Schelde-Rijnkanaal over ongeveer 10 jaar klaar \i Faam-troef van de week HET WEER Nieuw-Guinea was militair en politiek een verloren zaak Generaal Nasoetion onthult Cooper gereed voor de start Indonesië's aanvalsplan Rassenonlusten breiden zich uit naar Nashville FAAM Van de totale kosten ad 260 miljoen gulden betaalt België 85 percent AiViwiwietdcieclQ Censuur in Indonesië Floyd Patterson in Birmingham Kennedy annuleert twee kernproeven Verdrag met België ondertekend In de krant van heden: Lichtgewicht kostuums, voor B heren die altijd korrekt ge- kleed willen gaan. Modekleuren grijs, beige en blauw v.a. f 168.- $ee MORRIS beforeifou êuif! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Jongens weekenders v.a, 6.50 EEN BRIL VAN K E I P DAT IS GOED GEZIEN Veranderlijk Infanterie-brigade Het woord is aan Aftellen begonnen op Cape Canaveral Politieke dekking 48e JAARGANG NUMMER 159 DINSDAG li MEI 1963 Gistermiddag om drie minuten over vijf hebben de premiers van België en Nederland, de beren T. Lefevre en prof. J. E. de Quay, alsmede de ministers H. Fayat. onderminister van Buitenlandse Zaken van België en mr. Luns, mi nister van Buitenlandse Zaken van Nederland, bun handtekening geplaatst onder bet verdrag, dat een einde maakt aan een bron van ergernis, tegenstelling en wrijving tussen Nederland en België, die ouder is dan een eeuw. Het Belgisch- Nederlands verdrag betreffende de verbinding tussen de Schelde en de Rijn is getekend. In een gemeenschappelijk communiqué, dat na de ondertekening werd uitgegeven, wordt o.a. gezegd, dat op een voor beide partijen bevredigende wijze een einde wordt .gemaakt aan een geschil, dat zich gedurende meer dan honderd jaar in de betrekkingen tussen beide landen heeft doen gelden. Het heeft zich vooral de laat ste veertig jaar geconcentreerd rond de vraag onder welke voorwaarden en op welke wijze een betere verbinding tussen de Schelde en de Rijn zou worden tot stand gebracht. Het thans ondertekende verdrag voorziet in een oplossing, die aan de belangen van beide landen evenzeer te gemoet komt. Een nieuwe, ook voor duw- vaart geschikte vaarweg zal tot stand wor den gebracht, die uit de dokken van Ant werpen door de schorren langs de Wes- terschelde naar de Oosterschelde loopt en zich vandaar voortzet door de Eendracht en de landengte van St. Philipsland naar de Krammer. Aldus zal de vaarduur tus sen Antwerpen en de Rijn zeer aanzien lijk verkort worden. Anderzijds zal de rechtstreekse verbinding tussen de Ant werpse dokken en de Oosterschelde de Schelde ontlasten van het intense binnen- vaartverkeer tussen Antwerpen en het noord. België zal de aan de Rijnvaart toe gekende premies en soortgelijke steun maatregelen afschaffen wanneer de nieu we vaarweg in gebruik wordt gesteld. Wat de kosten van de nieuwe vaarweg betreft zijn beide landen overeengekomen, dat de werken op Belgisch gebied, alsme de de aanlegkosten van het deel van de vaarweg door de Eendracht en het afge damde Slaak naar de Krammer geheel voor rekening van België komen. De kos ten van aanleg van de verbinding van Ant werpen tot en met. de Oosterschelde, voorzover op Nederlands gebied gelegen daaronder begrepen een sluizencomplex bij het Kreekrak alsmede werken ter be strijding van de verzilting en de water verontreiniging van het te vormen Zeeuwse Meer komen voor 15 percent voor rekening van Nederland en voor 85 percent voor rekening van België. Neder land draagt de kosten van onderhoud, ver nieuwing en bediening van de vaarweg en Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 15 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod.3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving8 Langs sluizen en havens8 In de Vishal en op zee8 Horen en Zien 13 Topstf 14 Feuilleton 15 Kunst 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's de daartoe behorende kunstwerken op Ne derlands gebied. De totale kosten van de nieuwe vaarweg worden op 260 miljoen gulden geraamd De regeringen van Nederland en België zijn van oordeel dat met de ondertekening van het verdrag een historische stap is gezet, die perspectieven opent voor een nog inniger samenwerking van beide lan den op alle terreinen. Het verdrag leidt tevens tot het versterken van de Benelux- economische unie. Dit hebben de minis ters Fayat en Luns na de ondertekening in een persconferentie nog eens onder streept. Het zal acht tot tien jaar duren voordat de nieuwe vaarweg opengesteld kan worden. De voorbereidende studies zullen nog nderhalf a twee jaar vergen. Advertentie voor exclusieve herenmode en zó heeft v. Kimmenaede nog veel meer modetips, ook voor corpulente of lange heren! grote houtstr. 59 gen. cronjéstr. 86 cel. 21592 Haarlem tel. 55477 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie alleen den week Anegang - Haarlem - tel. 10401 GROTE HOUTSTRAAT NAAST LU.XOB Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I JL Verschijnt dagelijks beh. zoo- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I| 1 T T Ir E ff T ff ff Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. JL JL JL Is ^ranco P01 P°st f 8.50.- Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. vnctru it \a tt i r» v v stNTPnn RT nRlFHIIH RFVKRWIÏK KN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Haarlem: hoofdrad, en alle afd. Telef 15295 DAGBLAD VOOR V E LS E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BE V F IJK OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king" met tijdelijk enige regen of motregen. Overwegend matige zuidwestelijke wind later rui mend naar west. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. In opdracht van president Kennedy is een infanterie-brigade van ongeveer 3000 man naar McClellan gezonden, ongeveer 80 kilometer van Birmingham. De briga de beschikt over parachutisten. Advertentie De Amerikaanse astronaut Gordon- Cooper staat hier op Cape Canaveral naast zijn Mercury capsule Faith VII, waarin hij vandaag heeft plaatsgeno men in de neus van de Atlas-raket, die hem in een baan om de aarde m,oet. brengen. Deze opname werd eind vorige week gemaakt. Anatole France: Het toeval is misschien het pseudo niem van God wanneer Hij niet wilde ondertekenen. In Birmingham zijn gisteravond de oud wereldkampioen boksen Floyd Patterson en de baseball-ster Jackie Robinson aan gekomen om de integratie-actie moreel te steunen. De negerbevolking ontving hen geestdriftig. Zij spraken een massabijeen komst toe, waar zij er op wezen, dat de negers niets anders vragen dan als nor male Amerikaanse burgers te worden be handeld. In Birmingham deden zich gisteravond opnieuw ordeverstoringen voor. Autoruiten werden vernield en enkele mensen wer den gewond. Federale troepen die bedre ven zijn in het onderdrukken van relle tjes, hebben zich inmiddels in de stad sa mengetrokken. Er patrouilleren meer dan 1000 politiemannen door de straten. CAPE CANAVERAL (Reuter) Vol gens de plannen is vanochtend vroeg in Cape Canaveral het laatste aftellen begon nen voor de vlucht van de Amerikaanse astronaut Gordon Cooper van 22 omwen telingen om de aarde. Functionarissen van het bureau voor ruimtevaart verklaarden dat alles er naar uit ziet, dat de lan cering omstreeks 14.00 uur (Nederlandse tijd) kon geschieden. In de onzekerheid omtrent het definitieve tijdstip waarop de tot nog toe langste Amerikaanse ruimte- vlucht zou beginnen, werkten geleerden en technici rustig verder aan de uitgebreide voorbereidingen. Het kleine ruimtevaartuig, dat Cooper Faith heeft genoemd, is aangebracht op een 27 meter hoge Atlas-raket. Naar ver wachting zal de ruimtevaarder meer dan 34 uren in de ruimte verblijven, op hoog ten die variëren van 160 tot 270 kilome ter. Het voornaamste doel van zijn vlucht is, vast te stellen hoe een ruimtevaarder een langdurige toestand van gewichtloos heid ondergaat terwijl hij de ingewikkelde taken van een ruimtepiloot" vervult. Ge neesheren controleren iedere hartslag en alle lichamelijke functies terwijl t^jj werkt, slaapt, eet en drinkt en lichaamsbewegin gen maakt. y De ruimtevaarder neemt op zijn vlucht drie 35 mm. fototoestellen, een 16 mm. filmcamera en een kleine televisiecamera mee. De laatste weegt niet meer dan 4.5 kilo. Met deze toestellen zal hij een serie wetenschappelijke experimenten verrich ten ten behoeve van sterrenkundigen en de ingenieurs die de rendezvous-techniek ontwikkelen de techniek van het sa menbrengen van voorwerpen in de ruim te. Wanneer de ontvangen beelden goed genoeg zijn, zullen deze over de Ameri kaanse televisiestations voor miljoenen kijkers worden heruitgezonden. Behalve zijn fotografische bezigheden moet hij zijn toestellen in de gaten hou den, kaartlezen, eten, oefenen en ook nog proberen te slapen, voor hij zijn remra- ketten in werking stelt, ter hoogte van de Chinese kust, om de landing in de Stille Oceaan in te zetten. Als alles goed gaat, zal Cooper ongeveer 130 kilometer ten zuid-oosten van het eiland Midway landen. De twee hoofdafdelingen van de Ame rikaanse vloot, die in het westen van de Atlantische Oceaan en het midden van de Stille Oceaan liggen om de Mercury-cabine na de landing te bergen, hebben met Cooper een vlucht nagebootst om het ver bindingsnetwerk te beproeven. Onder de astronaut zal, terwijl hij door de ruimte raast, een enorm veiligheidsnet van men sen en machines zijn uitgespreid. Elk half uur zal hij gedurende zijn tocht van 960.000 km een plek passeren, waar een speciaal opgeleide groep gereed staat om hem uit de oceaan te vissen, indien hij het nodig mocht vinden te „landen". DJAKARTA (AFP) De Indonesische regering heeft de procureur-generaal ge machtigd alle publikaties die staat en volk kunnen schaden te verbieden. Er zal spoedig een lijst uitkomen van boeken die „lof toezwaaien aan de vijan den van de revolutie". Alle bepalingen in zake geschriften die zijn uitgegeven onder het Nederlandse bewind, komen nu te ver vallen. Van nieuwe publikaties moét een exem plaar naar de procureur-generaal worden gezonden ter goedkeuring. FASE 1: de militaire opbouw. Met een maximum aan vertoon, zoals hij zelf zei, reisde generaal Nasoetion naar Moskou voor wapenaankopen, vooral voor de vloot en de luchtmacht. Dit was bedoeld om kracht bij te zetten aan de politieke po gingen van Indonesië om het gesprek over West-Nieuw-Guinea te heropenen. Maar de Nederlandse regering, zo zei Nasoetion, dacht dat het jaren zou duren voordat de Indonesiërs de nieuwe wapens zouden le ren gebruiken. FASE 2: het „opereren aan het prikkel draad". Indonesië erkende de grens niet meer, het schiep een toestand die geen oorlog en geen vrede was. Het riep vrij willigers op en beloofde hun wapens en transport naar Nieuw-Guinea. Maar de in filtraties met prauwen liepen mis. De Ne derlandse vloot was op haar hoede. Daarop begon men met de luchtlandin gen, die een tweeledig doel hadden. Zij moesten politiek een psychologische schok creëren en duidelijk maken, dat het Indo nesië ernst was. Militair konden zij de Nederlandse verdediging op de proef stel len. Tot grote opluchting van de Indonesiërs kwamen de Nederlandse Hunters niet op de proppen, hun actieradius was te be perkt en met de aanleg van vliegvelden aan zuid- en westkust was te laat begon nen. Tot nog veel grotere opluchting van de Indonesiërs liepen de Nederlanders in de val die Nasoetion met zijn paralandin gen voor hen had opgesteld: zij lieten hun hoofdmacht van de noordkust weglokken en verspreidden die over de zuid- en west kust. Daarmee lag militair de weg open voor fase 3, die nooit is uitgevoerd, omdat in middels op het politieke plan overeenstem ming was bereikt over de overdracht van Nieuw-Guinea. „Maar", zo zei Nasoetion, „als de besprekingen in Amerika waren vastgelopen, dan zou Indonesië onmiddel lijk met ruim voldoende internationaal-po- litieke rugdekking, begonnen zijn aan de volgende operatie waarvoor alles gereed stond." DAT WAS FASE 3; de bezetting van Biak en Hollandia. Het vrijwel onverde digde Biak zou murw zijn gemaakt door bombardementen met Toepolev-lange-af- standbommenwerpers en vervolgens door een brigade parachutisten zijn bezet. De Nederlandse marine-eenheden zouden uit geschakeld zijn door de geleide projec tielen (actie-radius 200 mijl) van de IL- 28's. De hoofdmacht van de invasie-troe pen, een brigade mariniers en een bri gade infanteristen, zou aan land gezet zijn bij Hollandia. Die landingen zouden zijn voorbereid door commando-eenheden, die in zes onderzeeboten voor de kust ge reed lagen. Nasoetion zei ons, dat de Nederlandse troepen tegen de Indonesische overmacht van 25.000 man kansloos zouden zijn ge weest. Hij meende dat de Nederlandse in lichtingendienst tekortgeschoten was, al vond hij het „uit militair oogpunt niet erg om onderschat te zijn". Maar hij gaf toe, dat ook de Indo nesische „intelligence" niet waterdicht was geweest. De moeilijkheden in de jungle waren sterk onderschat en die in de Sa vannes bij Merauke sterk overschat. En de meeste slapeloze nachten hadden de Hunters hem bezorgd, die later in feite gevaarloos bleken. NASHVILLE (Reuter, AFP) In de stad Nashville, in de zuidelijke Amerikaan se staat Tennessee, zijn gisteravond 200 negers door jonge blanken met stenen be kogeld. Zij hielden een protestdemonstra tie by twee restaurants, die de rassen scheiding handhaven. De politie kwam tus senbeide en hield drie negers en één blan ke aan. Tenminste twee mensen werden gewond. Later op de avond werd het huis be schoten van een der negerleiders in Nash ville, die met zijn gezin naar de televisie zat te kijken. Een kogel vloog rakelings het hoofd van zijn vrouw. Generaal Abrams, die vorig jaar een be langrijke rol speelde bij de rassenonlusten in Mississippi, is als vertegenwoordiger van de Amerikaanse stafchef naar Bir mingham gestuurd. Ds. Martin Luther King heeft gisteren zijn oproep tot de negers herhaald om geen geweld te gebruiken. President Kennedy z91 zaterdag een reeds lang tevoren vastgesteld bezoek brengen aan drie steden in Alabama. Een angstige negervrouw wordt weg geleid van een in brand gestoken hui zenblok in de negerwijk van Birming ham, waar de gewelddaden zondag oplaaiden na bomaanslagen op o.m. het hoofdkwartier van de negerleiders. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma DJAKARTA. Luchtaanvallen door met raketten uitgeruste Iljoeshin- bommenwerpers op de Nederlandse vloot en met Toepolevs op Hollandia en Biak, landingen van 25.000 man para chutisten, mariniers en infanteristen bij Hollandia en Biak.dat heeft ons vlak boven het hoofd gehangen als de be sprekingen Van Royen-Malik vastge lopen zouden zijn. De man die dat in Djakarta aan enkele Nederlandse cor respondenten onthulde, was degene die de hele operatie-Irian-Barat heeft voor bereid: de Indonesische minister van Defensie generaal Abdoel Haris Nasoe tion. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt, dat de plannen om deze maand in Nevada twee kleine bovengrond se kernontploffingen teweeg te brengen, zijn afgelast. Een reden voor de afgelasting is niet gegeven. Diplomatieke waarnemers zijn echter van mening, dat zij verband houden met het verlangen van de regering-Kenne- dy de ontketening van een nieuwe ronde van kernwapenproeven te voorkomen. Eerst kwam de politieke omsingeling. Die betrof het scheppen van de zekerheid, dat Nederland geen steun van zijn bond genoten zou krijgen. Nasoetion zelf reisde naar Australië, Engeland en de V.S. om daar de toezeggingen los te krijgen, dat die landen „geen militaire verplichtingen hadden, indien Nieuw-Guinea zou worden aangevallen." Hij kreeg die verzekeringen. In Canber ra kreeg hij zelfs gelegenheid een voltal lige kabinetszetting persoonlijk voor te lichten en premier Menzies gaf hem tevo ren inzage van een verklaring aan het parlement, „om te zien of het zo goed was." Minister Nasoetion Wij spraken de generaal-minister op zijn kantoor in de Angkatan Darat, het staf kwartier van de Indonesische strijd krachten aan het Merdekaplein. Nasoe tion, in zijn met modellen van een Russi sche tank en een Poolse onderzeeboot op geluisterd werkvertrek, bleek spraak zaam en goedlachs. Dit was wat de slan ke, aan de slapen wat grijzende Suma- traanse officier ons vertelde over de ope ratie:

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1