VERRASSING VAN STEMBUSUITSLAG ZETELVERDELING Opgewekte Cooper draait al een etmaal om de aarde HET WEER Drie Britse militairen verdronken Cees Pelt r MEUBELSHOW v. DUIVENBODEN P.S.P, wint twee zetels, C.P.N. één en V.V.D. verliest drie kamerzetels Boerenpartij doet intrede met 3 man Eén experiment mislukte Kind overleden na mishandeling va 12.95 Bewijs van goed. gedrag voor Koekoek lacht DE QUAY IS TEVREDEN ARTIF0RT, LE0LUX en TESSIRANKSTELLEN ONGELOOFLIJK JAPONNEN HOUSE OF IRELAND PARTIJEN Kamer 1963 Kamer 1959 ieë MORRIS "èefore you êuy! SUÊDE EN NAPPA VESTEN Kans op regen 1. K. V. P. 2. P v. d. A. 3. VVD 4. A. 5. C. H U I 6. C P N 7. S. G P 1 8. P. S P. 9. Lib Staatsoartii 10. Chr Nat Volkspartij 11. Lijst Grol 12. Econ. Appèl 13. Nw-Dem Partij 14 G P V 15. Lib. Unie/Veilig Verkeer 16 Boeren 17. Volksreferendum 50 43 16 13 13 4 3 4 49 48 19 14 12 3 3 2 150 150 In de krant van heden: Rijwielen-Bromfietsen-Scooters kreidler bromfietsen Het woord is aan ENGLISH ELECTRIC WASAUTOMATEN Demonstratiecentrum Kennemerland 48e JAARGANG NUMMER 161 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oez-orging tot 7 u.| 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DONDERDAG 16 MEI 1963 Verschijnt dagelifks beh. ron- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING - -i----R~l»f«i«ehrf Ilmuidem 1. Kosali Uitgave, Grafische Bedrijven Damiete N.V, Grote Houtstraat 98. Haarlem Directie. P. W. Peerehoom eu Mr. Ft. C. van der Mije P. v. d. A. verliest vijf zetels De heer H Koekoek (links) in gesprek met de tweede man op zijn lijst, E. J. Harmsen. Niemand in Amsterdam wist gistravond wie als derde voor de Boerenpartij in de Kamer zou komen. i De grootste verrassing, die de ver kiezingen van gisteren hebben opge leverd is wel het grote verlies van vijf zetels voor de Partij van de Arbeid en de winst van boer Koekoek, die thans, samen met nog twee van zijn aan hangers, zijn intrede in de Tweede Ka mer zal doen. De V.V.D. heeft drie zetels verloren, hoewel haar stemmen- aantal, vergeleken bij dat van verleden jaar bij de verkiezingen voor de Provin ciale Staten, op een licht herstel wijst. De P.S.P. kan bogen op een winst van twee zetels, waardoor haar fractie in de Tweede Kamer wordt verdubbeld. Het verlies van de Anti-Revolutionaire Partij is ongeveer gecompenseerd door de winst van de Christelijk Historische Unie. De K.V.P. is nu veruit de grootste partij met vijftig zetels. Opmerkelijk is. dat zij in het zuidelijk deel van het land stemmen verloor, maar in het noorden vooral in de grote steden, winst hoekte. Ook de C.P.N. ging vooruit, als men haar stemmenaantal vergelijkt met dat van 1959. Het stemmenaantal van ver leden jaar bereikte zij echter niet. Minister Luns en prof. De Quay sta- j vreugde niet onder stoelen of banken, ken gisteravond In Amsterdam hun I Er heerste een uitgelaten stemming bij de K.V.P. CAPE CANAVERAL (Reuter,AFF) Vanmiddag om kwart voor twee begon de Amerikaanse ruimtevaarder Cooper aan 7,i,in zestiende omwenteling om de aarde Hoewel er gistermiddag een misverstand heerste over de temperatuur in Coopers cabine, tengevolge waarvan hem na zijn eerste omwenteling werd meegedeeld, dat hij nog ten hoogste zes rondjes zou kun nen maken, en hoewel één van de experi menten die Cooper moest uitvoeren mis lukte, is men op Cape Canaveral zeer te vreden over het verloop van de vlucht. Na de zeventiende omwenteling zal van middag worden beslist of Cooper zal lan den of dat hij de vastgestelde 22 omwen telingen zal volmaken. Vanmorgen genoot de astronaut acht uur slaap, terwijl zijn capsule met een snelheid van 28.000 km/uur om de aaide draaide, op een hoogte die varieert var, 160 tot 267 kilometer. De omlooptijd be draagt ongeveer 88 minuten. Tijdens de eerste 7 minuten van de vlucht zond Coopers televisiecamera dui delijke opnamen naar de aarde. Men kon van zijn gezicht lezen, dat hij het meeste last had van de sterke druk waaraan "nij was blootgesteld. Cooper meldde echter, dat hij zich uitstekend voelde en dat is zo gebleven. De artsen aan de waame- mingsapparatuur. die o.m. hartslag en Advertentie BARTEUORISST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDttSTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235Sb Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking met morgen in de loop van de dag dag hier en daar wat regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. ademhaling registreert, vonden dit in hun waarnemingen bevestigd. Tijdens de eerste omwenteling, toen Coo per de mededeling kreeg dat zijn vlucht na de eerste fase van zeven ronden zou worden beëindigd, is er op Cape Canave ral waarschijnlijk een fout ontstaan in de registratie van de temperatuur in de ca bine. Deze temperatuur was „aan de hoge kant, maar niet alarmerend" zo werd ge meld. Cooper zelf meldde echter een la gere temperatuur. Tijdens de zevende ron de kreeg hij opdracht zijn vlucht voort te zetten tot tenminste zeventien ronden (de tweede fase van de vlucht). De ruimtevaarder is gistermiddag en vannacht druk bezig geweest met het uit voeren van opdrachten. Hij stond bijna voortdurend in radiocontact met de ver schillende waarnemingsstations op aarde. De enige teleurstelling was het ï-isluk- ken van het uitwerpen tijdens de derde omwenteling van een oranje, zichzelf op blazende ballon, die gedurende IV2 omwen teling door de cabine op sleeptouw nad moeten worden genomen. Door deze proef hadden geleerden te weten kunnen komen, hoeveel lucht de ruimte op die hoogte be vat. Drie andere experimenten gelukten wel Zo wierp Cooper een zilveren bol uit met aan weerskanten een sterke schijnwerper. Hij nam deze lichten waar op afstanden tot 25 km. Deze proef heeft betrekking op het vraagstuk van het schatten van af standen in de ruimte, met het oog op een „rendez-vous". Voorts slaagde de ruimtevaarder er in. toen hij met 'n snelhéid van 28.000 km over Zuid-Afrika vloog, 208 km. onder zich in Bloemfontein een batterij zeer sterke lam pen te ontdekken, die gedurende drie mi nuten brandde. De recherche in Haarlem heeft een 33- jarige vrouw uit Haarlem aangehouden die ervan verdacht wordt haar tweejarige zoontje Jeroen zodanig te hebben geslagen dat het kind aan de gevolgen is overleden. De vrouw, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, is ingesloten. De vrouw heeft bekend het kind gesla gen te hebben. Het jongetje had haar volgens haar verklaring geïrriteerd, waardoor zij tijdêns het straffen haar zelf beheersing zou hebben verloren. Later op de dag had zij haar zoontje aangetroffen op de overloop, waar het kind gevallen was. 's Avonds is het jongetje overleden. Omdat de geconsulteerde huis arts geen doodsoorzaak kon vaststellen heeft de politie het lijkje in beslag geno men, waarna het naar het Grote Gasthuis werd overgebracht. Tijdens de hier ver richte sectie bleek dat de dood veroorzaakt was door „stomp geweld van buiten". De kiezers hebben zich dus duidelijk uitgesproken ten gunste van het beleid van het kabinet-De Quay. Op grond hier van zijn de kansen toegenomen, dat het beleid 'van dit kabinet in de komende vier jaren in algemene lijn wordt voortgezet. De uitspraak van de kiezers zal ertoe bij dragen, dat de kabinetsformatie wellicht niet al te lang behoeft te duren. Dit wil niet zeggen, dat geen politieke knelpunten zijn te verwachten. Dat de drie confessionele partijen elkaar zullen vasthouden ligt voor de hand. De Partij van de Arbeid zal door een zure appel moeten heenbijten. In 1959 kon de socialis tische partij nog met enig recht zeggen, dat de overige partijen haar buiten de regering wilden sluiten. Thans zal deze partij zelf moeten kiezen of zij aan de regering wil deelnemen dan wel in de op positie wil blijven. Neemt zij deel. dan zal dat niet mogelijk zijn zonder vergaan de concessies harerzijds. Zij heeft zich feitelijk reeds tc zeer gebonden aan het programma „om de kwaliteit van het be- Dit alles maakt het waarschijnlijker, dat de V.V.D. in het kabinet vertegen woordigd zal blijven. Hierbij doet zich overigens nog het moeilijke punt van de commerciële televisie voor. De V.V.D. heeft zich in de verkiezingstijd zeer duide lijk uitgesproken voor commerciële tele visie. Zal zij bereid zijn tot een compro mis aan de confessionele partijen? Overigens kan de teruggang van de V.V.D. nauwelijks worden geïnterpreteerd als ontevredenheid van de liberale kie zers over het kabinetsbeleid als zodanig. De ontevredenheid aan liberale zijde gold veeleer de houding van enkele liberale bewindslieden. Dat men deze ontevreden heid niet zwaar mag wegen, hlijkt duide lijk uit het herstel van de V.V.D sinds vorig jaar en uit het feit, dat de liberale splinterpartijtjes geen voet aan de grond hebben gekregen. Intussen wettigt de overwinning van de K.V.P. de verwachting, dat de koningin een K.V.P.'er als kabinetsformateur zal aanwijzen. Men zou zich niet eens zo erg behoeven te verbazen, als dit prof. De Quay zal blijken te zijn. Dit wil niet zeg gen, dat de premier in het nieuwe kabi net zal terugkeren. Reeds enkele keren heeft hij ondubbelzinnig laten blijken daar weinig voor te voelen. Als andere K.V.P.- formateur zou minister Veldkamp zijn te noemen, maar deze bewindsman is veel minder een nationale figuur dan prof. De Quay. Voordat echter een kabinetsformateur kan worden aangewezen, dienen de frac ties een fractievoorzitter aan te wijzen. De meeste fracties zouden dit vandaag doen. Het is te verwachten, dat in de K.V.P. dr. De Kort en in de P.v.d.A. prof. Vondeling zullen worden herbenoemd In de V.V.D. zal mr. Toxopeus prof. Oud opvolgen en in de C.H.U. mr. Beernink de heer Tilanus. Onzeker is nog, wat de A.R.-partij zal doen. Als mr. Biesheuvel fractievoorzitter zou worden, zou hij een groot aantal van zijn Europese en agrarische functies moe ten opgeven. Zou de heer Smallenbroek worden benoemd, dan kan deze geen lid blijven van Gedeputeerde Staten van Drente. De winst van de Boerenpartij is te ver klaren uit de ontevredenheid van de boe ren en in de steden die van kleine handwerkslieden en middenstanders tegen de P.B.O. Degenen die op de Boerenpartij van de heer Koekoek hebben gestemd, hebben dus de bedoeling „tegen het zere been te schoppen". In de gemeente Hoogeveen heeft de Boerenpartij niet minder dan 2 percent van de stemmen behaald. In die gemeente ligt, zoals men nog wel zal weten, de buurtschap Hollandscheveld, waar in het begin van het jaar de karabijnbrigade van de rijkspolitie een aantal boerderijen heeft ontruimd, omdat de eigenaars weigerden de heffingen van het Landbouwschap te betalen. De klappen die toen gevallen zijn dreunen nu nog na. Wie heeft uiteindelijk deze klappen moeten opvangen? Het merkwaardige feit doet zich voor dat de tik uiteindelijk, over de V.V.D. heen, op het hoofd van de P.v.d.A. is terechtgeko men. Want wat de liberalen aan rechts hebben verloren, hebben zij, zo te zien, ter linkerzijde gewonnen. Het „nieuwe ge zicht" van de partij heeft dus kennelijk effect gesorteerd en de bewering van de nieuwe fractievoorzitter van de V.V.D.. mr. Toxopeus, dat de opgaande lijn is hervat, is blijkbaar niet zo maar een schot in de lucht. In dit verband is het echec van de Liberale Staatspartij van ridder Van Rappard opmerkelijk. Zelfs in zijn eigen gemeente Gorinchem heeft de eerste burger niet meer dan 3.5 percent van de stemmen gekregen, tegenover de V.V.D. 9,4 percent. Wat de protestants-christelijke partijen betreft: de winst van de één is het verlies van de ander geweest. De kleine groei van het protestantse element in de Kamer kwam tenslotte in de vorm van de heer Jongeling van het Gereformeerd Politiek Verbond, wie een beter lot beschoren is geweest dan de heer Lamng, vier jaar geleden. Weerrapporten L 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 25 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 4 Kennemer Kruimels r5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving ,..,....5, 6 Films 6 In de Vishal en op zee 6 Kunst 9 Horen en Zien L 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Sport 11 Verkiezingsuitslagen 15, 17, 19,21, 23 Topsti 11 Feuilleton 25 Luidsprekers H Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina s In Weert zijn vanmorgen drie Britse mi litairen in de Zuid-Willemsvaart verdron ken nadat hun auto bij een botsing in het water was gedrukt. Een vierde inzittende, eveneens een Brits militair, is zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Weert over gebracht. De namen van de slachtoffers zijn nog niet bekend. Advertentie ïfciNAfcL SLOOlt-RS, ZüNDAPP Rijksstraatweg 397-399 - Tel. 5309i Advertentie SPAARNE 11 t.o. DAMSTRAAT TEL. 13608 EXPOSEERT DE NIEUWE COLLECTIE Complete Interieurverzorging GED. OUDE GRACHT 108 KRUISSTRAAT 22 Advertentie satijn katoen maat 44 t/m 52 5 AC leuk - vlot - charmant i99 maat 38 t/m 44 ALLEEN Gen. Cronjéstr. 139 A hk Dr. Leydsstr. Telefoon 57234 De Stembus: Een koekoeksei wordt wel eens een fractiegroter dan men zou ver wachten. Advertentie Dagelijks gedemonstreerd bij ZEESTRAAT 6 - TEL. 5462 - BEVERWIJK Van een aardverschuiving is ook ditmaal bij onze parlementsverkiezingen weer geen sprake geweest. Opnieuw is bij deze stem busstrijd gebleken dat Nederland zich mag verheugen in een politieke stabiliteit die onder de huidige tijdsomstandigheden merkwaardig mag heten. Alleen al het feit dat wij ons in meerdere of mindere mate opwinden over een vooruit- of achteruit gang in stemmental van één of twqe per cent, of zelfs van tienden van een per cent, kan men beschouwen als een com pliment aan de onwrikbaarheid van de po litieke overtuiging, die verreweg de mees te Nederlandse kiezers er op na houden. Onder deze omstandigheden is het ver lies, dat de Partij van de Arbeid gisteren heeft geleden, een achteruitgang van het stemmenpercentage van 30,36 bij de vori ge Kamerverkiezingen, tot 27,99 nu, een nogal opzienbarende gebeurtenis. Dit ver lies is des te merkwaardiger omdat het volgt op een periode van vier jaar oppo sitie, terwijl zo'n periode gewoonlijk leidt tot stemmenwinst. Men mag hieruit dan ook, naar onze mening, gerust conclude ren dat de wijze waarop de P.v.d.A. haar oppositie heeft gevoerd niet zeer geslaagd is geweest; vooral tijdens het fractielei derschap van de heer Burger ontbrak daar inderdaad nogal wat aan en de partij heeft daar nu de rekening voor gepresenteerd gekregen. Een deel van de teleurgestelde aanhang van de P.v.d.A. is nu blijkbaar overgelopen naar P.S.P.; vermoedelijk dat deel van haar aanhang dat een positievere houding van de partij ten aanzien van de vraagstukken van ontwapening en, op na tionaal gebied, beperking van de defensie uitgaven had verwacht. De verdubbeling van het aantal P.S.P.-zetels in de Kamer zal dan ook in de meeste gevallen wel niet betekenen dat de (eventuele) opposi tie van de P.v.d.A. in de volgende zit tingsperiode meer steun zal krijgen uit de hoek van de P.S.P. De ideologische ver schillen tussen beide groeperingen zijn daar toch te groot voor. De stembusuitslag is, alles bijeen geno men, bepaald niet ongunstig voor de groep der regeringspartijen uit de afgelopen pe riode. Van haar totaal van 94 zetels heeft die groep er twee verloren, een verwon derlijk klein verlies als men bedenkt hoe weinig populair de daden van dit kabinet, vooral in de eerste jaren van zijn be staan, Zijn geweest. Dat dé V.V.D. drie van haar 19 zetels heeft verloren, is door haar lijstaanvoerder, minister Toxopeus, terecht gekarakteriseerd als het wegval len van de „conjunctuurwinst" van 1959; niettemin is het een feit dat deze partij er ondanks haar verwoede actie voor com merciële televisie (waarnaar het kijkers publiek volgens haar zo zou verlangen) niet in is geslaagd, haar „losse klanten" tot „vaste klanten" te maken. De •groei van de K.V.P. met een-derde percent van het stemmental kunnen wij niet zo indrukwekkend vinden als de mi nister-president hem heeft genoemd. Maar komend na vier jaar van een bewind waar in de K.V.P. de boventoon heeft gevoerd en waarmee lang niet iedereen gelukkig was, is dit wel een uiting van bijzondere kiezerstrouw. Overigens was het opvallend dat het stemmental voor de K.V.P. juist in verscheidene zuidelijke gemeenten ach teruit is gelopen, terwijl die achteruitgang elders meer dan goed is gemaakt. Anti-revolutionnairen en Christelijk-his- torischen zullen wel van opvatting ver schillen over de vraag of de stembusuit slag waarbij (als men het zo mag stel len) de A.R. een zetel aan de C.H. ver loor, wel of niet bevorderlijk is voor een nauwer samengaan van deze partijen. Maar misschien mag men wel conclude ren dat hun samenwerking vóór <-n bij deze verkiezingen in elk geval tot resul taat heeft gehad dat de twee fracties, bij een geteld, onverzwakt uit de strijd zijn gekomen. Wij betreuren het niet, en het verbaast ons evenmin, dat de meeste nieuwe splin terpartijtjes geen schijn van kans heb ben gehad. Wel betreuren wij het, dat de mededinging van deze groepen onge veer honderdduizend stemmen verloren heeft doen gaan. En natuurlijk betreuren wij het ook, dat de boerenpartij er in geslaagd is, in het parlement drie Koe koekseieren te leggen. Men moet name lijk vrezen dat dit ook afgezien van de naam van de partijleider ware koekoekseieren zullen blijken te zijn, want wat deze „vrije boeren" tot dusver bui ten het parlement gezegd en gedaan heb ben doet het ergste vrezen omtrert hun begrip van vrijheid in een parlementaire democratie. Maar misschien kan het zijn nut hebben, voor de andere partijen en voor de nieuwe regering, dagelijks te moeten constateren, waartoe de ontevre denheid van 133.000 boeren en middenstan ders met een al te reglementair bewmd kan leiden. Hoe die nieuwe regering er zal uitzien, is op dit moment nog een open vraag En gezien de Nederlandse traditie op het gebied van kabinetsformaties zal het mis schien nog wel enige maanden een open vraag blijven. Maar het zou ons niet ver wonderen als er, na de gebruikelijke lan ge en moeizame onderhandelingen, een nieuw kabinet te voorschijn zou komen dat, wat de politieke samenstelling betreft, sprekend lijkt op het huidige. Die gelij kenis zal echter niet gelden voor de per soonlijkheden waaruit het zal bestaan, want verscheidene van de zittende minis ters hebben al te kennen gegeven dat zij niet wensen terug te keren. En daar ook in de bedde Kamers van ons parle ment vele oude vertrouwde figuren plaats gaan maken voor nieuwe en veelal jon gere, zal het Binnenhof dit najaar in elk geval een sterk veranderd beeld gaan op leveren. En dat kan op zichzelf een gun stige, want verfrissende, ontwikkeling zijn.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1