Amsterdammers vierden een uitbundige verkiezingskermis I M m Boer Koekoek: norse figuur, eenzaam in grote stad Politieke interpretaties van de verkiezingsuitslag U geeft haar Uw hart GADEGESLAGEN DOOR TELEVISIECAMERA'S Loting om enkele zetels EINDCIJFERS Recalcitrante kiezer Oproepkaarten Geen woorden maar... DONDERDAG 16 MEI 1963 15 Eerste conclusies Straatdiscussies Feest bij de KVP '1 I Boer Koekoek (Van een onzer verslaggevers) „Hij krijgt geen klomp aan de grond", zei gisteravond om negen uur nog de commentator op de Dam, maar toen boer Koekoek zich twee uur later nors en eenzaam door de mensenzee wrong teneinde in hotel Krasnapolsky voor de televisiecamera's te verschijnen, was de kennelijke onjuistheid van die vroege voorspelling al ruimschoots doorgedron gen tot de levendige verkiezingskermis in het hart van de hoofdstad, waar dui zenden mensen waren samengestroomd om de uitslagen te volgen, de politieke kopstukken aan het werk te zien en de resultaten te bediscussiëren. Voor de grote krantengebouwen op de N.Z.Voorburgwal werden uitslagen gepro jecteerd en van commentaar voorzien. In een muziektent op de Dam speelde de Am sterdamse Tramharmonie onder een hui zenhoog projectiescherm. Een landelijk ochtendblad trok vooral de aandacht door het vertonen van hardhandige Amerikaan se lachfilms. En bijna alle politieke par tijen hadden in de directe omtrek zalen gehuurd, waar de uitslagen werden be kendgemaakt. Op de trappen van Krasna- polski deinde het publiek als in een cake walk af en aan. Midden in dit democra tische rumoer stonden overal televisieca mera's opgesteld om het hele land te la ten meegenieten. Om half acht was het allemaal heel rus tig begonnen. Terwijl de eerste uitslagen binnenkwamen, betrok de harmonie „Kunst en Strijd" het balkon van de met rode vlaggen versierde Koopmanbeurs, waar de P.v.d.A. onder leiding van voor zitter Suurhoff traditiegetrouw haar intrek had genomen. Bij K.V.P. en P.S.P. instal leerde zich bandjes op het podium. Lijst trekker Hamers van Veiliger Verkeer, die er kennelijk een vrolijke avond van wilde maken, was achter zijn eerste glas bier bezig met het opblazen van reclameballon netjes. Bij de C.H.U. kortte een klein ge- Deze pagina's bevatten niet alle foto's van de nieuwe Tweede-Kamerleden, omdat bij enkele partijen nog moet worden ge loot om enige zetels. Bij de Partjj van de Arbeid moet worden geloot om drie zetels tussen de heren C. Brandsma, Heemstede, drs. J. Voogd, Haarlem, mevrouw mr. H. SingerDekker, Rijswijk, mr. H. B. Engelsman, Schiedam en J. C. Wilmans, Meppel. Om de vierde zetel van de P.S.P. moet worden geloot tussen drs. H. Bovenkerk. Haarlem, A. J. Bruggeman, Amsterdam en P. A. Burggraaf, Amsterdam Om de derde zetel van de Boerenparty zal geloot moeten worden tussen D. J. Berghegen. Wamel, en P. Voogd, Stolwijk. Bij de K.V.P. moet nog rekening worden gehouden met mogelijke voorkeurstemmen op mr. G. A. A. M. Boot, Den Haag. zeischap zich de tijd met het kijken naar de televisietoestellen die overal stonden opgesteld. Voor het C.P.N.-hoofdkwartier Felix Merites aan de Keizersgracht betrok ken potige mannen de deurwacht om on gewenste bezoekers te weren. En over de Dam en omgeving schalde de twistmuziek uit de luidsprekers. Om negen uur is de kermis in volle gang. Minister Luns begeeft zich met wap perende jaspanden over de Nieuwezijds naar het gebouw van De Tijd/Maasbode. In café Scheltema beginnen de journalis ten hun speurtocht naar boer Koekoek. In de beurs krijgt de heer Suurhoff het eerste gejouw te verwerken van op rumoer be luste jongelui, die overigens nauwelijks een kans krijgen tussen de duizenden serieuze jonge mensen. Om tien uur trekken de partijleiders voorzichtig hun eerste conclusies. De P.S.P. begint te merken, dat haar storm achtige groei aanzienlijk wordt afgeremd en spreekt naar aanleiding van P.v.d.A.- verlies en Koekoeks winst die overal bezorgde commentaren oplevert van een verscherping van de reactie. De K.V.P. constateert tevreden, dat zij haar vijftig ste zetel heeft behaald, een mededeling die de nog maar matig bezette zaal zelfs geen applausje ontlokt. Later op de avond zou dat wel anders worden. In Die Port van Cleve begint een gezelschap ordelijk bij- eenzittende V.V.D.-ers te merken dat hun verlies meevalt, hetgeen minister Toxo- peus voor de ook hier opgestelde t.v.- camera tevreden constateert. Overal zijn mensen, overal is opwinding en beweging. Op straat kon men zijn Oor te luisteren leggen bij de vaak meest won derlijke politieke discussies. Straatrede- naars verzamelen overal groepjes discus sianten om zich heen. Naarmate de avond vordert verschijnen in de zalen steeds meer politieke kopstukken, waar de tele visiecamera's onmiddellijk bezit van ne men. Minister Luns valt midden In een t.v.- gesprek met dr. De Kort en heeft direct de lachers op zijn hand. In het gedrang rond de uitslagenborden treedt een alge mene verbroedering in, waarbij alle ver schil tussen excellenties en gewone ster velingen en alle vijandschap tussen politie ke tegenstanders wegvalt. me". Van zijn Kamerlidmaatschap had de lijsttrekker zich nog geen voorstelling gemaakt: „Dat weet ik nog niet. daarvoor moet u later maar eens komen". Toen tenslotte om even over twaalf de einduitslag bekend werd, heerste er bij de K.V.P. een uitbundige carnavalsstem ming. In allerijl had men uit Den Bosch een hoempa-orkest laten overkomen. Mi nisters en politieke kopstukken werden luide toegejuicht. In het midden van een rij feestvierders, beurtelings naar rechts en links getrokken, vormde fractievoorzit ter De Kort het centrum van een hosfes- ,tijn op de klanken van „Geen woorden maar daden". In zijn kleine zaaltje zat Veilig Ver- keer-man Hamers tevergeefs achter een fles champagne te wachten tot hij tot Kamerlid zou zijn gekozen. Het feest was voorbij. Percentages Stemmen Kamer Prov. St. Kamer Kamer Prov. St. Kamer 1963 1962 1959 1963 1962 1959 1. K, P.".r.r.'r."..".:'.'...v...T,r, 31.92 32.38 31.60 1.996.862 1.954.296 1.895.914 2. Pv. d A - 27.99 29 92 30.36 1.750.808 1.806.000 1.821.285 3. V, V. D. .",v.>v.".r*.ii 10.28 10 04 12.21 643.236 605.670 732.658 4. A, R. 8.72 884 9.40 545.441 533.411 563.091 5. C. H. U. .-y.-.T..74T,t»T»T5— 8.58 845 8.11 536.521 510.105 486.429 6. C. P. N. 2.77 2 93 2.41 173.457 176816 144 542 7. S. GP. .".'.v 2.29 2.14 2.16 143.533 129.233 129.678- 8. 3.02 3.01 1.84 189.020 181.417 110.449 9. Lib. Staatspartij 0.36 22.350 10. Chr. Nat. Volkspartij 0.03 0 02 002 1.845 1.350 1.317 11. 0.01 872 12. 0.60 37.436 13. 0.21 13.092 14. G. P. V. 0.74 0.69 0.66 46.273 41 788 39.972 15. Lib. Unie/Veilig Verkeer 0.34 20.978 16. 2.13 0 19 065 133.094 11.649 39423 17. Volksreferendum 0.01 835 Ov. lijsten in '62 en '59 1 39 0 58 83.875 34 723 100.00 100 00 100 00 6.255653 6.035.610 5.999.531 Lijst Waqenaar CBruggr.) 058 34.723 Prot Chr. Gr 0 66 39 681 Samenw Chr Gr 0 13 8.152 Vrije Burqers 0 52 31.247 Warf IHburpprs 0 03 1.764 Lijst Groen (Nat Unie) 0 05 3 031 1 39 0 58 83.875 34.723 Voor een iuiete veraelükinq ven de uitslaaen van deze partijen met 1959 en 1962 dient er rekening mede te worden oehouden dat deze partijen in 1962 in de provincies Noordbrabant en Limburg gecombineerde lijs ten hebben inoedïend De verkreaen stemmen zijn in 1962 onder Overiqe lijsten" opqenomen. De verdeling is uit de uitslanen van 1959 onoeveer als volqt te herleiden AR 0,42%, C.H.U. 0.34%, G.P.V. 0.03% n 1959 P N C U. |n 10SO P i M De kiesdeler was 41.704-53/150. Boer Koekoek zwerft eenzaam rond. In een hotel In de Kalverstraat, waar zijn vrouw zit, Iaat hij zich fotograferen door de pers. Daarbuiten wordt hij vrijwel niet herkend en li.ikt hij zich niet erg op z'n gemak te voelen. Na een uur lang spoor loos te zijn geweest, verschijnt hij om middernacht eindelijk in „Kras", tot op luchting van Arie Kleywegt en Jan de Visser, die zich voorbereiden op een af sluitend televisie-interview met de politie ke kopstukken. „Waar heeft u vanavond de uitslagen gevolgd?", vroegen wij de heer Koekoek. Zijn antwoord luidde: „Ik heb ze niet kunnen volgen, ik weet de uitslagen niet. Ik weet alleen dat wij de grote winnaars geworden zijn, zoals ik voorspeld had". Zijn grote winst, vergeleken met 1959, verklaarde boer Koekoek, die zich opval lend terughoudend, om niet te zeggen nors-verbeten toonde, uit het feit „dat het beleid steeds dirigis+ischer is geworden" en dat ook de stedelijke bevolking zich wil verzetten „tegen dwang en dirigis- Advertentie Geef haar dan ook de mooiste ring Geef haar 'n CONSTANT-verlovings- ring, dan geeft u het beste wat er is. Voor iedere vinger een ring bij het huis met het carillon grote houtstraat 49 Tal van topfiguren uit de Nederlandse politiek hebben gisteravond commentaar gegeven op de uitslag van de verkie zingen voor de Tweede Kamer. Hun ge voelens waren uiteraard verschillend, maar er was toch eigenlijk weinig ver schil in de interpretatie.van de uitslag. Minister-president De Quay herinnerde aan de woorden: „prijs de dag niet vóór het avond is", constateerde dat het al avond was en stelde vast dat de K.V.P. een vrij belangrijke winst had gehoekt. Het verlies dat de V.V.D. heeft geleden noem de hij minder dan een maand of twee ge leden kon worden verwacht. De vele kleine partijen hebben zijns in ziens ten koste van de grotere gewonnen. Die kleine partijen zullen echter naar zijn oordeel geen bijzondere invloed kunnen oefenen op de toekomstige politieke lijn. Minister Veldkamp vindt dat de opposi tie electoraal heeft gefaald. „Ik betreur het echter wel als de achteruitgang van de P.v.d.A. de vooruitgang van de P.S.P. be tekent," zo vervolgde hij. Daardoor zou den er krachten in het parlement komen, die dr. Veldkamp als minder democratisch ziet. Met de uitslag voor zijn eigen partij, de K.V.P., verklaarde dr. Veldkamp bij zonder verheugd te zijn. Wij zijn ons-zelf gebleven en we hebben aan kracht niets ingeboet. Als totaliteit geldt dit ook voor de confessionele partijen tezamen, hoewel wel eens beweerd is dat de confessionele partijen een gevaar voor de democratie zouden betekenen zo besloot dr. Veldkamp met zonder enige spot. Te weinig contact De heer Lankhorst verklaarde dat in de kleinere gemeenten de groei van de P.S.P. niet tot staan is gekomen; in de grote ge meenten is hier en daar een stilstand of Een 52-jarige inwoner van Soest kwam gisteren in het stemlokaal, gaf zijn oproe- pingskaart af, maar stopte zijn stembiljet in zijn zak. „Ho," zei de voorzitter van het stembureau, „U mag het stembiljet niet meenemen." „Dat doe ik wel," zei de kiezer, „Ik wil op deze wijze proteste ren tegen het kiessysteem, dat ik niet juist vind. Op alle vergaderingen van po litieke partijen ben ik geweest, maar mijn vragen worden nooit beantwoord." „Daarmee heb ik niets te maken," zei de voorzitter, die het stembiljet terugeis te. Toen de man dit niet wilde geven, sloot de voorzitter de deur van het stem lokaal en lieUeen politieman aanrukken. De politieagent noteerde naam en adres van de kiezer, waarna deze het biljet in leverde, maar ook zijn oproepingskaart te rugvroeg. De ruil kwam tot stand. Later kwam de man terug. De voorzitter waar schuwde hem en wees hem op de Kieswet, die een boete van 300 voor dergelijke ge vallen in het vooruitzicht stelt. De man stak het biljet weer in zijn zak, met het gevolg dat weer de deur op slot ging en weer een politieman kwam opdagen. Ten slotte verscheurde de kiezer zijn biljet en zei: „Ik blijf tot vanavond 7 uur." Dat mocht natuurlijk, want dat mag iedereen. Om 7 uur ging de recalcitrante kiezer huiswaarts. een teruggang. De vérklaring daarvoor is: de verhouding tussen leden en kiezersTigt bij de P.S.P. ongeveer één op 60, bij de aridere partijen ongeveer een op twintig. De P.S.P. heeft niet de beschikking over een communicatiemiddel, heeft geen eigen dagblad. In de grote steden moet de P.S.P. proberen een beter contact met de kie zers te leggen. Mr. Biesheuvel (A.R.) zei: „Wij heb ben een klein beetje moeten boeten voor de eerlijke en moedige politiek die we hebben gevoerd. Overigens vind ik van de verkiezings uitslag, zoals die op het ogenblik hier voor ons ligt het allerbelangrijkste dat tot uit drukking is gekomen dat het beleid zoals dat in de afgelopen jaren in de Kamer door de socialisten is bekritiseerd geen weerklank heeft gevonden bij het kiezers korps". Over de heer Koekoek zei hij: „Ik geloof dat. het belangrijk is dat het Nederlandse volk, waaraan een aantal kie zers nu zijn sympathie heeft betuigd, merkwaardig genoeg vooral ook in de stad, het optreden van de heer Koekoek eens in het parlementaire leven kan meemaken." Dé heer Biesheuvel vindt het ook van grote betekenis, vooral voor de niet-agra- riërs, dat nu tot hen ééns het besef gaat doordringen, in sterkere mate dan in de afgelopen jaren, dat we in Nederland met een groot agrarisch probleem hebben te kampen. Hier is niet alleen sprake van verzet tegen het landbouwschap, hierin komt ook tot uiting een toenemend extre misme op een aantal plaatsen op het Ne derlandse platteland, als gevolg van de slechts inkomensit.uatie bij een groot aan tal Nederlandse landbouwbedrijven. Steun voor beleid De voorzitter van de V V.D., prof. dr. P. J. Oud, zei, dat zijn voorlopige in druk is, dat deze uitslag steun is voor het beleid, dat het kabinet heeft ge voerd. „Ik zou zeggen dat deze verkiezing be paald geen aanwijzing geeft om weer een kabinet te gaan vormen met de Partij van de Arbeid en ik zou denken, dat de uit slag voor de K.V.P. bepaald geen reden is om te menen, dat zij tot de samenwer king met de Partij van de Arbeid zou moeten terugkeren. Naar mijn mening blijkt uit de uitslag ook, dat de kiezers wel duidelijk is geworden, dat er een zeer sociaal beleid kan worden gévoerd door een kabinet, waarin de P.v.d.A. geen deel heeft en de V.V.D. wel." Mevrouw Haya van Someren-Downer, lid van de Tweede Kamef voor de In Zwolle blijkt een abnormaal groot aantal oproepen tot stemmen meer dan honderd niet bezorad te ziin door de PTT. In een van de wijken is het voorgekomen dat jongens op roepkaarten in de goot vonden en als nog bij de geadresseerden in de bus deponeerden. Bij een van de stem bureaus kwam een mevrouw met een besmeurd biljet. Zij gaf als verklaring dat de melkboer haar dat had thuis bezorgd. Hij had de oproep op straat gevonden. Tot degenen die geen op roep ontvingen behoorde de burge meester van Zwolle. V.V D„ zei, dat bij de vorige Kamerver kiezingen de grootste klappen het meest in de grote steden heeft gekregen. Nu er een duidelijk herstel is, is dit ook weer het sterkst in de grote steden geweest. „Ik zie dit als een vingerwijzing in de goede richting, als een votum van ver trouwen voor de huidige coalitie en als een aanwijzing tot een voortzetting van dit beleid. Ons herstel zou veel groter zijn 'geweest als er geen splinterpartijen wa ren geweest." Teleurgesteld Prof. dr. ir. A. Vondeling, fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer was bijzonder teleurgesteld over het stemmenverlies van zijn partij. „Blijkbaar hebben wij het in de ogen van de kiezers niet zo goed gedaan, als we hadden gehoopt", zeide hij. „De V.V.D. is nogal teruggelopen". Hij weet de aanhang van de boerenpar tij in de steden voorlopig aan acties van enkele publiciteitsorganen, anders was het onmogelijk geweest om op zo korte ter mijn voor een nieuwe partij één percent in deze gebieden te halen. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese commissie te Brussel die, in gezelschap van zijn kabinetschef, Alfred Mozer, uit Brussel was overge komen om in de Koopmansbeurs te Am sterdam de bijeenkomst van de P.v.d.A. mee te maken, noemde het resultaat van de verkiezingen teleurstellend. Niet alleen voor zijn partij. Hij vond het vooral teleurstellend, dat de splinterpar tijen zoveel stemmen hebben weten te be halen. Hij vond het verontrustend, dat rede lijke argumenten op de boeren blijkbaar weinig invloed hebben en dat sentimen ten in hoge mate een rol schijnen te heb ben gespeeld. Hij zag een overeenstem ming met de crisisjaren, dat wil zeggen: een ontevredenheid, die zich niet uit in constructief meewerken aan de grote par tijen met hun agrarische programma's, maar in demagogie, die nog zoveel in vloed heeft. Gunstig antwoord De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B Rool- vink. vond een belangrijk punt van de ze uitslag „dat de grondslagen van de huidige regeringscombinatie bepaald niet zijn aangetast". Hij trok twee conclusies uit de uitslag, namelijk „dat de oppositie, die toch al le moeite heeft gedaan om het regerings beleid in een kwaad daglicht te stellen geen gunstig antwoord van het Nederland se volk heeft gekregen"' en ten tweede „dat de kleine groeperingen -op één na niet veel voet aan de grond hebben ge kregen". De voorzitter van de A.R.P. dr. Berg huis. noemde het verschijnsel van de splinterpartijen „een ontwikkeling, waar op we in de toekomst de aandacht moe ten richten". In het uitbrengen van de stemmen op deze kleine partijen meen de hij een zekere opstand tegen de po litieke orde te moeten zien. De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, wees op de moeilijkheden in het vernieuwingsproces binnen deze partij en was er content over, dat dit proces niet tot ernstige verliezen heeft geleid. Hij noemde het verlies van de P.v.d.A. „ontstellend". In welke partijsamenstelling een nieuw kabinet tevoorschijn zal ko men, kon hij op dit moment natuurlijk nog niet zeggen, maar dat het beleid van de afgelopen vier jaar duidelijk moet wor den voortgezet, stond voor hem als een paal boven water. De C.P.N.-lijsttrekker Paul de Groot zei: „ons partijbestuur meent, dat de C.P.N. ook gedeeld heeft, voor een deel, in de algemene teruggang der linkse Te Rilland Bath kregen twee kie zers een stembiljet, waarop de namen van de te kiezen partijen ontbraken, tenyijl wel de gebruikelijke paraaf van de voorzitter van het centraal stembureau aanwezig was. Een van hen loste het probleem op. door de naam van de partij van zijn keuze in te vullen, hetgeen echter pas bij het tellen der stemmen werd ontdekt, zo dat het biljet ongeldig was. De andere kiezer maakte de voorzitter van het stembureau op het blanco biljet op merkzaam, waarna hij een nieuw bil jet kreeg. Een kiezer in Schoonhoven schreef dwars over zijn stembiljet „geen woor den, maar daden". De leden van het stembureau deden deze daad met wei nig woorden af: ongeldig. partijen in vergelijking met de staten verkiezingen van 1962". Dit moet vooral geweten worden aan oorzaken van inwendige aard in de par tij, zoals het overlijden en ziekte van lei dende figuren, die een vermindering van agitatie tengevolge hebben gehad. Alles bij elkaar genomen zijn de voorwaarden voor de partij in de Tweede Kamer ver beterd ten opzichte van de tegenwoordige toestand, aldus de heer Paul de Groot. De heer Koekoek had verklaard, dat hij en de zijnen drie zetels zouden behalen. „Het zijn er ook drie geworden". Hij zei buitengewoon tevreden te zijn „dat uit eindelijk het volk begrijpt, dat het diri gisme verkeerd is. Niet alleen voor de boeren, ook voor de middenstand. De ruim 9.000 in Amsterdam behaalde stemmen ko men stellig uit middenstandskringen. Dat zijn geen woorden, maar daden", aldus de heer Koekoek. Minister Toxopeus verklaarde: „Ja, ik ben werkelijk tevreden". De winst van de V.V.D. in 1959 is door hem altijd als een conjunctuurverschijnsel be schouwd We hebben heel wat tegenslag gehad. Hij vond het heel belangrijk dat de V.V.D. de derde partij is gebleven. De heer Suurhoff had het verlies van zijn partij niet voorzien. Ik trek de conclusie dat het blijkbaar de P.v.d.A. niet gelukt is haar zeer ge rechtvaardigde kritiek op het beleid-De Quay voldoende over het voetlicht te krijgen." Hij noemde het merkwaardig dat als men de percentages van de vier regerings partijen bijeentelt men tot een verlies komt van 1,8 percent van het totale stemmenaantal, terwijl het verlies van de oppositiepartij een votum van vertrouwen van de kiezers inhoudt in het gevoerde regeringsbeleid want twee vande rege ringspartijen hebben ook een niet onaan zienlijk verlies geleden. Bedenkelijk achtte de heer Suurhoff dat snipperpartijen bij hun propaganda de ge luiden hebben laten horen die nogal ten deren in autoritaire en ondemocratische richting. Niet vergeten moet zijns inziens ook worden dat een deel van het kiezers korps sterk geneigd is geweest om op niet helemaal serieuze kandidaten te stemmen. In het verleden hebben wij „Had-je-me- maar" gehad, „Zuurbier" en ik weet niet wie „Ik heb niet de geringste aarzeling om hier ook heel ronduit en duidelijk te zeggen dat ik de heer Koekoek en zijn par tij bepaald niet als een serieuze politieke partij weet aan te merken. Dat zal straks in de kamer wel voldoende blijken". Hij sprak dan ook van een „nederlaag van de democratie".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15