De nieuwe Eerste Kamer AGENDA Delftse jongens vechten tegen politiemannen Kort en bondig STUDIECENTRUM QUIMBO EN HET VREEMDE EI PGLLE, PELLI EN PINGG Fa. B. ENGELENBERG Gewonde zeeman van zijn schip gehaald Weer Toegoenezen naar Suriname Prinses Beatrix bij concert voor herbouw Dousadj Bruiloft eindigt met doodslag Pakhuis uitgebrand in Rotterdam Trein ramt tractor, twee jongens gewond Negen doden in het verkeer Nieuwe depressie MAANDAG 20 MEI 1963 2 ,<s W0 Jongen kreeg vuurpijl in het oog in Amsterdam Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN SPEEDY" VERFSPUIT compleet 335.— Kerkelijk nieuws TRABANT AUTOMOBIELEN vanaf 3975.— GARAGE BAKKER Om mee te tellen zijn vooral in deze tijd diploma's nodig, Altijd merkt u weer dat mensen met diplo ma's vele streepjes voor hebben. Wees daarbij. Studeer bij het Studiecentrum. Dan leert u volgens de nieuwste wetenschappelijke methode: schriftelijke lessen, desgewenst aangevuld met gratis mondeling onderricht in speciale studie weekends. Vraag de gratis studiegids. Kies uit de meer dan 100 cursussen bij: CULEMBORG Kanon van de „Vergulde Draeck" opgevist Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen P i) nJW hebt ook. 7 l AUWD 66MJK' TSJ0N6E,JEv\AS TOCH 16 ZWAAR PIN60, KWK EEN KLAVER vier E6M IETSJE VERDER,Poae! DIE TAK HOUDT WEL 1 M WERKRAPPORTEN £5 Deze drie heren zijn zaterdagmiddag na loting in het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag door de Kiesraad aan gewezen als leden van de Eerste Kamer. Zij zijn van links naar rechts: prof. dr. mr. F. L. Polak (P.v.d.A.), M. van Pelt (P.S.P.) en Th. S. J. Hooij (K.VP.). De vierde kan didaat, die bij de loting is afgevallen was de heer P. J. S. de Jong (K.V.P.), demis- sionair staatssecretaris van Defensie. nieuw oud Prof. Polak woont in Boekelo en is direc teur van een textielfabriek. De heer Van K.V.P 26 26 Pelt is leraar in Den Haag. De heer Th. S. 23 J. Hooij uit Haarlem is reeds geruime tijd A.R.P 7 8 lid van de Eerste Kamer C.H.U 7 8 V.V.D 7 8 De zetelverdeling in de Eerste Kamer is C.P.N 1 2 thans: P.S.P 2 0 Met de nieuwe reddingboot „Koningin Juliana" uit Hoek van Holland is een ern stig gewonde zeeman van boord van de Duitse bananenboot „Quartole" gehaald. Het is de 39-jarige Kurt Raaths uit Büsum in Noord-Duitsland. Op medisch advies is de gewonde man naar het ooglijdersinsti- tuut in Rotterdam gebracht. De man was zeer ernstig aan het rech teroog gekwetst. Vermoed wordt dat hij tijdens een vechtpartij met een gebroken bierglas in het gezicht geslagen is. De twaalfjarige C. van Riehtcren uit Amsterdam is ernstig gewond geraakt toen hij eer soort vuurpijl ontstak, die in zijn rechteroog kwam. De jongen is in het Wil- helminagasthuis opgenomen. Zaterdag had hij met twee vrienden in een reddingboot van de Duitse kustvaarder „Partner", gemeerd in de oude Houthaven gespeeld De jongens hebben toen enkele van de zogenaamde valschermnoodsignalen meegenomen, waarvan er één het ongeluk veroorzaakte in de Nova Zemblastraat. Ieder die inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht contact met de rijkspolitie te wate op te nemen. Advertentie c D Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Stich ting Winschoter Liefdadigheids Toneel uit Winschoten met „Een bruid in de morgen" van Hugo Claus. Dinsdag 20 u.: Toneel verëniging „Jan van Doftirhëlen" uit Sant poort met „De harpe des levens" van Eugène O'Neill. Grote Kerk, dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u., dinsdag 14 en 20 u.: „De danseres en de vampier", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Ursus en de Gladiatoren", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Dwars door de vuurlinies", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „I confess", 18 j. Dinsdag geen filmvoorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Roxy, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Franky Kane, dictator der gangsters", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Boeven in cognito", a.l. Monopole (Zandvoort), tot en met woens dag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 uur. Prentenkabinet: Expositie collectie B. de Roos en tekeningen en aqua rellen van Herman Kruyder. Tot en met 4 juni. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van houtsneden van Cor B art. Tot en met 31 mei. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u.; klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Rameau. Kunstcentrum „P Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van C. Nierop. Tot en met 16 juni. H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gra vures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-23.30 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van Keltische Kunst. Dagelijks georend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13- 17 u. en vrijdagavond ook van 20-22 u. Tot en met 2 juni. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling Van vormende hand tot lopende band". Tot en met 3 juni, Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum fSpaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van schilderijen en beeldhouwwerken van Bloemendaalse kunstenaars. Dagelijks geopend van 10- 17 u. en zondag van 14-17 u. Tot en met 26 mei. Vleeshal (Grote Markt), tentoonstelling van Talens schilderijen. Dagelijks geopend van 10-17 u. en van 20.30-22.30 u. Zondag van 15-17 u. Tot en met 24 mei. „De Waag", (Damstraat/Spaame). Expo sitie „1 tot. 100 gulden" van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks geopend van 10 tot 17 u. Tot en met 25 mei. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 17 mei). MAANDAG 20 MEI City, 20 u.: „Afkloppen". Rex, 20 u.: „Wolgabootsman". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraat- weg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 u.; filiaal Wüstelaan'79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. R.-K. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; Jozefhuis, Ban- jaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; parochiehuis. Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. DINSDAG 21 MEI Stadsschouwburg, Haarlem, 20 u.: To neelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort speelt „De harpe des levens" in finale voor Nationaal Landjuweel. City, 20 u.: „Afkloppen". Rex, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 u.; wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 u. MAANDAG 20 MEI Kennemer Theater, 20 u.: Abonnements voorstelling (Wim Kan). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De zwarte ridder van Cornwall". W.B. Theater, 20 u.: „Wegens verleiding der meerderjarigen". DINSDAG 21 MEI Kennemer Theater, 19.30 u.: „Sodom en Gomorra" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Jessica". Advertentie Doelstraat 3? - Haarlem - Tel. 132J2 Zaterdag is van Schiphol de tweede zeer kinderrijke groep Toegoenezen naar Suriname vertrokken. Het uitbreken van waterpokken onder de kinderen in het kamp Pieterberg te Westerbork was er de oorzaak van, dat de reis eind april moest worden uitgesteld. Zaterdag ver trokken 8 gezinnen, die tezamen 37 zielen telden, naar hun nieuWe bestemming in Suriname: de plantage Slootwijk. Naar bekend is kwam de uit 170 leden bestaande Toegoenese volksgroep vorig jaar uit Nieuw-Guinea naar Nederland, omdat zi niet in Indonesië wil wonen. In kamp Pieterberg verblijven nu nog ongeveer 80 Toegoenezen. Vermoedelijk zullen zij in de komende weken eveneens naar Suriname vertrekken. Daarna zal het kamp Pieterberg weer beschikbaar komen voor spijtoptanten uit Indonesië. Velen van hen bevinden zich reeds hier, doch kunnen niet langer in de contractpensions blijven. Met honderden jeugdige Amsterdam mers heeft prinses Beatrix zaterdagavond in Amsterdam een concert bijgewoond van het Nationaal Jeugdorkest onder leiding van Nico Hermans, ten bate van de actie voor de herbouw van het Perzische dorp Dousadj. Het concert werd ook bijgewoond door de ambassadeurs van Perzië, Spanje en Tsjechoslowakije en vele leden van het Amsterdamse corps consulaire De 18-jari ge harpiste Ada Brusse bood de prinses een bos rozen aan. De landelijke actie voor het tijdens de aardbeving van 1 september 1962 geheel verwoeste dorp in Perzië gaat uit van de Europese Werkgroep, waarvan prinses Beatrix presidente is. Aan het concert werkten als solisten mee: Joop Stokker- mans (piano) en Max van Egmond (bas- bariton). Uitgevoerd werden werken van Prokcfieff, Schuman en Mendelssohn. In de Delftse binnenstad is het zondag avond tot vechtpartijen gekomen tussen opgeschoten jongens en de politie. Daar bij werden straatstenen als projectielen ge bruikt, waardoor twee politiewagens en enige auto's van particulieren werden be schadigd. De politie moest tenslotte ver sterking laten aanrukken om de jongelui met de gummielat te verspreiden. Reeds vroeg in de avond was het rumoe rig geworden in het centrum van de stad. Opgeschoten jongens groepten samen in de omgeving van de markt en namen een uitdagende houding aan tegenover de sur veillerende politieagenten. Deze deden aan vankelijk alsof zij dit niet bémerkten, doch toen de jongelui de dranghekkan die bij het stadhuis stonden opgeslagen be- In de nacht van vrijdag op zaterdag is na afloop van een trouwpartij in de Hees terpoort te Groningen een vechtpartij ont staan, die de 49-jarige gehuwde B. Herm- sen uit de Bandoengstraat te Groningen het leven heeft gekost. De vermoedelijke dader, een 27-jarige ongehuwde broer van de bruid, is aangehouden. De oorzaak van de vechtpartij is nog onbekend. Wel zou er tussen de twee man nen op het huwelijksfeest een woordenwis seling zijn geweest. Op straat, de gas ten waren reeds vertrokken, kwam het tot een handgemeen waarbij de heer Hermsen een kaakslag kreeg toegediend. Tengevol ge van die klap werd hij met zijn hoofd tegen de straat geslagen. Hij overleed ter plaatse. gonnen te verslepen en dwars over de rij' baan plaatsten, was de politie wel ge noodzaakt op te treden. Toen enige automobilisten voor de hek ken moesten stoppen en zij geholpen door de politie deze trachten te verplaatsen, begonnen de jongelui met straatklinkers te gooien. Enige auto's, ook die van de politie werden daardoor beschadigd. De commissaris van politie die van een en ander in kennis werd gesteld besloot onmiddellijk krachtig in te grijpen. Door middel van het alarmeringssysteem liet hij het gehele politiekorps oproepen. Kort daarop trokken de agenten met de gum miknuppel in de hand de binnenstad in en werden de jongelui uiteengedreven. Hierbij werden rake klappen uitgedeeld. Een jon geman werd naar het bureau overgebracht. Ned. Hery. Kerk Beroepen te Mastenbroek (toez.) K. Schipper te Ederveen te Wormerveer A. P. Peschar te Ballum en Hollum te Zevenhuizen (Gron.) (toez.) J. G. Huetink te Midwolda (Old.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Den Helder H. Coppoolse te Hengelo (O.). Muiderslot. Het Muiderslot heeft ir 1962 een recordaantal bezoekers gehad va" 93.391. Daarvan kwam 91,5 percent in d* zomermaanden. In de vijftien jaar, dat d- heer Ton Koot slotvoogd is, hebben 1.110.009 personen het slot bezocht. In 1962 werdei er 44 culturele avonden gegeven. Hoogleraren. Aan de universiteit va - Amsterdam is dr. J. C. de Jong benoemd t" buitengewoon hoogleraar in de recepter- kunde en farmaceutische technologie. Hef betreft hier een nieuwe leerstoel in de f? - culteit der wiskunde en natuurwetenschar pen. Het onderwijs is mede bestemd vo' studenten in de geneeskunde. Prof. dr. C Minis is benoemd tot gewoon hoogleraa in de oud-Germaanse filologie, het Gotisc en de oudere Duitse taal- en letterkunde. Sportvliegtuig verongelukt. Een vlieg - tuig van de Aero Club Curagao heeft ec noodlanding in een baai moeten maken. D~ vier inzittenden, de chirurg dr. W. H. A Quast, die het vliegtuigje bestuurde, d Ph. Meerburg en diens twee zoontjes, kw1 - men met de schrik vrij. Advertentie Rozenstr. 55 - tel. 21275-12979 - Haarlem Advertentie Nederlands Schriftelijk Erkend door de I.S.O., met m^dev^ërking van het Ministerie van Onderwijs In een oude, volkrijke wijk van het Rot terdamse stadsdeel Kralingen is een pak- huis van veevoer, stro en granen vrijwel geheel uitgebrand. Het was het bedrijf van de gebroeders De Visser in de Sophia- straat. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De brand had een spectaculair karak- I ter, dcordat dikke wolken rook de straat verduisterden. De vele Rotterdammers, die op hun vrije zaterdag achter het gehuil van de brandweersirenes aan naar de Sophiastraat waren gekomen, moesten door de politie op veilige afstand worden ge houden. Op de begane grond en de tweede eta- ge gingen alle artikelen waarde 30.000 a 40.000 gulden verloren. De elf-jarige Nico Friesekoop en zijn zevenjarig broertje Jacques uit Hazers- woude zijn vrij ernstig gewond geraakt toen de trein Utrecht-Leiden de door Nico bestuurde tractor aanreed. Nico liep on dermeer een hersenschudding op, zijn broertje brak een been. Het ongeluk gebeurde toen de jongens I met een tractor en de daaraan gekoppel de aanhangwagen met melkbussen over de spoorbaan wilden rijden Toen de signa len gevende en met een snelheid van ne gentig kilometer per uur rijdende trein de tractor ramde, werden de broertjes er van af geslingerd. Eén kwam in de ten I noorden van de spoorbaan gelegen sloot terecht, de ander in een sloot ten zuiden van de spoorlijn. De tractor werd totaal versplinterd. De brokstukken lagen her en der over de baan verspreid. De trein, die een half uur vertraging opliep, was aanzienlijk be schadigd. Australische duikers hebben een kanon opgevist uit de wateren bij de westkust van Australië, dat afkomstig is van het Hollandse schip „De vergulde Draeck", dat 307 jaar geleden is vergaan. Het kanon draagt de inscriptie V O.C (Verenigde Oostindische Compagnie) en de Ietter A waaruit blijkt dat het kanon toebehoorde aan de Amsterdamse Kamer van de Com pagnie dezelfde Kamer waartoe „De Vergulde Draeck" behoorde. Advertentie 46-47. Tussen de struiken lag Tippie ver zonken in een prinsheerlijk dutje. Hl) snurkte. Misschien was hij wel aan 't dromen. Och ja, ook draakjes zullen wel dromen in hun slaap, misschien. Wellicht, droomde hij van lekkere hapjes en stoeierijtjes met z'n baasje. Van de herrie, die de rovers maakten, had hij niets gehoord; hij dutte zo lekker. Maar toen klonk opeens een bekend geluid: het fluiten van z'n baasje. Tippie was opeens klaar wakker. Hij opende z'n ogen, strekte z'n hals en keek rond. Toen sprong hij overeind. Drie doden en vijf gewonden is de tries te balans van een verkeersongeluk, dat op de afsluitdijk nabij Kornwerderzand is gebeurd. Een personenauto met vier inzittenden, die richting Den Oever reed, ging na een inhaalmanoeuvre slingeren en kwam op de linker weghelft terecht, juist toen uit te genovergestelde richting een auto met vij-f inzittenden naderde. In volle vaart reden beide auto's op elkaar in. Van de vijf inzittenden van de wagen die richting Zurich reed, waren de be stuurder, de 47-jarige R. A. Feenstra uit Bilthoven en zijn vader, de 79-jarige A Feenstra uit Leeuwarden, op slag dood. De moeder van de bestuurder, de 62-jari- ge mevrouw M. L. Feenstra, werd zo ern stig gewond, dat zij enkele uren later in het streekziekenhuis Oranje-oord in Har- lingen overleed. Twee inzittenden werden gewond, even als de vier inzittenden van de andere auto. De koninklijke marechaussee heeft de zestigjarige ongehuwde J. B Emming uit Munnekemocr (Gron.) in die plaats zeer ernstig gewond langs de weg aangetrof fen. Even verderop vond men zijn brom fiets. Het slachtoffer is spoedig daarna overleden. De 57-jarige bromfietser J. C. Zommer uit Apeldoorn is in Beekbergen door een personenauto aangereden. Hij is in het zie kenhuis overleden. De 62-jarige wielrijder F. Boddenberg uit Zaandam is verongelukt toen hij op de hoek Zuiddijk-De Savornin Lohman-1 straat trachtte een vrachtauto rechts te passeren. De wielrijder werd door de vrachtauto geraakt, kwam te vallen en kreeg het achterwiel van de wagen over zijn hoofd. Hij was op slag dood. In het ziekenhuis te Heerlen is overle den de 59-jarige weduwe M. Brorens-Be- rards uit het Kerkraadse bejaardencen trum Hoog Anstel. Zij was op het fietspad van de Kerkrader Steenweg aangereden door een bromfietser. De 22-jarige bromfietser V. Engelkamp uit Putten is op de Hoofdstraat in Apel doorn ter hoogte van de brandweerkazer ne tegen de trottoirband gereden tenge volge waarvan hij over de kop sloeg. Hij I liep daarbij een schedelbasisfractuur op en werd overgebracht naar het Juliana- ziekenhuis, waar hij zondagavond is over leden. De 21-jarige Haagse vrouw A. de J. is in Wassenaar om het leven gekomen toen de auto waarin zij was gezeten in volle vaart op de Rijksstraatweg tegen een boom reed. De bestuurder, een 24-jarige lood gieter uit Den Haag. die onder invloed van sterke drank zou hebben verkeerd en aan wie bij rechterlijk vonnis de rijbevoegheid was ontzegd, is gearresteerd en ingesloten. Het K.N.M.I. deelt mee: In de afgelopen nacht veroorzaakte een rug van hoge luchtdruk rustig en helder weer, waardoor er plaatselijk nachtvorst is voorgekomen. Op normale waarnemings- hoogte kwam de temperatuur evenwel niet beneden het vriespunt. Deelen en Eelde meldden met één graad boven nul de laag ste waarde. De rug van hoge luchtdruk trekt naar het oosten weg, terwijl een nieuwe oceaandepressie naar West-Europa onderweg is. Het weer zal daardoor bij zuidwestelijke winden een veranderlijk karakter behouden, waarbij er tijdelijk regen kan vallen. Maximum-temperaturen BI) s binnen- en buitenland. a. 2a Neerslag, laatste 24 uur. S ig H c S Den Helder licht bew. z 11 0 Ypenburg onbewolkt z 11 0 Vlissingen licht bew. zw 11 1 Eelde onbewolkt zzw 11 0,6 De Bilt onbewolkt verand. 12 0,2 Twente zwaar bew. z 12 4 Eindhoven onbewolkt z 12 0 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 11 6 Helsinki half bew. zo 16 0 Stockholm zwaar bew. zzw 12 1 Oslo licht bew windst. 13 3 Kopenhagen licht bew. w 10 2 Aberdeen zwaar bew z 11 3 Londen regen z 14 0 Amsterdam licht bew. B 12 0,3 Brusse] licht bew. zw 12 0,2 Luxemburg zwaar bew. WZW 11 0,2 Parijs zwaar bew. wzw 15 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 15 0 Grenoble zwaar bew. nno 16 0 Nice geheel bew. n 18 0 Berlijn half bew. wnw 16 0 Frankfort regenbui zw 15 0 München zwaar bew. w 17 6 Zürich zwaar bew. zo 12 1 Genève zwaar bew. windst. 16 2 Locamo onbewolkt on o 20 0 Wenen geheel bew. nw 1.9 0,3 Innsbruck regen windst. 18 2 Athene r bewolkt windst. 23 4 Rome half bew. windst. 23 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 20 0 Madrid onbewolkt verand. 25 0 Mallorca licht bew. windst. 23 0 Lissabon onbewolkt nno 29 0 Dinsdag 21 mei Maan op 4.14 uur, onder 18.12 uur. Maanstanden 23 mei 5.00 uur nieuwe maan. 30 mei 5.56 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 20 mei Hoog water 0.58 en 13.28 uur. Laag water 8.53 en 21.34 uur. Dinsdag 21 mei Hoog water 1.53 en 14.20 uur. Laag water 9.48 en 22.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2