Openluchttheater Bloemendaal krijgt beschikking over een toneelzaal Wellicht overkapping van het natuurthea kerko shirts EXAMENS Wim Zoeteman was prof in Australië I r - y - PH. DE KONING CONSTANT en HDZ verlovingsringen Voorlichting over gas Vijfentwintig jaar bij Loendersloot REGEN GEEN SPELBREKER MEER Faillissementen van zelfstrijkend Bel-O-fast Paraplu voor het openluchttheater JUWELIER R. DE BOER Medische verzorging tijdens weekeinde en Hemelvaartsdag Gevonden Teken wedstrijd Oost- en westschip Filatelie L» ER DAG 16 MEI 19 63 n.M sis«i '«iSiiiiif- Overkapping Jonge vrienden vanaf 15.90 KENNEMERLAAN 24 Kennemer Kruimels 1 VV,,X 1 99 Voor het eerst zal dit jaar het risico dat een bepaalde voorstelling in het Open luchttheater in Bloemendaal wegens het slechte weer niet kan doorgaan ondervan gen worden door het programma te doen uitvoeren in een naburige zaal. Dankzij de medewerking van het bestuur van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort krijgt men in die gevallen de beschikking over de toneelzaal van „Musis Sacrum" aan de Brederodelaan in Santpoort, waar onge veer 500 mensen een plaats kunnen vinden. De bezoekers zullen dan met autobussen van het Openluchttheater naar het ont spanningsgebouw in Santpoort worden vervoerd. Het bestuur van het Openlucht theater hoopt door deze voorziening te leurstellingen als gevolg van het niet door gaan van een voorstelling in 't Openlucht theater te voorkomen. Mr. J. H. de Jong Schouwenburg, de voorzitter van de stichting Openlucht theater Bloemendaal, heeft ons over deze nieuwe „service" van het Openlucht theater bij het bekend maken van het seizoenprogramma verteld. „Deze royale aanbieding van het Provinciaal Zieken huis stellen we uiteraard zeer op prijs. Toch hopen we van harte dat we er geen gebruik van behoeven te maken", aldus mr. De Jong Schouwenburg. Hij deelde mee dat het bestuur en de directie reeds geruime tijd met de gedachten spelen op welke manier het verregenen van een voorstelling in het openluchtthea ter voorkomen zou kunnen worden. Van diverse zijden heeft men suggesties en ontwerpen ontvangen betrekking heb bend op een overkapping van het open luchttheater. Het is natuurlijk de vraag of deze ideeën technisch en financieel uit voerbaar zijn. Al jaar en dag zitten alle veertig in ons land bestaande openlucht theaters met hetzelfde probleem hoe in ons onberekenbare klimaat de regen als spelbreker uit te schakelen. (In dit ver band wijzen we er op dat het openlucht theater in het Twentse dorp Hertme bij Hengelo een overkapping zonder pilaren krijgt, waarvan de bouw goede vorderin gen maakt. Red.) Een van de aantrekkelijkste ontwerpen voor een overkoepeling is gemaakt naar een idee van de oud-wethouder van Bloe mendaal, tevens oud-voorzitter van de stichting Openluchttheater, de heer A. van Geluk. De overkapping kan in beton of staal worden uitgevoerd. Een andere mo gelijkheid is een enorme ballon van een gemetaliseerde stof volgens een procédé van een fabriek uit Neurenberg. De scheepsbouwer Verolme heeft belangstel ling voor deze ballonnen, die hij gebruiken wil als overkapping van bouwwerken zo dat binnen de ballon onder iedere weers gesteldheid doorgewerkt kan worden. „Wij zijn nog lang niet zover dat een begin kan worden gemaakt met de bouw van een overkapping van het openlucht theater, ook weten we nog niet op welke wijze dat zal moeten geschieden, maar we hebben de zaak in studie," zei mr. De Jong Schouwenburg. Een ander plan dat het bestuur van het Openluchttheater binnen afzienbare tijd hoopt te realiseren is de bouw van een overdekt cultureel centrum. De ligging van dit gebouw is gedacht tussen het openluchttheater en de bestaande ingang in. In dit „binnentheater" wil men de be zoekers opvangen die door een regenbui in het openluchttheater worden overvallen. De voorstelling zou dan binnenshuis kun nen worden voortgezet. In Bloemendaal is dezer dagen opge richt de Vereniging van vrienden van het Openluchttheater. Het initiatief is uitge gaan van leerlingen van het Kennemer Lyceum. De vereniging stelt zich ten doel het organiseren van activiteiten ten behoeve van het Openluchttheater en zijn bezoekers. De leden krijgen een reductie op de entreeprijs en andere faciliteiten. Ook willen de vrienden van het openlucht theater „bloemenpissen" uitreiken, hel pen bij het aanwijzen van plaatsen en hulp bieden aan invaliden. Verder zullen zij assisteren bij de decorbouw, het onder houd van het park en andere taken Tot de Vereniging van Vrienden van het Open luchttheater kunnen alle leerlingen van de u.l.o.-, middelbare scholen en de Da Costa- kweekschool in Bloemendaal toetreden. Presidente is Anneke Went van het Ken nemer Lyceum, secretaris-penningmeester de heer C. J. Reinalda, administrateur van het Kennemer Lyceum. De arrondissementsrechtbank in Haar lem heeft op dinsdag 14 mei 1963 in staat van faillissement verklaard: Izak Broere, aannemer, wonende in Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, Hoofd weg 697. Rechter-Commissaris mr. J. Spreij. Cu rator mr. B. E. van Tijn, advocaat en pro cureur in Haarlem. KENNEMER OUDHEIDKAMER Evenals in voorafgaande jaren is de Kennemer Oudheidkamer in het Rechthuis te Uitgeest (nabij de Nederlands hervormde kerk) opengesteld tot en met september 's maandagsavonds van 7.30 tot 10.00 uur. Voor velen bleek het een bgzoek waard; voor de één om de collectie kaarten, voor de ander om het interieur en de gebruiks voorwerpen uit vroeger tijd. Advertentie Amsterdam (V.U.). Doctoraal sociologie; mej. A. M. Polman (Kampen). Doctoraal politicologie: C. de Haas (Laren. N.-H.). Groningen. Doctoraal sociale weten schappen: mej. I. Zandstra (Coevorden). Doctoraal rechtsgeleerdheid: mevr. F. G. Groeneveld-Oost (Groningen) en H. Beek huis (Groningen). Amsterdam, (nutsseminarium voor peda gogiek). Middelbare akte pedagogiek A: J. J. van Vliet (Bilthoven), C. H. Huysman (Amsterdam), S. A. J. de Vries Robles (Am sterdam), J. van Brug (Rotterdam), A. J. Risseeuw (Temeuzen), mej. G. C. de Bruy- ne (Laren), J. de Bock (Maastricht) en J. de Boer (Zaltbommel). Middelbare akte pedagogiek B: J. Snijders (Utrecht). Leiden. Doctoraal tweede gedeelte ge neeskunde: mevr. K. Zwart-Begby (Lei den), H. A. Avenarius (Winterswijk), H. Evenblij (Den Haag), M. G. Jongejan (Sche- veningen), D. J. L. Kors (Rotterdam) en J. G. Slooter (Rotterdam). Doctoraal niet- westerse sociologie: W. F. L. Buschkens ('s-Gravenhage). Arts: mej. M. J. Vrijer (Den Haag(, J. G. Dresscher (Rotterdam), J. J. C. M. Komman (Zoetermeer), H. F. Lunsingh Scheurleer (Den Haag) en R. E. Nikkels (Dordrecht). Doctoraal Franse taai en letterkunde: W. J. A. Bots (Oegstgeest) en D. J. H. van Elden (Den Haag). Utrecht. De heer G. Henneman uit De venter is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift: „Onder zoek over de proteinuric gedurende de ziekte van Kahler". Drs. J. J. Jansen uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift „De suba rachnoidal bloeding", een klinische studie. Dit is geen tekening van een ruimte station of van een sterrenwacht, maar een schets voor een overkapping van het Openluchttheater in Bloemendaal. De koepel zal de bezoekers beschermen tegen de regen zodat in het water val lende voorstellingen tot het verleden uilen behoren. Tussen de „ribben" van de overkapping kunnen in- en uitschuif- bare schermen worden aangebracht. Een utopie? In ieder geval houdt het bestuur van het Openluchttheater rekening met de mogelijkheid dat het theater in de nabije of verre toekomst onder zo'n enorme paraplu schuil zal gaan. Advertentie Jfib.. X f 1 -> hij- on - Alle moderne modellen in voorraad KENNEMERLAAN 60 IJMUIDEN Artsen (van zaterdagmiddag 13 uur af): H. Paliari, Pegasusstraat 25, tel. 8085; A. J. van Leusen, Van Tuyllweg no. 34, telefoon 4328. Op Hemelvaartsdag, 23 mei, dezelfde artsen; de dienst begint 22-5-24 uur. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Op Hemelvaartsdag, 23 mei, dezelfde apotheek. Wijkverpleging (zondag 17 mei): zuster Zw. Kuiper, J. P. Coenstraat 195, IJmui- den, tel. 02550-6504: IJmuiden en IJmui- den-oost; zuster C. Nap, Rembrandtlaan no. 5, IJmuiden, tel, 02550-6195: IJmui den en IJmuiden-oost; zuster G. Kolk man, Brederodestraat 2, Haarlem, telef. 02500-62044: IJmuiden-oost en Driehuis; zuster G. Lammerts, Curagaostraat 18, Santpoort, tel. 02560-8756: Santpoort noord en Santpoort-zuid; zuster J. Mar kerink, Geelvinkstraat 37, Velsen-noord, tel. 02510-3936: Velsen-noord en Velsen- zuid. Op Hemelvaartsdag, donderdag 23 mei: zuster Zw. Kuiper, J. P. Coenstraat 145, IJmuiden, tel. 02550-6504: IJmuiden en IJmuiden-oost; zuster C. Nap, Rem brandslaan 5, IJmuiden, tel. 02550-6195: IJmuiden en IJmuiden-oost; zuster G. Kolkman, Brederodestraat 2, Haarlem, tel. 02500-62044: IJmuiden, IJmuiden- oost en Driehuis; zuster K. Langejan, Brederoodscheweg 106, Santpoort, telef. no. 02560-7477: Santpoort-noord en Sant poort-zuid; zuster J. Markerink, Geel vinkstraat 27, Velsen-noord, tel. 02510- 3936: Velsen-noord en Velsen-zuid. Verloskundigen: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, telefoon 5223; mejuf frouw E. W. Engelhardt, Moerbergplant- soen 143, telefoon 7949; mejuffrouw A. C. van Sassen, Rijnstraat 93; mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, telefoon 5259. Op Hemelvaartsdag 23 mei dezelfde ver loskundigen. Tandartsendienst Velsen, Beverwijk en Heemskerk: W. van Willigen, Benelux- laan 186, tel. 02510-6079. Op Hemel vaartsdag dezelfde tandarts. (Voor spoed gevallen zaterdag, zondag en donderdag van 17-17.30 uur). SANTPOORT Arts: J. Stoffel, Hoofdstraat 165. Sant poort-dorp, tel. 8310; op Hemelvaartsdag, donderdag 23 mei: D. R. Mansholt, Vin- kenbaan 23. Santpoort-station, tel. 8320. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-zuid, telefoon 02560-8249. Op 22 april 1961 verliet Wim Zoeteman, de kleine VSV-rechtsbinnen, IJmui den. De Australische prof club „Sidney Austrial", die in de hoogste afdeling uit komt in Australië, had Zoe teman benaderd met een aan trekkelijk contract. Daar de Australische voetbalbond niet bij de internationale bond, de FIFA, is aangeslo ten, kon deze IJmuidenaar van het zuiverste water di rect voor de Sidneyse club uitkomen tegen een maand- salariëring van 1.000. De schadeclaim, tén bedrage van 10.000,die VSV bij de KNVB indiende had geen rechtswaarde. Wél werd Zoeteman voor lopig geschorst tot een na der te bepalen datum om in een land, dat aangesloten is bij de FIFA, te voetballen. Zoeteman, wiens wieg op het Forteiland tussen de pieren gestaan heeft, had weinig last van dit royement en vierde, getuige zijn vele krantenknipsels, vele triom fen als volledige profvoetbal ler in Australië. De club, die hem uit Nederland haajde, Sidney Austrial, bestaat ge heel uit Nederlanders, die geen andere nationaliteiten in hun vereniging willen. Hij speelde als rechtsbinnen in dit team. Een ander elftal uit Sid ney, HAKoAH, dat driemaal de landstitel veroverd heeft, zag wel wat in de kleine IJmuidenaar. Na veel onderhandelen verklaarde Sidney Austrial zich akkoord met de hoge transfer van HAKoAH, waarin vele Israëliërs uitko men. Zoeteman zag zijn maandelijkse inkomen meer c'an verdubbelen tot 2.100, terwijl door de goede resul taten zeer hoge premies wer den uitgekeerd. De trainer van HAKoAH, de Hongaar Gyula Polgar, die eens sa men met de beroemde Pus kas gevoetbald heeft, bracht zijn team ook dat jaar tot de allerhoogste top van het Australische voetbal. De overwinningspremie van dat Kampioenschap bedroeg 1.000 ruim. Omdat Austra lië geen internationaal con tact mag hebben, zijn de wedstrijden tussen de vijf Australische deelstaten de hoogtepunten in het voetbal seizoen. Zoeteman werd uit verkozen voor het vertegen woordigend elftal van New South Wales, dat tegen de deelstaat Victoria uitkwam. In zijn elftal speelde hij tus sen heel wat beroemdheden. Zoals de Israëlische interna tionals R. Levi en K. Jaros. J. Kelly, die jarenlang in Blackpool naast de „gouden" Stanley Matthews uitkwam en J. Watkins, die nu in de hoogste Engelse afdeling in de „Wolves" speelt, maakten ook deel uit van dit verte genwoordigend elftal. Zoeteman vindt het voet bal daar even goed als in zijn vaderland, waarheen hij te rug ging, toen hij door een ernstige verwonding ten minste voor een half jaar niet meer mocht voetballen. In Australië kent men geen sociale voorzieningen voor de voetballers en Zoeteman was dus brodeloos. Zo gauw hij kon lopen en zijn 3 gebroken ribben de terugreis aankon den boekte hij passage naar Nederland. Zoeteman kan nu weer voet ballen en is weer in training tij zijn oude club, VSV, die Zoetemans schorsing per 15 juli opgeheven ziet, waar door hij in een eventuele na- competitie in een paar wed strijden voor de „roodwit- ten" nog mag uitkomen dit seizoen. Hij was benaderd door andere verenigingen bij zijn terugkeer in Nederland, maar hij moest deze aan trekkelijke aanbiddingen naast zich neerleggen, omdat hij contractueel nog aan VSV gebonden is. Een moment uit de wedstrijd Budapest-Sidney Austrial, door eerstgenoemde ploeg met 42 gewonnen. Wim Zoeteman staat op het punt een doelpunt te maken. Bij de politie in Velsen is aangifte gedaan van de vol gende gevonden voorwer pen: Ierse Setter, halsketting, rabiëspenning, bos sleutels, regenjack, hoofddoek, dop van benzinetank, autoped, hondenhalsband, baby schoentje, plasticmap met inhoud, gasaansteker, voor- zet-zonnebril, bril, 2 munt biljetten van 2.50, regenpij pen, huissleutel, étui met 3 sleutels, geldbeursje met in houd, zilveren ring, jongens- coat, dameshandschoen, zak mes, goudfazant, snelbinder, horloge met ketting, kinder portemonnee met inhoud, flesje pillen, zonnebril, suède omslag en een kinderparaplu. :»i !CK<n S, Een openbaar nutsbedrijf dient aan voorlichting te doen. Dat beseft iedereen. In gemeenten als Beverwijk en Velsen hebben de gasbedrij ven al geruime tijd dames in dienst die de huisvrouw alles kunnen vertellen over het gebruik van huishoudgas in de keuken. In Beverwijk is sedert kort in dienst de blonde mejuffrouw T. Ate- ma, geboren in Friesland. Zij was daar lerares aan een huishoudschool, maar het voorlichtingswerk bij een gasbedrijf bekoorde haar meer. Voor haar komst werd dat werk gedaan door me juffrouw Huyskes, maar die trad in het huwelijk en kookt nu thuis haar potje, waar schijnlijk ook op gas. „Het voorlichtingswerk is van groot belang", zegt de direc teur van het Beverwijkse gasbedrijf, de heer Vos. Ir. Vos kijkt ook verder dan zijn neus lang is. Want wanneer over enige tijd in plaats van industrie-huishoudgas, aard gas door de leidingen zal stromen, betekent dat tevens dat er gas met een dubbele calorische waarde wordt ge distribueerd. Die tijd is niet Het actiecomité van „Op geruimd staat netjes" te Be verwijk gaat een tekenwed strijd organiseren voor de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen. Voor de 25 orgineelste tekeningen (waarvan 5 groepstekenin- gen) worden prijzen uitge loofd. Ook worden deze te keningen tentoongesteld. veraf meer. Het gasverbrui- kende publiek moet lang zaam worden in- en voorge licht over de komst, gebruik enzovoort van aardgas. Voor lopig hebben echter de gas bedrijven de handen nog vol aan voorlichting over het ge wone huishoudgas. „Er wordt enorm veel gas verknoeid", zegt ir. Vos en hij kan het weten. Het is uiteraard in het belang van de gasver- bruiker, dat deze weet dat hij met minder gas in ieder geval hetzelfde of misschien zelfs wel meer kan bereiken. Tot de voorlichting behoort ook het demonstreren van min of meer ingewikkelde en dure gastoestellen, zoals fornuizen, die tal van bak en braadmogelijkheden be zitten. Deze instructie heeft mejuffrouw Atema ook op haar voorlichtingsprogramma staan. Ook gaat zij zo nu en dan op huisbezoek. Maar de meeste tijd gaat toch zitten in het geven van bak-cur- sussen. Daarvoor is in het fraaie nieuwe kantoorge bouw van het Beverwijkse gasbedrijf een grote zaal in gericht. Bijna dagelijks kan men hier groepjes dames aan het werk zien. Er worden heel wat lekkernijen klaar gemaakt. Heel praktisch voor de cursisten is dat zij weten hoeveel gas zij verbruiken. Daartoe zijn grote meters geplaatst boven elk fornuis.- Al met al leren de dames onder leiding van mejuf frouw Atema hier alles over doelmatig gebruik van het huishoudgas. Op de foto: me juffrouw Atema (geheel rechts) met enkele van haar cursisten. Woensdag 8 mei was het een kwart eeuw geleden dat bij de firma J. P. Loender sloot in IJmuiden een zekere C. Giesberts als personeels lid werd aangenomen. Als jongste uiteraard en tevens als een soort „manusje van alles", zoals de jubilaris nu met gerechtvaardigde trots verklaart. Want hij mag zich intussen beschouwen als chef van de afdeling verwarming. De heer Giesberts is een van die steeds zeldzamer wordende iiguren die nog zoveel enthousiasme voor hun eenmaal gekozen werk kring kunnen opbrengen, dat hun „bij leven en welzijn" ook een gouden jubileum in het vooruitzicht kan worden gesteld. Dit houdt in dat zij dan tevens getuige zijn van de bloei van „hun zaak", waarvan ook in dit geval stellig sprake is. Zo zag de heer Giesberts het perso neelsaantal stijgen van vijf tot zevenentwintig en was hij verder betrokken bij de verplaatsing van de zaak van de Zeeweg naar het hui dige royale pand aan de Lan ge Nieuwstraat. Ook de ge bruikelijke evolutie f iets- bakfiets-auto heeft hij met voldoening gadegeslagen. Op de dag van het jubi leum heeft de heer Loender sloot uitdrukking aan zijn waardering gegeven, door de In de uitzendingen Oost en Westschip van de koop- vaardijprogramma's van Ra dio Nederland Wereldom- loep zullen op vrijdag 24 mei de familieleden van opva renden van de sleepboot „Zeeland" en het hef- en bergingsvaartuig „Help" van n.v. Bureau Wijsmuller zijn te horen. Als oostschip fun geert de „Zeeland", als west schip de „Help". Daar de uit zendingen, omlijst met een praatje, muziek en zang, elk een half uur duren, komen de familieleden van tien op varenden van elk schip voor deze groetenuitzending in aanmerking. Om deze be schikbare plaatsen moest worden geloot. De opnamen voor beide uitzendingen zijn op woensdag 22 mei in de VARA-studio te Hilversum; vooraf komt men bijeen ter voorbereiding van het pro gramma in Hotel Gooiland. Daar de meeste personeels leden in of bij IJmuiden wonen, maken zij de tocht naar en van Hilversum per autobus. De „Zeeland" hoopt de uit zending op 24 mei aan boord te krijgen ergens in de In dische Oceaan, waar het schip onder bevel van kapi tein A. v. d. Veen uit Win schoten slepende is met een grote zuiger van Suez naar Australië. De „Help" onder bevel van kapitein P. Lang broek ligt ter hoogte van Pointe Noire, Kongo, West- Afrika, waar men sinds be gin april bezig is met de op ruiming van de gekapseisde zuiger' „Antwerpen III" uit de vaarroute naar de haven van Pointe Noire. Dat de belangstelling voor het verzamelen van postze gels zeer groot is in IJmui den bleek dinsdagavond in het postkantoor aan de Wijk aan Zeeërweg, waar tiental len verzamelaars zich ver drongen voor het filatelis- lenloket, dat die avond voor het eerst werd geopend. De lange gang van het postkan toor was vol en er kwamen steeds meer mensen bij, zo dat er ook buiten gewacht moest worden. Onder de verzamelaars' waren veel jongelui, die geen lid zijn van een vereniging van postzegelverzamelaars. De dienstdoende beambte kon alle klanten niet helpen. Er werden ongeveer zestig men sen geteld, maar hiervan kon ongeveer een vierde worden geholpen. De meesten keer den dus teleurgesteld huis waarts, maar de directeur van het postkantoor in IJmuiden zei dat hij voor deze keer „ik had zelf ook niet verwacht dat de toeloop zo groot zou zijn" de te- leurgestelden wilde helpen. Zij kunnen hun bestelling alsnog doen, waarna de PTT zal zorgen voor bezorging van de zo begeerde zegeltjes. heer Giesberts een fraaie ra dio-combinatie aan te bie den, waar door de collega's nog een rookstandaard aan werd toegevoegd. Omdat de jubilaris een uitgesproken hekel heeft aan huldebetui gingen in het openbaar, ge schiedde een en ander tij dens een intieme bijeen komst en het is op zijn ver zoek, dat aan zijn jubileum eerst nu ruchtbaarheid wordt gegeven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5