Geestdrift in VS na onrust over storing Prof. De Quay misschien kabinetsf ormate ur HET WEER Steekpartij in Haarlems café V Indonesië schat voorlopig miljard nodig te hebben 14.90 FMVM Kennedy spreekt MOEILIJKE DALING ZELF met astronaut Koningin begon vandaag met het consulteren van advi seurs en fractieleiders Niemand gekozen met voorkeurstemmen Twee KPM-ers terug in Djakarta Octaangetal van benzine verhoogd UNO ziet toe op zelfbeschikking De prins opende een nieuw kantoor van Veilig Verkeer tó'MORRIS ieforeifou êuif! 4 3e JAARGANG NUMMER 162 ÜZ DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZÏZZ. Het woord is aan IJzig kalm Onbestendig Druk programma Leroy Gordon Cooper Cooper op het scherm Man ernstig gewond in ziekenhuis opgenomen ■V* I Voor herstel produktieapparaat Periodieke bezoeken aan West-Irian In de krant van heden: FALCON CAMELJASSEN TRENCO dames blouses en beren weekenders v.a. Sportief! Elegant! HAZENBERG's WEEKEND - TRAKTATIE Telef. adm. 5437, chef öezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I mm m Ja Verschijnt dagelijks beh, zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. 11 Y 1 T 1 CSk Tv l IJ T Wf] W 1 Abonnement per week 62 cent, per kwartaal V R IJ D A G 17 MEI 196 8.—, franc» per post f 8.50. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Vlr. H^GvanderMqe President Kennedv pakte onmid dellijk de telefoon toen hij via de televisie het gelukkige slot had gezien van de feilloze daling van astronaut Cooper in de Grote Oceaan, zes kilometer van het vliegdekschip Kearsarge, dat was aangewezen om Cooper op te pikken. Kennedv maakte meteen een afspraak om de astronaut op het Witte Huis te ontvangen. Feilloze landing van Cooper Cooper voelde zich wat duizelig toen hij blozend van opwinding aan boord van het vliegdekschip Kearsarge uit zijn ruimteecabine stapte. J oubert In de geest voltrekt zich een onop houdelijke rondgang van onbewuste redeneringen. CAPE CANAVERAL. (Reuter, AFP en AP) „Majoor, dit was een grootse vlucht, Ik hoop u maandag op het Witte Huis te zien". Deze woorden sprak president Kennedv, die onmiddellijk het vliegdekschip Kearsage opbelde toen hij had vernomen, dat Gordon Cooper daar veilig en wel aan boord was gekomen. Amerika had even de adem ingehouden toen het tegen het einde van Coopers ruimtereis vernam, dat de astronaut vanwege een technische storing de terug keer naar de aarde met de handhesturing moest volbrengen. Maar Cooper bleek na zijn vlucht van 34 uur nog zó f't en onver stoorbaar kalm te zijn, dat hij zijn taak met een bewonderenswaardige precisie uitvoerde: hij kwam vlak bij het vliegdek schip in de Stille Oceaan neer. Toen de goede afloop bekend werd. ging er een golf van enthousiasme door de Verenigde Staten. Cooper was met zijn 19de omwenteling bezig toen er een rood lampje ging bran den als teken dat de terugkeer naar de aarde was begonnen: een verkeerde scha keling had het automatisch systeem in de war gebracht. Dit betekende, dat Cooper op handbesturing moest overgaan. En toen later een tweede moeilijkheid met het automatische systeem optrad, besloot men geen risico te nemen en gaf men de as tronaut opdracht zijn cabine eigenhandig naar de aarde te sturen. Cooper antwoordde laconiek: ..Begre pen, geen moeilijkheden". Terwijl de be zorgde technici op Cape Canaveral zich het hoofd braken over de opgetreden ge- Vanmorgen is de koningin in Huis ten Bosch begonnen met het inwinnen van adviezen over de kabinetsformatie. Als eerste maakte de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, zijn opwachting. Na hem ontving de ko ningin de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel. Om streeks het middaguuj- kwam de vice- voorzitter van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel, ten paleize. Vrijdag middag zou de koningin een begin maken met de fractieleiders uit de Tweede Kamer bij toerbeurt bij zich te ontbieden. Deze consultaties zullen zaterdag waarschijnlijk voortduren. Dat de benoeming van een K.V.P.-for mateur of -informateur het meest voor de liahd liggend wordt geacht, werd duide lijk na de vergaderingen die de grootste vijf fracties gisteren in het Tweede-Ka mergebouw hebben gehouden. Tijdens de ze vergaderingen werden de fractievoor zitters benoemd. Zoals werd verwacht blijft dr. W. P. L. M. de Kort voorzitter van de K.V.P.-frac- tie. De V.V.D.-fractie, die slechts betrek kelijk weinig vergadertijd nodig had, wees mr. E. H. Toxopeus aan, de fractie van de C.H.U. mr. H. K. J. Beernink. De A.R.-fractie zal worden geleid door de heer H. van Eijsden, bijgestaan door mr. B. W. Biesheuvel als tweede voorzitter. „Men moet ons als een soort presidium zien," zei de heer Biesheuvel na afloop van de vergadering. De P.v.d.A.-fractie wijst pas een nieu we voorzitter aan als de Kamer in de nieuwe samenstelling bijeenkomt. Waar schijnlijk zal prof. dr. A. Vondeling wor den herbenoemd. Van de P.v.d.A. verga derden gisteren de fracties van de beide Kamers gezamenlijk. Voorzover bekend is geworden nemen de meeste fracties vooralsnog een afwach tende houding aan. De formateur zal in de vorm van een program de kaarten op Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige, later nu en dan krachtige wind tussen zuidwest en west. Vrij koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. tafel moeten leggen. Wellicht speelt hij daarbij nauw samen met de verwante A.R.P. en C.H.U. Uit het overleg met de V.V.D. en de P.v.d.A. zou dan moeten blijken, welke niet-confessionele partner zich het meest tot verwezenlijking van dit program voelt aangetrokken zonder dat daarbij van confessionele zijde teveel concessies moeten worden gedaan. In de kring van de Partij van de Ar beid beseft men dat een partij, die vijf zetels heeft verloren, niet bij voorbaat met eisen kan komen. De P.v.d.A. is in principe wel bereid mee te regeren, maar zal haar beslissing geheel laten afhangen van bet program, dat haar wordt voorge legd. In socialistische kringen viel te be luisteren dat de punten uit het P.v.d.A. program feitelijk ook in het program van de K.V.P. zijn te vinden. Doorslagge vend is echter welke voorrang de K.V.P. wil geven aan de vele in haar program genoemde punten. Hiervan hangt de be slissing aan P.v.d.A.-zijde in hoge mate af. Een kabinet op zo breed mogelijke ba sis. dus samengesteld uit vertegenwoordi gers van de vijf grote partijen, acht men van socialistische zijde weinig reëel. Men wijst in dit verband vooral op het punt van de commerciële televisie, dat P.v.d.A. en V.V.D. verdeeld houdt. Overigens zal het tv-vraagstuk ongetwijfeld ook een rol spelen, als de samenwerking blijft be perkt tot de drie confessionele partijen en de V.V.D. En niet alleen dat punt, maar ook strijd punten als het woningbouwbeleid (verhou ding tussen woningbouw en andere bouw en tussen wonmgwetbouw en vrije wonin gen) en het opheffen van de inkomens grens bij de kinderbijslagverzekering. Van P.v.d.A.-zijde wordt voorts voor keur uitgesproken voor een kabinetsfor mateur, die voortkomt uit het parlement, in dit geval dus dr. De Kort. Andere frac ties zullen echter gaarne opnieuw in zee gaan met prof. De Quay. De voorkeur voor de huidige premier is daar duidelijk. De vraag is, of prof. De Quay bereid is. een actieve rol bij de kabinetsformatie en eventueel ook in het nieuw te vormen ka binet te spelen. De voorkeur van de K.V.P. gaat uit naar een zo breed mogelijk kabinet. Zij zou de regeringsploeg niet willen beper ken tot de drie confessionele partijen. Men moet echter in dit vroege stadium nog uiterst voorzichtig zijn met het trek ken van conclusies. De K.V.P. heeft reeds nagegaan, welke geestverwanten voor een ministerszetel in aanmerking komen. Men meent bij wijze van spreken voor iedere ministerspost wel vijf geschikte kandidaten achter de hand te hebben. Het léveren van ministers is in het verleden niet de sterkste kant van de K.V.P. geweest. breken, bleef Cooper ijzig kalm. Tijdens de landing stond hij voortdurend m radio contact met kolonel Glenn, die hem aan wijzingen gaf. De met de hand uitgevoerde landing was geen absoluut novum in de Amerikaanse ruimtereizen: ook Scott Carpenter landde op handbesturing. Maar zijn terugkeer zat honderden kilometers naast het afgespro ken gebied, doordat hij zijn remraketten drie seconden te laat afvuurde terwijl de hoek van zijn cabine met de horizon ook niet helemaal goed was. Majoor Cooper stelde zijn drie remra ketten om 00.03 uur in werking. Om 00.25 uur landde zijn cabine in zee op twee mijl van het vliegdekschip. Kikvorsman nen legden een ring van boeien rond de capsule en maakten er een touw aan vast, waarmee matrozen de capsule een half uur later aan dek van het opgestoomde vliegdekschip hesen. Om 0.1.11 uur opende Cooper zijn capsule en stapte lachend aan dek. Drie helikopters hadden de operatie vanuit de lucht gadegeslagen. Voordat Cooper zijn cabine opende, werkte hij eerst een lijst met voorgeschreven controle han delingen af. Voordat hij uitstapte verwij derden artsen zijn ruimtehelm en werd zijn bloeddruk gemeten. Dit gebeurde nog maals toen hij op dek stond. Daar had de astronaut gedurende 15 se conden een aanval van duizeligheid, maar dat was voorzien. Zonder hulp liep hij over de rode loper naar de ziekenboeg voor medisch onderzoek. Een erewacht stond in het gelid en een marinekapel speelde. De artsen waren uiterst tevre den over Coopers lichamelijke conditie. Over de hele wereld zaten de mensen aan hun radio- of televisietoestellen ge kluisterd om de landing te volgen. Een New Yorks radiostation verzocht zijn luis teraars voor de astronaut te bidden. Mevrouw Cooper was tijdens de vlucht van haar man vrijwel niet geweken van haar televisietoestel. Zij woont in Hous ton (Texas) en heeft twee dochtertjes van 13'en 14 jaar. Na zijn telefoongesprek met Cooper bel de president Kennedy ook mevrouw Coo per op om haar geluk te wensen. Via een aparte telefoonlijn stond de Amerikaanse president voortdurend in contact met het grondstation in Cape Canaveral Cooper heeft de komende dagen een druk programma. Hij blijft eerst twee da gen aan boord van het vliegdekschip voor onderzoek en ondervraging. Zaterdag vliegt hij naar Honoloeloe waar hij zijn vrouw en kinderen zal ontmoeten. Zondagmiddag wordt hij in Cape Canaveral verwacht, waar hij een parade zal afnemen en de pers te woord staan. Maandag gaat Coo per met zijn gezin voor een triomfante lijke intocht naar Washington, waar Ken nedy hem op het Witte Huis zal ontvan gen. De luchtmacht-majoor Leröy Gordon Cooper maakte op 16-jarige leeftijd zijn eerSte solovlucht. Zi.in vader was kolonel bij de luchtmacht. Cooper is de jongste van de zeven Amerikaanse ruimtevaar ders, die als eersten werden aangewezen. Toen hij werd uitgekozen had hij 2300 vlieguren gemaakt, waarvan 1400 in straal vliegtuigen. Onder de felicitatietelegrammen die in de VS zijn binnengekomen, is er een van premier Kroesjtsjev, die schreef: „Het Sovjet-volk zendt zijn gelukwensen en bes te wensen voor de moedige Amerikaanse astronaut Gordon Cooper". De historie der ruimtevluchten ziet er op het ogenblik als volgt uit: In april 1961 werd de Russische majoor Joeri Ga garin de eerste kosmonaut door één om wenteling om de aarde te maken. In mei en juli van dat jaar maakten de Ameri kanen Shepard en Grissom een ballisti sche vlucht, ter voorbereiding van de drie omwentelingen die kolonel Glenn in fe bruari en kapitein-luitenant ter zee Car penter in mei 1962 maakten. Intussen had' de Rus majoor Titov al in augustus 1961 een vlucht van zeventien omwentelingen gemaakt. Een jaar later bracht de Sovjet-Unie twee ruimtevaar ders gelijktijdig in een baan om de aar de, van wie majoor Nikolajev 63 en kolo nel Popovitsj 47 omwentelingen volbrach ten. De Amerikaan Schirra vloog tenslotte in oktober van het vorige jaar zes maal om de aarde. Vandaag hoopt de NTS via Telstar tussen 18.49 en 19.04 een filmverslag uit de Ver enigde Staten te ontvangen over de val in zee van de „Faith 7". Uit de tellingen van de voorkeurstem men kan thans worden opgemaakt, dat géén van de kandidaten waarvoor een landelijke actie is gevoerd, met voorkeur stemmen in de Tweede Kamer werd ge kozen. De heer M. W, Schakel, no. 15 van de A.R.-lijst, kreeg 16.199 stemmen, 4.495 te weinig voor een voorkeur-zetel. De heer H. van Rossum, de achtste kan didaat van de S.G.P., had 23.875 stemmen moeten hebben, maar kwam er 5.930 tekort. Mr. G. A. A. M. Boot (K.V.P.) behaalde met 6551 stemmen een kwart van de ver eiste helft van de lijstkiesdeler, en de heer A. Wolting (C.H.U.) kreeg slechts 5°2 voor keurstemmen op zijn naam. Een 37-.jarige losse arbeider uit Haar lem is donderdagavond omstreeks zeven uur in een café aan de Lange Bogaerd- straat in Haarlem door een stiletto in zijn buik getroffen. De man is overge bracht naar het Grote Gasthuis en daar ter verpleging opgenomen. Bij een nader onderzoek in het ziekenhuis bleek de steek wond nogal ernstig, alhoewel geen levens gevaar aanwezig is. Als verdacht van het toebrengen van deze steek is door de Haarlemse politie een 17-jarige koopman uit Haarlem aan gehouden. De man gaf toe de steek te hebben toegebracht. Hij verklaarde ech ter dat het tijdens een stoeipartij was ge beurd. Zowel hij als de losse arbeider zouden enkele glazen bier hebben gedron ken. Bij wijze van grap zou de losse arbeider hem hebben uitgedaagd voor een stoeipar tij. De koopman zou daarop hebben gerea geerd met „Kom maar op". Terwijl de losse arbeider naar hem toe kwam zou hij zijn stiletto te voorschijn hebben gehaald en de op hem toekomende man per ongeluk in de buik hebben geraakt. Verscheidene getuigen in het café beves tigden deze gang van zaken. De mannen zouden inderdaad met in een vechtpartij gewikkeld zijn geweest. Desondanks is de koopman door de politie aangehouden en ingesloten. De stiletto is in beslag geno men. De kinderpolitie heeft de zaak in onderzoek. ,V - 4. Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) DJAKARTA, 17 mei. Indonesië heeft voor een miljard gulden Neder landse onderdelen nodig voor rehabili tatie van zijn produktie-apparaat. Dit is een zeer voorlopige raming van de des kundigen, die zich sinds het herstel der diplomatieke betrekkingen bezig hielden met de mogelijkheid van het weer op gang of op volle capaciteit brengen van het Indonesische machinepark van Nederlandse makelij, voornamelijk in de agrarische industrie, zoals suiker, rubber, thee, koffie en tabak, doch ook het mijn- houw- en het transportwezen zoals de scheepvaart en de spoorwegen, en de agrarische industrie. Volgens dezelfde experts zou een bedrag van tweehonderd miljoen gulden in eerste instantie voldoende zijn om een krediet programma hiervoor te financieren. Ne derland zal uiteraard benieuwd zijn wat hier tegenover zou staan. Zoals ik reeds meldde gaan de gedachten van de Indo nesische regering naar de mogelijkheid tot het openstellen voor Nederlandse be drijven van deelneming aan „joint ven tures", Nederlands-Indonesische onderne- nemingen op basis van een nader vast te stellen aandeel in de produktie. Hiermee zou ook de weg geopend worden voor een praktische vorm van schadeloosstelling voor de nationalisaties, waarvan de Indo nesiërs behalve de communisten de prin cipiële noodzaak erkennen. Populair ge zegd meent Indonesië: stel ons door een tijdelijke verhoging van de schuldenlast uiteindelijk in staat de schulden geheel of gedeeltelijk te voldoen. Aan de uitwerking van een dergelijke zeer gecompliceerde regeling zijn Neder land en Indonesië nog niet toe. Van beide kanten wenst men eerst de diplomatieke betrekkingen te consolideren en het kli maat te verbeteren. In dit opzicht is het interessant dat de Indonesische bladen gis teren een Antarabericht publiceerden over de mogelijkheid van deelneming van prin ses Margriet aan een Nederlands studen- tenbezoek aan Indonesië, komende zomer. Voor de rehabilitatie van het produktie apparaat, waaraan president Soekarno de hoogste prioriteit gaf, zitten de Indonesi sche bedrijven om zeer verschillende on derdelen verlegen: de suikerfabrieken staan stil wegens kapotte molenroilen of doorgebrande ketels. Maar sommige ma chines zijn buiten bedrijf wegens het ont breken van een eenvoudige flens, mano meter of pakking. Van al die onderdelen heeft de Nederlandse industrie blauwdruk ken en de Indonesiërs niet. De Amerika nen stellen doorgaans voor de machines De benzine die uit de benzinepompen in Nederland vloeit, is sedert enige tijd van betere kwaliteit geworden. In april is het octaangetal van gewone benzine van 84 gebracht op 87. Het octaangetal van supe>-- benzuie giog van 95 op 97. door nieuwe te vervangen, maar volgens de deskundigen kan een oud machinepark door een verstandige verjonging nog een hele ti.id mee. Indonesië betrekt de Neder landse onderdelen nu vaak via Duitsland of Japan, hetgeen veel duurder uitkomt. Voor een uitgebreid kredietprogramma zou uiteraard niet alleen de goedkeuring maar ook de steun der Nederlandse re gering nodig zijn. De vraag is of men zal willen wachten op een nadere precisering omtrent de schadeloosstelling aan de Ne derlandse bedrijven, die overigens moei lijk vast te stellen is. In feite zal zij meer afhangen van wat Indonesië kan dan wat het wil betalen. (Zie ook pagina 2) NEW YORK (AFP) Acht of negen functionarissen van de Verenigde Naties, die deel hebben uitgemaakt van het voor lopig bestuur over West-Irian, zullen zich periodiek naar dat gebied begeven om zich er van tc verzekeren, dat de Indo nesische regering zich houdt aan het ak koord over het zelfbeschikkingsrecht van de bevolking. Dit heeft de chef van het. kabinet van secretaris-generaal Oe Thant, Narasim- han, donderdag op een persconferentie in New York meegedeeld. Hij vertelde ook dat Nederland en In donesië een korting van gezamenlijk 15 miljoen gulden zullen krijgen op hun aan deel in de kosten van het tijdelijk UNO- bestuur over West-Irian. De korting kon worden gegeven wegens de gezonde financiële omstandigheden, waarin de Verenigde Naties Nieuw-Guinea hadden achtergelaten. Prins Bernhard heeft vanmorgen als beschermheer van het Verbond voor Vei lig Verkeer het nieuwe kantoorgebouw van het verbond aan de Utrechtseweg in Hil versum geopend. Het verbond, dat steeds meer activiteiten wil ontwikkelen, had daarvoor onvoldoende gelegenheid in de oude huisvesting in Utrecht. Nu beschikt het over een hypermodem kantoor. Nadat de bondsvoorzitter, dr. G. van der Wal, de aanleiding en de betekenis van de verhuizing had belicht, onthulde Prins Bernhard* in de vergaderzaal een gedenkplaat met de inscriptie „Heb eer bied voor het leven", een tekst die is ont leend aan een boodschap die koningin Wil- helmina in 1955 tot het Nederlandse volk had gericht tijdens een nationale veilig- verkeersactie. T Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 7, IS Topsy 4 Uit stad en omgeving9, 11 In de Vishal en op zee11 W. L. Brugsma: reportage over Indonesië 13 Kunst 17 Uitgaan in Haarlem17 Horen en Zien 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws 21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Advertentie BAR=T HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Advertentie Antgang- Haarlem «tel. 10401 Advertentie Trek er op uit tijdens de weekends en neem wat van onze heerlijke verpakte artikelen mee, zoals spritsen, boter- -rondjes, gevulde koeken enz. enz. Om zelf thuis te bakken De echte VLEEScroquetten en bitterballen. De troostprijswinnaars van de taarten- kleurwedstrijd, zoals gisteren vermeld, kunnen hun prijs in onze winkel af halen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1