Rome verwacht nog deze week een kabinetsformateur Formatie vermoedelijk een taak van langere adem "jFtfmka PANTALONS 1 107s •masanEi k Geen compromis tussen Ver. Staten en de EEG Parlement van Israel is niet tegen het bezoek van Strauss Jongensmarkt De conferentie over Afrika's eenheid Premier Kadar in Boedapest terug Supernova ontdekt Starfighters voor Griekenland Kardinaal König zal ook Praag bezoeken BANK Bommen in Quebec De GATT-conferentie in Genève T opconferentie Proces tegen drie ex-SS-officieren Castro niet naar China en evenmin naar Algerije? üi DINSDAG 21 MEI 1963 Communisten isoleren Schandalen moe Autonomie Niet eenvoudig elke woensdag Akkoord met Hongarije is nog niet in zicht Mohoctoe in Amerika t Weer Cubaanse ballingen in Morida aangekomen Verdacht van moord op vijfduizend Russen Vonnis vernietigd Motie van de rechtse Heroeth-partij verworpen (Van onze correspondent) ROME Enkele dagen geleden heeft de democratische socialist Saragat gezegd dat de nieuwe regering gemakkelijk zal worden gevormd. Dit is wel wat al te optimistisch en moet veiklaard worden door het optimisme dat Saragat altijd kentekent, maar dat in deze dagen bij zonder groot is, omdat zijn partij zo goed uit de stembus te voorschijn is gekomen. Wij echter voorzien daarentegen dat er nogal grote moeilijkheden zullen zijn. Deze week zal president Segni de kabinetsfor mateur aanwijzen. Voor hij dit kan doen, moet hij een hele reeks personen raadple gen, ongeveer 25 man. De nieuwe kabi netsformateur kan Fanfani zijn, maar het is veel waarschijnlijker dat de partij secretaris van de christen-democraten, Aldo Moro, dit wordt. Deze is voor de gehele partij aanvaardbaar en heeft ook bij de andere partijen, die aan de rege ring zullen deelnemen, een goede naam. Moro is bezadigder dan Fanfani. Hij heeft dezer dagen in een uiteenzetting over de verkiezingen voor zijn partijbestuur ge zegd, dat er maar een mogelijkheid be staat en dat is: voortzetting van de po litiek van centrum-links, die het laatste jaar is gevoerd. De rechtervleugel van de christen-democraten uitte, do'or middel van haar hoofdman, oud minister-president Scelba, critiek en zei dat er toch ook wel mogelijkheden waren voor een regering centrum of zelfs centrumrechts. Moro heeft dit met grote stelligheid verworpen, zeggende dat men het niet zou kunnen stellen zonder de hulp van de fascisten. En gezien het feit dat de bevolking ge toond heeft meer links te zijn ingesteld dan vroeger, zou een dergelijke regering onaanvaardbaar zijn. Wel heeft Moro gezegd dat het doel van de nieuwe regering moet zijn om de communisten te isoleren. De communisten zijn sterker geworden dan zij ooit zijn geweest, maar juist daarom dienen ze te worden geïsoleerd en zijn alle verlokke lijke redeneringen van Togliatti onaan vaardbaar. Die rede was heel mooi, maar ze ein digde op het punt waar ze eigenlijk had moeten beginnen. Want het is nu wel goed om te zeggen dat er maar één oplossing is, namelijk centrum-links, maar dan moet men toch ook zeggen wat het programma zal zijn. Een dergelijk kabinet, zonder de hulp van de socialisten van Nenni, hetzij van buitenaf, hetzij dat ze zelf deel gaan nemen aan de regering, zou geen meer derheid kunnen halen. De socialisten van Nenni staan erop, en van hun standpunt terecht, dat er een programma moet zijn en dat er agn dat programma de hand zal worden gehouden. En ddt niet, zoals de vorige keer is gebeurd, na enige maan den de belangrijkste punten eenvoudig worden afgeschreven en ongedaan ge maakt. Het centrale comité van de socialistische partij van Nenni heeft het voorstel van de partijvoorzitter om steun te verlenen aan een regerihg van centrum- en linkse partijen, goedgekeurd. Het besluit werd genomen met vierenveertig tegen vijfen dertig stemmen en één onthouding. In de socialistische pers en ook in de republikeinse pers, waarin de rede van Moro vrij goed is ontvangen, wordt er op gewezen, dat er een grote deining heerst in de publikie opinie. Dat de mensen al de schandalen moe zijn, die er onder christen-democratische regering voortdu rend zijn geweest, en die voortkomen uit het geringe staatsbesef, het geringe gevoel voor de betekenis van de staat, die in confessionele partijen regel is. Dat die schandalen door het publiek niet langer worden aanvaard en dat die schandalen er voornamelijk schuld aan zijn dat de mensen communistisch gaan stemmen omdat het niet te loochenen valt, dat in Italië de communisten en ook de socia listen een eerlijker mensensoort zijn dan de rooms-katholieken. Er zijn tot nu toe nooit schandalen aan het licht gekomen in gemeenten, waar de communisten en de socialisten het heft in handen hebben, terwijl daarentegen in door christen-demo craten bestuurde gemeenten schandalen doorlopend gebeuren. Een ander punt is dat de socialisten er beslist op staan dat de verdeling van Ita lië in gewesten wordt doorgevoerd. De sterke centralisatie van het bestuur, die in Italië al sedert 1870 kent, is op de duur funest. Rome wordt een stad van uitsluitend ambtenaren, een stad waar de rest van Italië met een zekere afkeer naar kijkt en bovendien is er de grote moeilijkheid dat men voor de kleinste kleinigheid, voor elke concessie, voor elke zakelijke bespreking, naar Rome moet komen wat erg moeilijk is, gezien de grote afstanden in dit land. Men acIU het absoluut noodzakelijk, dat de gewesten hun eigen bestuur hebben. Het is natuur lijk een beperkt bestuur, het gaat over dingen als ziekenhuizen, wegen, toerisme en dergelijke, terwijl in Rome altijd de grote dingen van de politiek beslist zullen worden. De christen-democraten staan hier wat huiverig tegenover omdat ze vrezen dat in sommige gewesten, vooral van Midden- Italië, de gewestelijke besturen gevormd zouden kunnen worden door Nenni's so cialisten tezamen met communisten, wat zij waarschijnlijk terecht uiterst ge vaarlijk achten. Van Bologna tot Umbrië zou er een hele zone ontstaan van uiterst linksgerichte plaatselijke regeringen. Wij denken daarom dat het niet een voudig zal zijn een nieuwe regering te vormen en dat er langdurige besprekingen aan zullen vooraf gaan, wie ook de kabi netsformateur zal zijn. Het zou een grote fout zijn een kabinet te vormen dat on middellijk daarop door het parlement zou worden verworpen. Wij denken dat de ka binetsformateur wel in de loop van deze week zal worden aangewezen, mogelijk woensdag of donderdag, maar dat hij heel lange besprekingen zal moeten voeren voor hij werkelijk met een ministerie voor de dag kan komen. Er worden namen ge noemd van de rechtse zijde. Voornamelijk van de zijde van de Confindustria is een reeks namen genoemd, die beslist niet aanvaardbaar zijn. Dit zijn dan chris ten-democraten en stuk voor stuk wel be hoorlijke mensen, onder wie Scelba, Pella, Rumor, Colombo, allen heel goede men sen waarop niets aan te merken valt dan alleen dat ze bijzonder rechts georiën teerd zijn. En het is een dwaasheid om een linkse politiek te willen gaan voeren met ministers die naar rechts kijken. Wij voorzien daarom dat de formatie wel even zal duren. Van een crisis kan eigenlijk niet worden gesproken, want het is de gewone gang van zaken, dat na ver kiezingen, de regering aftreedt en een nieuwe regering wordt gevormd. Advertentie .^fSj 1 oersterk, wasbaar en |1| plooivast! De pijpen zijn ;j{§| smal en hebben geen Jjp omslag... dat is modern! Jjpj Speciaal verlaagde M. prijs leefcijd 6 jaar met kleine stijging per meat b.v. 10 jaar 13 •iiilil' ËlJufi&L; -I' slv' ADDIS ABEBA (Reuter) Op de con ferentie van Afrikaanse ministers van bui tenlandse zaken, die in Addis Abeba is ge bonden, is zondag aanbevolen het houden van kernproeven in Afrika te verbieden, buitenlandse bases op te heffen en de ge vormde blokken, zoals de Monrovia- en Casablanca-groepen, teniet te doen. Dit is uit conferentiekringen vernomen. De aanbevelingen zijn vervat in een rapport, dat als richtlijn bedoeld is voor de Afrikaanse topconferentie, die deze week in de Ethiopische hoofdstad zal wor den gehouden met het doel te komen tot een organisatie van alle onafhankelijke Afrikaanse staten. In een boodschap aan de conferentie heeft president Nkroema van Ghana ge pleit voor een algemeen economisch plan voor het Afrikaanse continent, in verband waarmee volgens hem nu ernstig gedacht dient te worden over de opbouw van een Afrikaanse gemeenschappelijke markt Nkroema stelde ook een algemeen defen siecommando voor Afrika voor, waaronder alle land-, zee- en luchtstrijdkrachten zou den moeten ressorteren. Maandag heeft de conferentie eenstem mig een resolutie aangenomen, waarin on middellijke verbreking van de diplomatie ke betrekkingen wordt geëist met ieder land dat de Zuidrhodesische blanke min derheidsregering zou erkennen. De landen ter conferentie zullen dit als een onvrien delijke daad beschouwen. Morgen begint in Addis Abeba de top conferentie van Afrikaanse regeringslei ders, waarvoor de ministersconferentie de voorbereiding was WENEN (Reuter/AFP) De Hongaarse premier, Janos Kadar, is zaterdag na be sprekingen met de Poolse partijleider Go- moelka en regeringsleiders welke drie da gen hadden geduurd, uit Polen in Boeda pest teruggekeerd. In een communiqué werd meegedeeld dat er is gesproken ovei versterking van de betrekkingen tussen beide landen, in het bijzonder op econo misch gebied, en over bepaalde aspecten van de internationale toestand die voor beide landen van belang zijn. Toen Kadar vorige week donderdag uit Boedapest vertrok, deden geruchten de ronde dat hij zich op de hoogte ging stel len van de voorwaarden van de overeen komst tussen kerk en staat in Polen. In sommige rooms-katholieke kringen wordt verwacht dat dit jaar nog een con cordaat tussen Polen en het Vaticaan ge sloten zal worden. Sommige Poolse rooms- katholieke functionarissen achten het mo gelijk dat Tsjechoslowakije het voorbeeld van de Sovjet-Unie, Polen en Hongarije zal volgen om tot betere betrekkingen met het Vaticaan te komen. MOSKOU (Reuter) De Russische as- tronome Galina Zaitsewa heeft volgens het persbureau Tass een „supernova" in het sterrenbeeld de Maagd waargenomen sedert 1702 de eerste in het stelsel waarvan de aarde deel uitmaakt. Een su pernova is een sterre-explosie met een helderheid die soms honderd miljoen maal zo groot is als die van.de zon. De astronome verklaarde dat de super nova niet met het blote oog op de aarde te zien was wegens de afstand, maar dc werkelijke helderheid was geweldig groot. ATHENE (AP) Van goed ingelichte zijde wordt meegedeeld, dat Amerika Griekenland zal voorzien van een onbe kend aantal F-104 straaljagers en lichte marine-eenheden, waaronder mijnenvegers en een duikboot. De eerste zending straaljagers, voldoen de om twee squadrons uit te rusten, zal tegen het einde van het jaar aankomen. LONDEN (ANP) Kardinaal König van Wenen zal nog voor de voortzetting van het concilie in september een bezoek brengen aan Tsjechoslowakije. Evenals zijn reizen naar Boedapest en naar Polen is ook dit bezoek voorbereid tijdens de eerste zittingsperiode van het concilie. Het doel ervan is de mogelijkheden te bestu deren van verbetering van de situatie der kerk in de landen achter het ijzeren gor dijn, aldus meldt het rooms-katholieke Britse weekblad The Tablet. Vaticaanstad (Reuter) Paus Joannes heeft maandag kardinaal Wyszynski voor de tweede maal in audiëntie ontvangen sinds de Poolse primaat begin deze maand in Rome aankwam. Er gaan ge ruchten over een ophanden zijnd vergelijk tussen de rooms-katholieke kerk en de Poolse regering. Voordat hij naar Italië vertrok heeft kardinaal Wyszynski nog een onderhoud gehad met de Poolse com munistische leider Gomoelka. De primaat zal waarschijnlijk binnen enkele dagen naar Polen terugkeren. In goed ingelichte kringen van het Va ticaan is toegegeven, dat niet spoedig ge rekend kan worden op overeenstemming met de Hongaarse regering. Na de terug keer van de onderhandelaar van het pau selijk staatssecretariaat, mgr. Casaroli, is men tot de slotsom gekomen dat pas na herhaald overleg de voorwaarden gescha pen kunnen worden voor regeling van de betrekkingen tussen kerk en staat in Hon garije. Op het ogenblik aldus de Vaticaanse zegslieden bestaat geen enkele aanwij zing, dat de regering-Kadar bereid is de kerk grotere vrijheid toe te staan. Met na me weigert zij af te zien van haar eis, kandidaten te kunnen stellen voor de bis schopsbenoemingen, aldus meldt het K.N.P. NEW YORK (AP) Generaal-majoor Joseph Moboetoe, chef-staf van het Kon golese leger, is uit Brussel in New York aangekomen. Hij zal twee weken in Ame rika doorbrengen als gast van het Ame rikaanse leger en zal o.m. militaire inrich tingen bezoeken. Advertentie maak renxe op uw belasting schulden U ontvangt voortdurend aanslagen voor vele belasttngen. Verminder uw zorgen door de betaling in termijnen aan ons op te dragen uit uw tegoed op spaarrekening. 5'IBO». NHM U kunt bij de N.H.M. een spaarrekening openen door storting van 250,- in contanten of - indien u dat gemakkelijker vindt - door f 250,- over te schrijven naar de girorekening van het dichtstbijzijnde N.H.M.- kantoor, onder vermelding ..eerste storting op spaar rekening". De rente bedraagt 3|% (tot/-30.000,-). NEDERLANDSCHE H AN DEL-MAATSCHAPPIJ •w MONTREAL (AP) In Quebec gaan leden van het „bevrijdingsfront", Cana dezen die de afscheiding van hun Frans sprekende provincie wensen, door met het leggen van bommen m brievenbussen. Gis teren werden bij meer dan tien brieven bussen bommen gevonden. De toestand van de sergeant-majoor die vorige week gewond raakte bij de demontage van een van de projectielen, is nog steeds kritiek. De politie is bezig met het scholen van speciale eenheden voor het demonteren van bommen. (Van een speciale verslaggever) GENEVE Er is ook gisteren ondanks een tegenvoorstel van de Zes nog steeds geen overeenstemming bereikt tussen de Verenigde Staten en de E.E.G. over een verlaging van de tarieven, die door de Europeanen als naar buiten verhouding te hoog worden beschouwd. Gisteravond had er in het hotel aan het meer van Genève, waar Kennedy's afgezant Herter verblijft, nog een bespreking plaats tussen deze en de Duitse minister Ehrhard, die als woordvoerder van de Zes optrad. Maar ook deze bijeenkomst bleek zonder succes. Een kennelijk doodvermoeide Christian Herter, had geen ander commentaar dan: ik heb nog altijd hoop dat we tot over eenstemming zullen komen, maar woens dag ga ik terug naar de Verenigde Sta ten. Minister Erhard wilde niets zeggen en de Zwitserse minister Schaffner, voorzit ter van de huidige G.AT.T.-conferentie, op wiens initiatief de bijeenkomst had plaats gevonden, zei: er is nog niets verloren, we hebben dinsdag nog een hele dag om partijen tot elkander te brengen. De dag was nogal hoopvol begonnen. Minister Brasseur van België had namens de zes aan minister Herter een plan over gebracht volgens hetwelk een regeling zou worden getroffen om de te g^ote ver schillen tussen de Amerikaanse en de Grote portretten van de Afrikaanse regeringsleiders markeren het straat beeld in Addis Abeba (Ethiopië), waar morgen de unieke topconferentie van Afrikaanse leiders begint. - Europese invoerrechten op bepaalde pro- dukten via een progressieve schaal te ver blinderen. In het begin van de middag techter liet de Amerikaanse delegatie we ten, dat dit plan „waarvan men via de tiers had kennis genomen" voor de Ver enigde Staten onaanvaardbaar was. Daar mee werd dan het initiatief van de zes getorpedeerd nog voor het officieel was be kend gemaakt. Het kon natuurlijk een kwestie zijn van de onderhandelingstaktiek van de Amerikanen en als zodanig werd hun weigering dan ook wel in bepaalde kringen te Genève beschouwd. Een- feit is het echter dat voor het eerst de Zes als een vrijwel gesloten blok naar buiten optraden, zelfs de Fransen hadden hun fiat aan het nieuwe voorstel gegeven, zonder daarbij veel voorbehoud te maken en er bestond bij de vertegenwoordigers van de E.E-G. de veronderstelling, dat men misschien nog wel iets meer teger moet zou kunnen kooien aan de Ameri kaanse verlangens. Het lijkt moeilijk aan te nemen dat de conferentie op een mislukking zal uitlopen ook al heeft men van als regel zeer goed ingelichte zijde kunnen vernemen, dat de Verenigde Staten voet bij stuk willen hou den en dat zij eventueel de Zes verant woordelijk willen stellen voor het misluk ken en zich meer bij Groot-Brittannië wil len aansluiten. Het is een veronderstelling die niet waarschijnlijk lijkt. Eigenlijk kan geen van beide partijen zich een dergelijke breuk veroorloven. Vandaar dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de nacht raad zal hebben gebracht en dat de Verenigde Staten toch via een of andere formule zich bereid zullen verklaren de kwestie van de te hoge invoerrechten als nog te bezien. MIAMI (AFP) Het Amerikaanse vrachtschip „Surveyor" met nog 758 Cu baanse ballingen is in Florida aangeko men. Het schip had op de heenreis me dicamenten en levensmiddelen aan boord een gedeelte van de losprijs die Cuba voor de mensen die bij de mislukte invasie van 1961 gevangen waren genomen, heeft geëist. FREIBURG (AP) In Freiburg (West- Duitsland) is een proces begonnen tegen drie vroegere nazi-politieofficieren wie ten- Iastegelegd wordt schuldig of medeplich tig te zijn aan moorden in Rusland in 1941 tijdens de tweede wereldoorlog. Vol gens de aanklacht waren zij leden vaan politiebataljon dat vijfduizend mensen te rechtgesteld heeft in Minsk, Bialystok en Mogilev. Het zijn Heinz-Gerd Hüllsemann, Gerhard Riebel en Josef Uhl, die bij de S.S. officiersrangen bekleed hebben. Tot zijn arrestatie in 1960 is Uhl hoofd personeelszaken van de Zuidbeierse poli tie geweest. Riebel was belastinginspec teur en Hülsemann was werkzaam bij de politie. Volgens de aanklacht heeft Hülsemann opdracht gegeven tot de terechtstelling van de Joodse echtgenote van een Rus sische commissaris en haar twee kinderen in het dorp Baranovice. De moeder had moeten toezien hoe haar twee jonge kinderen terechtgesteld werden. Hülseman zou ook opdracht gegeven hebben tot de terechtstelling van een echtpaar dat een Russische generaal en nog tien personen verborgen had gehouden. Verwacht wordt dat tijdens het proces dat zeven wekeo zal duren 75 getuigen gehoord zullen worden. KARLSRUHE (Reuter) Het Westduit- se federale hooggerechtshof heeft het von nis van vijf jaar gevangenisstraf, dat was uitgesproken tegen de voormalige kapi tein van de S.S. Otto Hunsche vernietigd. Hunsche was een medewerker van Eich- mann. Het hof bevdl een nieuw proces tegen Hunsche, die wordt beschuldigd van een aandeel in de moord op 1200 Joden tijdens de oorlog, omdat er foutfti zijn gemaakt in de procedure tijdens het proces, dat vorig jaar in Frankfort werd gevoerd. Bovendien zal Hunsche binnenkort op nieuw in Frankfort terecht staan op grond van 'n andere aanklacht waarbij hij ervan wordt beschuldigd te hebben geholpen bij de moord op 40.000 joden. MOSKOU (AP) In de Russische hoofdstad verluidt dat premier Fidel Cas tro van Cuba een uitnodiging van China van de hand gewezen heeft, maar dat hij ook besloten heeft niet naar Algerije te gaan. Deze zegslieden niet officiële zeiden dat de Cubaanse leider een uitnodi ging heeft naar China te komen onmiddel lijk na zijn rondreis door de Sovjet-Unie. Zij zeiden, dat hij het na de uitnodiging van China verworpen te hebben raadzaam geacht had ook de Algerijnse uitnodiging niet aan te nemen. „Als hij naar Alge rije kon gaan kon hij ook naar China gaan", aldus merkte een zegsman op. Al giers heeft officieel laten weten dat hij daar 23 mei verwacht wordt. JERUZALEM (AFP, AP. DPA) Het Is raëlische parlement heeft 'n motie van de Heroeth-partij inzake het hezoek van de voormalige Westduitse minister van De fensie Strauss verworpen met 47 tegen 30 stemmen bij 9 onthoudingen. De opposi tiepartij had een debat geëist over de uit nodiging aan Strauss van het Israëlische ministerie van Defensie. De voorzitter van de Heroeth-partij merkte op dat het merkwaardig is dat Is rael iemand uitnodigt in een functie die hij niet meer bekleedt. Daarbij komt nog. zo zei hij, dat tijdens het ministerschap van Strauss Westduitse geleerden naar Egypte zijn gegaan. Dat hij toen niet heeft ingegrpen vestigde de indruk dat Bonn met de arbeid van deze geleerden akkoord ging, aldus de voorzitter van de Heroeth-partij. Namens premier Goerion antwoordde de minister van Financiën, dat Strauss geen nazi is geweest en dat hij zich had inge spannen om de Duitse geleerden uit Egyp te te laten terug keren. Hij zei van me ning te zijn dat het bezoek van Strauss kan dienen om de Westduitse regering te bewegen deze geleerden en technici hun werk in Egypte onmogelijk te maken. Het bezoek van Strauss begint op 26 mei en zal twaalf dagen duren. Het orgaan van de vakbeweging Davar neemt het op voor het ministerie van De fensie Het schrijft dat de uitnodiging ver stuurd werd „vanwege de bijzondere ver diensten van Strauss omdat hij begrip heeft getoond voor onze vitale behoeften." Door zijn ontslag is geen wijziging geko men in deze verdiensten, aldus het blad, dat er op wijst dat Strauss geheel vnj is van nazi smetten.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9