde belasting verlaging. Hij meende dat de woningbouw geheel in handen van het bedrijfsleven moet komen. Het program van de Par tij van de Arbeid noemde hij een ramp voor ons land. „Alle partijen zijn nu voor belastingverlaging" merkte hij op., „dat hebben we al bereikt en we zitten nog niet eens in de Kamer". De oud-gezant dr. F. A. van Woerden verklaarde, dat het parlementaire stelstel niet meer werkt zoals in de grondwet be doeld. Kamerleden laten zich door minis ters met een kluitje in het riet sturen. Hij vertelde een verhaal over een En gels cabaret, waar men acteurs, die wor den uitgefloten, met een stok met een haak eraan achter het toneel trekt. „Dat heeft de V.V.D. bij minister Visser nooit gedurfd, al joelde en floot heel Nederland over hem". Een andere zin, waarmee dr. Van Woer den de zaal aan het lachen kreeg was: „In jongensboeken zeiden de boeven: „je geld of je leven". Nu zegt de regering: „je geld en je leven". Van de drie sprekers, die daarna volg den, noemen we even de heer Walthaus uit Amsterdam, die de sportbelangen bij Economisch Appel het veiligst acht. „In Advertentie De Nederlandse huisartsen verwezen in 1961 gemiddeld ruim 33 percent van hun patiënten naar specialisten. Dit deelt dr. H. J. P. M. Dijkhuis mee in „De Zieken- fondsgids", het maandblad van de Fede ratie van door Verzekerden en Medewer kers bestuurde Ziekenfondsen. Een derde deel van de verwijzingen had betrekking op oogheelkundige specialisti sche hulR. Een kwart van de verwijzin gen betrof opneming in een ziekenhuis. Dr. Dijkhuis becijfert, dat ongeveer 15 percen' van de Nederlandse bevolking eens per jaar een specialist bezoekt (exclusief de oogarts). Hij komt tot de conclusie, dat do huisarts per jaar één van de vijf proble men waarvoor hij wordt gesteld naar een specialist verwijst. Merkwaardig noemt dr. Dijkhuis het, dat het percentage per huisarts enorm wisselt: sommigen verwij zen nog niet de helft van het landelijk ge middelde, anderen tweemaal zoveel. Het algemene verwijzingspercentage vertoont sinds 1952 een constante stijging. Zo bezochten in 1962 bijna anderhalf maal zoveel patiënten een specialist als in 1952 Dr. Dijkhuis meent, dat er over tien jaar tweemaal zoveel specialisten nodig zullen zijn als in 1952 wanneer deze tendens zich voortzet. Dr. Dijkhuis vestigt er de aan dacht op, dat het aantal verwijzingen bij die huisartsen die als goede artsen be kend staan, bijna altijd onder het gemid delde ligt. Dr. Dijkhuis meent niet, dat de opleiding ot huisarts onvoldoende is. Wél is hij van lordeel, dat de noodzaak van periodieke ujscholing zo voor de hand ligt, dat het ontbreken van goede materiële faciliteiten een ernstig manco is. Hij acht het aandeel dat de huisarts zal houden in de persoon lijke gezondheidszorg van enorme beteke nis voor de toekomst van de volksgezond- ïeid in Nederland. Amsterdam is één atletiekbaan met twee douches" zei hij. „Bij grote wedstrijden hebben de deelnemers drie dagen werk om allemaal te douchen". De oud-KNIL-majoor H. C. J. G. Schmidt sprak kort over zijn gevangen schap in Indonesië. „Nederland is alleen maar tegen dictators als ze blank zijn" zei hij, „de dictator van Indonesië willen ze straks graag weer de voeten likken". Hij sprak over een wurgende corporatie ve staat en noemde de socialisten „een stelletje verzadigde parvenus en bourgeois, die voor hun bonzen mooie baantjes bij de E.E.G. of Verolme versieren". Op dat moment werd voorzitter Anker aan de telefoon geroepen, waarop een grappenmaker in de zaal riep „Dat is De Quay al". De heer Schmidt sprak schande van het aannemen van commissariaten door Ka merleden. „Dat zullen onze Kamerleden straks nooit doen". De vergadering sprak zich er later dan ook tegen uit, <?at de burgemeester van Zandvoort president commissaris van de Zandvoortse pier- maatschappij zou worden. „Staat die bur- gemeestet niet op de lijst Van Rappard?" vroeg de heer Fabius, die door de heer Anker als volgt was ingeleid: „Als straks onze kleinkinderen vragen of er niemand in een van de zwartste perioden van ons bestaan niets deed, zullen we zeggen: „er was een rots boven water, namelijk Fa bius". De heer Fabius zei in zijn betoog, dat alle dagbladen op een enkele uitzondering na aan de leiband van de R.V.D. lopen, en dat de corruptie hoogtij viert. „Ik hoop dat ik straks in de Kamer kom, want dan kan ik met opgepakt worden, als ik te veel zeg". „Ik ben het meest toornig op de VVD" zei de spreker, waarop de heer Anker „schande" riep. „Ik heb er al lang ge noeg van", vervolgde de spreker, waarop de heer Anker verduidelijkte „Van de VVD". Het enthousiasme in de zaal, die goed bezet was, groeide tijdens het betoog van de heer Fabius met de minuut. Hij zei dat de heer Oud nooit een liberaal is geweest en dat de heer Van Rappard pas in de politiek ging, toen er veel VVD-ers uit hun partij gingen lopen. „Mag ik niet nakaarten over het verleden van Oud?" vroeg hij de toehoorders. „Dat zei de dief ook tegen de rechter, toen die over zijn verleden sprak". Na nog te hebben geconstateerd, dat de heer Koekoek in de Kamer moet, om dat hij een flink man is, dat de heren Van Dis en van Rijckevorstel ook flink zijn, maar niet kunnen spreken, en dat bij de ruilverkaveling in Nederland doden kunnen stemmen omdat de wegblijvers als voorstemmers worden gerekend be sloot hij met zijn gehoor duidelijk te ma ken dat de regering bezig is het commu nistisch manifest uit te voeren. De aanwezigen, die zich de gehele avond beijverd hadden in het geven van applaus en het plaatsen van interrupties, zongen daarna het zesde couplet van het Wilhel mus. Advertentie Hoofdkantoor:Amsterdam, Vijzelstraat 32 BERLIJN (Reuter) De Oostduitse openbare aanklager Josef Streit heeft de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedj', verzocht hem documentair be wijsmateriaal te verschaffen over „de di recte medewerking" van de Westduitse staatssecretaris dr. Hans Globke en diens ondergeschikten bij „het leggen van de grondslag voor de vervolging en uitroeiing van' Joden en andere ingezetenen van vele Europese landen", zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. Volgens dit persbureau zijn de Verenig de Staten in het bezit van vele documen ten van de Hitler-regering. In april is in Oost-Duitsland een onder zoek geopend naar de mate van de ver antwoordelijkheid van dr. Globke voor de moord op miljoenen Europeanen. Globke heeft een officieel commentaar geschre ven op de rassenwetten van het Derde Rijk toen hij ministerieel raadsman was aan het ministerie van binnenlandse za ken. De Westduitse regering beweert, dat Globke destijds op die post bleef op ver zoek van rooms-katholieke autoriteiten en daardoor in staat was toekomstige slacht offers te waarschuwen. NEW YORK (AP) Het Amerikaanse Joodse comité heeft verklaard dat er de laatste twee jaar in Tunesië. Algerije en Marokko een algemene verzachting is op getreden in de aan Joden opgelegde be perkingen. Het comité zegt echter in een rapport dat de anti Israëlische politiek van alle Noordafrikaanse regeringen „een po tentieel gevaar blijft, daar aanvallen in de pers op het zionisme en Israel alleen maar tegenstand tegen de plaatselijke Joden kunnen wekken." De Joden verlaten Algerije „wegens on zekerheid omtrent hun toekomst daar." In Marokko zijn de Joden van mening dat „hun belangrijkste rechten gerespec teerd worden", en in Tunesië „hebben Joden minder van beperkingen te lijden." In het rapport staat voorts dat het ver bod op postverzendingen naar Israel dat door Noordafrikaanse staten is opgelegd „de verbindingen tussen duizenden Joden in Noord-Afrika en hun verwanten in Israel heeft afgesneden." Tijdens een bijzonder rumoerige verkie zingsvergadering van de V.V.D. in Am sterdam heeft de ex-defensieambtenaar F. H. van der Putten uit Bussum enig tu mult veroorzaakt. Hij wilde weten of het juist is dat zich in de V.V.D strubbelin gen hebben voorgedaan betreffende de be oordeling van het beleid van minister Vis ser en de herverkiezing van prof. mr. P. J. Oud. „Niets van waar, allemaal leu gens," zo antwoordde mevrouw Van So meren, waarop de heer Van der Putten liet weten dat hij zijn vragen had geba seerd op in zijn bezit zijnde „geheime no tulen" van een vorig jaar op 29 septem ber gehouden vergadering van het „par tijkabinet van de V.V.D." De heer Van der Putten toonde het stuk. Het bleek, naderhand, vals te zijn. „Ze hebben een vals spel met me ge speeld," zo reageerde de heer Van der Putten op de onthullende mededeling dat de fotokopij van A tot Z vals was. „Ik heb dat stuk gehad van de heer G. Kost sr. (een automobielhandelaar in Amster dam en lid van de V.V.D.) ten bewijze dat de V.V.D. achter me stond. Ik had geen vertrouwen meer in de V.V.D. en toen kwam de heer Kost op de proppen met dit stuk, dat hij van de heer Van Oscha (ook een V.V.D.-er in Amsterdam) zei te hebben gekregen. Maar nu begrijp ik dat ze me alleen maar koest hebben willen houden." De heer Kost liet blijken dat hij het stuk inderdaad aan de heer Van der Put ten heeft gegeven, maar hij beschuldigde deze ervan „woordbreuk" te hebben ge pleegd. „Je zou er geen- gebruik van ma ken," riep de heer Kost in de hal van Bellevue uit, waar zich zeker honderd mensen om ds luid discussiërende partijen groepeerden. In een klein zaaltje werd het gesprek daarop voortgezet, doch de heer Kost bleek inmiddels te zijn verdwenen. Toxopeus Met luid boe-geroep. Interrupties en an dere uitingen van ontevredenheid hebben ongeveer veertig Amsterdamse brandweer mannen tijdens deze verkiezingsvergade ring van de V.V.D. in Amsterdam de li berale fractieleider mr. E. H. Toxopeus laten blijken hoe ze denken over het door de minister geschorste salarisbesluit van „De aanleg van een dam tussen Ame land en de vaste wal moet van zeer posi tieve waarde worden geacht en zal van wezenlijke betekenis zijn voor de verrui ming van het strand-recreatiepotentieel". Dit is kort samengevat de conclusie die een twee jaar geleden ingestelde com missie van onderzoek met betrekking tot dit onderwerp heeft neergelegd in een goed gedocumenteerd rapport. De commissie is er bij de keuze van het eiland, dat het eerst en het meest logisch voor verbinding met de vaste wal in aan merking zou komen vanuit gegaan, dat de kosten van de aan te leggen dam me de bepaald door de lengte in verhouding moeten staan tot de te ontsluiten recrea tieruimte. Deze vergelijking valt zeer dui delijk ten voordele van Ameland uit. Uitbreiding van het aantal kilometers gemakkelijk bereikbaar Noordzeestrand is, gelet op de druk die op de bestaande Ne derlandse recreatieruimten wordt uitge oefend, van landelijke betekenis, aldus oordeelt de commissie in het rapport „Dam naar Ameland." De bestaande veerdienst naar het eiland is alleen economisch verantwoord indien de gekapitaliseerde kosten over bij voorbeeld de eerstkomende twintig jaar duidelijk geringer zouden zijn dan de kos ten van een vaste verbinding. De kosten van de veerdienst liggen echter momen teel al rond twaalf -miljoen gulden en oe naderen daarmee nu reeds de kosten van een verbindingsdam (vijftien a twintig miljoen gulden). De vervanging van de veerdienst door een dam zou als nevenvoordelen een be langrijke tijdwinst en voorkoming van on gerief opleveren. Mede gelet op de te ver wachten toeneming van de toeristische druk uit binnen- en buitenland acht de commissie de aanleg van een dam, die technisch mogelijk is, van wezenlijke be tekenis. De angst voor een „toeristische overbe volking van Ameland" waardoor tevens het eigen karakter van het eiland zou wor den aangetast, deelt de commissie niet. Een goed beleid ten aanzien van ontslui ting en beplanting, functionele decentralisa tie van het toerisme en daarbij het zor gen voor behoorlijke accommodatie en ver dere secundaire voorzieningen, zullen er voor kunnen zorgen dat de natuur behou den blijft en de rust wordt gewaarborgd, aldus oordeelt de commissie. Gelet op de te verwachten groei van het aantal passagiers /an en naar Ame land in 1948 80.000, in 1956 110.000 en in 1961 220.000 en het daarbij ook toe genomen aantal overgezette auto's res pectievelijk 500, 4.000 en 13.500 zal net overzetmaterieel steeds moeten worden verbeterd en uitgebreid. Het zal daarbij steeds minder gaan passen in het beeld van het toekomstige verkeer. De aanleg Prinses Christina van Zweden heeft met succes haar eindexamen gedaan en werd ter gelegenheid daarvan bui ten het schoolgebouw opgewacht door vrienden, die haar huldigden, zoals slechts de jeugd huldigen kan. Utrecht. Doctoraal rechten: mej. L. J. E. Calkoen (Zeist), jhr. E, Roëll (Bilthoven). Doctoraal Nederlandse letteren: C. R. M. van der Heyden (N.ieuw-Namen, Z.-Vl.) Doctoraal Spaanse taal- en letterkunde: R. M. K. van der Grijp (cum laude) (Zeist). Artsexamen: R. Brunsman (Utrecht), H. D. Eggink ('utrecht), W. A. J. Starmans (Soest Zuid). Gepromoveerd drs. R. E. P. A. Ballieux uit Utrecht tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift: „Structuuranalyse en classificatie van B 2 a-paraproteinen". Groningen. Artsexamen le deel: J. R. C. Balder en C. P. Dekker (beiden te Gro ningen) en H. S. Postuma (Leeuwarden). Bevorderd tot arts: H. Schraffordt Koops (Leeuwarden) en H. Swart (Groningen). van een dam acht de commissie daarom op korte termijn gewenst. Voor wat betreft de landschappelijke ont sluiting -en aanpassing van Ameland heeft de commissie een proeve van vormgeving ontworpen waarin ruime aandacht is ge geven aan het eigene van het typische eilandkarakter, zodanig dat én Ameland èn de eigen bewoners èn de toeristen aan positieve waarden zullen winnen. het gemeentebestuur van Amsterdam met betrekking tot de salarissen voor het brandweerpersoneel. „Stomme honden" Het Amsterdamse V.V.D.-gemeente- raadslid mevrouw G. Wijsmuller, die tij dens de rumoerige vergadering de brand weermannen de woorden „stomme hon den" had toegevoegd, trad in de pauze als bemiddelaarster op tussen de belaag de bewindsman en de protesterende spuit gasten. Een vertegenwoordiger kwam op het to neel van Bellevue en babbelde geruime tijd met minister Tozopeus. „Er is al veel opgelost, die mensen zijn verkeerd voor gelicht", zei mevrouw Wijsmuller later. „Minister Toxopeus heeft toegezegd dat hij bereid is na de verkiezingen een depu tatie van het Amsterdamse brandweer personeel te ontvangen. Hij wil de hele zaak dan met hen doorpraten". „De P.v.d.A.-studie „om de kwaliteit van het bestaan" geeft een dermate on duidelijk en onjuist beeld en is zo on deugdelijk, dat zij niet in aanmerking komt om na de verkiezingen te dienen als uitgangspunt voor de dan komende besprekingen." Dit heeft de westelijke lijsttrekker van de K.V.P., dr. G. Veld kamp, gezegd tijdens een verkiezingsbij eenkomst van zijn partij in Amsterdam. Schakel De voorzitter van de anti-revolutionaire partij, de heer W. P. Berghuis, heeft in Soest ontkend dat aan de heer Schakel, die op de vijftiende plaats staat, een spreekverbod zou zijn opgelegd. De anti-revolutionaire partijvoorzitter verklaarde nadrukkelijk dat ieder van de anti-revolutionaire kandidaten een brief heeft ontvangen met het verzoek te mel den of men instemt met het beginsel en actieprogram van de a.r.-partij. Op grond van eventueel aangevoerde bezwaren te gen deze programs kan het moderamen van de partij een kandidaatstelling weige ren. Geen der kandidaten is evenwel gewei gerd. Wel is de kandidaten verzocht na bestudering van de aangevoerde bezwaren op het gebied van de kwestieuze punten geen bepaalde activiteiten te ondernemen. Dit betekent, aldus de heer Berghuis, be paald geen spreekverbod. Roemers „Het gaat er bij de komende verkiezin gen om of naast de drie confessione le partijen de V.V.D. dan wel de Par tij van de Arbeid weer in de regering komt. Dat zal mede afhangen van de stem men, die op splinterpartijen worden uit gebracht," heeft drs. D. Roemers ver klaard op de laatste socialistische ver kiezingsbijeenkomst in Rotterdam. Het staat voor hem vast dat de politieke kleur van het toekomstige kabinet in grote lij nen zal worden bepaald door deze „vier de" partner. Drs. Roemers wilde geen lof onthouden aan enkele ministers, in het bijzonder prof. Zijlstra en drs. de Pous. „Zij heb ben bij mooi weer goed gezeild". Dr. Veld kamp noemde hij bekwaam, „maar weer niet zo bekwaam als de K.V.P. nu doet voorkomen". „Het conjunctuurbeleid is in het alge meen niet slecht geweest", zei de socialis tische kamerkandidaat, „maar" voegde hij er aan toe „dat is alleen te dan ken aan het feit dat het kabinet zich niet aan zijn beginselprogramma heeft gehou den". Vondeling In Leeuwarden heeft de fractievoorzit ter van de P.v.d.A., prof. dr. ir. A. Vonde ling, geconstateerd dat de kritiek van zijn partij op het kabinet De Quay wel juist is gebleken, getuige het feit dat prof. De Quay het zelf in twijfel heeft getrok ken of het wel juist is geweest dat men hem in 1959 als minister-president heeft gevraagd- Prof. Vondeling gaf de premier een pluim dat hij zich beschikbaar stelde, maar voegde eraan toe dat prof. De Quay dit compliment eigenlijk niet verdiende omdat hij zijn taak niet heeft teruggege- vén toen hij besefte dat hij niet de juiste man was. Vier doden in het verkèer De drie-en-een-half jarige Reinier van Henten uit de De Wetstraat in IJmuiden is vanmorgen in de Schoolstraat onder een met zand geladen vrachtauto geraakt Hij was op slag dood. Het kind stond met zijn autoped bij een uitrit toen daaruit ineens een vracht auto kwam rijden. De politie vermoedt dat de vrachtwagen eerst de autoped van het kind heeft geraakt, waarna de jongen onder een der wielen kwam. Tussen Godlinze en 't Zandt (Gr.) is de 31-jarige bromfietser F. H. van Dijken uit Spijk (Gr) bewusteloos naast zijn brom mer gevonden. Hij is waarschijnlijk tegen een boom gebotst. Het slachtoffer is in net, academisch ziekenhuis te Groningen over leden. In een ziekenhuis te Hengelo is de 67- jarige heer H. ter Brugge uit Hengelo overleden. Hij was ernstig gewond toen hij met zijn fiets plotseling links af wilde slaan, en werd aangereden door een achter hem rijdende bus. De 69-jarige F. van Gameren uit Rot terdam is in het Dijkzigtziekenhuis over leden aan verwondingen die hij vrijdag had opgelopen ten gevolge van een ver keersongeluk. BUENOS AIRES (AFP) In Argenli nië is de minister van Defensie, dr. Asti guetta, tijdelijk aangewezen als staatsse eretaris voor het leger, als opvolger va; de afgetreden luitenant-generaal Ratter bach. De minister voor Openbare Werken Zubiri, zal voorlopig optreden als minisie. van Economische Zaken, nadat Mende; Delfino was afgetreden. Eerder hadden al zes andere ministers en tien staatssecretarissen hun portefeuil le beschikbaar gesteld. President Guido aanvaardde alleen het ontslag van gene raal Rauch als minister van Binnenlandse Zaken. Deze moest het veld ruimen, na dat hij gepleit had voor het zonder vorm van proces aanhouden van profiteurs er. voor een verzachting van het economische soberlieidsprogram. ook al zou dit even tueel leiden tot inflatie. Generaal Villegas werd tot minister van Binnenlandse Zaken benoemd. Waarnemers zagen hierin een bewijs, dat het leger de controle blijft uit oefenen op de politie en de voorbereidin gen voor de verkiezingen op 7 juli. Gene raal Villegas heeft een belangrijk aandeel gehad in de val van Juan Peron. Hij is voor sociale hervormingen. PRAAG (Reuter. AP) De communist! sche partij van Tsjechoslowakije heeft hc' ontslag bekendgemaakt van drie vooraan staande partij functionarissen. Tot dez' ontslagen is tijdens een bijeenkomst var, het centrale comité, bijna zes weken ge leden, besloten. Het officiële persbureau C.T.K. meldt dat "Karol Bacilek is ontheven van zijn posten in het presidium van het centrale comité van de partij in Tsjechoslowaije en als eerste secretaris van het centrale comité van de partij van Slowakije. Bruno Koehler en Vaclav Slavik, secre tarissen van het centrale comité van de partij, zijn ook van hun posten ontheven. Alleen in het, geval van Slavtk werd ver klaard dat hij van zijn plichten is onthe ven „om redenen van gezondheid en werk en dat hij andere plichten heeft gekregen". De veranderingen in de partij worden gezien als een mogelijk stap in de rich ting van rehabilitatie van de slachtoffers van het stalinistische tijdperk, onder wie de voormalige partijleider Rudolf Slansky die in 1952 als „Titoïst" werd terechtge steld. Bacilek is in beide functies vervangen door Alexander Dubcek, een wisselend lid van het presidium. De beide anderen zijn vervangen door Frantisek Pene, voordien hoofd van de afdeling brandstof en stroom voorziening van het nationale centrale co mité, en Cestmir Cisar, hoofdredacteur van het partijblad Nova Mvsl. In Musselkanaal hield de politie een autowrak aan, dat bestuurd werd door een inwoner van Stadskanaal. De auto verkeerde in een zodanige staat dat deze in beslag werd. genomen. Verder bleek, dat de man al meer dan zeven tien jaar met een niet geldig rijbewijs had gereden Heeft een 51-jarige Haagse metaalbewer ker, bijgenaamd de „Marinekraker", in de nacht van 25 op 26 januari van het vo rige jaar de geruchtmakende brandkast- kraak in het Leidse academisch zieken huis, waarbij ruim 225.000.-verdween, gepleegd? De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag, is van oordeel dat deze vraag bevestigend moet worden beantwoord. Hij eiste van de metaalbe werker de maximum straf: zes jaar ge vangenisstraf. De verdachte heeft reeds zestien jaar in de gevangenis doorgebracht voor verscheidene inbraken. Hij ontkende ten stelligste Schuldig te Zijn. De dag na de inbraak werd een tas drijvend in de Vliet bij Leidschendam aan getroffen. Daarin bevonden zich kleding stukken, een paar schoenen en een loon- strookje dat uit de' brandkast van het ziekenhuis afkomstig bleek te zijn. De kle ren en de schoenen die zich in de tas bevonden zijn van .de verdachte geweest. De verdachte zei echter, dat dit niets bewees omdat hij vaak kledingstukken weggaf. De president vroeg hem hoe hij in zijn levensonderhoud heeft kunnen voorzien nadat hij de laatste keer uit de gevangenis is ontslagen. „Ik heb geld van mezelf", zei de verdachte, die er aan toevoegde: „Ik wens me er niet over uit te laten hoe ik aan dat geld kom." De verdediger, mr. B. H. A. Langer- werf, achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal op 27 mei vonnis wijzen. Man verdronken. In het Julianakanaal bij de brug van Stevensweert is het stoffe lijk overschot gevonden van de 36-j"arige ongehuwde J. Ververs uit Echt. De man was sinds 8. mei vermist en blijkt te zijn verdronken.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11