Tarievenconferentie werd met succes in Genève afgesloten Mei '64 gesprek tussen E.E.G. en Amerika HET W Prof. Romme overlegt met fractieleiders Paus ernstig ziek DIJKSTRA GENERAL AGREEMENT TRADE AND TARIFFS Morgen een koele Hemelvaartsdag AOW, AWW en kinderbijslag per 1 juli omhoog „Kosmos 17" gelanceerd Weer telefoneren met Indonesië Hoofdprijs toto in vijf delen Haarlem subsidieert de Academie '63 Amerika lanceerde imitatie-reactor verschillende lampen Nieuwe "éefore you (nuj! VSV-DE GRAAFSCHAP 4 S e JAARGANG NUMMER 166 DAGBLAD VOOB VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOOBT, DK.EHUIS, BEVEKWIJK EN OMGEVING SZTZ. Hoofdredacteur: Simon Korter O Adj. Heoldmdectean Joe L. Lodewijk, O Redactiechef te IJmuidem J. Kosak O Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M:je TANKS IN ANKARA Het woord is aan Schopenhauer: Politiek Opklaringen Schaal van het ei - DE KABINETSFORMATIE In de krant van heden: FALCON REGENJASSEN Kort nieuws Toonzalen voor iedereen! lampenfabriek ENGLISH ELECTRIC WASAUTOMATEN Demonstratie Centrum, Kennemerland WOENSDAG 2 2 MEI 1 9 C Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. IJmuider Courant 1 - 1 1 k! Abonnement per week 62 cent, per kwartaal f 8.—, franco per post 8.50. Losse Wat een mens in staat is te denken laat zich ook in duidelijkebegrijpelijke en ondubbelzinnige woorden uit drukken. De 73-jarige socialist Zalman Sjazar is door het Israëlisch parlement tot president van Israel gekozen, als op volger van de onlangs overleden Ben Zvi. Sjazar werd bij de eerste stem ming gekozen met 67 stemmen. De enige andere kandidaat, de liberale leider Perez Bernstein kreeg 33 stem men. De nieuwe president is één van de leiders van de socialistische zionis tische „oude garde". Hij werd als Zalman Sjneor Roebasjov te Mir in de omgeving van Minsk in Rusland ge boren. Zijn opleiding kreeg hij in het oude Sint Petersburg en aan Duitse universiteiten. Zijn wetenschappelijke belangstelling is gericht op de Joodse geschiedenis en de Joodse mystiek. In 1924 kwam hij naar Israel, waar hij medewerker werd van het socialisti sche blad „Davar". Hij werd één der voornaamste organisatoren van de so cialistische beweging in Israel. Na de vorming van de nieuwe staat werd hij minister van Onderwijs. Een verzoek aan Moskou om hem als ambassadeur te aanvaarden werd afgewezen op grond van zijn vroegere socialistische en zionistische activiteit in Rusland. Sjazar heeft als lid van het dagelijks bestuur van het Joodse agentschap, waarin hij belast is met de afdeling onderwijs en cultuur, een belangrijke plaats in de internationale Joodse gemeenschap. (Van onze weerkundige medewerker) In de laatste tien jaar is er slechts één volop zomerse Hemelvaartsdag voorgeko men namelijk 27 mei 1954 toen het kwik tot 26 graden in Den Helder en tot 29 C. in Brabant steeg. In 1959 en 1960 hadden wij ook niet te klagen (ruim 20 C.), maar de overige jaren bleef Hemelvaartsdag koel, soms zelfs koud. Wij laten hier de laatste tien Hemelvaartsdagen nog even passeren met de temperaturen in De Bilt gemeten: GENèVE (AFP en Reuter). - De vo rige week in Genève begonnen G.A.T.T.- conferentie is gisteravond even voor twaalven met succes afgesloten. Alle resoluties die haar waren voorgelegd zijn aanvaard. Hierbij behoort een akkoord tussen de Verenigde Staten en de zes E.E.G.-landen om op 4 mei van het volgend jaar eveneens in Genève een conferentie te openen over tariefsver lagingen. In een communiqué wordt ge zegd dat de verlagingen liniair, dat wil zeggen over de gehele linie gelijk zullen zijn, maar mochten er als gevolg van de dispariteit belangrijke ongunstige in vloeden op het handelsverkeer te vrezen zijn, dan kunnen speciale regelingen worden gemaakt, die algemeen zijn en automatisch worden toegepast. Er zullen onderhandelingscomité's ko men, samengesteld uit vertegenwoordigers van de deelnemende landen, die onder meer tot taak krijgen de omvang van de tariefsverlagingen vast te stellen. Boven dien moeten zij constateren of de wanver houding tussen de tarieven toegepast door de Verenigde Staten en die van de han delspartners van zodanige omvang zijn dat de traditionele handel erdoor is belem merd. De Amerikaanse minister Herter toonde zich uiterst tevreden over de bereikte over eenkomst er, daartoe had hij reden. Er wa ren de laatste dagen door de Amerikanen nog al eens geruchten verspreid over een crisis. Deze nu bleken wat overdreven te zijn geweest. In ieder geval hebben zij er waarschijnlijk toe bijgedragen dat de houding van Frankrijk binnen de Zes wat soepeler is geworden. In het bijzonder is de Duitser Èrhard een gewiekst onderhan delaar geweest toen het er om ging Frank rijk mee te krijgen. Deelnemers aan de conferentie hebben afgelopen dagen de indruk gekregen dat het slagen ervan een politiek belang van de eerste orde is. In de eerste plaats voor de E.E.G.omdat het mogelijk is geweest tot een gemeenschappelijk standpunt te komen ondanks de aanvankelijke afwijking van het Franse en in de tweede plaats voor het geheel van de G.A.T.T.-landen, dat ondanks onderlinge tegenstellingen en verschillen van belangen het eenparig be sluit tot het verlagen van de tarieven heeft genomen De ministers zijn overeengekomen dat de onderhandelingen betrekking zullen heb ben op alle categorieën van produkten zo wel industriële als niet-industriële land- bouwprodukten en grondstoffen. Er zal niet alleen over de tarieven worden onder handeld, maar ook over de zogenaamde interne verhogingen, zoals accijnzen en dergelijke. Hoe belangrijk die kunnen zijn wil men meestal demonstreren aan het voorbeeld van Duitsland, dat jaarlijks on- 1953 1954 1955 1956 1957 13 mei 27 mei 19 mei 20 mei 30 mei 15 C. 28 C. 10 C. 14 C. 13 C. 1958 1959 1960 1961 1962 15 mei 7 mei 26 mei 11 mei 31 mei 14 C. 21 C. 20 C. 13 *C. 12 C. Ook dit jaar zal een westelijke stroming van de oceaan koele lucht blijven aanvoe ren. Met een beetje geluk profiteren wij nog juist van een rug van hoge druk met enkele opklaringen, maar de temperatuur die in deze tijd van mei voor de kust nor maal 16 a 17 en in het oosten 19 a 20 C. behoort te zijn, zal beneden normaal blij ven. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, vooral in het westen van het land, en enkele buien, vooral in het binnenland. Overwegend zwakke wind uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten Op pagina twee, geveer 800 miljoen Duitse mark aan bin nenlands recht op koffie incasseert. Vastgelegd is dat de onderhandelingen van het volgend jaar zullen plaats heb ben op basis van de behandeling van de meest begunstigde natie en overeenkom stig het principe van de wederkerigheid. Daarbij is nog bepaald dat alles in het werk zal worden gesteld om de belemme ringen van de exporten van de minder ont wikkelde landen op te heffen, doch dat de industrielanden in dat geval reciprociteit van de zijde van de minder ontwikkelden niet mogèn verwachten. Tot de taak van de speciale onderhan delingscomité's zal ook behoren het zich bezig houden met het bevorderen van de wereldhandel in landbouwprodukten. Reeds de volgende maand zullen speciale comi- té's voor granen en voor vlees hun on derhandelingen over speciale akkoorden beginnen en de mogelijkheid wordt open gelaten dat ook voor zuivelprodukten een dergelijk comité zal worden gevormd. Het laatste woord kwam gisteravond niet officieel van minister Erhard, die zei: Wij zijn het eens geworden over de schaal van het ei, maar we weten nog niet hoe het er van binnen zal uitzien". Het ministerie van sociale zaken heeft aan de sociaal-economische raad verlof ge vraagd de uitkeringen van de A.O.W., de A.W.W. en de Kinderbijslagwetten per 1 juli te verhogen. Deze verhogingen wor den gegrond op het feit dat de loonindex- cijfers in de zes maanden voorafgaande aan de eerste juli met meer dan drie percent zijn gestegen. Hoewel deze stij ging nog maar tot en met april is vast gesteld zijn de verhogingen toch al zeker Vanaf 1 januari is het loonindexcijfer namelijk zoveel omhoog gegaan dat zelfs bij een volkomen stabiel blijven van de looncijfers in mei en juni het (wettelijk voorgeschreven) percentage van drie per cent reeds is bereikt. Het juiste bedrag van de verhoging staat nog niet vast. Dit kan pas worden bepaald als de stijging van de lonen over juli bekend is. Zeker is dat de verhoging om de twee percent zal zitten. Omdat het berekenen van de juni-cijfers tijd vergt zullen de verhogin gen zeer waarschijnlijk niet direct kunnen worden uitbetaald maar met terugwer kende kracht geschieden. Men stelt op het ministerie van sociale zaken alles in het werk om de verhogingen 'met zo weinig mogelijk vertraging uit te betalen. Plotselinge dood. Tijdens het afleg gen van 't rijexamen is de 57-jarige hoofd onderwijzer J. Vèlema uit Stedum (Gron.) in Groningen plotseling onwel geworden Hij overleed achter het stuur van de auto, die door de examinator tijdig kon worden stilgezet. v - - «n xwC.-.aas (Van onze Haagse redacteur) Reeds op de eerste dag van zijn werk zaamheden heeft prof. Romme een groot aantal politici aan het werk gezet. Mi nisters haastten zich gisteren te voldoen aan zijn verzoek, een uiteenzetting te zeven van de belangrijkste beleidsonder werpen van hun departementen. De voorzitters van de vijf Kamerfracties pleegden druk overleg met geestver wanten teneinde zich voor te bereiden op hun onderhoud met de informateur. Zij dienden zich daarbij vóór alles te bezinnen op de vraag, welke doelstel lingen van hun partij per se moeten worden ingewilligd en op welke punten zij met hun toekomstige coalitiegenoten wie dat zijn, is natuurlijk nog duister wellicht een compromis kunnen be reiken. Zo had bijvoorbeeld de V.V.D.-fractie leider, mr. Toxopeus, gistermiddag een diepgaand gesprek met de financiële spe cialist van zijn fractie, prof. Witteveen uit Rotterdam. Naar het schijnt geeft de aan wijzing van juist prof. Romme tot infor mateur de liberale partij de meeste zorg. Naarmate ernstiger wordt gepoogd, ook de socialisten in het nieuwe kabinet te betrekken zal de V.V.D. meer moeite moe ten doen haar huidige positie als re geringspartij te handhaven. Prof. Romme laat bij het bepalen van zijn eindoordeel onder meer de program ma's van de verschillende partijen mee spreken. Hij heeft deze gistermiddag Ge studeerd. Ongetwijfeld zal hij zijn uitge gaan van het programma van de K.V.P Als men dit stuk vergelijkt met de pro gramma's van de V.V.D. en de P.v.d.A., dan valt op dat de programma's van de K.V.P. en de V.V.D. véél meer punten van overeenstemming tonen dan die van de KV.P. en de P.v.d.A. Overigens is deze overeenstemming be trekkelijk. De P.v.d.A. heeft de kiezers een concreter programma geboden dan de beide andere partijen. De formuleringen in de programma's van de V.V.D. en de K.V.P. zijn minder concreet. Voor de P.v.d.A. heeft de concrete formulering net nadeel, dat men nauwelijks concessies kan doen. Voor een partij als de K.V.P. met een minder verbindend programma is dit gemakkelijker. Vanmorgen heeft prof. Romme dr. De Kort, voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de K.V.P., voor een informa tief gesprek ontvangen op het ministerie van Algemene Zaken in Den Haag. Daar na ontving hij prof. Vondeling, fractie voorzitter van de P.v.d.A. Om twee uur komt mr. Toxopeus bij prof. Romme en daarna zullen de herer Van Eysden, fractie-voorzitter van de A.R en Beernink, fractieleider van de C.H.U met de informateur een onderhoud heb ben. MOSKOU (Tass) In Rusland is van daag een nieuwe aardsatelliet. de „Kos- mos-17" gelanceerd in het kader van een lopende reeks. De „Kosmos-17" draait in bijna 95 minu ten om de aarde. Haar maximale afstand tot de aarde is 788 kilometer, haar mini male 260 kilometer. Aan boord bevindt zich een radiozen der vóór het doorgeven van wetenschap pelijke gegevens, die zendt op een fre quentie van 20.005 megacycles. Morgen, Hemelvaartdag, komt de infor mateur niet naar Den Haag. maar blijft hij thuis in Bloemendaal om daar de ge gevens van de ministers en de fractielei ders te bestuderen en met elkaar te ver gelijken. Het is niet uitgesloten, dat hij de laatste dagen van de week nog enkele personen zal uitnodigen, hem over bepaal de punten opheldering te geven. Prof. Romme heeft niet het voornemen, zich reeds te bemoeien met de keuze van personen, die van het nieuwe kabinet deel zullen moeten uitmaken. Dit vindt hij een verkapte formatie en dit valt boven dien buiten zijn opdracht. Wél zal hij zich bezig houden met de basis, waarop het nieuwe kabinet zal moeten rusten. Waarschijnlijk zal bij de komende oe- sprekingen ook het belangrijke punt van de binding tussen kabinet en kamerfrac ties aan de orde komen. Prof. Romme zal zijn werkzaamheden afsluiten met het uitbrengen van een rap port aan de koningin, waarin hij uiteenzet of het inderdaad mogelijk is, dat de op dracht, zoals die door de koningin is ge geven, door een na hem t.e benoemen for mateur kan worden uitgevoerd. Met ingang van 27 mei zal het telefoon verkeer met Indonesië worden heropend via Bern-radio. Voor de radioverbinding BernBandoeng zijn de openstellingstjj- den op werkdagen van 7 tot 15.30 uur en voor BandoengKotabaroe (Hollandia) op werkdagen van 7 tot 8 uur. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving.5, 7, 9 Kerkelijk Leven7 In de Vishal en op zee7 Topsij 12 Kunst 13 Horen en Zien 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers-12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De hoofdprijs in de sporttoto van zondag jongstleden wordt door vijf personen ge deeld," die het allen tot 13 punten hebben gebracht. Zij ontvangen ieder 21.050, netto. Voor de tweede prijs zijn 304 gega digden, die ieder netto ongeveer 220, ontvangen. Voor de extra prijs van de gelijke spelen komen 5 personen in aan merking, die ieder netto 11.501,ont vangen. VATICAANSTAD (AP) Naar van be trouwbare zijde wordt vernomen, is er een nieuwe en ernstige achteruitgang in de ziekte van paus Joannes XXIII ingetreden. Een van de belangrijkste Italiaanse chi rurgen is, naar vernomen wordt, vannacht bij hem geweest. Het was prof. Pietro Valdoni. die de hele nacht in het Vaticaan is gebleven. Dit werd vernomen nadat de paus plot seling zijn gewone wekelijkse algemene audiëntie had afgelast en in plaats daar van voor het raam was verschenen om de menigte op het plein voor de St. Pie- ter te zegenen. Voor het besluit, dat kort voordat de audiëntie zou beginnen werd bekendge maakt, werd geen reden opgegeven. Naar verluidt wil de paus zijn krachten sparen na de vermoeienissen welke hij onlangs bij het in ontvangst nemen van de Bal- zanprijs en daarna het bezoek aan de Ita liaanse president heeft doorstaan. Nadat geruchten over een inzinking de ronde deden, zeiden de functionarissen van het Vaticaan gisteren dat de paus vandaag zijn audiëntie doorgang zou laten vinden, maar dat hij daarna voor negen dagen geen audiënties meer zou houden en in retraite zou gaan ter voorbereiding van het pinksterfeest. Het is de eerste maal dat een audiën tie werd afgelast sedert verleden jaar no vember. Een dag later werd bekendge maakt dat de paus aan een maagkwaal en anemie leed. De juiste aard van de ziekte is nimmer bekendgemaakt. B. en W. van Haarlem hebben in hun vergadering van gisteren besloten aan de Stichting Academie "63 een subsidie van ƒ20.000 te geven uit het batig saldo van de Frans Halsexpositie 1962. Voorts is de Stichting toestemming gegeven de ope ningsplechtigheid van de Zomeracademie op vrijdag 14 juni aanstaande in de grote zaal van de Koudenhornkazerne te doen plaats hebben. De burgemeester, mr. P. O. F. M. Cre- mers heeft zich bereid verklaard de ope ning te verrichten. Onder toezicht van Openbare Werken worden de ateliers, die aan de Stichting in De Koudenhorn ter beschikking zijn gesteld, gereed gemaakt voor de Zomeracademie, die van 15 juni tot 15 augustus zal duren. Tot administra- tice van de Stichting is benoemd mevr. E. Mulder uit Amsterdam, die de organi satie van de Sandberg-Collectie heeft,ge leid. Zij zal haar kantoor in De Kou denhorn nog deze week betrekken. Tanks van de opstandelingen op het Kizilay Plein in Ankara. Zij werden spoedig verdreven door regerings getrouwe troepen. (Telefoto) WALLOPS ISLAND (Virginia) (AP) In Amerika is vanochtend een nageboot ste kernreactor van 180 kilo afgeschoten tot een hoogte van ongeveer 160 kilometer voor een proef om te zien wat ermee gaat gebeuren bij terugkeer in de dampkring. De lancering werd verricht met een viertrapsraket van het type Scout. De 1200 kilometer lange vlucht van de nagebootste ruimtereactor, die niet radio actief is, is de eerste uit een reeks, die bedoeld is om de mogelijke stralingshin dernissen van kerninstrumenten aan boord van toekomstige satelieten en ruimte schepen te bestuderen. Tot de proef behoort het verbranden van stofgoud en andere metalen zoals ba rium, strontium en zilver, die door de raket meegevoerd werden. De metalen moeten de kembrandstof voorstellen die uit een echte reactor bij terugkeer in de dampkring zou ontsnappen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Open pprsnneel. De gemeente Borger in Drente heeft moeilijkheden om haar vo lume woningwetwoningen te realiseren. De aannemer die dit gewoonlijk pleegt te doen heeft laten weten dat zijn personeel vrijwel geheel is weggekocht en thans in Duitsland werkt. Groene Kruis. De medisch directeur van de algemene Nederlandse vereniging Het Groene Kruis in Nederland, dokter G. H. Ch. Cath, zal deze maand naar Su riname vertrekken om namens de Neder landse organisatie te adviseren bij de ver dere ontwikkeling van de gezondheidszorg in Suriname. Inbrekertjes. In Groningen zijn vier jongens aangehouden van 14, 15, 16 en 17 jaar, die een groot aantal inbraken hebben gepleegd. Zij maakten voor circa 2.000.- buit. De helft daarvan bemachtigden ze op de avond voor de 8ste mei. toen de tele visie de voetbalwedstrijd Benfica-Feijen- oord uitzond. 's Zaterdags geopend Soaame 65, (t'o de Ged. Oude Gracht) Haarlem, Tel. 02500-14850, 14560 Advertentie Dagelijks gedemonstreerd bij ZEESTRAAT 6 - TEL. 5462 - BEVERWIJK Advertentie DONDERDAG (HEMELVAARTSDAG) 2.30 uur

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1