Viscount verloor halve deur boven Noordzee Overhemden Krevmbore: Mond- en klauwzeer uit Duitsland afkomstig Gedetineerde Fransman spant geding aan om een koffertje blijf jong..- boot i/ ii i n o r i i/ n a nnir üllvhih Angstig avontuur voor stewardess bloemen Vrijgezellen bijeen in Scheveningen 1M NDS Drs. van Pol pleit voor betere woningen 2 stuks Dr. Van den Burg beschuldigt: Verzending van zeepost EHBO-onderscheiding voor Wegenwacht Oudheidkundige vondsten in Laren Dubbele stuks aanbieding Een goede fiets koopt u alleen bi] de vakman! Dat spreekt vanzelf! VRIJDAG 24 MEI 1963 5 Nooddaling Borstbeeld voor Couperus in Den Haag Kort nieuws J Wh a BOOT meubelen' Gaat u met vakantie? Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor mets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar (Van onze redacteur in Amsterdam) „Het gebeurde boven de Noordzee. Plotseling zakte de meter van de cabine- druk. In de cockpit werd het koud en de ramen besloegen. Achter- mij riep één van de meisjes: captain, wij hebben een deur verloren.../'. Zo begon gezag voerder James Gallagher van de Ierse luchtvaartmaatschappij Air Lingus zijn verhaal over het incident op de vlucht tussen Manchester en Schiphol, dat het einde had kunnen betekenen van het leven van zesentwintig passagiers en zes bemanningsleden. Het vliegtuig, een viermotorige Viscount vloog de lijndienst Dublin-Amsterdam, met een tussenlanding in Manchester. Het weer was niet ongunstig en niets wees erop dat het op deze Hemelvaartsdag geen gunstige vlucht zou worden. Maar plotseling gebeurde het. De 24-jari- ge Betty Slattery, een leerling-stewardess die deze week voor het eerst van haar leven vloog, had juist enige kledingstuk ken van passagiers in de garderobe naast de achterdeur gehangen toen er een harde knal klonk. Een enorme luchtverplaatsing zoog twee jassen één ervan was van Betty zelf en een deel van de schei dingswand tussen garderobe en eerste klascabine door een gat in de romp naar buiten. Het meisje zelf wist door zich vast te grijpen en zich vervolgens op de grond te laten vallen te voorkomen dat ook zij werd meegesleurd. Op onverklaarbare wijze was de helft Stewardess Btty Slattery werd bijna naar buiten gezogen van de achterdeur uit het vliegtuig ge slagen. De ontstane opening was ongeveer tachtig bij tachtig centimeter. Terwijl ste wardess Berthe O'Dohrety naar voren ren de om de gezagvoerder op de hoogte te stellen wisten twee andere stewardessen het begin van paniek onder de passa giers te smoren. Men kreeg de raad de riemen vast te maken en verdere instruc ties af te wachten. Het was kwart voor vijf. Captain Galla gher constateerde dat hij op 5250 meter vloog, een hoogte waarop men niet zonder Advertentie In het Kurhaus in Scheveningen is don derdag de tiende Wereldvrijgezellendag gehouden, die o.m. werd bijgewoond door de commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, de burgemeester van Den Haag, mr. Kolfschoten en het Tweede Kamerlid mejuffrouw mr. J. J. Th. Ten Broecke Hoekstra. De burgemeester van Den Haag betuig de in een korte toespraak zijn sympathie met de, zoals hij zei „vergeten groep der ongehuwden". Mr. Klaasesz vergeleek Nederland, wat de positie van de vrijgezel betreft, met een onderontwikkeld gebied Hij advi seerde de ongehuwden voortdurend bij de daarvoor in aanmerking komende instan ties te pleiten voor verbetering van hun ongunstige positie, met name wat belas tingen betreft. Het officiële gedeelte werd besloten met de toekenning van het ere lidmaatschap aan mejuffrouw Mies van Öss, oprichtster van de Nederlandse Vrij- gezellenbond. Zo zag de deur van de Viscount er uit, toen het vliegtuig was geland. drukcabine kan blijven vliegen. Hij nam de besturing over van co-pilot William Mackenzie, meldde de Britse controlepost dat hij een nooddaling begon en zakte tot 1500 meter. Op deze hoogte was het ge vaar geweken, ook al bleef het in de cabine kil en daardoor wat ongerieflijk. De stewardessen haastten zich .om de passagiers met een pittig drankje verder op hun gemak te stellen en de reis naar Schiphol werd voortgezet, omdat de terug keer naar Manchester meer tijd zou kos ten. Captain Gallagher vertelde: „Het is mij een raadsel hoe die deur kon bezwij ken. De constructie is zodanig dat de deur bij sluiting altijd met zes dikke stalen grendels tegelijk vastpakt. Ik vlieg nu al tien jaar op een Viscount en ik heb nopit zoiets meegemaakt. Ik hoop het ook nooit meer mee te maken in de paar jaar die mij nog van mijn pensioen scheiden." Iedereen was gisteravond de schrik al weer te boven. Ook Betty Slattery, die be slist van plan is haar stewardess-opleiding voort te zetten. De beeldhouwer L. H. Sondaar zal in opdracht van de minister van O., K. en W een borstbeeld van Louis Couperus in brons maken dat na de onthulling aan de gemeente Den Haag in eigendom zal wor den overgedragen. Het beeld wordt twee maal levensgroot en komt op een voetstuk van ongeveer 1.75 m te staan. Het monu ment zal worden geplaatst in het bij de Javastraat gelegen gedeelte van het plant soen in de Surinamestraat. in het stadge- deelte dus waar Louis Couperus gewoond en -gewerkt 'heeft. „Het is eigenlijk schandalig dat men in Amsterdam, waar tienduizenden krot woningen zijn, een groot operagebouw van dertig miljoen gulden wil bouwen", heeft het Amsterdamse gemeenteraadslid drs. A. Th. van Pol betoogd tijdens het jaar congres van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond in het con certgebouw te Amsterdam. Drs. van Pol is economisch adviseur van de N.K.A.P.B. „De woningbouw moet de allerhoogste prioriteit hebben", zo zei hij. „Scholen, kerken en kantoren zullen zich dan voorlopig maar moeten behelpen met noodgebouwen. Dat is best mogelijk". Drs. van Pol hield niet alleen een plei dooi voor meer woningen, maar ook en vooral voor een verbetering van de kwa liteit van de woningen. „Vele woningen die de laatste jaren zijn gebouwd, zijn nu al oud", zo merkte hij op. „Ze hebben geen badcel, de kamers zijn veel te klein, en er is geen centrale verwarming". De nieuwe woningen zijn veel duurder dan de oude woningen, maar wezenlijk is er tussen de beide types nauwelijks verschil. De thans gebouwde woningen hebben een economische levensduur van vijftien a twintig jaar, maar technisch moeten ze vijfenzeventig a honderd jaar. meekunnen. De heer Van Pol meende een oplossing gevonden te hebben voor het verbeteren van de kwaliteit van de woningen: Thans wordt 750 miljoen gulden van de belasting gelden beschikbaar gesteld als subsidie voor de woningbouw. De belastingbetalers krijgen dit geld natuurlijk nooit meer te rug. Als zij, zo betoogde de heer Van Pol. nu eens hun belasting gedeeltelijk zouden kunnen betalen in de vorm van het kopen van renteloze, uitlootbare wo- ningbouwcertificaten, dan zouden bijvoor beeld de gemeenten en de woningbouw verenigingen hun kosten over een veel langere tijd kunnen uitspreiden. Ongeval. Een losschietende hijs heeft in de Waalhaven in Rotterdam het leven gekost aan de 56-iarige G Overgaauw uit Rotterdam. Hij werd door enkele kisten aan het hoofd getroffen en was op slag dood. Afscheid. Dr. A. Wassenbergh, direc teur van het Fries Museum in Leeuwarden, zal wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op 21 juni afscheid nemen. Onder het directoraat van dr. Was senbergh kwam ondermeer de herinrich ting tot stand van de archeologische afde ling va> het Fries Museum. Advertentie *i j 1 j ju Jy u M n jf Bel-O-Fast en/of tricot nylon, per stuk 11.90 per 2 stuks 3Z&5" A 7K GROlt 1 - 7 - HAARLEM De krachtige bestrijding van het mond en klauwzeer in ons land door middel van de vrijwel algemene enting van het rund vee kan onze varkensstapel niet voor epi demieën behoeden omdat de rundveesta pel in de aangrenzende landen niet jaar lijks tegen deze ziekte wordt ingeënt. Deze conclusie kan men trekken uit hetgeen dr. W. B. van den Burg, directeur van de provinciale gezondheidsdienst voor die ren in Gelderland heeft medegedeeld in de te Arnhem gehouden vergadering van de Gelderschc maatschappij voor land bouw. Dr. van de Burg zette uiteen, dat men had gehoopt dat de enting van het rund vee ook bescherming van de varkens tegen mond- en klauwzeer zou inhouden, omdat de epidemieën altijd bij de runde ren zijn begonnen. Deze waren dan de smetstofbron voor de varkens. Dr. van den Burg noemde het benau wend, dat de ziekte in Duitsland sinds 1951 regelmatig is blijven voorkomen, zo wel bij runderen als bij varkens. Hij be- Advertentie SEDERT1849 GIERSTRAAT S2-S4-56 TELEFOON. 12047 HAARLEM Catalogus op aanvraag verkrijgbaar Over de verkiezingen voor de Tweede Kamer is natuurlijk al veel geschreven, en zal ook nog veel worden geschreven. Dat de overwinning van de heer Koekoek, die allerwegen gemeenzaam „boer Koe koek" wordt genoemd, opzien heeft ge baard, is vanzelfsprekend. De HAAGSE POST vertelt nog eens over de reacties van deze nieuwe parlementa riër op de zege: „Hendrik Koekoek was met zijn tweede man Harmsen, vergezeld van hun vrou wen, naar het Amsterdamse Suisse geko men, op verzoek van pers en t.v. Ter wijl hij met een half oog naar het scherm keek (zijn enige informatiebron over de triomfale parlementaire entree ran de Vrije Boeren) nam hij wraak op de pers, die hem zo Idng zo weinig serieus had ge nomen. De vriendelijke Trouw-verslaggever werd afgepoeierd met: „Ga jij maar naar Biesheuvel", en andere stellers van voor de hand liggende vragen kregen evenmin een poot aan de grond: „Wat wij in de Kamer doen gaan? Lees i'at maar in de Kamerverslagen. Kabinetsformatie? Nog niet over nagedacht. Het belangrijkste van de uitslag? Dat de A.R. achteruitgaat, dat zijn de 2 Biesheuvels en Biewenga. Ze zul len de consequenties wel trekken, mis schien heffen ze het Landbouwschap wel op. Ik geen eigen bedrijf meer? Meneer gelooft u die leugens van Biesheuvel? Kom morgen mijn koeien maar eens mel ken". En mevrouw: „Neen, hij voelt zich het best thuis bij zijn varkens". De FRIESE KOERIER reageerde op Koekoek's zege met: „Dit is kennelijk geen boerenpolitiek meer, maar een vorm van Poujadisme, zoals men dat in Frankrijk heeft gezien, en waarop het Gaullisme het noodzaketijk antwoord werd". En Flex denkt er in TROUW net zo over. „Het koekoekt thans aan in ons land. Verbazing heerst alom. Wie had het voor mogelijk gehouden dat nok wij een soort Poujade in de Kamer zouden krijgen? Ik vermoed dat er meer aandacht aan Koe koek zal worden besteed in de Nederland se pers dan tot dusver het geval was. Tol dusver schitterde hij voornamelijk in De Telegraaf, in het bijzonder in de kolom van Jacques Gans, over wie Iemand woensdagavond opmerkte, dat hij kenne lijk een zetel of drie te vergeven heeft. Eens kreeg de V.V.D. ze, thans zijn ze geschonken aan de Boerenpartij. Ik ben benieuwd wie binnenkort de gunst van Gans deelachtig wordt. Het mag niet wor den verwacht, dat hij zich zal binden aan de Boerenpartij. Wanneer Koekoek even vlijtig in de Tweede Kamer is, als in de Provinciale Staten van Gelderland, is de aardigheid er vermoedelijk snel af." Deze scribent citeert ook in de BARNEVELDSE ro in voor- en tegenstanders elkaar met bijbelteksten om de oren slaan. Een tegenstander zei: „Boer Koekoek is geen boerenleider, maar een (ver)leider. Boeren, denkt eens aan wat de Psalmist er van zegt in Psalm 32 vers 5: Wil toch niet dug gelijk een paard weerstreven, gelijk een muil door domheid voortgedreven, en wal er volgt. Het Landbouwschap is wettig tot stand ge komen en kan alleen wettig weer verdwij nen Iemand zoals boer Koekoek is een avonturier, die, als hij een goed be taald baantje heeft, het verder wel ge looft. Dit bewijst hij door zijn optreden in Provinciale Staten. Daar zwijgt hij in alle talen". Maar een Koekoek-voorstander had snel een antwoord klaar: „En laten wij ons niet toetsen aan de rechter, want de rechterlijke uitspraken zijn zeer verdeeld. Ja, en in hoeverre is er nog recht? Dan moeten wij wel uit roepen met de Psalmist van Psalm 82. „Maar ach, hier is het recht vergeten" enz..Prins Willem vocht ook tegen de overheid. Durft u deze voorvechter te ver- '81) uektipi.. oordelen? Ik niet. Zo kunnen wij verder lezen van verzet tegen de overheid in Da niël, in de Handelingen der Apostelen in wat schrijft de Apostel Petrus: „Gij zult God meer gehoorzaam zijn dan de men sen". TROUW citeert ook nog uit een verslag van een Boerenpartij-vergadering in de BARNEVELDSE COURANT: „Een van de aanwezigen stelde een vraag waarom de C.B.T.B. niet christelijk zou zijn, wat door spreker (Koekoek) be weerd werd. Het antwoord hierop was dat deze organisatie akkoord gaat met 't af slachten van drachtig vee, wat volgens spreker tegen de Christelijke beginselen indruist. De aanhef Christelijk is alleen om leden te trekken." HET PAROOL vindt, dat het stemmen op Koekoek een kwestie van het zich ont laden van geprangde gemoederen is ge weest. „Het lijdt geen twijfel of de Boerenpar tij van Koekoek is een voorbijgaand ver schijnsel; haar succes moet worden terug gevoerd tot een emotioneel en verbitterd verzet tegen een maatschappelijke ontwik keling, die in het overvolle Nederland niei is tegen te houden. Men mag de vele stemmen van dit partijtje in het Noorden niet als een uiting van neo-fascisme aan merken. Er is daar sprake geweest van een zich ontladen van geprangde gemoe- ''■->rcn Het zijn vooral de kleine veehou- ozrs ge veest, die in hun nood zich tot Koekoek hebben gewend. Een groot deel van hen stemde voorheen P.v.d.A.. Maar het Koekoek-succes bleef niet lol het platteland beperkt: ook in de steden bleek van verbittering over de methoden waarmee overheid en Landbouwschap, hoezeer ook op houdbare juridische gron den, in Hollandsche Veld optraden tegen nogal weerloze mensen. Er zijn ook stede lingen die daarvan niets moeten hebben. Daarnaast steekt in de stemmenwinst van deze partij toch ook wel een vorm van ontevredenheid, die uit democratisch oog punt moet worden betreurd en verwor pen". Het blad heeft ook een idee, om de splin terpartijen wat te beteugelen: „Voor Nederland, zou een regel welke de partijen het behalen van b.v. minimaal 3 'U van de stemmen voorschrijft uiterma te heilzaam zijn." In West-Duitsland geldt zelfs een limiet van vijf percent. Maar is dit wel een juist middel? Het ALGEMEEN HAN DELSBLAD meent van niet. „Nu willen wij vooropstellen, dat ook wij niet zijn ingenomen met de resulta ten die het conglomeraat van splinterpar tijen in deze verkiezingen heeft behaald. Maar men mag zich wel even afvragen, wat de oorzaak van het succes van splin terpolitici is geweest, alvorens deze heren plus aanhang tot een soort kwaadaardige inbrekers in de democratie te verdoemen. Het Parool zegt het zelf al. „Boer" Koe koek en de zijnen hebben hun zetels te danken „aan een zich ontladen van ge prangde gemoederen." Het blad meent, dat men alleen met suc ces te werk kan gaan, als men onderzoekt wat precies die grieven zijn van de vijf percent der Nederlandse kiezers, die op splintergroepen heeft gestemd. „Doet men dit niet. handhaaft men een houding van starre en wereldvreemde bet weterij, dan krijgt men de rekening ge presenteerd in de vorm van nieuwe splin tergroepen, haarden van broeiend verzet die kwaadaardiger worden naarmate er minder aandacht aan wordt besteed. Om bij de terminologie van Het Parool te blij ven: het gaat er dus in de eerste plaats om, toe te staan dat de gemoederen van welke groep dan ook zich in de verkie zingen kunnen ontladen. Want verder prangen is een middel, dat erger is dan de kwaal." treurde het, dat alle runderen in dat land niet jaarlijks worden ingeënt en merkte op, dat men daar bovendien reeds in 1961 het afslachtsysteem heeft opgegeven. In dit verband herinnerde dr. van den Burg eraan, dat de epidemie, die in 1961 werd veroorzaakt doordat in de nazomer van 1961 vanuit Duitsland het C-type van het mond- en klauwzeervirus door besmet te biggen in Overijssel werd binnenge bracht. Deze epidemie kon met veel moeite en offers pas na ongeveer een jaar worden bedwongen, maar dit was slechts van kor te duur en de situatie is thans nog be paald zorgelijk in Gelderland en Noord- Brabant. Dit jaar moesten reeds van onge veer vijftienhonderd bedrijven de varkens worden afgeslacht, waarvan meer dan helft in Gelderland. Overigens is de laatste we ken het aantal besmette bedrijven in Gelderland niet meer gestegen en de pro vinciale gezondheidsdienst meent een ten dens waar te nemen, die op den daling zou kunnen wijzen. Dr. van den Burg verklaarde verder, dat het gelukkig voor de varkensfokkers is, dat het herhaaldelijk enten van var kens perspectieven biedt. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Rotterdam" (26 mei) en ss „Kamperdijk" (29 mei). Argentinië: ms „Cap San Antonio" (30 mei). Australië: ms „Nürnberg" (26 mei). Brazilië: ms „Cap Blanco" (30 mei). Brits-Oost-Afrika: ss „Africa" (29 mei). Canada: ss „Arkadia" (26 mei) en ms „Prins Ferd. Hendrik" (30 mei). Chili: ts „Havelstein" (26 mei). Indonesië: ts „Leverküsen" (29 mei). Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" (28 mei). Suriname: ms „Kreon" (29 mei). Z.-Afrika (Rep.) en Z.W-Afrika: ms „Pretoria Castle (26 mei) en ss „Rempang" (29 mei). inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Het ledental van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken, de oudste en grootste ver eniging op dit gebied, is het afgelopen jaar blijven groe'ien. De vereniging telt thans 33.116 leden, verdeeld over 559 af delingen, verspreid over het gehele land. Men beschikt thans over 4.524 hulppos ten, waardoor het mogelijk was aan meer dan 60.000 personen belangeloos eerste hulp te verlenen. Voor deze hulpverlening werd door de vereniging meer dan 100.000 uitgegeven. Deze en vele andere gegevens zijn be kendgemaakt tijdens de zeventigste alge mene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken, dit jaar te Assen gehouden. Voorts bleek, dat meer dan een derde deel van alle E.H.B.O.'ers in Nederland is op geleid door de vereniging. Ook op Curagao en Aruba zijn afdelingen gevestigd, vertegenwoordigers van de af deling Curagao waren op deze vergadering aanwezig. Het hoogtepunt van de bijeenkomst was de uitreiking van de Dr. C. B. Tilanus Jr.- medailles. De hoogste onderscheiding, de grote me daille in goud, werd toegekend aan de Wegenwacht en in ontvangst genomen door de heren ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, voorzitter; A. Blankert, hoofddirecteur en H. Rienstra, directeur. De medaille in zilver werd toegekend aan de heer G. Poolen te Ermelo en de heer A. R. W. Septer te Tiel, die zich beiden meer dan 25 jaar verdienstelijk hebben gemaakt voor het plaatselijke en provin ciale verenigingswerk. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant oer week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATE Het koffertje met persoonlijke papieren van een gedetineerde 58-jarige Franse za kenman, die door de Amsterdamse recht bank was veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens oplichting van de Amsterdamsche Bank tot een bedrag van 680.000.- is de inzet geweest van een kort geding tegen de Staat der Neder landen, dat voor de president van de Haag se rechtbank heeft gediend. Toen de Fransman door Spanje aan ons land werd uitgeleverd bleef dit koffertje met papieren paspoort, verzetspapie- ren en andere door de Fransman voor zijn strafzaak belangrijk geachte papieren in Spanje achter. In kort geding eiste de Fransman te ruggave van deze papieren op korte ter mijn op straffe van een dwangsom van 10.000.- voor elke dag dat de staat in gebreke blijft. Pleitend voor eiser zei mr. W. G. Blok uit Rotterdam, dat krachtens het uitleve ringsverdrag de papieren meegestuurd hadden moeten worden. Bovendien heeft het provinciaal hof te Alicante dit in het uitleveringsvonnis bepaald. Volgens eiser bevinden zich in het kof fertje papieren, die op de fraude betrek king hebben. „De rechten van mijn cliënt zijn verwaarloosd" aldus pleiter, „zo is geen goede verdediging te voeren". De strafzaak tegen de Fransman zal spoedig in appèl dienen. Mr. E. Droogleever Fortuyn, pleitend voor de staat, zei dat het koffertje zich thans bij een bank in Alicante bevindt. Eerst moet een inventarisatie van de in houd plaatsvinden, het zal dus nog wel enige tijd duren voor de papieren in ons land zijn. Voorts zei de staatspleiter dat het Spaanse vonnis bepaalt dat de papieren aan de staat moeten worden over gedragen, niet aan eiser. Alleen daarom al kan de vordering niet worden toegewe zen. Bovendien is reeds eerder door de hoofdinspecteur van politie, dié het onder zoek in deze zaak had, geconstateerd, dat er geen papieren bij waren, die betrek king op de fraude hebben. Er is geen spoedeisend belang bij deze zaak, aldus mr. Droogleever Fortuyn. Vonnis op 29 mei. In Laren (N.H.) wordt momenteel een oudheidkundig bodemonderzoek verricht naar nederzettingsresten van dragers van de zo genoemde trechterbekercultuur, da terende uit de late steentijd het neoli- thicum tussen 2700 en 1800 vóór Chris tus. De trechterbekerlieden zijn met na me in ons land bekend door hun grote ste nen grafkelders: de hunebedden die zij in Drenté tussen 2500 en 2000 oprichtten. In Laren zijn nederzettingsresten van deze landbouwersbevolking ontdekt, die date ren uit een vroegere fase (2500 tot onge veer 2300 vóór Christus). Het is de wes telijkste vindplaats van de trechterbeker cultuur, die ontstaan is in het westen van Oost-Europa en zich verspreidde over Noord-Duitsland, Zuid-Scandinavië en Ne derland. Gevonden zijn fragmenten van aardewerk met diepsteekversiering, vuur stenen werktuigen en fragmenten van ste nen om koren mee fijn te wrijven. De opgravingen in Laren geschieden vanwege het Museum voor het Gooi en Omstreken in Hilversum en het Instituut voor Prae- en Protohistorie van de universiteit van Amsterdam. Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5