Jacht op nieuwe haring geopend EEG-ministers verwerpen Amerikaanse plannen HET WEER Frankforts opvoedkundig bureau onder oud-nazi Gouverneur Wallace fel in verzet tegen Kennedy De koningin raadpleegde dr. Drees en prof. Beel De GATT-conferentie in Genève sfeeMORRlS "éefore you êuyf Omzet Philips met 12 pet gestegen Nederlander zou N AVO-kernmacht aanvoeren Vulkaan op Bali eist nieuwe slachtoffers Kamerleden door loting aangewezen Soekarno president voor het leven Prof. De Quay heden ten paleize Dr. Justin beval in haar dissertatie sterilisatie aan van de zigeuners Vrijwel woordeloos samenzijn tijdens helikoptervlucht Haaien belaagden schipbreukelingen Staking in Leuven FALCON TWEEDJASSEN Minder koude nacht Slechts enkele woorden Demonstraties In de krant van heden: Taalwetten in 't geding Het woord is aan DE KABINETSFORMATIE 48e JAARGANG NUMMER 164 MAANDAG 20 MEI 196 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. IJmuider Courant Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Verocfaijnt dagelijks beh. son- en feestdagen. 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent HtlieTh^ 15295* DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVINC IJmuid^ 1 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De jacht op de nieuwe haring is weer geopend. Vanmorgen na acht uur zijn uit Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden vele loggers en trawlers vertrokken om een begin te maken met de haringteelt 1963. Bij deze sche pen was ook de moderne hektrawler KW 15 Rijnmond 1, die men hier de IJmuider vissershaven ziet verlaten. Overigens zal men niet voor volgende week de Hollandse Nieuwe door het keelgat kunnen laten glijden, want de nieuwe haring mag eerst na nul uur op zaterdag 25 mei worden aange voerd. Deze bepaling heeft tot gevolg dat er van een echte haringrace geen sprake zal zijn. Toch kan *de strijd tussen de trawlerschippers voor de eerste losbeurt nog wel enige spanning opleveren. GENèVE (AP en Reuter) De mi nisters van de zes E.E.G.-landen hebben gisteren besloten het Amerikaanse plan voor het slechten van de internationale tolmuren te verwerpen. De ministers van de landen die aangesloten zijn in de G.A.T.T. (Algemene Overeenkomst in zake handel en tarieven) hebben gisteren ongeveer twee uur beraadslaagd over een Amerikaans voorstel, dat zaterdag werd ingediend door Christian A. Herter, president Kennedy's onderhandelaar voor handelsaangelegenheden. Volgens dit voorstel zou begin mei van het vol gend jaar de zogenoemde Kennedy- ronde beginnen waar de tarieven van de wereldhandel besproken zouden wor den. De in de afgelopen week in Genève begonnen G.A.T.T.-besprekingen hadden hiervoor de basis moeten vormen. Maurice Brasseur, de Belgische minister'' van buitenlandse handel die zaterdag door de zes E.E.G.-landen was benoemd tot voorzitter van de ministerraad van de E.E.G. kreeg de opdracht Herter mee te delen, dat het Amerikaanse voorstel on aanvaardbaar is, omdat niet voldoende rekening werd gehouden met die Ameri kaanse tarieven die veel hoger zijn dan de Europese. De E.E.G.-landen hebben de Amerikanen voorgesteld de E.E.G.-tarieven met minder dan de helft te verlagen, om dat deze al lager zijn dan de meeste Ameri kaanse tarieven. Zelfs na halvering zijn deze nog veel hoger dan de tarieven die voor de E.E.G. gelden. Wanneer de Zes hun tarieven op basis van het Amerikaanse voorstel met vijftig percent zouden verlagen dan zou Amerika in Europa vrijwel de vrije hand krijgen Van gezaghebbende zijde is later ver nomen, dat een compromisformule wordt uitgewerkt teneinde in het kader van de komende „Kennedy-ronde" onderhande lingen over verlaging van invoerrechten te voeren. De Verenigde Staten hebben er op aangedrongen dat overeenstemming in be ginsel binnen twee dagen moet worden be reikt, dus voordat de huidige ministers conferentie van de G.A.T.T. eindigt. Op een persconferentie heeft de vice- vöorzitter van de Europese commissie dr. Advertentie BARTAS" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt mef- af en toe enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Mansholt zaterdag duidelijk gemaakt dat het volgens de Zes onmogelijk is de land bouwvraagstukken alleen maar te zien als een kwestie van het verlagen van de in voerrechten. Dr. Mansholt noemde deze G.A.T.T.-conferentie die van de laatste kans. De laatste kans namelijk voor de landen om een eind te maken aan de wan orde die er heerst op de wereldmarkt voor agrarische produkten. Hèt punt noemde hij de „terms of trade" of wel de verhou dingen tussen de prijzen bij de invoer en die bij de uitvoer. Hel is voor de E.E.G. niet mogelijk om op het vlak van de G.A.T.T. te onderhandelen over landbouw- produkten, waarover de Zes het zelfs nog niet eens zijn, aldus dr. Mansholt. De omzet van het Philips-concern is in het eerste kwartaal met 12 percent geste gen tot 1.336 miljoen. Dit is meer dan overeenkomt met de verwachting voor het gehele jaar 1963 De netto-winst steeg tot 83 miljoen tegen 79 miljoen in het eerste kwartaal van 1962. Het aantal werknemers in de wereld daalde sinds 1 januari 1963 met 4.000. In Nederland be draagt de daling 900 en het aantal werk nemers per eind maart liep daardoor te rug tot 80.300. Voor meer bijzonderheden verwijzen wij naar pagina 6. WASHINGTON Amerikaanse autori teiten verwachten een vlot verloop zonder verrassingen van de bijeenkomst van de raad van ministers van de Noordatlantiscbe Verdragsorganisatie die woensdag begint. Deze verwachting is gebaseerd op het diplomatieke voorbereidende werk dat ge leid heeft tot overeenstemming tussen de NAVO-landen over een formule om de door de Verenigde Staten voorgestelde in- tergeallieerde kernmacht in te stellen Onder bevel van een nieuwe, aan de NAVO-opperbevelhebber generaal Lemnit- zer toe te voegen tweede bevelhebber. Er wordt aan gedacht een Nederlander te be noemen op deze post, welke bij toerbeurt zal worden vervuld. De nieuwe tweede bevelhebber zal on der zijn commando hebben de Britse bom menwerpers, de drie Amerikaanse onder zeeboten die zijn uitgerust met Polaris- raketten in de Middellandse Zee en vlieg tuigen van zes of meer andere NAVO- landen die Amerikaanse kernbommen kun nen overbrengen. Daartoe behoren twee eskaders Franse vliegtuigen die al in West-Duitsland zijn gestationeerd. (Zie verder pagina 7). DJAKARTA (AFP) Minstens 87 men sen zijn donderdag omgekomen bij een nieuwe uitbarsting van de vulkaan Goe- noeng Agoeng op Bali. De aardschok die de uitbarsting veroorzaakte, was voelbaar in de hoofdstad van het eiland, Den Pa- sar. Bij de vorige uitbarstingen van de vul kaan in februari en maart zijn 1.583 men sen omgekomen. 75.000 vierkante kilome ter cultuurgrond werd verwoest en 100.000 mensen moesten worden geëvacueerd. Vanmiddag heeft de Kiesraad in Den Haag de officiële uitslag der Tweede Kamer-verkiezingen bekend gemaakt, als mede de uitslag van de loting voor de be zetting van drie zetels voor de Partij van de Arbeid, één voor de P.S.P. en één voor de Boerenpartij. Voor de P.v.d.A. zullen in de Tweede Kamer zitting nemen mevrouw mr. H. Sin gerDekker uit Rijswijk en de heren C. Brandsma uit Heemstede en mr. H. B. En gelsman uit Schiedam. Drs. J. Voogd uit Haarlem is bij deze loting afgevallen. DJAKARTA (AFP, Reuter) President Soekarno heeft vandaag: tijdens een plech tigheid in Bandoeng zijn benoeming tot president voor het leven aanvaard. De 61- jarigc Soekarno is sinds de onafhankelijk heidsverklaring van 17 augustus 1945 pre sident van Indonesië. Zaterdag werd hij eenstemmig tot president voor het leven benoemd door het Volkscongres, de hoog ste politieke autoriteit. Na de overhandiging van zijn benoe- mingsrol zei Soekarno in een rede tot de menigte: „Ik weet niet hoe lang ik nog te leven heb, een dag, een ,;aar of tien jaar. Maar van één ding ben ik zeker: de Indonesische revolutie is niet voorbij, en zal ook niet over één of twee jaar voor bij zijn. Dat zal jaren duren." Over de anti-Chinese onlusten op West- Java zei Soekarno, dat een „rechtvaardi ge en welvarende gemeenschap" niet be reikt kan worden met „terrorisme en het verbranden van huizen en auto's." Soe karno zei zondag, dat de onlusten waren voorbereid door contra-revolutionairen, die hem en de regering willen afzetten. (Van onze Haagse redacteur) Vanmorgen is prof. dr J. E. de Quay door de koningin in paleis Soestdijk ont vangen. Er werden na de bespreking geen mededelingen verstrekt over de aard van het bezoek. Evenmin werd geantwoord op de vraag of aan prof. De Quay een op dracht is verstrekt in verband met de vorming van een nieuw kabinet. Zaterdagmiddag heeft de koningin ge sproken met de ministers van Staat dr. W. Drees en prof. mr. L J. M. Beel. Dit onverwachte bezoek werd door som migen uitgelegd als een aanwijzing die mogelijk tot een opdracht aan prof. Beel zou leiden die immers reeds voor de tweede maal ontboden werd door de ko ningin. Het gesprek van drie kwartier met dr. Drees en dat van een half uur met prof. Beel zal echter meer het karakter hebben gehad van een raadplegen van twee ministers van Staat, beiden ervaren poli tici. Het is immers zeer wel mogelijk, dat de adviezen, die de koningin van de fractieleiders ontvangen heeft, niet vol doende afgestemd waren op een verge lijkbare achtergrond. Het is niet oninteressant nog eens na te gaan welke opvattingen er bij de frac tievoorzitters ten aanzien van het door hen gewenste kabinet bestaan. Daarbij schenken wij in de eerste plaats aandacht aan dr. W. de Kort (K.V.P.), omdat hij Niet alleen ervaren politici, maar ook splinternieuwe fractieleiders uit de Tweede Kamer zijn door de koningin ontvangen ten behoeve van het poli tiek beraad over de aanwijzing van een kabinets(in)formateur. Tot hen behoorde ook de heer H. Koekoek van de Boerenpartij waarschijnlijk de eerste is, die een poging zal moeten wagen om een kabinet te vor men of om de mogelijkheid van een kabi netsformatie te beoordelen. Als zijn op vattingen niet gewijzigd zijn als gevolg van de verkiezingsuitslag, dan huldigt hij de mening, die hij meermalen heeft be kendgemaakt, namelijk dat een kabinet op de breedst mogelijk basis gevormd zal moeten worden. Naast de A.R. en de C.H.U. zou hij dus ook representanten van de V.V.D. en van de P.v.d.A. in de regering opgenomen willen zien. Volgens dr. De Kort zou het program van de kabinetsformateur bepalend zijn. Wil men zich niet neerleggen bij het program, dan moet men niet meedoen. Doet men wel mee, dan vooronderstelt dit in feite het aanvaarden ook van een afspraak. Van de liberale fractieleider, mr. Toxo- peus, is bekend, dat hij tegenstander is van bindende afspraken tussen de frae-; ties, die aan de regering deelnemen. Hij beschouwt een praktische fundering onder bepaalde omstandigheden soms als belang rijker dan een staatsrechtelijke fundering. Een straffe binding kan naar zijn me ning maar al te gemakkelijk problemen en moeilijkheden oproepen. Inzichten van partijen kunnen evolueren en als men aan gemaakte afspraken vastzit, is het moei lijk een standpunt aan te passen aan een dergelijke evolutie. Bij een opdracht aan dr. De Kort zal het zijn taak zijn om indien hij de breedst mogelijke basis wil bereiken de opvattingen van de K.V.P. met, die van de V.V.D. en die van de P.v.d.A. in overeenstemming te brengen. Sedert de „C.D.U.-symfonie" ook in Nederland hoor baar is, zal hij met de A.R. en de C.H.U. niet veel moeilijkheden hebben. En zou hij geen succes hebben bij zijn pogingen, dan zijn er nog drie figu ren te noemen dié althans als informa teur goed werk zouden kunnen doen: prof. De Quay, ir. Witte, oud-minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en burgemeester van Eindhoven, en dr. Van Thiel, de voorzitter van de Tweede Ka mer. Om zich. een oordeel te vormen over de huidige politieke constellatie heeft de koningin zaterdag drie kwartier ge sproken met oud-minister-president dr. W. Drees (Van onze correspondent) BONN Onthullingen over het nazi-ver leden van prominenten in West-Duitsland zijn aan de orde van de dag. Uniek is echter dat iemand ervan beschuldigd wordt een aandeel te hebben gehad in de uitroeiing van zigeuners. Dat is nu ge beurd met dr. Eva Justin, Leidster van het Frankfortse bureau voor moeilijk op voedbare kinderen. Dr. Justin blijkt haar wetenschappelijke kwalificatie te hebben door de raskenmerken van de zigeuners te bestuderen. In haar dissertatie eiste zij dat hele, halve en kwart zigeuners uit rassenhygiënische overwegingen zouden worden gesteriliseerd. Verder hielp zij haar chef, dr. Ritter, leider van de S.S.- afdeling voor rassenonderzoek bij zigeu ners, bij de registratie en het onderzoek van de „a-sociale ondermensen". Hoewel deze activiteiten van Eva Jus tin in Frankfort bekend waren, zag men er geen reden in haar uit haar ambtelijke functie, waarin zij ook met zigeunerkinde ren te doen heeft, te ontslaan. Pas na aandringen van vele kanten en enige pu bliciteit over de kwestie heeft men haar nu met vervroegde vakantie gestuurd. Een onderzoek is gaande. Dr. Justin beweert geheel in overeen stemming met alle oud-nazi's die van me dewerking aan de misdaden van het derde rijk worden beschuldigd, dat zij destijds alleen maar voorgesteld heeft de zigeu ners te steriliseren om hen het leven te redden... (Volgens een uitspraak van West-Duitslands hoogste rechterlijke in stantie moeten zl diegenen, die in het rijk meegewerkt hebben aan het rassenonder zoek van de nazi's, mede verantwoordelijk worden geacht aan de nazistische uitroei- ingspolitiek). De nazi's roeiden zeker 500.000 van de 2 miljoen zigeuners uit. Van de 25.000 Duit se zigeuners bleven er 5000 in leven. De zigeuners waren volgens de nazi's minder waardige elementen, een schandvlek voor het gezonde Germaanse volk. Daarom werden zij, onder andere door de huidi ge staatssecretaris van Adenauer dr. Glob- ke, in 1936 bestempeld tot „wezensvreemd bloed," gelijk te stellen met Joden. Voor deze gelijkstelling zorgde S.S.-leider Himmler. In januari 1943 gaf hij het bevel ook zigeuners naar Auschwitz te transpor teren en te liquideren. Daar de uitroei ing van zigeuners, mede door hun geringe aantal, nimmer zo bekend is geworden als de jogenuitroeiing, is het slechts zeer weinige overlevende zigeuners in de bonds republiek gelukt schadevergoeding te krij gen voor de ellende, die het derde rijk over hen gebracht heeft. WASHINGTON (Reuter, AFP) Presi dent Kennedy en gouverneur Wallace van de staat Alabama hebben zaterdag tij dens een tocht van 35 minuten met een hefschroefvliegtuig een „niet onvriendelijk gesprek" gehad over de toestand In Bir mingham, waar de negers in verzet ko men tegen de rassenscheiding, zo heeft de perschef van het Witte Huis, Salinger, meegedeeld. In een toespraak in Nashville was Ken nedy voor de rechten van de negers op gekomen en had hij, zonder Birmingham rechtstreeks te noemen, gezegd dat de ne gers steeds meer rechten zullen krijgen tot alle Amerikanen gelijke rechten en vrijheden binnen de wet zullen hebben". Niet alleen Amerika maar de gehele we reld „had de recente gebeurtenissen in de Verenigde Staten met ongerustheid en ont zetting gadegeslagen". De president bracht zaterdag voor het eerst sinds het uitbreken van de rassen- onlusten een bezoek aan de zuidelijke sta ten Tennessee en Alabama. Gouverneur Wallace had voor zijn on derhoud met Kennedy het Amerikaanse hooggerechtshof om de uitspraak verzocht, dat president Kennedy de grondwet had geschonden door federale troepen naar Birmingham te zenden. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gereageerd met de opmerking, dat dit verzoek „van elke grond ontbloot" is. Later werd vernomen dat de ontmoeting tussen Kennedy en Wallace, toen zij per wentelwiek op weg waren van Muscle Shoals naar Huntsville, bijzonder koel was MANILLA (Reuter) Op de Philippij- nen vreest men, dat vorige week 22 men sen het slachtoffer zijn geworden van een groep haaien, nadat een schip met 42 op- varenden in zware zee was omgeslagen. Twintig geredden hebben zich drie dagen lang vastgeklampt aan de omgeslagen boot, temidden van de hoge golven, ge teisterd door een gure wind en de aan vallen van de haaien. Vijf van hen stier ven van uitputting. Een der overlevenden vertelde, dat na het ongeluk minstens twintig grote haaien rond de drenkelingen zwommen. De haai en vielen vrouwen en kinderen aan en sprongen soms boven water uit om zich van lijken meester te maken. Een 27-jarige vrouw verloor haar drie kinderen; haar oudste twee doehterjtes werden slachtoffer van de haaien, haar baby overleed na de rêdding aan de door stane ontberingen. verlopen. Zij zouden slechts enkele woor den hebben gewisseld. Op het vliegveld van Huntsville spraken zij pas even met elkaar toen zij een aantal fotografen ont waarden. De president begaf zich onmiddellijk daarop aan boord van zijn particuliere vliegtuig waarmee hij naar Washington terugkeerde. Gouverneur Wallace daaren tegen richtte zich tot de op het vliegveld aanwezige journalisten om uiting te ge ven aan zijn bittere gevoelens. De plaat selijke autoriteiten zijn zeer wel in staat, de „agressieve activiteiten" van de neger bevolking te beteugelen, zo zei hij. Hij kondigde aan dat hij de kandidatuur van Kennedy bij de verkiezingen voor het pre sidentschap van 1964 niet zou steunen. DURHAM (Noord-Carolina) Bij een demonstratie tegen de rassenongelijkheid zijn zondagavond in Durham meer dan vierhonderd negers gearresteerd. Het wa ren merendeels studenten, die toegang wil den hebben tot restaurants en cafetaria's. Zaterdag was eveneens gedemonstreerd, maar toen werd er niemand aangehouden. In Greensboro werd zondag voor de vijf de achtereenvolgende dag gedemonstreerd bij cafetaria's en bioscopen in het cen trum van de stad. Meer dan 900 demonstranten trokken naar het ziekenhuis, dat woensdag werd ingericht als gevangenis voor de toen ge arresteerde 700 demonstranten. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland,2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuwsS Op de Praatstoel 3 Topsy 4 Uit stad en omgeving5, 7 Beurs 6 Scheepsberichten 6 In deVishal en op zee 7 Economisch nieuws6 Horen en Zien9 Kunst 9 Eeudleton 11 Sport 22, 13, 1415 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's BRUSSEL (ANP) Aan de rooms-ka» tholieke universiteit van Leuven zijn maan dagochtend zowel de Frans-sprekende pro fessoren als de Frans-sprekende studen ten in staking gegaan, om kracht bij te zetten aan hun eisen op taalgebied. Zij vrezen dat twee door de regering aangekondigde wetten inzake het taalge bruik in de administratie en bij het on derwijs, de Franse afdeling van de twee talige Leuvense universiteit zal belemme ren. Rabindranath Tagore Vanmorgen zit ik voor mijn venster, waar de wereld als een voorbijganger een ogenblik stilstaat, mij toeknikt en gaat.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1