Belgisch staatsbezoek aan Groot-Brittannië m I 55 21 Amerikaanse vliegbiljetten op Orly gefotografeerd m Pouillon niet aanwezig bij zijn berechting in Parijs Fp<- WERELDNIEUWS ANKLETS rara na»} wrara smrei KNIPOOG NAAR HET KIND Van dag tot dag Proces in München wegens moorden in de wereldoorlog Verleden wordt vergeven en vergeten Encycliek over de vrede aangeboden aan Oe Thant Jangensmarkt Bitar is opnieuw premier in Syrië mm Hongaarse kwestie in de doofpot Beklaagde staat regering en pers in Zwitserland te woord raatótoel COTTON STRETCH 75 (Op de DINSDAG 14 MEI 196 3 3 Paus verlangt meer dan vreedzame coëxistentie Dominicaanse troepen uit grensgebied met Haïti „Uw pas, majesteit..." Dollarlening elke woensdag 2 PAREN VERKOOP PER PAAR I PER 2 PAAR m Fransen willen bewijsstukken in handen hebben Ondanks critiek op Baath Nederlander presideert de Oostzee-conferentie li!1III Washington geeft actie in UN O-Assemblee op Vulgair. Politiek Zondebok Het gezellige boekje is het van de (t/m 18 mei) Het ligt voor u klaar bij uw foto handelaar! Vandaag zal de lezer getroffen worden door een onthulling van Indonesische zijde over de gruwelen, die ons Nederlandse leger en volk in Nieuw Guinea boven het hoofd gehangen hebben en zouden zijn neergedaald op het eiland indien de onder handelingen over de overdracht zóuden zijn mislukt. Aan de ene kant kan men dankbaar zijn, dat deze ramp op het laatste moment is voorkomen, en met waardering getui gen van de inspanningen dergenen die zich hebben uitgesloofd om de regering ervan te overtuigen dat de knoop moest worden doorgehakt. Aan de andere kant moet worden geconstateerd, dat de voor genomen operaties getuigden van weinig of geen Indonesisch mededogen met de bewoners van het eiland zelf, aangezien het „murw maken" voor een groot deel zou zijn gegaan ten koste van de Nieuw Guinese burgerbevolking. De mentaliteit van de Indonesische poli tieke en militaire overheden, die uit dit achteraf met zekere zelfvoldoening be kend gemaakte plan spreekt, is anders dan de onze. Zij herinnert aan datgene wat in Europa in vroeger tijden leefde en overwonnen is ten bate van een gecivili- seerder opvatting. Dat is een conclusie die geen vreugde wekt. Zij is de weergave van een betreurenswaardig verschil in de praktische beoefening der internationale betrekkingen. Niet alleen het plan zelf, maar ook de onthulling ervan op dit tijd stip geeft blijk van een ontstellende achterstand van de Indonesische mentali teit op het gebied der burgerlijke samen levingsnormen, zoals die langzamerhand ook op internationaal terrein tot gemeen goed zijn geworden. Wij willen deze onthulling geen „trap achterna" noemen, aangezien zij waar schijnlijk niet als zodanig is bedoeld. Wel is zij een bittere pil, die geen genees middel bevat. Zonder deze onthulling zou niemand in Indonesië, noch in Neder land, noch in Irian ongelukkiger zijn geweest. Het prestige van Djakarta is er evenmin mee gediend. Integendeel, al thans naar buiten. Een andere conclusie uit de mededelin gen van de militaire leiding te Djakarta is nog, dat het spel der intriges rondom Nieuw Guinea braaf is meegespeeld door grote mogendheden die onze vrienden wil len heten. Dat is geen nieuws, maar nu blijkt dat deze trouweloosheid achteraf nog wordt aangevoerd als argument voor de stelling, dat Nederland te lang heeft vertrouwd op allianties en verbondenheden op politiek terrein. De ontwikkeling rond om Nieuw Guinea heeft Djakarta blijk baar de overtuiging gegeven dat het op internationaal gebied voortaan altijd zo gaat en dat de wijze, waarop het Irianspel is gespeeld, de aanvaarde methode is. Als die overtuiging in praktijk wordt ge bracht, kan in het invloedsgebied van Indonesië in de toekomst nog wel wat worden verwacht. Maar daar krijgen dan andere mogendheden dan de onze mee te maken. Advertentie NEURENBERG (DPA-AP) In Neu renberg is een proces begonnen tegen drie Duitsers, die ervan worden beschuldigd de hand te hebben gehad in het om het leven brengen van ten minste 2400 Joden. De moorden werden in 1942, in het gebied van Rowno, in de Oekraine begaan in op dracht van de „Sicherheitsdienst". Wegens medeplichtigheid staan voor een rechtbank van gezworenen (zes beroeps- rechters en drie leken) terecht de 64-ja- rige inspecteur van politie Joseph Paur uit Neustadt an-der-Aische, de gepensio neerde 63-jarige opperwachtmeester van de marechaussee Wilhelm Wacker en de 55- jarige belastingconsulent Otto Koelier uit Gnvinden. Van de drie beklaagden be vindt Koelier zich in voorarrest. Alle drie verdachten verklaarden voor het gerechtshof, dat zij zich niet konden herinneren wie de opdracht tot de execu ties had gegeven. Paur antwoordde op vragen over een terechtstelling „persoon lijk was ik tegen het bevel tot de terecht stelling, maar ik was bang voor de S.D. Men verwacht dat het proces ongeveer twee weken zal duren. Er zullen vijftig getuigen worden gehoord. LONDEN Het driedaagse staatsbe zoek van koning Boudewijn en koningin Fabiola is in Londen begonnen. Het is vandaag een grote dag voor de Belgisch- Britse betrekkingen, welke na de oorlog koel waren omdat de vroegtijdige capitu latie van het Belgische leger in 1940 in de herinnering van de Britten bleef ste ken. Omgekeerd waren de Belgen ge griefd over de critiek van Sir Winston Churchill op koning Leopolds capitulatie- bevel. Boudewijn heeft zich deze critiek op zijn vader persoonlijk aangetrokken. Hij liet zich bij de begrafenis van ko ning George VI in februari 1952 vertegen woordigen door zijn jongere broer prins Albert. Dit hoofdstuk is voor goed afgeslo ten. Het Belgische koninklijke paar is met vreugde in Londen ontvangen. Langs de Mali, de toegangsweg tot Buckingham Palace, wappert het zwart, geel en rood broederlijk naast de Union Jack. Het programma voor dit bezoek toont het bekende beeld van de ontvang sten en banketten,- maar er zijn enkele welkome afwijkingen. De Belgische gas ten gaan per boot over de Theems naai de City van Londen voor de lunch in de Guildhall, aangeboden door de Lord Mayor. Nieuw is ook dat koningin Fabio la, op eigen verzoek, een bezoek zal bren gen aan de National Gallery, het Britse rijksmuseum op Trafalgar Spuare. De Belgische minister van Buitenlandse NEW YORK (AP) Op de jaarverga dering van het Amerikaanse comité voor de UNO heeft kardinaal Suenens de nieu we encycliek „Pacem in Terris" bespro ken. De aartsbisschop van Mechelen-Brus- sel zei dat de pauselijke encycliek voort gevloeid is uit de UNO-verklaring over de Rechten van de Mens van 1948. Kardinaal Suenens wees er op dat de verlangens van de paus verder gaan dan vreedzame coëxistentie. De encycliek „no digt ons uit te komen tot de ontdekking van de mens die boven de ideologieën staat die hen tegen elkaar opzetten. En wat voor de mens geldt, geldt voor de volken Ook die kunnen niet vereenzelvigd worden met de politieke stelsels waaron der zij leven „Een eerste revolutie zou zijn indien de mensen eenvoudig leren tot elkaar te spre ken en niet alleen naast elkaar te be staan. Onze eeuw heeft de interplanetaire ruimte ontdekt Maar, hij heeft nauwelijks de ruimte doorvorst welke de mens van elkaar scheidt „Onze eeuw heeft de kernenergie ont dekt, maar hij moet nog de creatieve energie van de vrede en de verstandhou ding ontdekken welke belichaamd is in een eenvoudige daad van naastenliefde en wederzijds begrip". „Het staat aan de bevoegde en verstan dige staatslieden", zo vertelt de encycliek „ons de stadia, de middelen en de mate van verzoening tussen volken vast te stellen, maar het is aan een ieder van ons nu te beginnen daarvoor de sfeer te scheppen". De kardinaal bood secretaris-generaal Oe Thant een afschrift van de encycliek aani SAN DOMINGO (AFP) De Domini caanse troepen die naar de grens met Haïti waren gezonden, worden geleidelijk teruggetrokken, zo is te San Domingo ver nomen. In politieke kringen beschouwt men dit als een beslissende stap naar een regeling van het conflict. Intussen onderneemt een commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten een nieuwe poging om de leiders van de twee landen tot elkaar te brengen. Deze driftig zoekende officier is ko ning Frederik van Denemarken, die, toen hij dezer dagen met koningin Ingrid terugkeerde van een bezoek aan Teheran, op het vliegveld van Kopenhagen zijn paspoort niet kon vinden. Terwijl de koningin geduldig wachtte, dook de vorst in zijn koffer om het kostbare document op te vissen om het bij de passencontrole af te kunnen laten stempelen Zaken, Paul Henri Spaak, neemt de gele genheid te baat om met premier Macmil- lan en Lord Home en andere leden van de Britse regering, over politieke proble men te beraadslagen. De Britten kunnen er zeker van zijn bij Spaak een welwillend gehoor te vinden voor hun klachten over president De Gaulle. Londen heeft toetre ding tot de E.E.G. nog niet afgeschreven, en het hoopt daarbij op een verandering van de politieke sfeer in Europa. De Britse diplomatie poogt de banden met Bonn te versterken. De vriendschap met België is daarbij ook van groot belang. Zoals wel meer gebeurt heeft ook deze officiële visite een bijgedachte: België zal binnenkort een lening bij Britse bankiers plaatsen. Helaas zijn er moeilijkheden ge rezen omdat de Engelse banken het niet eens zijn met de couponbelasting, welke in België bij dergelijke leningen aan de bron wordt geheven. De lening zal 20 miljoen dollar groot zijn, een looptijd van drie jaar en een rentevoet van vijf percent hebben. Financiële autoriteiten hebben ver klaard dat dit de eerste Britse lening in een buitenlands betaalmiddel sinds de tweede wereldoorlog wordt. Advertentie vrolijke kleuren f Speciaal verlaagde |js J.M. prijs maat 31-34 jjjjlj! iiiili üiiü iplli Kltint stijging per maat (Van onze correspondent) PARIJS Alle reizigers die gisteren op de Parijse vlieghaven Orly uit Ameri kaanse vliegtuigen stapten, moesten hun retourkaartjes afgeven. Ze kregen die bil jetten terug nadat ambtenaren van Air France er een foto van hadden genomen. Deze vreemde gang van zaken is een nieuwe fase in de felle strijd tussen de Amerikaanse en de Europese luchtvaart ondernemingen waarvoor ook de KLM, in ander verband, het gelag moet betalen. De Amerikanen houden zich volgens de Europeanen niet aan de afspraken die over de intercontinentale minimum tarie ven zijn gemaakt. Op retourbiljetten naar Europa geven de Amerikaanse maat schappijen een korting van 10 percent die de Europeanen, met de Engelsen voorop, als oneerlijke concurrentie beschouwen. Het oponthoud dat de Amerikaanse pas sagiers voor het fotograferen van hun kaartje veroorzaakt wordt, rechtvaardigen de Fransen met het doorzichtige argu ment dat ze bewijsstukken willen verza melen. In Parijs wordt overigens ver wacht dat deze luchtoorlog binnenkort nog wel veel scherpere vormen zal aannemen. DAMASCUS (AFP) Salan Bitar, die zaterdag met zijn regering is afgetreden, heeft een nieuwe Syrische regering ge vormd. In het nieuwe kabinet is Bitar opnieuw premier en bovendien waarnemend mini ster van buitenlandse zaken. Dr. El Joen- di, die zaterdag na het aftreden van Bitar met de vorming van een nieuwe regering werd belast maar zijn opdracht later te ruggaf, blijft voorlopig minister van cul tuur en krijgt bovendien de portefeuille van voorlichting. Premier Bitar is een der oprichters van de Syrische socialistische Baath-partij. Zo wel de Syrische als de Iraakse Baath- partij verzetten zich tegen het één-partij- stelsel, zoals dat in Egypte wordt toege past. Verzet tegen de overheersende po sitie van de Baath-partij had een crisis in het kabinet veroorzaakt. LISSABON (AP) De internationale maritieme Oostzeeconferentie is in de hoofdstad van Portugal begonnen onder presidium van J. F. Fontein uit Rotter dam. Zij wordt bijgewoond door vierhon derd afgevaardigden uit 29 landen. Voor zitter van de executieve raad is F. P. Longton (Engeland). In de openingszitting werden besproken: het transport van kolen uit Duitsland, Po len en de Sovjet-Unie, het transport van hout uit Noord-Europa naar het vasteland en Engeland en het transport van gra nen uit Noord-Amerika en ijzererts uit Afrika. '-S' -•>. Men dreigt zelfs reeds met het in beslag nemen van Amerikaanse toestellen in ge val de korting niet zou worden inge trokken. (Reuter) Volgens welingelichte krin gen in Parijs staan de Europese regerin gen in nauw contact met elkaar en kan een beslissing, die alle transatlantische vliegtuigen aan de grond zou kunnen brengen, spoedig worden verwacht. De Britse minister voor luchtvaart Amery heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de hui dige toestand „onaanvaardbaar" is en dat niet kan worden toegestaan dat deze ge handhaafd blijft. STOCKHOLM (AFP) De Zweedse luchtvaartmaatschappij „SAS" (Scandina vian Airlines System) heeft opdracht ge kregen, haar prijzen op de transatlanti sche routes met vijf percent te verhogen. Een woordvoerder van het Zweedse bu reau voor de burgerluchtvaart heeft ver klaard dat dit bureau de Amerikaanse maatschappij „PAA" heeft gezegd, de nieuwe tarieven in te voeren voor passa giers die via Zweden reizen Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft herhaald, dat de Ame- kaanse luchtvaartmaatschappijen de oude tarieven zullen blijven toepassen, hangende nieuwe besprekingen. WASHINGTON (AP) Het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken heeft te verstaan gegeven, dat Hongarije niet langer op moeilijkheden zal stuiten wanneer het in de UNO-Assemblee de ge loofsbrieven van zijn afgevaardigden aan biedt. Zeven jaar lang sinds de revo lutie van 1956 heeft de UNO-Assem blee geen besluit genomen ter zake van de Hongaarse geloofsbrieven. Dit had echter geen invloed op hun recht om deel te nemen aan de debatten en stemmin gen. Wanneer de buitengewone UNO- Assemblee vandaag bijeenkomt zal de ge bruikelijke motie om geen besluit te ne men niet ingediend worden, aldus heeft het State Department verklaard. De Verengide Staten zullen zich hun standpunt over de Hongaarse geloofsbrie ven voorbehouden totdat de toestand in Hongarije verder opgehelderd is, zo is verder gezegd. Officieus hebben Amerikaanse functio narissen verklaard te hopen dat er niet over de zaak gestemd zal worden en dat de kwestie zonder enige ophef uit de UNO-annalen zal verdwijnen. De Verenig de Staten zijn er zich van bewust dat zij dit jaar niet voldoende stemmen kun nen verzamelen om de goedkeuring van de Hongaarse geloofsbrieven tegen te hou den. (Van onze correspondent) PARIJS Fernand Pouillon, bijge naamd „de magnifieke", de zwendelaar architect wiens praktijken, waardoor eeri 2.000 kleine Franse spaarders een miljard franken lichter werden gemaakt, sedert tien dagen door een rechtbank in Parijs uit de doeken worden gedaan, zal niet op het proces verschijnen. Een zijner advo caten heeft het tribunaal gisteren verwit tigd van dit besluit van de 50-jarige bouw meester-oplichter, dat door hem genomen werd na geheime onderhandelingen, die de afgelopen dagen met de Franse auto riteiten schijnen te zijn gevoerd. Pouillon, die in september vorig jaar wist te ontvluchten uit een particuliere kliniek bij Parijs, waar hij dag en nacht onder „bewaking" van twee politie-inspec- teurs was geplaatst, had voor zijn over komst eisen gesteld, die de justitie be zwaarlijk meende te kunnen aanvaarden. Hij was bereid voor de rechtbank te ver schijnen op voorwaarde als vrij man te kunnen getuigen. De president van de rechtbank had geëist dat Pouillon naast de acht andere beschuldigden in de be klaagdenbank zou plaats nemen. In een uitvoerig .interview, dat Pouillon vermoedelijk, in Zwitserland aan een ver slaggever van het. weekblad. l'Express toe stond, zei de oplichter die eens aan het hoofd van het grootste architectenbureau van' heel Frankrijk stond, dat hij bereid was voor een betreurenswaardige stommi teit, maar niet voor een „vulgaire zwen- delarij" te boeten. Die zwendelarijen schuift hij dan ook af op de schouders van zijn medebeschuldig den, onder wie de oud-prefect, van de Seine Paul Haag, die gisteren ook door ex-minister van wederopbouw Pièrre Sud- reau, die als voornaamste en laatste ge tuige verscheen, onder zwaar spervuur werd genomen. Op een vraag van een der advokaten der eiviele partij, moest Sudreau, die vo rig jaar wegens een meningsverschil over generaal De Gaulle's hantering van de groindwef uit de regering trad, overigens toegeven.- dat hij als minister aan Pouillon enorme opdrachten had gegeven. Het dos sier over- het schandaal had Sudreau ech ter pas onder ,ogen gekregen nadat het door politieke tegenstanders in handen van de linkse oppositie was gespeeld. Die politieke operatie was er volgens Sudreau ook oorzaak van geweest, dat de honder den slachtoffers van dit woningbouw- schandaal, niet of nauwelijks schadeloos gesteld hadden kunnen worden. In het interview met l'Express poogde Pouillon eveneens een politieke draai aan de .hele zaak te geven. Een samenzwering van financiële en politieke belangengroe pen, waarbij hij zowel het Elysée, de pre mier, ex-minister Sudreau als de uiterst linkse en rechtse oppositie noemde, zou hém (Pouillon) bedekt met alle zonden en mislukkingen van het regime, de woes tijn in hebben willen sturen. Nu de kans dus wel is verkeken, dat Pouillon vrijwillig voor de rechterschaar zal verschijnen, lijken de overige beschul digden hun stellingen toch ietwat te kun nen verbeteren. Door zich aan de justitie te onttrekken heeft Pouillon, zo kunnen de advokaten der acht andere beklaagden nu betogen, alle schuld op eigen schou ders geladen. Jaloers blijven In de Daily Telegraph heb ik een lange brief uit Tristan gelezen. De Tristans en hun Isoldes maken het best. Zij zijn alle maal intens gelukkig weer op hun stuksken grond omgeven door de wilde baren terug te zijn. Hun tijdelijke, gedwongen verblijf in Engeland heeft hun niet de overtuiging bijgebracht dat het leven in een wereld die van de zegeningen der technische vooruitgang geniet, de voorkeur verdient boven dat op een klein eiland, waar de mens den mens een broeder is, waar hij leven kan van wat hij zelf produceert en waar snelheid en het daarbij behorende geros en geraas onbekend zijn. Wij vinden het heerlijk weer thuis te zijn schrijft de man van de brief in de Daily Telegraph. Wij zijn dankbaar voor de goe de zorg en de warme genegenheid die wij bij u, in Engeland, hebben ondervonden, doch uw wijze van leven is nu eenmaal de onze niet en nadat wij hebben gezien, ondervonden en gehoord hoe uw leven zich voltrekt, zijn wij des te gelukkiger weer op ons eigen eiland te mogen wonen. Ik denk dat er heel wat niet-Tristaners zijn, die, wanneer zij dit lezen, een gevoel van jaloezie voelen opkomen en die de sterke neiging gevoelen om hun koffertje met het hoognodige te vullen om zich naar dat kleine eiland te spoeden. Niet doen! In de eerste plaats niet, omdat u er misschien niet eens zult mogen gaan wo nen. De Tristaners zullen u zien aanko men! Als zij u toestemming zouden geven zich op hun gezegende eiland te vestigen, zouden zij dit anderen niet kunnen wei geren, en u begrijpt zelf wel, wat er dan zou gebeuren. Met alle respect voor u: Tristand zou onbewoonbaar worden en niet alleen dat het land niet genoeg zou ople veren om zoveel mensen te voeden, na kor te tijd zou er evenveel spektakel zijn als in onze westelijke wereld. Niet doen! In de tweede plaats niet, omdat u zich, ondanks al uw goede bedoelingen en voor nemens nu, niet meer zoudt kunnen aan passen bij het leven daarginds. U bent im mers met al uw verlangen naar de Tristanse idylle totaal bedorven door uw leven hier? Er zou ongetwijfeld een ogen blik komen dat u zoudt verlangen naar een bioscoopje, naar een concert of een toneelvoorstelling, naar veel mensen om u heen, naar een autootje of een brommert, naar televisie en naar de geluiden waaraan u bent gewend geraakt; u zoudt iedere dag deze krant willen ontvangen en, al was het maar één maal in de week, in een café of op een terrasje willen zitten. Nee, niet doen! Tristan met rust en u zelf met al uw onrust laten. In de looppas blijven lopen en iedere avond amechtig op uw sponde neerzijgen. Trouwens u zoudt geen koe kunnen mel ken, geen akker kunnen ploegen en geen varken kunnen slachten. Blijf maar rustig waar u bent. En blijf jaloers op de mensen van Tris tan. Floris Flaneur Advertentie Kogels in dc klas. In Huntington in de staat New York zijn vier jongens van 17 en 18 jaar gearresteerd, omdat zij het klaslokaal en de woning van een onderwijzeres, die hun slechte cijfers had gegeven, met machinegeweren had den beschoten. Volgens de politie waren de jongens in het bezit van armbanden met hakenkruisen en anti-semitische lec tuur. Barbaars. Het jaarrapport van de Britse bond ter bestrijding van wrede sporten noemt het barbaars, dat prins Philip tijdens een zomervakantie zijn 13-jarige zoon, de prins van Wales, op korte af stand een hert liet neerschieten. Kernenergie in Rome. De eerste Italiaan se kerncentarle is maandag met de leve ring van elektriciteit begonnen. De in stallatie staat in Latina bij Rome. Zij levert stroom aan de directe omgeving en aan het noordelijke deel van Rome Bang voor de buren. Het Israëlische par lement heeft een resolutie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aan gedrongen de militaire macht van Israël te versterken. De resolutie doet een beroep op de wereldopinie, aandacht te schenken aan het doel van de nieuwe Arabische federatie: de vernie tiging van Israël. Korting van toeristen. Buitenlanders krij gen deze zomer in Joegoslavië een kor ting van 20 percent op industriële goede ren, boeken en handwerkspredukten, zo meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. De korting geldt niet voor voe dingsmiddelen, tabak en benzine. Gratis naar Zermatt. De mensen die in Zermatt tyfus hebben opgelopen, kunnen dit jaar of het volgende een gratis va kantieoord naar keuze doorbrengen. Zij krijgen vrij vervoer eerste klas heen en terug per Swissair of trein en vijf gra tis excursies. Zij mogen een hotel kie zen in dezelfde categorie als zij tijdens hun noodlottige vakantie hadden. De kos ten worden gedragen door het nationaal bureau voor toerisme, de bond van hotel eigenaren, de gemeente Zermatt, Swiss air, dc spoorwegen en de regering. Lovell is tegen. De Britse stronoom Sir Bernard Lovell heeft de lancering van de Amerikaanse ruimtenaalden veroor deeld als een experiment dat uiteinde lijk afbreuk zou kunnen doen aan het ruimte-onderzoek. „Ik veroordeel het ex periment omdat het genomen is zonder internationaal overleg en omdat de naalden invloed zullen hebben op zeer nauwkeurige onderzoekingsmethoden" aldus Lovell. Koninklijke kuren. Koning Saoed van Saoedi-Arabië vertoeft maar weinig in zijn feodale koninkrijk. Na verblijven in Zwitserland, Nice en Parijs is de olie- vorst met zijn omvangrijke gevolg nu in Wenen aangekomen, zoals steeds „voor een medische behandeling". Frans-Duits. Franse en Westduitse studen ten zullen op 21 mei in- Bonn bijeenge komen om te spreken over de gevolgen van het Frans-Duitse verdrag van sa menwerking.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3