Dichteres Vasalis bekroond JCOOT Jubileumconcert door „Haerlem" Hamlet" door amateurs DE PROGRAMMA'S Expositie van KZOD in De Waag geopend Verval van monumenten is nauwelijks bij te houden André van der Vossen overleden De jeugd maakt haar eigen programma Vaarwel Stanley Leerlingen van de Academie '63 maken kennis met hun docenten Bommen bij ballet Klacht van Heemschut: Op 9 juni: Stoelen van de vloer in het Concertgebouw te Haarlem voor t.v.-concert ALPHEN AAR PIANO'S VLEUGELS nabeschouwingen n Rob du Bois Piet Kee concerteert heden in Essen T elevisie programma De radio geeft zondag De radio geeft maandag De culturele prijs van de provincie Gro ningen voor 1962 is gisteren in de Staten zaal van het provinciehuis te Groningen uitgereikt aan mevrouw M. Droogleever Fortuyn-Leenmans, als dichteres bekend onder de naam M. Vasalis. De prijs, groot duizend gulden, alsmede een voor dit doel geslagen penning, wordt jaarlijks uitge reikt. In verband met het schrijverspro test dit jaar later dan anders. De bekroning van de. dichteres M. Va salis wordt gedragen door de overweging, dat mevrouw Droogleever Fortuyn als dichteres niet alleen voor de provincie Groningen, doch ook voor geheel Neder land als een figuur van bijzondere bete kenis geldt. De commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. C. L. W. Fock, merkte in een rede op, dat het een hardnekkig standhoudend misverstand is. dat bij de verhouding van de overheid tot kunst en cultuur in de eerste plaats aan materiële steun, aan geld, moet worden gedacht. Volgens mr. Fock mag men echter van de overheid niet verlangen dat zij, die volgens Thorbecke geen beoordelaarster van de kunst mag zijn, klakkeloos alles wat zich als kunst aandient zou moeten ondersteunen. De overheid is er niet om zichzelfswil, maar om het welzijn van haar onderdanen te bevorderen. De kun stenaar is een onmisbaar element in die samenleving en de overheid dient de kun stenaar in staat te stellen zijn boodschap uit te dragen. De expositie „1 tot 100 gulden", die be staat uit werken van leden van het ge nootschap „Kunst Zij Ons Doel" werd gis teren in het gebouw „De Waag" te Haar lem onder grote belangstelling geopend Weggns verhindering van de eerste voor zitter van K.Z.O.D.. de' fieèr teer! Spieren burg werd de opening verricht door de tweede voorzitter, de heer Jos Hoogwout. Jos' HoogwoUt's'pfak'ondérrrteer ovèf net bijzondere karakter van deze tentoonstel ling, waarop alleen klein werk aan bod komt. Woorden, die hij met een brief van de adjunct-secretaris van het genootschap, de heer Simon Busé toelichtte. ..Zoals in de wereld van de muziek onderscheid kan worden gemaakt tussen werken geschre ven voor het concertpodium en de meer intieme kamermuziek, zo is de beeldende kunst te verdelen in werken van grote op zet en die van bescheidener allure, waar onder dan worden gerekend schetsen, stu dies, aquarellen, gouaches en grafiek". Deze laatste groep noemde de heer Busé in zijn brief in analogie met de muziek de „kamermuziek van de schilderkunst". De tentoonstelling „Van 1 tot 100 gulden" stelt de bezoeker in staat, aldus de heer Hoogwout, in de artiestenkeuken van de kunstenaar te kijken. Zoals de titel al zegt, zijn de kunstwer ken te koop voor minder dan 100 gulden, waarbij het rijk voor aankopen van bo ven de dertig gulden een subsidie geeft van 35 percent van de aankoopwaarde. Onder de op „1 tot 100 gulden" expose rende kunstenaars bevinden zich Els Bo ven, Simon Busé, Mies Deinum. Jan van Geem, Jos Hoogwout, Jan Loots, Miek Ot to, Leen Spierenburg. Freek Souwer, Jo sef Santen, Leo de Winter e.a. De tentoonstelling is geopend tot en met 25 mei, dagelijks van 10-17 uur, 's zon dags van 14-17 uur. De Bond Heemschut is van mening dat op de nieuwe rijksbegroting 25 miljoen gulden moet worden uitgetrokken voor subsidie van de restauratie van monumen ten en de regeneratie van binnensteden. Dit schrijft bondssecretaris Ton Koot in zijn jaarverslag. Met het rijkssubsidie van 10 miljoen gulden blijkt het niet meer mo gelijk de achterstand in de restauratie al leen al van grote gebouwen in te halen. De Utrechtse kerken, die van Bergen op Zoom Culemborg en Weesp staan onverzorgd. Andere kerken en ook kastelen vervallen. Talloze subsidie-aanvragen moeten bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg blij ven liggen. Het verval kan nauwelijks worden bijgehouden en van inlopen is he lemaal geen sprake, aldus het jaarverslag. In steden als Amsterdam. Maastricht, Edam, Haarlem, "Dordrecht en Utrecht komt de woonhuisrestauratie vooral dank zij de stedelijke diensten voor monumenten zorg op gang, maar er blijkt meer sub sidie nodig te zijn om niet achter het ver val aan te lopen. Verval werkt in een bin nenstad als een olievlek op het water. Re generatie der oude binnensteden is drin gend nodig. In het Deltagebied, dat zo fors de aan dacht trekt om zijn stoer brok ingenieurs werk en dat str-aks een recreatiegebied zal worden voor een half miljoen mensen, ge beurt niets aan monumentenzorg. Wat dit betekent, aldus de heer Koot, zal men strak.: wel ervaren en betreuren. Vasalis neemt de culturele prijs van Groningen in ontvangst uit handen van de commissaris der koningin in de provincie Groningen, mr. C. L. W. Fock. Drs. A. Nuis uit Groningen karakteri seerde in een voordracht het werk van de dichteres. Ze droeg daarna zelf voor uit eigen werk. Een trio, bestaande uit leden van het Noordelijk Filharmonisch Or kest, verzorgde een muzikaal intermezzo. Op 70-jarige leeftijd is te Overveen overleden de kunstenaar André van der Vossen, die als graficus en ontwerper een vooraanstaande figuur is geweest. André van der Vossen, geboren 26 februari 1893 te Haarlem, kreeg zijn opleiding als gra ficus aan de Kunstnijverheidsschool aan de Dreef te Haarlem Hij was lid van de Liga Nieuw Beelden, sinds hij na de oor log ook in abstracte richting was gaan schilderen. Hjj heeft herhaaldelijk deel genomen aan exposities van de Salons des Réalités Nouvelles te Parijs. Van zijn uitgebreid werk als postzegel ontwerper noemen wij zijn Europazegel voor de E.G.K.S.-landen en de nieuwe 4 cent-zegel (met koeltorens van de Staats mijnen) die onlangs in roulatie is geko men. Hij was een zeer goed houtsnijder. Als letterontwerper verwierf hij met de houtsnee-letter bekendheid. André van der Vossen was een zeer le vendige en intens werkende kunstenaar, die nooit aan de weg heeft willen timme ren. Hij heeft de meeste kunstrichtingen actief meebeleefd. De crematie is bepaald op woensdag 22 mei te Westerveld, na aankomst van de trein van 10.59 uur te Driehuis-Zuid. OP 9 JUNI GAAN alle stoelen uit het Concertgebouw in Haarlem, omdat er dan 1700 jeugdige muziek-van-alle-soort liefhebbers in muziek de slotsom krijgen gepresenteerd van hun antwoorden op qen uitdaging van Henri Arends, de dirigent van het N. Ph. O. Dit „prom"-concert (promenade) zal worden gegeven door het N. Ph. O., Rita Reys, Benny Behr, Sem Nijveen, The blue Diamonds, Pirn Jacobs en zijn trio, Willeke Alberti, Rob de Nijs en zijn Lords, Anneke Grönloh, de pianist Hans Henkemans, de alt Aafje Hcynis en de violist Herman Krebbers. ZESDUIZEND BRIEVEN en kaarten heeft Henri Arends binnegekregen na zij, in het televisie-programma Rooster uitgesproken, uitdaging aan de jeugd om haar critiek op de concertprogramma's dan maar eens om te zetten in construc tieve voorstellen. Samen met zijn vrouw en kinderen heeft de heer Arends alle verzoeken gecatalogiseerd en met deze deelnemers heeft hij een zuiver beeld van de gemiddeld gewenste bezetting verkre gen. Wat er uitgevoerd gaat worden blijft voorlopig een geheim. Ook is nog niet zeker of alle .uitgenodigde artiesten op 9 juni van deze muziekpartij kunnen zijn. „VINDT U DIT niet gek?", vroegen we N.Ph.O.-concertmeester Jan Hesmerg. ,Och, we heben eens eerder een program ma met het Metropole Orkest onder Dolf van der Linden uitgevoerd. We speelden toen diens arrangementen. Weet u, élke overdracht van muziek op publiek is moei lijk, of Anneke Grönloh dat nu bereikt of, iets dichter bij ons al, een Jacques Brei; daar let men wel eens niet op. ,t Gaat in artistiek opzicht wel steeds een trapje ho ger tot je in ons terrein komt". Aan de andere kant ziet de heer Hesmerg de echt heidsfactor als een beoordelingsfactor, die tot een andere volgorde kan leiden. DE HEER ARENDS ziet met genoegen het concert tegemoet. „Ik vind al heel lang dat je de jeugd bij de programmasamen stelling moet betrekken. Ik heb daar inder tijd bij Jeugd en Muziek in Roermond goede ervaringen mee opgedaan. Wij be rusten er te gemakkelijk in dat ouderen programmeren naar eigen inzicht. Dit con cert zal bewijzen dat je uit het hele land mensen krijgt naar een concert dat op hen gericht is. Fervente liefhebbers van klas sieke muziek schieten wel eens tekort in waardering voor de harde werkers van de lichte muze. Wie van goedkope tiener- muziek tranen in de ogen krijgt is daarom nog niet ongeschikt om door klassieke mu ziek getroffen te worden. We gaan hier de mooist mogelijke' en de schrilste contras ten maken op 9 juni. We gaan muziek spe len die alleen decor kan zijn, behang, èn muziek die alleen muziek kan zijn. Ik wil zoveel mogelijk mensen in de zaal. Denk niet dat ik een ontluistering van de con certzaal wil; maar ik snak al jaren naar een concertzaal zonder franje, het onechte moet eruit. Het is toch absurd dat een zaal heel ernstig en toegewijd zit te luiste ren naar een symfonietje van Haydn dat Advertentie Muziekinstrumenten voor ruimte vaarders uitsluitend op bestelling. Alle andere instrumenten levert KRUISWEG 47—49 uit voorraad. wij spelen terwijl we tintelen van puur plezier". e „GAAT U NOG FORUM-HOUDEN of nabesprekingen organiseren als het con cert achter de rug is?", vroegen wij de heer Arends. „Beslist niet, conclusies trek ik zelf wel. Verder, we dóen 't gewoon, het gebeurt. Is dat niet genoeg?" Een deel van het concert' wordt op de £vond zelf rechtstreeks via dp radio uitgezonden. De televisie-uitzending volgt een week later. De enorme kosten van het concert, waar aan het dreigde te bezwijken, zijn voor een deel opgevangen door loyale bijstand van het Prins Bernhard Fonds. Op 9 juni trilt de vloer van het Concertgebouw. Een stunt? Ja, maar niet een stunt in de ruimte. Advertentie HAARLEM - ZIJLWEG 57 - TEL. (02500) 11036 Voor de zestiende en laatste keer ver scheen de perfecte Engelse butler Higgins op het scherm en wat hij (of liever ge zegd: Stanley Holloway) presteerde maak te het extra moeilijk, van hem en deze serie (die door het Amerikaanse „network definitief beëindigd is) afscheid te nemen Voor de laatste maal in dit seizoen kwam de AVRO met het music hall-pro gramma „Allemaal show". Die laatste uit zending werd een van de beste van deze reeks, die wij niet altijd zo geslaagd von den. Dit programma, gebaseerd op het" toe risme, werd gezellig aan elkaar gepraat door dr. Van Legepraat alias Rijk de Gooyer, die zich de mimiek en de tongval van het Ulvenhoutse reiswonder aardig eigen had gemaakt. De tekst, door Jan Moraal geschreven in de lyrische stijl van het betrokken slachtoffer was even eens goed getroffen. De persiflages, die het presentatie-kwartet, mede ter verbin ding van de nogal verschillende nummers gaf op toeristen^ (in Parijs en in de berm) waren, gezien het niveau van dit viertal beslist niet zwak. Verrassingen waren voorts de nummers van de slow-motion-jongleur Rob Murray en van de zakkenrollende goochelaar Potassy. Datzelfde kan, gezegd worden v^n de Pamela Davis Dancers, die o.m. een pittige can-can te zien gaven. Voor ons hadden het leren zangeresje Ann-Louise Hanson en haar glanzende sportwagen rus VOOR HET EERST is er in deze fi- dit gebied aan zeer hoge eisen heeft be nale voor het Nationaal Landjuweel spra- antw"ord' Doch bij een toneelvoorstelling 1 is ook nog zo iets als acteren noodzakelijk ke geweest, dat 't optredende gezelschap van een grote schare „supporters" was voorzien. Dit was vrijdagavond met de - Rotterdam vertegenwoordigende - C.J.V.- toneelgroep „Argus" uit Vlaardingen het geval, welk gezelschap door niet minder dan vier grote autobussen met artistieke aanhangers werd vergezeld. Zulk een medeleven van donateurs met de verrich tingen van hun toneelvereniging is onge twijfeld zeldzaam, zodat „Argus" in Haarlem' een sympathieke indruk heeft achtergelaten. DITZELFDE GELDT voor de pogingen van regisseur Joop van Dorp en zijn spe lers om van Shakespeare's beroemde ko ningsdrama „Hamlet" een enigszins re delijke voorstelling te geven. Het spreekt welhaast vanzelf dat een dergelijk gewaag de, bijna roekeloze keuze ook onder de Haarlemse kunstbroeders een druk bespro ken kwestie is geweest en de nieuwsgie righeid naar het resultaat was dan ook niet gering. Helaas moeten de pessimis ten in het gelijk worden gesteld, want vrijdagavond werd in de Stadsschouw burg opnieuw bewezen dat „Hamlet" eigen- lijk van hef etiket „Voor amateurs óo- speelbaar" zou moeten worden voorzien. Het is spijtig voor „Argus" dit te moe ten vaststellen, omdat men zich met een kennelijk enorme overgave als het ware op het stuk heeft vastgebeten. Getuige de schier feilloze rolkennis, de weelderige kostuums en de fraaie, nota bene door, eigen leden ontworpen en vervaardigde decors. Vandaar dat het een bijzonder mooi kijkspel is geworden, hetwelk op TER GELEGENHEID van het vijf en twintigjarig bestaan van het Haarlems amateur-symfonieorkest Haerlem had gis teren in de Grote zaal van het Haarlems Concertgebouw een concert plaats, dat dooi dit orkest werd verzorgd en onder lei ding stond van Marinus Adam. In amateurorkesten wil men de leden geregeld een avond van prettig samenspe len bezorgen, aan de andere kant wil men van tijd tot tijd ook in het openbaar laten horen wat er op de repetities be reikt is. Onwillekeurig vestigt men dan de indruk van pretenties, die nu eenmaal door de feiten onmogelijk gedekt kunner worden. Die feiten immers zijn, dat de strijkers van een amateurorkest doorgaans veel minder zuiver intoneren dan de strijkers van een beroepsorkest, dat de verhouding in sterkte tussen strijkers en blazers meestal te wensen overlaat, dat ook de blazers vaak verre van zuiver spelen. Het symfonie-orkest Haerlem is hele maal geen slecht amateurorkest. Het lijdt aan alle normale kwalen,, die bij het luis teren naar een dergelijk ensemble plegen op te vallen. Maar het heeft in zekere zin met het gebrachte programma boven zijn stand traóhten te leven. De ouvertu re Abu Hassan van Carl Maria von We ber ligt binnen zijn mogelijkheden, maar de begeleiding van het door de orkestle den Jan Poolman en Henk van Vliet zeer verdienstelijk geblazen Concert voor fluit, hobo en strijkorkest levert problemen op die kennelijk niet helemaal konden wor den opgelost. En in de begeleiding van het vijfde pianoconcert van Beethoven kwam men niet helemaal boven het oe- naderen van de noten uit. Dat dat heel begrijpelijk is neemt niet weg. dat het feit geconstateerd moet worden. Men treedt in de openbaarheid en men moet daarvan de consequenties dragen. Voor de solopartij in Beethovens con cert had men George van Renesse geën gageerd, die met superieure slordigheid, met theatrale pathetiek en met de vaart die het stuk nodig heeft zorgde voor het muzikale hoogtepunt van de avond. Na de pauze zongen de bossen eeuwig in de twee de symfonie van de Noorse componist Jo- han Svendsen. De orkestleden konden in dit deel van het concert „de weg tot el kander" beter vinden dan vóór de pauze, zodat dit vervelende stuk op het eind van de avond kon dienen tot bewijs dat er in Haerlem hard gewerkt is. De enige fout ligt in de net iets te hoog gestelde aspi raties. Tijdens een ongedwongen contactbij- ter betrekt een atelier in De Koudenhom, J ...»nu LH (MlrAnAn «ri poLilrlnrfln 70I n AOO. eenkomst in de Kroonzaal van Brink maan heeft gistermiddag een vijftigtal leerlingen van de Zomeracademie, die op 15 juni aanstaande begint in een vleugel van de Koudehornkazerne te Haarlem, kennis gemaakt met de docenten: Mari Andriessen, Nic. Jonk, Arie Kater, Ger Lataster en Theo Mulder. De beeldhou wer Vessel Couzijn was afwezig; hij zal zijn leerlingen in Amsterdam ontvangen. Mari Andriessen sprak namens het be stuur van de Stichting Academie '63 een welkomstwoord. Hij wees erop dat de do centen met alles wat zij in hun vak ge leerd hebben ter beschikking van elk der leerlingen staan, niet als opvoeders of do centen boven hen gesteld, maar naast hen. DE HEER ANDRIESSEN wees erop dat er geen diploma verstrekt wordt. Men wordt ook niet bevorderd naar hogere klas sen. „De enige bekroning of beloning als u wilt die onze ateliers u kunnen geven is het werk dat uzelf maakt, of be ter: de manier waarop u werkt". „We ho pen te ontdekken dat er een zinvolle aan vulling mogelijk is op de Nederlandse kunstscholingssituatie". De spreker wees op de steun die de gemeente Haarlem, Prins Bernhard Fonds en Anjerfonds de Academie reeds hebben gegeven, en dat met vertrouwen beslissingen over de bij Provincie en Rijk ingediende subsidieaan vragen worden afgewacht. Voorts noemde hij een vijftal bedrijven dat het beurzen fonds van de stichting een solide grondslag heeft gegeven. De heer Andriessen deelde mee dat de schilder Kees Verwey zich als docent heeft teruggetrokken, zoals aan zijn leerlingen reeds was meegedeeld. De heer Arie Ka- waar hij tekenen en schilderen zal doce ren. Met een andere schilder hoopt men binnen enkele dagen overeenstemming te bereiken over diens aanstelling als docent schilderen-aquarelleren. Voorts werden gastdocenten aangekondigd, en bijzonder heden over een door prof. dr. H. Schulte Nordholt in te leiden symposion, de ope ningsceremonie en de interne gang van za ken meegedeeld. VERVOLGENS verzamelde elke docent zijn leerlingen om zich heen, toonden, de leerlingen vrijwel allen ongeveer twin tig jaar en met een iets groter aantal meisjes dan jongens hun werk, en wer den er oriënterende gesprekken gevoerd. Unaniem waren de docenten na afloop van de bijeenkomst zeer ingenomen met de samenstelling van deze pioniersgroep, die samen met hen gestalte zal moeten geven aan de vrije opzet van de Academie '63. De gisteren aanwezige leerlingen waren afkomstig uit Hilversum, Leiden, Amster dam, Den Haag, Utrecht, Rotterdam, Nee- de (Ov.), Soest, Breda, Alkmaar, Zwolle, Delft, Den Bosch, Eindhoven, Oss en Haarlem. Het aantal aanmeldingen heeft thans de vijftig overschreden. De inschrij ving voor de Zomeracademie zal begin ju ni worden gesloten. De beeldhouwer Nic. Jonk met enkele van zijn leerlingen. en hoewel wij onmiddellijk willen aanne men dat „Argus" in staat mag worden ge acht een behoorlijke opvoering voor zijn rekening te nemen, schoten de spelers voor een Shakespeare-drama toch teveel in zwier, articulatie en allure tekort. WAT EEN OPGAVE immers voor ama teurs karakters te moeten uitbeelden als een Hamlet, Ophelia, Claudius, Horatio en Laertes, creaties waar in de loop der eeu wen de namen van de grootste acteurs ter wereld aan zijn verbonden, terwijl hele bibliotheken zijn volgeschreven door au teurs, die trachtten handelingen en karak ter van Hamlet te verklaren, als ver tegenwoordiger van de eeuwige twijfel En dan nu maar weer afwachten wat „Het Reizend Zeeuws Volkstoneel" vanavond presteert, welk gezelschap Michiel de Swaen's oud-Nederlands vastenavondspel „De gecroonde leersse" op het répertoire heeft genomen. Jan van Dam De Haarlemse stadsorganist Piet Kee gisteren naar Essen vertrokken, waar hij hedenavond in het kader van Holland Week aldaar dié ~is opgeluisterd door de Haarlemse Bloemenmeisjes een con cert zal geven in de Erlösers Kirchê: Zijn programma vermeldt werken van Sweelinck, Van den Kerckhove, Bach, „Dialoog" van Anthons van der Horst. Preludium en fuga nr. 3 van Henk Badings en twee eigen composities. Het orgel van de Erlösers Kirche is on langs voltooid; het is gebouwd door de Berlijner Schucke onder adviseurschap van Siegfried Reda. HULPSTUDIO IN DEN HAAG GEDURENDE KABINETSFORMATIE Ten behoeve van een snelle berichtge ving over het verloop van de kabinetsfor matie, zowel in het NTS-journaal als in de verschillende actukliteiten-rubrieken der tv-diensten, heeft de NTS in het ge bouw Binnenhof 4 te Den Haag in de on middellijke nabijheid van het perscentrum Nieuwspoort voor de duur van de kabi netsformatie een hulpstudio ingericht. In deze hulpstudio is de mogelijkheid aanwe zig commentatoren te laten spreken en ook interviews te doen houden. VOOR ZATERDAG NCRV: 15.00 Verhalen van Dickens, film. 15.Filatelistisch allerlei. 15.40 't Schot is te boord documentaire film. 16.00 Vispoort IJmui- den, ieportage uit IJmuiden t.g.v. de dag van de Nederlandse zeevisserij. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Lassie TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Mu ziek voor U. 20.50 Een hondeleven, deel 8 van het T.V.-feuilleton Arthur en Eva. 21.20 Memo en Morgen is het zondag. 21.35 Eurovisie: Ga la Variété 1963 te Cannes. NTS: 22.40-22.45 Jour naal VOOR ZONDAG NTS: 14.15-14.35 Eurovisie: Bergsport: repor tage van de beklimming van de Aiguille du Midi bij Chamonix. 14.50 Eurovisie: Weens Fil harmonisch orkest: Moderne muziek. Gezamen lijk programma AVRO, KRO. VARA EN VPRO 15.40 Bergsport: interview. 16.00 Bergsport: Voortzetting van de beklimming van de Aiguil le du Midi. 16.15 Kunstzwemmen te Utrecht Nederlandse kampioenschappen. 17.15-17.40 Berg spert: aankomst op de top van de Aiguille du Midi. NTS: 19.30 Weekjoürnaal. 20.00 Sport in beeld VARA: 20.30 K-wartaal, cabaret. 21.10 Achter het nieuws. NTS: 21.35 De Zaak Kovacs, TV-spel. 22.40-22.45 Journaal. MAANDAG 20 MEI— NTS: 19.30 Soldatenleven, filmpje. 19.45 Open •baar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weeroverzicht 20.20 Zendtijd politieke partijen: P.S.P 20 30 Waarvan Spanjaarden dromen. documentaire film. 20.55 Hard tegen hard, speelfilm. 22.35- 22.40 Journaal. BUENOS AIRES (Reuter) Tijdens de première van het Russische Moisjev- ballet in Buenos Aires zijn enkele traan- gasbommen tot ontploffing gebracht. Het korps voerde de dansen echter gediscipli neerd uit, hoewel de tranen hen over de wangen rolden. tig in Zweden kunnen blijven. Als ama teur-parodist dreef Ger Lugtenburg, op tisch versmald, de spot met de grote, maar scherpe opera-kenner Leo (P)rie- mens. Toch zal men, aan dit programma, wil men het in het volgende wintersei zoen voortzetten, een andere vorm van hu mor dienen te geven, dan die van de op de duur vervelend wordende imitatie, hoe zeer deze ook een snel succes waarborgt. Na deze uitzending kwamen dan nog de filmbeelden van de landing van ruimte vaarder Cooper, die ons via een der com municatie-satellieten rechtstreeks vanuit Amerika bereikten. De minutieuze zorg waarmede de astronaut, duidelijk ver moeid en groggy van deze geweldige pres tatie, werd behandeld, was merkwaardig. Geheel onverwacht, werd deze verlate reportage een sterke inleiding tot het do cumentaire programma „Bestemming: de Maan", een Nederlandse bewerking van het B.B.C.-werkstuk „Destination Moon". Mede door de toelichting van Gerton van Wageningen (als t.v.-spreker een aanwinst) werden ons in dit populair-wetenschappe- lijke halfuur het hoe en waarom duidelij ker van de inspanningen, die de Amerika nen zich getroosten om de maan te be reiken. J. Damshuizer HILVERSUM I. 402 m. 746 kc. S. 6.06 NCRV. 9.30 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19 45- 24 00 KRO. NCRV: 8.00 Nieuws en weeroverzicht. 8.15 Or gelconcert: gewijde muziek. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gewijde muziek KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Piano'ecital (gr.): Klassieke muziek. 9 55 In leiding hoogmis 10.00 Hoogmis. 11.30 Klassie ke en romantische gtammofoonmuziek. 12.05 Klein beraad: vragenbeantwoording. 12.15 Me tropole orkest en zangsolist. 12.50 Buitenlands commentaar 13.00 Nieuws en mededelingen. 13.10 Bel-cantoprogramma met toelichting. 13.45 De kerk in Centraal Afrika, lezing 14 00 Voor de kindeien. 14.30 Radiophilharmonisch sextet: klassieke en moderne muziek. 15.15 Thee met babbelaars, verzoekprogramma voor bejaarden. 15 55 De hand aan de ploeg, lezing. 16.00 Sport- rubriek. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Blijf zit ten waar je zit. radio drive-in voor jonge men sen. 17.15 Zingt het voorbedachte lied. 17.45 Men sen, lezing. 18.00 Het Geladen Schip, critieken. 18.30 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erf. 18.40 Uitdaging aan India, klankbeeld. NCRV: 19.00 Nieuws uit dé ker ken. 19.05 Vocaal ensemble en orgel: gewijde muziek. 19.30 Gesprekken over de Heidelber- ger, lezing KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 "n Glim lach is genoeg, hoorspel. 21.05 Strijkkwartet: klassieke muziek. 21.30 Wissewassen licht programma. 21.50 Kinderkoren en licht instru mentaal ensemble. 22.20 22.25 Boekbe spreking 22.30 Nieuws 22.40 Avondgebed. 22.50 Volksmuziek met commentaar. 23.20 Spiegel van de hedendaagse muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.30 IKOR. 11.45 VPRO. 12.00 AVRO. AVRO VARA 8.00 Nieuws, postduivenberichten en socialistisch strijdlied. 8.18 Weer of geen weer, gevarieerd programma 9.45 Geestelijk leven, toespraak VPRO: 10.00 Zondagshalfuur voor de kinderen. IKOR: 10.30 Kerkdienst. 11.30 Viaag en antwoord. VPRO: 11.45 Flitsen: nieuws van eigen erf. AVRO: 12.00 Muziek voor allen: amu sementsmuziek (gr.) 13.00 Nieuws en eventueel postduivenberichten. 13 10 Pianospel: lichte mu ziek 13.20 Zc maar. licht muziekprogram ma 13.55 Boekbespreking. 14.05 Brabants or kest en een vrouwenkoor: klassieke en moder ne muziek i.d. pauze: ca. 14.30-15.00 Het meis je dat iedereen kepde.hporspél. 15.45 Jeugd tus sen licht en klassiek, lezing. 16.00 Dansorkest en zangsolisten. 16 30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars, lezing. 17.15 Stad en land. gesprek. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws sportuitslagen en sportjournaal. 18.30 Salonorkest en zangsolist. 19 00 Bij nader Inzien, journalistenforum. 19.35 Een boeketje romantiek, liedjes AVRO: 20.00 Nieuws 20 05 Orkestenparade. 20.45 Kolder Keuken, cabaret 21.15 Combo-Klanken. 22.00 Pianorecital: klas sieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws 22.40 Actualiteiten. 23.00 Nieuwe grammofoonplaten uit Frankrijk. 23.30 Lichte muziek 23 55—24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kC/S. 9.30 ds G. Toornvliet van Bloemendaal. 11.00 ds. G. Toornvliet - uitzending dienst voor belang stellenden gehouden op zondag 12 mei. 15 15 Kinderdienst. 16.00 ds P. N. Kruyswijk van Bloemendaal. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Fanfaremuziek. 12.30 Weer bericht. 12.35 Amusementsmuziek. 12.50 Pro gramma-overzicht. 13.00 Nieuws. 1315. Voor de soldaten. 14 00 Nieuws. 14.03 Opera- en Bel Can toconcert. 15.30 Sportprogramma. 18.00 Nieuws. 18.13 Pianorecital. 18 30 Godsdienstige uitzen ding 19.00 Nieuws. 19.30 Lichte muziek. 20.00 Amusementspiogramma 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek 22.30 Cabaretprogramma 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte muziek. 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM I 402 m 746. 7.00-24.00 NRCV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Oude kamermuziek (gr.). 7.35 Sportuitslagen van za terdag 7.45 Radiokrant 8.00 Nieuws. 8.15 Ge wijde muziek. 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. iO.10 Oude kamermuziek (gr.). 10.20 Rondom het Woord: theologische ether leergang. 11.05 Fluit en piano. 11.40 Lichte giam- mofoonmuziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.33 Uw gift tegen gift, lezing. 12.40 Triptiek, een programma voor mensen die vrij willen zijn. 13 00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble. 13.45 Lichte grammofoonmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.35 Ra diophilharmonisch orkest: moderne muziek. 15.15 Lichte grammofoonmuziek. 15.35 Joodse melo dieën (gr.). 15.45 Klassieke pianomuziek (gr.). 16.00 Rijbeloverdenking. 16.30 Vocaal ensemble moderne muziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Elektronen klavier (gr.): lichte muziek. 17.40 Beursberichten 17.45 Lichte giammofoonmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Het bos In Suriname, door Mej. Dr. A. M. W Mennenga. wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. 18.00 Kerk orgelconcert. 18.30 Met band en plaat voor u paraat. 19 00 Nieuws en weerprèatje. 19.10 Gram mofoonmuziek voor de jeugd. 19 30 Radiokrant. 19.50 Op de man af, praat ie. 19.55 Licht ensem ble. 20.10 Malmgren. hoorspelreportage. 21.30 Moderne grammofoonmuziek. 21.40 Viool en piano: klassieke muziek. 22.00 Parlementair commentaar. 22.15 Pianorecital: moderne mu ziek. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avond overdenking 22.55-Boekbespreking. 23.05 Orgel centrum. 23.25 Lichte grammofoonmuziek 23.55- 24.uo Nieuws. HILVERSUM II 298 m 7.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9 00 De Groen teman 9.05 Klassieke grammofoonmuziek. 9 40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr) 10 50 Voor de kleuters. 11.00 Radio-kamerorkest en solist: klassieke en moderne muziek. 12.00 Licht ensemble en zangsolisle. 12.25 Grammofoonmu ziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede- lingen. eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten 13.30 Promenade-orkest: amusementsmuziek. 14 00 Zangrecital: Minnelie deren en zige-unerliederen. 14.35 Is er wel genoeg vis? rep. 14 50 Kleurrijke klanken: muziekrevue. 15.50 Klassieke en moderne romantische mu ziek (gr.) 17.15 Voor de padvinders 17.30 Dixie- landmuziek 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Lichte or kestmuziek. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Pianorecital: klassieke muziek. 19.30 D'Oprechte Amateur. 20.00 Nieuws 20.05 Manhattan Tower, muzikale impressie van New York (gr). 21.05 Klarinet en piano: klassieke en moderne mu ziek. 21.30 Moord op de agenda, detective hoor spel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23 00 Lich te grammofoonmuziek. 23.15 Moderne grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BURSSEL 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht. 12.35 Landbotiwkroniek. 12.42 Walsen. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws 13.15 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberich ten. 16.09 Voor de zieken. 17.no Nieuws. 17.15 Mezzosopraan en piano. 17.15 Franse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Protestants» uitzending. 13.ia Paardesportberichten. 18.20 Voor de soldalen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9