Cursisten van Hoogovens ontvingen hun diploma Reclame in de radio? Landgoed „Leyduin" leent zich voor rustige wandelrecreatie aan DE CENTRIFUGE MET DE NIEUWSTE SNUFJES Opwekkingssamenkomst Die Jahreszeiten in Beverwijk Mr. Cals moet nog rust houden Arrestaties na de coup in Ankara Zaterdag 25 mei openstelling Aanleg van drie parkeerterreinen „Gelooft u nu nog CENTRIFUGE in de Hemelvaart EXCLUSIEVE BRUIDSJAPONNEN WOENSDAG 22 MEI 1963 9 In de leerlingen werkplaats van Hoog ovens aan de Bessemerstraat te Velsen- Noord zijn dinsdagavond de getuig schriften uitgereikt aan de leerlingen die met goed resultaat de cursussen hebben gevolgd. Na het openingswoord door de heer J. J. M. de Reeper, het hoofd van de school, was het woord aan ir. H. C. Patoir, die namens de directie van het bedrijf, wees op een goed sluitstuk in het leven van de leerlingen. Er was moed voor nodig om door te gaan en wel speciaal voor de Spanjaarden, Ita lianen en zelfs een Hongaar (de Friezen reken ik maar bij de Hollanders, zei de heer Patoir). „Het is echter voor het hele gezin prettig als er iets is berei zodat het diploma tevens een beloning is voor de echtgenotes van de cursisten", aldus de heer Patoir. „De hulp van de vrouw, vooral in de afgelopen winter is even belangrijk als het slagen van de leerlingen". Dat ook het onderwijs goed is geweest moge blijken uit het feit dat ook een aantal Spanjaarden en Italianen uit stekende resultaten hebben behaald. En kele leerlingen brachten de leraren dank voor hun toewijding. Hierbij kwam als eerste naar voren de Spanjaard M. Sanz Garcia, die in vrij goed verstaanbaar Nederlands allen dankte die zoveel doen voor de buitenlanders. De heer De Ree per sprak een slotwoord. P. Zwaanswijk Vastgelopen kotters in Zandvoort weer vlot Groenlandse visserijgrens blijft tot 31 mei 1973 HAVENVERKEER VAN AMSTERDAM Afscheid stationschef Ieemstede-Aerdenhout Geen Italiaanse munitie voor Zuid-Afrika ADRIAAN W1JKER HUIBERT BERTUS VAN DROFFELAAR Jezus Christus is gisteren en heden hetzelfde. Aanvang 10 uur v.m. ledereen is hartelijk welkom DANSKLUB DE SPIN DANSEN Tf' weer zo n nieuwtje automatische pomp Automatische pomp: geen gesjouw met emmers water. Veiligheidsdeksel: deksel open.... motor stopt. Handig, vierkant model. Prettige werkhoogte. Makkelijk verplaatsbaar (wieltjes!). En.... 't is een Acme, dus.... droogt beter! Uw was winddroog in 4 minuten ACME DOMESTIC EQUIPMENT LTD. WASSENAARSEWEG 41 DEN HAAG Fabrikanten van wasmachines, centrifuges, combinaties en droogmachines. Alle Acme-machines zijn o.a. verkrijgbaar bij: Onderstaande cursisten zijn geslaagd: Lager Technisch Avondonderwijs: C. Brouwer, G. Duinmayer, H. W. Gersonius, R. J. Harrison, S. v. Heerwaarden, S. Hopman, J. H. Ippel, F. Kramer, B. Kuiper, G. Pieterman, R. Rozema, H S. J. v. Santen, J. P. M. Spoelstra, W. J. M. v. d. Stap, C. v. d. Stelt, L. J. Stoel, J. A. Urgert, J. Wassenaar, R. v. d. Woude, J. Wuis, M. J. van Zijl. V.T.A. bankwerken: N. H. Bijsterbosch, N. Cino, C. Denneman, G. Dubbeldam, G. v. Endhoven, H C. Hemminga, G. C. Hoogeland, C. Kalscho- ven, J. H. J. v. Kimmenaede, J. v. d. Kleut, R. P. Knaap, H. A. Konijn, C. G. Konijn, J. v. Koo- ten. A. W. de Korte, R. Kuiper, H. J. Knapen, C Makkink, A. Peterse, F. J. G. v. Schagen, J. W Spaans, J. Stolk, J. M. Vandewalle, D. v. d. Vlies, H. Westermolen, H. J. J. Wijngaard. V.T.A. machine-bankwerken: H. B. Arends, T. Bergsma, A. W. Brinkman, R. v. Dorssen, M. A. Hoogeboom, H. H. Kies, B. v. d. Laan, J. Netz, S. Prins, J. A. Rooshoefgeest, A. Smith, R. Ste vens, H. H. J. de Vries, G. Wesselink, J S. de Wit, C. v. Zuidam, V. Reche Chillaron M. Sanz Garcia M. Ramirez Gallardo J. L. de la Riva Esoudoro M. Nacher Estrem V.T.A. pijpbewerken: J. A. Dekker, N. Hes, J. H. Laamers, J. G. J. M. Schoone, R. Struiksma, M. C. Tedde. V.T.A. pilpmonteur: D. J. Tijssen. V.T.A. routinelassen: P. J. Bakker, G Ebbers, H. T. Ernst, J, Kerstész, W. Klein, F. Moerman, W Roos, J. Veldhuis. E. D. Warnaar. V.T.A. kwaliteitlassen: L. Bootsma, S. Duin, 99 99 HET ORATORIUM „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn neemt in het reper toire van onze koren nog steeds een ere plaats in. Die bijzondere begunstiging van het ruim honderdvijftig jaar oude koor werk behoeft niet gezien te worden als een uiting van muzikaal conservatisme, maar als een voortdurende erkenning van de heel eigen muzikale waarde van het oratorium, die verankerd ligt in rijk- melodieuze, voortreffelijk voor de stem geschreven koren en aria's en zelfs in de klankrealismen van de prachtige orkestbegeleiding. MEN KAN er zeker van zijn, dat de dirigent Jaap Spigt van het Beverwijks Katholiek Gemengd Koor de zangeressen en zangers van dit koor een groot ge noegen gedaan heeft door Haydns orato rium te kiezen voor het concert, dat dins dagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk werd gegeven. Op vele repetities hebben zij zich kun nen verdiepen in de muzikale schoonheid van het werk met een praktische studie, waarvan nu de resultaten getoond konden worden voor zeer talrijke toehoorders. De uitvoeringsomstandigheden waren daartoe niet gunstig. Door de noodzake lijke plaatsing van het koor achter in de besloten toneel-ruimte en het ontbreken van elke akoestische klanksublimering werden de eisen, die aan het koor gesteld werden bijzonder zwaar. Klankmenging was niet mogelijk, iedere stemgroep bleef een „apartheid". Dat de dirigent ondanks deze tegenwerkingen toch nog dikwijls goede indrukken kon bewerken, dwong terecht respect af. Ik denk hierbij onder andere aan het Lentekoor „Komm holder Lenz", de koren „Sei nun gnadig", „Lasst uns ehren" en het mij niet bijzonder sympathieke jachtkoor. Andere koren, zo als het „Onweer"-koor en het Wijnkoor, kregen ook momenten van onzekerheid efi ritmische ongelijkheden door al te voort varende zangers. Zij hadden hun dictie meer moeten afstemmen op de aandui dingen van de dirigent. Het „op de slag" zingen zal nog geducht geoefend moeten worden! MET DE SOLISTEN had men het goed getroffen. De sopraan Leny Schindeler was een innemende „Hannchen", wier voordrachten hoogtepunten hadden van voortreffelijke en bezielde zang. Haar liefdesduet met de tenor Gerard Honing, die Lukas „uitbeeldde" was bijzonder overtuigend, zowel naar de klank als naar de expressie. Het ..open doekje", dat daar op volgde was zeker verdiend. Gerard Honing heeft nog meer goed werk verricht met prijzenswaardige vertolkin gen, die troffen door een bezielde voor dracht. DE BAS Herman Schey was weer als Simon een joviale, geestige of vermanende model-boer, bij welke uitbeelding hij zijn sonore stem uitnemend kon inschakelen Afgezien van enig misverstand tussen dirigent en orkest („Die Mittagsonne") en wat dorre, kwetsbare toonvorming. kon men over de begeleiding van het Noord hollands Philharmonisch Orkest tevreden zijn. Wanneer krijgt de stad Beverwijk, een haar passende concertzaal? Deze uitvoe ring heeft weer bewezen hoe dringend nodig dit is. E. A. C. Eikema, J. de Fouw, J. C. J. Hageman, L. Hulshof, T Padberg, P Storm V.T.A. rniitlnedraalen: C. W L Bijdevier, N. Grabe, J. M. Stam. V.T.A. kwallteltdraaien: J. N. Schouten, H. v. d. Veldt. Tekening lezen: A. de Canne, W J. Gastmans, P. v. Immerseel, H. de Smet. F. Smet, C. Ver- cauteren, C. Verhoef, H G. Willems Alleen het praktische deel van de cursus. De twee kotters die maandagmiddag op het zuiderstrand van Zandvoort waren vastgelopen, zijn beide weer vlot geraakt. Een van beide schepen, de Br. 22 „Pax" was tijdens het garnalen vissen vastgelo pen. De Th. 32 „Johannes Cornelis" pro beerde hulp te bieden, doch kwam even eens vast te zitten. Dinsdag is het beide schepen gelukt weer vlot te komen. Hierbij heeft men kunnen profiteren van het zeer hoge wa ter, dat bij de vrij sterke westenwind de duinvoet tot op minder dan tien meter naderde. KOPENHAGEN (Keuter) De Deense regering heeft de overgangsperiode, gedu rende welke Britse, Westduitse, Franse, Spaanse, Portugese, Noorse en IJslandse vissers nog de visvangst mogen beoefenen in de wateren tussen de oude en nieuwe visserijgrenzen van Groenland, met drie jaren verlengd. Met ingang van 1 juni is de visserij- grens van Groenland door de Deense re gering van zes op twaalf mijl gebracht, met een overgangsperiode tot eind mei 1970. Na protesten van de zeven landen en daarop gevoerde besprekingen heeft Denemarken besloten de overgangsperiode te verlengen tot 31 mei 1973. In de week van 12 t.m. 18 mei zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 164 schepen (405.026 brt.) en vertrokken 152 schepen (396.611 brt.). BURGERLIJKE STAND VELSEN BEVALLEN: A. de .TongVerloop, d., IJsselstraat 42, IJmuiden. O. HeekSmit, z., Velserduinweg 196. IJmuiden-Oost. W. A. P. van AlphenBeijer, z., Joh. Ver- hulstweg 64, Bloemendaal. W. J. Vermeu lenBlom, d., Jacob Catslaan 4, Driehuis. F. van den Boogaardvan der Schans, d., Plein 1945, no. 14, IJmuiden-Oost. J. W. van den BergHaak. d., Gulikersstraat 18, IJmuiden. E. de .TongUijtendaal, z., Lan ge Nieuwstraat 260, IJmuiden. S. Heijblok •Doevendans, z., Linnaeusstraat 113, IJmuiden. M. A. StroetKoppers, z., Lan ge Nieuwstraat 9, IJmuiden. M. I. Baars van Heinsbergen, d., Jacob van Heems kerkstraat 45, IJmuiden. J. VendrigNijs- sen, d., Schipbroekenweg 22, Santpoort. P. Bijlvan der Bent, d., Bloemstraat 127, IJmuiden. E. F. KersNieuwendijk, z., Ba- kenessergracht 58. Haarlem. C. M. Zuijdam Pekel, d., Van Diepenstraat 34, Velsen- Noord. C. M. PruschenOttevanger, z., Deiftlaan 289 IV, Haarlem. R. de Jnpg Hofstra, z.. Meerweidenlaan 10 rd., Velsfen"-" Noord. OVERLEDEN: B. van Bockel, 77 jr., we duwe van T. van Arkel, IJsselstraat 45, IJmuiden. ,T. Verschoof, 43 jr., echtgenoot van H. Ouderdorp, Scheldestraat 162, IJmuiden. In de Eerste Kamer heeft staatssecre taris Scholten de vraag opgeworpen, of men in de toekomst niet zou moeten gaan denken aan andere bronnen van inkomsten dan de radiobelasting, bij voorbeeld reclame. De luisterbijdragen gaan een verzadigingspunt bereiken, omdat het aantal radiotoestellen in het land een maximum aan het bereiken is en men de bijdragen niet kan blijven verhogen. De kosten van de radio- omroep blijven echter stijgen. De staatssecretaris deelde voorts mee, dat gedacht wordt aan een wet die het recht op wederwoord in radio en televisie zal regelen. De staatssecretaris had deze zaak bij de omroepverenigingen aanhan gig gemaakt, denkend aan de mogelijk heid om in geval van een feitelijke on juistheid in een uitzending een belang hebbende het recht te geven rectificatie te eisen. De omroepverenigingen hebben dit denkbeeld niet willen overnemen. Ze waren bevreesd de indruk te wekken dat er behoefte aan zo'n recht op weder woord bestond. De onverwachte afwijzen de houding der omroepverenigingen nad de staatssecretaris gedwongen de lange re weg der wetgeving te volgen. Voorts bleek staatssecretaris Scholten niet erg ingenomen te zijn met de com binatie Kamerlid-omroepbestuurder. Mr. Scholten heeft voorts de moderne schrijvers wat in bescherming genomen tegen ernstige kritiek van de A.R.-sena- tor H. Algra. De staatssecretaris zei ook niet gelukkig te zijn met alles wat moder ne schrijvers produceren. In de verhou ding tussen letterkunde en overheid moest men zeer voorzichtig zijn met het aan leggen van andere dan artistieke normen, ook al konden er grensoverschrijdingen zijn waartegen de overheid neen moest zeggen. De minister van O. K. en W. ad interim, mej. Klompé, heeft dinsdag in de Eerste Kamer verklaard, dat minister Cals licha melijk gezond is en dat hij alleen absolu te rust moet houden wegens ernstige gees telijke vermoeidheid. Zij zei dit bij de be handeling van de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Het zou de 25ste keer zijn geweest dat minister Cals zijn begroting zou hebben verdedigd. Mej. Klompé had goede hoop, dat mini ster Cals nog tijdens de laatste fase van zijn ambtstermijn hersteld zou zijn. ANKARA (AFP) Na de mislukte staatsgreep in Turkije bevonden zich in Ankara gisteravond 23 mensen in arrest. Onder hen waren drie officieren, die in mei 1960 met pensioen waren gezonden. Deze drie oud-officieren vervulden later diplomatieke functies in het buitenland. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden in Istanboel 50 mensen zijn aange houden, zowel burgers als militairen, on der wie de gepensioneerde generaal Or- han Turkan, voorzitter van de vereniging van 7.000 officieren, die na de revolutie van mei 1960 werden gepensioneerd, en enige officieren die een rol hebben ge speeld bij de mislukte staatsgreep van fe bruari vorig jaar. Naast de afkondiging van Je staat van beleg gedurende een maand in de dis tricten Ankara, Istanboel en Izmir, is in Ankara en Istanboel een uitgaansverbod van kracht geworden van middernacht tot vijf uur 's morgens. Aan de politieke partijen en verenigin gen is een verbod opgelegd om acties te voeren die de publieke opinie zouden kun nen vertroebelen. De Turkse minister van justitie zei te genover verslaggevers in Ankara, dat de rebellen voor een krijgsraad zullen moeten verschijnen. Tegen de voormalige kolonel Aydemir en zijn medestanders zal de dood straf worden geëist. De kadetten van de militaire academie zullen door een gewo ne rechtbank worden berecht. Bij de opstand zijn zes personen om het leven gekomen en 24 gewond. De opstan delingen werden gesteund door zes tanks. De stationschef van het station Heern- stede-Aerdenhout, de heer P. W. Weeber, zal wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn functie per 1 juni 1963 neerleggen. Tot zijn opvolger is be noemd de heer C. de Vos uit Zandvoort. Donderdag 30 mei om tien uur zal er in hotel Boekenrode in Heemstede gelegen heid zijn om afscheid van de scheidende chef te nemen. Tevens zal dan de heer C. de Vos worden geïnstalleerd. v Zoals wij reeds eerder berichtten, zal het landgoed „Leyduin", ten zuiden van Aerdenhout tussen de Leidsevaart en de Vogelenzangseweg, dat medio 1962 door de provincie Noord-Holland voor 800.000 (het herenhuis inbegrepen) van de Erven Dorhout Mees heeft gekocht, voor het pu bliek worden opengesteld. Deze openstel ling Is thans vastgesteld op zaterdag 25 mei en de buitenplaats zal steeds uitslui tend van zonsopgang tot zonsondergang als proef gratis voor het publiek toegan kelijk zijn. De openstelling geschiedt in overleg met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Op het landgoed „Leyduin", dat totaal een oppervlakte heeft van 51 ha, waarvan 34 ha bosterrein, ongeveer 16 ha weiland en 1 ha. tuingrond, moest de aanleg van paden en parkeerterreinen, alsmede de verzorging van het bos wegens de barre winter worden uitgesteld. Het was name lijk aanvankelijk de bedoeling het ter rein al op 1 april voor het publiek open te stellen. Het Rijk Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de aankoop een subsidie verleend voor de in standhouding van de buitenplaats. Op het terrein komen totaal drie par keerterreinen, die zich respectievelijk be vinden bij de Leidsevaart, de Tweede Ley- weg en de Vogelenzangseweg. Het parkeer terrein aan de Leidsevaart, vóór de spoor wegovergang is een parkeerruimte voor auto's. Het tweede parkeerterrein aan de Leyweg is nog in wording en kan dus za terdag nog niet worden opengesteld. In de derde plaats komt er een parkeerterrein bij de ingang van „Leyduin" aan de Vo gelenzangseweg, juist in de bocht, die al leen voor fietsen en bromfietsen bestemd is, want voor auto's zou dit punt te veel gevaar opleveren. Een aantal wegen is inmiddels verhard, doch het is bepaald de bedoeling van de Provincie, die het terrein bij het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noordhol land (P.W.N.) in Bloemendaal in beheer heeft gegeven (rentmeester is ir. W. van Winkoop) het geheel voor zover mogelijk in zijn natuurlijke staat te laten, zodat de wandelaars met volle teugen van, net fraaie natuurschoon, met name van het bijzonder fraaie bos met veel loofhout en weinig naaldhout zullen kunnen genie ten. Beukenlaan en beek Ondermeer bevindt zich in dit bos een prachtige beukenlaan met ongeveer hon derdvijftig jaar oude beuken, welke laan van de ingang aan de Leidsevaart naar de beek leidt, die zich door het gehele landgoed slingert en die de afvoer van het duinwater naar de polder vormt. Het gehele terrein is ook nogal geacciden teerd, hetgeen de bekoorlijkheid van het natuurschoon nog verhoogt. Voor rustige wandelrecreatie leent dit landgoed zich bijzonder goed en het is de opzet van het P.W.N. die mogelijkheid ook in de toekomst te bestendigen. Zoals bekend is, heeft het P.W.N. ook het zich boven het Noordzeekanaal bevindende Noordhollands Duinreservaat ter grootte van 4800 ha in beheer, dus een dergelijk onderhoud is dit overheidsbedrijf geens zins vreemd. Behalve de aanleg van nieuwe paden zijn er ook bestaande paden opgesnoeid en dode en zieke bomen verwijderd. Het onderhoud van het landgoed was de laat ste jaren namelijk wat achterop geraakt. Beuke- en eikebomen vormen wel de hoofd schotel in dit attractieve bos, waar het altijd prettig wandelen is. Aangezien er de laatste tijd op het terrein niet meer gejaagd mocht worden, is de vogelstand toegenomen, zo vertelde Ir. Van Winkoop ons en bovendien zijn er intussen een veer tigtal nestkastjes opgehangen. Met de openstelling van „Leyduin" za terdag aanstaande, wordt weer een fraai recreatiegebied toegevoegd aan de mo gelijkheden die de gemeente Bloemendaal in dat opzicht al te bieden heeft. Op het terrein bevindt zich het grote herenhuis, dat verhuurd is aan het ministerie van O.K. en W. ten behoeve van de jeugd zorg. Voorts bevinden zich op het terrein enkele woningen die verhuurd zijn. Ook zullen er vier speelterreinen worden aan gelegd. Als personeel zijn een parkwach ter, een arbeider voor bosonderhoud en een aankomend arbeider aangetrokken. Het wandelen is niet alleen toegestaan op wegen en paden. Het fietsen op deze wegen en paden zal voorlopig als proef worden toegestaan. Er wordt, behalve ten behoeve van de bewoners, geen gemoto riseerd verkeer toegestaan. Honden mo gen aangelijnd worden meegenomen. Zo wel de onmiddellijke omgeving van het herenhuis als de tuin dienen als privé te worden beschouwd en zijn dus niet toe gankelijk voor het publiek. JOHANNESBURG AP) —De Italiaan se regering heeft haar verbod van uit voer van bepaalde pistolen en revolvers naar Zuid-Afrika, aangevuld met een al geheel verbod van de uitvoer van ammu nitie. Heden overleed, geheel onverwacht, onze geliefde broeder, zwager, neef en verloofde op de leeftijd van 32 jaar. IJmuiden A. VERHAGEN-WIJKER W. VERHAGEN J. A. KALIS A M. KALIS-NÖLNER A. KALIS en Verloofde Mej. L. HELLENDOORN IJmuiden, 21 mei 1963. J. P. Coenstraat 129. De overledene is opgebaard in het Uitvaartcentrum aan de Eemstraat 27 te IJmuiden .bezoekuren van 15.00 16.00 uur en van 19.0020.00 uur. De begrafenis zal plaats hebben vrijdag 24 mei a.s. op de begraafplaats „De Biezen" te Santpoort om 13 uur. Vertrek van het Uitvaartcentrum omstreeks 12.40 uur. Met grote droefheid geyen wij kennis van het plotseling overlijden van onze geliefde zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgrootvader in de ouderdom van 71 jaar. Kwinana (W.-Australië) CH BOOM-DROFFELAAR S. J. BOOM IJmuiden H. B. DROFFELAAR N. DROFFELAAR-VAN DE WETERING Klein- en Achterkleinkinderen. Santpoort, 21 mei 1963. Velserbroekstraat 13. Condoleantie-adres IJsselstraat 87 I, IJmuiden. De overledene is opgebaard in het Uitvaartcentrum aan de Eemstraat 27 te IJmuiden, bezoekuren van 15.00— 16.00 my en van 19.00—20.00 uur. De begrafenis zal plaats hebben vrijdag 24 mei a.s. op de begraafplaats „De Biezen" te Santpoort om 14.30 u. Vertrek van het Uitvaartcentrum omstreeks 14.10 uur. U bent hartelijk welkom in onze op VRIJDAG 24 MEI In het Cultureel Centrum Spreker: Ds. A. H. AG ieREEK. Aanvang 20 uur. PINKSTERGEMEENTE IJMUIDEN Hierover spreekt Ds. J. A. VISSER van Amsterdam op HEMELVAARTSDAG 23 MF.I 1963. des morgens in de samenkomst van de ONAFHANKELIJKE BAPTISTEN GEMEENTE van IJmuiden. Plaats van samenkomst: Kerkgebouw van de Doops gezinde Gemeente aan de Helmstraat in IJmuiden- West (bereikbaar met bus 70 - uitstappen halte Julianabrug). HOTEL DU COMMERCE Donderdag 23 mei met medewerking van THE HONDO'S (Rockers) Zaal open 7.00 uur. Marktplein 2 Qr. Houtstr. 12, Haarlem Breestraat 38, Beverwijk Speciale Bruidskamer Spreek)Machtig en stijlvol 1* deze grootste eoHaette van Kennemerland ?ST ACME ACIVSE met automatischs pomp nu f. 284.- xonder automatisch» pomp nu f. 244.- C. Th. M. Krijnen Driehuizerkerkweg 87 Driehuis Loendersloot L. Nleuwstr. 433 - 435 IJmuiden G. H. Perée Kennemerlaan 9 IJmuiden J. W. Schoot Wijkaratraatweg 160 a Valsan

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9