Uit!... qo&cL urn Belastingen in Frankrijk gaan drastisch omhoog LEXINGTON W ereldnieuws Vinding van grote betekenis voor de huisvrouw! Italiaanse fysicus Martelli beschuldigd van spionage Dictator Duvalier blijft in functie Singapore bestelt regen in Sydney raatótoel Peking Topconferentie van Afrikaanse landen Proces-Pouillon verdaagd tot 21 mei Kroesjtsjev stelt het Westen teleur Soeslov spreekt voor Moskou met DONDERDAG 16 MEI 1963 Vliegtocht naar Parijs gisteren afgelast Gaat u met vakantie? Op de Cri Steïïweg Uitgaven voor kernmacht worden gecamoufleerd Slamat Djalan, om eelt on der Uw voeten te verwijderen! Slamat Djalan, Uw lik doorns verdwijnen spoor loos, pijnloos! Slamat Djalan, afdoende tegen lastige kalknagels! Slamat Djalan, tegen ver moeide en branderige voe ten! Verkrijgbaar bij Uw drogist. Burgemeester van Parijs als eregast in Madrid Bezwarend materiaal gevonden bij huiszoekingen Franco en Salazar zijn het roerend eens geworden Waswater nu zo zacht als Meiregen De kernstop-impasse Vergulde pil Cl GAR ETTES AMERICA'S BESTTOBACCOS PORT-AU-PRINCE (Reuter'AP) Pre sident Frangois Duvalier van Haiti heeft de geruchten dat hij op het punt zou staan uit het land te vluchten, tegengesproken. Duvalier, wiens ambtstermijn van zes jaar gisteren is afgelopen, zei hoegenaamd niet van plan te zijn afstand te doen van de macht De president noemde het be richt alsk.zou hij toestemming hebben ge vraagd om met zijn gezin naar Curagao te gaan, „een fabel van Esopus." Met klem ontkende hij dat hij van Haiti een socialistische republiek wilde maken, of met Cuba, Tsjechoslowakije of met een ander communistisch land een verdrag voor militaire bijstand zou willen sluiten Hij zei zich af te vragen waarom de Or ganisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) niet in het geweer was gekomen in de Amerikaanse stad Birmingham, waar het inderdaad tot gewelddaden tus sen blanken eh negers is gekomen. In Santo Domingo (Dominicaanse Repu bliek) is een vredesmissie van de O.A.S. aangekomen om nog eens de crisis tussen Haiti en de Dominicaanse Republiek in ogenschouw te nemen. NEW YORK (AFP) Journalisten op het internationale vliegveld Idlewild in New York hebben vernomen, dat het Haïtiaanse consulaat telefonisch vier plaatsen bij de „Pan American Airways" had afbesteld, die voor president Duvalier van Haïti en zijn gezin waren gereser veerd in een vliegtuig, dat woensdagavond om acht uur naar Parijs zou vertrekken. CARACAS (Reuter) In de Venezolaan se hoofdstad Caracas is bekendgemaakt dat de Venezolaanse regering heeft beslo ten de diplomatieke betrekkingen met Haïti te verbreken. SINGAPORE (Reuter) De regering van Singapore heeft, met het oog op de droogte, die al drie maanden heerst, de hulp van Australië ingeroepen om kunst matig regen te veroorzaken. Volgens radio Kanton maakt de Chinese provincie Kwangtoeng een der ergste droogteperioden in haar geschiedenis door. Pokken in Zweden. In een ziekenhuis in Stockholm is onlangs 'n 57-jarige vrouw overleden aan pokken. Haar man en een neef zijn met dezelfde ziekteverschijnse len opgenomen. Verbodén boeken. In Moskou is een ten toonstelling van Engelse boeken geopend, waarvan er zes door de Russische auto riteiten werden verboden. Het zijn drie delen van een encyclopedie waarin pas sages voorkomen over de onderdrukking van de Hongaarse opstand van 1956 en de rol van Kroesjtsjev in de ontluiste ring van Stalin, een platenatlas van Europa, een boek over de Verenigde Staten, en een boek over de tweede wereldoorlog. Proefbrand. In de Zweedse oliehaven Mal- mö heeft men ten gerieve van brand- bestrijders uit 'tien Europese landen 40.000 liter benzine in brand gestoken, opdat zij verscheidene technieken van brandbestrijding konden bekijken. Er waren ook Nederlandse deskundigen aanwezig. Gloeiende suikerklont. Voor 28 miljoen gulden aan suiker is verloren gegaan bij een enorme brand in de haven van Townsville (Australië). Duizenden ku bieke meters zout water werden in de vlammenzee geworpen zonder dat het vuur noemenswaard afnam. Het gevaar voor neerstortende gloeiende suiker be lemmerde het blussingswerk. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Advertentie Advertentie MOSKOU (AFP'AP) De Russilsche delegatie voor de besprekingen over de ideologische geschillen met Chinese partij functionarissen, die 5 juli in Moskou be ginnen, zal onder leiding staan van Miehail Soeslov, deskundige op ideologisch gebied. Lid van het presidium en secretaris van het centrale comité van de partij. De andere leden van de Russische dele gatie zijn: Joeri Andropov hoofd van het departement voor contacten tussen de communistische en arbeiderspartijen van socialistische landen, Leonid Ilitsjev se cretaris belast met ideologische aangele genheden, Boris Ponomarev belast me) de betrekkingen met buitenlandse commu nistische partijen en Stepan Tsjervonenko, Russisch ambassadeur in Peking. Ten Hsiao-Ping, secretaris-generaal var. de Chinese partij en Peng Twjen, een in vloedrijk lid van het politiebureau en te vens lid van het secretariaat van het cen trale comité zullen Peking vertegenwoor digen. v Advertentie -+-± U! Slamat Djalan is een nieuw middel volgens tecept van Mevrouw A. A. Rehwinkel-van den Berg te Heemstede en wordt in de han del gebracht door oe Chemische en Cos metische fabriek „AKRU". Westerstraat 93 te Haarlem- ADDIS ABEBA (Reuter) Gisteren is in de hoofdstad van Ethiopië de grootste bijeenkomst van Afrikaanse ministers van Buitenlandse Zaken begonnen die ooit is gehouden. Ministers van 32 landen zullen een week lang besprekingen voeren ter voorbereiding van de volgende week te houden topconferentie, waarop men de eenheid van de jonge staten van Afrika zal trachten te versterken. Volgens diplomatieke waarnemers hangt het welslagen van de topconferentie voor een groot deel af van het voorbereidend overleg. Tot de onderwerpen die waar schijnlijk op de agenda staan behoren Zuid-Afrika. Zuidwest-Afrika en de Portu gese gebieden in Afrika. Ook Verwacht men, dat zal worden ge sproken over nauwere militaire samen werking tussen de Afrikaanse landen en de kwestie van buitenlandse militaire ba ses. MADRID (AP) De burgemeester van Parijs, Pièrre C. Taitinger en zijn vrouw, zijn vandaag in Madrid aangekomen voor een bezoek van drie dagen op uitnodiging van de burgemeester van de Spaanse hoofdstad. Tijdens hun verblijf zullen zij twee stierengevechten bijwonen. Taitinger zal tijdens een banket onderscheiden worden met de gouden medaille van de stad. Van onze correspondent) LONDEN Er zijn bijzonderheden ont huld over een nieuw spionage-schandaal waarbij de onlangs gearresteerde 39-jari- ge in Italië geboren kernfysicus dr. Gui- seppe Martelli die door Euratoom in Groot-Brittannië was gedetacheerd, is be trokken. Hij werd in Southend. aar hij onlangs na zijn terugkeer van het vaste land, verdacht van spionage gearresteerd werd, in staat van beschuldiging gestcid. De openbare aanklager onthulde dat er bij huiszoeking verschillende voorwerpen waren gevonden welke een voor de ver dachte bezwarend karakter dragen. Er waren twee schoenen aangetroffen met in de hielen geheime vakjes ter op berging van spionage-materialen. In een sigarettenkoker werd een cijfercode ge vonden. Een zakagenda bevatte een schets van een parkje in Wimbledon en het adres van een flat in Kensington waar een lid van de Russische geheime dienst placht te wonen. Martelli, was in de rechtzaal vergezeld van zijn vriendin Pamela Rothwell ook een kerngeleerde. De verdediging erzocht de zaak achter gesloten deuren te 1 >han- delen maar de magistraat weigerde dit. PARIJS. Zoals al wel te voorzien was zal het proces over het Franse woning- bouwschandaal, na de plotselinge terug keer van zijn hoofdpersoon, de architect zwendelaar Fernand Pouillon worden on derbroken. Tot 27 mei zal Pouillon gele genheid geboden worden zijn verdediging nader voor te bereiden. Bij de reprise kunnen dan ook de twee vroegere admi nistrateurs van het nationale woningfonds aanwezig zijn die vanwege een operatie en de gevolgen van een auto-ongeluk tot nu toe eveneens verstek hadden moeten laten gaan. Pouillon, die aan kanker lijdt, heeft na een nieuw medisch onderzoek intussen ook toestemming gekregen zijn cel te verla ten. Na de ervaringen van september toen hij uit een particuliere kliniek het hazen pad koos, is voor Pouillon een bed opge maakt in een der zijvleugels van de San- té-gevangenis waar hij onder behandeling van de officiële geneesheer van dit Pa rijse huis van bewaring is gesteld. De aanklager vertelde dat de „werktui gen van een spion" werden gevonden bij een doorzoeking van Martelli's kantoor en van zijn woning in Abingdon .in het graaf schap Berkshire in april toen Martelli van een vakantie op het vliegveld ih Southend terugkeerde. Op het vliegveld toonde een inspecteur van de recherche Martelli een sigarettenkoker waarin een pakje sigaret ten zat. Uit zeven van de sigaretten was de tabak voor de helft verwijderd en in de holte bevonden zich cijfercodes. De aan klager zei dat deze codes ook door de Rus sische geheime dienst worden gebruikt. Namen van ontmoetingsplaatsen waren aangegeven op een manier dat personen die elkaar niet kenden met elkaar in con tact konden komen. Zij moesten, zoals uit de aantekening in de agenda bleek, ter herkenning een bepaald merk sigaretten bij zich hebben, waarop wachtwoorden moesten worden uitgewisseld. In Martelli's portefeuille werd ook een kwitantie van 85 pond gevonden voor een precisie-camera. Later komt deze zaak voor het centrale strafgerechtshof. MERIDA (Reuter) Na afloop van tweedaagse besprekingen tussen hei Spaanse staatshoofd, generaal Franco en de premier van Portugal dr. Salazar. is woensdag een communiqué uitgegeven, waarin „de volmaakte verstandhouding en hechte solidariteit tussen de twee volken van het schiereiland" wordt bevestigd. Aan het overleg namen ook .de ministersvan Buitenlandse Zaken deel. Franco en Salazar hebben voor het eerst sinds juni 1960 vermoedelijk ge sproken over wat zij als een „internatio nale communistische campagne" tegen hun regimes beschouwen, over de ontwikke ling van de inter-Iberische handel en kwes ties aangaande Afrika. Ook de betrekkin gen van beide landen met -de Verenig de Staten zouden ter sprake zijn gebracht uit name de kwestie van de Amerikaanse bases op Spaans en Portugees grondge bied. President Frangois Duvalier, de dicta tor van Haiti, het nabuurland van de Dominicaanse Republiek op het Carai- bische eiland Hispaniola, laat zich in zijn paleis zwaar bewaken. Deze „tot de tanden" gewapende vrouw is een lid van zijn lijfwacht. f 'a, als u 'n regenton met zacht water had lan was wassen kinderspel. Maar leiding water is bijna overal in Nederland „steen"- ïard. Sn u weet, dat hard water de waskracht van pik gewoon wasmiddel remt. Het maakt uw textiel ook zo stug! Castella heeft nu echter uitkomst gebracht! Vaqk moet ik denken aan Arie Snoek. Zolang mijn herinnering reikt, zolang ik vertrouwd ben met het begrip Radio, hoor ik dat aan de vleugel Arie Snoek zit. Bi] kleuteruitzendinkjes, bij ochtendgymnas- tieken, bij zangrecitals van dappere da mes, bij prille koortjes, altijd maar weer zit Arie Snoek aan de vleugel. Altijd maar door pinkelen zijn heldergepoetste nootjes door mijn woning: op een klein stationne tje. hup tw£e drie, trug twee drie. en die weisze Flieder die wieder blüht. Gaat dat Arie nou niet eens vervelen, zo vraag ik me af, en: is hij dan nooit ziek? Is hij dan na al die jaren nog niet dood- en doodziek van het zitten aan zijn vleu gel? Ik zou het mij zo goed voor kunnen stellen. Ik zou zo levendig kunnen begrij pen als Arie Snoek op een dag het vleugel- moede hoofd op de blanke toetsen zou leg gen, zeggende: Zuilen, ik ben 't zat. Ik schei er uit met Gerrit Jan de Groente boer. rechts omhoog, langzaam neer en links omhoog, langzaam op.en dies' Bildnis ist bezaubernd schön. Ik ga, ver wacht gij een ander vleugelheer. En ook zou ik me voor kunnen stellen waarheen hij ging: naar niemand anders dan dr. Anton van der Horst natuurlijk, om bi] hem de dwarsfluit te bespelen in een Bran- denburgs Concert. Maar niets gebeurt Arie pinkelt maar door, iedere dag die hem geschonken wordt weer opnieuw, jaar in jaar uit, hij kent zijn plicht, hij doet zijn werk, zoals de talloze anderen, mannen en huisvaders. Een levenlang trekt een leger mannen gehoorzaam de deur uit, doet wat van hen verwacht wordt, komt 's avonds de deur weer in en mag dan, de enkele uren die nog restpn van de dag, besteden naar eigen believen, voor eigen genoegen. En hóe ver liggen soms die verlangens verwijderd van dat wat als beroep wordt beoefend. Hoe vaak zou niet de boekhoudersstoel achter het matglasraam, verruild willen worden voor de houtvestershut in de Loenermark? Het klaslokaal met iedere dag dezelfde on willige kinderkudde (en ieder jaar weer een andere, even onwillige kudde) tegen een kippenfarm in Zeeuws Vlaanderen? Het steriele interieur van het bankgebouw voor de niet minder steriele maar zinvol ler operatietafel van de chirurg? Een cij fer zegt het: Slechts 32 percent van alle mannen doen het werk waarvoor zij qua aanleg en in teresse geschikt zijn. En toch blijft de boekhouder boekhou den, de lesgever geeft les, de bankem ployé zit in het bankgebouw en Arie Snoek zit aan zijn vleugel en waarschijnlijk zal zijn laatste noot nog de buikoefening der Nederlandse huisvrouwen begeleiden. Het lijkt allemaal zo gewoon, maar dit staaltje van discipline en zelfbeheersing, gegeven door 68 percent der manlijke be volking wordt voor een niet gering ge deelte gegeven óm en vóór ons. veer 12 percent beperkt nadat eerst al 17'/2 percent in het vooruitzicht was ge steld. Een ander gebaar dat bestemd is om de belastingpil voor de brede massa te ver gulden is de verhoging van de minimum salarissen, de kinderbijslagen en de ouderdomsvoorzieningen, die respectieve lijk op 1 juli, 1 augustus en 1 januari vol gend jaar van kracht zullen worden. Ai deze nieuwe maatregelen, die tot doel hebben de inflatie tot stilstand te bren gen. zullen worden opgenomen in een wetsontwerp dat aan het parlement ter goedkeuring wordt voorgelegd. ATHENE (Reuter AFP) President De Gaulle is met zijn echtgenote alsmede zijn minster van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, en andere functionarissen in Athene aangekomen. Het is de eerste maal dat een Frans staatshoofd Grie kenland bezoekt en het zesde buitenland se bezoek van president De Gaulle sinds hij in 1959 aan de macht kwam. Waarnemers in Parijs menen dat dit bezoek ten doel heeft de twijfel over de levensvatbaarheid van de Franse kern macht bij de Grieken weg te nemen. Ook zal de mogelijkheid van Franse investe ringen in de Griekse industrie worden be sproken. De Amerikaanse hulp van dertig miljoen dollar per jaar eindigt namelijk dit jaar. MOSKOU In zijn antwoord aan Ken nedy en Macmilian heeft premier Kroesjt sjev laten weten,, dat de Sovjet-Unie ai voldoende concessies heeft gedaan inzake een verbodsverdrag op kernproeven, zo verluidt in Moskou. De Russische premier antwoordde dezer dagen ,op brieven van Kennedy en Mac milian, waarin een poging werd gedaan de kemstop-impasse te doorbreken. In Genè- ve kon men het niet eens worden over de inspectie op de naleving van een ver bod. Over de inhoud van de briefwisseling tussen de regeringsleiders is officieel nog niets bekendgemaakt. (Reuter). (Van onze correspondent) PARIJS Enkele uren voor zijn ver trek naar Griekenland, dat hq deze week een vierdaags staatsbezoek zal brengen, en waarvoor hg vanochtend is vertrokken, heeft het Franse staatshoofd generaal De Gaulie gisteren een kabinetszitting gepre sideerd waarin de sociale en fiscale maat regelen werden genomen die premier Pompidou in hun grote lijnen daags te vo ren in de kamer ai had aangekondigd. Dat voor de schatkist nieuwe bronnen moesten worden aangeboord was al lang en algemeen bekend sedert de mijnstakin gen van de maand maart en de loonsver hogingen die daarvan ook in andere sec toren, de nasleep vormden. Een andere oorzaak van het tekort mag, ondanks de ontkenning van de minister-president, ze ker worden gezocht in de kosten van De Gaulle's kernmacht waarvan de rekening, volgens deskundigen, zeker al met 300 percent moest worden verhoogd. Die ver hoging wordt echter over verschillende ministeriële begrotingen uitgespreid, om niet te zeggen gecamoufleerd. Ook omdat dit stokpaard van de generaal zich toch al niet in de populariteit van het Franse volk mag verheugen, heeft de regering blijkbaar bij de nieuwe belastingen de klei ne man niet al te waar willen treffen. Een ruim deel van de 380 miljoen franc die nodig zijn zal dan ook worden gevonden door een verzwaring der belastingen op tantièmes van directieleden en van de hoogste inkomens. Daarnaast zullen ook de elektriciteits- en spoorwegtarieven worden verhoogd. De verhoging der treinkaartjes heeft de rege ring, om diezelfde overwegingen, tot one- Advertentie Het nieuwe Castella Actief Blauw bevat na melijk een radicale zachtmaker: het Anti- cal-3. Een vinding waar u elke wasdag van uw leven op gewacht heeft. Kijk, dat ver schil! In het Mei-regen zachte sop vliegt het vuil uit het goed. Van stugheid is geen sprake meer. En u spaart uw kostbare textiel. Cas tella Actief Blauw is Castella's grote bijdrage om uw leven gemakkelijker en uw was schoner dan ooit te maken. Vraagt Castella Actief Blauw. Ook bent er enthousiast over!

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3