„Vakbonden zijn onmisbaar betoogt prof. Steenkamp AGENDA KBEYMBOBG WOENSDAG JONGENS WEEKENDER NU 6.9° KBEYMBOBG QUIMBO EN HET VREEMDE EI en bondig POLLEJPELLI EN PINGO Arbeidsconflict bij civiele dienst van de KLM Geheim beraad over een gasnota in Culemborg Int. Rode Kruis exposeert in Genève Vader en zoon verdacht van oplichting voor een miljoen KAB wordt Nederlands Katholiek Vakverbond Ouders van De Jager waren in Moskou Drie broers aangehouden wegens inbraken Professor Leendertz vijftig jaar doctor Directie Gasunie nieuw \RATTEN- muizén\!"Asta VLOKKEN Revaccinatie voor reizigers naar Zweden Aanrander rolde met meisje in een sloot Wisselvallig 2 kantoormachines DINSDAG 21 MEI 1963 Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk Gaat u met vakantie? Nederland verzorgt een uitgebreide inzending ROEIT ZE GENADELOOS UIT ns kijken; pootje pootje NAVO-delegatie naar Ottawa WFFRRAPPORTEN Sa „De vakbonden blijven binnen en buiten de onderneming onmisbaar als pleitbezor gers van de arbeid. Hun verdwijnen zou leiden tot een sociaal Gaullisme van het ergste soort". Dit heeft prof. dr. P A. .1. M. Steenkamp, buitengewoon hoogleraar in het sociaal recht aan de technische ho geschool in Eindhoven, verklaard tijdens het in het Amsterdamse Concertgebouw gehouden congres van de Nederlandse Ka tholieke Aannemers- en Patoonsbond. Over de hoofden van de vergaderende aannemers heen richtte hij zich kenneiijk tegen zijn collega prof. Wemelsfelder, die enige tijd geleden de vakbeweging het ver wijt van machtsmisbruik heeft gemaakt. Prof. Steenkamp zei: „Op ieder terrein moeten wij de waarborgen tegen het machtsmisbruik koesteren en bevorderen. De vakbonden zijn dan ook de represen tanten van de werknemers tegenover werk gevers en overheid. Voor de werknemers zijn zij een waarborg en als tegenspelers van werkgevers en overheid vormen zij de steunpilaren van onze maatschappijstruc tuur." In de toekomstige maatschappelijke or de zullen twee gedachten volgens prof. Steenkamp onze aandacht vragen: de rea lisering van een grotere vrijheid en die van een grótere gelijkheid. Ondanks het streven naar groter vrijheid meende de hoogleraar nog geen einde te zien aan de steeds toenemende overheidsinvloed. „Het toezicht op de machtsconcentraties zal in tensiever worden. De roep om toezicht op misleidende reclame en unfaire handels praktijken zal groeien en een mogelijke structurele werkloosheid zal verder over heidsingrijpen noodzakelijk maken." Advertentie Maar deze wassende staatsmacht accep terend, meende prof. Steenkamp toch, dat de burgers daartegen beschermd moeten worden door de toepassing van het begin sel van de decentralisatie en door ver sterking van de rechtszekerheid. In dit ver band noemde hij de functie van ombuds man als beroepsmogelijkheid tegen machtsmisbruiken. N Het vullen van plastic zakjes met lepels vorken en messen is gisteren aanleiding geweest tot een arbeidsconflict bij de ci viele dienst van de K.L.M. op de lucht haven Schiphol. In het raam van de bezuinigingsmaatre gelen was besloten deze werkzaamheden niet langer uit te besteden, doch te laten verrichten door de leden van de civiele dienst die met de afhandeling van de vliegtuigen zijn belast. In de ochtenduren weigerden twee plat form-chauffeurs en twee vliegtuigbevoor- raders hun ledige kwartiertjes met dit werk op te vullen. Zij werden prompt ge' schorst. De middagploeg van twaalf man sterk, die om drie uur opkwam, verklaar de zich solidair met de collega's en wei gerde enig werk te verichten. Voorts dien den tien kofferkoeriers in verband met het voorgevallene hun ontslag in. Door de staking ontstond er enige ver traging bij het vliegverkeer. De K.L.M.-directie stelt dat de werk zaamheden van bet/rokkenen pauzes verto nen,die met passende karweitjes moeten worden opgevuld. Over de aard van .'dit werk zou er overleg zijn geweest met de vakorganisaties, en de ondernemingsraad. De werknemers zijn van de maatregel per brief op de hoogte gesteld. Vanmiddag zal er, als gevolg van het incident, een vergadering plaats hebben tussen vertegenwoordigers van de K.L.M directie en van de vakorganisaties. De di rectie heeft het voornemen om voor de sta kers een ontslagvergunning bij het gewes telijk arbeidsbureau aan te vragen opge schort tot na dit overleg. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.Toneel vereniging „Jan van Dommelen" uit Sant poort met „De harpe des levens" van Eu- gène O'Neill. Woensdag 20 u.: Haarlemsè Toneel Club met „Volpone" van Ben John son. Grote Kerk, vandaag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. Concertgebouw, woensdag 20.15 u N Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist: Hans Riehter-Haaser, piano. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, vandaag 14 en 20 u. en ove rige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „De danseres en de vampier", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Ursus en de gla diatoren", 14 j. Luxor. 14, 19 en 21.15 u.; „Dwars door de vuurlinies", 14 j. Minerva, vandaag en woensdag geen filmvoorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Franky Kane, dictator der gangsters", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Boeven in cognito", a.l. Monopole (Zandvoort), vandaag en woensdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dag°lijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 uur. Prentenkabinet: Expositie collectie B. de Roos en tekeningen en aqua rellen*" van Herman Kruyder. Tot en met 4 juni. Kunstzaal „In 't Goede Uur". (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van houtsneden van Cor B irt. Tot en met 31 mei. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zónda? tot 1 U.; klassiek grammofoonplatenqoncert van 21-22 u.: Rameau. Kunstcentrum „r Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van C. Nierop. Tot en met 16 juni. H F Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gra vures van Jan Luyken Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-23.30 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van Keltische Kunst. Dagelijks geopend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13- 17 u. en vrijdagavond ook van 20-22 u Tot en met 2 juni. Museum „Huls van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling van vormende hand tot lopende band" Tot en met 3 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van schilderijen en beeldhouwwerken van Bloemendaalse kunstenaars Dagelijks geopend van 10- 17 u. en zondag van 14-17 u. Tot en met 26 mei. Vleeshal (Grote Markt), tentoonstelling van Taleis schilderijen. Dagelijks geopend van 10-17 u. en var 20.30-22.30 u. Zondag van 15-17 u. Tot en met 24 mei. „De Waag", (Damstraat/Spasme), Expo-, sitie „1 tot 100 gulden" van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks geopend van 10 tot 17 u. Tot en met 25 mei. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). Stadhuis Haarlem, woensdag 14 u.: Ge meenteraadsvergadering (Structuurplan). Raadhuis Zandvoort, vandaag 20 u.: Ge meenteraadsvergadering. Raadhuis Lisse, vandaag 20 u.: Gemeen- tera a dsverg a der ing. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 17 mei). DINSDAG 21 MEI City, 20 u.: „Afkloppen". Rex, geen voorstelling. Stadsschouwburg, Haarlem, 20 u.: To neelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort speelt „De Harpe des Levens voor Nationaal Landjuweel. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17,30 u.; filiaal Wijkerstraat^pg 77. Völsen- Noord: 19 tót 21 u.; wijkcentrum De Öuid- pan", Willem de Zwijgerlaan, Santpoort: 16 tot 18 en 19 tót 21 a R.-k. leeszaal, middag en avond gesloten. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 u.; Toneelvereniging „Advendo" speelt „De klanten kunnen niet wachten". Gebouw „De Rank", Wilhelminakade, 20 u.: Uitvoering christelijk jeugdkoor „IJmuiden-West". Kennemer Theater, Beverwijk, 20 u.: „Die Jahreszeiteri" door Beverwijks Katho liek Gemengd Hoor en Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. WOENSDAG 22 MEI Citjt, 20 u.: Begroetingsavond nieuwe in woners gemeente Velsen. Rex, 20 u.: „Scotland Yard grijpt keihard in". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder dinsdag. Openbare leeszaal. Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; fi liaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u. (jeugd); filiaal Wüstelgan 79, Santpoort: 14 tot 17 u. (jeugd). Hemelvaartsdag gesloten. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 u.; Jozefhuis, Banjaertstraat, Vel sen-Noord: 14 tot 17 u.; filiaal Wüstelaan 79. Santpoort: 14 tot 17 u. Hemelvaartsdag gesloten. DINSDAG 21 MEI Kennemer Theater, 19.30 u.: „Sodom en Gomorra". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Jessica". WOENSDAG 22 MEI Kennemer Theater, 19.30 u.: „Sodom en Gomórra" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Jessica". en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant oer week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE Advertentie Waarborg-kwalitelt. No-Iron. Unl of geruit. (Strijken overbodig). Alleen geldig 22 mei a.s. voor leeftijd 8 jaar kl. stijging p. m. GROTE MARKT f-7 - HAARLEM vT n^sfjsn i De gemeenteraad van Culemborg heeft zonder de P.v.d.A.-fractie in een besloten vergadering de zogenoemde gasnota van en W. besproken. De nota handelt over de gaslekken die zich in de afgelopen win ter in het distributienet van het plaat selijke distributienet hebben voorgedaan (én waardoor twee personen zijn gestorven. Burgemeester H. A. J. M. van Konings- bruggen sloot de openbare vergadering ter behandeling van de nota. De woord voerder van de P.v.d.A.-fractie :n de raad de heer H. Bezoen, gaf te kennen een openbare behandeling op prijs *e stellen. Toen hieraan niet werd voldaan verliet de P.v.d.A.-fractie de raadszaal. Ter gelegenheid van het feit dat het Internationale Bode Kruis dit jaar een eeuw bestaat zal in een dertigtal landen egn speciale serie postzegels worden uitge geven. In Nederland zal van 20. augustus tot en met 30 september een serie van vijf Rode Kruis-postzegels -met toeslag worden uitgegeven. Van 2 tot 11 september wordt in Genè ve een internationale vergadering gehou den waarop in het bijzonder aandacht zal worden besteed aan mogelijkheden maatregelen welke de burgerbevolking be scherming kunnen bieden tegen de gevol gen van de moderne oorlogvoering. Van half augustus tot half september houdt het Internationale Rode Kruis Genève een tentoonstelling. Het Neder landsche Roode Kruis neemt daaraan deel met een model van het hospitaalschip Henry Dunant, met maquettes van het Dunant-huis te Zeist, van het centraal la boratorium van de bloedtransfusiedienst te Amsterdam, met een model van een lectuurhuisje. Voorts zal op deze internationale exposi tie van Nederlandse zijde veel materiaal te zien zijn dat betrekking heeft op de hi storie van het Rode Kruis. De Nederland se filatelist C. Ricardo heeft voor deze ten toonstelling zijn verzameling Rode Kruis postzegels en -poststukken afgestaan. In Zwitserland zullen verder demonstra ties worden gehouden op het gebied van de hulpverlening. Ook daaraan doet het Nederlandse Rode Kruis mee onder ande re met leden van het Rode Kruis korps en met de drumband van dat korps. De Amsterdamse recherche heeft een 68-jarige accountant uit Aerdenhout en diens 34-jarige zoon aangehouden, ver dacht van oplichting of valsheid In ge schrifte en verduistering tot een totaal be drag van ongeveer een miljoen gulden ten nadele van de Cultuurbank n.v. te Amsterdam. De politie is tot aanhouding van he' tweetal overgegaan na een onderzoek,op verzoek van de officier van justitie, dat maanden in beslag heeft genomen. De zoon was aandeelhouder en direc teur van de plasticjassenfabriek .Plas- ticonam n.v." in Volendam, waarvan de vader aandeelhouder-directeur was. Het tweetal wordt ervan verdacht de gang van zaken in deze fabriek te gen beter weten in veel beter te hebben voorgesteld dan die in werkelijkheid was, waardoor leningen en financieringen van de Cultuurbank werden verkregen. Volgens de politie begon de fabriek waarvan het kantoor in Amsterdam is ge vestigd. in 1961 slecht te lopen. Men raak te in ■schulden-'bij. «en bank, waaróp va der en zoon besloten naar een nieuwe fi nancier om te zien. Uit het onderzoek van de politie zou zijn gebleken dat men op basis van een ge fingeerde orderportefeuille (met bestellin gen voor tienduizenden plasticjassen) en een geflatteerde balans per 30 september 1961 het vertrouwen van de Cultuurbank heeft weten te winnen. De politie wijst er in dit verband op dat de vader een er kend accountant was met een zeer goe de naam. Bovendien is gebleken dat ma chines en goederen uit bet vermogen van de fabriek al onderpand waren voor an dere leningen. Eind 1961 en in de loop van 1962 zou men zodoende ongeveer een miljoen gul den van de Cultuurbank hebben weten los te krijgen. Begin van dit jaar is c'e n.v. Plasticonam op verzoek van de Cultuur bank failliet verklaard. Tegelijkertijd is de recherche het onderzoek begonnen dat tot de aanhouding vari vader en zoon heeft geleid. 48-49. De rovers hielden Quimbo stevig vast. Je hoeft niet te fluiten, zei de hoofd man. Je moet niet denken, dat iemand je komt helpen. We hebben jou ventje, en geloof maar niet, dat we je loslaten! Pas maar op! zei Quimbo. Het kan jullie nog wel eens telijk tegenvallen! Wat een brutaal kereltje, zeiden de rovers. Houd je mond en breng ons direct naar je huis! Op dat ogenblik klonk er een luid ge ritsel in de struiken. De rovers zetten ver baasde ogen op; want daar kwam Tippie aangerend. In een buitengewone verbondsraadsver- gaderlng van de Katholieke Arbeiders Be weging zijn met algemene stemmen de reorganisatieplannen van de K.A.B. aan vaard. Het verbondsbestuur van de K.A.B. heeft medegedeeld, dat aan de wezenlijke doelstelling van de beweging niet wordt getornd. Ook in de nieuwe vorm heeft de beweging tot doel, naast de materiële be langen, de geestelijke belangen van de werknemers in het algemeen en die van haar leden en hun gezinnen in het bijzon der te blijven behartigen. Men meent zelfs dat de grondslagen van de nieuwe vakcentrale aanmerkelijk zijn verbreed doordat aan de tot dusver buiten de K.A.B. staande katholieke sociale werk nemersorganisatie reële mogelijkheden worden geboden om toe te treden. De be langrijkste gevolgen van de genomen be sluiten zijn onder meer dat de naam: „Katholieke Arbeiders Beweging" wordt veranderd in „Nederlands Katholiek Vak verbond" N.K.V. De centrale moet gezien worden als een federatie van een aantal zelfstandige vak bonden, die op goede organisatorische normen zijn opgebouwd. Het standsorga- nisatorische werk, voorheen door de dio cesane bonden verricht, wordt opgenomen in het werk van cje vakbonden en de cen trale. De diocesane bonden worden als ge volg daarvan opgeheven. De ouders van de thans 27-jarige Lou W. de Jager, die evenals zijn vriend Evert Reydon in Rusland gevangen zit na een veroordeling wegens spionage, heb ben een bezoek gebracht aan hun zoon in een gevangenis te Moskou. De heer en mevrouw De Jager, die al elf jaar in het dorpje Bant in de noord oostpolder wonen, waren woensdagochtend in een lijntoestel van de K.L.M. vertrok ken. Zij verklaarden erg tegen de reis te hebben opgezien, want het was behoudens een uitstapje over de Duitse grens hun eerste buitenlandse reis. De heer De Jager is 'andarbeider van beroep, Lou is de derde van zijn acht kinderen en tweede stuurman ter koop vaardij. Over hun bevindingen tijdens het bezoek wilden de heer en mevrouw De Jager geen mededelingen doen. Lou de Jager is op 20 augustus 1961 tot dertien jaar gevan genisstraf veroordeeld. De gemeentepolitie van Goes, geassis teerd door de districtsrecherche van de rijkspolitie in Middelburg, is overgegaan tot aanhouding van drie broers, die ervan worden verdacht in de afgelopen maanden talloze inbraken in Goes en omgeving te hebben gepleegd, waarbij de buit vele dui zenden guldens zou hebben bedragen. Be zwarend materiaal werd in de woningen aangetroffen. Om te voorkomen, dat ze ook maar het geringste contact met elkaar hebben, zijn de drie verdachten ondergebracht, in ^ver schillende politiebureaus op Zuid-Beve'land Voor de arrestatie en huiszoeking had de| politie ruim twintig man op de been ge bracht, ongeveer de helft van de korps sterkte. De bewuste familie kreeg enkele jaren geleden landelijke bekendheid, vooral in de kringen van sportvissers, doordat ze ve le malen met de justitie in aanraking kwam. Leden van deze familie spitten na-, melijk zonder vergunning zagers, een zee worm, noodzakelijk aas voor de zeehenge laar, waarbij zeeweringen en oesterperce len werden beschadigd. Vier jaar. Wegens zware mishande ling van zijn 87-jarige buurvrouw heeft het gerechtshof in Amsterdam een 33- jarige fabrieksarbeider veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar, een jaar meer dan de eis van de procureur-gene raal. De fabrieksarbeider viel in juni zijn buurvrouw van achteren aan en sloeg haar zo hard tegen het hoofd dat zij ern stig werd gewond. Op 29 januari is zij overleden. De man zei door onvriendelijke opmerkingen van de vrouw in woede te zijn ontstoken. In ruim 2 uur naar Rome. Alitalia heeft thans de snelste verbinding tussen Amsterdam en Italië. De Italiaanse lucht vaartmaatschappij heeft namelijk de Cara- velle op haar luchtlijn tussen Milaan en Amsterdam geïntroduceerd en bovendien een nieuwe verbinding geopend met Rome. De vlucht AmsterdamRome duurt 130 minuter, naar Milaan 100 minuten. Gouverneur. In de te Utrecht gehouden nationale conventie van Lions Internatio nal is als opvolger van de heer J. Verhaar tot gouverneur van he't district Nederland voor 1963/64 gekozen mr. Ph. Loggers, oud griffier van de Provinciale Staten van Utrecht, wonende te Bilthoven. Vissersboot. De maandag op het Sche- veningse strand gelopen kotter „Tholen 42" is dinsdagmorgen om 01.10 uur door drie andere vissersboten vlot getrokken. Prof. dr. W. Leendertz te Santpoort viert vandaag zijn gouden doctoraatsjubileum. Vijftig jaar geleden promoveerde hij in Groningen op een proefschrift over Sören Kierkegaard. Hij was onder meer bijzonder hoogleraar in de wijsbegeerte aan de hogeschool in Rotterdam en hoogleraar in de theologie aan de universiteit van de gemeente Am sterdam. De directie van de N.V. Nederlandse Gasunie heeft ir. C. Klaassen met ingang van 1 augustus benoemd tot directeur van haar district 1, omvattende de provincies Groningen. Friesland, Drente, Overijssel en Gelderland. Advertentie WAT EEN LIEVE HOND JA,EEN CHINESE, VERSTAAT ALLES WAT JE ZE6T i MAAK DAT HES IK TOCH NIET 6EZE6D WACHT EVEN VERKEERD VERTAALD! KUAN N06 NIET TO 60ED 6EEF EEN POOTJE CHINEES Wegens het voorkomen van --okken in Zweden zijn enkele maatregelen getroffen door de hoofdinspectie van de volksge zondheid. Van reizigers, die uit Zweden in Nederland aankomen, wordt het adres van bestemming genoteerd en doorgege ven aan de gezondheidsinspectie. De rei zigers krijgen een kaart, die zij moeten overhandigen aan hun arts, indien zich binnen 21 dagen ziekteverschijnselen bij hen voordoen. Aan Nederlanders die naar Zweden gaan wordt aangeraden zich op nieuw te laten vaccineren, indien zij reeds eerder zijn ingeënt tegen pokken Indien zij niet eerder tegen pokken zijn ingeënt wordt geadviseerd de reis naar Zweden uit te stellen. Op 'n onverlichte buitenweg in Rijswijk een 17-jarig meisje uit Den Haar door een man van haar fiets getrokken. Éii worsteling, die volgde, rolden beiden in een sloot, waarbij het meisje geheel on der water verdween. Toen ze weer boven kwam begon ze hard te gillen. Een scooter rijder snelde toe, waarop de aanrander de vlucht nam. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd, die even later de dader, die nog drijfnat was, aanhield. Hij bleek een 26-jarige inwoner van Delft te zijn. Een uit negen leden bestaande Neder landse delegatie is minister Luns achter na gereisd voör de conferentie van NA- VO-ministers, die van 22 tot en met 24 mei in Ottawa zal worden gehouden. Mr. Luns, die zich vorige week voor een of ficieel bezoek naar IJsland begaf, vliegt van daaruit naar Canada. Ook minister Visser zal de conferentie bijwonen. Van de Nederlandse delegatie maken o.a. deel uit de voorzitter van het comi té verenigde chefs van staven, generaal G. J. Ie Fevre de Montigny, en het hoofd van het bureau militaire samenwerking van de directie NAVO en WEU van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. W. J. Baron de Vos van Steenwijk. Na af loop van de conferentie zullen enige le den van de delegatie een rondreis langs diverse Canadese en Amerikaanse bases maken. 30 en 31 mei gaat minister Luns naar de bijeenkomst van de E.E.G.-mi- nisterraad in Brussel. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die over het noordelijk deel van de Atlantische oceaan naar het oosten is getrokken, naderde vanmorgen de kust van Zuid-Noorwegen. Voor de depressie uit stroomde zeer vochtige, maar tamelijk zachte lucht naar onze om geving. Niettegenstaande de zware bewol king kwamen dan ook in de eerste helft van de ochtend al temperaturen van 13 en 14 graden voor. Morgen zal heel Nederland zich echter bevinden in de koudere lucht, die aan de achterkant van de depressie naar het zui den stroomt. Tevens passeert dan een randstorjng van de depressie ons land, zo dat het weer een wisselvallig karakter behoudt. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. c£ a o - cS Den Helder regen zzw 13 2 Ypenburg regenbui zw 15 3 Vlissingen regen zzW 14 1 Eeide regen z 15 0,3 De Bilt motregen z 16 1 Twente regen z 16 0,1 Eindhoven geheel bew zzw 16 0 Zd-Limburg zwaar bew z 15 0,1 Helsinki zwaar bew. z 18 0 Stockholm onbewolkt wzw 15 0 Oslo geheel bew. zo 14 0 Kopenhagen licht bew. zzo 12 1 Aberdeen zwaar bew. windst. 10 8 Londen licht bew. zzw 14 2 Amsterdam regen zw 16 2 Brussel zwaar bew. z 15 0,1 Luxemburg zwaar bew. z 14 0,2 Parijs geheel bew. zzvr 14 0,4 Bordeaux onbewolkt 0 18 0 Grenoble onbewolkt windst. 18 0 Nice licht bew. n 20 0 Berlijn onbewolkt zo 14 0 Frankfort onbewolkt windst. 15 0 München onbewolkt zzo 12 0,2 Zürich c bewolkt w 14 0 Genève onbewolkt windst. 15 0 Locarno geheel bew. 0 21 Wenen onbewolkt wnw 14 0 Innsbruck onbewolkt wzw 13 0,1 Rome onbewolkt no 0 Ajaccio onbewolkt ono 19 0 Madrid onbewolkt windst. 25 0 Mallorca licht bew. windst. 20 0 Lissabon onbewolkt nnw 28 0 Belgrado geheel bew. w 21 2 Athene regen nw 22 0 Woensdag 22 mei Zon op 4.38 uur, onder 20.36 uur. Maan op 4.41 uur, onder 19.38 uur. Maanstanden 23 mei 5.00 uur nieuwe maan. 30 mei 5.56 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 mei Hoog water 1.53 en 14.20 uur. Laag water 9.48 en 22.22 uur. Woensdag 22 mei Hoog water 2.40 en 15.09 uur. Laag water 10.39 en 23.10 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2