Vijftien jaar moderne Italiaanse filmkunst Amerikanen maken „ommetje over de Mount Everest-top Wethouder Verbeek biedt zijn huis aan met vrije vestiging Gunstige uitspraken voor de negers in Birmingham BROMFIETS KOOPJES COR OLY J*- Patiënten genoten van zang door het Toonkunstkoor Sport in ÏJmond Opwekking Expeditie vestigt vijf records Doorkruising van wotiingbeleid Vier doden in het verkeer Jongen redde met sprong zijn leven Jongeren verdreven uit boerderij DKW595.- Kremlin weigert bij te dragen lli A.N.W.B.-Technohal kunnen 40 auto's per dag worden gekeurd Verheugend initiatief van Amsterdams theater Magneet695.- RAP 650,- Magneef Sport 695.- Avada 425.- Negerkinderen zveer tot lessen toegelaten en de gematigde burgemeester gekozen verklaard VRIJDAG 24 MEI 1963 11 §ji Boomstronken in brand Gestolen tenten verbrand Weer vechtpartij tussen Italianen en Beverwijkers Gestolen auto terecht KOMT DIT ZIEN I Breestraat 108 - Beverwijk Vijf records NAVO'landen hebben de touwtjes in handen" H uisvr edebreuk EEN VAN DE opmerkelijkste gebeurtenissen in de na oorlogse filmwereld is wel de opkomst van de Italiaanse film geweest, een opkomst die men in dit verband zowel in geestelijke als in materiële zin moet opvatten. Economisch heeft de Italiaanse film van de vroegste tijden af een niet onbelangrijke rol gespeeld, zowel in eigen land als daar- IN DE BEGINJAREN van deze eeuw lagen de produktiecentra bij Napels en Turijn, waar een voor die tijd al onge kend grote aanmaak van films plaats vond. Zo maakte Lines een der belang rijkste maatschappijen van dat ogenblik, in 1912 niet minder dan 177 hoofdfilms. 100 documentaires en 58 tweeacters. Hei was het jaar dat Enrico Guaszoni het groots opgezette historische kijkspel „Quo Vadis" maakte dat het model zou wor den van andere spectaculaire geschiedkun dige verbeeldingen, o.a. in Amerika, waar Griffith en Cecil B. de Mille de stijl, de geweldige montering en de massa-figura tie van Guaszoni overnamen. WIJ ONTLENEN enige van die feilen aan een programmaboekje dat het Am sterdamse filmtheater Cinétol heeft uit gegeven naar aanleiding van zijn voorne men, van 30 mei a.s. af en gedurende zes daarop volgende weken aandacht te beste den aan de Italiaanse film. Een stout moedig initiatief dat echter geruggesteund wordt door het succes van een vorige ma nifestatie die .,30 jaar Franse filmkunst" was geheten en die toen in totaal maar liefst 25.000 bezoekers naar het theater bracht. Zelfs op de avond dat Feyenoord- Reims op de televisie te zien was, boekte Cinétol met een klassieke Franse film een uitverkocht huis. Gedurende de hele maand juni en de eerste tien dagen van juli zal men nu in de Amsterdamse Tolstraat een overzicht kunnen krijgen van de prestaties van een filmindustrie die in de laatste 15 jaar on overtroffen bijdragen heeft geleverd aan de filmkunst. Zó groot is dit aantal ge weest dat er een keuze gemaakt is moe ten worden, waardoor verschillende mees terwerken uit de tijd direct na de oorlog zijn afgevallen. Zo komen Vittorio de bic- ea en Robert Rossellini niet voor op het programma, maar daarentegen is Federi- co Fellini vertegenwoordigd met enige voorbeelden uit zijn begintijd als „Schmink en klatergoud" en „De blanke Sheik" en zijn de vier laatste films van Michelangelo Antonioni („De kreet", „Het avontuur", „De nacht" en „Eclips") alle present Trouwens de meer recente ontwikkelingen in de Italiaanse film vinden bijzondere aandacht bij deze manifestatie, waarin Er- manni Olmi's „Het baantje" („II posto'b en Vittorio de Seca's Bandieten van Orgo- solo zijn ondergebracht als bijdragen van de jongste generatie. Maar ook met de oorsprong van het „neo-realisme", kan men kennis maken via „Ossessione" van Luchino Visconti uit 1942 (een première voor Amsterdam!) evenals met de meer humoristische aspecten van de Italiaanse film in „Dieven hebben het ook moeilijk Moordverhaaif, „Een stukje hemel te koop" en „Echtscheidin op z'n Italiaans". Alles bij elkaar dus een aantrekkelijke doorsnede door een rijke en gevarieerde produktie die nog .eens duidelijk maakt, wat het bioscooppubliek te danken heeft aan de na-oorlogse Italiaanse film met zijn vele bekwame en menselijke representan ten. Niet iedereen kon aanwezig zijn. ook al kreeg iedere film slechts twee vertonings- dagen toegewezen. Wij hebben die opmer king al gemaakt in verband met het ont breken van De Sicca en Rossellini, van wie de eerste alleen genoemd wordt danK zij zijn bijdrage aan „Boccaccio "0" en wij moeten het lichte verwijt herhalen zonder daarmee critiek op de programma leiding te willen uitoefenen met be trekking tot Mauro Bolignim die niet hele maal tot de jongste generatie van lta liaanse filmers behoort, maar die met zijn „Later zul je dansen" („La giornata ba- buiten, maar van artistieke en sociale vernieuwing naar vorm en inhoud is eerst sprake na 1945. En van dat ogenblik af kan men een groeiende internationale belangstelling voor het Italiaanse produkt waarnemen en daarmee samenhangend de enorme expansie van een industrie die zich thans voor namelijk concentreert in de studio's van Cinecitta bij Rome. s Het Toonkunstkoor van de afdeling Beverwijk van de Maatschappij tot be vordering van de Toonkunst heeft woens dagavond in het Roode Kruisziekenhuis de patiënten laten genieten van voortref felijke koorzang. Het koor had zichzelf geen gemakkelij ke taak gegeven met de uitvoering van de Krönungsmesse van W. A. Mozart, waarin als solisten medewerkten de so praan Jo van Waaning, de alt Bep van Léuven, de tenor Sirach van Bodegraven en de bas Bote Kuitert, met pianobege leiding van Emmy van Eden. Aangezien van alle ziekenzalen de deu ren wijd geopend waren om de patiën ten van de voortreffelijke zang te doen genieten werd het gebodene tot in alle hoeken van het ziekenhuis gehoord. De heer Anton de Beer, dirigent, smaak te het genoegen de Messe tot een prima uitvoering te brengen. Niet minder goed was de uitvoering van de Cantate no.6 van J. S. Bach met „Bleib bei uns" en „Denn es will Abend werden". De geluidsverzorging was bij de Stich ting RUAZ Noord-Holland die tevens een bandopname voor eventuele heruitzending maakte. Geen wonder dat de directrice en de leiding van het ziekenhuis, ver pleegsters en patiënten zeer getroffen was door de voortreffelijke zang en daar voor haar grote erkentelijkheid uitsprak. De leden van het koor werden tenslotte onthaald op een verfrissing. Op het terrein van de papierfabriek in Velsen-Noord ontstond om tien uur woens dagavond, waarschijnlijk door kwajon- genswerk, brand in een aantal boomstron ken. Daar de vonken gevaar opleverden voor de houtopslag in de nabijheid, werd de Velsense brandweer gewaarschud, die weinig moeite had met het vuur. Uit het clubhuis van r.k.-padvinders aan de Kanaalstraat zijn deze week twee ten ten, elk met een waarde van 300 gulden, weggenomen. Zij werdén vrijwel geheel verbrand teruggevonden in de bosjes bij het clubhuis. lorda") een soort schakel vormde tussen het neo-realisme van De Sica en Fellini en de grotere zakelijkheid van bij voor beeld een Olmi of een De Seca. BOLOGNINI heeft dit indrukwekkend debuut niet overtroffen in zijn later werk, waarvan „La viaccia" een teleurstelling werd en zijn onlangs in première gegane „Senilita" ook niet bijdroeg tot verster king van zijn reputatie. Na een actuele werkelijkheid met grote openhartigheid onthuld te hebben in „Later zul je dan sen," is Bolognini zijn kracht gaan zoeken in het oproepen van een voorbije werke lijkheid, waarvoor hij in „La viaccia" de sfeer koos van Florence op het einde van de vorige eeuw en „Senilita" plaatste m het Triëst van de twintiger jaren. DE THEMA'S van beide films zijn na genoeg identiek, n.l. de ondergang van een man aan de liefde van een wispeltu rige vrouw. De boerezoon uit „La viac cia" die ongeneeslijk verliefd wordt op een prostituée is in de laatste film ver vangen door een kalme vrijgezel van te gen de veertig die een onverwachte pas sie opvat voor een meisje uit het volk dat het niet zo nauw neemt met de liefde. In beide gevallen doorloopt de man (res pectievelijk gespeeltl door Jean-Paul Bel- möndo en Anthony Franciosa) een reeks vernederende situaties alvorens hij tot een definitieve breuk met de geadoreerde vrouw (in beide films gespeeld door Clau dia Cardinale) gedwongen wordt. Bolognini is er niet in geslaagd, de drakerigheid van dit herhaalde thema te ontlopen, wat hem beter lukte was het oproepen van een tijdssfëer die ook in „Senilita" bijzonder raak getroffen is en hem zelfs verleid schijnt te hebben ook de spelstijl van de acteurs aan die voor bije periode aan te passen. Er wordt tenminste zwaar dramatisch geacteerd, niet het minst door Betsy Blair die de ongetrouwde zuster van de hoofdpersoon speelt, een gedesillusioneerde v. .uw die aan de drank raakt en aan longontste king sterft. Wat de film aantrekkeliik maakt en bezienswaardig houdt, is de uiterlijke verzorging, waarmee een wee moedig beeld van de zo ver verwijdeid schijnende twintiger jaren tot in finesses wordt opgeroepen. NU WIJ HET toch over de verschil lende generaties in de Italiaanse film heb ben, is het wellicht interessant te ver melden dat het Nederlandse Filmmuseum in zijn voorstellingen van 29 en 30 mei aandacht zal besteden aan een hier nog onbekende cineast uit dat land, de nu ruim dertigjarige Gian Vittorió Baldi die met zijn korte films in de nieuwste do cumentaire stijl is opgevallen bij de Fes tivals van Oberhausen en Tours. Baldi heeft zijn betrapte werkelijkheid vastge legd in films over de prostituees van Ro me, over een tehuis voor oude vrouwen, over een bedevaart en over een schilder achtige bar en een keuze uit dit werk zal te zien zijn in, het Filmmuseum als bij drage tot de jongste geschiedenis van een boeiende, zich vernieuwende en toch steeds weer de realiteit zoekende filmbedrijvig heid. Charles Boost De IJmond-heren spelen zaterdagmid dag om 5 uur tegen Jahn uit Stadskanaal. Het wordt een uiterst belangrijk duel voor de handballers uit Velsen-Noord. Zij be zetten momenteel met 4 uit 13 de voor laatste plaats. De opstelling luidt: Bijlsma; Beentjes en Grootendorst, Huyser, Boom en Vrijhoef; Stedelaar, Was senaar, Minnes, Dijkstra en Jonker. Ook de IJmond-dames staan voor een moeizame opgave. Zondag moeten zij af rekenen met hekkesluiter JHC uit Juliana- dorp. Weliswaar heeft IJmond als voor laatste twee punten meer dan JHC doch een misstap mag er niet worden gemaakt. Het ziet er als volgt uit: R. Wagenaar; D. Scholz en A. Ent: M de Vries, L. Blom en J Jonker; A. Wol- ters, G. Slatman, L. van der Meij, L. Pesch en G. Poelman. Het is weer eens tot een uitbarsting ge komen tussen Italianen en Beverwijkers. Ditmaal vielen de klappen dpnderdag- avond bij een café aan de Kloosterstraat. Toen de politie kwam, hadden de vech tersbazen de benen al genomen. In een café echter trof de politie twee gewonden aan. De Beverwijker N.N. had een steek wond in het dijbeen opgelopen. Hij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht Een andere Beverwijker zat met een blauw oog aan de tap. De oorzaak van het handgemeen is niet bekend. Claude Cardinale en de jonge veel belovende filmacteur Franciosa in de nieuwe tlaliaanse film „Senilita". In het tijdvak van 27 mei8 juni zal in deze gemeente wederom de jaarlijk se collecte voor Het Nederlandsche Roo de Kruis worden gehouden. Eigenlijk behoeft deze collecte nau welijks aanbeveling. Er zal wel nie mand zijn, die niet bekend is met het zegenrijke werk van het Roode Kruis. Zij die de laatste wereldoorlog van meer nabij hebben meegemaakt weten hoeveel leed het Roode Kruis heeft hel pen verzachten en hoeveel nood het heeft gelenigd. Zijn vredestaak is eveneens van zeer grote betekenis. Bij elke ramp van enige omvang, hetzij nationaal of inter nationaal, staat het Roode Kruis gereed om metterdaad hulp te verlenen. Plaatselijk zijn wij getuigen van zijn waardevolle arbeid op medisch, hy giënisch en sociaal gebied. Ik denk daarbij met name aan het werk van de Roode-Kruiscolonne op het strand en bij sportevenementen en andere bijeen komsten, de bloedtransfusiedienst, de moedermelkcentrale, de uitzending van bedlegerige patiënten met het hospi taalschip „J. Henry Dunant" en aan de jaarlijkse dagtocht voor de invaliden. Vele van deze activiteiten stellen hoge eisen aan de financiële draag kracht var! het Roode Kruis. De mate waarin het zijn menslievende arbeid kan verrichten is voor een groot deel afhankelijk van de offervaardigheid van ons allen. Ik moge dan ook de burgerij van Velsen van harte opwekken bij de ko mende collecte de beurzen wijd te ope nen. De Burgemeester van Velsen, Mr. J. C. BÜHRMANN In de Kruisbeeklaan in Velsen-Noord is woensdagavond een bijna nieuwe auto te ruggevonden, die in Amsterdam was ont vreemd. De wagen had al twee dagen in de Kruisbeeklaan gestaan. Via de Amster damse politie kwam hij weer in het bezit van zijn eigenaresse. „Geen commentaar" is alles wat de voorlichtingsambtenaar van de gemeente Velsen zegt over het bericht dat de wet houder van Openbare Werken, de heer R. Verbeek, zijn huis te Santpoort-Noord te koop heeft aangeboden met de vermelding „vrije vestiging". Hiermee heeft deze wet houder namelijk het woningbeleid van het gemeentebestuur doorkruist, omdat het in Velsen onmogelijk is zich vrij te vestigen. Wie zich in Velsen wil vestigen in een gekocht huis, dient economisch aan de gemeente gebonden te zijn, dus er zijn werk te hebben. De wetho.uder had zijn huis, bevattende vier slaapkamers een suite en een bad kamer, benevens zijn garage te koop aan geboden in een advertentie in een lande lijk dagblad, waarin tevens mélding werd gemaakt van de vrije vestigingsmogelijk heid. Het college heeft destijds het woningbe leid uitgestippeld en daarbij vastgesteld dat economische gebondenheid aan de ge meente als eis gesteld moet worden. Hiervan is slechts zelden afgeweken en wel in die gevallen waarin sprake is van zo genoemde incourante woningen. Hieronder kan men het vrijstaande huis van wethouder Verbeek echter niet onder brengen. De woning is naar schatting zes tigduizend gulden waard. Dat de wethou der zijn woning wil verkopen houdt ver- De 23-jarige sluisknecht J. C. Oudejans uit Beverwjjk is vanmorgen op de Hoflaan in Velsen-Noord omgekomen toen hij met zijn motor in aanrijding kwam met een bromfietser. Deze bromfietser sloeg linksaf naar de ingang-zuid van Hoogovens en verzuimde daarbij de doorgang vrij te laten voor de hem tegemoetkomende motorrijder. De 52-jarige bromfietser L. Visschers is op het Stationsplein te Apeldoorn bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De heer Visschers werd, toen hij de overweg aa i de Arnhemseweg was gepasseerd en rechtsaf het Stationsplein op wilde gaan, naast de vluchtheuvel aangereden door een vrachtauto. De 64-jarige J. Euverdams uit Baarn is bij het oversteken van de Amsterdamse straatweg door een personenauto aange reden. De man, die doof was, werd zo ern stig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Op de rijksweg 1 (AmsterdamHet Gooi) is tussen Hoevelaken en Eemnes de zeven, tigjarige autobestuurder G. de Graaf uit Hiiversum omgekomen, nadat hij met zijn wagen op een langs de rijbaan geparkeerde vrachtcombinatie was gebotst. Met een sprong is een 15-jarige jongen uit IJmuiden woensdagmiddag om half vier op de rijksweg Velsen-Amsterdam ontkomen aan de dood. Hij wilde met zijn bromfiets komende vanaf de Zijkanaal b-weg de rijksweg oversteken, vlak voor een met grote snelheid in de richting van Amsterdam rijdende automobilist langs. Hij sprong op en kwam via de motorkap op de weg terecht. Daarbij scheurde hij slechts een middenvoetsbeentje van zijn rechtervoet. De bromfiets werd dertig me ter meegesleurd. De jongen werd in het Antoniusziekenhuis in IJmuiden behan deld en kon daarna naar huis gaan. Hij had de bromfiets, eigendom van zijn broer, zonder toestemming meegenomen. Overigens was hij oók nog te jong om een brommer te mogen berijden. Een andere bromfietser kwam woens dagmorgen om half twaalf in de Sn'ellius- straat in IJmuiden ten val bij het passe ren van een stilstaande auto. waarvan het portier plotseling werd geopend. Hij liep lichte verwondingen op aan zijn rechter hand. band met het laten bouwen van een gun- galow. Wethouder Verbeek meent dat de be schuldiging is bedoeld om hem als persoon te treffen. Hij wil, gelet op zijn leeftijd 72 jaar en de gezondheidstoestand van zijn vrouw in een kleinere woning zijn intrek nemen. De rijkspolitie te Weesp heeft woens dagavond enkele tientallen jongens en meisjes van omstreeks zestien tot twintig jaar, afkomstig uit Weesp, Amsterdam en het Gooi, verdreven uit een leegstaande boerderij, die door de jeugd „in beslag was genomen" om er een dansfeest te houden. In de boerderij, die zonder verlichting is, hadden de jongelui het zich gemakke lijk gemaakt op kleedjes. Ook rook het er naar sterke drank. Velen hadden fototoe stellen bij zich. De politieman, die aanvankelijk alleen een onderzoek instelde, moest de gummi stok gebruiken, toen enkele jongelui op het bevel zich te verwijderen een drei gende houding aannamen. Tegen een aan tal jongeren is proces-verbaal opgemaakt wegens het lopen op verboden grond het terrein behoort aan het ministerie van Defensie en de spoorbaan. Advertentie Vier Amerikanen hebben de Mount Everest beklommen. Een opzienbarende prestatie, vooral omdat twee van hen de bestijging hebben volbracht via een tot nu toe nauwelijks in aanmerking ge komen route, namelijk over de westelijke helling. William Unsoeld en Thomas Hornhein, die deze nieuwe route hadden gekozen, ontmoetten op de top van de hoogste berg ter wereld hun kameraden Barrv Bishop en Luther Jerstad, die de top enkele uren eerder al hadden bereikt via de „normale" route over de Zuidpool en het „Geneefse Spoor". Opzienbarend is verder ook. dat de vier alpinisten toen de nacht hebben doorge bracht op 8500 meter hoogte. Twee ex peditieleden. die ook op weg waren naar het „topje van de wereld", dat meer dan 8800 meter boven de zeespiegel ligt, heb ben van hnn aanvalspoging afgezien om de. vier overwinnaars bij te staan bij de afdaling. Volgens de berichten, die momenteel ter beschikking staan, hebben de bergbeklim mers bij hun overnachting geen zuurstof gebruikt. Dit is volledig in strijd met er varingen van vorige Mount-Everest-expe- dities, toen men op grote hoogte 's nachts een liter zuurstof per minuut moest inade men. Overnachting Ook het overnachten op 8500 meter is ©P zichzelf al bijzonder, omdat men tot dus verre dit alleen maar had gedaan in de aanval, wanneer men van een zo gunstig mogelijke aanvangspositie af dê top wilde veroveren. De ervaring leerde, dat mannen na de aanvang zo snel mogelijk beneden de ze venduizend meters-grens moesten worden gebracht. De Mount Everest die tien jaar geleden voor het eerst werd bedwongen, is nu reeds door twaalf en wanneer de Chinezen waar heid spreken, door vijftien-mensen be klommen. Een lid van de huidige expedi tie, James Whittaker, bereikte 1 mei met sjerpa Nawang Gomboe de top. Nawang Gomboe is een neef van de beroemde „tij ger" Tensing, die samen met Sir Edmund Hillary de eerste geslaagde beklimming van de Everest uitvoerde in 1953. Later bereikten vier Zwitsers de top, evenals Hillary en Tensing via de zuidoostelijke route. De Amerikaanse expeditie, die zich al geruime tijd in Nepal bevindt en onder leiding staat van Norman Dyhrenfurt heeft bij de beklimmingen van de Mount Eve rest nu al vijf records gevestigd. Voor de eerste maal werd de 8848 hoge top door twee afzonderlijke groepen op de zelfde dag beklommen, voor het eerst ge schiedde een beklimming via de westelijke helling, voor het eerst werd voorts de top gelijktijdig vanuit verschillende richtingen benaderd, werd een grote Himalajatop „overgestoken" en brachten mensen op een hoogte van ruim 8500 meter een nacht in de open lucht door. Een enorm succes na het slechte begin, toen een expeditie lid in een spleet in de Khumbu-ijsval stort te en omkwam. De gehele bergbeklimmerswereld ziet met ongeduld uit naar nadere gegevens over deze expeditie. Het is bekend, dat de uitrusting bijkans ideaal is geweest. Men beschikte over negenhonderd dra gers, vijftig sherpa's en negentien klim mers De vracht was 25 ton. Onder de twintig Amerikanen waren acht gespecia liseerde medici. Maar dit alles verklaart niet in het minst de successen, want de ervaringen van al le vorige expedities zijn geweest, dat het uiteindelijk toch aankomt op het uithou dingsvermogen van de individuele klimmer al zal deze het zonder een perfecte organi- Meyer Hamel ziek. Meyer Hamel, directeur van de Hoofdstad Operette, is ter observatie opgenomen in het Centraal Israëlitisch ziekenhuis te Amsterdam. satie nooit zover kunnen brengen, dat hij een aanval kan wagen. Een van de belangrijkste factoren is bui ten de ijle lucht op grote hoogte het weer. Er zijn maar enkele dagen, waarop een aanval op de Mount Everest mogelijk is, althans wanneer men er prijs op stelt weer beneden te komen. Dat is hét grote raadsel van deze zo succesvolle expeditie: terwijl men altijd met het horloge in de hand heeft ge klommen, en doorlopend de stand van de zuurstof In de cilinders heeft gecontro leerd om toch vooral maar weer op tijd in de beschutting van één der aanvals- kampen terug te zijn. heeft men hier aan vallen op de top uitgevoerd, die pas laat in de middag werden bekroond. En boven dien heeft men nu al enkele weken in de hoogste regionen van de Everest geope reerd. Een enorm verschil met bijvoorbeeld Bourdillon en Evans, die de „voortop" in 1953 al hadden bereikt, maar de graat naar de top niet meer betraden, omdat ze dan nooit meer heelhuids terug zouden kunnen keren wegens zuurstofgebrek. Zij lieten een halve cilinder zuurstof achter voor Hillary en Tensing en dit, tezamen met hun tredenhakken op de aan- valsroute. betekende voor de laatsten een belangrijke factor voor het uiteindelijke slagen. „Zijn hier supermensen aan het werk geweest?" Zo vraagt men zich af, „en is het weer al die tijd ongekend mooi ge weest?" Pas als de Amerikanen terugko men zal men zekerheid hebben. Maar dat alle wetten van het klimmen in de Himala- ja hier met één klap ondersteboven zijn geworpen, staat nu al als een paal, boven water. NEW YORK (Reuter-'AFP) De Rus sische afgevaardigde bij de UNO, Fedo- renko, heeft in de begrotingscommissie van de UNO-Assemblee gezegd, dat de Sovjet- Unie elk besluit tot het verplichten van de UNO-leden, financieel bjj te dragen in de operaties in Kongo en het Nabije Oosten, onaanvaardbaar en onwettig acht. Fedo- renko verklaarde dat het programma voor technische hijstand, waaraan de. commu nistische landen 20 percent bijdragen „op een eenzijdige manier" ten uitvoer wordt gebracht. Het merendeel van de operaties is aan NAVO landen toevertrouwd", zo zei hij. De Sovjet-Unie wil blijven bijdragen aan dit programma, maar wil Amerikaanse deskundigen en uitrusting niet financieren. Daarom zal de Sovjet-Unie met ingang van 1963 haar bijdrage in roebels betalen. De Russische afgevaardigde waarschuw de dat westelijke pogingen, de Sovjet- Unie haar stemrecht in de UNO Assem blee te ontnemen wanneer zij niet be taalt, de UNO zouden kunnen vernietigen. De toekomst van de UNO wordt in gevaar gebracht door „degenen die er nog meer onwettige besluiten door willen drukken", aldus Fedorenko. De Sovjet-Unie heeft geweigerd haar aandeel in de kosten voor de operaties in Kongo en het Nabije Oosten bij te dragen. Volgens de jongste berekeningen bedraagt dit aandeel 46 miljoen dollar. Buxtehudeprjjs. De Zweedse muziek- hoogleraar dr. Carl Allen Moberg, uit Up- sala, is onderscheiden met de Buxtehude- prijs, die de stad Lübeck in 1951, in ver band met het 700-jarig bestaan van de St. Mariakerk in deze stad, heeft ingesteld voor bijzondere verdiensten op het gebied van kerkmuziek. Prof. Moberg is de eerste buitenlander aan wie deze onderscheiding is toegekend. ATLANTA (Reuter AFP/AP) Meer dan duizend negerleerlingen, die in Birming ham in de Amerikaanse staat Alabama van school waren verwijderd, omdat zij hadden deelgenomen aar. betogingen te gen de rassenscheiding, moeten tot de les sen worden toegelaten, zo heeft een hof van appel in Atlanta bepaald. Het hof ver wierp hiermee de uitspraak van een recht bank die de beslissing van de directeur van het onderwijs de leerlingen te verwij deren had goedgekeurd. Een gerechtshof in Alabama heeft be paald dat de onlangs gekozen burgemees ter van Birmingham recht heeft op onmid dellijke aanvaarding van zijn ambt. De nieuwe burgemeester, Albert Boutwell, staat bekend om zijn gematigdheid in het rassenvraagstuk. Zijn recht werd betwist door het hoofd van de politie van Birming ham, Eugene Connor, die tot nog toe samen met twee andere gevolgmachtigden het be De secretaris-generaal van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, mr. C. J. G. J. Vinkesteyn, zal op 29 mei de technohal van de A.N.W.B. in Den Haag in gebruik stellen door er als eerste zijn auto te laten onderzoeken. De A.N.W.B. zal er een geheel nieuwe methode voor het snel en efficiënt keuren vari perso nenauto's in praktijk brengen. Aan de opening van de technohal is ongeveer een jaar van intensief onderzoek voorafge gaan. Het is mogelijk per dag ongeveer 40 auto's aan een uitgebreid technisch on derzoek te onderwerpen. De inrichting is volkomen afwijkend van de tien bestaan de A.N.W.B.-keuringsstations. Voor het eerst in Europa wordt hier gebruik ge maakt van een lopende band-systeem. De „keuringsstraat" is uitgerust met een spe ciale remmentestbank, een vermogen- proefstand én een „rammelbank", waar achtereenvolgens de remmen, het motor vermogen en de werking van schokbre- kers en vering kunnen worden gecontro leerd. De hal is zo ingericht, dat er in de toekomst met drie „keuringsstraten" kan worden gewerkt ruim 120 wagens per dag waardoor de hal de grootste technohal van West-Europa zal zijn. Voordat de te onderzoeken auto's de hal binnenrijden, wordt er eerst over een honderd meter lange proefbaan met ver schillende „wegdekken" mee gereden om een indruk te krijgen van de rijkwalitei- ten. stuur van de stad in handen heeft. Cónnor is een fel tegenstander van gelijke rech ten voor de negers. Boutwell verklaarde sympathiek te staan tegenover een schikking tussen de rassen en met de gouverneur te zullen spreken over een oplossing van'de rassenstrijd. De gerechtelijke overwinning van de nieu we gemeenteraad opent de mogelijkheid hoofdcommissaris Connor, de drijvende kracht in het stadsbestuur, uit te range ren. Zijn bevel om politiehonden en wa terkanonnen te gebruiken om negerde monstranten te verjagen is vrij algemeen zeer ongunstig ontvangen. De negerleiders hebben de gerechtelijke uitspraak toegejuicht en de nieuwe burge meester en de raad „het grootste succes toegewenst om van Birmingham een stad te maken waarop de gehele wereld trots kan zijn". De voorstanders van integratie van ras sen hebben te Charlotte in de staat Noord- Carolina een succes behaald. De Kamer van Koophandel in die plaats heeft voor alle handelsondernemingen een onmiddel lijke integratie aanbevolen. Ook elders in deze Amerikaanse staat schijnt een pauze in de strijd tussen de blanke en de neger- gemeenschap te zijn ingetreden. Naar schatting 1.350 demonstrerende ne gers, voor het grootste deel in de leeftijd van middelbare scholieren, trokken gisteren opnieuw naar schouwburgen en cafetaria's in Greensboro in Noord-Carolina die de apartheid in toepassing brengen. Voor het eerst probeerden zij kamers te huren in ho tels. In de hotels werden acht demonstran ten gearresteerd en in naburige restau rants nog zes. Allen werden in staat van beschuldiging gesteld wegens huisvrede breuk.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11