0' Twee stromingen op de Afrikaanse conferentie POLYESTER SPORTSHIRTS 12. ■siaa^MMHMSisisnnsM f [f Uoop i* WERELDNIEUWS J BANKSTELLEN Van dag tot dag Kruispunt Waarschuwende stemmen tegen een onberaden stap naar eenheid Particuliere bedrijven in West-Java onder beheer gesteld Westherlijner in valstrik gelopen 90 Soekarno in Japan ■i De Gaulle in juli naar W.-Duitsland raatótoel Y HERENMODE-TIP 0p de VRIJDAG 24 MEI 1963 3 Standrecht in geval van anti-Chinese relletjes Dr. Martelli had contact met Russische diplomaat Ideaal voor weekend en vakantie. In een wip ge wassen, strijken niet nodig. Dit open en ge sloten te dragen shirt vindt u bij P C in tal van modekleuren. aüiüü Drie negers in Zuid-Afrika ter dood veroordeeld I Y—iaczc|ue! ITALIAANSE COSTUUMS 195.00-238.00 FRANSE REGENJASSEN v.a. 115.00 ARROW SPORTSHIRTS met korte mouwen v.a. 19.75 Kort nieuws Ondergrondse kernproef in de Verenigde Staten DE PERMANENTE MEUBELSHOW VAN DUIVENBODEN 1 Floris Flaneur Op de NAVO-conferentie te Ottawa is vooral van Britse zijde zeer duidelijk de waarschuwing geuit, dat de wereld een tijd van critieke ontwikkelingen tegemoet gaat, niet zozeer door verscherping van oude conflicten tussen Oost en West maai door het optreden van een nieuwe gevaars factor in de vorm van een met kernbom - men uitgerust communistisch China. Gegeven deze factor, rijst voor iedere machtsgroepering de vraag, hoe zij tegen over dit China haar houding zal moeten bepalen. Niet alleen de NAVO, maar ook en vooral het oostelijke machtsblok staat voor een ernstig dilemma. Nu de ideologi sche band tussen Peking en Moskou als gebroken of in ieder geval zeer breekbaar kan worden beschouwd, is er voor de Sovjet-Unie weinig materiaal overgeble ven waarmee zij een betrouwbaar bond genootschap met China zou kunnen metse len. Buiten alle andere overwegingen van politieke of ideologische tegenstellingen om zou Moskou veiliger, vlugger en voor deliger front met het westen kunnen vor men tegen de nieuwe bedreiging, die in haar omvang en mogelijkheden ieder voor stellingsvermogen te boven gaat. Vandaar, dat van Britse zijde welwillend heid tegenover mogelijke toenaderingspo gingen van Kroesjtsjev is aanbevolen. De Amerikaanse politiek bevindt zich thans, evenzeer als de Russische, op een kruis punt van wegen, waar iedere keuze zeer ernstige consequenties met zich sleept Het zal Washington veel moeilijker vallen dan Londen, om de keuze in het voordeel van Moskou te doen uitvallen, ofschoon een toenadering tot Peking voor de Ameri kaanse politiek practisch uitgesloten is en ook geen enkel bereikbaar resultaat be looft. De Amerikanen beperken er zich tot dus ver toe, een sterke NAVO-eenheid aan te bevelen, maar het is ook hun wel volko men duidelijk, dat deze tegenover de mo gelijke frontvorming van Rusland en Chi na niet afdoende kan zijn. Er zijn tekenen die erop wijzenu dat Moskou voor zijn „coëxistentie" met het westen en zijn standvastigheid tegenover China bepaal de concessies verlangt, speciaal wat Cuba en Berlijn betreft. China is voor Kroesjtsjev een sterke troef, maar niet zo sterk als hij lijkt, omdat hij zich niet willoos laat uitspe len. De zwakke kant van Ruslands moei lijkheden met zijn nagenoeg verloren part ner zou een element van handig diploma tiek gemanoeuvreer voor de NAVO kunnen zijn, om althans de concessies aan de lage kant te houden. Een subtiel spel, waarvan de uitslag de toekomst van de gehele we reld zal bestempelen. Een Britse koelbloe digheid zal voor het westen in dit geval minder onveilig zijn dan een Amerikaanse onverzettelijkheid. Op zeer critieke mo menten heeft de wereld al eens vaker van de Britse politieke genialiteit kunnen profiteren. Advertentie De nieuwe Uatoenen regenmantels Hebben alles mee. Op-en-top mode! Charmante mo dellen die Het begrip regenmantel doen ver geten, maar U toch afdoende bescherming geven voor de regendagen. En natuurlijk in de bekende Lippits-kwallteit. laat U omej kollektie eens tonen voor een zonnige zomer, ook tijdens regen. KRUISWEG 72 HAARLEM ADDIS ABEBA (Reuter/AP) De top conferentie van Afrikaanse landen in Ad dis Abeba heeft keizer Haile Selassie van Ethiopië werd tot erevoorzitter gekozen. Hij deed een beroep op de Afrikaanse lei ders om voor het einde van de conferen tie een Afrikaans handvest goed te keu ren. Ook wekte de keizer zijn toehoorders op de mensen op het Afrikaanse continent, die nog steeds door buitenlanders worden geëxploiteerd en geregeerd, te bevrijden. President Kennedy, premier Kroesjtsjev en president Tito zonden boodschappen aan de conferentie waarin zij het streven naar eenheid in Afrika toejuichen. President Sékou Touré van Guinea heeft aangedrongen op de spoedige vorming van een pan-Afrikaanse organisatie voor de bevrijding van éénmaking van geheel Afrika. Hij zei, dat er op de conferentie een datum vastgesteld moet worden voor het einde van het kolonialisme in Afrika. Indien de koloniale mogendheden zich niet aan de datum zouden houden, zouden zij met geweld uit Afrika verdreven moeten worden, aldus de Guinese president. Sékou Touré wents onder meer oprichting van een soort gemeenschappelijke markt en een bundeling van de rijke bronnen van de Afrikaanse landen. De afgevaardig den applaudisseerden, toen hij voorstelde dat iedere Afrikaanse staat één percent van zijn begroting beschikbaar stelde voor een Afrikaans onderwijsfonds. Hij sprak zich uit tegen de leiding van Afrika door een soort superstaat, zoals president Kwame Nkroemah van Ghana heeft voor gesteld. President Habib Bourguiba van Tunesië waarschuwde dat eenheid een lange en moeilijke taak is. Hij bepleitte een gelei delijke aanpak. De president van Senegal, Leopold Sedar Senghor stelde een uit vier punten bestaande Afrikaanse organisatie voor met op dit ogenblik beperkte doel stellingen. Hij zei. dat de organisatie ge leid moet worden door een conferentie van Vrij. Een Britse Jehova-getuige die sedert 1958 in China heeft gevangen gezeten is vrijgelaten en zal uit China worden ge zet. De zendeling was in augustus 1960 tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van spionage en contra-revolutionaire activiteit. Omtrent het lot van een andere Jehova-getuige, de 46-jarige Ernst Stanley Jones, die tot zeven jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld is niets bekend. de staatshoofden, elk jaar of elke twee jaar moet bijeenkomen en bijgestaan moet worden door een conferentie van minis ters als zich economische, politieke of mi litaire vraagstukken voordoen. Er moet een permanent secretariaat-generaal inge steld worden en alle Afrikaanse landen moeten hun daden coördineren in de UNO. President Philibert Tsirinana van Mada gascar, verklaarde: „Het is een illusie te denken aan Afrikaanse eenheid in termen van een geunifieerde buitenlandse poli tiek. Vele van onze staten zijn nog niet rijp genoeg". Hij steunde de ideeën van Senghor en het is waarschijnlijk dat zij de steun zullen krijgen van de uit dertien landen bestaande Brazzaville-groep, die Senghor beschouwt als haar leider. De leider van Kenya, Oginga Odinga die mocht spreken als afgevaardigde van alle Afrikaanse nationalistische bewe gingen was de heftigste spreker van de dag. „De conferentie", zo zei hij, „moet een ultimatum stellen aan alle koloniale landen onmiddellijk te beginnen met de bevrijding van de volken die nog onder hun bestuur zijn of de gevolgen ervan dragen." Hij deed een beroep op de Afri kaanse staten in het Britse gemenebest zich er uit terug te trekken, tenzij Enge land gehoor geeft aan het ultimatum. Hij deed eveneens een beroep op de voormalige Franse staten de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te verbreken, tenzij president De Gaulle zijn laatste be zitting in Afrika, Frans Somaliland. vrij laat. De rede van Odinga kreeg luide bijval door de president van Ghana, Kwame, NKroemah, maar de reactie onder de an deren was aanmerkelijk minder warm in het bijzonder onder de leden van het Gemenebest en de Brazzaville-landen. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche politie heeft bevel gekregen degenen die deelnemen aan nieuwe anti-Chinese relletjes, onmiddellijk neer te schieten, zo meldt de legerkrant Pionier. Betrouwbare kringen in Djakarta zeggen dat dit bevel afkomstig is van het paleis van de pre sident, Teneinde nieuwe onlusten te voorkomen heeft het bestuur van West-Java het be heer op zich genomen van alle particulie re produktie- en distributiebedrijven. Tex tiel- en voedselfabrieken, pakhuizen, taxi's en benzinestations staan nu onder leiding van burgerfunctionarissen. Er zijn ook be richten ontvangen over anti-Chinese onlus ten op Midden- en Oost-Java en in Ma kassar op Zuid-Celebes. Het feit dat de Chinezen een voorname plaats innemen bij de Indonesische handel, is al lang een oorzaak van wrijving ge weest. Vorige week eiste een vergadering van politieke, jeugd- en studentenorganisa ties in Djakarta dat „een zeker deel van de gemeenschap met een bevoorrechte, sterke en betere economische positie zich zal aanpassen aan het nationale streven van het Indonesische volk". De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft in 1959, bij het uit vaardigen van een verbod op het voeren van kleinhandel door Chinezen en andene buitenlanders op het platteland, gezegd dat de Chinezen in Indonesië „monopolistische kapitalisten" zijn. BERLIJN (Reuter) Twee Oostduitse grenswachters hebben donderdag een 24- jarige Westberlijner ontvoerd. Zij hadden de man, die in gezelschap was van een vriend en een vrouw, toegeroepen dat zij naar het Westen wilden vluchten en ver zochten hem, het prikkeldraad door te knippen aan de Westberlijnse kant van de muur. De jongeman voldeed aan het ver zoek en begon de draad door de knippen. De Oostduitse grenswachter bedreigden hem plotseling met machinepistolen en sleepten hem op Oostduits gebied. De bei de andere Westberlijners konden zich in veiligheid stellen. Op een ander punt aan de Oostduitse grens met West-Berlijn heeft de politie in de nacht van woensdag op donderdag on geveer vijftig schoten gehoord, die vlak bij de muur werden afgevuurd. BRUSSEL (AFP) Een lid van de Rus sische ambassade in Brussel, Vlademir Agraferine, heeft „zakelijke" betrekkin gen onderhouden met dr. Martelli, de Ita liaanse kerngeleerde die in Engeland be schuldigd wordt van spionage, zo heeft de Britse veiligheidsdienst België laten we ten. De naam van de Russische diplo maat komt voor op tal van documenten die in het bezit waren van dr. Martelli toen deze op 26 april werd aangehouden. Volgens de Britse recherche heeft de Ita liaanse geleerde, die werkzaam was in het centrum voor kernonderzoek te Culham bij bezoeken aan België geheime gege vens over dit centrum in handen van Rus sische agenten gespeeld. Van de zijde van de Russische ambassade te Brussel is des gevraagd meegedeeld, dat deze berichten „uit de lucht gegrepen" zijn. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek zat gisteren in de voorzittersstoel van de Afrikaanse topconferentie die woensdag in Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië is begonnen. Hij zit naast de erevoorzit ter van de conferentie, keizer Haile Selassie van Ethiopië. (Telefoto) Advertentie ••••••••••••••••a*** ■iili TOKIO (AP) President Soekarno van Indonesië is voor een vakantie van tien dagen op advies van zijn lijfartsen in Japan aangekomen. Het is Soekarno's tweede onofficiële vakantiebezoek aan Japan in een half jaar tijds. Tijdens een tussenlanding in Manilla heeft de Indo nesische president gesproken met presi dent Macapagai van de Philippijnen. Na het onderhoud is bekendgemaakt dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de twee landen volgende maand in Ma nilla voorbereidende besprekingen zullen voeren voor een topconferentie tussen Soekarno en de Philippijnse president over de kwestie-Maleisië. Soekarno zal op uitnodiging van presi dent Tito in de eerste helft van juni een niet-officieel bezoek van drie dagen aan Joegoslavië brengen. PAARL (Kaapprovincie) (Reuter) Drie Zuidafrikaanse negers zijn woensdag in de Zuidafrikaanse plaats Paarl ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in de on lusten in deze stad vorig jaar november, waarbij een blank meisje en een blanke man met kapmessen werden gedood en zeven negers werden doodgeschoten door de politie. Vijf negers werden veroordeeld tot elk achttien jaar gevangenisstraf, acht tot twaalf jaar, vijf anderen werden vrij gesproken. De drie ter dood veroordeelden, Vezile Felix Jaxa, Lennox Madikane en Mxolosi Damane hadden in Paarl een afdeling van de verboden Poqo-beweging opgericht. sm- V JïwAWA '...v. v -.v. Advertentie VOOR 2 7 HERENKLEDING BARTEUORISSTRA/W 5, HAARLEM Rijksarchivaris. Tot rijksarchivaris in Utrecht is benoemd dr. M P. Buijtenen, thans rijksarchivaris in Friesland. Hij volgt dr. A. J. van de Ven op, die de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. WASHINGTON (Reuter) —De Verenig de Staten hebben woensdag een onder grondse kernproef genomen op het proef- terrein in Nevada. Er werd een explosie van middelbare kracht, tussen de twin tigduizend en een miljoen ton T.N.T., te weeggebracht. Tien dagen geleden nog had de Commissie voor kernenergie mee gedeeld dat zij de plannen om deze maand twee kleine kemproeven in Nevada te nemen had afgelast. Het was de zesde Amerikaanse ondergrondse kernproef van dit jaar en de 64ste sinds september 1961, voor zover althans bekend is. PARIJS (Reuter) President De Gaulle zal in juli een bezoek aan West-Duitsland brengen. De precieze datum voor de reis is nog niet% vastgesteld. Het zal de eerste ontmoeting'tussen De Gaulle en bondskan selier Adenauer zijn na de bekrachtiging van het verdrag voor Frans-Westduitse sa menwerking, dat zij op 22 januari bij een bezoek van de bondskanselier aan Parijs hebben getekend. Advertentie SPAARNE 11 (tegenover Damstraat) - Telef. 13608 INTRODUCEERT ALS ENIGE IN NEDERLAND bekleed met SCOTCHGARD-MEUBELSTOFFEN. VUILAFSTOTEND DEMONSTRATIE: dagelijks van 9—6 uur, behalve maandag v.m. COMPLETE INTERIEURVERZORGING Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Tel. 16657 - 17165 - Kruisstraat 22 - Tel. 17209 Niet jarig. President Kennedy heeft don derdagavond zes dagen te vroeg in het Waldorf-Astoria hotel te New York zijn 46ste verjaardag gevierd in gezelschap van prominenten, die bereid en in staat waren duizend dollar per cou vert te betalen. Het geld is na af trek van de kosten bestemd voor de Democratische partijkas. Tot de aanwe zigen behoorden de actrice Audrey Hep burn en de jazztrompetist Louis Arm strong. fa Filantropen Een vakkundig onderzoek heeft zwart op wit uitgewezen, dat in ruim negentig per cent van de Nederlandse café-restaurant bedrijven de winstgevendheid onvoldoende is om de ondernemer een redelijk inko men te verschaffen. Dit geldt dan voor namelijk voor de kleinste en kleinere be drijven, doch zelfs de grootste bedrijven met omzetten van meer dan een miljoen gulden per jaar hielden na aftrek van alle kosten slechts een winst van zeventiende percent over. Dat is, wat je noemt, de dood in de horeca-pot en ook wel een verrassende ont hulling voor de belangstellende buiten staander, die er zich over verbazen mag. dat toch nog zoveel van zijn professioneel- gastvrije medeburgers het bijltje er niet bij neerleggen. Als je deze resultaten van een ernstig onderzoek overdenkt, begrijp je niet dat er toch nog zoveel koffiehuizen en restaurants voor de geachte cliëntèle blijven openstaan. Ik ben, met die zeven tiende percent voor ogen, geneigd het horeca-bedrijf als een filantropische instel ling te gaan zien en de heren gezamenlijk en in vereniging, de hartelijke dank der bevolking te betuigen voor hun opofferen de welwillendheid, ons ons kopje koffie, ons glas bier en de uitsmijter-ros voor te zetten, zonder daarbij klaarblijkelijk met hun eigen belang rekening te houden. Een mooie uiting van mensenmin! Als ik het goed begrijp (en al zeg ik het zelf: als ik iets begrijp, dan begrijp ik 't meestal ook goed) dan loont de exploi tatie van een café-restaurant nauwelijks de moeite. Na rijp beraad heb ik daar dan ook van afgezien, al heb ik jaren met dc gedachte rondgelopen mijn stukjeswinkel tje te sluiten en een gezellige kroeg te gaan houden, 't Leek mij altijd een ideale bezigheid, rustig achter een mooie tapkast te staan, allemaal aardige mensen goed gevulde glazen toe te schuiven en met hen allerlei huiselijke prietpraat te wisselen Ik had een middenstandszaak in gedach ten. Dat wil zeggen: de hogere midden stand: advocaten, artsen, ambassadeurs die niet in 't adelsboekje staan, leuke ambtenaren, bankdirecteuren die er ook wel eens een avondje uit willen en dan met dames om rozen te vlechten .door het dagelijks leven: leraressen m.o., directri ces van huishoudscholen, winkelcheffinnen stripteasters, kortom het mannelijke en vrouwelijke merg van de natie. Ik heb de indruk dat juist aan een café annex bar, annex speeltuin, annex sauna, voor deze brede middengroep behoefte bestaat en dat ik met de exploitatie van zulk een gelegenheid een goede sociale daad zou verrichten. Dit soort mensen heeft eigen lijk niets; er is, voor zover ik weet, niet één lokaliteit in den lande, waar ambas sadeurs en strippers elkaar in volle vrij heid kunnen ontmoeten en waar lerares sen fraaie en nuttige handwerken argeloos kunnen aanpappen met landmeters of es sayeurs van zilveren en gouden werken. De idee blijft nog steeds voor mij haar aantrekkingskracht behouden, maar van zeventiende percent winst kan de malle molen nu eenmaal niet draaien. Op dit onwrikbare, glasharde feit, is mijn warm- gekoesterde plannetje te pletter geslagen. Ik betreur dat en daarom geef ik hierbij mijn plannetje prijs aan de aandacht van filantropen die met zeventiende percent winst genoegen nemen wanneer het erom gaat iets goeds voor de medemens te verrichten. Advertentie Beledigend. De oplage van deze week van het weekblad „Domingo" is in beslag genomen, omdat er een humoristische tekening uit een Venezolaans blad was overgenomen, die als beledigend voor generaal Franco wordt beschouwd. De hoofdredacteur van het weekblad, Juan Rodriguez, is ontslagen. Brand. Bij een brand in de olie-installa tie van de Shell in Pladjoe op Suma tra zijn drie personen omgekomen en een ernstig gewond. De brand woedt reeds sinds maandag. Aanvankelijk ston den zes reservoirs in lichterlaaie. Vol gens een woordvoerder van de maat- sqhappij is in vier reservoirs het vuur geblust. Korter dienen. De Noorse regering heeft voorgesteld de militaire diensttijd te bekorten tot een jaar voor het leger en vijftien maanden voor luchtmacht en marine. Dit betekent voor alle onderde len een verkorting van de diensttijd met drie maanden. Dolfijn. De Russen hebben in hun cam pagne tegen de Westerse jazz een nieu we bondgenoot gevonden. Volgens het regeringsblad Izvestia zwommen onge veer twintig dolfijnen rond een Russisch schip. Het schip voer in de Zwarte Zee en speelde walsmuziek door haar ge luidsinstallatie. Twintig minuten lang zwommen de dolfijnen om het schip. Op het moment echter, dat de geluidsband westerse jazz ging produceren, waren de dolfijnen in een minimum van tijd ver dwenen. Uitstekend. Ex-premier George Bidault ontkent dat hij de Westduitse regering heeft verzocht hem toe te staan naar Duitsland terug te keren. Bidault die in Sao Paulo in het huis van een Franse fabrikant woont, kreeg op 9 april po litiek asiel in Brazili. Hij zei dat zijn gezondheid uitstekend is. Beschaamd. Het Russische weekblad voor internationale vraagstukken „Nieuwe Tijd" heeft voor het eerst in zijn twin tigjarig bestaan een artikel ingetrokken, omdat de inhoud onjuist bleek te zijn. In het artikel, dat ging over Grieken land werd onder meer gezegd dat op het vliegveld van Athene zware Ameri kaanse bommenwerpers waren gesta-» tioneerd en dat zich in de nabijheid raketlanceerplaatsen bevonden. Er kwa men vele ingezonden stukken binnen, waarin gewezen werd op talrijke on juistheden. De redactie zegt in een ver klaring dat de betrokken journalist het vertrouwen van He redactie had be schaamd. Protest. Nieuw-Zeeland heeft bij Frankrijk geprotesteerd tegen het voornemen van dat land kernproeven in de Stille Oceaan te gaan nemen. Frankrijk richt een ba sis voor kernproeven in in de Toeamo- toe-archipel, ongeveer 4.000 km van Nieuw-Zeeland verwijderd. Japanse raket. In Zuid-Japan is een twee- traps raket afgevuurd die een hoogte van 345 kilometer bereikte. De 1.461 kilo wegende raket moest gegevens verzame len betreffende de ionosfeer.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3