Militaire staatsgreep in Turkije bleef kansloos Faam-troef van de week U leeft op brede voet, meneer? Hooggerechtshof breekt zuidelijke vonnissen HET WEER KEUZE WEKT Zo mogelijk kabinet op brede basis FMVM& Kort bezit van radiozender en enige gevechten Vulkaaneruptie op Bali: 103 doden Vérstrekkende uitspraak in rassenstrijd Britse brunettes werden blondines Brief van grafici aan Stichting Bidault kan niet tegen 't klimaat Contactman Da Costa door de R.V.D. vervangen Russische ambassadeur nu in Nederland Huizing 48e JAARGANG NUMMER 165 DINSDAG 21 MEI 1963 Kinderen geschorst Ex-kolonel Aydemir POLAROID zonnebrillen Opticien WEBER JONGENS- POLO-PULLS v.a. 3.95 EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN sWMORRIS "éefore you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Iets kouder Vragen in het Lagerhuis: In de krant van heden: Het woord is aan Asielverzoek uit Brazilië Duitsers trekken Budei binnen mogelijke steun in het parlement. Prof. Romme zou vandaag met zijn werkzaamheden beginnen. Zijn aanwijzing tot informateur en met name de formu lering van zijn opdracht wijzen erop dat ernstig zal worden geprobeerd óok de Par tij van de Arbeid in het nieuwe kabinet te betrekken. Het zinnetje „gelet op de uitslag van de verkiezingen" is in dit verband een ge niale vondst. Het brengt tot uitdrukking, dat prof. Romme er rekening mee heeft te houden, dat de Partij van de Arbeid de op een na grootste partij in ons land is. Anderzijds herinnert het eraan, dat niet mag worden vergeten, dat de Partij van de Arbeid vijf zetels heeft verloren. Dit laatste duidt er op, dat niet tot elke prijs aan de verlangens van de Partij van de Arbeid mag worden toegegevrn. Een andere beperking wordt duidelijk uit de verdere formulering van de op dracht: het nieuwe kabinet moet zich van een zo breed mogelijke steun in het par lement verzekerd kunnen achten. Dit houdt in, dat het nieuwe kabinet alleen in zee kan gaan, wanneer de kamerfracties daaraan in zekere zin hun zegen geven. Hiertoe zou het wel eens nodig kunnen zijn, dat tussen kabinet en fracties bepaal de afspraken worden gemaakt. En zodra het woord „afspraak" valt, komt de her innering op aan langdurige en moeilijke kabinetsformaties. De verrassing over de aanwijzing van prof. Romme was gisteravond, ook en misschien wel vooral in K.V.P.-kringen, algemeen. Zoals reeds is bericht gingen de gedachten vooral uit naar de leider van de K.V.P.-fractie in de Tweede Ka mer, dr. W. L. P. M. de Kort. Hij zou de mogelijkheid moeten openen voor een hernieuwd premierschap van prof. dr. J. E. de Quay. Zelfs ging gisteren, na het bezoek van prof. de Quay aan Soestdijk, in Den Haag al de veronderstelling, dat deze tot formateur zou zijn bennoemd en dat. dus niets de terugkeer van een lich telijk gewijzigd kabinet-de Quay in de weg zou staan. Mogelijk is aan prof. de Quay de op dracht onthouden, omdat hij zich de op positie van de P.v.d.A. persoonlijk heeft aangetrokken en het dus niet waarschijn lijk leek, dat hij gaarne bereid was de socialisten in een nieuw kabinet te be trekken. Of ook omdat hij liever niet voor een hernieuwd premierschap in aanmer king wilde komen. En misschien is dr. de Kort voorbijge gaan, omdat hij nog slechts betrekkelijk kort leider van de K.V.P.-fractie is. De informateur prof. mr. Romme is vanmorgen begonnen met oriënterende be sprekingen in een door hem belegde „ge- improviseerde ministerraad". Deze bijeen komst, waaraan minister Luns wegens verblijf in het buitenland en minister Cals wegens ziekte ontbraken, werd ge houden in het gebouw van het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813 in Den Haag. WASHINGTON (AFP en AP) - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft maandag vonnissen vernietigd van rechtbanken in vier zuidelijke staten, die negers hadden veroordeeld omdat zij restaurants voor blanken hadden be treden. Het hof verklaarde het ongrond wettig, dat een staat rassenscheiding toepast en daarbij van zijn macht ge bruik maakt. In de uitspraak wordt de juridische po sitie in het midden gelaten van de eige naar van de desbetreffende openbare ge legenheid, die zijn clientele wenst te be perken, zonder dat hij zich kan beroe pen op de wetten inzake de rassenschei ding. De uitspraak van het hooggerechtshof zal in het dagelijks leven veel verder strekkende gevolgen hebben voor de be trekkingen tussen de rassen dan de uit spraken inzake de integratie op de open bare scholen, nu bijna tien jaar geleden. Deze nieuwe historische uitspraak gold gevallen van arrestaties verricht tijdens de in 1960 gevoerde campagne voor de rassen-integratie in cafetaria's in het zui den. BIRMINGHAM De stedelijke onder wijsraad van Birmingham heeft 1081 ne- ISTANBOEL (Reuter) In Turkije heeft een groep legerofficieren en kadetten van de militaire academie in Ankara gis teravond een mislukte staatsgreep gedaan. De opstandelingen kwamen kort na mid dernacht over radio-Ankara in de lucht met communiqué's, waarin d,e machtsgreep werd aangekondigd „uit naam van de Turkse strijdkrachten". De rebellen wer den echter spoedig uit het radiogebouw verdreven. In de regeringswijk van An kara werd korte tijd gevochten, maar wel dra deelde de regering over de radio mee, dat zij de toestand meester was en dat ..de avonturiers" zouden worden vervolgd. De leider van de opstand, ex-kolonel Talat Aydemir, zou tijdens een vluchtpoging zijn gearresteerd. De onrust schijnt zich te hebben be perkt tot Ankara. In de rebellehcommu- niqué's, die waren ondertekend door kolo nel Aydemir, werd meegedeeld, dat in Ankara en Istanboel de staat van beleg was afgekondigd en dat ieder die het wachtwoord niet kon produceren, zou wor den neergeschoten. Alle politieke partijen waren ontbonden, aldus de verklaring. De regering werd verweten, dat zij afwijkt van de denkbeelden van Ataturk, de in spirator van het moderne Turkije. Ook werd meegedeeld, dat hef UNO-handvest inzake de rechten van de mens zou wor den geerbiedigd. Het werd niet helemaal duidelijk hoe DJAKARTA (AFP) De tweede uit barsting van de Balinese vulkaan Goe- noeng Agoeng heeft tot nu toe aan 103 mensen het leven gekost; 200 mensen werden gewond. Ongeveer 700 huizen zijn bij deze uit barsting inges/tort en onder een aslaag be dolven. De meeste wegen op Bali zijn thans bedekt door een laag as en stenen, die hier en daar 40 centimeter dik is. Bij de vorige uitbarsting van de vulkaan kwamen ruim 1500 mensen om het leven. gerkinderen. die gearresteerd werden om dat zij deelgenomen hadden aan de de monstratie tegen de rassenscheiding, van school verwijderd of geschorst. De leerlingen boven de 16 jaar zijn weg gestuurd, die van 16 jaar en jonger zijn voor enige tijd geschorst. Zij kunnen zich melden voor de zomercursus om de ach terstand in te halen. Voor het nieuwe schooljaar kunnen zij zich weer laten in schrijven. Op deze beslissing van het schoolbe stuur is een waarschuwing gevolgd van ds. Charles Billups, een van de leiders van de desegratie-campagne: „Alle ne gers zullen de scholen boycotten. Als zij de jonge leerlingen de school ontzeggen, hopen wij dat 34.000 negerleerlingen de scholen zullen verlaten. Zij zullen ons niet gebruiken om een voorbeeld te stellen", aldus de negerleider. Honderden negerleerlingen zouden van daag in een kerk in Birmingham met de leiders van de actie bijeenkomen om hun toestand te bespreken. GREENSBORG (Noord-Carolina) (AFP) In Greensboro en Durham zijn maan dag weer meer dan 1000 negers aange houden, die betoogden tegen de rassen scheiding. Van gewelddaden wordt geen melding gemaakt. De demonstraties werd in Durham door ongeveer 5000 blanken gadegeslagen. de opstandelingen zich de machtsoverna me hadden gedacht. Zij hebben de woning van de Turkse president korte tijd om singeld gehouden, maar zouden zich daar na hebben overgegeven. Nadat de rebel len van de microfoon verdwenen, klonk plotseling weer de vertrouwde stem van de omroeper, die meedeelde dat men had geprobeerd de regering gevangen te ne men. Officieren „die hun land liefhebben" hadden de opstand echter weten te ver hinderen. Deze bekendmaking werd ge volgd door volksliederen. Ex-kolonel Aydemir leidde vorig jaar februari een mislukte staatsgreep tegen de regering van premier Inonu. Hij werd ontheven van zijn functie als commandant van de krijgsschool in Ankara en op pen sioen gesteld. De gevechten in Ankara leidden spoedig tot de terugtocht van de opstandige mili tairen in de militaire academie. Vliegtui gen wierpen vlugschriften af, waarin de kadetten werd bevolen regeringstrouw te blijven. Vliegtuigen schoten met hun mi trailleurs- Na enkele uren werd geen schieten meer gehoord. Er zouden 7 do den en 23 gewonden zijn gevallen. Premier Inonu verklaarde vanmorgen voor de radio, dat de strijdkrachten „hun plicht hadden gedaan" en dat de orde was hersteld. Advertentie GR. HOUTSTRAAT 166 b.d. Houtbrug Advertentie aUtett dczt week Anegang - Hoarlam - tel. 10401 'Advertentie GROTF HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie Osn ook een brede schoen dragen. Zit makkelijker, loopt kwieker, staat mannelijker. Weg dus met de „corset- sehoen". Pas een z.g. zesteensmodeL In zwart an modetlnten bij speciaalzaak voor aehoenen die lekker zitten Kruisweg 42 - Haarlem - TeU (02500) 1 26 37 In de meimaand van 1963 zijn zestig Duitse militairen Nederland binnengetrokken om in Budel kwartier te gaan maken voor de ruim drieduizend Duitse militairen van het Luftwaffe Ausbildungs- regiment, dat in juli wordt ver wacht. Nu wappert in Budel nog de Nederlandse driekleur, maar als op 21 juni Oberstleutnant Wittmann het commando zal over nemen zal de Westduitse vlag het rood-wit-blauw vervangen. Terwijl de Duitsers kwartier maken in Budel zijn de Nederlanders met betzelfde werk bezig in Seedorf bij Bremen. Men zou natuurlijk kun nen zeggen „waarom blijft ieder niet in zijn eigen land?", maar dan zou men alleen maar tonen dat men er niets van begrijpt. Want is het niet heerlijk te horen hoe de 21-jarige dienstplichtige soldaat Wolfgang Hagedom uit Wohl- brechtshausen in Göttingen maan den van tevoren al een correspon dentievriendin in Nederland heeft gezocht? „Mensen interesseren me", zegt hij, „ik hoop met veel mensen kennis te maken". Dat zal hem in Budel best lukken, want de bevolking is daar beslist niet af kerig van de Duitse inval, die juist plaats had toon in de Budelse bio scoop de film „De Overval" draai de. Het brengt de middenstand goed geld in het laatje en men hoopt straks op grond van het ge groeid aantal inwoners grotere bij dragen uit het gemeentefonds te kunnen claimen. Wij vrezen voor de Bedelaars echter het ergste, want de planologische dienst in Noord-Brabant heeft het plan voor de bouw van driehonderd wo ningen voor de gezinnen van Duitse officieren en onderoffi cieren niet goedgekeurd. Al blijft er natuurlijk een mogelijkheid over: de Duitsers zouden wo ningen kunnen vorderen Advertentie BArIfUOrIsSTr" HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en enkele buien. Overwegend matige zuid westelijke wind, ruimend naar west tot noordwest. Iets kouder overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN Tabletten tegen spierpijn hebben in sommige gevallen de bijkomsti ge uitwerking gehad brunettes in blondjes te veranderen. De vrouwen waren hier mee blijkbaar zo ingenomen, zo schrijft een neuroloog in een Brits medisch tijd schrift, dat zij er tegen hem niets over zeiden, hoèwel hij wel merkte dat zijn pa tiënten een metamorfose hadden onder gaan. De oorzaak daarvan kon hij echter niet thuisbrengen, totdat een dame en baar man onthulden dat het haar van donker bruin in lichtgoud was veranderd. Toen de vrouwen ophielden de tabletten te slikken, werden zij weer brunettes. Dit alles werd bekend nadat het Lager huis maandagmiddag met grote nieuws gierigheid een onderminister hierover on dervroeg. Het antwoord op de brandende vragen werd echter niet gegeven, want Big-Ben sloeg half vier het onverbid delijke einde van het vragenuur voor dat de onderminister aan zijn antwoord toe was. Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven deelt mëe, dat vanmorgen par tijen zich over de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars inzake de drie grafische CAO's hebben beraden. Besloten werd zich te wenden tot de Stich ting van den Arbeid in een brief waarin grote teleurstelling wordt uitgesproken en waarin wordt meegedeeld dat het voorstel tot toekenning van een extra-snipperdag in 19Fonder protest is teruggenomen. Verwacht mag worden dat nu spoedig de goedkeuring van de Stichting van den Arbeid op alle overige voorgestelde wijzi gingen zal afkomen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen ,...2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving ....4, 5 In de Vishal en op zee5 Zwart op Wit 7 Topst8 Kunst 13 Horen en Zien13 Feuilleton 15 Economisch nieuws.-••• 77 Beurs 177 Scheepsberichten 77 Sport 79 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verdronken. De tweejarige Diana Groothuis is in Enschede in een vijver ver dronken. Buckle: Elke grote hervorming, die tot stand is gebracht, heeft niet erin bestaan, iets nieuws te doen, maar iets ouds af te schaffen. (History of Civilisation) Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. v ha 1 A" «rsehijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. 11 TY^ 1 T 1 M O I 1 M I T I II M T Abonnement per week 62 cent, ^kwartaal Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. I lJ lil X VJ Ai wL X Al X Ik f - cooo rnon tm tm M i®l nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Telef redactie 5389, kmtoor™ 5080. D A CB LA D VOOR V ELS EN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVINC GfWwtag IJmclder Couraot no. 129288. Haarlem: hoofdrad. en alle afd. Telef. 15295 J Hoofdredacteur: Simon Korter Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef U IJmuidem J. Ko«ak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BONN (Reuter) De vroegere Franse premier en OAS-leider Bidault heeft rich ten tweede male tot de Westduitse rege ring gewend met een asielaanvrage. Bonn heeft het verzoek afgewezen. De vorige maal lanceerde Bidault zijn verzoek vanuit zijn tijdelijk onderkomen in Beieren. Nu vroeg hij vanuit Brazilië, waar hij zich (voorlopig?) heeft geves tigd, of hij naar de Bondsrepubliek mocht terugkeren. De 63-jarige Bidault voerde aan, dat hij niet bestand is tegen het klimaat in Bra zilië. Prof. C. Romme informateur De rijksvoorlichtingsdienst heeft de heer F. A. da Costa ontheven van zijn tijde lijke functie van contactman tussen het koninklijk huis en de pers. In zijn plaats is voorlopig aangesteld het plaatsvervan gend hoofd van de Iegervoorlichtingsdienst majoor J. Polman. De heer Da Costa was sinds 1 mei aan gesteld als hoofd van de afdeling voor bereiding van de ontvangst en publiciteit van buitenlandse bezoekers. Toen de post van hoofd van de afdeling „contacten ko ninklijk huis" vacant kwam door het ver trek van mr. G. J. van der Molen naar het ministerie van O. K. en W„ werd de heer Da Costa tijdelijk met deze functie belast. De heer Da Costa had deze func tie ook reeds eerder vervuld. Een woordvoerder van de rijksvoorlich tingsdienst heeft in antwoord op een vraag gezegd dat het „geen ongewone gang van zaken" is dat een rijksambtenaar in het midden van een maand naar een ander departement wordt overgeplaatst. De heer Da Costa kwam in het nieuws, toen hij de uitlating van Prins Bemhard over een „idioot van Buitenlandse Zaken" aan de pers overbracht. De nieuwe Russische ambassadeur in Nederland, de heer I. I. Toegarinov, is vanmorgen per trein uit Moskou in Hoek van Holland aangekomen. Hij werd be groet door de chef van de directie kabi net en protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. R. B. Baron van Lynden en de Russische zaakgelastigde, de heer N. I. Timofejev. (Van onze parlementaire redacteur) De koningin heeft prof. mr. dr. C. P. M. Romme op het paleis Soestdijk ont vangen en hem verzocht een onderzoek in te stellen, gelet op de uitslag van de verkiezingen, naar de mogelijkheden van de vorming van een kabinet dat zich verzekerd kan achten van een zo breed Prof. dr. C. P. M. Romme

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1