Herstel der van K.L.M. rentabiliteit is mogelijk IMmt lm Weer relletjes Delft EXCELSIOR MIGNON AGENDA 3 HENSEN QUIMBO EN HET VREEMDE EI POLLE, PELLI EN PINGO m m P Senaat heeft critiek op stopzetting van oes terp roef in Veerse Gat Van Brienenoordbrug heeft tweede klap Wereldgezondheidsraad en T.V.-invloed Misverstanden rond de „Gorch Fock" Ex-SS-er noemt zijn rechters nazi's Ruim 1000 ambtenaren uit N.-Guinea hebben hier nog geen werk „Doodskonpenbende" zit nu in de cel STOFJASSEN Fa. B. J. VAN HEMT u v. DUIVENB0DEN VRIJDAG 24 MEI 1963 2 Minister Korthals in de senaat: 'n Unieke collectie SPORTHEMDEN o.a, El-Mior, King, Melka, Trenco, Kerko en Fablo Ook in grote en extra grote maten v.a. 12.90 Haarlem. Barteljorisstraat 24. tel. 20420 Kerkelijk nieuws Examens Mignon zuigstoffer is reuze praktisch voor het interieur van uw auto! De bekleding. De vloer. Overal komt u makkelijk bij met de Mignon. Een diepzuiger met 101 mogelijkheden. Voor gemorste as, voor kruimels en omgevallen bloem- en suikerpotten. Voor trappen, boekenplanken, gordijnen en luxaflex. Voor iederéén in elke kamer van het huis. f 59.50 zuigstoffer Haarlem V eisend.1 muiden vanaf 14.50 twill no-iron vlotte modellen moderne tinten vanaf 17.95 natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM FALCON PARIS Gen. Cronjéstraat 59 Haarlem Tel. 52431 iiiniiniii iiiliiiinii U rust echt uit op een DRAKACEL matras Beverwijk Aa-Be 195x 145 PLAIDS Zaalberg 100% WOL 41.75 s BRR, WAT 2IN6T hu VANDAA6 HARD' iKHeWNSMÊT DE AFWAS, PO 1/1/5 NEE, MAAR t>AM HOORT MOEDER NIET; Al/S IK WAT BREEK', WAS4E70 6RAA6 AF PiNGO aluminium jaloezieën Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) De vermindering van het K.L.M.- personeel zal op sociaal verantwoor wijze en in overleg met de werknemers organisatie geschieden. Dat heeft mi nister Korthals woensdag in de Eerste Kamer meegedeeld, tijdens het debat over de begroting van Verkeer en Wa terstaat. De bewindsman gelooft dat het mogelijk is de rentabiliteit van de K.L.M. te herstellen, mits men doorgaat de verkoop te stimuleren en het bedrijf te rationaliseren. Drs. Korthals, die voor de laatste keer in de senaat zijn begroting verdedigde, hoopte dat zijn opvolger financiële armslag zou krijgen om nog meer aan de wegen aanleg te doen dan hij al gedaan heeft. Advertentie De bewindsman toonde zich een voorstan der van invoering van een minimum-snel heid op de wegen. Dit vraagstuk zal ech ter nationaal en internationaal nog moe ten worden bekeken. Over zijn beleid in de afgelopen vier jaren was drs. Korthals zelf wel dusdanig tevreden, dat hij vond dat het door zijn opvolger moet worden voortgezet. De Eerste Kamer was ook niet ontevreden en keurde zonder hoofdelijke stemming de be groting goed. Minder ingenomen toonde de senaat zich echter met de stopzetting van de oester- proef in het Veerse Gat. De heren Geu ze (C.H.U.), De Vos van Steenwijk (V.V.D.), Elfferich (A.R.P.) en Schorer (P.v.d.A.) spraken van een falend beleid, omdat de regering is teruggekomen op een reeds genomen beslissing. ,.Na het Zuiderzee- vissersdrama hebben we nu een oester- kwekersdrama gekregen", zei de heer Geuze. Minister Korthals verweerde zich met het argument, dat het technisch be slist niet mogelijk is de oesterkweek voort te zetten, na de afsluiting van het Veer se Gat. De door de heer Schorer geopper- I de mogelijkheid, dat er via de Schelde- Rijnverbinding voldoende spoelwater in het oestergebied zou komen, bestond voor minister Korthals niet. Zodra hem was ge bleken, dat er aan de oestercultuur een einde zou komen, heeft hij zich ertoe ge zet een schadevergoedingsregeling voor de gedupeerden te treffen. Minister Marijnen voegde daar nog aan toe, dat wordt over wogen voorschotten te verlenen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zuilichem-Nieuwaal J. van der Haar te St. Maartensdijk. Bedankt voor 't Harde B. Haverkamp te Groenekan. Geref. Kerken Beroepen te Eindhoven (Noorderwijk) C. H. Homans, industrie-predikant voor de IJmond. te Heemskerk. te Halle (Geld.) H. Reenders, kand. te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Leiden J. van der Haar te Emmen. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Theater met „Rosmersholm" van Henrik Ibsen: Regie: Fred. Sterneberg Zaterdag 20 u.: De Nederlandse Comedie met „Mary, Mary" van Jean Kerr. Regie: Kees Brusse. Minervatheater, vandaag 20.15 u.: ABC- cabaret met „Herexamen". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De onbe- vredigden", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De zeven hoofd zonden", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Summer Holi day", a.l. Minerva, zaterdag 19 en 21.15 u.: „Cape Fear", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De won deren zijn de wereld niet uit", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Met de vin ger aan de trekker", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u-: „Mijn beste vijand", a.l. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „De drie sergeanten", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 uur. Prentenkabinet: Expositie collectie B. de Roos en tekeningen en aqua rellen van Herman Kruyder. Tot en met 4 juni. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van houtsneden van Cor B irt. Tot en met 31 mei. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u.; klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Rameau. Kunstcentrum „P Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van C. Nierop. Tot en met 16 juni. H. F Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gra vures van Jan Luyken Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-23.30 u. Visbal (Grote Markt): Tentoonstelling van Keltische Kunst. Dagelijks georend van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13- 17 u. en vrijdagavond ook van 20-22 u Tot en met 2 juni. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling Van vormende hand tot lopende band". Tot en met 3 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van schilderijen en beeldhouwwerken van Bloemendaalse kunstenaars Dagelijks geopend van 10- 17 u. en zondag van 14-17 u. Tot en met 26 mei. Vleeshal (Grote Markt), tentoonstelling van Talens schilderijen. Dagelijks geopend van 10-17 u. en van 20.30-22.30 u. Zondag van 15-17 u. Tot en met 24 mei. „De Waag", (Damstraat/Spaame), Expo sitie „1 tot 100 gulden" van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks geopend van 10 tot 17 u. Tot en met 25 mei. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). Minervatheater, zaterdag 14.30 u.: Aer- denhouts Kindertoneel met „Assepoester". (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag) VRIJDAG 24 MEI City, 20 u.: „Der Vogelhandier". Rex, 20 u.: „De zwarte ridder van Corn wall". Pieter Vermeulcnmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur Expositiezaal. Heidestraat, 20 u.: Simon Carmiggelt opent tentoonstelling „Het café", werken van Hans van Norden. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaa' Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur: filiaal Wiistelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 uur. ZATERDAG 25 MEI City, 19 en 21.15 u.: „De Vogelhandler' Rex, 20 u.: „De zwarte ridder van Corn wall". Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 u.: Toneelvereniging „Advendo" speelt „Klanter kunnen niet wachten". Pieter Vermeulcnmuseum, Cultureel Centrum, zie onder vrijdag. Openbare leeszaal. Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen- Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 10 tot 12 uur, R.K. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Velsen- Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 10 tot 12 uur. Expositiezaal, Heidestraat, 14 tot 17 u.: Tentoonstelling „Het café"; werken van Hans van Norden. De bouw van de Van Brienenoordbrug in Rotterdam heeft een „klapstuk" be leefd. De vier sterkste bokken van Rotter dam hebben de tweede klap van de bas- culebrug op zijn twee meter hoge plaats gezet. Een bijzonder zwaar en tegelijk nauwkeurig karwei. De Van Brienenoordbrug wordt met zijn 1306 meter de langste overspanning van ons land. Zo gauw de ballast is aangebracht 875 ton per brugdeel kan de brug evenals de eerste omhoog. Het topje steekt dan twintig meter boven water uit. In Delft is het dan al mogelijk te zien of de brug open staat Eind september moet dan de vaste over spanning van 287 meter over de rivier ge reed zijn. Rond de jaarwisseling hoopt men ook de boog op de brug te hebben gezet. Het project zal eind 1964 gereed moeten zijn. De wereldgezondheidsraad heeft met algemene stemmen een resolutie aange nomen, waarin op de gezondheidsautori- teiten van de landen die lid zijn van de raad, een beroep wordt gedaan om de be studering van de invloed van de televisie op de geestelijke gezondheid aan te moe digen. De resolutie werd namens zijn delegatie door professor P. Muntendam, de direc teur-generaal van de Nederlandse gezond heidsdienst, ingediend. De resolutie han delt over de grote invloed van televisie programma's en het risico, dat program ma's, die zijn gebaseerd op misdaad en ge weldpleging een negatief effect hebben op de geestelijke gezondheid, in het bijzonder bij de jeugdige kijkers. De bijeenkomst van de wereldgezond- heidsraad' zal waarschijnlijk donderdag worden gesloten. Ongeveer vierhonderd artsen en deskundigen op het gebied van de volksgezondheid nemen aan het overleg deel. De zitting van de raad werd bijna drie weken geleden geopend. Honderden mensen zjjn gisteravond naar de haven van Den Helder gegaan naar aanleiding van berichten, dat een Duits schip „Gorch Fock" in moeilijkheden ver keerde. Velen meenden dat het het grote Duitse opleidingsschip van deze naam was, en later werd gemeld, da* het een veerboot betrof met veertig man aan boord. De „Hector" van de KNSM seinde dat de Duitse „Athen" mensen van de veerboot had opgepikt. Tenslotte bleek het echter te gaan om het kustvaartuig „Gorch Fock", groot 27~ ton. Advertentie SANFOR sterke keper en jeans kwaliteiten voor een goede keus In de Delftse binnenstad is het opnieuw ongeregeldheden gekomen. Al vroeg in de avond dromden grote groepen jongelui sa men in de omgeving van de Camaretten, nabij de Markt, waar ook zondagavond het centrum van de relletjes was. Zij haalden een paal met een verkeers- I bord uit de grond en smeten later fietsen en houten balken op de rijweg, waardoor het verkeer werd belemmerd. Aanvanke lijk trad de politie niet op, omdat zich tus sen de nozems tal van nieuwsgierige kin deren bevonden. Toen het echter te erg dreigde te worden werd met een lange lat (een soort leerzweep) een charge uit gevoerd. De belhamels werden in twee richtingen verspreid. Drie jongemannen werden naar het bureau van politie over gebracht. Het bleef nog geruime tijd ru moerig in de binnenstad en verscheidene malen moesten er nog klappen worden uit gedeeld als verzet werd gepleegd. De vierde Kamer van de rechtbank te I Amsterdam heeft de strafzaak behandeld tegen een ex-S.S.'er die zijn rechters her haaldelijk in brieven voor nazi's en neo- nazi's heeft uitgemaakt. Wegens beledi ging van de vice-president en twee rech ters van de zesde Kamer van de recht-1 bank te Amsterdam eiste de officier van Justitie mr. H. E. van Renesse een on voorwaardelijke gevangenisstraf van zes I weken en onmiddellijke gevangenneming tegen de verdachte, een 47-jarige verte-1 genwoordiger, zonder vaste woon- of ver blijfplaats. Ondanks de poging die de rechtbank I een maand geleden deed om via de pers de vermoedelijk in Duitsland verblijvende man te laten weten wanneer zijn zaak op nieuw zou voorkomen, moest vandaag ver stek worden verleend. Na een veroordeling in een civiele zaak, I ongeveer drie jaar geleden, begon hij be ledigende brieven te sturen aan zijn rech ters. De president van de Kamer, die nu de zaak behandelde, mr. J. Knottebelt, had een enorme stapel van deze geschrif ten voor zich liggen. De man, die vorig I jaar de politie beloofde met het sturen van brieven te zullen stoppen, verdween naar het buitenland inplaats van zich bij de psychiater te melden, waartoe hij zich bereid had verklaard. Toen kwam een nieuwe stroom beledigende kaarten en brieven in de brievenbussen van de rech- ters terecht. De president citeerde uit het strafblad I dat de verdachte een politieke straf van twaalf jaar is opgelegd wegens het helpen van de vijand en het helpen opsporen van verzetstrijders. Het opnemen in het Nederlandse ar beidsproces van uit Nïeuw-Guinea afkom- stige ambtenaren levert weinig moeilijk heden op, heeft staatssecretaris Bot in de Eerste Kamer verklaard. Men is al over de helft. Nog 1100 personen moeten inge- schakeld worden. Nijmegen. Doctoraalexamen Frans: C. E. M. van de Wiel (Boxtel). Leiden. Doctoraal Koreaanse taal- en letterkunde: J. C. Bleyerveld te Arnhem (cum laude). Amsterdam (Gem. Un.) Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen P. J. Gellings, op een proefschrift getiteld „Theoretical considerations on the kinetics of electrode reactions". Advertentie Jongmakend, sportief model. De losse-strik-eeintuur geeft non chalante flair en luchtig comfort in het dragen. Ingetogen kleuren. In praktisch Coderon 59.50 Tergal 79.50 Formeel zal 1 juni het Directoraat-gene- J7JD6GV Op faOttlSt Advertentie VRIJDAG 24 MEI Kcnnemer Theater. 19.30 u.: „Sodom en Gomorra". (Eén voorstelling.) Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Poker om liefde". W.B. Theater, 20 u.: „De X-80 antwoordt niet". ZATERDAG 25 MEI Kennemer Theater. 19.30 u.: „Sodom en Gomorra"; 23.30 u.: „Het begon in Napels" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Poker om liefde". W.B. Theater, 20 u.: „De X-20 antwoordt niet". Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 52-53. Toen de onthutste rovers schreeu wend in het bos verdwenen waren, keek Tippie Quimbo kwispelstaartend aan. Heb ik dat niet goed gedaan, baasje? leek hij te denken. Quimbo klopte Tippie dankbaar op de nek. Mooi zo, Tippie, dank je wel! lachte hij. Je bent een braaf draakje en je kwam juist op tijd. Die kerels zullen hier heus niet meer terugkomen! Nu dit angstige avontuur met de rovers goed was afgelopen, ging Quimbo met Tippie gerustgesteld naar huis... raai Nieuw-Guinea van het ministerie van Binnenlandse Zaken worden opgeheven. Het hoofdstuk van de begroting van Bin- I nenlandse Zaken, dat betrekking heeft op de overdracht van Nederlands Nieuw-Gui nea, werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De heer Algra (A.R.) vroeg de staats I secretaris aan de volksvertegenwoordiging een nota over te leggen betreffende het UNTEA-bewind op Nieuw-Guinea. Mr. Bot verwees naar het rapport, dat UNTEA zelf zal opstellen. Hij achtte zich niet gerech tigd een afzonderlijk rapport in het voor uitzicht te stellen, omdat een belangrijk gedeelte van de regeringsverantwoordelijk heid voor Nieuw-Guinea berust bij minis ter Luns. Wij danken u voor de genoten gast vrijheid. Tot spoedig weerziens". Dat was het „visitekaartje", dat de „doodskoppen- bende" op verscheidene plaatsen in Veghel en omgeving na inbraken placht achter te laten. De vier leden van dc bende zijn nu echter gearresteerd. De laatste tijd waren er in en om Veghel talrijke kleine diefstallen in scholen en andere gebouwen gepleegd. Bij de in braken werden dikwijls grote vernielingen aangericht. In Veghel waren tien inbraken aangegeven, un Uden drie en in Nistel- rode en Heersch een. De rijkspolitie vermoedde te doen te hebben met enkele jongelui, die geld no dig hadden om tijdens het weekeinde goe de sier te maken. De verdenking viel op vier jongelui uit Veghel, die in cafés veel verteerden en dure ritten in huurauto's maakten. Op een van de plaatsen van in braak werd een portemonnee met foto's gevonden, die een doorslaggevende wijzing in dezelfde richting gaf. De jongemannen, 16, 17, 19 en 27 jaar oud, allen in dienst van dezelfde werk gever, werden gearresteerd. Zij bekenden niet minder dan vijftien inbraken te heb ben gepleegd. Hun buit zal in totaal on geveer duizend gulden in contanten heb ben bedragen, maar zij namen ook rook artikelen en andere kleinere voorwerpen mee. Het K.N.M.I. deelt mee: In de algemene luchtdrukverdeling ko men thans enkele veranderingen. Boven Scandinavië heeft zich een vrij krachtig gebied van hoge luchtdruk ontwikkeld. Het storingsgebied, dat de laatste paar dagen veel regen heeft veroorzaakt, neemt snel in betekenis af. Boven Duitsland ontwikkelt zich een nieuw hogedrukgebied In verband hiermede wordt de wind oos telijk. Er zullen opklaringen voorkomen en de temperatuur gaat omhoog. De re genkansen zijn niet groot meer. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. s fï-C Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon z zw zzw zwaar bew half bew. zwaar bew. zwaar bew. zzw zwaar bew. z zwaar bew. zzw geheel bew. zzw zwaar bew. zw a S Si 10 11 10 15 13 14 14 15 half bew. ono 25 half bew. no 21 zwaar bew. nno 19 geheel bew. o 20 geheel bew. ono 13 zwaar bew. zw 12 geheel bew. z 11 zwaar bew. zzw 13 zwaar bew. zzw 13 half bew. windst. 10 licht bew. windst. 16 zwaar bew. windst. 12 onbewolkt n 20 zwaar bew. zo 26 geheel bew. wzw 21 geheel bew. w 19 geheel bew. o 14 zwaar bew. windst. 11 geheel bew. o 18 licht bew ozo 20 geheel bew. o 8 geheel bew. o 17 onbewolkt n 23 half bew. windst. 24 zwaar bew. windst. 15 onbewolkt windst. 20 licht bew. windst. onbewolkt windst. 18 7 7 9 6 2 2 1 0,6 1 0.5 0 0 0 3 8 10 0,1 2 0.3 1 0 0 0,6 0 0,1 3) 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 PI B COPENHHitN Advertentie De beste service bij Ged. Onde Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf Zaterdag 25 mei Zon op 4.34 uur, onder 20.40 uur. Maan op 6.39 uur, onder 23.25 uur. Maanstanden 30 mei 5.56 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 24 mei Hoog water 4.11 en 16.41 uur. Laag water 12.20 en uur. Zaterdag 25 mei Hoog water 4.57 en 17.27 uur. Laag water 0.42 en 13.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2