Cindu verlaagt dividend tot 6 (9) percent Verschillen op de aarde geleidelijk geringer Nederlandse Reis Vereniging hield congres in Zand voort Dividenden De Beurs UIT DE JAARVERSLAGEN Winst fors gedaald Staking bij Britse Ford afgewend Aardappelexport niet meer op vergunning EEG-voorstellen voor vervoerbeleid Overwicht van de Verenigde Staten op verscheidene gebieden vermindert Onderscheidingen voor officieren Prinses Irene wil het tolk-examen Spaans afleggen SCHKEPVAARTBKRICHTKN Overdracht Elten en Tudderen wellicht op 1 augustus Tien doden in het verkeer Jongeman omgekomen door gasverstikking MAANDAG 27 MEI 1963 11 Groenevelt, Van der Poll Geveke Marijnen Van Dorp 9 AM Ruys Van Berkel's Patent Chauffeur niet onder invloed van de geheel-onthouders ,<ort economisch nieuws Nederlands Danstheater niet naar Parijs WEEKABONNEMENTEN Sprekende vuilnisbak Kort nieuws 4 De n.v. Utrechtsche Asphaltfabriek, die 50®/« van het kapitaal van de Chemische Industrie Uithoorn (CINDU) bezit, heeft blijkens haar jaarverslag in 1962 270.000 (vorig jaar f 405.000) aan dividend uit deze deelneming ontvangen. Zoals bekend wordt een dividend van 8 (vorig jaar 12°/#) voor gesteld. De bruto-omzet van de CINDU bedroeg het afgelopen jaar 33.79 (vorig jaar 41.95) miljoen. De exploitatie-kosten vergden 30.22'(vorig jaar 36.45) miljoen. De netto-winst bedraagt 701.000 (vorig jaar 2.22) miljoen, waarvan 100.000 (vorig jaar 1.32 miljoen) aan de algemene reserve wordt toegevoegd. Voorgesteld wordt een dividend van 6 (vorig jaar 9°/») uit te keren. De directie van de CINDU merkt in haar jaarverslag op, dat het beeld van de che mische industrie in Europa in 1962 werd beheerst door een versnelde afbrokkeling van de verkoopprijzen van een aantal be langrijke chemische produkten. De oor zaken hiervan zijn gecompliceerd, maar vrij algemeen is volgens de directie het verschijnsel, dat het streven naar de laag ste kosten resulteert in het bouwen van grote produktie-eenheden, waardoor tijde lijke overcapaciteit kan ontstaan. Herstel van evenwicht zal worden bereikt door het bij lagere prijzen sneller toenemend ver bruik en door het stilleggen van verouder de produktie-eenheden. De handelspositie van de CINDU wordt zowel door te lichtvaardig gehanteerde antidumpingsmaatregelen in het buiten land als door het toestaan van importen in Nederland tegen dumpingprijzen on gunstig beinvloed, aldus het jaarverslag. Een herstel van evenwicht zal pas dan kunnen worden bereikt, wanneer men in internationaal verband bereid is, de ver schillende belangen op gezonde basis op elkaar af te stemmen. Hoewel de directie aan het einde van 1962 de indruk had het dieptepunt der prijsdalingen van chemische produkten over het algemeen gepasseerd te zijn is de verwachte opleving in de gang van zaken door de buitensporige koude vertraagd. In hoeverre de daardoor veroorzaakte directe schade en achterstand in de loop van dit jaar ingehaald zullen kunnen worden is daarom volgens haar nog niet te overzien. Blijkens het jaarverslag van Groenveld, Van der Poll en Co's Elektrotechnische Fabriek te Amsterdam bedroeg het saldo der exploitatierekening over '62 2.216.719 (vorig jaar 2.109.490). Het winstsaldo be draagt 1.178.021 (vorig jaar ƒ1.096.658). Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend vïm nVz'/o over het door de emissie in 1962 met 651.000.— verhoogde aan delenkapitaal en 8%0/o op de nieuw uitge geven aandelen. De baten over 1962 van Geveke en Co's Technisch Bureau zijn in totaal nog enigs zins hoger dan die over 1961. Het toen uit zonderlijk hoge batig saldo exploitatie rekening van de vestiging in Hollandia is in 1962 teruggevallen tot praktisch nihil. Nochtans is, dankzij de hogere winst van het bedrijf in Nederland, het totale resul taat ruim 2<l/o gunstiger dan over 1961. Het batig saldo exploitatierekening nam toe van 4.06 min. tot 4.18 min. Na af schrijvingen, belastingen, reserveringen enz. resteert een winstsaldo van f 1.44 (vorig jaar 1.33) min. Voorgesteld wordt 25°/o dividend (onv.). Verwachtingen: wanneer de algemene conjunctuur niet ernstig verstoord zou blij ken te worden, mag aangenomen worden dat de omzet in 1963 niet aanmerkelijk zal afwijken van die in 1962. Toch zal, volgens de directie, de omzet moeten blijven toe nemen om de stijgende kosten te kunnen opvangen. Ondanks dalende marges kon door een forse omzetstijging het bedrijfsresultaat van Technisch Bureau Marijnen in 1962 verbeteren en de kostenstijging ruim worden opgevangen. De winst voor af schrijving en belastin'gen steeg tot f 1.02 niljoen (v.j. 782.951). Na toevoeging van 160.000 (nihil) aan de extra reserves res- eert een saldo van 186.178 (f 205.513). /oorgesteld wordt een onveranderd divi- lend van 10 percent. Door het gunstige resultaat konden ver- iere voorzieningen worden getroffen. On een deelneming werd 249.470 extra af geschreven. De directie hoopt de fabriek in Culemborg (voor de dochteronderne ming Marijnen Koelindustrie) dit jaar in gebruik te nemen Het bedrijfsresultaat in het eerste kwar taal is teruggelopen. Men hoopt dit in de rest van dit jaar te kunnen inlopen. G. C. T. van Dorp en Co heeft over 1962 een niet onbelangrijk hoger bedrijfsresul taat behaald. Blijkens het verslag stegen brutowinst en commissie tot f 825.752 (v.j. 772.566). Er resteert een winst van ƒ223.383 (f 181 824). De directie meent, te beginnen met 1963, op zeer bescheiden wijze de dividendbetaling te gaan her vatten. Vooruitlopende daarop stelt de directie voor het saldo onverdeeld divi dend nagenoeg te liquideren, door daar aan 40.000 te onttrekken voor de uit kering van twintig gulden per aandeel. Men verwacht de stijgende kosten te kunnen opvangen door hogere omzetten. De basis van de verkoop, f deling Neder land moet verder worden verbreed. Met het oog hierop onderzoekt de directie mo gelijkheden met een vooraanstaande in dustrie die zich in beginsel bereid heeft "erklaard in aanmerking komende objec- '»n oo'~ financieel samen met Van Dorp te "ntameren. Bij de Bataafsche Aannemingmaat- appij gaan de forse investeringen van 'e afgelopen jaren vruchten afwerpen. De moduktie is volgens het verslag in 1962 verder gestegen. De winst op beëindigde werken daalde tot 1.06 (v.j. 1.38) mil joen. Na reserveringen voor belastingen resteert een winst van 753.560 1.05 miljoen). Voorgesteld wordt als bekend een dividend van 15 percent (onv.). Ruys' Handelsvereeniging stelt voor ov ;r 1967 een dividend uit te keren van onveranderd achttien percent. De netto winst bedroeg f 780.713,(vorig jaar 1,1 miljoen). Het jaar is volgens de directie wederom bevredigend geweest. De liqui diteit is het gehele jaar ruim voldoende geweest. Met een in 1962 tot 83.98 miljoen iets gedaalde omzet bedroeg de totale bedrijfs winst van de maatschappij Van Berkel's Patent in Rotterdam vorig jaar na afschrij ving 7.32 miljoen tegen 7.76 in 1961. De nettowinst bedroeg 4.42 (v.j. 3.70) miljoen. Voorgesteld wordt als bekend een ongewijzigd dividend van 10 percent. Aan de voortdurende stijging in de laat ste jaren van produktie- en verkoopkosten is in 1962 bijzondere aandacht besteed. Maatregelen werden genomen tot bespa ring van kosten in verschillende verkoop organisaties. Niettegenstaande de dikwijls harde concurrentie werd gezorgd voor het handhaven van een redelijk prijspeil. De liquiditeit werd aanzienlijk verbeterd door een beheerste kredietverlening aan af nemers. Ofschoon de Nederlandse fabrieken nog steeds niet ten volle aan de vraag konden voldoen door gebrek aan arbeidskrachten, is de directie over de gang van zaken in de E.E.G. niet ontevreden. Fabrieken in België en Duitsland konden bijspringen. De zaken in Zwitserland en Oostenrijk bleven zich bevredigend ontwikkelen. De resul taten in Engeland waren ongeveer gelijk aan 1961. In de Scandinavische landen werd meer winst gemaakt op een licht gestegen omzet. Ook in de andere Europese landen verliepen de zaken in het algemeen volgens de verwachtingen. (Van onze correspondent) LONDEN De Ford-arbeiders van de Dagenhamfabriek, aangesloten bij de trans portarbeidersbond, hebben zich zondag op een massale bijeenkomst met een kleine meerderheid uitgesproken tegen 'n staking die was voorgesteld wegens de hardnekkige weigering van de directie om 17 „oproer kraaiers", die als de oorzaak van de chro nische stakingen in het bedrijf werden be schouwd, terug te nemen. De strijd hier over heeft zeven maanden geduurd. Dit is de eerste overwinning voor de bedrijfs leiding. -- De vrouwen van de arbeiders waren niet op de vergadering aanwezig. Vorig jaar organiseerden zij hun eigen protestcam pagne tegen de wilde staking in oktober De nieuwe staking, die woensdag zou be ginnen, zou de fabriek met 32.000 man per soneel, geheel hebben stilgelegd De bonden hadden gewild dat de 17 man voorwaardelijk weer zouden worden te werkgesteld om hen nog een laatste kans te geven. Vanaf vandaag zullen voor de export van consumptie-, fabrieks- en voeraard- aardappelen geen vergunningen meer no dig zijn. De produktschappen voor aard appelen en voor veevoeder hebben dit, aan het bedrijfsleven meegedeeld. Zoals be kend heeft het Landbouwschap vorige week bij het produktschap voor aardappe len aangedrongen op afschaffing van het vergunningenstelsel bij de export van con sumptie-aardappelen. De EEG-commissie heeft aan de minis terraad van de gemeenschap een serie van vijf voorstellen gezonden, die de ba sis moeten leggen voor het gemeenschap pelijke vervoerbeleid van de zes landen. De voorstellen komen overeen met de denkbeelden die de commissie reeds eer der in een memorandum en een actiepro gram had uiteengezet. Voorts is rekening gehouden met de discussies, die over het actieprogram in de ministerraad, het eco nomisch en sociaal comité en het Euro pese parlement zijn gevoerd. De belangrijkste van de vijf voorstel len voorzien in: „Een stelsel van marge tarieven voor het vervoer per spoor, over de weg en via de binnenwateren; een communautair contingent voor het weg vervoer tussen de zes landen; harmonisa tie van bepaalde voorschriften die van be tekenis zijn voor de concurrentie op ver voergebied. De voorstellen zullen op 14 juni het on derwerp vormen van discussie in de mi nisterraad. Een dronken chauffeur is door de Utrechtse politie uit een autobus met geheelonthouders op het Lepelenburg gehaald. De chauffeur, een 43-jarige Belg, had de vijftig niet drinkende pas sagiers uit Antwerpen naar een con gres voor geheelonthouders in Tivoli gereden. Hij hield er echter andere op vattingen op na dan de congresgangers en zocht gedurende de vergadering zijn heil in een café. Aan het einde van de middag troffen de geheelonthouders hun chauffeur in beschonken toestand achter het stuur van de bus. Zij waarschuwden de poli tie. De chauffeur, die in een opgewon den stemming verkeerde, werd ter kalmering op het hoofdbureau vastge houden. De eigenaar van de bus werd gewaarschuwd. Hij kwam naar Utrecht en reed de passagiers veilig terug naar Antwerpen. Ook de chauffeur reed meeals passagier. NEW YORK (AP) De UNO heeft een statistisch boek van 688 pagina's het licht doen zien over de agrarische en industriële vooruitgang van de wereld in de jaren 1948-1961. Cijfers uit officiële bronnen van 135 landen plus een aantal taxaties vor men de tabellen, die echter in vele geval len onvolledig zijn. Het blijkt dat tot en met 1961 de Verenigde Staten de eerste plaats innemen op 93 terreinen van de bedrijvigheid der mensen tegen de Sovjet- Unie 27. De Russen hebben voor ongeveer 50 ta bellen geen gegevens verstrekt. Niettemin is te zien dat de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen inlopen op het Wes ten, maar ook bewijzen de cijfers dat de communisten nog een lange weg moeten afleggen, alvorens zij het westen kunnen „begraven". Groot was het overwicht van de V.S. in de automobielproduktie en gebruik, het reizen per vliegtuig, het aantal radio- en televisietoestellen, het aantal en de grootte van de huizen, het aantal tele foons, de omvang van de handel en de produktie van staal. De Russen leiden in bevolking en land oppervlakte, aantal artsen, boekproduktie, oogst van graan, rogge en aardappelen, aantal varkens en paarden, hoeveelheid wol, boter en melk hout en ijzererts. De V.S. hebben in 1961 met groot ver schil de leiding gehad in de sigaretten- produktie meer dan 518 miljard die van sigaren meer dan zes miljard, ook hadden de V. S. de grootste bierproduk- tie, cement, aardgas en energie-produktie en consumptie. De Sovjet-Unie heeft de meeste biosco pen en het grootste bioscooppubliek, met de V.S. op de tweede plaats. De V.S. heb ben meer dagbladen en een groter op laag. nun lezersdichtheid is groter dan die van de Sovjet-Unie, maar de V.S. worden met hun cijfer van 326 per 1.000 leden van de bevolking, overtroffen door Engeland met 506, Zweden 477 en Japan 416. Amerika en Rusland werden op sommi ge gebieden door andere landen overtrof fen. Om enige voorbeelden te noemen: door China met rijst en thee, Brazilië kof- De Rockefeller Stichting heeft bekend gemaakt dat zij de Economische Hogeschool in Rotterdam een gift van f 83.000 heeft toegekend. Het bedrag Is bestemd voor een onderzoek naar de moge lijkheid een leidraad op te stellen voor de plan ning op onderwijsgebied in onderontwikkelde landen. Begin 1964 zullen in Londen Brits-Russische besprekingen worden gehouden over een nieuwe handelsovereenkomst op lange termijn of een verlenging van het lopende akkoord. De huidige overeenkomst over vijf jaar loopt in juni van het volgend jaar af. fie, Zuid-Afrika goud en chroomerts, Mexico zilver, Canada krantenpapier en toerisme, Kongo kobalt en diamant, Ma laya rubber en tin, Jamaica bauxiet, Oost- Duitsland ligniet, Japan lange speelfilms en te water gelaten koopvaardijschepen, visvangst en walvisvangst. Australië schoe nen, wol en looderts, Italië wijn en olijf olie. De bevolking van de wereld bedroeg midden 1961 3.069.000.000 zielen en nam toe met 1,8 percent of 55 miljoen per jaar. Wie eten er het beste van? De Ieren, met een calorieëntal van 3570 per dag. Daarna volgen Nieuw-Zeeland. Denemar ken, Engeland, Zwitserland, Australië, V.S., Finland, Canada, Joegoslavië, Ne derland en Oostenrijk, alle meer dan 3.000 caloriën. Er waren hierover geen cijfers van Rusland beschikbaar. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden is benoemd lui tenant-kolonel K. Timmerman van het wapen der infanterie. De bronzen leeuw is toegekend aan ser geant der 1ste klasse C. M. Geelheid van het wapen der infanterie en aan sergeant A. P. H. Hagemeijer van het wapen der infanterie. Het bronzen kruis postuum is toege kend aan de tijdelijk reserve-twee-luite- nant C. H. L. M. Moreu van het wapen der infanterie. Het bronzen kruis is toegekend aan reserve-eerste-luitenant J. C. S. van Nassau. Het kruis van verdienste is toegekend aan F. Hasselman, manager, tevens vlieger van de helikoptermaatschappij „World Wide". Het Nederlands Danstheater, dat vol gende week voor het Théatre des Nations in Parijs een serie voorstellingen zou geven, zal niet naar de Franse hoofdstad gaan. Het ministerie van O. K. en W. heeft namelijk thans meegedeeld, dat de subsidie voor deze reis, zoals deze was aangevraagd door het Internationaal Theaterinstituut, niet verstrekt zal worden. Het aange vraagde subsidiebedrag was 8.000, Aanvankelijk was voor deze reis een ga rantie van 14.400,gevraagd maar toen duidelijk werd dat hiertegen bezwaren zoud rijzen, heeft het Nederlands Dans theater het aangevraagde bedrag zelf al teruggebracht tot een subsidei van f 8.000. Haags Matrozenkoor. Het Haags Matro- zenkoor, onder leiding van Sipke de Jong, heeft een uitnodiging ontvangen om in het weken door Amerika te maken. Deze tour voorjaar van 1965 een concertreis van zes nee volgt op succesvolle reizen naar Zwit serland, Italië, Frankrijk, België en Duits land. Of het Haags Matrozenkoor de reis naar de nieuwe wereld zal kunnen onder nemen, hangt nog af van verschillende factoren. De voornaamste moeilijkheid ligt in het feit, dat de jongens die in leeftijd variëren van tien tot vijftien jaar voor deze tournee extra schoolvakantie moeten krijgen. De oud-algemeen directeur van de Ne derlandse Reis Vereniging, de heer J. Panman, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, Vrijdag, zaterdag en zondag heeft de N.R.V. in Zandvoort gecongresseerd. Zaterdag rond het mid daguur, tijdens een ontvangst van de deel nemers ten raadhuize in Zandvoort, heeft burgemeester mr. H. M. van Fenema me dedeling gedaan van deze onderscheiding en de heer Panman de bijbehorende ver sierselen opgespeld, nadat hü de vele verdiensten van de scheidende directeur had gememoreerd. In een toespraak bij de ontvangst heeft de burgemeester gezegd, een gelijkgestem de doelstelling te zien bij de reisvereniging en zijn gemeente, namelijk het bevorde ren van verrijking van de geest door het bieden van recreatie en ontspanning. De heer Van Fenema stelde, dat de NRV dit doel zeer veelzijdig nastreeft, zowel waar het betreft de groep als het indivi du. De N.R.V. kweekte ambassadeurs voor Nederland, meende hij, en ontplooi de initiatieven, die zich aanpassen aan de zich steeds sneller wijzigende omstandig heden. De nieuwe algemeen voorzitter van de vereniging, mr. J. F. E. Hopman, de toe spraak van de burgemeester beantwoor dend, toonde zich erg verheugd over het contact met Zandvoort. Er voltrok zich daar een spectaculaire evolutie, die zich nog steeds voortzet. De vriendelijke en gastvrije ontvangst in Zandvoort werd door hem zeer op prijs gesteld. Dat Zand voort van consulaat uitgroeide tot afdeling van de N.R.V. zag spreker als een bewijs van de belangstelling, die de bevolking heeft voor de vereniging. In de middaguren werd officieel af scheid genomen van de heer J. Panman. De Zandvoortse muziekkapel bracht, tot grote verrassing van de congressisten, een serenade. Vrijdagavond genoten de da mes van een diavertoning over oud-Zand- voort en zaterdagavond kregen de con gressisten in restaurant „Zomerlust" een folklore-voorstelling aangeboden, ver zorgd door „De Wulf". Prinses Irene zal deze zomer samen met een vriendin enige tijd in Spanje logeren bij een Spaans-sprekende Nederlandse fa milie in Barcelona. Tijdens haar verblijf in Spanje wil de prinses zich voorbereiden op het tolkexamen Spaans. De „Zeven Provinciën Assur. Mjj" is van plan voor te stellen het dividend over 1962 te bepalen op zestien percent (onv.). Verzinkerjj v/h P. Bammens stelt voor het dividend over 1962 vast te stellen op 18 (v.j. 15) percent. Hiervan werd reeds in december 1962 een interimdividend van 6 percent betaalbaar gesteld. Acila 25 500 m. w. Azoren n. Curasao. Acteon 25 v. Thameshaven n. Eastham. Adara 25 160 m. n.n.o Fern. Noronha n. L. Palm. Aegls 25 te Newport News. Agamemnon 26 v. Antlqua n. Dominica. Alamak 25 te Karachi v Basrah. Alchiba 25 3470 m. w. K. St. Vincent n. Beyrouth Algenib 25 v Bremen n. Antwerpen. Algol 25 te Dar Es Salaam. Alhena 25 te Buenos Aires. Aikaid 27 te Toledo. Alkes 25 375 m. z. Azoren n. Houston Alkmaar 26 v Rotterdam n Curacao. Almdijk 25 te Aden v. Mombasa. Alphard 25 v Le Havre n. Montreal. Aludra 26 te Rotterdam Alwaki 26 v Antwerpen te Rotterdam. Amerskerk 25 te Tanga. Amsteldijk 26 te Londen. Amstelkroon 25 330 m. w.n.w. Minicoy n. Madras. Amstelmolen 25 870 m. w.z.w. Manilla n. Osaka. Amstelveld 25 61 m. o.n.o. Algiers n. Port Said. Area 25 v. Hamble n. Whitegate. Archimedes 26 te San Antonio. Ares 26 te Rotterdam. Argos 25 dwars Kp. Traialgar n. Terneuzen. Asterope 25 30 m. n.n.w. K Carbon n. Ph.delphia. Attis 25 60 m. z. Haïti n. Maracaibo. Averdijk 27 te Avonmouth. Balong 27 te Philadelphia. Banggai 24 v Hongkong n. Kobe. Bawean 25 te Djibouti v. Penang. Beninkust 27 te Pte. Noire verw v. Pt. Harcourt. Burl S Wats. 25 1800 m. z.o Bermuda n Ph.delph. Bussum pass. 25 Flores n. Caribbean. Calamares 25 te New Orleans. Calt. Arnhem 25 460 m. w.z.w. Manilla n. Niigata. Caltex Delft 25 210 m. z.w. Brest n. Cardiff Calt Eindhov 25 40 m. z.w. Cochin n. Botanybay. Caltex Gorinchem 25 te Skagen. Caltex Leiden 25 te Port Said v. Amsterdam. Caltex Madrid 25 te Kruisschans. Caltex Naples 27 te Bahrein. Caltex Pernis pass. 25 Bone n. Port Said. Calt The Hague 25 575 m. w.z.w. Az. n. Liverpl. Camerounkust 26 te Antwerpen. Camphuys 26 v. Aden n. Mombasa. Casamance 25 20 m. w. Guernsey n. Duinkerken. Castor 25 te Lissabon v. Barcelona. Celebes 27 te Rotterdam. Charis 25 te Baltimore. Delft 26 v. Freeport n. Kingston. Charis 25 te Baltimore v. Miragoane. Dinteldijk 27 te Bremen. Diogenes 26 v. Pisco n. Huacho. Drente 25 465 m. n.o. Guardafui n. Mombasa. Eemland 25 v. Recife n. Rio de Janeiro. Elizab Broere 25 25 m. n.n.w. Alexandr. n. Ceuta. Eos 25 te Istanbul. Esso Amsterd. 25 70 m. n.n.w. Jabal Attair n. Suez. Esso Den Haag 26 v. Rotterdam n. zee (proefv.). Fina Nederland 25 v. Antwerpen n. Abadan. Forest Hill 25 215 m. z.w. Ouessant n. Hamburg. Forest Town 28 te Aden verwacht Friesland KRL 24 200 m. z.w Cristobal n. Balboa. Friesland SSM 25 te Immingham. Gaasterdijk 26 te Houston Gabonkust 26 te Amsterdam Geestland 25 280 m. w.z.w. Landsend n. Barbados. Giessenkerk 25 v Rotterdam n. Bremen. Gorredijk 26 v. Philadelphia n. Baltimore. Graveland 25 v. Cabedelo n. Amsterdam. Grebbedijk 25 v Rotterdam n. Bremen Groote Kerk 25 480 m n.o. Aden n Suez. Guineekust 24 v. Freetown n. Monrovia. Gulf Hansa 25 55 m. n.n.w. Muscat n. Mena. Gulf Hollander 25 280 m. z.o. Mena n. Mena. Gulf Italian 26 te Rotterdam Helena 26 te Santo Domingo v. Lissabon. Helicon 25 10 m. w.n.w. Westhinder n. Bilbao. Hollands Diep 24 te Kobe v. Singapore. Hollands Duin 25 60 m. o. P. Elizabeth n. Kaapst. Inca 25 50 m o. Perim n. Tamatave. Irazu 26 v. Pacasmayo n. Balboa. Isis 26 te Cristobal. Ittersum 25 v. Antwerpen n. Le Havre. Ivoorkust 25 v. Takoradi n. Sinoe. Izalco 25 dwars Kp. San Antonio n. Vera Cruz. Jason 25 300 m. n.o. Barbados n. Bridgetown. Johannes Frans 25 v. Cristobal n. Baltimore. Kabylia 26 170 m. n.o. Saba n. Rotterdam. Kalydon 26 v. Amsterdam n. Curacao. Kamperdijk 25 te Bremen v. Antwerpen. Karachi 25 380 m. o.n.o. Bass Straat n. Aden. Karossa 26 te Rangoon. Katelysia 26 te Rotterdam. Katendrecht 25 80 m. n.n.w. Perim n. Das eiland. Katsedijk 25 165 m. z.w. K. Hatteras n. Le Havre. Kelletia 27 v. Thameshaven n. Saltend. Kerkedijk 25 300 m. z.o. Kp. Race n. Le Havre. Kermia 26 v. Punta Cardon n. Landsend. Khasiella 25 300 m. z.w. Azoren n. Gothenburg. Kinderdijk 25 500 m. z.w. Landsend n. Miami. Koningswaard 25 440 m. n. Azoren n. Curacao. Korendijk 25 260 m. o. Kp Race n. New York. Korovina 25 620 m. z.w. Monrovia n. Curacao. Kosicia 26 te Point Fortin Krebsia 25 v. Napels n Malta Kreeft 25 80 m. n.w. Noordkaap n. Kirkeness. Kreon 26 te Rotterdam. Kryptos 25 360 m. n.o Azoren n. Nynashamn. Laarderkerk 26 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ladon 27 te Hamburg. Limburg 26 v. Seattle n. Vancouver. Maasdam 25 500 m. o..no. New York n. N. York. Maashaven 25 te Klaipeda. Maaskerk 25 135 m. z.w. Kreta n. Amsterdam. Marnelloyd 25 165 m. n.w. Assencion n. Kaapstad. Mataram 25 te Houston. Meerkerk pass. 25 Gibraltar n. Antwerpen. Mei wede 27 te Halmstad verwacht. Modjokerto 25 650 m. o.z.o. Socotra n. Aden. Moh Reza Shah 25 250 m z.w. Cochin n. Kwinana. Moordrecht 25 v. New York n. Curacao. Muiderkerk 24 v. Marseille n. Barcelona Mijdrecht 25 60 m. z. Porto Rico n. Trinidad. Naess Comm. 25 120 m. w.n.w. Malta n. Pt. Said. Naess Lion pass. 25 Burlings n. Banias. Naess Tiger pass. 25 Sicilië n. Port Said. Neder-Ebro 25 v. Tanga n. Mombasa. Neder-Eems 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Neder-EIbe 26 v. Cristobal n. New Orleans. Neder-Rhone 25 v Barcelona n. Antwerpen. Neder-Rijn 25 v. Singapore n. Manilla. Neder-Waal 26 v. Priolo n. Port Said. Nlas 26 te Mazatlan. Nijkerk 25 v. Penang n. Colombo. Oberon 25 v. Amsterdam n. West-Indië. Ommenkerk 26 v. Le Havre n. Marseille Ondina 25 40 m. o. Kp. Bon n. Rotterdam. Oranie 25 v. Colombo n. Singapore. Oranjefontein pass. 25 K. Villano n. Southampton Oranje Nassau 24 te Amsterdam. Osiris 26 te Freeport. Ouwerkerk 24 v. Lourenco Marques n. Beira. Pacaya 26 te Callao. Pendrecht 25 te New York. Peperkust 25 te Le Havre v Dakar. Pericles 24 700 m. n.o. Bermuda n. Rotterdam. P. G Thulin 25 v. Cristobal n. Contrecoeur. Philidora 25 350 m w Sabang n. Mena Philippia 25 v Rotterdam n. Amsterdam Polydorus 25 v. Port Swettenham te Singapore. Poseidon 26 te Amsterdam. Prins Alexander 26 v. Rotterdam n. Le Havre. Pr. Fred. Willem 25 160 m. w, Scillys n. Londen. Prins der Nederland 25 v. Kingston n. P Limon. Prins Willem III 25 te Cristobal Prins Willem IV 26 te Amsterdam. Prinses Margriet 25 120 m. w. L'end n. Le Havre. Provenierssingel 25 v. Bilbao n. Pasajas. Purmerend 26 v. Rotterdam n. Londen. Pygmalion 25 te Beyrouth. Radjah pass. 27 Cherbourg n. Duinkerken. Randfonetin 25 v. Southampton n Tenerlfe. Rempang 25 v. Bremen n. Antwerpen. Reza Shah the Great 26 te Puerto Miranda. Roepat 25 100 m. n. Tobroek n. Genua. Rossum 25 22 m. z. Wight n. Caribbean. Ruys 27 te Port Elisabeth verwacht. Rijndam 25 475 m. w.n.w. Bishop Rock n. Quebec. Saloum 24 v. Dakar n. Bordeaux. Sarpedon 25 v. Bremen n. Hamburg. Scheldelloyd 26 te Port Kembla v. Noumea. Scherpendrecht 25 te Gothenburg. Schiedijk 25 720 m. n.w. Azoren n. Rotterdam. Seinelloyd 25 te Lyttelton v. Dunedin. Senegalkust 24 v. A'dam n. Bordeaux/W.-Afrika. Siberoet 25 140 m. z.z.w. Saigon n. Hongkong. Sinon 25 v. Willemstad n. La Guaira. Sinoutskerk 25 v. Antwerpen n. Hamburg. Sloterdijk 25 v. New York n. Rotterdam. Socrates 25 v Buena Ventura n. Balboa. Soestdijk 26 te Rotterdam. Solon 25 te Bermuda. Sommelsdijk 25 550 m. w.n.w. Hort an. P. Evergl. Spaarnekerk p25 v. Nagoya te Chimizu. Stad Alkmaar 26 te Rotterdam v. IJmuiden. Stad Amsterdam 25 40 m. w.z.w. Kp. eD Gata naar Livorno. Stad Rotterdam 25 55 m. o.z.o. Palma Majorca naar Sagunto. Stad Utrecht 25 180 m. o.z.o. Salvador n. Rio Jan. Steenkerk 26 te Hamburg. Steven 26 te Miragoane Straat Cook 26 te Cochin. Straat Singapore 27 te Geelong verwacht. Tamo 27 te Montevideo Telamon 25 v. New York n. Santo Domingo. Themis 2 5v. Haiti, 27 te Miami. Theron 25 v. Carupano n. La Guaira. Tjipanas 25 te Temo. Tjitjalengka 25 v. Hongkong n. Singapore. Togokust 25 te Amsterdam. Towa 25 240 m. z.z.w. K. Verd. eil. n. Montevideo. Triton 24 550 m. w.z.w. S. Miguel ij. P. Del Gada. Tweelingen 25 v. Vigo n. Rotterdam. Utrecht 25 v. Hamilton n. Montreal. Van Heemskerck 25 390 m. z.o. Colombo n. Singap. Van Linschoten 25 360 m. n.w. Seychell. n. Singap. Van Noort 25 te Napier v Auckland. Vasum 25 te Thameshaven. Viana 25 600 m. z.o Newfoundland n. Montreal. Vitrea 26 te Puerto Miranda. Vivipara 25 te Banias v. La Spezia. Vlieland 25 te Stanlow. Vlist 25 te Swansea Waibalong 25 te Mukalla v. Mombasa. W A. Jones 25 720 m. n. Az. n. Slangenstangen. Westerdam 25 v. Rotterdam n. New York. Wieldrecht 25 te Cristobal. Willemstad 24 v. Amsterdam n. West-Indië. Witmarsum 25 450 m. n.w. Finist. n. Le Havre. Wonogiri 25 v. Port Sudan n. Port Said. Wonorato 26 te Vancouver. Wonosobo 25 290 m. w.z.w. Lissabon n. Curagao. Zaankerk 25 v. Rotterdam n Hongkong. Zaanland 25 te Bahia v. Rio de Janeiro. Zafra 26 te Bahrein v. Mersin. Zeeland 25 te Papeete KLEINE VAART Ardeas 25 100 m. o. Kreta n. Limasol. Bab T. 23 te Kotka. Batavier-5 25 50 m. w.n.w. Villano n. Las Palmas Bianca 25 15 m. z.w Ouessant n. Piraeus. Dido 24 10 m. n.o. Noordhinder n. Le Havre. Draco 25 20 m o. Malaga n. Malaga. Eyo S 21 v. Vargon. Inspecteur Mellema 24 dwars Schouwen n. Gent. Joost 23 te Delfzijl. Julia Mary 25 te East Goodwin n. Rouen. Kaap Falga 24 v Karlstadt n. Zaandam. Keizrsgracht 25 20 m. o. Wight n. Valencia. Lauriergracht 25 rede Abö. Manto 25 70 m. n.n.w. Esbjerg n. Delfzijl. Quo Vadis 25 te Folkestone n. Harwich. Stella Prima pass. 25 Scillys n. Rotterdam. Triton 25 te Sunk n. Londen. Wilpo pass. 23 Kiel n. Karskaer. De landdrost van Elten, H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken, vermoedt dat de grenscorrectiegebieden Elten en Tud deren op 1 augustus officieel aan de West- duitse bondsrepubliek zullen worden over gedragen. De landdrost heeft dit gezegd in ant woord op een vraag, waarom er geen ver gaderingen van de adviesraad van het drostambt Elten meer werden gehouden. Volgens baron van Tuyll van Seroosker ken zijn de voorbereidingen voor de over dracht in volle gang, en wil het ministerie van Binnenlandse Zaken geen goedkeurin gen meer verlenen op besluiten van de landdrosten. Vandaar dat vergaderingen van de adviesraad overbodig zijn gewor den. dienen uiterlijk op woensdag te Wordea betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten al'rekenen. DE ADMINISTRATIE De zestigjarige Haarlemmer H. de Rui ter is in het Roode kruis-ziekenhuis te Be verwijk overleden aan de opgelopen ver wondingen bij een botsing op vrijdagmor gen, nabij de ingang zuid van Hoogovens te IJmuiden. De twintigjarige bromfietser J. Goor is op de Valkseweg in Barneveld frontaal in botsing gekomen met een personenbusje. Met zeer ernstige verwondingen werd hij overgebracht naar het Julianaziekenhuis in Ede, waar hij dezelfde avond aan zijn verwondingen overleed. Op de kruising van de Wagenborgerweg met de rijksweg 33 (Assen-Delfzijl) onder de gemeente Nieuwwolde is zondag om streeks één uur de 66-jarige mevrouw A. Scholtens-Smit uit Groningen door 'n pas serende auto aangereden. Zij was op slag dood. In Oostvoorne zijn twee bromfietsers in aanrijding gekomen met een voetganger, die ze te laat opmerkten. Bij de valpartij, die hierop volgde, werd de 28-jarige L. Groeneveld uit Brielle zodanig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis over leed. In het Juliana-ziekenhuis te Veenendaal is de 22-jarige J. Hasselaar uit die plaats overleden aan de verwondingen, die hij zaterdag had opgelopen toen hij op de pro vinciale weg Veenendaal-Elst met zijn mo tor uit de bocht vloog. Op de Akerstraat te Heerlen is de 65- jarige heer P. Loo uit Vijlen bij een ver keersongeluk omgekomen. Hij reed op zijn bromfiets in de richting van het centrum en trachtte een voor hem rijdende file personenauto's te passeren. Op dat. mo ment kwam een autobus van de L.T.M. hem tegemoet. De chauffeur wist de bus geheel tot stilstand te brengen, maar de bromfietser vloog met flinke snelheid te gen het front van de bus. Hij was op slag dood. Op een zebrapad op de Wassenaarse weg in Den Haag is de tachtigjarige me vrouw A. C. C. Borst-van Waas dodelijk gewond, toen zij door een rechtsafslaande bestelauto werd aangereden. Twee Duitse jongelui zijn op de rijks weg Goor-Lochem met een kleine perso nenauto tegen een boom gebotst. Zij wa ren vrijwel op slag dood. Het waren de 22- jarige F. Brügging uit Lotten en de 23- jarige J. Schricke uit Haselünne. Doordat de bestuurder van een perso nenauto op de provinciale weg tussen Aalsmeer en Uithoorn plotseling onwel werd en de macht over het stuur ver loor, ontstond een autobotsing, die aan de 34-jarige mevrouw H. uit Huizen het leven heeft gekost Vijf personen werden voorts ernstig gewond. NEW YORK (AP) Het gebeurde op Times Square in New York toen een vrouw het papiertje waarin haar kauw gum verpakt was geweest op de grond gooide en zich niets van een dichtbij gelegen vuilnisbak aantrok. „Mevrouw", riep de bak, „ook u moet New York schoonhouden." De vrouw draaide zich langzaam om en staarde naar de bak. Deze stelde zich voor als Lively Louie", en voegde daaraan toe, „ik zou u graag van dienst willen zijn.' Er vormde zich een oploop van voor bijgangers, die de pratende vuilnisbak begonnen te inspecteren. Iemand vroeg of er soms een lilliputter in zat. „Hoe heet u, mevrouw", vroeg de vuilnisbak beleefd. „Bedoelt u mijn schrijf sternaam?" „Dat doet er niet toe, zegt u maar een naam", zei de vuilnisbak. „Ik praat niet met vuilnisbakken. Ik ben schrijfster en jij hebt met mijn werk niets te maken," luidde het ant woord. Na wat heen en weer gepraat ging de vrouw heen. „Goedendag", zei de bak. De oplossing: in de vuilnisbak waren een kleine zender en een microfoon aangebracht. Twee verdiepingen hoger zat een man van de stadsreiniging ook met een microfoon. Deze grap behoort bij een campagne om de Newyorkers meer aandacht te laten schenken aan de vuilnisbakken en het'lukt ook nog. In Den Haag is de 21-jarige H. Weering in zijn ouderlijke woning door gasverstik king om het leven gekomen. De jonge man kwam 's avonds thuis en wilde in de keuken het gasfornuis aansteken. Ken nelijk heeft hij niet gemerkt, dat het gas niet ging branden. Hij raakte bedwelmd en toen zijn ouders enkele uren later thuiskwamen, troffen ze hem levenloos in de keuken aan. Liberale internationale. In zijn kwali teit van beschermheer van de liberale in ternationale heeft prof. mr. P. J. Oud in Den Haag het algemeen bestuur van de pas opgerichte groep Nederland van deze internationale geïnstalleerd. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter J. M. F. A. van Dijk, secretaris D. W. Dettmeijer, penningmeester drs. A. A. C. Reedijk, vice-voorzitter prof. dr. Joh. Kym- mel. Leden dagelijks bestuur: mr. J. J. Kamp, mevrouw dra J. F. Schouwenaar- Franssen, mevrouw mr. J. M. Stoffels-van Haaften. Met de kas er vandoor. In Karlsruhe in Duitsland is aangehouden een 22-jarige jongeman uit Bierum, die sedert 7 april voortvluchtig was. Hij verdween op 7 april met de kas, 1.100, van een Delfzijlster scheepvaartkantoor waar hij in dienst was. Hij ging naar Antwerpen, waar hij een plaats op een Rijnschip kreeg, waarmee hij naar Duitsland voer. Verdronken. De 27-jarige F. Spijker uit Utrecht is in de Hollandse IJssel te Jutphaas verdronken. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv 2de tijdv. A.K.U473 gb—475 474 Hoogovens 623 Kon. Olie171,— f 171, Philips f 168,40—168.50 f 168,60 Unilever 169,80—170 (170,—

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11