Israël zal niet werkeloos toezien als Nasser Hoessein verdrijft Nieuwe VAR brengt nieuwe spanning in Nabije Oosten 0. Indonesië vreest dat Maleise Federatie uiteindelijk een Chinees bolwerk wordt AEG Nieuw controlestelsel in Oost-Duitsland Ai' altijd norac op zak Professor Geyser in eer hersteld 10 x genieten Het sprookje van iedere Boedapest vraagt een hoge prijs Record-begroting goedgekeurd in Bonn Gent niet akkoord met het Schelde- Rijn-verdrag Alle ogen op Jordanië Israël dreigt DONDERDAG 16 MEI 1963 Mening over de apartheid niet in het minst veranderd NASOETION VERKLAART FEL VERZET: AMSTERDAM ,Het gele gevaar Onderhandelingen met het Vatic a an vastgelopen Macmillan over Israel Anti-Chinese relletjes tegen Papoea-referendum mark' 3383 miljard meer dan de vorige Wagen van statenleden over Noordzeekanaalgebied I oordelen voor Antwerpen onredelijk groot geacht Oostduitse journalisten op één na vrijgelaten Eén orgaan voor toezicht op het economisch plan (Van onze correspondent) TEL A\ IV. Het Nabije Oosten staat weer eens onder spanning. De nieuwe Verenigde Arabische Republiek in wording heeft er de sijjiatie ingrijpend veranderd. Israel voelt zich meer dan ooit bedreig^I. In Jordanië verweren de jonge, energieke koning Hoessein en zijn regering zich met hand en tand tegen pogingen van Nasser en zijn aan hangers om het gezag te ondermijnen en het land in te lijven bij de nieuwe Arabische unie, waar in feite alleen de Egyp tische leider het voor het zeggen heeft. In Syrië en Irak, - "W.V.' In Israel volgt ,men de schommelingen van mach ten en krachten met even veel oplettendheid als span ning. Nasser heeft er nooit^ ook maar enige twijfel aan laten bestaan, dat hij er naar streeft met de joodse staat eens en voor goed af te rekenen. Zijn besluit kwam zo mogelijk nog vas ter te staan, toen Israel ruim zes jaar geleden de Sinai-veldtocht ondernam om een einde te maken aan het opereren van Nassers commando's op Israëlisch grondgebied. Men herinnert zich waarschijnlijk de si tuatie: Egypte werd in Miksemtempo onder de voet gelopen, Israëlische troepen stonden vlak bij het Suez- kanaal, het merendeel van de Egyptische legermacht zocht zijn hejl in de vlucht, Israel maakte enorme hoe veelheden (voornamelijk Russisch) oorlogsmateriaal buit en Nasser zou op het ogenblik niet meer aan de touwtjes trekken, als Wash ington niet tussenbeide was gekomen en de Israëlische regering had gedwongen haar troepen uit de Sinai te evacueren. Dat ip het programma van de nieuwe VAR de „bevrijding van Palestina" een der hoofdpunten vormt, is begrijpelijk. Niet alleen de Egyptenaren, maar ook de Jor- daniërs, de Irakezen, de Syriërs en de Liba- nezen hebben het nooit kunnen verwerken, dat zij van een koude kermis thuiskwamen toert zij Israel- op zijn geboortedag ge zamenlijk binnenvielen. PRETORIA (Reuter) Professor Al- bert Geyser, de 43-jarige Zuidafrikaanse theoloog, die op beschuldiging van kette rij uit de Zuidafrikaanse Nederduits Her vormde Kerk, de op een na grootste der protestantse kerken in de Unie, was ge- Ofschoon partners in de pijnlijk geboren federatie, voelt men I t zich onbehaaglijk onder invloed van de Baath-socialisten, kant weer teruggekregen. die met de nieuwe politieke constellatie, om het zacht uit Professor Geyser werd een jaar gele- te drukken, niet erg ingenomen zijn. In Washington, Londen na een procet ?et floten deuren, en Moskon kijk. men met He gjts.e belangstelling toe l,n, SftSt^ïïSSï^ljK'ïïSi.lSS'e^ de situatie zich zal ontwikkelen. In Engeland en op Cyprus missie schuldig bevonden aan ketterij. Hij staan troepen gereed om tussen beiden te komen als de nood kon tegen deze uitspraak in beroep gaan a&n de man mocht komên. bi;> de aIëemene synode en bij het Zuid afrikaanse hooggerechtshof. Na de behandeling van zijn zaak door het hof hebben deze commissie en hijzelf een gemeenschappelijke verklaring uit gegeven. Daarin wordt gezegd dat de uit leg, die de commissie heeft gegeven aan Geysers mening over de christologie (dat deel der theologie, dat handelt over de persoon van Christus), „onopzettelijk on juist" is geweest. In de verklaring wordt voorts gezegd dat de commissie, „in een geest van christelijke broederschap", heeft bepaald dat alle kosten, die verbonden waren aan het beroep, voor rekening van de kerk zullen komen. Professor Geyser zei in antwoord op de vraag van een verslaggever, of hij de apartheid die de Nederduits Hervorm de Kerk toepast nog steeds verwerpt, ge zegd: „Ik ben niet in het minst van me ning veranderd". De Nederduits Hervorm de Kerk gaat er van uit dat zij slechts blanken als lidmaten kan aanvaarden. Professor Geyser had aangevoerd dat dit in strijd is met de Heilige Schrift. Achter de beroemde muur om de (Jordaanse) oude stad van Jeruzalem is het roerig. Koning Hoessein hand haaft er zijn gezag, maar hoe lang nog? Advertentie Advertentie De meest krachtige handige steelstof zuiger uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in A Cf. VAMPYRETTE ACVI DE LUXE f 135.- Polirette f 145.- Tapijtklopper f 123.- Populair over de hele wereld: de vlot han teerbare steelstofzui- ger. AEG Vampyrette de Luxe. Hangt in een klein hoekje altijd voor onmiddellijk gebruik gereed. Heel krachtig, heel handig. Papieren stofzakken. Geen rom mel. Practische hulp stukken. En uit te breiden met vloer- wrijver of met de spe ciale tapijtklopper Zuigen, kloppen en borstelen of wrijven met 2 krachtige mo toren. Uniek. AEG. metdeproducten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis Nimmer hebben zij er een geheim van gemaakt, dat zij zich niet zouden neer leggen bij het UNO-besluit tot verdeling van Palestina. AI hun communicatiemid delen werden dienstbaar gemaakt aan de propagering van dat doel: het gehate Is rael zoveel mogelijk te benadelen in af wachting van de dag, waarop het door een grootscheepse militaire actie van de kaart zou worden gevaagd. Het is onder deze omstandigheden ver klaarbaar, dat men hier weinig is ingeno men met dte hergeboorte van VAR, waarin men een samenbundeling van krachten ziet, die voor een belangrijk deel tegen Israël gericht zijn. En al geeft men er zich ook rekenschap van, dat de Arabische soep, zoals de geschiedenis heeft geleerd, gewoonlijk niet zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend, toch twijfelt men hier nauwelijks aan de onwrikbare wil van de gezamenlijke Arabische staten, en die van de VAR in dë eerste plaats, om Israël ge welddadig onder de voet te lopen. De stichting van de njeuwe statenbond heeft de belegering, waaraan Israël nu al jarenlang in het noorden, noordoosten en zuidwesten is onderworpen, versterkt. Wat, kan het daar tegenover stellen? Niet meer dan een verhoogde militaire waakzaam heid en een beroep op het wereldgeweten. Vandaar de actie die de regering aan de vooravond van 's lands vijftiende onaf hankelijkheidsdag heeft ondernomen, om dp leden van de Veiligheidsraad nog eens attent te maken op het tegen het UNO- handvest indruisende optreden van de Ara bische staten, die, ofschoon zelf lid van de Verenigde Naties, een ander lid sinds jaar en dag met militair geweld bedrei gen. Tot nu toe is echter de belegerin; van Israël niet volledig. Met het in het oosten gelegen Jordanië heeft het land een ge meenschappelijke grens van meer dan 500 kilometer. Men kan moeilijk beweren, dat de bewoners van deze woestijnstaat. die door Engeland en de V.S. op dc been wordt gehouden, minder anti-Israëlisch zijn dan de overige Arabieren. Hoessein heeft pas nog weer uitdrukkelijk ver klaard, dat ook hij de „terugbrenging van het vaderland" nastreeft en hij heeft er zelf aan toegevoegd, dat deze aangelegen heid hem zo na aan het hart ligt, dat hij er 's nachts niet van slaapt. In Israël weet men echter wel uit welke hoek de sterkste wind waait. Men weet, dat niet van de kant van Hoessein het grootste gevaar dreigt, maar van die van Nasser. En vandaar, dat men hier vast besloten is om Nasser geen kans te ge ven zijn omsingeling te voltooien door Hoessein onder de voet te lopen, de Jor- daniërs naar zijn hand te zetten en Egyp tische-troepen langs de Israèlisch-Jordaan- se grens te legeren. Ben Goerion heeft meer dan eens uit drukkelijk verklaard, dat de Israëli's niet met gekruiste armen zullen blijven zitten als Nasser in Jordanië de macht mocht grijpen. Daaronder verstaat hij, dat Isra ëlische troepen in dat geval wel eens het westelijk deel van Hoesseins koninkrijk zouden kunnen binnenvallen, om te ver hinderen dat ook het laatste gat wordt gedicht in de wal, die Nasser rond Israël heeft opgeworpen. Israël rekent hierbij in de eerste plaats op eigen kracht. Daarnaast heeft het zijn hoop gericht op de westelijke mogend heden. Die hoop schijnt gerechtvaardigd Uit uitlatingen van westerse politici, met name in Washington en Londen, valt op te maken, dat het westen sterk geïnteres- VERENIGDF ARABISCH! REPUBLIEK Oslo 5h>ckhO' Lende W-EUROPA OOST EUROPA SOV^ST UNIE DDELLAN TURKIJE SRAEl LI BYE KUWEIT soeTdan SAO EDI - ARA BI E JEMEN Ver. Arabische Republiek (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) DJAKARTA. De Indonesische mi nister van Defensie, generaal Nasoetion, heeft ons te verstaan gegeven, dat hef Indonesische verzet tegen de vorming van de Maleise Federatie (Malava, Sin gapore, Broenei, Serawak en Noord- Borneo) ook wordt ingegeven door de vrees, dat die federatie uiteindelijk een Chinees hoiwerk in de Indonesische ar chipel zal worden Nasoetion noemde China niet bij name, maar zei dat de archipel als een Maleis gebied moet worden beschouwd, en dat het jlïiief wenselijk is. „dat 'n niot-Maleise groep, [die niet wenst te assimileren, daar vaste voet aan jle gropd en. missqhien zelfs^ een 1 pverheërsëhdè positie zou krijgen" Hij zei te vrezen dat de Maleise Federatie „een basis voor vreemde dominatie" zou wor- I den Het doel dat premier Toengkoe Abdoel Rahman van Malaya met de vorming van de federatie voor ogen staat, is juist het scheppen van een Maleis tegenwicht tegen de grote groep Chinezen in Singapore en Malaya. Hij wil de rijen der Maleiers ver sterken door de overwegend Maleise be volking in de Britse gebieden van Borneo binnen de federatie te halen. communisten zich meer bij Peking thuis moeten voelen. Door op de radicale ge voelens te spelpn'zou Moskou kunnen pro beren Azië's communistische partij uit het Chinese kamp te houden. Generaal Nasoetions verklaring, dat de federatie „een politiek, economisch en mi litair gevaar voor Indonesië vormt in deze geostrategisch gevoelige sfeer", verklaart nog niet waarom ook Peking zich tegen de Maleise Federatie verzet. Of het zou moeten zijn dat Peking, dat op zijn gelijk op de lange baan speelt, alles wil ver mijden om Indonesiës anti-Chinese gevoe lens aan te wakkerep. Generaal Nasoetion verklaarde, dat Indo nesië steun zal blijven geven aan de „onaf hankelijkheidsbeweging in de Britse ge bieden van Borpep". Hij zèi: „Dë jongens van Azhari worden bij ons getraind. Als Indonesische veteranen en vrijwilligers hen bij willen, staan, .zullen ze van ons alle faciliteiten krijgen". BOEDAPEST (ANP) Mgr. Casaroli, ondersecretaris van het pauselijk staats secretariaat, die namens het Vaticaan in In Israel richten alle ogen zich op Jorda.nië, waarmee het land een 500 kilometer lange grens heeft. Het is de enige grens die nog nog niet is betrokken door militairen van V AR-landen. seerd is bij handhaving van de status quo in het Nabije Oosten. Minister Luns is zelfs zo ver gegaan, dat hij Israël hulp in het vooruitzicht heeft gesteld, als het zou worden aange vallen. In Engeland staan, volgens een recent bericht, troepen klaar om op het eerste alarm naar het Nabije Oosten te vertrekken. Ook op Cyprus zijn Britse troe pen met hetzelfde doel geconcentreerd, al heet het dat zij daar oefeningen houden Wat Washington zou doep laat zich nog raden, al is er reden om aan te nemen, dat ook de Amerikanen zich tegen een Egyptische overheersing van Jordanië zou den verzetten. LONDEN (AFP) Premier Macmillan heeft zich dinsdag in het Lagerhuis ver enigd met de recente verklaring van pre sident Kennedy, waarin te kennen wordt gegeven, dat elk militair initiatief van de zijde van Israël of van die der Arabische landen een westelijke interventie tot ge volg zou kunnen hebben. r swfcwnjdi, aie namens net vaticaan in l j6 op?e' ls Indonesiërs uiteraard be- Boedapest onderhandelingen heeft gevoerd kend. maar zi, hebben er geen vertrou-j over de betrekkingen tussen kerk en staat wen in. Voor de toengkoe koesteren zij en de daarmee samenhangende kwestie bovendien weinig sympathie en zij vre- van kardinaal Mindszenty, is naar het zen dat de ijverige en talrijke Chinezen de i Vaticaan teruggekeerd voor nieuwe in- wat gemakkelijker ingestelde Maleiers van de macht zullen verdringen. Zoals een Indonesisch officier, die over „het gele gevaar" sprak, ons zei: „Een Chinees olijft een Chinees en zijn loyali I teit geldt altijd het vasteland". Het Indonesische bezwaar krijgt extra zwaar rliëf door de anti-Chinese onlusten in Tegal en Tjeribon en de nogal ernsti ge aanvallen op Chinezen en hun eigen dommen in Bandoeng eind vorige week. Over de aanleiding tot die onlusten wordt druk gespeculeerd, de laatste theorie is dat de pro-Moskou vleugel van de Indo nesische communistische partijl het initia tief ertoe genomen zou hebben. Ideologisch gezien zouden de Indonesisch BONN (Reuter) —De Westduitse Bonds dag heeft woensdag een ongekend hoge begroting van 57,7 miljard mark goedge keurd. Het eindgetal van de vorige be groting was 2.5 miljard lager. Voor de I )lclktir"tll begint onmmifnf» Me'''ns'e is evenéens een record bedrag lyjatAclIlU UCglIll Lcimpagne uitgetrokken, namelijk 18.360 miljard DJAKARTA (Reuter) De Indonesi- sche minister van voorlichting, Roeslan Abdoelgani, heeft opdracht gegeven tot een „actieve en positieve" propagandacampag ne tegen de overeengekomen volksstem- min over zelfbeschikking in West-Irian Elke poging om West-Irian juridisch van Indonesië te scheiden, moet de kop wor den ingedrukt, zei hij. De linkse Partai Indonesia heeft de re gering verzocht haar belofte te herroepen Voor de legering van buitenlandse troe pen in West-Duitsland is 566.900.000 mark beschikbaar, 61.400.000 minder dan het oe- drag van de vorige begroting. Havendieven. De Rotterdamse rivier politie heeft een grote diefstal van vee voeder in de Rotterdamse haven opgelost. Een 38-jarige veembaas en een 27-jarige koopman hebben daar in januari en fe- -bruari 16 ton voermeel en ruim 18 ton om onder UNO-toezicht een volksstemming I Johannesbrood-pitten met een totale waar in Irian te houden. de van f 18.750,- gestolen en verkocht. Advertentie De natuurgrijze Norac-tabletjes ver lossen U van overtol lig maagzuur. Zorg dat U altijd een paar tablet jes bij de hand hebt. Uw apotheker of drogist heeft het op z'n toonbank voor U klaar staan. structies. Zijn onderhandelingen met de Hongaarse regering zijn vastgelopen, daar deze weigerde in te gaan op voorstellen (ot normalisering van het kerkelijke leven. Om dezelfde reden zou kardinaal Minds zenty aan de Paus verzocht hebben, een beslissing over zijn toekomst nog te mo gen uitstellen, aldus verneemt het K.N.P. uit welingelichte bron tte Boedapest. De moeilijkheden concentreren zich op het probleem van het benoemingsrecht van het Vaticaan. De Hongaarse regering zou bij de benoemingen van bisschoppen een beslissende stem willen behouden. Bij de onderhandelingen zou de rege ring bovendien vérgaande concessies ge- eist hebben tegenover de toestemming voor deelneming van enkele bisschoppen aan het concilie en de vrijlating van vijf bisschoppen en wijbisschoppen, die overi gens niet in hun functie kifnnen terugke ren. Bovendien zou de regering haar kan didaten voor de vakante bisschopszetels willen opdringen. Zij eist dat kardinaal Mindszenty als aartsbisschop van Eszter- gom en primaat van Hongarije zou wor den opgevolgd door mgr. Hamvas, bis schop van Scanad en voorzitter van de organisatie der zogenaamde Hongaarse vredespriesters. Verder zou mgr. Kovacs van Szombathely benoemd moeten wor den tot aartsbisschop van Eger, terwijl ook voor de andere zetels slechts rege ringskandidaten in aanmerking zouden mo gen komen. Op vragen van de statenleden mr. W. E. Siegman, J. Harmsen, ir. R. Dufour en mr. A. Wensing met betrekking tot overleg over verdere ruimtelijke en eco nomische ontwikkeling in het Noordzeeka- naalgebied, hebben G.S. van Nooéd-Hol- land geantwoord, dat zij uit de pers ken nis hebben genomen van het feit, dat het gemeentebestuur van Amsterdam verte genwoordigers van Zaandam, Oostzaan, Landsmeer, Velsen, Haarlem, Haarlem- merliede c.a„ Haarlemmermeer. Broek in Waterland, Diemen, Nieuwer Amstel, Ouder Amstel en Weesperkarspel heeft uitgenodigd voor een bespreking inzake „de gemeenschappelijke problemen inza ke het Noordzeekanaal." Gedeputeerde Staten zijn, aldus het ant woord, in dit overleg niet gekend- Het be doelde overleg is een samenspraak tussen verschillende gemeenten, waarin voor het provinciaal bestuur geen bindende plano logische besluiten kunnen worden geno men, aldus G.S. Op de vraag, welke maatregelen zij overwegen om in een aange'legerifieid 'als deze een voor de provinciale organen' in het provinciaal belang leidende taak té verkrijgen, luidt het antwoord, dat on langs aan de PPD opdracht is gegevèn een streekplan voor het Noordzeekanaal- gebied voor te bereiden. GENT (AP) De autoriteiten in Gent zijn ontevreden over het Nederlands-Bel gische verdrag voor een kortere verbin ding tussen de Schelde en de Rijn. Zij zijn van mening dat Antwerpen daardoot een onredelijk voordeel krijgt en het jaar lijkse verkeer van anderhalf ton goederen van de Rijn naar Gent wordt bedreigd. De raadgevende havencommissie vah Gent heeft in een spoedvergadering beslo pen een delegatie te zenden naar premier Lefèvre om amendementen op het verdrag voor te stellen. Zij wil vragen het oude kanaal van Hansweert naar Wemeldinge tijdelijk geschikt te maken voor duwvaart, in afwachting van de aanleg van een zij kanaal dat het kanaal van Antwerpen naar Zuid-Beveland zal verbinden met de Wes- terschelde. Dit zijkanaal zou ook geschikt moeten zijn voor duwvaart. FRANKFORT (AP) Van de'elf jour nalisten die voor Oost-Duitsland werken en die dinsdag in West-Duitsland en West- Berlijn gearresteerd werden, is het meren deel vrijgelaten, nadat zij door de politie waren verhoord. Tegen een hunner is of ficieel een arrestatiebevel uitgevaardigd. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan staatsvijandige activiteit. De politie heeft in zijn kantoor een grote hoeveelheid be lastend materiaal aangetroffen, zo werd meegedeeld. BERLIJN (Reuter) Het bestuur vgn de communistische partij in Oost-Duits land heeft besloten het toezicht op de uit voering van het economische plan in han den van een orgaan te leggen, „Inspectie van arbeiders en boeren," genaamd. De centrale controlecommissie is ontbonden. De voorzitter van dat orgaan, Jendretzky, is afgetreden en gekozen in het bestuur van het Oostduitse vakverbond. Jendretzky viel in 1953 in ongenade we gens „verzet" tegen de partijleider Ul- bricht. Vier jaar later keerde hij echter in het centrale partijcomité terug. Tot voorzitter van het nieuwe controle orgaan in de rang van minister is be noemd Heinz Matthes. De nieuwe inspec tie neemt ook de taak over van de controle van arbeiders op de vakverenigingen, de controlecommissies in de jeugdbeweging en de commissie voor partijcontrole in de fabrieken. Het partijblad Deutschland schrijft dat de boeren- en arbeidersinspecteurs gro tendeels onafhankelijk zullen optreden. De verantwoordelijkheid van de fabrieksdi recteuren blijft even groot. De inspec teurs krijgen grote bevoegdheid. Zo kun nen zij schriftelijke verklaringen over net werk eisen. Zij krijgen het recht boeten op te leggen voor slecht werk en kunne het ontslag van de verantwoordelijke eisen. I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4