wonderkin AEG P m SN Graaf van Parijs genoemd als „kroonprins" van De Gaulle Dankzij zelfwerkzaamheid en peetoom Uncle Sam sprookje van iedere dag... AEG TURNA Paus opgeknapt na bloedtransfusies Militair vertoon in West-Irian VRIJDAG 24 MEI 1963 17 is] AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram SCHAAF-, SNIJ- EN BRANDWONDJES NESTOSYL Doe het zelf Mooiste anoimieirïit Umielke kans Belastingvrijdom Tegen'wicht Ongunstige berichten over zijn gezondheidstoestand TRIOMPHE DU COGNAC I'IIJIIIIIIUIM i^-BAHAMAEIL'J: MEXICO JAMAICA Honduras Nicaragua Kanaal: VENEZUELA ICOLOMBIA" KOTABAROE (Reuter) Indonesië brengt veel militair materieel naar West- Irian, zo meldt een correspondent van Reu ter. Op het eiland Biak heeft hij zes zwa re Russische bommenwerpers type Toe-16 gezien en vier Amerikaanse Mitchell-bom- menwerpers. Op de rede van Kotabaroe liggen schepen en onderzeeboten van de Indonesische marine. In de stad patrouil leren mariniers met machinepistolen. Brigade-generaal Ali Sadikin heeft mee gedeeld dat er fregatten en mogelijk ook torpedobootjagers en onderzeeboten in West-Irian zullen worden gestationeerd Het hoofdkwartier van de marine is in Kotabaroe gevestigd. De voornaamste ba sis komt op Biak. Op diverse plaatsen aan de noordkust worden militaire depots in gericht. Officieel wordt verklaard, dat Indonesië veel militairen in Irian nodig heeft om het land open te leggen. Alleen het leger is in staat door te dringen tot de nog niet verkende gebieden, zo wordt gezegd. Of ficieel is een militaire sterkte van 15.000 man genoemd, op. Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was. Vraag het voordelige :v.jÜ (Van onze correspondent) PARIJS De vraag wie generaal De Gaulle als Frans staatshoofd moet opvol gen is opnieuw in het centrum van de politieke belangstelling geplaatst door een artikel dat donderdag in het links-libera le weekblad „l'Express" verscheen. L'Ex- press meent te kunnen onthullen dat ge neraal De Gaulle zijn definitieve keuze op de graaf van Parijs, de vroegere kroonpretendent van het huis van Orléans, zou hebben laten vallen. Als bewijzen voor die bewering herinnert de hoofdredacteur van het weekblad aan de verschillende geheime opdrachten, die de graaf in bui tenlandse hoofdsteden de laatste jaren al voor De Gaulle heeft uitgevoerd en waar uit het vertrouwen blijkt dat de generaal in hem stelt. Volgens l'Express zou De Gaulle de vroegere kroonpretendent al jaren gele den als zijn „dauphin" hebben voorbe stemd. Om die reden zou De Gaulle in 1958 in de nieuwe grondwet dan ook het artikel hebben geschrapt, waardoor af stammelingen van de Franse koningshui zen verboden werd ooit president der re publiek te worden. De geestelijke verwantschap tussen bei de mannen, die elkaar pas na de oorlog leerden kennen, wordt door l'Express on derstreept door De Gaulle als een monar chistisch republikein en de graaf als een republikeinse monarchist te karakterise ren. In een hoofdartikel in het gaullistische boulevardblad „Paris-Presse" werden de ze „onthullingen" gisteravond zonder l'Express met name te noemen, niettemin met stelligheid tegen gesproken. „Paris- Presse" zegt, met zekerheid te mogen Advertentie varzorgt en bestrijdt U door behan deling met nestosyl. Deze ideale, pijnstillende, ontsmettende èn ge reeskrachtioe zalf helpt ook direkt bij: jeuk, insectenbeten, blaren en na zonverbranding. ZALF vele huismiddeltjes in 1 tube Op uitnodiging van de overheid heeft onze correspondent in de Ver enigde Staten, dr. P. G. J. Korteweg, dezer dagen een week op het eiland Puerto Rico vertoefd. Zijn ervaringen heeft hij in een tweetal artikelen neergelegd. Bijgaand zijn eerste be schouwing. Thuis bij U de beste wasmachine uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Europa. K760 O AMERIKAANSE MILITAIRE BASIS 'Atlantische j\4exico Oceaan Mayaguana>_ L CAÏCOS 3^22:TURKS EILn Cayman EIL" Dominikaanse Rep O/, -AntiguaO <X -GUADELOUPE^- Honduras -DOMINICA- MARTINIQUE^O- LaritiischezzzzZeez SANTA LUClAO-r: rm^BARBADOSr C U R A C AQ--TT GRENADA TOBAGO ON AIR Er^: TRINIDADr^rr rAdvertentie Puerto Rico is een (Van onze correspondent) WASHINGTON. Tussen Florida en Zuid-Amerika, oostelijk van Cuba en Haiti, ligt Puerto Rico, een eiland, dat eeuwenlang grote strategische betekenis heeft gehad. Het is ongeveer zo groot als Corsica of Cyprus. De communisten noemen Puerto Rico een Amerikaanse kolonie, officieel heet het een vrije, ge associeerde staat. Over die nogal verwar rende politieke status meer in een vol gend artikel. Het belangrijkste moet voorrang hebben: op dit eiland heeft zich een economisch wonder voltrokken en honderden leiders uit Afrika en La- tijns-Amerika hebben Puerto Rico de laatste jaren bezocht om te zien wat zij kunnen navolgen van de economische en sociale maatregelen, die de regering van San Juan heeft doorgevoerd. Laat ik maar met de deur in huis vallen: het Ujkt bijna een poppenhuis en het staat ver van de hoofdstad, namelijk bij Guyana aan de zuidkust van het eiland. De aarden weg erheen is stoffig, de palen met elek trische leidingen zijn foeilelijk en overal in die buurt ziet men krotjes, gebouwd van ruwe planken en platgeslagen benzine- vaten. Maar tussen die vuile en trieste woonschuurtjes ziet men hier en daar een fris huisje van gewapend beton, vrolijk beschilderd met gele of rose verf. Naar zo'n huisje zijn we op weg. „We", dat zijn een regeringsambtenaar uit San Juan, de burgemeester van Guyana en uw correspondent. Plechtig is dit bezoek aller minst. We zijn allen in ons overhemd, want Het is flink warm. Maar feestelijk is de tocht zeker: veertig van die nieuwe be tonnen huisjes worden deze dag in die buurt officieel in gebruik genomen. Een vrolijke, dikke, koffiekleurige vrouw met een hoofd vol glimmende krulspelden nodigt ons binnen in haar nieuwe huis. Meteen staan we in de zitkamer, voorna melijk gemeubileerd met een paar stoe len en een televisietoestel. Waar maar een kozijn of een richeltje is heeft de huisvrouw kleurige snuisterijtjes en bon- prullaria, een janboel van kleuren, maar een ding staat vast: die vrouw heeft een schoon, fris huisje en ze heeft een enorm plezier in het leven. Er zijn twee slaapkamertjes. Het echte lijk bed vult bijna een hele kamer en de gastvrouw moet bijna het hele bed vullen. Maar in de krotjes van de buren slaapt men vaak met het hele gezin op stro of op lappen en men kan zich voor stellen, dat de bewoners van zulk eer nieuw betonnen huisje trots zijn op hun woning en meubilair. Ze hebben elektri citeit en stromend water, maar het toi let is nog een afzonderlijk primitief huisje. De betonnen woning heeft geen ramen van glas. In dit klimaat zijn verstelbare, stalen jaloezieën praktischer. Een heel belangrijk ding vergat ik nog: zo'n huis je van gewapend beton is bestand tegen wervelstormen. In de laatste twaalf jaar zijn er al twintigduizend van zulke praktische wo ningen gebouwd. Of liever men heeft ze zelf gebouwd. Dat is namelijk het bijzon dere: de regering levert het bouwmateri aal plus een deskundige leider en ieder gezin dat zo'n huis wil hebben levert een arbeider, meestal de man, een grote zoon, soms zelfs een weduwe. Om die veertig huisjes bij Guyama te bouwen had men vijf ploegen van acht arbeiders gevormd. Iedere ploeg werkte ongeveer twee da gen per week onder deskundige leiding. Een gezin betaalt ongeveer 450 dollar voor zo'n huisje en men kan er tien jaar over doen om het af te betalen. De prijs is zo laag, dank zij het feit, dat de men sen zelf de arbeidskracht leveren. Het bezoek aan deze armetierige buurt was misschien het mooiste moment van mijn verblijf op Puerto rico. Het toonde deze mensen op hun best: praktisch en bereid aan te pakken. Hun huidskleur varieerde van blank tot diep-zwart, maar ze hadden een ding gemeen: ze waren gelukkig over hun vooruitgang. Dit was een feestdag voor hen en in ieder huisje dat we bezochten kregen we bier of rhum- punch, een gevaarlijke combinatie, maar men moet iets over hebben voor de voor uitgang. Voor een man hebben de meeste be woners van dit eiland bijzonder grote sympathie en verering: voor hun land genoot en gouverneur Luis Munoz Marin. Hij is de man van „operatie aanpakken" en dank zij hem en zijn bekwame, vaak jonge, medewerkers, heeft Puerto Rico zich de laatste twintig jaar ontwikkeld van een achterlijk koloniaal gebied tot een eiland, waar de welvaart met spron gen vooruitgaat en waar de regering tien maal zo veel als voorheen kan uitgeven voor sociaal-economische projecten. Wat ik vooral het wonderlijke vind in Puerto Rico's snelle vooruitgang is de aanpassing en de vitaliteit van een be volking, die eeuwenlang was uitgebuit, die ondervoed was en verziekt zodra dit volk de kans kreeg tot ontwikkeling en zodra de leider Munoz Marin de juiste weg wees, stak men de handen uit de mouwen en bereikte men een onver wacht groot succes. De materiële ontwik keling was zo snel. dat enige geestelijke ontwrichting haast niet kon uitblijven. Toch is Puerto Rico's snelle opkomst niet alleen een wonder. Buitengewone Voor de investeerders is het een ge ruststellend gevoel, dat Puerto Rico Ame rikaans grondgebied is. Geen risico's zo als in Cuba of Haïti. Verder is heel Ame rika een open markt voor Puerto Rico: Geen douanerechten. Weliswaar zijn de scheepstarieven vrij hoog, maar de lonen in Puerto Rico zijn altijd nog lager dan in de Verenigde Staten en nogmaals: die vrijstelling van bedrijfsbelasting is een buitenkans, die een zakenman zich niet graag laat ontgaan. Puerto Rico was voor 1940 in hoofd zaak een suikereiland. Thans produceert men er elektrische scheerapparaten. tex tiel, papier en karton. Men vult blikjes met vruchtensap en met tonijn, men fa briceert kunstbloemen en rhum. In de fabrieken hebben vele vrouwen werk ge vonden en dat heeft sociaal de vrouw in aanzien doen stijgen. In vele opzichten is Puerto Rico een verklaren dat de graaf van Parijs niet voorkomt op het lijstje van twee of drie namen, waaruit De Gaulle zijn eventuele opvolger zal kiezen. De graaf, die voor zichzelf en zijn acht kinderen van alle aanspraken op de Franse troon afstand heeft gedaan toen hem, na de oorlog, weer werd toegestaan zich in Frankrijk te vestigen, zou, volgens „Paris-Presse", zelf evenmin in aanmerking willen komen langs een omweg toch staatshoofd te wor den. Als „kroonprins" van De Gaulle zou hij zich constitutioneel aan een ver kiezing door het hele volk moeten onder werpen, een eventualiteit die de graaf, aldus „Paris-Presse", bezwaarlijk met zijn waardigheid van afstammeling van een Franse koning zal kunnen verenigen. Ondertussen kan men veilig aannemen dat de opvolgingskwestie van De Gaulle tot de dankbaarste onderwerpen van het politieke gesprek in Frankrijk en daarbui ten zal blijven behoren zolang de huidige president zijn testament niet eigenhandig heeft geopend. Aangezien De Gaulle het mysterie al lang en zelfs met zoveel woorden tot een der voornaamste strategische wapens van zijn politieke arsenaal heeft uitgeroepen, is het niet waarschijnlijk dat hij dit ge heim vrijwillig zal prijs geven zolang hij er belang bij denkt te kunnen hebben zijn tegenstanders ook op dit kardinale punt in onzerheid te laten. Bovendien mag men aannemen, dat de gedachte, dat hij eens als sterfelijk man, toch het veld zal moe ten ruimen, de generaal zo sterk tegen de borst stuit, dat hij er maar liever niet aan denkt en nog minder in het openbaar over wil spreken. Munoz Marin is nu 66 jaar. Sedert 1948 is hij gouverneur van het eiland. Hij en zijn medewerkers hebben de speciale be trekkingen tot de Verenigde Staten knap uitgebuit: zij hebben in de laatste twin tig jaar honderden fabrikanten en tiental len hoteleigenaars bewogen een bedrijf in Puerto Rico op te zetten. De regering bedacht namelijk een middel om inves tering zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Tien jaar lang zouden nieuwe fa brieken en hotels vrijdom van bedrijfs belasting genieten. Elders in de Verenig de Staten is men verplicht 52 percent van de winst voor bedrijfsbelasting te betalen. Maar de federale belastingen gelden niet in Puerto Rico en wat men op het eiland wil heffen, daarover kan men in de hoofd stad San Juan beslissen. Het lokaas bleek verleidelijk: negen honderd nieuwe fabrieken werden op het eiland gevestigd, tachtig percent daarvan, met Amerikaans kapitaal. Na enige aar zeling volgden de hotelbedrijven: in 1948- 1949 werd het eiland bezocht door 40.000 toeristen, die vier miljoen dollar uitga ven. Dit jaar rekent men op 500.000 toe risten, die 70 miljoen dollar moeten ver teren. WASAUTOMAAT f 995.- Voorwassen, wassen en 5x spoelen geheel automatisch in roest vrij edelstaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en ser vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan. jong land: van de 2,3 miljoen mensen zijn er ruim anderhalf miljoen jonger dan vijfendertig. De meesten zijn klein van stuk en vol levenslust. Hun ras moet sterk gemengd zijn. Rasdicriminatie moet hier onbegonnen werk zijn en dat is dus al weer een zorg minder. Men lacht graag en de noorderling merkt tot zijn verras sing dat men al lachende en soms zin gende toch flink aanpakt. Toch duurde het tot ongeveer 1940 voor de koloniale sfeer verdween. Het was Munoz Marin die het volk begrip bij bracht voor democratie en die niet alleen zijn kiezers, maar ook president Roose velt wist te winnen voor een economisch programma, dat het land in twintig jaar tot een fenomenale ontwikkeling zou bren gen. Rum aan de lopende band. Puerto Rico is een van de Grote Antillen waartoe ook Cuba, Haiti en Jamaica behoren. Het eiland behoort tot de eilanden Boven de Wind, in het Engels Leeward Islands en in het Frans lies sous-le-vent. De naam Antillen is af komstig van het mythische eiland An- tilia, dat tussen West-Europa en Oost- Indië heette te liggen. De Westindische eilanden werden voor het eerst Antillen genoemd door Petrus Martyr dAng- hiera in zijn boek Oceania (1493). Op Puerto Rico is een Amerikaanse basis gevestigd. Het is goed, dat de regering veel aan dacht besteedt aan onderwijs en cultuur. Dat geeft althans enig tegenwicht te gen een onmiskenbare neiging tot materia lisme. Wie tien of vijftien jaar geleden al blij was op een ezeltje te zitten, tuft nu op zijn minst rond in een kleine auto en de verkwistende neiging om ieder jaar een nieuwe Amerikaanse slee te kopen was zo sterk, dat de regering de num merborden voor nieuwe grote auto's flink duur heeft gemaakt. Het is onlochenbaar, dat Puerto Rico zijn „Wirtschaftswunder" in hoofdzaak dankt aan investeringen van buiten het eiland. Dat heeft zijn nadelen en kan tot zekere pressie leiden van Amerikaanse kant. Daar over in een volgend artikel meer Het zou echter onjuist zijn te zeggen, dat ko lonialisme vervangen is door dollar-impe- rialisme. De regering van Puerto Rico heeft rigoureus agrarische landverdeling doorgevoerd. Men heeft een minimum-loon vastgesteld en vooral: de industrialisatie is zo gevarieerd, dat men niet in de greep is gekomen van enkele grote industrie reuzen. Puerto Rico exporteert kunstbloemen. omstandigheden hebben dit bijzondere succes mogelijk gemaakt. De bezoekers uit onderontwikkelde landen kunnen hier allerlei leren, maar zelden of nooit zal een behoeftig gebied zulk een prachtige kans op ontwikkeling krijgen als Puerto Rico Dit eiland is namelijk sedert 1898 een deel van de Verenigde Staten. Ook Amerika heeft zijn periode van imperia lisme gekend en aanvankelijk kon men de Philippijnen en Puerto Rico, gebieden die Amerika in 1898 aan Spanje afhan dig maakte, het best omschrijven als ko loniën. Maar Amerika ,zelf een voor malige kolonie geneerde zich al spoe dig voor dat imperialisme. Sinds 1917 zijn de bewoners van Puerto Rico Amerikaan se staatsburgers. Zij kunnen echter niet deelnamen aan federale verkiezingen, maar zij behoeven ook geen federale belastin gen te betalen. Het moderne deel van San Juan ziet er uit de lucht uit als Noord-Amerika. (Van onze correspondent) ROME De berichten over de gezond heidstoestand van de paus zijn weinig gunstig. In het Vaticaan laat men, zo als gebruikelijk, niets los en dat geldt niet al leen voor de medici, maar ook voor alle monseigneurs en het lagere personeel. Er is bekend geworden dat de paus in de nacht van dinsdag op woensdag verschei dene, volgens de meeste geruchten vier, bloedtransfusies heeft gehad. om op dezelfde wijze het feest van Pink steren af te wachten. (AP) In Vaticaanse kringen maakt men zich niet alleen zorgen over de ge zondheid van de paus maar ook over het lot van het concilie. Prelaten hebben ver klaard dat het vrijwel zeker is dat de her vatting van het concilie op 8 september uitgesteld zal moeten worden, indien de toestand van de 81 jaar oude opperherder slechter zou worden. Advertentie De paus heeft sedert december een maagkwaal die gepaard gaat met bloed verlies. Juist in de laatste tijd is dat bloedverlies erg toegenomen, waardoor hij is gaan lijden aan sterke bloedarmoe de. De paus, die een gezet man was, is sterk vermagerd. Hij zag er bleek en ver moeid uit toen hij donderdag rond het middaguur aan het raam van zijn studeer vertrek op de bovenste verdieping van het paleis verscheen om de grote menigte pel grims op het Sint-Pietersplein te zegenen. Zijn stem klok echter krachtig en duide lijk, in tegenstelling tot woensdag toen hij ook voor het raam verscheen om zijn ze gen te geven. De paus zal zich, gedurende negen da gen, in retraite terugtrekken in de St. Janstoren binnen de muren van Vaticaan stad, waar hij het pinksterfeest zal af wachten. Hij heeft een apostolische brief gericht tot de verschillende bisschoppen FINE CHAMPAGNE V.S.O.P.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17