Spanjaarden na rust even werkelijk gevaarlijk Tottenham Hotspur liet er geen twijfel over bestaan wie recht had op de beker Waardig kampioen 8 Jacques Anquetil overwon in de wielerronde van Spanje Recorddag voor luchthaven Overwinning kreeg in de slotfase nog ruime marge (5-1) Finale Europa-cup geheel op de t.v. Zware shag tè zwaar? neem dan Van Leeuwen: een scheidsrechter van klasse Fuchs-Kruiver Maliepaard eerste in puntenklassement M Nederlaag tegen West-Duitsers DONDERDAG 16 MEI 19 63 13 Roemloos Cracks Nederlands zaterdagelftal voor Parijs samengesteld Niemeyer garandeert de kwaliteit (Van een onzer sportverslaggevers) Als een doodnerveuze examenkandidaat wipte het mannetje gisteravond om even over negen op zijn zitbank in het novem- berkoude stadion Feijenoord op en neer. Zelfs zijn blauwwitte roset met de woor den Spurs en een zilveren beker erop scheen te treuren, Ijet als een langzaam verwelkende bloem de blaadjes hangen Het mannetje durfde geen gebruik meei te maken van zijn toch al overwerkte stem, stil, eerder doodsbenauwd zwierf zijn blik naar het kunstmatig verlichte voetbalveld. Zijn favoriet, het legendari sche Tottenham Hotspur, zocht opeens vertwijfeld naar een antwoord op het niet aflatende geweld dat tegenstander Atleti- co voor het Engelse doel ontketende. Voor de theepauze ging het allemaal zo goed, vrolijk en met een hees geluid zong het mannetje „When the Spurs go mar ching on", doch nu, even na de hervatting in de finale-match van de „kleine cup" (Europees toernooi voor bekerwinnaars), nadat Atletico uit een strafschop de 0-2 achterstand had gereduceerd tot 1-2, be zorgde het spel van de opeens wel solide draaiende Spanjaarden het mannetje hui verachtige rillingen over de rug. Hij kwam nog wel zo opgewekt de tri bune opstappen, zijn gehele uiterlijk ver raadde zijn bedoelingen: de Spurs aanmoe digen. Jubelend en vreselijk ratelend be groette hij om even over acht uur zijn (Van onze sportredacteur) Tottenham heeft te lang aan de top ge staan, Tottenham is voetbalmoe, Totten- ham is mentaal te kwetsbaar om de fina le van het Europese toernooi van nationa le bekerkampioenen te winnen. Dat waren enkele van de argumenten die Engelse verslaggevers nauwkeurig wisten op te sommen voor de bekermatch van gister avond in het stadion Feijenoord. Men weef het, ze hebben ongelijk gekregen al die voetbaldeskundigen van overzee. Want als er iets juist niet bleek onder de schijn werpers van het stadion in Rotterdam, dan was dat dat de Spurs te lang an de top gestaan hadden, dat ze voetbalmoe waren of dat ze mentaal te kwetsbaar wa ren geworden. De Spurs het was zc klaar als een klontje waren een klas se beter dan het Spaanse Atletico, dat be houdens een periode aan het begin van de tweede helft zeker niet aan de ver wachtingen beantwoordde. Dfe Spanjaarden speelden weliswaar een technisch bijzonder vaardig spelletje, maar met dat tijdrovende spel in de breedte klopten ze bij de Engelsen toch vergeefs aan. Die wilden kennelijk de Britse voetbaleer in één klap herstellen na het bedroevende resultaat van de na tionale kampioen Ipswich Town en het moet gezegd worden dat ze dat voor de 45.000 kijkers op de tribunes en al die honderdduizenden voor de t.v.-toestellen in het buitenland terdege is gelukt. Het zal voor een deel wel aan het Ne derlandse klimaat hebben gelegen het was gisteravond bepaald guur in ..de kuip" maar de Spanjaarden toch nog altijd na Real Madrid de beste ploeg van Spanje hebben slechts kansen op een beter resultaat gehad toen zij vlak na de rust via een strafschop de achter stand tot 2-1 konden verkleinen. Maar ver der gingen zij toch vrij roemloos ten on der. Het zij toegegeven, hun doelman Ma- dinabeytia maakte hij het derde Engelse doelpunt een onvergeeflijke fout, maar de voorsprong van de Spurs had toch be paald niet behoeven op te lopen tot 5-1. En dat gebeurde toch, tot bijzQnder groot plezier van /die vierduizend uiterst luid ruchtige supporters uit Londen. Atletico miste de dash om terug te komen. At letico miste in die slotperiode ook het zelfvertrouwen om de marge in de score redelijk te houden. Maar ondanks dat grote verschil in krachten is de bekerfinale toch een match geworden die een groter belangstelling van het Nederlandse publiek had verdiend. Er zaten naar schatting 45.000 kijkers en dat mag bepaald verwonderlijk heten. Mis schien is vooral het Rotterdamse publiek ook wel voetbalmoe geworden na al die Europese bekerwedstrijden en reizen en trekken met Feijenoord mee. Hoe dan ook de wegblijvers hebben in ieder geval voet bal gemist dat een lust voor het oog was. Neem Jimmy Greaves, een speler zoais er werkelijk maar enkele op de wereld rondlopen op de voetbalvelden, neem Norman, een spil van grote klasse, neem Cliff Jones, de man die met zijn wonder baarlijke snelheid en gevoel voor positie de ene opening na de andere maakte in de Spaanse verdediging, neem de kleine Terry Dyson, de zoon van de beroemde jockey die zijn voortreffelijke werk in de gehele match bekroond zag met een doel punt van grote klasse na een solorush van af het middenveld, neem ja neem Tottenham Hotspur ook als team. Nog maar kort geleden versloeg het Ne derlands elftal de Braziliaanse cracks om dat ze een beter team vormden, wel, als team was ook Tottenham gisteravond bij kans niet te breken. Na de tegentreffer van Atletico liep het een periode minder gesmeerd, maar dat was dan ook alles wat men van de Engelse bekerkampioen kon zeggen. Als team toonden de Spm-s een onverzettelijkheid die hen tot een bijzon der waardig Europees kampioen maakte helden, die volgens zijn woorden over dat arme Atletico zouden heenlopen. (Hoe ge lijk kreeg hij later.) Iedereen die het maar wilde horen klampte hij met zijn voorspel ling aan. Hij had het er zelfs zo druk mee dat het begin van de wedstrijd hem ont ging. Maar wat zag hij daar? Woedend pakte hij zijn ratel. Waar haalde Atletico-spil Griffa de moed vandaan midvoor Smitn op een dergelijke ruwe manier te vloeren. Hij mocht dan volgens trainer Villalonga de stevigste en grootste speler van het elftal zijn, maar zoiets ging toch echt niet door de beugel. Het mannetje' raakte er maar niet over uit gepraat. Toch was dat niet slim van hem, want op de door de veel te strenge winter danig aangetaste grasmat ontvouw de Tottenham Hotspur zijn plannen. En die logen er niet om, Atletico kwam er nau welijks meer aan te pas. Het mannetje, zijn ratel vergat hij in de hitte van de strijd, keek er voldaan naar, mompelde zo iets van „good boy Greaves", vloog plot seling van zijn zitplaats, maar het werd geen doelpunt. Uit een haarzufvere corner van rechtsbuiten Jones kopte zwerver Greaves (hij draagt weliswaar een 10 op zijn rug', maar speelt' zelden linksbinnen) tegen de paal. Het niet al te groot uitgevallen Spurs- supportertje klaagde steen en been over zoveel pech, waardoor hij alweer talrijke spelmomenten misliep. En zelfs één hee: belangrijk. Het gebeurde in de 15de mi nuut. Jones trok de bal haarscherp voor bij het doel voor, waar als een eenzame figuur Greaves een plaatsje had gezocht. Het schot was toen slechts bijzaak gewor den, uit zo'n magnifieke positie moest ieder schot wel de roos treffen (0-1). Lang, heel lang bleef onze Engelsman zingen. Voor hem was de zaak al beke ken. We lieten het mannetje dan ook het mannetje en richtten onze aandacht uit sluitend op de acties van de spelers. Tot tenham Hotspur voelde, gesterkt door de openingstreffer, dat het tot grotere pres taties in staat was. Keer op keer drong een aanval van de Engelsen ver in de wan hopig verdedigende Atletico-defensie door, maar schoten van Greaves, Jones en Bobby Smith verdwenen of rakelings naast of over of werden met de grootste moeite door keeper Madinabeytia tot corner ver werkt. De Spanjaarden zelf maakten weinig tegen de doorwinterde profs van de Lon- dense club klaar, voerde elke combinatie eindeloos in de breedte door en schieten zagen zij als iets volstrekt nutteloos. Ze zouden overigens met een 0-2 ach terstand de voor hen noodzakelijke vloek jes bij de thee moeten aanhoren, want na 35 minuten dook keeper Madinabeytia, Ar gentijn van geboorte, tevergeefs naar een droge knal van de geblesseerde White. De .overige tien minuten gaven wederom een oppermachtig Spurs te zien en een even onproduktief Atletico als voorheen het geval was geweest. Vrijwel direct na het herbegin brak er een lange slopende tijd aan voor al die duizenden Spurs-aanhangers. De eerste de beste aanval haalde hen al wreed uit hun feestroes. Linksbinnen Mendoza dreunde op het Engelse doel, Brown kon er onmo gelijk nog bij maar linksback Henry zag er nog wel een uitweg in en keerde het schot metde vuist. De strafschop le verde voor linksbuiten Collar geen pro blemen op (1-2). Maar Atletico had nog meer in petto. Midvoor Chuzo richtte net even langs de voor hem verkeerde kant van de paal, Col lar miste op een haar na. Kortom, de club uit Madrid leek als herboren, spreidde ze ker een klasse beter voetbal ten toon dan gedurende de eerste heltt. Het publiek on derging een metamorfose, zong „Hand in hand kameraden" en bleek opeens pro- Spaans te zijn geworden. Maar de gelijk maker zou hoe graag door velen van wege de eventuele verlenging gewenst, niet tot stand komen. De Engelsen hervonden geleidelijk aan hun souplesse van voor de rust. Zij togen weer bezield ten aanval. Jones brak door, maar werd op een incorrecte wijze door linksback Rodriguez in de heupzwaai genomen. Arbiter Van Leeuwen „nam" het niet, draaide de Spanjaard ruw om teneinde aan zijn rugnummer te zien wie hij voor zich had en gaf de Spanjaard vervolgens een officiële waarschuwing. Toch viel het derde Engelse doelpunt op een moment dat niemand het verwachtte. Feitelijk had het toen ook niet mogen val len. Wat gebeurde er? Dyson bevond zich links van het Spaanse doel, ongeveer een 5-tal meters van de cornervlag. Hij had Spurs for the cup, het stond op tien tallen .spandoeken van de Engelsen te lezen en het kwam nog uit ook. De zo fel begeerde trofee van 6000 gulden ziet men hier in de rechtervuist van Tottenhams beroemde cavtain Danny Blanchflower. De Eurovisie-reportage van de voetbal wedstrijd in het Londense Wembley-sta- dion tussen de ploegen Benfica en Milaan in de finale om de Europa-cup voor lands kampioenen zal woensdagmiddag 22 mei geheel door de Nederlandse Televisiestich ting worden overgenomen. De uitzending duurt van 15.00 tot 16.45 uur. Commenta tor is Herman Kuiphof. Ook de VARA-radio zal een compleet verslag van deze wedstrijd geven. Ver slaggevers zijn ir. A. van Emmenes en Bob Spaak. Op zaterdagmiddag 25 mei zal de N.T.S. ook de volledige Eurovisie-reportage over nemen van dr finale om de Engelse F.A.- cup tussen ploegen Leicester City en Manchester United. Ook deze uitzending duurt van 15.00 tot 16.45 uur. Commenta tor is ir. A. van Emmenes. Het Nederlandse zaterdagelftal, dat 18 mei in Parijs in een wedstrijd voor het toernooi om de Coupe Fernand Chanelle tegen Frankrijk uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Woudsma (DES); ach- ter:_Korving (SHS) en Van Maanen (DO- VOÈ midden: Van Elderen (Zwart Wit '28), Visser (Heerjansdam) en Kerkdijk (Sparta Ensch.); voor: v. d. Maas (Kozakken Boys), Nieuwstraten, v. d. Pols (beiden Zwart wit '28), Visser (Huizen) en Slagboom. (De Zwerver); reserves: Westland (Huizen), Van der Giessen (Zwart Wit '28) en Van den Heuvel (Kozakken Boys). Advertentie NIEMEYER KWALITEIT X lichter dan zwaar pittiger dan halfzwaar. (Van onze sportredacteur) Als de scheidsrechter niet zeer streng optreedt, dan komen er moeilijkheden. Dat waren de woorden van Leo Horn vóór de wedstrijd tussen Tottenham Hotspur en Atletico aan een verslaggever van de Engelse Daily Mail. Wel, zijn prognose zou ongetwijfeld uitgekomen zijn als niet de scheidsrechter van de eerste tot en met de laatste seconde de touw tjes bijzonder strak, maar net niet té strak, in handen had gehouden. En het mag wel even gememoreerd worden dat die scheidsrechter een Nederlander was, de heer Andries van Leeuwen uit Ensche de. Er zijn vooral de laatste maanden bij belangrijke wedstrijden nogal eens scheids rechters in discussie gekomen, maar als er één slechts lovend genoemd kan wor den, dan is het die referee van gister avond. Zondag floot hij nog een kalm par tijtje bij Haarlem-RCH, woensdagavond stond hij tussen 22 beroepsvoetballers die voorwaar het klappen van de zweep ken-i nen in het voetbalvak. En hij heeft ze in toom gehouden op een manier die wer kelijk boven alle lof verheven is. De bij zonder ruwe Griffa nog niet zo lang ge leden in Bilbao gearresteerd omdat hij een scheidsrechter had gemolesteerd riep hij al direct zeer terdege tot de or de en ook later zag hij niets, maar dan ook niets dóór de vingers. En dat zon der het spel dood te fluiten. Na de rust kreeg de Spaanse linksback Rodriguez een waarschuwing, maar dat was volkomen terecht omdat diens spel tegen de Engel se rechtsbuiten Cliff Jones bepaald niet door de beugel kon. Neen, scheidsrechter Van Leeuwen liet in deze vooral niet gemakkelijke wedstrijd eens even duidelijk blijken dat er naast Leo Horn nog andere rechtsprekers van grote internationale klasse in Nederland rondlopen. En dat mocht, naar het ons I dunkt, wel eens gezegd worden. Frans Fuchs, de trainer van Feijenoord, verzoekt ons het volgende mede te delen naar aanleiding van de beschuldiging die de midvoor van deze club. Piet Kruiver, vorige week ten opzichte van deze trainer heeft geuit. Kruiver beweerde, dat Fuchs hem tijdens zijn ziekte hij zou griep hebben gehad aan zijn lot zou hebben overgelaten. Fuchs stelt hier tegenover, dat Kruiver hem tijdens de training had gevraagd Of het goed was dat hij een paar dagen in bed bleef om uit te rusten voor de grote strijd tegen Benfica. Hij voelde zich name lijk zeer vermoeid. „Er was dus geen sprake van griep", aldus Fuchs. „En boven dien, als Kruiver dan ziek was geworden had hij me dat maar moeten laten weten". Advertentie De drievoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk, de Fransman Jacques An quetil, heeft woensdag de achttiende Ron de van Spanje gewonnen. Anquetil is de eerste renner in de geschiedenis van de „Vuelta", die vanaf de eerste etappe de leiderstrui heeft gedragen. De Nederlander Bas Maliepaard, die in deze ronde uitstekend heeft gereden, eim digde in het algemene klassement als vier de. De vijftiende en laatste etappe, die de renners tienmaal over het Casa de Campo- circuit (8,7 km) voerde, werd gewonnen Een veel voorkomende situatie gister avond in het stadion Feijenoord. De Spaanse verdediging belaagd door uiterst felle Spurs. een goed gerichte voorzet in zijn gedachte, liet er ook een los, maar het schot boorde vol effect zeilde onverwacht het doel in. keeper Madinabeytia floorzag het te laat en begon pas te handelen op een moment dat het volstrekt geen zin meer had. De man verborg van diepe schaamte het ge zicht in de handen. Ofschoon linksback Henry weinig later met een flitsende trap de bal nog van zijn doellijn moest weghalen, betekende het „cadeautje" de genadeslag voor At letico. Aan de einder nam de beker steeds vastere vormen aan voor de Spurs. Maar zij zagen dat 6000 gulden waard zijnde „kleinood" nog niet. Greaves richtte net niet precies genoeg, het leer belandde in de groep fotografen. In de 34ste minuut deed hij het beter, alhoewel Dyson eigenlijk alle eer voor dit doelpunt toekomt. Zijn voorzet was zo gaaf, zo uitgerekend dat Greaves slechts de taak restte het leer het laatste tikje te geven (1-4). Even voor het einde (41ste (Vervolg zie vijfde kolom) «a, Een invasie van suppor ters van het Engelse Tot tenham Hotspur heeft van deze door-de-weekse woensdag een recorddag gemaakt voor de luchtha ven Rotterdam. In de loop van de dag arriveerden na melijk dertig extra toestel len, die ca 1500 voetballief hebbers naar de Maasstad brachten. Vóór midder nacht keerden zij al weer terug en dat betekende dat de luchthaven een extra- tje kreeg varf 3000 binnen komende en vertrekkende passagiers, dat met het normale daggemiddelde van 700 passagiers het nieuwe recordcijfer van 3700 oplevert. Het hoogste aantal dat tot dusverre werd geregistreerd was enkele weken geleden ruim 2400. De reizen werden geor ganiseerd door de suppor tersclub van de Spurs in samenwerking met een Londens reisbureau. Zij kosten de voetbalfans 85 tot 100 gulden, c.q. 130 tot 150 gulden als zij de nacht in Rotterdam doorbrach ten. Drieduizend Totten- ham-aanhangers hadden er voor ingeschreven. De meesten reisden door de lucht naar „Zestienhoven" (1500) of Schiphol (850), waar de grotere toestellen landden, de rest maakte de overtocht per boot. De British Railways heb ben daarvoor dinsdagnacht een extra boot ingezet, de „Amsterdam", en de Ne- derlandsche Spoorwegen zorgden woensdagmorgen voor extra treinverkeer. Na afloop van de wedstrijd stapten de boot-reizigers direct weer in de speciale trein, die op station stadi- on-Feijenoord op hen wachtte en hen naar Hoek van Holland bracht. De Rotterdammers ke ken woensdag met veel be grip naar het uitgelaten le gioen van Tottenham-sup porters, dat de binnenstad langzaam maar zeker ging beheersen. Blauw-wit, de kleuren van de Londense club, had de overhand in deze rood-witte stad, die zelf pas een doldwaas voet- balavontuur had beleefd. Een doelpunt zo klaar als een klontje. Dyson heeft de bal van links (rechts op de foto) haarzuiver voorgezet en Jj.mmy Greaves hoeft niet anders te doen voor een doelpunt dan zijn lin- kerwreef tegen het witte leer te drukken. (Vervolg van derde kolom) minuut) bedroeg de marge 4 goals. Dyson sloot zijn solo-actie met een hard schot af; het net in de linkerbovenhoek bolde even ver door (1-5). Potige politie-agenten en even strenge suppoosten betrokken hun plaatsen langs en op de grasmat, waardoor de door het dolle heen zijnde Spurs-aanhang slechts op een afstand aanschouwde hoe zijn fa vorieten de beker ontvingen en er ten slotte het veld mee rond renden. En ons mannetje? Hij stond bij de omhoog ge klapte spelers-ingang, als één van de ve len. Zijn geluk was compleet en kende geen grenzen. door de Fransman Guy Ignolin, die in de eindsprint de Spanjaard Onrubia ver sloeg. Beiden kregen voor de 87 km een tijd van 1 uur 59 minuten en 12 seconden. De uitslag van de laatste etappe luidt: 1. Ignolin (Fr.) 87 km in 1.59.2 met bon. 1.58.12; 2. Onrubia (Sp.) z.t. met bon. 1.58.42; 3. Van Geneugden (Belg.) 2.00.19, 4. Sorgeloos (Belg.); 5. Aerenhouts (Belg.); 6. Gambi (It.); 7. Uriona (Sp.); 8. Van Im merzeel (Belg.); 9. Jesus (Port.); 10. Leher (Fr.) allen in dezelfde tijd als Van Geneug den; 20. Maliepaard (Ned.). Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Anquetil (Fr.) 64 uur 46 min. 20 sec.; 2. Colmenarejo (Sp.) 64.49.26; 3. Pacheo (Sp.) 64.49.52; 4. Bas Maliepaard (Ned.) 64.51.26; 5. Gabica (Sp.) 64.54.17; 6. Suarez (Sp.) 64.54.33; 7. Velez (Sp.) 64.54.54; 8. Gomez del Moral (Sp.) 64.55.30; 9. Stablinski (Fr.) 64.55.51; 10. Van Tongerloo (Belg.) 64.57.08. Het puntenklassement opgemaakt aan de hand van de plaatsingen die de ren ners in de etappes hebben bereikt was voor de Nederlander Bas Maliepaard. Hij vergaarde 110 punten. Het klassement luidt: 1. Maliepaard (Ned.) 110 punten; 2. Sorgeloos (Belg.) 105 pnt.; 3. Aerenhouts (Belg.) 102 pnt.; 4. Suarez (Sp.) 89 pnt.; 5 Barrutia (Sp.) 78 punten. In Newcastle is woensdagavond het voet baltoernooi voor amateur-landenteams be gonnen. Nederland verloor in zijn eerste wedstrijd met 1-0 van West-Duitsland. Midvoor Zettelmaier scoorde het enige doelpunt in de eerste helft. De Duitse overwinning, behaald voor amper 800 toeschouwers op een zeer zwaar veld, was alleszins verdiend. In de oranje-ploeg was het verband vaak zoek, werkelijk moeilijk hebben de ongecompli ceerd spelende oranje-mannen het de Duitsers dan ook niet kunnen maken. De Nederlandse defensie heeft een half uur stand kunnen houden tegen de aanvallen van het Westduitse team. Toen kreeg mid voor Zettelmaier een vrije schietkans die hij dankbaar uitbuitte. v Voor Nederland zag het er somber uit toen doelman Van Zanten zich in de twaalfde minuut van de tweede helft moest laten vervangen. De Nederlandse goalie was voor de rust al licht gebles seerd toen hij met een van de verdedi gers in botsing kwam. Na de hervatting liep Van Zanten tegen de doelpaal op. waarna hij plaats maakte voor linkshalf Hofstee. Aangezien er geen invallers wa ren toegestaan speelde de ZAC-doelman de wedstrijd als figurant op de linkervleu gel uit. Een prachtige kans om de score op 2-0 te brengen kreeg West-Duitsland een kwar tier voor het einde. Arbiter Langdal ken de toen een strafschop toe wegens te hard spel van de Nederlandse defensie. Het schot van linksbinnen Kreh was echter zo slap dat doelman Hofstee het zonder moei te kon stoppen. Zettelmaier scheen in de laatste minuut toch nog voor die tweede treffer te gaan zorgen. Scheidsrechter Langdal floot echter af juist voordat de bal het doelvlak passeerde. V

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13