Amsterdamse mocht niet met Aznavour naar de Rivièra Minderjarige juist op tijd uit vliegtuig gehaald MOOROtUG Mr. Scholten nam de moderne schrijvers in bescherming sigaret..? T "HUNTER! Sanering hoognodig in de geneesmiddelenindustrie Nieuwe hoogleraren in Leiden en Tilburg Senator Algra:„Kunst welke voor ons volk levensgevaarlijk is Toni Boltini is een aap kwijt Regeringsprogramma en internationale bijstand Lector kort na zijn benoeming overleden Voorlichting aan de Amsterdamse burgerij Nieuw provinciehuis in Zwolle Bella contra Israel Leeuw doodt man <3 Conclusie op Gezondheidsdag: Patiënt moet zich gaan heroriënteren Eén dode in het verkeer WOENSDAG 22 MEI 1963 11 Scheermesje in het brood Ouders weg Handkus EERSTE KAMER I er keer en Waterstaat Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras Onderwijs U rust echt uit op een DRAKACEL matras t)IH Keerzijde Geneesmiddel of vergift Overheid Gaat u met vakantie? Kerkelijk nieuws (Van onze Amsterdamse redacteur) Een doortastend optreden van de Koninklijke Marechaussee op de lucht haven Schiphol heeft kunnen verhin deren dat de bekende chansonnier Char les Aznavour gisteren een minderjarig Amsterdams meisje met zich meenam naar de Franse Riviera. Het vliegtuig, dat reeds op weg was naar de startbaan, kreeg opdracht naar het platform terug te keren. Het meisje moest uitstappen. Een handkus was voo* beiden het eind van een kortstondige idylle. Het negentienjarige meisje, slank en knap met lang donkerblond haar, studeert Slavische talen in Amsterdam. Zij spreekt vloeiend Frans. Zij zegt Charles Aznavour enkele dagen geleden in Amsterdam te hebben ontmoet. Zij werden zulke goede vrienden, dat de chansonnier haar uitno digde enkele dagen mee te gaan naar zijn huis aan de Riviera om het feestelijk slot van het filmfestival te Cannes mee te maken. Charles Aznavour, die een aantal voor stellingen in Nederland heeft gegeven, kwam gistermorgen in gezelschap van het meisje op Schiphol. In de vertrekhal kocht hij voor zijn vriendin en zichzelf een enke le reis Nice. Om aan de nieuwsgierigheid van eventuele persvertegenwoordigers die er overigens niet waren te ontko men, gingen zij afzonderlijk door de pas- sencontrole en onderhielden zij zich in de 'Advertentie Heenreis: Iedere zaterdagvan 25 mei t/m 31 augustus en iedere zondag: van 14 juli tjm 11 augustus. Terugreis: uitsluitend op zondag 1 of 2 weken na de heenreis. Inlichtingen en aanmeldingen (tot uiterlijk 8 dagen voor vertrek) bij de erkende reisbureaus. BOEK VIA DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dagdienst HOEK VAN HOLLAND - HARWICH Leiden. Dr. E. W. Gorter is benoemd tot gewoon hoogleraar in de wis- en natuur kunde om onderwijs te geven in anorga nische scheikunde. Dr. P. W. Kasteleyn is benoemd tot ge woon hoogleraar in de wis- en natuur kunde om onderwijs te geven in de theo retische natuurkunde. Tilburg. Benoemd tot gewoon hoogleraar in de leer van de economische en de so ciale aanpassing van de ontwikkelingslan den dr. L. H. Janssen S.J. (Tilburg), tot ge woon hoogleraar in het Nederlands staats recht en vergelijkend staatsrecht mr. H. J. M. Jeukens (Den Haag) en tot buitenge woon hoogleraar in het mededingingsrecht mr. W. L. Snijders 'Den Haag). Rnnmbotercake waarvan het vet geen zuiver botervet was en tevens muizen - uitwerpselen bevatte, brood waarin zich een scheermesje bevond, croquet- ten die werden bewaard on onzinde lijke schalen en capucyners met te veel zieke zaden zijn vier van de 68 ge vallen waarvoor ambtenaren van de Amsterdamse Keuringsdienst van Wa ren in april proces verbaal opmaak ten. Voor vlees met zwavelzuur werd 39 keer een proces verbaal gegeven, drie keer voor vlees met een te hoog vochtgehalte, acht keer voor gebraden gehaktballen met een te hoog zetmeel- gehalte en 36 keer voor melk die niet op zindelijke wijze werd bewaard of niet beschermd was tegen rechtstreeks daglicht. Tot de honderd partijen levensmiddelen, die als onbruikbaar voor de consumptie werden afge keurd, behoorden 152.550 blikjes toma tenpuree en 770 kilogram kippemagen. Europa-wachtkamer niet met elkaar. Het meisje toonde evenals iedere andere passagier haar paspoort aan de mare chaussee. Deze liet haar vervolgens ge woon passeren maar noteerde wel de naam van het meisje. De marechaussee op Schiphol heeft namelijk de gewoonte bijzondere aandacht te wijden aan alleen reizende minderjarigen. In vele gevallen neemt men onopvallend telefonisch con tact met de ouders op en op deze wijze is al menig Gretna Green-huwelijk ver hinderd. Terwijl het meisje in de wachtkamer wachtte op de oproep voor het vliegtuig naar Nice belde de marechaussee haar ouders op. Er kwam geen gehoor. Daar na werd de grootmoeder opgebeld, die kon meedelen dat de ouders met vakan tie in Luxemburg waren. Of haar klein dochter toestemming had voor de reis wist zij niet maar zij raadde aan een broer van de moeder van het meisje te bellen. Deze reageerde onmiddellijk met een: „Dat kan nooit in orde zijn. Haar ouders weten er ongetwijfeld niets van". Op dat ogenblik zat het meisje naast Charles Aznavour achterin het vliegtuig dat reeds naar de startbaan taxiede. De marechaussee nam contact op met de ver keerstoren die het vertrek van het toestel uitstelde en de gezagvoerder opdracht gaf naar het platform terug te keren. Het meisje moest het vliegtuig verlaten. Aznavour deed aanvankelijk of hij niets met haar te maken had, maar aan een afscheid ontkwam hij niet. Na de handkus vroeg hij wel even de omslag van het vliegbewijs terug, in de hoop na aankomst in Nice het passagegeld terug te kunnen vorderen. Terwijl het meisje tussen twee geüni- formde mannen naar het stationsgebouw werd gebracht om aan haar oom te wor den overgegeven vertrok het vliegtuig met de eenzame chansonnier, wiens genegen heid voor zijn Amsterdamse vriendin ken nelijk niet zo groot was dat hij er zijn korte vakantie aan de Cöte d'Azur voor liet schieten. Gisteravond om tien uur was het meisje weer op Schiphol. Haar koffer, die in het bagageruim van het vliegtuig was achter gebleven, had een retourtje naar Nice ge maakt en kon nu worden afgehaald. Zij werd vergezeld door haar waakzame oom. (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer Is gisteren de scher pe veroordeling die de heer Algra (A.R.P.) vorige week over de produkten van de moderne schrijvers had uitgesproken naar aanleiding van de schrijversactie om meer overheidssubsidie. door staatssecretaris Scholten aan een analyse onderworpen. Hij vond, dat de heer Algra de moderne literatuur te veel over één kam had ge sehoren: de uitbeelding van het dierlijke in de mens. De opvatting van de staats secretaris hield overigens het midden tussen die van de twee „extremen" Al gra en Cammelbeeck (P.v.d.A.). Deze laatste had vorige week het standpunt van de heer Algra fel bestreden. Bij de beoordeling van literatuur moet men zich volgens de staatssecretaris in de eerste plaats laten leiden door artis tieke normen. Een kunst die uitsluitend moraliserend zou zijn, kon hij zich niet voorstellen. Zeer bewogen ging de heer Algra in tegen de stelling 'vafT mr. Scholten, dat bij literatuurbeoordeling primair artistie ke normen moeten worden aangelegd. De overheid mag deze opvatting zeker niet huldigen, vooral niet als het gaat om een kunst die levensgevaarlijk is voor ons volk. Het verwijt dat hij over de moder ne Nederlandse letterkunde geen „genuan ceerd" oordeel zou hebben verwierp hij: hij had zich wel degelijk goed op de hoog te gesteld. Behalve de lichamelijke, ero tische, animale elementen had hij in het geschrijf van de modernisten godslaster lijke elementen aangetroffen. Voor hem was er dan geen sprake meer van dat {lij die als „vers twee" moet beschouwen en de artistieke merites ais „vers een". Volgens hem'zijn die twee niet te schei-, den. Over de financiële tegemoetkoming aan kunstenaars, waarover de discussie was ontstaan, zei de staatssecretaris meer ge loof te hechten aan bijkomende honora ria dan aan stipendia, verbonden aan een opdracht. Voor de zoveelste maal zette mr. Schol - ten de radio- en tv-plannen van dit de missionaire kabinet uiteen: een echt open systeem; en niet," zoals de omroepen wil len, een systeem dat gebaseerd is op het „getal" Een regeling van het „droit de reponse", het recht op wederwoord, ont worpen door het departement, is door de Radio-Unie en de TV-stichting afgewezen, zodat mr. Scholten nu hiervoor zijn toe vlucht wil nemen tot een v.et. De zaak is voorgelegd aan de Commwwe voor Radio- en TV-wetgeving. nator Van de Vliet vragen over de bejege ning van de schoolbesturen gesteld aan de minister. Minister Klompé, die minister Cals verving, meende een verklaring te hebben gevonden in de „zeer beperkte huisvesting" van het departement. De be groting van O. K. en W. werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De senatoren hebben gistermiddag de begroting van Verkeer en Waterstaat in behandeling genomen en zich unaniem te vreden getoond met het Schelde-Rijnver- drag met België. Minister Korthals werd geprezen voor het werk dat hij in zijn ambtsperiode heeft verricht. Er was ech ter ook critiek. De heer De Jong (P,v.d.A.) bijvoorbeeld pleitte voor het uittrekken van meer geld voor de aanleg van wegen en sloot zich aan hij de wensen van de heer Teijssen (K.V.P) om een Wegen fonds en een hoger tempo bij de Wegen aanleg. Het aantal verkeersslachtoffers (meer dan 2.000 doden in 1962) zou volgens de heer De Jong de bewindsman ertoe moe ten brengen de opleiding voor de rij examens te verbeteren. Ook drong de so cialistische afgevaardigde aan op een spoedige beslissing over de beveiliging op de middenberm. Snel ook moet de teerling worden ge worpen over een spoorwegverbinding tus sen Schiphol en Den Haag. meende de heer Tjalma (A.R.P.). Mr. Delprat (V.V.D.) pleitte opnieuw voor een afzonderlijk staatssecretariaat met een taak op inter nationaal terrein. Speciaal aan de be scherming van de positie van de Neder landse koopvaardij zou ernstig aandacht moeten worden besteed. In Sneek is tijdens de avondvoor stelling van circus Boltini een chim pansee ontsnapt. Vele uren lang heb ben mensen van het circus en inwo ners van Sneek naar het aapje gezocht, maar 's avonds laat had men het nog niet gevonden. Het in het donker ge hulde Martiniplein, waar het circus staat, biedt met zijn hoge bomen, struikgewas en klimop langs de kerk vele schuilplaatsen. De in een bruin pakje geklede chimpansee toonde tijdens de voor stelling al kuren. Toen men het num mer daarom afbrak, ging het aapje er bij het verlaten van de piste ineens van door. Het was publiciteit aangaat altijd zeer inventieve circus heeft de politie verzekerd, dat het hier geen „stunt" betreft. De Engelse dresseur van de chimpansee is bezorgd over de gezondheid van de aap bij dit koude weer. Het bestuur van de stichting NOVIB (Nederlandse Organisatie voor Internatio nale Bijstand) heeft de informateur prof. Romme, en de voorzitters van de Twee de-Kamerfracties van de zes grote poli tieke partijen verzocht bij het overleg dat hen te wachten staat in verband met de opstelling van een nieuw regeringspro gramma vooral in het oog te houden, dat het een verlangen van een aanzienlijk deel van het Nederlandse volk is, een grotere bijdrage uit de publieke middelen, ten minste 1 percent van het nationale inko men, aan de internationale bijstand te ver lenen. Voor het begrotingsjaar 1963-'64 be tekent dat ruim 400 miljoen gulden. Het bestuur herinnert aan de motie-Ruy- gers, die vorige maand in de Tweede Ka mer zonder hoofdelijke stemming is aan genomen en waarbij vertegenwoordigers van alle grote politieke partijen zich heb ben aangesloten. De inhoud van deze mo tie een pleidooi voor uitbreiding van de hulpverlening en het opnieuw bezien van haar vorm en organisatie komt in grote lijnen overeen met het streven van de NOVIB. Het bestuur spreekt de hoop uit, dat de nieuwe regering in haar pro gramma de inhoud van deze motie za! ver werken en daaraan in haar beleid gestal te zal geven. In het Diaconessenhuis te Eindhoven is de heer jhr. dr. ir. E. J. J. M. de Roy van Zuydewijn overleden, sedert 1 mei 1963 gewoon lector aan de Technische Hoge school te Eindhoven. Na in zijn woning te Leende te zijn teruggekeerd van het bijwonen van de mis is hij plotseling on wel geworden en naar bovengenoemd ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben de gemeenteraad voor gesteld een krediet van 60.000 beschik baar te stellen voor het nemen van een proef met rechtstreekse voorlichting aan de burgerij door voorlichtingsmapjes die huis aan huis bezorgd worden. Daarna wil men een onderzoek instellen naar de reacties van de burgerij. In bepaalde stadswijken zullen informa tiemapjes met kaarten huis aan huis wor den bezorgd om de bewoners een duide lijk inzicht te geven in alle voorgenomen werken, ontwikkelde plannen en toekom stige maatregelen. Allereerst zullen de informatiemapjes worden uitgegeven in de jongste stadsuit breidingen, de woongebieden in noord en in de saneringsbuurten. Advertentie De andere staatssecretaris van O. K. en W. prof. Janssen, deelde mee. dat een no ta over de problematiek van de leerplicht verlenging thans bij de ministerraad in behandeling is. Hij bleek voorstander te zijn van een meerjarenplan voor onder wijsresearch. Mr. Scholten deelde mee, dat er een bi bliotheekwet in voorbereiding is. De mo gelijkheden tot financiering van het her stel van het sanatorium „Zonnestraal" in Hilversum worden op het departement thans onderzocht. De klachten die zijn geuit over een enigszins onelegante ontvangst die de af deling Bouw van de hoofdafdeling Nijver heidsonderwijs van het departement zou bereiden aan vertegenwoordigers van schoolbesturen is onder de aandacht van het departement gebracht. De heer Algra had o.a. gesproken over „ontvangst op de gang". Al eerder had ook de liberale se- Men hoopt nog dit jaar te kunnen be ginnen met de bouw van het nieuwe pro vinciehuis van Overijsel in de Wezenlanden te Zwolle. Het werk zal naar verwachting een bouwtijd van bijna vier jaar vergen. De totale kosten zullen 22.5 miljoen gul den bedragen, in welk bedrag de kosten van inrichting zijn begrepen. Advertentie De scheepswerf Wilton Fijenoord heeft na een felle internationale concurren tiestrijd van de Panamese Fairline Steamship Corporation de opdracht gekregen om voor 23 miljoen het ruim 20.000 ton metende ms. Oxfordshire te verbouwen. Het schip dat werd ge bruikt voor troepenvervoer zal een metamorfose moeten ondergaan en voor 20 december moeten worden afge leverd als passagiersschip voor 1800 man. De Oxfordshire ligt al gemeerd in Schiedam. CAIRO (AFP) Premier Ben Bella van Algerije heeft in een toespraak voor de militaire academie in Cairo gezegd, dat de Algerijnen zich in de strijd om Palesti na aan de zijde van hun Egyptische broe ders zullen scharen. BINGHAMPTON (Reuter) In een die rentuin in Binghampton, in de Ameri kaanse staat New York, werd gistermor gen vroeg een leeuw aangetroffen die in zijn hok het vërminkte lijk van een op passer omklemd hield. De leeuw werd doodgeschoten. Advertentie „Het is tegenwoordig gewoonte ge neesmiddelen en bij voorkeur gevaarlijke te verliezen. Waarom vindt men geen verpakkingen uit, die voor kinderen al thans niet te openen zijn?" Dit heeft mr. J. Klaasesz, voorzitter van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zuid- Holland, gezegd op de provinciale ge zondheidsdag 1963, die in Alphen aan de Rijn is gehouden. De „jaarlijkse stortvloed" van nieuwe geneesmiddelen, het even grote risico aan onverwachte, zeer individuele schadelijke bijwer kingen van die geneesmiddelen en ook de wijze waarop deze worden gepropa geerd en worden geïntroduceerd zijn onderwerp van gesprek geweest op deze „gezondheidsdag". In Nederland zijn thans twintig- tot vijf entwintigduizend preparaten in de handel verkrijgbaar (waaronder tal van eombina- tics) en zo werd gesteld de Europese economische vervlechting zal dit aantal geneesmiddelen in ons land nog aanzien lij^ doen toenemen. Gepleit werd daarom voor een beperking van het aantal genees middelen. reeds thans een doolhof, waarin het moeilijk is thuis te geraken. Het is nodig, dat de patiënt zich her oriënteert op het gebruik van de genees middelen. Nog al te veel, aldus dr. J. G. Kok, directeur van de gemeentelijke apo theek in Den Haag, is dit gebruik afge stemd op een primitieve, rituele therapie. Naar zijn mening moet de patiënt zich nuchterder gaan opstellen tegenover het geneesmiddel en moet hij vooral geestelijk sterker in het leven gaan staan. Dr. Kok sprak over de ontwikkeling van de geneesmiddelenindustrie en stelde te genover deze zijns inziens verbluffende ont wikkeling de keerzijde van deze vooruit gang. Met deze ontwikkeling van een nieuw geneesmiddel wordt ook het risico geïntro duceerd, zo zei hij. We zijn langzamer hand in een situatie terecht gekomen, dat we al te zeer met dit risico vertrouwd ge raken. Ook de introductie van nieuwe genees middelen dient naar zijn oordeel aan stren gere normen te worden gebonden. Al te dikwijls en al te snel wordt iets nieuws en iets beters gepropageerd en al te vaak wordt terzake de grens van het uit een oogpunt van de volksgezondheid toelaatba re overschreden. De reclame voor het ge neesmiddel in de lekenpers achtte dr. Kok uit den boze. De ontwikkeling van het moderne ge neesmiddel stelt voorts ook eisen aan de fabrikant (een grotere verantwoordelijk heid bij de fabricage en een grotere te- M rughoudendheid bij de reclame), 'aan de arts (een meer kritisch staan tegenover het nieuwe middel), aan wetenschap en aan apotheker. „De farmaca zijn immers of als een ge neesmiddel of als een vergift te beschou wen," zo werd opgemerkt door de heer M. J. N. Schuursma, farmaceutisch-inspec- teur in Den Haag. Hij concludeerde onder meer, dat de goe de weg van de geneesmiddelenindustrie, die zijns inziens principieel behoort te lo pen via arts en apotheek, wordt doorkruist door zijpaden. De heer Schuursma noemde als oorzaken de zucht van het publiek naar geneesmiddelen en de beïnvloediiïg van de arts door de industrie. Ingrijpende overheidsmaatregelen zijn dringend geboden, zo zei hij nadrukkelijk. Ook achtte hij een „sanering" van de ge neesmiddelenindustrie noodzakelijk. „Deze industrie moet worden verlost van een groot aantal parasieten", aldus de heer Schuursma. De heer H. A. A. J. Martens (Hoens- broek), voorzitter van' de „Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering derPharmacie" achtte de hoogste tijd aangebroken, dat in deze tak van industrie het kaf van het koren, wordt gescheiden. Dr. F. J. Tólsma, geneesheer-directeur van het „Deltaziekenhuis" in Portugaal, wees onder meee op het grote gevaar, dat zijns inziens schuilt in de behandeling van in wezen „normale" mensen met tranquillizers, waartoe naar zijn oordeel door tal van artsen al te gemakkelijk wordt overgegaan. Op de Delfgouwse weg te Delft is een verkeersongeval gebeurd dat aan de twaalf jarige Dick van Buytenen uit Pijnacker het leven heeft, gekost. De jongen week met zijn fiets naar links uit en werd toen door een hem tegemoetkomende auto aan gereden. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Ned. Herv. Kerk Beroepen t,e Amsterdam-Watergraafs- meer (vac. J. ter Schegget) (toez.) H. K. Stouttener te Pijnacker te Middelburg (wijkgem. 3) J. E. L. Brummelkamp te Kethel en Spaland te Vleuten (toez.) B. Koole te Tjerkwerd te Ernst en te Schoonrewoerd J. H. Vlijm te Goedereede, die voor eerstgenoemd beroep bedankte. Aangenomen naar Groningen (vac. J. Matzer van Bloois) dr. L. van Hartings- veld te Maassluis naar Harderwijk (4de pred.pl.) E. J. Rietveld te Markelo naar Akker en Murmerwoude J. A. Scholten, vicaris te Meppel naar Sneek als jeugd- predikant (toez.) W. J. van der Waal te Weerselo. Bedankt voor Zunderdorp A. Westra te Scharnegoutum voor Amersfoort (vac. dr. A. Steenbèek) (toez.) J. C. van Hun- nik te Renkum. Geref. Kerken Tweetal te SchoonhovenWillige Langerak D. Kuiper te Bedum en J. Z. Potjer te Maasland, van wie eerstgenoem de is beroepen. Beroepen te Apeldoorn (vac. J. P. Has pels) H. van Benthem te Leeuwarden te 's-Gravenhage-Zuid (vac. dr. P. van der Spek) J. 'Winter te JutrijpHommerts te Bodegraven (vac. L. Loosman) J. D. de Vries te Aardenburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Harderwijk C. Verhage te Hilversum-Centrum te Leeuwarden B. van Smeden te Amsterdam-Nieuw-West te Kerkwerve N. Brandsma te Nieuw- Amsterdam. Baptisten Gemeenten Beroepen te Tweede Exloërmond en te Zwolle R. J. Vóórhaar te Vroomshoop. Geref. gem. in Nederland Beroepen te Rotterdam-West M. v. Beek, kand. te Ederveen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11