Beethovens genie twee keer onthuld door Richter 1 laaser Els v. Rooden de verrassing van Maastrichtse Toneelacademie Luisterrijke apotheose van Nationaal Landjuweel in Haarlems stadhuis DE PROGRAMMA'S Financiële hulp voor Nederlands Danstheater Nederland viel niet in de prijzen te Cannes VRIJDAG 2 4 MEI 196 3 ]3 Haags toneelensemble ADO en DVS verwierf de zilveren erebokaal PTT-orkesten maten hun krachten nationaal landjuweel uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop dixan en uw wasmachine horen bij elkaar Met het N.Ph.O. onder Henri Arends Sas Bunge Zaterdagavond geen Manders-show „Trouble in Tahiti" bij VARA-t.v. nabeschouwingen „De geschiedenis van de soldaat" Hemelvaartsdag A Vier kandidaten slaagden voor eindexamen De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma SELECT SINGLE-G DE STIJLVOLLE GRAVENZAAL van het Haarlemse stadhuis was met al haar historische luister donderdagmid dag voor de tweede maal door het gemeentebestuur voor het organiserend comité van het Nationaal Landjuweel opengesteld; ditmaal om de jury gelegenheid te geven de uitslag bekend te maken van de finale in dit artistiek toer nooi, waarvoor tijdens de afgelopen weken vijftien toneel verenigingen in de Stadsschouwburg zijn opgetreden. Deze uitspraak geschiedde bij monde van Jan Willem Hofstra, die de verenigde toneelvereniging „ADO DVS" uit Den Haag aanwees als nieuwe eigenaresse van de zilveren bokaal, die door koningin Juliana als wisselprijs voor dit amateurtoneel- evenement werd uitgeloofd. Het besluit is door de jury ge nomen met algemene stemmen, omdat de leden hiermee hun oprechte bewondering tot uitdrukking wilden brengen voor de gedurfde keuze van het stuk, de opmerkelijke individuele prestaties en de origineel-stijlvolle aankleding, welke fac toren deze opvoering van „Clérambard" tot het hoogtepunt van de finale hebben gemaakt. In het NV-huis te Utrecht hebben op Hemelvaartsdag acht PTT-harmonieën en vijf idem fanfares elkaar de muzikale loef proberen af te steken. In beide secties stond een wisselbeker op het spel. Bij de fanfare kwam deze in het bezit van de PTT-fanfare Deventer, die in de ere- afdeling komt met 439,5 punten. De in de superieurafdeling uitkomende Koninklijke Utrechtse PTT-fanfare Onder Ons behaal de 408,5 punten en de tweede plaats. Bij het concours sectie Harmonie ging de wis selbeker naar de Koninklijke Haagse PTT- harmonie met 406,5 punten, uitkomend in de ere-afdeling. De PTT-harmonie Breda eerste afdeling behaalde 396,5 punten. Jï DEZE APOTHEOSE van het Natio naal Landjuweel, waarbij zo ongeveer „de bloem van het Nederlandse amateur toneel" aanwezig was, werd met eetl berijmde toespraak ingeleid door mr. P. Cleveringa, die als voorzitter van het organiserend comité dit einde van een modern rederijkersfeest eenplechtig ogenblik meende te mogen noemen. Hij verleende dan ook gaarne het woord aan „de burgemeester van deze stede; ge zond en wel gelukkig, heden". Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers verklaarde op zijn beurt, bijzonder trot., te zijn, dit gezelschap welkom te mogen heten in een stadhuis waar nog juist de vorige dag een gedurfd structuurplan werd aangenomen. Gedurfd, omdat het vernieuwt wat waardeloos is geworden en toch ge tuigt van grote eerbied voor de traditie. Vandaar' dat de burgemeester dit plan een stad als Haarlem waardig noemde. Wat nu het Nationaal Landjuweel be treft was de spreker ervan overtuigd dat de artistieke bedoelingen hiermee volko men zijn bereikt. De voorstellingen ken merkten zich over het algemeen door een uitzonderlijk hoog peil en de spelers heb ben hun publiek veel schoons te zien ge geven. Op hun beurt hebben de Haarlem mers het onmogelijk geachte waar ge maakt, door de schouwburg telkens zo uit stekend te bezetten. Eenmaal zelfs Ben- fica-Feijenoord ten spijt. Mede door de Onberispelijke organisatie is dit ongetwij feld voldoende reden, de stadstrots nieuw voedsel te verschaffen Daarom wilde de burgemeester met nadruk verzekeren dat, indien de jury straks geen Haarlemse vereniging als winnaar van het Landju weel mocht aanwijzen, het gemeentebe stuur zijn schouwburg toch weer gaarne voor een volgende ronde ter beschikking zal stellen. Als voorzitter van de jury, die verder bestond uit de actrices Enny Meunier en Heieen Pimentel en de toneeladviseur van de NATU, Arend Hauer, maakte de to neelcriticus Jan Willem Hofstra vervolgens de uitslag bekend. Doch niet zonder eers* nog even te hebben onthuld dat de jury- was getroffen door de grote toewijding, de ijver en het talent, waarmee de ver schillende voorstellingen waren voorbe reid. Weliswaar achtten de juryleden niet elk gespeeld stuk voor een dergelijke wedstrijd even geschikt, maar daar stond tegenover dat men een geheel nieuwe kijk had gekregen op hetgeen door amateur toneelspelers kan worden gepresteerd, riet was dus allerminst een fraze wanneer spre ker vastelde, dat de jury eigenlijk te wei nig prijzen te verdelen had. De prijswinnaars OM DE REEDS bovenvermelde reden werd daarop „ADO 8e DVS" uit Den Haag als winnaar van het Landjuweel uitgeroe pen, waarvoor de prijs bestond uit de zil veren bokaal en duizend gulden. Het „Rei zend Zeeuw Volkstoneel" uit Hulst zag zich beloond met vijfhonderd gulden en een complete belichtingsapparatuur voor Advertentie B. en W. van Den Haag hebben de ge meenteraad voorgesteld maatregelen te treffen om de schuldenlast van het Neder lands Danstheater te delgen. Nadat de Haagse raad in augustus 1961 de voorge stelde concentratie van balletgroepen had afgewezen, was er bij het Danstheater een schuld van 40.000,- ontstaan in twee niet door de overheid gesubsidieerde sei zoenen. Reeds eerder had Den Haag hier voor tien mille verstrekt, terwijl het rijk drie mille neertelde. Thans resteert nog een schuld van circa 27 mille, waarvan het Rijk bijna vijf mille voor zijn reke ning wil nemen. De rest moet de gemeen te Den Haag bijpassen. B. en W. en met hen de staatssecre taris van O., K. en W. menen dat de schuldenlast verdwijnen moet daar deze een druk legt op het gezelschap er. een belemmering vormt voor zijn artistieke ontplooiing. de „hartveroverende wijze" waarop dit gezelschap aan de moeilijk opdracht heeft voldaan, met veel toewijding en talent Michiel de Swaens „De gecroonde Leersse" voor het voetlicht te brengen. Ook de originele en zelfvervaardigde decors ver wierven vdn de jury de hoogste lof. De stichting toneelgroep „Maastricht '46" zag zich eveneens in het bezit ge steld van een prijs van vijfhonderd gul den voor de meest originele vormgeving van de opvoering van Paul Gallico's to neelspel „De liefde der zeven poppen", welk resultaat ten overvloede met zeer sobere middelen was bereikt. De prijs van het basis-decor was voor „De Paro chiespelers" uit Joure, welk gezelschap zijn opvoering van Arthur Millers „Van de brug af gezien" ook al van een ori ginele entourage had voorzien. Tenslotte ontving de gereformeerde amateurtoneel groep „Geron" uit Schiedam nog een prijs voor de verschillende individuele presta ties in de opvoering van A. Salacrou's toneelspel „Het verraad". Geen prijs, doch wel een eervolle ver melding werd toegekend aan de volgende spelers: Mieke Bakkes en Freek Kegel van „Geron" uit Schiedam, als Louise en Rivoire in „Het verraad"; Rie van den Boogaard van de KLM-toneelgroep „Schiphol" uit Amstelveen, als Elvira in „Spot niet met spoken"; Wim Gerritsen en Harry van Winkel van „ADO Se DVS" uit Den Haag, als Hector en de pastoor in „Clérambard"; Jan Wiekema van „Suthwolda" uit Zuidwolde, als Robert Mayo in „Achter de horizon"; Jo de Block en Camiel Roctus van het „Reizend Zeeuws Volkstoneel", als Teunis en Kozen in „De gecroonde leersse" en Trinette Kuypers van „Maastricht '46" als Mouche in „De liefde der zeven poppen". DE PRIJZEN wérden door burgemees ter Cremers met een gul en hartelijk ge baar aan de diverse trotse vertegenwoor digers van de winnende verenigingen uit gereikt, behalve de hoofdprijs, welke ce remonie door de burgemeester was voor behouden aan mr. J. Roggeveen, voorzit ter van de Haarlemsche Tooneel Club, wel ke vereniging vijf jaar de gelukkige be zitter van deze trofee is geweest. Mr. Roggeveen toonde zich echter een buitengewoon sportief verliezer door te kennen te geven, dat hij uiteraard met enige weemoed van deze bokaal afstand deed. Toch wenste hij de heer A P. Nan- ning, voorzitter van „ADO Se DVS" van harte geluk met deze ereprijs, omdat spre ker de opvoering van „Clérambard met de grootste bewondering heeft gadegesla gen. De voorstelling schonk hem de over tuiging, dat de bokaal thans in de juiste handen is gekomen en hij dankte „ADO Se DVS" voor de sublieme wijze, waarop de ze spelers hun prachtige liefhebberij heb ben gediend. Op zijn beurt bracht de heer Nanning zijn dank en erkentelijkheid onder woorden Met een brede glimlach van voldoe ning ontvangt de heer A. P. Nanning, voorzitter van het Haagsch gezelschap „ADO en DVS" dat winnaar werd van het Landjuweel, de zilveren erebokaal uit handen van H.T C.-voorzitter mr. J. Roggeveen, wiens vereniging de be ker in de afgelopen jaren beheerd heeft. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers (met ambtsketen) en mr. P. Cleveringa, voorzitter van het actie comité Nationaal Landjuweel, zien glimlachend toe. voor de hoge onderscheiding, welke zijn vereniging in Haarlem was tebeurt ge vallen. Hij hoopte in staat te zijn de deel nemers aan de volgende ronde over enige jaren in Den Haag dezelfde perfecte organisatie en gastvrijheid te kunnen ver lenen, als waarvan thans in Haarlem spra ke is geweest. Een kort slotwoord van mr. P. Cleveringa beëindigde deze stijl volle ceremonie, waarmee deze de dank van het organiserend comité kenbaar maak te aan onder meer wethouder D. Geluk, Jan Kraakman, de directeur van de Stadsschouwburg, de heer Herman Dei- num en zijn personeel en de secretaresse van de H.T.C., mejuffrouw Yvonne Ra- husen. DEZE BIJEENKOMST werd daarop voortgezet met een gezellig samenzijn, waar de nodige fleur aan werd vèi-leend door het optreden van Carol Linssen, de winnaar van het onlangs gehouden con cours voor jonge acteurs en de cabaretière Hetty Blok, die aan de vleugel door Cor Lemaire begeleid, een daverend succes oogstte door de manier, waarop zij het publiek een aantal Nederlandse „pretlied- jes" in de Engelse taal liet meezingen. VAN HET TWEEDE CONCERT in d.e Beethovenctjclus van het N.Ph.O. was de Duitse pianist Hans Richter-Haaser de hoofdpersoon. Afgezien van de nim mer falende attractie van Beethoven was het vooral zijn naam op de affiche die een ongekend groot aantal toehoorders naar de Concertzaal gehkt had. En hij teas goed voor twee pianoconcerten op één avond, het tweede en het vierde. Zelfs op het podium waren stoelen voor het publiek bijgeschoven. Ons provinciaal orkest vervulde ditmaal onder Henri Arends een omlijstende rol. Dat dirigent en musici niet zeer warm konden lopen voor de ouverture „König Stephan" kan men hen niet euvel duiden, want het is een nogal academisch gele genheidswerkje dat misschien ook wel door een Hummel of een Van Bree in hun betere ogenblikken geschreven had kunnen zijn. In de begeleiding der beide solo-con certen toonde het orkest goed vakwerk en liet het zich af en toe inspireren door de meesterpianist die hier de toon aangaf. Op diens optreden concentreerde zich de aandacht en ze werd ruimschoots beloond. Richter-Haaser is als vertolker van Beetho ven dè man op het ogenblik, hij biedt nieuwe toegangen tot een oeuvre dat men reeds uit den treure meende te kennen. Het Tweede Pianoconcert staat te boek als het minst geslaagde van de vijf en wordt dan ook het minst gespeeld. Het heeft nog een zekere bevangenheid in de groei en vormverandering der thematische motieven, een proces dat later door Beet hoven juist bij uitstek ontwikkeld zou wor den. De verslaggeving meldt dan ook meestal: invloed van Haydn (c.q. Mo zart), nog niet gerijpte persoonlijkheid en dergelijke. Richter-Haaser treft Beethoven in het hart. Een juveniele Beethoven nog, maar toch een die de weerstanden zoekt om ze strijdend in harmonie te kunnen op heffen, een gebeuren dat vervuld is van een onmiskenbaar ethisch pathos. Zo iets klinkt altijd een beetje dik op papier, maar het heerlijke is dat het bij een kun stenaar als Richter-Haaser spel blijft, zon der verhaaltje, en misschien is dat het moderne, en vooral moderniserende, ont sluitende, van zijn voordracht. Soms heeft men zelfs de indruk, in dit tweede con cert, dat hij de componist nog een handje helpt op plaatsen die hem wat gedachte loos uit de pen gevloeid zijn. In die cadens in I bijvoorbeeld, die bedenkelijk dicht in de buurt van Czerny verwijlt 'die een leerling van Beethoven was) met. een erg faciele „Gelaüfigkeit" in mootjes van twee en vier maten. Richter-Haaser pakt hem daar aan alsof hij wil zeggen: „Lud- wig, geen kinderachtigheden, gedraag je als een man", en het is over voor men het weet. En later, aan het eind van II met dat onderbroken recitatief van de rechterhand, en in finale met zijn vier kante scherts (tenslotte heette hij van Beethoven) daar is de componist dan weer ten voeten uit aanwezig. HET MEEST boeiende aspect van Rich- ter-Haaser's spel is dat hij de stijl van Beethoven volkomen in zijn fysieke aan pak van de piano heeft geïntegreerd. Daarom verstijft Beethoven niet voor de zoveelste maal tot een eerbiedwaardig cli ché, omdat hij een lichaam gekregen heeft. Namelijk het lichaam van Richter-Haaser die althans in zijn gezicht, dat overigens bonhommie afstraalt, tijdens het spelen van con-fuoco-passages, een Beethoven- trekje vertoont. En, over stijl gesproken, die al te driftige accenten en kale plek ken in de compositie die een gewapend oor soms meent te bespeuren? Ze zijn er eenvoudig niet meer, ze behoren tot de noodzakelijkheid van het werk als geheel. Wat het Vierde Pianoconcert betreft, ik moet er kort over zijn. De reactie van de zaal loog er niet om. Richter-Haaser had een herschepping geleverd, hetgeen betekent dat hij het monument dat Beetho ven heet opnieuw onthuld had. Doordat de geluidsopnamen van de show van Tom Manders, die zaterdag avond op tv zou komen, zijn mislukt, zal de uitzending van St. Germain des Prés moeten worden uitgesteld tot za terdagavond 22 juni. De VARA is er nu in geslaagd de inzending van Finland naar het onlangs gehouden tv-festival in Montreux („Ah, l'Argent") voor de za terdagavond te reserveren. Dit gefilmd verhaal vertelt van een munten- en bank biljetten verzamelaar, die tracht op alle mogelijke manieren zijn verzameling te vergroten. Onder regie van Theun Lammertse wordt reeds morgen Leonard Bernsteins musical „Trouble in Tahiti" opgenomen voor uit' zending in een der oktober-programma's van de VARA. Dit Amerikaanse zangspel kan gezien worden als een geslaagde voor studie van Bernstein op diens weg naar het wereldsucces „West Side Story". In de Nederlandse versie treden o.a. Cora Canne-Meyer en Peter v. d. Bilt op. De Frangaise Marina Vlady en de Brit Richard Harris zijn op het filmfestival te Cannes uitgeroepen tot de beste acteurs, Marina voor haar angstaanjagende maar dikwijls grappige rol van de jonge bruid die letterlijk haar man in de film „The Queen Bee" dood bemint en Harris voor zijn rol van de rugbyreus in „This Spor ting Life". De gouden palm voor de beste film ging naar „De Tijgerkat", van de Italiaanse re gisseur Luchino Visconti. De speciale prijs van de jury werd gedeeld tussen „Hara kiri", een Japanse film van wraak en eer, en „One Day, one Cat", een geestige Tsjechische tilm. De gouden palm voor de beste korte film werd gedeeld tussen „Wa ter Flower" uit Zwitserland en „Green Bean" uit Frankrijk. De prijs voor het beste scenario kreeg de Roemeense film „Codine", geregisseerd door de Fransman Henri Colpi. Noch de Sovjet-Unie noch de V.S. wisten noemens waardig prijzen in de wacht te slenen. Ook Nederland viel buiten de bekroningen. Wij weten niet van wie het initiatief is uitgegaan, het muziekspel „De geschie denis van de soldaat" van het tweeman schap Ramuz-Strawinsky op het scherm te brengen: van de K.R.O. of van regisseur Erik Vos, wiens opvallend streven, min der gemakkelijke stukken te brengen on langs werd beloond met het grote succes van het klassieke drama „De Perzen". Wie echter ook de initiator is, hij heeft ons hiermede meer een curiositeit (met uiter aard frappante details) dan een toneel- werk-van-alle-tijden gebracht. In hun be hoefte bij te dragen tot een zekere cul tuurvernieuwing, wilden de makers duide lijk terugkeren tot de primitieve vorm van het middeleeuwse spel, maar onzes inziens ging hun hang naar eenvoud ten onder in een allegaartje van concert, gebaren spel, voordrachtkunst, ballet en toneelspel dat verre van eenvoudig veel te veel aandacht voor de vorm van dit symboli sche spel opeist. Wij zouden ons dan ook kunnen voorstellen, dat het merendeel der kijkers door dit ingewikkelde en anachro nistische werk niet gegrepen werd; dit ook al doordat men nagelaten had, de uit zending in de leiden. Onder de algehele artistieke leiding van Vos gaf de Nieuwe Komedie in samenwerking met het Bra bantse Orkest een goede, maar wat trage opvoering van dit spel, die door een be ter gkve uis dlladretmrbvknzeeeteeiihie ter gebruik van het middel televisie zeker beter had kunnen zijn. B. J. Bertina velde in zijn goed gesteld voorwoord tot de door hem en Will Simon samengestelde filmimpressie „Mondo Can nes" een vernietigend oordeel over het jaarlijkse filmfestival in de Riviera-stad, dat volgens hem (en dat willen wij graag aannemen) een spel van economische be langen is, waarbij achter de schermen ge ducht touw getrokken wordt. Hij onder streepte zulks met het opsommen van de conventionele of bloederige of gruwelijke films die in de prijzen vielen en maakte met bitterheid gewag van het feit, dat de Nederlandse inzendingen (een speelfilm en een documentaire) zo laag gewaar deerd werden. Wij vroegen ons na deze inleiding af, waarom Nederland nog aan dit vercommercialiseerde filmconcours meedoet. De filmimpressie overigens, die ons een blik achter de schermen beloofde, viel nogal tegen, hoe pikant ook de vele „stariets" waren die wij erin mochten zien. Het was niet meer dan een collectie bewegende beelden, van inhoud gelijk aan de vele sfeerreportages die al met de pen en het fototoestel over de entourage van dit festival gemaakt werden. Het camera werk van William Vogler was overigens hier en daar verrassend goed. Op prettige wijze introduceerde Johan de Meester de door hem geregisseerde voorstelling van P. C. Hoofts kostelijk kluchtspel „Warenar", dat gespeeld door leden van de Nieuwe'Komedie voor de t.v. geleid werd door Jan Retèl. Vooral dank zij de weergaloos goede decors van Jan van der Does (die de mogelijkheden van de studio ten volle uitgebuit had) werd het een echt Hollandse en spectaculaire uitzending, met slechts een paar oneffen heden in de camera-regie. Zeer te betreu ren valt het echter dat de meeste acteurs en actrices, hoe geïnspireerd en vitaal zij ook speelden, de smeuiige taal van Hooft zo gebrekkig en soms geheel onver staanbaar doorgaven. Dat viel vooral op in de momenten, waarin zij geëmo tioneerd dienden te zijnhet leek wel alsof zij in hun ijver geen woord van hun rollen te vergeten de helft van hun tekst inslik ten. Zelfs al zou dit ten dele te wijten zijn geweest aan een minder goede micro foon-techniek (Wij pleitten reeds eerder voor de noodzaak van geluidsregie), dan had dit met acteurs van het eerste plan nooit kunnen gebeuren. Van vorenstaande critiek op de dictie sluiten wij heel gaarne de auteur Paul van Gorcum uit, die ver bluffend knap gestalte gaf aan de hoofd figuur Warenar. In de opmerkelijke serie „Meer dan Mu ziek" keerde de zingende pater Witmer op verzoek van de AVRO (en van vele kij kers-luisteraars) terug met een door Jef de Groot uitstekend in beeld gebracht pro gramma. Hoe groot ook de vraag naar feestelijke liederenzangers (of chanson niers) moge zijn, wij kunnen niet meeko men met dit mode-verschijnsel dat door platen-industrie uiteraard aangewak kerd wordt. Telkens wordt naar ons ge voel ook door Pater Witmer in en door deze liedjes een grens overschreden; de grens, gelegen tussen het domein van de Boodschap en de wereld van het amu sement. In hun behoefte, dichter bij het volk te komen gaan deze geestelijke chan sonniers, begeleid door amusementsmusici en -koortjes, naar onze smaak dus te ver. Het viel ons bovendien op, dat het werk van Pater Witmer in een enkel geval erg veel op de liedjes van een echte chan sonnier, Jules de Corte, leek. J. Damshuizer HILVERSUM I 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek en strip voor de jeugd. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Djinn, gevarieerd programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.35 Licht ensemble met zan solist. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Musicerende di lettanten. 13.45 Franse les. 14.05 Voor de jeugd 15.00 Licht orkest met zangsolisten. Eindstrijd om de Engelse voetbalbeker tussen Manchester United en Leicester City te Londen. 16.45 Grammofoonmuziek. 17.15 Licht instrumentaal trio en solist. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Modem strijk kwartet (gr.). 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Balletmuziek (gr.). 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Sportperiscoop. 19.30 De Oelewappers, ge varieerd programma. 20.00 Omroeporkest en solist populaire klassieken. 21.00 Tiere lantijnen, gevarieerd programma. 22.00 Licht ensemble. 22.20 22.25 Gram- mofoonmuz.: 22.30 Nieuws. 22.40 Wij lui den de zondag in. 23.00 Nouveauté's. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10 00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, "0.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.) (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje). 7.45 Elektroni sch orgelspel. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Wegwijs: tips voor 'trips en vakan ties. 9.00 Postduivenberichten. Aansluitend Gymnastiek voor het gezin. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. 9.45 Buitenlands week overzicht. VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Bijbelse miniaturen. VARA: 10.20 Klassieke grammofoonmuziek. 10.45 Dit is Uw leven. 11.55 Orgelspel. 12.10 Western Time. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinb. Aansluitend postduiven- berichten. 12.34 Tussen start en finish: ac tueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.35 VARA-Varia. 13.20 Tijd voor teenagers. 14.20 Multiplex, programma voor de twin tigers. 14.45 Radio Jazzclub. 15.15 Van de wieg tot het graf, vragenbeantwoording. 15.30 Matinee op de vrije zaterdag: A- Residentie-orkest en solist: Moderne mu ziek; B. Concertgebouworkest en solist. Moderne en klassieke muziek. In de pau ze: 16.20-16.40 Boekbespreking. 17.30 Week- journaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Promenade-orkest. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Schotland tussen schemeruur en middernacht, lezing. 19.45 Klassieke kamermuziek (gr.). 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Disco-Festival. 21.15 Socialistisch commen taar. 21.30 Muziekmemoires. 22.15 Sport nieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Zo maar eer. zaterdag in mei, cabaret. 23.10 Ram blers Hit Parade. 23.40 Grammofoonmu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Amu sementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amusementsmuziek. 12.50 Programma overzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.00 Nieuws. 14.03 Voor de filmliefhebbers. 14.45 Voor de platenlief- hebbers. 16,00 Nieuws. 16.03 Amusements muziek. 16.30 Operettemuziek. 17.00 Nws VOOR VRIJDAG NCRV: 19.30 Toekomstmuziek, maande lijks teenager-programma. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Alles draait om moeder,. T.V.-film. 20.45 Attentie. 21.30 Riedels en Fiedels: een Ne derlands programma met een vleugje Vlaams. 22.00 Artis, filmdocumentaire. 22 25 Dagsluiting. NTS: 22.35-22.40 Jour- VOOR ZATERDAG NTS: 14.30 Eurovisie: Community sin- ging in het Wembley stadion. 14.55-16.45 Eurovisie: Reportage uit het Wembley stadion te Londen van de finale om de Engelse voetbalbeker tussen Leicester Ci ty en Manchester United. VARA: 16.45 Op reis met dr. L. van Egeraat. 17.05-17.30 Voor de kinderen. 19.30 Vrije nieuwsga ring Hoe word ik acteur?, TV-film. 19.55 Reactie op reacties. NTS: 20.00 Jour naal. VARA: 20.20 „Ah, l'Argent", Finse film. 21.10 Achter het nieuws. 21.35 Inspec teur Leclerc Geheugenverlies, TV-film 22.00 Wereldwijs, quiz. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Morgen krijgen de vier eindexaminandi van de Toneelacademie in Maastricht hun diploma uitgereikt. Het zijn de Rotter - dammer Herman Lutgerink, Jaap van Donselaar uit Eindhoven, Els van Rooden uit Heemstede en Anne Wil Blanken uit Rot terdam die woensdag hun proeve van be kwaamheid aflegden in toneelfragmen ten met goed gevolg, en in aanwezigheid van vele directieleden van Nederlandse toneelgezelschappen aflegden. Els van Rooden, die men hier tezamen met Jaap van Donselaar ziet in een scène uit dit openbaar eindexamen, werd door de aan wezige critici de grote verrassing van deze jaargang genoemd. Dit op grond van haar veelzijdig kun nen. Zij speelde op het eindexamen de „lichte" Lucie uit „La putain respectueu- se" van Sartre en de Inez uit „Huis Clos" van Sartre, Rafael uit Vondel's „Lucifer". Verder had ze rollen in „The long good bye" een een-akter van Tennessee Wil liams en in Marivaux' „Spel van liefde en toeval". Zij kreeg spelles van onder andere Elise Hoomans, André van den Heuvel en Johan Schmitz en van de adjunct-directrice van de Maastrichtse Toneelacademie Antoxn- nette de Visser, vroeger actrice bij het Amsterdams Toneelgezelschap onder Al- bert van Dalsum. Els van Rooden wordt aan het eind van deze maand 22 jaar. Advertentie Dè motorolie van vanddag

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15