Bedriegelijke windstilte in de betrekkingen Oost en West HET WEER Dodelijke aanrijding bij Halfweg Kans op kabinet van vijf partijen is miniem Supral op en in HET WATER MINISTER RUSK OP N Eerste Hollandse nieuwe is in Scheveningen Nederland betaalde de V.N. 3,7 miljoen gulden voor Kongo Kroesjtsjev valt uit tegen China Informateur sprak langer dan een uur met prof Vondeling (P.v.d.A.) Home en Spaak pleiten voor meer soepelheid in de politiek legens Rusland *SANTEGA COSTUUMS m stó" MORRIS "êefore you êuif! Patisserie DEKKERS Zonnige perioden Het Westen voor de keus: oorlog of vrede Het woord is aan DE KABINETSFORMATIE m X Programma-binding verf en lak In de krant van heden: Topsy 6 FALCON CAMELJASSEN HAZENBERG's WEEKEND - TRAKTATIE tientallen speciale Pinksteraanbiedingen SPORTHUIS HAARLEM CHIPOLATAGEBAKJES ADVOCAATGEBAKJES HAZELNOOTBOLLEN PERZIKGEBAKJES BOERENJONGENS GEBAKJES 4Se JAARGANG NUMMER 167 VRIJDAG 24 MEI 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 82 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Home Spaak Rusk OTTAWA (Reuter en AFP) - De \merikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft donderdag, op de tweede dag van de vergadering van de raad van ministers van de NAVO- landen in Ottawa gewaarschuwd dat de huidige windstilte in de betrekkingen tussen Oost en West op elk moment zou kunnen eindigen. Hij zei dat Berlijn nog steeds een gevaarlijke kwestie is. Volgens hem zijn Vietnam en Cuba nog bronnen van gevaar en een crisis waar ook ter wèreld zou onmiddellijk fatale reacties ten gevolge kunnen hebben. Rusk zei, dat het Russische standpunt inzake Ber lijn bij de jongste Russisch-Amerikaanse „peilingsgesprekken" niet gewijzigd bleek te zijn. Volgens conferentiekringen gaf de Amerikaanse minister te kennen dat naar zijn oordeel interne problemen en tegenslagen in het Nabije Oosten de Sovjet-Unie genoodzaakt hadden tot een adempauze. De Atlantische verbonden heid is volgens Rusk na de Cubaanse crisis geconsolideerd. De Britse minister Lord Home riep ver volgens zijn ambtgenoten op bereidheid te tonen om iedere serieuze poging van de Sovjet-Unie om de spanningen tussen oost en west te verminderen, te beantwoorden. Volgens hem is het bijzonder belangrijk zorgvuldig te letten op elke waarachtige Russische poging voor de besprekingen over ideologische kwesties tussen China en de Sovjet-Unie op 5 juli in Moskou be ginnen. Lord Home noemde de Chinees- Russische kwestie van uitermate groot be lang voor het Westen omdat, zo zei hij, meer solidariteit tussen beide landen zou leiden tot ernstige achteruitgang in de be trekkingen met het Westen. Zowel de Britse minister als zijn West- duitse ambtgenoot dr. Schroder zeiden van mening te zijn dat de Sovjet-Unie ten koste van alles zal voortgaan met kerh- proeven om niet bij de Verenigde Staten achterop te raken. De Franse minister Couve de Murville verklaarde dat de westelijke landen niet nloeten denken dat zij de Russische ont wikkeling kunnen beïnvloeden. Zij moeten ervoor oppassen over premier Kroesjtsjev te gaan spreken als een vriend van het Westen wanneer men het over zijn moei lijkheden heeft, aldus de Franse minister volgens conferentiekringen. Paul Martin, minister van Buitenlandse Zajren van Canada, zei dat de NAVO bij alle bemoeiingen tot handhaving van de defensiekracht moest proberen met Mos kou to een oplossing van de bestaande problemen te komen. Er dient volgens hem meer overleg tussen de lidstaten te komen. Minister Luns waarschuwde tegen con cessies in Berlijn. Hij gaf als zijn mening Advertentie verhogen uw persoonlijkheid. Geen massaprodukt. In bereikbare prijsklassen. Bij ons een persoonlijk advies en vak kundige bediening. ALLEENVERKOOP HAARLEM - GR. HOUTSTRAAT 12 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. In de komende nacht hier en daar mist. Aanvankelijk weinig wind. Later zwakke tot matige oostelijke wind. Hogere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. te kennen, dat een grotere militaire inte gratie in de NAVO alleen dan zin heeft, als een grote mate van politieke overeen stemming kan worden bereikt. Hij stelde voor, dat de ministers vaker de verga deringen van de permanente NAVO-raad in Parijs bijwonen. De Belgische minister Spaak sprak zich uit vcor een soepeler houding van het Westen. Het Westen dient de verminder de internationale spanning uit te buiten, aldus Spaak. Een niet-aanvalsverdrag tus sen NAVO en pact van Warschau kan niet op zichzelf staan, maar zou deel kunnen uitmaken van een regeling op bredere ba sis, zoals bijvoorbeeld oplossing van de Berlijnse kwestie of van het ontwape- ningsvraagstuk. De ministerraad van de NAVO heeft met algemene stemmen de plannen voor een inter-geallieerde kernmacht, gevolgd door een multilaterale kernmacht, goedgekeurd. Naar uit kringen van de Amerikaanse de legatie wordt vernomen, werden geen be zwaren tegen de plannen voor een NAVO- kernmacht geuit. Het militaire rapport van de secretaris-generaal is hiermee stilzwij gend goedgekeurd. Volgens conferentie kringen maakte de Franse minister Couve de Murville, in een toespraak, die minder dan vijf minuten duurde, duidelijk, dat Frankrijk geen bezwaar heeft tegen de be oogde reorganisatie van de kernbewape ning van de NAVO. Ook minister Luns sprak zich uit ten gunste van de vorming van een intergeallieerde kernmacht. De veiligheidsdienst ontdekte woensdag morgen tijdens een inspectie in de zaal, waar de besprekingen achter gesloten deu ren waren begonnen, drie radiozenders in zakfotmaat met een bereik van twee kilo meter. Vandaag zal de conferentie eindigen met een samenvatting van secretaris-generaal mr. D. U. Stikker en een communiqué. Zonder dat ook maar iemand iets ver moedde zelfs de rederij wist van niets - is vannacht in alle stilte de Sch.162 Clara" als eerste teruggekeerd van de visgronden. Vannacht om twee uur lood ste schipper Adrie Mos de trawler, be laden met honderd kantjes Hollandse nieu we, 61 kisten verse haring, 31 kisten ma kreel en twintig kisten vis de Schevening- se haven binnen. Geen vlaggen, geen wui vende familieleden, geen enthousiast pu bliek dat deze eersteling begroette. De Russische premier Kroesjtsjev en zijn Cubaanse collega Fidel Castro slaan de handen ineen op een massale bijeenkomst in het Lenin-stadion te Moskou, waar de Cubaanse gast af scheid nam van het Russische volk. Kroesjtsjev oreerde langer dan een uur en Castro iets minder dan een uur. Men verwacht evenwel niet dat Castro meteen uit de Sovjet-Unie zal vertrekken. (Telefoto) De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft donderdag secre taris-generaal Oe Thant een cheque doen toekomen van 510.000 dollar als vrijwillige bijdrage voor het speciale fonds van de V.N. voor de ontwikkeling van Kongo. Nederland heeft daardoor aan dit fonds totaal een bijdrage geleverd van 1.010.000 dollar (ongeveer 3,7 miljoen gulden). Hierdoor heeft de Nederlandse regering haar volledig aandeel van 1,01 percent voor het fonds betaald, dat de V.N. op 100 mil joen dollar wilden brengen. Nederland heeft zijn bijdrage niet beperkt, hoewel alleen vrijwillige bijdragen worden ge vraagd, in grootte relatief overeenstem mend met die van andere landen. Indien volgens deze bepaling was gehandeld, zou de Nederlandse bijdrage slechts 1.01 per cent zijn geweest van 40 miljoen dollar, zijnde het bedrag, dat ongeveer 20 landen tot nu toe hebben toegezegd. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjt sjev heeft donderdag op een ontvangst in het Kremlin, ter gelegenheid van het bezoek van de Cubaanse premier Fidel Castro, de geruchten dat hij zou aftre den tegengesproken. Hij deed daarbij een nauwelijks verbloemde uitval naar de ideo logie van communistisch-China en bood voorts het Westen de keuze tussen oorlog en vrede. Westerse correspondenten hoorden hoe hij op sarcastisehe toon de Chinese volks republiek aanviel toen hij zei ..Als ik zou zeggen: Kameraden, we hebben besloten een oorlog te beginnen om het imperia lisme te vernietigen, zou dit onmogelijk zijn. Ons volk wenst nimmer oorlog. Wij communisten willen ons stelsei niet op de puinhopen van een oorlog grondvesten, doch op de steunpilaren van Lenin en Marx". Hij voegde hieraan toe: „Ik zeg tegen de imperialisten: als u ons aanvalt zullen wij u verpulveren". Volgens Kroesjtsjev kan het Westen kiezen tussen de Russi sche raketten en de megatonbommen of vreedzaam naast elkaar leven. De 69-jarige communistische leider sprak berichten van de „burgerlijke pers" over zijn aftreden tegen. „De positie van onze partij is goed, de mensen zijn goed, en net zoals de positie van de partij is die van mij ook goed", zo zei hij. Op de rijksweg Amsterdam-Haarlem is donderdagmiddag onder Halfweg een klei ne personenauto, bestuurd door de 41-jari ge Bernard Spieler, contrabassist bij het Concertgebouworkest, geramd door een uit Haarlem komende tegenligger, die vermoedelijk als gevolg van een techni sche storing links de weg opzwenkte. De heer Spieier werd op slag gedood. Zijn echtgenote, die naast hem zat, werd ern stig gewond. De bestuurder van de uit Haarlem komende wagen raakte minder zwaar gewond, maar twee in zijn auto zittende dames zijn er zeer ernstig aan toe. De slachtoffers en het stoffelijk over schot van Bernard Spieler zijn naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Alle gewonden werden bij de botsing uit de auto geslingerd en kwamen op het weg dek terecht. Er was op dat moment wei nig verkeer. De kleine personenauto sloeg over de kop en belandde op de voormalige trambaan. De heer Spieier werd op 22 januari 1922 te Newark in New Yersey (VS) gebo ren. Hij heeft gespeeld in de symfonieor kesten van New York en Pittsburg. Tij dens de tweede wereldoorlog diende hij van oktober 1942 tot oktober 1945 bij de Amerikaanse marine. Hij studeerde daar na aan het Parijse conservatorim, waar het Concertgebouworkest met hem in con tact kwam. Op 15 april 1952 werd de heer Spieier als bassist aan het Concertgebouw orkest verbonden. De heer Spieier, die met een Nederlandse vrouw getrouwd was (mevrouw A. E. Spieler-Elfferich) had geen kinderen. De personenauto, waarin de heer Ber nard Spieler met zijn gezelschap reed, werd bij de aanrijding nagenoeg totaal vernield. V i n e t Ik wil dat de mens meester over zichzelf zij, opdat hij beter dienaar van allen kan zijn. (Geschreven onder Vinets standbeeld) (Van onze parlementaire redacteur Het overleg, dat de kabinetsinformateur, prof. Romme, woensdag met de voorzit ters van de vijf grootste Tweede Kamer fracties heeft gevoerd, moet hem, aldus Haagse politieke kringen, tot de overtui ging hebben gebracht, dat een vijf-par tijenkabinet vrij algemeen wordt afgewe zen. Na de eerste gedachten wisseling ziet het ernaar uit, dat de huidige regerings partijen zoveel waarde hechten aan voort zetting van het beleid v^n het kabinet-De Quay, dat de Partij van de Arbeid zeer grote offers zal moeten brengen, wil zij de plaats van de V.V.D. in het kabinet ver werven. Naar verluidt ziet prof. Romme binnen het raam van zijn opdracht drie rege ringscombinaties als mogelijkheid: een vijf-partijenkabinet; een kabinet bestaan de uit K.V.P., A.R. en C.H.U. plus de V.V.D.en een kabinet, bestaande uit K.V.P., A.R., C.H.U. plus de P.v.d.A. De eerste mogelijkheid, in feite een na tionaal kabinet, wordt in het algemeen af gewezen, omdat de grootste fracties van mening zijn, dat het ontbreken van een oppositie, welke die dan ook zal zijn, niet ten goede komt aan de werking van het parlementaire stelsel. Alleen in noodsitua ties zou de wenselijkheid van zo'n kabinet zo groot kunnen zijn, dat dit nadeel daar voor moet wijken. Zo'n noodsituatie is thans niet aanwezig. Voor prof. Romme blijft dus als reële mogelijkheid open het opstellen van een globaal program, waarop vier fracties el kaar zouden kunnen vinden. De bouwste nen voor zo'n program zijn woensdag door de fractievoorzitters aangedragen. Zij heb ben in gesprekken, die varieerden van 45 minuten tot vijf kwartier (prof. Vonde ling van de P.v.d.A. bleef het langst) la ten weten, welke naar hun mening de hoofdlijnen van het toekomstige beleid die nen te zijn. Vooral dr. De Kort van de K.V.P. en mr. Toxopeus van de V.V.D., hebben, naar verluidt, de informateur erop gewe zen, dat in elk geval het financieel-eco- nomische beleid van het kabinet-De Quay moet worden voortgezet. Het is juist dit beleid waarop de P.v.d.A. de meeste cri- tiek heeft geoefend. Naast dit primaire punt is door de frac tievoorzitters nog een aantal andere hoofd punten naar voren gebracht, zij het, dat door allen aan gelijke punten met eenzelf de gewicht wordt toegekend. De K.V.P. noemde als verdere hoofd punten de oplossing van de woningnood, de oplossing van het landbouwvraagstuk en een geprononceerd sociaal beleid. De V.V.D. heeft de nadruk gelegd op de wo ningnood en de commerciële televisie. De K.V.P. wenst dat in de komende ja ren 45.000 woningwetwoningen per jaar ge, bouwd worden. Voor het overige wil zij zoveel mogelijk vrijheid in de bouwnijver heid. De V.V.D. wil dit laatste ook, maar acht een aantal van 45.000 woningwetwo ningen wellicht aan de hoge kant De K.V.P. heeft het televisie-vraagstuk niet als hoofdlijn van het beleid ingebracht. Het door de V.V.D. geprezen systeem uit de nota van staatssecretaris Scholten en minister Veldkamp wordt weliswaar door dr. De Kort afgewezen, maar een zekere vernieuwing van het omroepbestel zal door hem niet worden tegengewerkt. Een ander hoofdpunt van de K.V.P., het herzien van de kinderbijslagverzekering, vindt weinig sympathie bij de V.V.D., maar de liberale partij ziet, naar verluidt, dit punt bepaald niet als hoofdlijn van het beleid. En zo is er meer te noemen, waaruit blijkt dat door onderling geven en nemen overeenstemming over de grote lijnen van het beleid niet bij voorbaat uit gesloten behoeft te zijn. Een ander punt is in hoeverre de Ka merfracties zich zullen willen en moeten binden aan het programma, waarmee het nieuwe kabinet in zee zal gaan. De P.v.d.A. heeft zich nooit afkerig getoond van vrij gedetailleerde afspraken, zulks in tegenstelling tot de V.V.D. en de C.H.U. Dr. De Kort zou van mening zijn. dat slechts over de hoofdpunten van het beleid overeenstemming moet bestaan tussen het nieuwe kabinet en de geestverwante Ka merfracties. In A.R.-kringen kan men dik wijls een vrij sterke voorkeur voor afspra ken aantreffen, maar het is niet te ver wachten, dat deze voorkeur zo groot is, dat zij zal leiden tot een breuk met K.V.P. en C.H.U. De A.R. heeft van alle rege ringspartijen de meeste moeite met recla metelevisie, maar ook hiervoor geldt de vraag, of dit vraagstuk als breukpunt zal worden opgevat. De kabinets-informateur heeft vanmor gen een nader gesprek gehad met de minister van Economische Zaken, drs. De Pous. Vanmiddag ontving hij minister president prof De Quay en de minister van Financiën, prof. Zijlstra. Men kan hieruit afleiden dat prof. Romme vooral aandacht schenkt aan de financiële en economische vraagstukken. Het is juist op dit punt, dat de aanhangers van de huidige regerings partijen krachtig hebben gepleit voor voortzetting van het beleid van 't kabinet- De Quay. Advertentie Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 19 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 17 1 n de Vishal en op zee 6 Medische verzorging 7 Films 7 Uit stad en omgeving7, 9 Uitgaan in Haarlem9 Kunst 15 Horen en Zien15 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23, 25, 27 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uil achtentwintig pagina's Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Trek er op uit tijdens de weekends en neem wat van onze heerlijke verpakte artikelen mee, zoals spritsen, boter- rondjes, gevulde koeken enz. enz. Om zelf thuis te bakken: De echte VLEESoroquetten en bitterballen. Advertentie Heerlijke zon.... lekker warm. Drijven en dobberen, varen en zv/emmen. Lui liggen bruinwor- den of de wind door je haren gezondheid met teugen. Kom uw Pinksterplezier uitzoe ken bij Sporthuis Haarlem, waar u omringd bent met goede raad. Vlotten, kano's, boten, zwem vesten, onderwateruitrusting, bad- en strandkledinq en weer- en-windkleding alles en véél van alles om gelukkig te zijn met wat u koopt van Grote Houtstraat 123, Tel. 2 20 85 Marsmanplein 15, Tel. 6 45 62 Advertentie FBOBEERT U onze nieuwe soorten GEBAK eens. o.a.: Steeds iets nieuws bij Lange Nieuwstraat - Telef. 4302

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1