HET WEER Dertig staatshoofden tekenen voor de Afrikaanse eenheid Pleidooien in Amerika voor kernstopverdrag Hulp beloofd aan nationale bevrijd i ngsbew Fractievoorzitters gaan leidraad bestuderen Wouter Parson in Haarlem overleden Terug oudste wapen Resolutie in Senaat om met Moskou tot overeenstemming te komen Zuid-Afrika: geen zwarte Napoleon Paus Joannes moet volslagen rust houden Drie kinderen in Haarlem dodelijk verongelukt „Sit~down" DE KABINETSFORMATIE PERMANENT SOUPLESSE 48e JAARGANG NUMMER 169 MAANDAG 27 MEI l9oo s&eMORRIS "ieforeijou êuif! FALCON TWEEDJASSEN BOYCOT TEGEN PORTUGAL EN ZUID-AFRIKA Vrij warm naar het Het woord is aan In de krant van heden: Vrijwilligers voor Tegen kernbewapening Intellectuelen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I II n A f ba nf -|j-> JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I I |fl T 1 jLJ I |r f| 7| T Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. 1 JL JL JL I *ranco P01 P°st ^osse T-u raAar^ir rva Imnt/wiiron rnon nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Haarlem: hoofdrad én alle aid. TeW. 15295 DAGBLAD VOOR V ELSE N-Ij M UIDEN, SANTPOORT, DRIEBUIS, BEVERWIJK EN OMGEVINC Gi^reVening IJmuider GwraAt „O. 129288. Hoofdredacteur: Simon Kocter Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr.JL^C^van^derXlije Advertentie BARtÊuORISSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223506 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen- of on weersbui. Overwegend matige noordoostelijke wind. Vrij warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zondagavond is in het Grote Gasthuis in Haarlem overleden de heer W. Parson. Hij was op de avond van 18 mei toen hij op de fiets de Leidsevaart in Haarlem over stak, door een auto geschept en in ernsti ge toestand in het ziekenhuis opgenomen. De heer Wouter Parson, die 63 jaar was, genoot in Haarlem en omgeving grote be kendheid ais kelner van de in november 1959 opgeheven Frankens Lunchroom aan de Grote Houtstraat. Hij is 44 jaar als zodanig werkzaam geweest. Na 1959 kwam hij in dienst van het Frans Halsmuseum waar hij achter het buffet talloze kopjes koffie voor de bezoekers heeft ingeschon ken. De heer Parson was onderscheiden met de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Een negerdemonstrant werd vorige week vrijdag door politie-agenten uit het gemeentehuis van Greens boro in de Amerikaanse staat Noord-Carolina gedragen. Hij was een van de negers die in de ont vangkamer van de burgemeester waren gaan zitten en weigerden te vertrekken alvorens zij de toezeg ging zouden krijgen dat de ge meenteraad in spoedzitting bijeen geroepen zou worden om over de opheffing van de rassenscheiding te spreken. (Telefoto). Terug naar het oudste wapen. De voormalige opperbevelhebber van de NAVO, Norstad, heeft het goed geschoten. Hij is internationaal produktieleider van een grote Zweedse fabriek van fiberglasprodukten. Hij demonstreert hier een pijl en boog, vervaardigd uit fiberglas, en hij mikt waarschijnlijk uitstekend. William E. Borah: Het wonderlijkste in de geschiedenis is het geduld, waarmee de mensen de lasten blijven dragen die hun regerin gen zonder noodzaak op hun schou ders leggen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Butenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 5 In de Vishal en op zee7 Kunst 9 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De heer J. C. van der Kloot die tot ja nuari deel uitmaakte van de directie van de K.L.M. en die sindsdien als adviseur van de K.L.M. werkzaam is geweest, heeft deze functie neergelegd en is in dienst getreden van de Venezolaanse luchtvaartmaatschap pijen Viasa en Avensa. De werkzaamheden van de heer Van der Kloot zullen bestaan uit het coördineren van de buitenlandse activiteiten van genoemde maatschappijen. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuid- af rikaanse minister van Defensie heeft in een vraaggesprek gezegd dat Zuid-Afrika niet bevreesd is voor de bedreigingen die op de conferentie van Afrikaanse leiders in Addis Abeba zijn geuit. Volgens mini ster Fouche is zijn land bezig het leger te versterken om aan aanvallen van buiten af het hoofd te kunnen bieden. Doch, zo zei hij, de Afrikaanse staten zijn te zwak om individueel tegen ons op te treden en ik zie nog geen „zwarte Napoleon" in Afri ka opstaan. ROME (Reuter en AFP) Een woord voerder van het Vaticaan heeft verklaard dat paus Joannes een rustige nacht had gehad en dat hjj vanochtend kardinaal Ci- cognani had ontvangen. De lijfarts van de paus, professor Gasbarrini, die de nacht in zjjn nabijheid had doorgebracht, is vroeg in de morgen vertrokken. Volgens het Italiaanse blad Corriere Del- la Sera zou de paus enkele dagen geleden hebben gezegd: „Ik weet wat mij mankeert en ik weet ook dat ik nog slechts twee of drie weken te leven heb". In de toestand van de paus trad zondag een lichte verbetering in, zo werd van welingelichte zijde in Vaticaanstad ver nomen. Hij sliep het merendeel van de dag en voelde zich zo uitgerust, dat hij in de middag de wens te kennen gaf voor het raam van zijn kamer te verschijnen om de duizenden gelovigen op het Sint Pieters plein zijn zegen te geven. Zijn omgeving wist hem er echter toe te bewegen, van dit voornemen af te zien. In het begin van de avond bracht de uit Bologna ontboden professor Gasbarrini, een bezoek aan de zieke. Volgens Vaticaan se kringen heeft professor Gasbarrini ge zegd, dat de toestand van de paus in de naaste toekomst zal verbeteren, als de pa tiënt volledige rust in acht neemt. ADDIS ABEBA (Reuter en AFP) - De eerste Afrikaanse topconferentie is zondag geëindigd na goedkeuring van een Afrikaans handvest van eenheid en een reeks besluiten inzake hulpverlening aan „Afrikaanse nationale bevrijdings bewegingen". Onder luid applaus van hun collega's zetten dertig staatshoofden een voor een hun handtekening onder het historische handvest, dat onder meer de vorming van een organisatie van on afhankelijke Afrikaanse staten met een „vergadering van staatshoofden" en een „raad van ministers" behelst. Voorts zijn daarin vervat de oprichting van een se cretariaat met een secretaris-generaal aan het hoofd, de benoeming van een bemiddelings-, verzoenings- en arbi tragecommissie en de instelling van bij zondere commissies voor economische en sociale samenwerking, onderwijs en cul tuur, wetensc zoek. gezondheidszorg, defensie en cnappelijk en technisch onder- President Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek en president Habib Bour- guiba van Tunesië, die elkaar in het ver leden niet bepaald welgezind waren, ga ven een bijzonder accent aan de geest van verzoening die er op de conferentie heerste, door elkaar na het ondertekenen van het handvest te omhelzen, wat door de aanwezigen met gejuich werd begroet. Sléchts twee van de 32 leiders van on afhankelijke Afrikaanse staten waren niet bij de ondertekening aanwezig. Dit waren president Nicolas Groenitzky van Togo, die eerder dit jaar aan de macht kwam na de moord op president Sylvanus Olympio en tegen wiens bewind door verscheidene delegaties bezwaren naar voren waren ge bracht, en koning Hassan van Marokko, die de conferentie boycotte wegens de aan wezigheid van Mauretanië waarop Marok ko aanspraken doet gelden. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsinformateur, prof. Romme, heeft in zijn leidraad aan de fractievoor zitters enkele oplossingen voor tussen de politieke partijen bestaande geschil punten voorgesteld. Het is niet uitge sloten, dat hij ook voor het televisie- vraagstuk een oplossing aan de hand heeft gedaan. Aanwijzing hiertoe is het plotselinge gesprek, dat hij gistermiddag in zijn woning in Bloemendaal met de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Scholten heeft gevoerd. hem komende formateur zal overlaten, in welke richting deze verder wil werken. Zaterdagavond heeft de informateur een onderhoud gehad met de minister van Landbouw, mr. Marijnen Het dagelijks bestuur en de raad van advies van het Comité 1963 voor de Vrede hebben prof. Romme in een telegram ver zocht zoveel mogelijk te bevorderen dat in het vast te stellen regeringsprogram ma een duidelijke afwijzing van Neder lands deelneming aan een te vormen NAVO-kernmacht, in welke vorm ook, wordt opgenomen. President NKroemah, die een staande ovatie kreeg toen hij het podium betrad om het handvest te ondertekenen, ver klaarde na afloop: „De vrijheidsstrijders in alle delen van ons continent kunnen er nu zeker van zijn dat zij niet alleen staan in hun strijd. Het hele gewicht en de macht van een verenigd Afrika staan ach ter hen." Zaterdag keurden de staatshoofden nog een aantal resoluties goed, waarin vooral de verwerping van het kolonialisme en de wens van een grotere en „meer strijdba re" rol in aangelegenheden betreffende hun continent en de gehele wereld tot uiting komen. De felste resoluties zijn die inzake dekolonisatie en rassenscheiding. Om ook de laatste koloniale overblijfselen op te ruimen zullen de Afrikaanse staten een speciaal bijstandsfonds instellen voor materiële en financiële steun aan de ver schillende bevrijdingsbewegingen in Afri ka en een coördinatiecomité in het leven roep^ji waarin afgevaardigden uit negen landen zitting zullen hebben en dat in Dar- es-Salaam in Tanganyika gezeteld zal zijn. Voorts worden „vrijwilligers op diverse terreinen" opgeroepen voor hulpverlening aan deze „bevrijdingsbewegingen". De conferentie eist, dat de Afrikaanse staten hun diplomatieke en consulaire be trekkingen met Portugal en Zuid-Afrika verbreken en een doeltreffende boycot in stellen op de buitenlandse handel van die twee landen. Dit laatste zou kunnen ge beuren door havens en vliegvelden voor deze landen te sluiten en niet langer toe te staan, dat vliegtuigen van deze landen over hun grondgebied vliegen. De confe rentie richt in feite een ultimatum aan „de bondgenoten van de koloniale mogend heden" door deze „uit te nodigen" te kie zen tussen vriendschap voor de Afrikaan se volken en steun aan de landen „die deze volken onderdrukken." In hun resoluties geven de staatshoofden nogmaals uiting aan hun voorkeur voor een politiek van niet-verbondenheid, hun trouw aan het UNO-handvest, hun verzet tegen buitenlandse bases en tegen de be wapeningswedloop en kernproeven. Zij „huldigen het beginsel volgens hetwelk Afrika een kernvrije zone is." Ook wordt in een der resoluties te kennen gegeven, dat betreurd wordt dat Afrika in de voor naamste UNO-instellingen niet naar even redigheid vertegenwoordigd is. De staats hoofden dringen erop aan, dat hun in de Veiligheidsraad en de voornaamste inter nationale organisaties meer zetels worden toegewezen. Op het gebied van economische en tech nische samenwerking tenslotte hebben de staatshoofden besloten tot instelling van een „economische commissie van voorbe reiding" die de mogelijkheid tot vorming van een interafrikaanse vrijhandelszone invoering van een gemeenschappelijk bui tentarief ter bescherming van de „jonge industrieën", en vorming van 'n Afrikaan se betalings- en vereveningsunie zal be studeren. Ook zal op korte termijn een Afrikaanse ontwikkelingsbank in het leven worden geroepen. Prof. Romme is gisteren met zijn lei draad gereed gekomen. Het stuk is van middag aan de voorzitters van de vijf grote fracties, de heren De Kort (K.V.P.), Vondeling (P.v.d.A.), Toxopeus (V.V.D.), Van Eijsden (A.R.P.) en Beernink (C.H.U.) ter hand worden gesteld. Vanavond zul- ter hand gesteld. Vanavond zullen zij met de informateur in Den Haag bijeenkomen óm deze leidraad te bespreken. Zo nodig zal de informatieve bespreking morgen ochtend worden voortgezet. Prof. Romme heeft er de nadruk op ge legd dat de leidraad, die „niet zo lang" is, geen regeringsprogramma is. Zij geeft al leen een opsomming van de geschilpun ten, die bouwstenen voor een regerings programma kunnen zijn. Niet voor alle geschilpunten is een mogelijke oplossing voorgesteld. Er zijn ook punten, die moe ten worden aanvaard of verworpen en waarvoor geen compromisoplossing is aan te geven De\erwachting bestaat, dat prof. Rom me woensdag, wanneer de fractievoorzit ters hem hun reacties op zijn leidraad hebben laten weten, al een heel eind met zijn informatiepogingen is gevorderd. Het is waarschijnlijk dat hij zich in zijn rap port aan de koningin beperkt tot het weergeven van deze reacties en van mo gelijke oplossingen en het dan aan de na WASHINGTON (AP) Twee vooraan staande Amerikaanse senatoren hebben tot veler verrassing vandaag gezamenlijk een resolutie ingediend waarin gevraagd wordt dat de Amerikaanse regering met Rusland tot overeenstemming komt om kernproe ven in de dampkring en onder water te verbieden. De beide senatoren zijn Hubert Hum phrey, plaatsvervangend leider van de De mocratische fractie, en de Democratische senator Thomas Dodd. Zij verschillen scherp van mening over de aard van de voorstellen der regering voor het bereiken van een uitgebrèid verdrag waarbij alle kernproeven worden verboden, maar zij zijn het eens over de eerste stap. Indien Rusland weigert in te stemmen met de voorgestelde eerste stap, aldus de resolutie, moet en de Verenigde Staten zich tegenover de wereld verplichten geen kern proeven in de dampkring of onder water uit te voeren, zolang de Sovjet-Unie zich daarvan onthoudt. Indien de V.S. zich tot zulk een moratorium binden, dan moeten zij daarbij niet het Russische verleden van misleiding en kwade trouw vergeten en In Haarlem is zaterdagmiddag de 9- jarige Machteldje Barendse overleden ten gevolge van de verwondingen die zij za terdagmorgen had opgelopen toen zij met haar fiets tegen een geparkeerde auto botste. Het meisje fietste als laatste van een groepje leerlingen van haar school op de Lorentzkade. Vermoedelijk heeft zij de stilstaande auto te laat opgemerkt. Na de aanrijding viel zij op de weg. Ogen schijnlijk had zij slechts schaafwonden aan hoofd en armen. Achter op de fiets van de concierge van haar school, die het groepje leerlingen begeleidde, werd het meisje naar de ouderlijke woning aan de Kortenaerstraat gebracht, waar de huis arts een hersenschudding constateerde. De Haarlemse verkeerspolitie verzoekt getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. Vanmorgen om kwart over elf is de drie-jarige Jeanette Damstra uit de Oost- Indiëstraat in Haarlem, die op een drie wieler voor haar woning speelde, door een elektrische driewieler van een bakkers bedrijf aangereden. Zij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde doordat buiten medeweten van de bakker een vijftien jarige jongen op de driewieler stapte en naar de overkant van de straat reed. Het meisje werd aangereden en tegen de gevel van de woning gedrukt. Zaterdagmiddag is de tienjarige Hans Damen uit de Spaarnwouderstraat in Haar lem van een in het Spaame bij de Turf markt liggende zolderschuit gevallen en verdronken. De jongen was omstreeks vijf uur met een vriendje op de met hout geladen schuit aan het spelen toen hij plotseling uit het gezicht verdween.Het vriendje waarschuw de zijn vader, die met buren en later met de politie en kikvorsmannen van de brand weer aan het zoeken ging. Om zes uur werd het lichaam opgedregd. Hoofdbrand wacht T. Kuijl heeft nog getracht door middel van mond-op-mond beademing de levensgeesten op te wekken. Ook maakte de brandweer daarbij gebruik van een beademingsapparaat dat op het mond-op- mond principe is gebaseerd. Deze appa ratuur had de brandweer die dag juist op zicht gekregen. -e- - 1 hun faciliteiten voor het nemen van kem proeven in constante gereedheid houden om niet te worden verr&st indien Rusland plotseling zijn kernproeven in de damp kring of onder water zou hervatten. Hum phrey en Dodd onderstrepen dat de reso lutie geen beperkingen oplegt aan het tes ten onder de grond of het testen in de hoge ruimte waardoor de dampkring niet wordt besmet. De resolutie is ondertekend door 22 an dere Democratische en zes Republikeinse senatoren. Honderdendrie vooraanstaande figuren uit de Amerikaanse artistieke en weten schappelijke wereld, onder wie elf Nobel prijswinnaars, hebben er bij president Kennedy op aangedrongen rechtstreeks een beroep op het volk te doen bij zijn pogingen een kernstopverdrag tot stand te brengen. De kunstenaars en geleerden meenden, dat als het volk wordt irjgelicht en be grijpt wat er op het spel staat, zijn steun van positieve aard zal zijn. Tot de ondertekenaars van de brief be hoorden de Nobelprijswinnaars James Franck, Harold Urey en John Steinbeck, de dichters en schrijvers Mark van Do ren, Truman Capote, Carl Sandburg, Irwin Shaw en een groot aantal acteurs, actri ces, musici en toneelschrijvers. President Kennedy en de Britse premier Macmillan hebben besloten opnieuw een boodschap te sturen aan de Russische pre mier Kroesjtsjev in een poging om de on derhandelingen over een verbod op de kernproeven nieuw leven in te blazen. Kennedy heeft woensdag op zijn pers conferentie verklaard: „Wij zullen tegen het einde van de zomer weten of er enige hoop bestaat op het verkrijgen van een overeenkomst of dat de kernproevenwed- loop weer in volle hevigheid zal losbars ten." Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION volgens de laatste, opnieuw verbeterde methode, zachtglanzend, natuurgolvend Y

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1