Minister Marijnen verwacht stijging van de broodprijs G E N D A 3 Kort en bondig P. Jongeling Voetgangersregeling deed aantal ongevallen nauwelijks dalen QUIMBO EN HET VREEMDE EI POULE, PELLI EN PINGO Nederland wordt over Zuid-Afrika onjuist voorgelicht Meer variatie in broodsoorten zal daling van het verbruik tegengaan ƒ33.25 Bloedgroep-onderzoek bij Amstelveense jeugd Amsterdamse brandweer krijgt een toelage In naaste toekomst wellicht verkeerscontrole door t.v. camera's Staat in beroep tegen vonnis inzake de Zuidmolukkers Oorlogsongevallenregeling Indonesië hoger Hoofdinspecteur van politie Veranderlijk weer JONGENSCOLBERTS OEN VADERS [GETROUWE-, DINSDAG 14 MEI 1963 9 Oud-ambassadeur meent: Haarlem Vel sen-IJ muiden Beverwijk Ds. G. v. Veldhuizen in Rotterdam overleden GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND HEEL WERK ©P1B WERKRAPPORTEN -ê ■S'5 2 1 SE g a Dr. J van den Berg, die van 1943 tot 1962 Nederlands ambassadeur in Zd.-Afri- ka is geweest, heeft in de jaarvergadering van de Nederlands-Zuidafrikaanse vereni ging in Krasnapolsky in Amsterdam een rede gehouden over de Nederlands-Zuid afrikaanse betrekkingen. Hij was van me ning dat de Zuidafrikaanse regering de wereld recht in de ogen kan zien. „Zij heeft nooit verdelgingsoorlogen gevoerd, maar zij is niet bereid om zich te laten bedreigen of verdelgen. Eventueel zullen de vloedgolven gewapenderhand worden gekeerd", aldus dr. Van den Berg. Er be staat zijns inziens veel ophitserij tegen de blanken, ,,'t Nederlandse volk wordt over goten met venijn en leugens over de toe standen in Zuid-Afrika. Deze voorlichters, die achter een eerzame fagade schuil gaan. beroepen zich op de rechten van de mens zonder de plichten te vermelden. Men vraagt zich dan ook wel eens af in Zuid- Afrika of men in Nederland mal is ge worden", aldus dr. Van den Berg, die stel de dat de republiek na de breuk met het gemenebest althans begrip mag verwach ten van het moederland Nederland. De vergelijking die men in verband met het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika maakt met de Jodenvervolging in de tweede wereld oorlog noemde hij volkomen scheef. ,,Als men de kreet hoort: alle blanken uit Zuid- Afrika, zij hebben er niets te maken", dan doet dat mij juist denken aan de leuze „Joden er uit", aldus dr. Van den Berg, die van oordeel is dat men Zuid-Afrika tijd moet geven om de vrijheid van de niet-blanken wortel te doen schieten. „Per soonlijk heb ik bijvoorbeeld wel eens ver steld gestaan van het geduld en de ge moedelijkheid die premier Verwoerd uit Zuid-Afrika opbracht tijdens een vergade ring met Zoeloe-opperhoofden". Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de voorlichting over Zuid-Afrika in Nederland objectiever zal worden en dat de mistbanken, die over de betrekkingen tussen beide landen han gen, zullen optrekken. Advertentie beter Bent U ook van mening, dat elektrisch scheren beter is? Wanneer U zich echter sneller, dieper en secuurder wilt scheren, gebruik dan Blett vóór het scheren. Dat is het beste recept, dat wij U kunnen geven. Blett maakt Uw baardhaar "wakker". Het baardhaar wordt hoog op gericht - 10 minuten lang. Nu wordt elke haar op de diepste plaats afgeschoren. Zo bent U dus veel beter geschoren. Blett vóór het scheren.... 's avonds nóg gladgeschoren! veel beter Van Dijl Zoon N.V. - Dordrecht - Tel. (01850)-6S34 Bij de opening van de derde intematio nale bakkerijtentoonstelling „Nebato" in Rotterdam heeft de minister van Land bouw en Visserij, mr. Marijnen, gezegd dat in verband met de economische ge lijkschakeling binnen de E.E.G. de bloem- prijs geleidelijk zal dienen te worden ver hoogd. Aangenomen moet worden dat het gemeenschappelijke prijspeil aan het ein- c Stadsschouwburg, Nationaal Landjuweel, vandaag 20 u.: ADO en DVS uit Den Haag met „Clérambart" van Marcel Aimée Woensdag 20 u.: VZOD uit Driebergen met „Het laatste bedrijf" van E. Williams. Grote Kerk, vandaag 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee. Concertgebouw, woensdag 20 u.: Het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist: Hans Richter Haaser, piano. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, vandaag 14 en 20 u. en overige dagen 14, 19 en 21,15 u.: „Winches ter '73", 14 j. Lido, 14, 19 en 21-15 u.: „Het Chapman- rapport", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Mondo Cane" 18 j. Minerva, vandaag en woensdag geen filmvoorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „La Viac- cia", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.30 u.: En schiep de vrouw", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: ,,L' avven- tura", 18 j. Monopole (Zandvoort): Geen filmvoor stelling- TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 uur. Avondopenstelling van 20.30-22.30 u. Tot en met 19 mei. Prenten kabinet: Expositie collectie B. de Roos en tekeningen en aquarellen van Herman Kruyder. Tot en met 4 juni. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van houtsneden van Cor Basart. Tot en met 31 mei. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u.; klassiek' grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Beethoven. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw. Heilig land 1-3): Tentoonstelling van aquarellen en karakterpoppen van Johannes i 'üller- Limburg en Mary van Regteren Altena- Koning. Tot en met 18 mei. H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Expositie Haarlemse foto groep „De muggen". Tot en met zaterdag 18 mei. Dagelijks geopend van 9-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van Keltische Kunst. Dagelijks geopend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13- 17 u. en vrijdagavond ook van 20-22 u. Tot en met 2 juni. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling Van vormende hand tot lopende band". Tot en met 3 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse. Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van schilderijen en beeldhouwwerken van Bloemendaalse kunstenaars Dagelijks geopend van 10- 17 u. en zondag van 14-17 u. Tot en met 26 mei. Vleeshal (Grote Markt), tentoonstelling van Talens schilderijen. Dagelijks geopend van 10-17 u. en van 20.30-22.30 u. Zondag van 15-17 u. Tot en met 24 mei. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", R aam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). Minervatheater, vandaag 20.15 u.: Jan P. Strijbos met „Reisindrukken over Nieuw-Zeeland" (Wereldreizigersserie). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krait van vrijdag 10 mei). DINSDAG 14 MEI City, 20 u.: „Beat girl". Rcx: Geen voorstelling. Pieter Vermeulcnmuseum. Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wjjkerstraatweg no. 77, Velsen-noord: 19 tot 21 uur; wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwjjgerlaan, Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, middag en avond gesloten. WOENSDAG 15 MEI City, 20 u.: „Beat girl", f Rex, 20 u.: „De twee wezen". Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder dinsdag. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). R.K. leeszaal, Willemsbeekwcg 96: 14.30 tot 17.30 u.; Jozefhuis. Banjaertstraat, Vel- sen-N.: 14 tot 17 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur DINSDAG 14 MEI Kennemer Theater 19.30 u.: „De langste dag". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19.30 u.: „Les enfants du paradis". (Eén voorstelling). WOENSDAG 15 MEI Kennemer Theater. 19.30 u.: „De langste dag". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19.30 u.: „Les enfants du paradis". (Eén voorstelling). Advertentie Cardigan Style, tinneroy maat 8 Gen. Cronjestraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 Voor het eerst in Nederland heeft een gemeentebestuur het initiatief genomen om van alle schoolkinderen, met uitzonde ring van die bij het lager onderwijs, bloed groep en resusfactor te laten bepalen. Het is het gemeentebestuur van Amstel veen. Het gaat om vijfduizend schoolkinde ren. De bloedgroepbepaling zal beginnen op het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst in Amsterdam. de van de overgangsperiode boven het huidige Nederlandse zal komen te liggen De prijs van de bloem en dus van het brood zal moeten stijgen in een tijd, waar in het broodverbruik in het algemeen een neiging tot dalen vertoont. Dit behoeft volgens de minister voor de Nederlandse bakkerij echter nog geen aanleiding tot on gunstige vooruitzichten te geven. De ver mindering van het broodverbruik wordt veroorzaakt door de wijziging van de voe dingsgewoonten als gevolg van een hoger welvaartsniveau. De consument heeft niet alleen een groeiende behoefte aan nieuwe en luxe produkten, maar hij is ook be reid en in staat daarvoor een hogere prijs te betalen. Studies in het kader van de E.E.G. hebben uitgewezen dat de Neder landse bakkerij over het algemeen niet al leen technisch uitstekend geoutilleerd is, maar dat bovendien de mechanisatie zeer ver is doorgevoerd, omdat in tegenstelling tot de ons omringende landen het aantal broodsoorten in Nederland beperkt is en dat het type van deze soorten zich voor mechanisatie leent. Dit geringe aantal broodsoorten heeft het nadeel van een ze kere eentonigheid, die niet bijdraagt tot een stimulering van het verbruik. Het loont volgens de minister in dit verband mis schien de moeite om te onderzoeken of met behoud van een zo groot mogelijke efficiency bij de produktie toch niet een grotere variatie, vooral in de meer luxe broodsoorten mogelijk zou zijn. Overleg tussen de minister van Binnen landse Zaken en het gemeentebestuur van Amsterdam, in verband met de schorsing door de Kroon van het besluit van B. en W. van de hoofdstad tot hogere indeling der functies v»n het geüniformeerde brand weerpersoneel, heeft tot resultaat gehad dat met terugwerkende kracht tot 1 janua ri 1962 aan het brandweerpersoneel tot en met de rang van brandmeester een tijde lijke toelage zal worden toegekend ter grootte van het bedrag ener periodieke verhoging. Deze tijdelijke toelage zal te rugwerkend tot 1 januari 1963 worden ver hoogd met het bedrag van wederom een periodieke verhoging. Een definitieve her indeling van de functies van het gehele geüniformeerde brandweerpersoneel is nog in onderzoek. Op het ogenblik komen elke week 5.000 nieuwe motorvoertuigen op de weg. Dit blijkt uit de mededelingen, die de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en ver keer van de A.N.W.B. vanmorgen deed op de achtste politie-verkeersleergang in Utrecht. De heer Boost wees er op, dat er de laatste jaren jaarlijks ruim 100.000 motorrijtuigen zijn bijgekomen. Elke prog nose op dit gebied is door de groei van het wagenpark achterhaald. De verkeersintensiteit in Nederland neemt ieder jaar met bijna tien percent toe. Daar komt nog bij het steeds druk ker wordende verkeer op de vrije da gen: de zondagen zijn thans drukker dan de weekdagen. Een bewijs van de popula risering van de auto is verder nog, aldus de heer Boost, het feit dat 61 percent van de auto's in het bezit is van personen met een inkomen van minder dan 10.000 De toenemende stroom van kleine auto's beneden 5.000,- draagt daartoe bij. Binnen niet al te lange tijd zal het ver keer op een steeds groter aantal kruis punten vastlopen, wanneer deze kruisin gen niet in snel tempo van verkeerslich ten worden voorzien, waardoor tevens de veiligheid van overstekende voetgan gers wordt bevorderd. Ja, zo stelde de heer Boost, de tijd is niet ver meer dat ook in Nederland de verkeerscontrole met moderne middelen als televisie moet gaan geschieden wil het, gezien de moeilijke personeelsvoor ziening bij de politie, mogelijk blijven bij voortduring een overzicht te houden van het verloop der verkeersstromen in de stad en op het land. Op ruim 60-jarige leeftijd overleed te Rotterdam ds. G. van Veldhuizen, Ned. Hervormd predikant. In 1937 deed hij zijn intrede in Rotterdam-Kralingen. Na de oorlog was hij ondermeer belast met de perszaken van de kerk. Hij schreef enige boeken, onder andere „Onze Feesten", „Het kruis in de Wereld" en over het bom bardement van de Maasstad. Voorts publi ceerde hij artikelen in tal van tijd schriften. Namens de Staat der Nederlanden heeft de landadvocaat beroep ingesteld tegen het vonnis van de president van de recht bank te 's-Gravenhage van 29 april over de toelating van een aantal Zuidmoluk kers uit Nieuw-Guinea. Inmiddels wor den de poginginen om de betrokkenen in de gelegenheid te stellen West-Irian te verlaten, voortgezet. Het gaat hier om de groep Zuid-Molukkers, die ten tijde van de bestuursoverdracht nog in Sorong verbleven. Na het vonnis zond de rege ring een telegram aan haar vertegenwoor diger in Hollandia, de heer Goedhart, dat deze, die juist op het punt stond naar Nederland te vertrekken, niet meer heeft ontvangen. In het telegram werd verzocht de overkomst naar Nederland van dé Soronggroep te bewerkstelligen Koninklijk huis. Met ingang van 1 juli is aan J. C. baron Baud op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als grootofficier in speciale dienst, als kanselier der huisorden en als lid en voorzitter van de raad van beroep voor het personeel der koninklijke hofhouding. De grootmeester van het koninklijk huis J. J. L. baron van Lynden is tevens benoemd tot kanselier der huisorden. Het lid van de raad van beroep voor het personeel der koninklijke hofhouding jhr. mr. J. H. de Brauw is benoemd tot voorzitter van deze raad. Mjjnwerker verongelukt. De 21-jarige ongehuwde Italiaanse mijnwerker Antonio Campioni is bij een ongeluk in de onder grondse bedrijven van de Oranje-Nassau- mijn 1 te Heerlen om het leven gekomen. Bij een transport van materialen over de transporteur raakte de man bekneld tussen een halfhout e.n een ter plaatse staande stempel. Etherpiraat. In Rotterdam hebben de gemeentepolitie en opsporingsambtenaren van P.T.T. de clandestiene zender „Radio Telstar" opgespoord en In beslag ge nomen. Een 16-jarige scholier, die de „ex ploitant" bleek te zijn, kreeg een proces verbaal. De uitkeringen krachtens de Algemene Oorlogsongevallenregeling Indonesië zul- len worden verhoogd met 12 pet. Aan deze verhoging zal terugwerkende kracht wor den verleend tot 1 januari 1963. De reering is van mening, dat hier- I door in voldoende mate rekening is ge houden met de gestegen kosten van levens onderhoud en de gestegen welvaart. Dit is meegedeeld door minister Klompé ïr antwoord op vragen van het Tweede-Ka merlid mej. Ten Broecke Hoekstra. Advertentie 14 'Uit een groot aantal gegevens verstrekt door ongeveer twintig gemeenten, (waar bij Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) blijkt, dat de resultaten van de op 1 novembet '61 ingevoerde voet gangersregeling voorlopig nog geen reden geeft tot optimisme. Het aantal aan voet gangers overkomen ongevallen in het jaar vóór de invoeringsdatum en in het jaar daarna bleef ongeveer hetzelfde. Het to tale aantal dezer ongevallen is weliswaar met ongeveer 1,5 percent verminderd maar daar staat tegenover dat het aan- 36-37. Grootvader kon het geheim op den duur toch niet onder zich houden. Op een dag vond hij het tijd worden, dat Quim- bo de waarheid hoorde. Ze zaten voor hun huisje en grootvader begon erover. Quimbo, zei hij, ik moet je iets ver tellen. Ik heb er lang over nagedacht en ik vind, dat je 't moet weten Heb je er een idee van, wat voor dier Tippie eigenlijk is? Ik zou het niet precies weten, groot vader. Een soort grote hagedis? Tippie is.een draak! zei groot vader. Een draak? zei Quimbo verbaasd. Zo.nou, maar dan in ieder geval een lief draakje! HMM, DE STORM HEEFT HEM NlST OM6EKIEPT - IK "ZAL HET Z6LF MOETEN OEI, DIE STAAT STEV16 - DAT wordteen IK MOET EENS^-v OV6RIE66ENHOE MEN DAT HET 6EMAKKE- IUKST DOET! ernstig gewonden bovengenoemde bij deze plaatsen tal doden en ongevallen ii steeg. Tot deze conclusie kwam vanmorgen de heer J. Kuipers, hoofdinspecteur van ge meentepolitie te 'Amsterdam, in zijn voor dracht op de in Utrecht gehouden achtste politie-verkeersleergang van A.N.W.B. en centrale - politieverkeerscommissie. Het is voor het eerst, dat in Nederland een der gelijk veelomvattend onderzoek over de voetgangersregeling is gehouden. Ook de verkeersbonden konden tot nog toe geen documentatie bieden, zoals hoofdinspec teur Kuipers in zijn lezing, waarvan de hoofdpunten waren: 1. De resultaten van de voetgangers regeling vallen tegen. 2. De ernst van ongevallen met over stekende voetgangers is toegenomen. 3. Meer dan de helft der slachtoffers zijn kinderen. 4. In 70 percent der ongevallen ligt de oorzaak bij de voetgangers zelf. De verkregen gegevens wijzen onder andere uit, dat in ruim zeventig percent van het aantal ongevallen de schuld bij de voetgangers zelf lag. Verontrustend hierbij is dat in meer dan vijftig percent kinderen bij ongelukken betrokken waren, terwijl ook het aantal ouden van dagen dat slachtoffer werd (vijfentwintig per cent) groot is. Zichtbaarheid Hoewel er in het algemeen door de weggebruikers veel wordt geklaagd over de minder goede zichtbaarheid van som mige zebra's, blijkt het aantal ongeval len dat hierdoor was veroorzaakt ver- houdinsgewijs gering. Dit wil uiteraard niet zeggen dat. zo merkte de heer Kui pers op, er niet naar verbeteringen ten aanzien van de zichtbaarheid zou moe ten worden gestreefd. De algemene in druk is dat het rij verkeer zich beter aan de voorschriften houdt dan de voetgan gers. Veel ontbreekt er nog aan het sa menspel tussen rijverkeer en voetganger. Vaak ziet men te driest en plotseling oversteken, dan weer wordt er te veel geaarzeld. Moeilijk voor de voetganger blijft het probleem van het voor hem langs afslaande verkeer op plaatsen waar geen zebra's zijn. Als middelen tot ver betering zijn, volgens hoofdinspecteur Kuipers, aan te bevelen: 1. Grondige voorlichting, vooral aan kin deren en ouden van dagen. 2. Regelmatige politie-controle en, als het nodig blijkt, een veelvuldiger repres sief optreden. 3. Verbetering van de zichtbaarheid. 4. Uitbreiding van het aantal speciale voetgangerslichten. Het K.N.M.I. deelt mee: Aan de rand van het Azoren-hogedruk- gebied Eewegen nieuwe oceaanstoringen naar het oosten. Eén ervan heeft het zee gebied ten zuidwesten van Ierland bereikt. De storing is niet actief, maar koerst vrij snel in de richting van het Kanaal. Vermoedelijk zal zij dicht langs het zui den van het land trekken. In verband hier mee wordt vrij veel bewolking verwacht met voornamelijk in de zuidelijke provin cies enige lichte regen of motregen. De wiqd krimpt naar zuid-westelijke richting, maar draait later naar west. In de tem peratuur komt over het algemeen nig verandering. wei- Maximum-temperaturen W e «t binnen- en buitenland. a Neerslag: laatste 24 uur. Sr c Den Helder zwaar bew. w 13 12 Ypenburg zwaar bew. w 13 14 Vlissingen half bew. wzw 12 10 Eelde regen zw 15 3 De Bilt zwaar bew. wzw 14 10 Twente geheel bew, zw 17 4 Eindhoven geheel bew. w 16 5 Zd-Limburg geheel bew. zw 18 4 Helsinki licht bew. wnw 18 1 Stockholm licht bew. windst. 17 0 Oslo regen z 10 Kopenhagen tegenbui wzw 13 0,1 Aberdeen licht bew. w 10 0 Londen half bew. wzw 15 3 Amsterdam zwaar bew. w 14 14 Brussel regenbui zw 14 8 Luxemburg geheel bew. zw 18 1 Parijs zwaar bew. w 16 6 Bordeaux half bew. wzw 17 1 Grenoble regen nw 23 2 Nice zwaar bew. n 22 0 Berlijn geheel bew.wnw 22 0 Frankfort licht bew. zzw 21 3 München regen w 18 8 Zürich regen ono 20 2 Genève zwaar bew. ono 21 2 Locarno regen windst. 21 13 Wenen half bew. windst. 21 0 Innsbruck regen w 23 8 Belgrado onbewolkt ozo 24 0 Rome zwaar bew. windst. 25 1 Ajaccio zwaar bew. windst. 21 0 Madrid licht bew. ono 29 0 Mallorca half bew. windst. 20 Lissabon onbewolkt nw 22 0 Athene zwaar bew. nw 22 0 Woensdag 15 mei Zon op 4.48 uur, onder 20.26 uur. Maan op 1.35 uur, onder 10.12 uur. Maanstanden 16 mei 14.37 uur laatste kwartier 23 mei 5.00 uur nieuwe maan. 30 mei 5 56 uur eerste kwartier - Prinses bjj concert. Prinses Beatrix is voornemens op zaterdag 18 mei in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam een concert bij te wonen dat gegeven wordt door het nationale jeugdorkest ten bate i van de actie-Doesadj. Hoog en laag water in IJmuidpn Dinsdag 14 mei Hoog water 7.01 en 19.27 uur. Laag water 2.36 en 14.59 uur. Woensdag 15 mei Hoog water- 7.47 en 20.22 uur. Laag water 3.18 en 15.41 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2