Dolf Schelvis wint concours van „Jeugd en Muziek" De IJM 28 van verre visserij terug met 2200 kisten vis Heksen vrees en bijgeloof beleven een nieuwe „bloeitijd" in Duitsland Zee- en kust vissers zijn tevreden over jaar 1962 IEDERE STAND KOLEN CONTANT Havenberichten Kort IJmondnieuws DGS won toernooi Botsingen in Velsen Primeur van de KW 171 „Jan Maria" Prins Bernhard bij R.A.F.A.-congres in Oostende ^Brieven aan de redactie Kerkelijk nieuws WEEKOVERZICHT VISHANDEL Excessen en wreedheden aan orde van de dag „Boeken van Mozes Toenemende aanvoer- en afslagproblemen MAANDAG 27 MEI 1963 5 DE GEZAMENLIJKE BRANDSTOFFENHANDEL In het Beverwijkse Jeugd- en Muziek concours, georganiseerd door Toonkunst, zijn de ereprijzen behaald door een zes tienjarige IJmuidense accordeonist en een viertienjarige Haarlemse pianiste. Dolf Schelvis en Heske Berkenkamp be haalden beiden 163 punten, maar omdat de eerste in de voorronden een punt meer had gescoord, kreeg hij de Zilveren Toonkunstwisselbeker. Op de derde plaats eindigde met één punt achterstand Ojoeki Thnmasz uit Be verwijk, die ook in deze finale weer vi taal viooolspeelde. en de drie daarop vol gende plaatsen werden bezet door Fransje Welbedacht, Hans Timmer en Jan Hille, allen uit Beverwijk. De vierde plaats van Fransje Welbe dacht, die overigens met 161 punten maar heel weinig te kort kwam, was voor haar wat teleurstellend, want in de voorronde had zij de beste indruk gemaakt. Zoals bij veel deelnemers speelden ook bij haar de zenuwen op de beslissende avond een grote rol. Zij speelde Loeillet op haar altblokfluit net even minder dan de vorige maal. Vooral de frasering was wat slordiger. Dolf Schelvis behaalde de eerste plaats met een zeer muzikale uitvoering van een Toccatino en Fuga van G. Barton en Heske Berkenkamp speelde drie stukjes van Mungo Park nog muzikaler en tref zekerder dan vorige maal. Op haar be oordelingslijst stond zelfs één tien voor techniek, juist zoals Dolf Schelvis één tien voor muzikaliteit had. De belangstelling voor deze slotavond in het Hervormd Jeugdgebouw was zeer groot. Talrijke bezoekers hoorden hoe de zanger Jo de Wildt uit Uitgeest veel slechter bij stem was dan vorige maal en daardoor niet die rol in de finale kon spelen, die men van hem had verwacht, en hoe Annie Bakker uit Driehuis na een geheugenfoutje in een wals van Van Beet hoven geheel van de kook raakte. Zij konden naast de „Romance" nu nog een andere compositie van de veertienja rige Jacob Klaasse uit Castricum horen, namelijk „Strijd en Triomf", een Moniusz- ko-achtig stuk. Klaasse kwam overigens niet zo hoog als vorige maal, omdat de jury zijn techniek nog niet geheel evenredig met zijn muzikaliteit vond. Over het algemeen is er ook op de slot avond weer uitstekend gemusiceerd het geen ook wel uit de zeer hoge beoorde- lingscijfers blijkt. Het ontlokte jurylid Jos de Klerk de verzuchting: „Ik ga weer ge loven in de jeugd". De uitslag luidde: 1. Dolf Schelvis, IJmuiden 163; 2. Heske Berkenkamp, Haarlem 163; 3. Djoeki Thomasz, Bever wijk 162; 4. Fransje Welbedacht, Bever wijk 161; 5. Hans Timmer, Beverwijk 160; 6. Jan Hille, Beverwijk 160; 7. Jacob Klaasse, Castricum 158; 8. Kees Klaver, Beverwijk 157; 9 Roel Steman, Haarlem 156; 10. Ethel Dorothy Kruit, IJmuiden 153; 11. Gert Krom, Beverwijk 149; 12. Bart Huisman, Beverwijk 148; 13. Ever- hard van Kessel, Haarlem; 146; 14. Jo de Wildt, Uitgeest 143; 15. Ria Blok, Vel'seh 143; 16. Annie Bakker, Driehuis 137. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Frey van Londen; Izhmalis, Grimsby, voor IJmuiden; Hon- testroom, Londen; Kaptan Asim Alniak, Le Ha vre; Wexford, Boston, naar Zaandam; Ibadan Palm, Freetown; Molda, Rotterdam; Texelstroom, Hull; Ubbergen, Klaipeda; Rudolf Schepers, Sundsvall; Whitby Abbey, Goole; Aerdenhout, Uddevalla; Christel, Helsinki; Basel, Kiel; Phi- lippia, Rotterdam; Anna Henny, Swansea; Mal- manger, Rio de Janeiro; Fred Christensen, Dor drecht; Hydra, Neith; Marsund, Norrköping; Ask, Gefle; Togokust, Rotterdam; Germania, Skog- hall: Santa Lucia, Norrsundet, hout voor Zaan dam; Boffa, Rotterdam; Punta Amers, Hamburg, Hoe Vinces, Londen; Michael M., Stadersand Zondag kwamen in IJmuiden aan: Vigsnes van Rotterdam, voor IJmuiden; Skauvann, Monrovia, erts voor IJmuiden; Diana V, Plymouth, schroot voor IJmuiden; Netty, Londen; Prins Willem IV, Antwrepen; Waverstroom, Par, klei voor Velsen; Barentsz Zee met sleep Hydracrete, Gravesend; Tubo, Swansea; Zaanstroom, Shoreham: Asta, Kemi; Mercurius H., Dagenham; Henny J.. Swan sea; Neth. Coast, Newcastle; Robert Meyhoefer, Riga, hout voor Zaandam; Eva, Kotka, cellulose voor Velsen; Poseidon, Gent; Lahnstein, Quebec; Stubbenhuk, Duinkerken; Geert, Londen; Elb- marchen, Par; Gabonkust, Hamburg; Tika, Lon den; Taras, Kopenhagen; Kondor, Duinkerken; Saint Pierre, Duinkerken; Jytte Bres, Le Treport; Dongeborg, Köping; Phebe, Newcastle; Bernhard Howaldt, Antwerpen; Hoegh Banniere, Lorient; Alexander, Mantyluoto; IJstroom, Grangemouth; Sheliak, Rotterdam, voor IJmuiden; Strabo, Ahus; Windrose, Mantyluoto, hout voor Zaandam. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Mynias naar Kopenhagen; Leisa, Halmstad, walsmate- riaal van IJmuiden; Harlingen, Harlingen, van Zaandam, Sappemeer, Fowey; Sont, Felixtowe; Lauwersborg, IJstad; Antje, Rotterdam; Budja- dingen. Leningrad; Richard Kasalowski, Tuapse; Tczew, Stettin; Yewcroft, Cardiff, walsmateriaal van IJmuiden; Stavos, Bilbao, walsmateriaal van IJmuiden; Jean E., Londen; Marwa, Stockholm; Basse Indre, walsmateriaal IJmuiden; Marne, Stockholm: Lechstein, Aruba; Finntrader, Rot ter dam; Heriot, Leith: Hermann Litmeyer, Go thenburg, walsmateriaal van IJmuiden; Corvus, Bergen; Brage, Antwerpen; Patria, Helsingborg; Frey, Malmö; Anneliese, Narvik; Rijnstroom, Hull; Lasbek, Costa Rica; Flotbek, San Juan (P.R.); Esso Dusseldorf, Aruba; Egon Wesch Klaipeda, walsmateriaal van IJmuiden; Oberon Nassau; Stad Alkmaar, Rotterdam, van IJmuiden. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Vliestroom naar Londen: Partner, Gothenburg: Eemstroom, Shoreham; Ubbergen, Klaipeda; Arkadia, Bre merhaven; Germane, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Barendsz Zee Maassluis, van IJmui den; Lies, Aarhus; Ares, Rotterdam; Kaptan A Alniak, St. Nazaire; Kalydon, Hamburg; Conca- dore, Augusta. Maandag kwamen in IJmuiden aan: I Brinda van Caen, voor IJmuiden; Herdis Torm, Bremen; Bomma Noor, Porsgruenn, ferromangaan voor IJmuiden; Baltic, Solvesborg; Morgan Wedlin, Tolkis, cellulose voor Velsen; Wiebold Böhmer, Caneto; Batavier, Hamina. Maandag vertrok van IJmuiden: Celebes naar Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Muziek en toneel. De christelijke mu ziekvereniging „Wilhelmina" uit IJmui den geeft woensdag 29 mei een concert in het Patronaatsgebouw aan de Willems- beekweg. Dirigent is de heer A. Tooren- spits. Voorts wordt medewerking verleend door de christelijke toneelgroep „Entre Nous," die na de pauze een opvoering geeft van „De leugen." Modeshow door leerlingen. De gemeen telijke huishoudschool „Mevrouw J. van den Bergh van Eysinga-Eliasschool" aan de P. J. Troelstraweg, houdt woensdag 29 mei de jaarlijkse tentoonstelling, waar een show van eigengemaakte kfeding aan is verbonden. De tentoonstelling is ge opend des middags van twee uur tot half vier en des avonds van zeven uur tot half negen. De shows worden gehouden van elf tot twaalf uur, van half vier tot half vijf en van half negen tot half tien. De twee hoogstgeplaatsten van het Jeugd- en Muziekconcours in Bever wijk, Heske Berkenkamp uit Haarlem en Dolf Schelvis uit IJmuiden, van wie de laatste door een iets beter resultaat in de voorronde de wissel beker voor een jaar veroverde. Maandenlange voorbereiding door de Bond van Jonge Oud-Katholieken in Ne derland, die voor de eerste maal een groot opgezet bondssporttoemooi door de oud- katholieke jeugdvereniging DGS in IJmuiden heeft laten regelen, heeft niet alleen van verschillende aangesloten ver enigingen maar ook van vele individuele deelnemers uit den lange grote belangstel ling gehad. De bestuurders van het IJmuidense DGS zagen zich geplaatst voor een om vangrijke en zeker niet lichte taak om dit toernooi te kunnen organiseren, maar daarin was het zeer belangrijk te kunnen beschikken over een aantal bijvelden van het sportpark „Schoonenberg", waarvan zowel zaterdagmiddag als zondag een gre tig gebruik is gemaakt. Het programma voor de beide ge- gen bestond voor de dames uit volleybal, ver- en hoogspringen; 80 m, 200 m. en 4 x 80.m. hardlopen en touwtrekken. Voor de heren was dit voetbal; ver- en hoog springen; 100 m„ 1500 m. en 4 x 100 m. hardlopen en touwtrekken. Zondag was het DGS uit IJmui den, dat met een zeer ruim verschil de fraaie wisselbeker met 53 punten voor zich opeiste, gevolgd door de verenigingen Fe lix Concordia uit Rotterdam met 23 punten 3. O.I.O.S. uit Utrecht met 16 punten en 4. Vita Nuova uit Hilversum met 15 pun ten. Een 63-jarige bromfietser uit Heerhu- gowaard kwam zondagmiddag op de Duin en Kruidbergerweg in Santpoort in bot sing met een bestelauto. Na in het Anto- niusziekenhuis te zijn behandeld, werd de man met een lichte hersenschudding naar zijn woning overgebracht. Een 18-jarige Beverwijker werd boven het linker oog gewond bij een botsing met een personenauto, waarvan de be stuurder verzuimd had voorrang te geven op het kruispunt Schulpweg Velser- weg. Geref. Kerken Aangenomen naar Hoogvliet (3de pred.- pl.) H. Riezebos te Luttelgeest-Kuinre. Ofschoon er maandag een overvloed van vis aan de markt was gekomen, kenmerkte de handel zich door redelijke prijzen, zodat door de betrokken schepen behoorlijke besommingen werden gemaakt. Dinsdag trad echter plotseling een daling in, doordat drie trawlers nog laat in tweede lossing werden gebracht. Vooral de kleine vis moest het toen ontgelden en menig handelaar zal zich woensdag hebben beklaagd niet van deze lage prijzen te hebben geprofiteerd, door enige kisten kleine schelvis of wijting in voorraad te nemen. Want nadat dinsdag nog voor vijftien gulden een kist braad- sehelvis of wijting van prima kwaliteit kon worden aangekocht, moest hier woensdag al weer het dubbele bedrag voor worden neergeteld. De schepen die toen aan de markt kwamen zagen hun bjjvis belangrijk hoger gewaardeerd dan die van hun collega's, waarvan de vangsten met veel dringen aan de dinsdagmarkt werden gelost en verkocht. Deze grote toeloop van schepen moet worden toegeschreven aan het deelnemen aan het nieuwe haringseizoen. Elk schip was er immers op gebrand direct maan dag aan het nieuwe seizoen te beginnen, doch door de geringe vangsten waren de reizen langer geworden dan oorspronke lijk was gepland. Vandaar dat vele schepen pas dinsdag en enkele niet eer der dan woensdag aan de eerste reis op Hollandse nieuwe konden beginnen. Vrijdag na Hemelvaartsdag kwamen slechts twee trawlers aan de markt, die hun aangevoerde waar voor hoge prijzen aan de man zagen gebracht. Want zelfs de makreel, die toch in hoofdzaak door de grote vaart werd aangebracht en voor Hemelvaartsdag voor rond vijftien gulden te koop was geweest, steeg nu in prijs tot meer dan twintig gulden. Met de platvis was het minder royaal dan met de rondvis het geval is geweest. Toch wist de logger- en kottervloot elke dag weer voor een redelijke aanvoer te zorgen. Engeland was opnieuw de groot ste afnemer van de grofste scholsoorten en de kleine schol vond weer gretig af trek voor het binnenland. Met de tong was het echter bepaald zuinig gesteld, waardoor de prijzen van deze vissoort behoorlijk zijn opgelopen. Vooral tong één en tong twee werden het meest gewaar deerd Woensdag werd dan ook voor béi de soorten respectievelijk meer dan vijf en vier gulden betaald. Voorts waren twee trawlers van de ver re visserij aan de markt gekomen: de IJM 28 „Amsterdam" en de IJM 37 „Delft" De IJM 28 „Amsterdam" is de eerste traw ler die dit jaar, althans voor Nederland se begrippen, van deze visserij met een groot schip vis is teruggekeerd. Deze traw ler loste niet minder dan 2200 kisten vis, waarbij het opmerkelijk was dat deze vangst nu eens niet uit de wateren rond IJsland, maar uit de noordelijkste con treien van Noorwegen afkomstig was. Mag men de beweringen geloven van hen die met deze visserij op de hoogte zijn, dan lopen de vangsten omstreeks deze tijd van het jaar net af. Hopelijk heeft deze reis de nodige ervaring opgeleverd. De „Amsterdam" is inmiddels weer aan 'n nieuwe reis begonnen, waarvan het doel nog niet door schipper Cor Bal kon wor den aangegeven. Wel zouden er met di verse collega's nog enige radiogesprekken worden gevoerd, om aan de hand van de ze berichten het definitieve reisdoel te bepalen. Door het aan boord nemen van een Duitse visschipper zijn er nieuwe re laties tussen Nederlandse en Duitse col lega's ontstaan, waarbij wederzijdse be vindingen zullen worden uitgewisseld. Nieuws uit de hal is het feit, dat de nieuwe trawler KW 171 „Jan Maria" op zee ingevroren makreel en haring heeft aangevoerd. Dit is voor de rederij onge twijfeld een succes geworden. De haring, die deze week van de trawlers aan de markt werd gebracht, is voor het grootste deel naar de vismeelindustrie afgevoerd, omdat mert de verzending van deze licht te beschadigen vis niet goed aandurfde. De door de „Jan Maria" gevangen ha- IN ZWITSERLAND werd 170 jaar geleden de laatste vrouw als „heks" verbrand. Het geloof aan hekserij tiert echter nog welig in de „beschaafde" wereld. „En vooral in Duitsland zegt de gepensioneerde leraar Johann Kruse uit Hamburg, die veertig jaar lang het moderne bijgeloof in al zijn excessen bestudeerd heeft. „De enige bestrijdingswijze is een enorme publiciteit", zegt deze „heksoloog". „Druk de mensen met hun neus op de trieste feiten. Vrijwel elk dorp in Duitsland, en zelfs menige stad, heeft nog zijn „duivelse KRUSE BEWEERT over schrikbarend bewijsmateriaal te beschikken. „Statisti sche gegevens over de heksenvervolging bestaan niet, maar mijn privé-archief puilt uit van zelfmoorden, verminkingen, gevallen van geestesziekten, sexuele mis daden, lijkschennis en onnoemelijke wreedheden jegens mensen en dieren, alle door bijgeloof veroorzaakt" En in 'n poli tieblad dat in Hessen verschijnt wordt in een hoofdartikel geconcludeerd dat het geloof aan hekserij en „zwarte kunst" in Duitsland „thans wijder verbreid schijnt te zijn dan aan het begin van deze eeuw" IN EEN BOEK, dat officieel is geprezen door de r.-k. kerk, schat een medeheksen- bestrijder van Kruse, dr. Herbert Auhofer. het aantal processen over „toverij" dat elk jaar voor Duitse rechtbanken wordt ge voerd, op niet minder dan 70. De beklaagden vormen slechts een fractie van ongeveer 10.000 „toverdokters" die. naar men meent, in Duitsland nog praktijk uitoefenen tegen honoraria tot 800 mark (ruim ƒ720) per „behandeling". De meeste beklaagden komen er volgens Kruse met ongelooflijke staaltjes: „De meeste vrouwen, die er door mede dorpelingen van worden beschuldigd hek sen te zijn, zijn te bang om haar kwelgees ten aan te klagen", zegt hij. „Zij laten zich liever afranselen en haar ruiten ingooien dan naar de politie te lopen". Kruse krijgt tal van brieven van vrouwen, die hulp vragen. „Maar hoe kan ik deze beklagens waardige stumpers helpen, als zelfs de autoriteiten het niet kunnen?" vraagt hij. SLECHTS VAN tijd tot tijd trekt een „toverijproces'' meer dan plaatselijke be langstelling. De vorige zomer b.v. werd een 26-jarige Beierse arbeider, die in het dorp Ailach het huis van een van hekserij beschuldigde vrouw in brand had gesto ken, tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens brandstichting en poging tot doodslag. In 1959 werd een Zwitser schuldig bevonden aan moord, omdat hij zijn schoonzuster die hem, naar hij be weerde, had behekst „volgens het zes de en zevende boek van Mozes" had doodgeslagen. Drie eeuwen geleden was men ver standiger. Een in 1653 verschenen boek had als titelvignet deze tekening waar in aangetoond werd dat heksen (dat is: behekste mensen) onmogelijk door schoorstenen en deurspleten konden circuleren, zoals het populaire bijge loof wilde. Veel geholpen heeft het ook nu nog niet dienaar" of zijn „heks". Het betreft hier vele duizenden weerloze vrouwen, die als paria's behandeld worden. Soms zelfs worden zij door hun mededorpelingen gemolesteerd of op allerlei geniepige wijzen getreiterd, in welk geval zelfs de justitie machteloos staat. Én het ergste is nog, dat een hele massa mensen geld aan dit bijgeloof verdienen en het dus op alle mogelijke en onmogelijke manieren stimu leren". aan het geloof in tovermiddelen te ver dienen", zegt deze expert. Volgens een medisch tijdschrift in Frankfort worden zelfs in recente prijs couranten van sommige Duitse apotheken nog middelen genoemd als „duivelsdrek", „duivelsstaart", „heksenpoeder", „olifants- luizen" en andere. EEN VAN DE populairste middelen is hondevet, datop brood dient te worden gegeten en nog veel verkrijgbaar is. Er is ook in deze eeuw van de antibiotica vraag naar, omdat het tuberculose(i) zou genezen en het kost ongeveer twee guides per pond. Kruse is bij zijn bestudering van het bijgeloof en het geloof in toverij tot de overtuiging gekomen, dat hier een der grondoorzaken ligt van de misdaden der nazi's tegen de joden. „In vele delen van Duitsland werd iedere jood beschouwd als een tovenaar, die een verbond met de duivel gesloten heeft", zegt hij. „Het is een feit, dat er een bloedige rechte lijn van haat en wreedheid door de historie loopt, van de heksenverbrandingen en de pogroms der middeleeuwen tot de vernietigingskampen voor joden in het nazirijk". Volgens Kruse is een boekwerk, dat dit „zesde en zevende boek van Mozes" bevat, door deskundigen 'n vervalsing genoemd. Toch zijn er b.v. in de V.S. duizenden exemplaren van verkocht. „Het is zeer gevaarlijk, omdat het valselijk wordt toegeschreven aan de profeet, waardoor het diepe indruk maakt op simpele zielen", zegt hij. IN DIT BOEK, dat in Duitsland nog vrijelijk wordt verkocht, worden gedetail leerde instructies gegeven voor het uit bannen van heksen. Het beschrijft ook huismiddelen, die volgens Will Emrich, oud-voorzitter van de Duitse dierenbe scherming, de pijnlijke dood van vele die ren tot gevolg hebben gehad. Enkele bijna ongelofelijke staaltjes. „Snijd het oor van een zwarte kat open en laat het bloed op een stuk brood druppelen Het eten hiervan helpt tegen koorts". „Snijd een levende pad in twee delen, verbrand die, vermeng de as met bran dewijn en gij hebt een middel, waarmee gij iemand van drankzucht kunt ge nezen UiLv-.w. „Rooster enige levende mollen en maak er poeder van. Een snuifje ervan helpt tegen vallende ziekte". Als werkzaam middel tegen behek- singspogingen wordt aanbevolen: drie roodgloeiende spijkers van een kinder doodkist, warme uitwerpselen van een os of verpoeierde doodsbeenderen. Een heks zal sterven, als men elke nacht water, dat is gebruikt om een dode te wassen, voor haar deur sprenkelt. VOLGENS DR. H. SCHAEFER van de Federale Duitse recherche, die een boek over „De occulte misdadiger" heeft ge schreven, hebben deze valse „Boeken van Mozes" een voorname rol gespeeld bij de bevordering van het bijgeloof „Er zijn zelfs apotheken, die proberen BRUSSEL Prins Bernhard heeft zon dagmorgen een kort bezoek gebracht aan het. wereldcongres van de Royal Air Force Association, dat zaterdag en zondag in Oostende is gehouden. Het was de eer ste keer dat deze grote Britse vereniging van oud-strijders een congres op het vas teland hield. Er waren ongeveer 2500 con gressisten. Luchtmaarschalk Lord Tedder, eens plaatsvervangend opperbevelhebber bij generaal Eisenhower, heeft 't congres gepresideerd. Prins Bernhard arriveerde zondagoch tend met een vliegtuig van de Nederlandse luchtmacht op het vliegveld Oostende-Mid- delkerke. Hij werd begroet door het be stuur van het congres en door burgemees ter Piers van Oostende. Met deze laatste heeft hij kransen gelegd bij het monu ment voor de gevallenen. Daarna heeft hij een parade bij het monument afgeno men. Jagers van de Engelse en de Belgi sche luchtmacht vlogen daarbij over Oost ende. Prins Albert van Luik, die het congres zaterdag zou openen, moest wegens griep verstek laten gaan. Het congres keurde zondagmiddag een aantal besluiten goed die een betere be hartiging beogen van de belangen van de Oud-strijders van de R.A.F. en van de na bestaanden van gesneuvelde piloten. Advertentie De IJm. 28 „Amsterdam" ring werd nu direct ingevroren in platen van ongeveer 25 kg., waarvan reeds maan dag een klein deel op de afslag werd ge bracht en door de handel afgenomen voor ongeveer veertig cent per kg. Dit was ook dinsdag het geval en bovendien werd de ingevroren makreel gelost en verkocht voor ongeveer dertig cent per kg. Dit was evenwel niet de enige primeur van de „Jan Maria", want aan boord be vindt zich ook nog een molenconstructie voor het vermalen van visafval. De be doeling is dit produkt eveneens te bevrie zen en na aanvoer te leveren aan de vis- afvalhandel. Ongetwijfeld zal men hier dit versbevroren visgehakt wel kunnen plaat sen bij nertsenfokkers en eendenhouders. Illegaal. De voorzitter van het oud-strij- derslegioen Dordrecht heeft, hierbij ge steund door de majoor b.d. H. C. J. G. Schmidt aangezegd dat deze federatie al le middelen, zonodig ook illegale zal ge bruiken, om een bezoek van president Soekarno aan Nederland te verhinderen. Volgens ondergetekende zou een der gelijke daad betekenen dat de klok wordt teruggezet naar een periode uit de aller- donkerste jaren in ons leven. Een periode, waarvoor wij thans niet hard genoeg kun nen werken, om hier eenmaal onder uit te komen. Het zcu betekenen dat wij nieu we scherven toevoegen aan die, waarme de de wereld nog is bezaaid. Het is het eeuwige vragen, waarom? Waarom wel een Budel, of zovele andere overeenkom sten die ons tegen de borst stuiten. Wij moeten nog veel leren zien en be grijpen. Gaarne zal ik de mening van anderen vernemen. C. SPOOR, Santpoort-N. Het is de zee- en kustvissers in 1962 foed gegaan. Tot deze conclusie komt et jaarverslag van de Nederlandse Vis sersbond, dat is besproken op de jaar vergadering van deze bond in Utrecht. De waarde van de aanvoer van de gar nalenvisserij steeg ten opzichte van 1961 met 1,9 miljoen tot 10,5 miljoen. Deze stijging is te danken aan de hoge prijzen, want het gewicht van de aanvoer daalde van 5.595 ton in 1961 tot 5.290 ton in 1962. In samenwerking met T.N.O. wordt gestreefd naar een betere conservering van de garnalen aan boord. Steeds meer vissers brengen een koelruim aan op hun schip. De aanvoer van pufgarnalen (bestemd voor de verwerking in vismeel) steeg van 7,7 miljoen kilo in 1961 tot 8,3 miljoen vorig jaar. Volgens het jaarverslag heeft het opvangfonds garnalen in 1962 goed gefunctioneerd: er werd slechts 13.925 kilo doorgedraaid. De aanvoer van tong steeg met 3000 ton tot 14.627 ton. 't Jaarverslag vermeldt, dat ook de haringvisserij in 1962 betere resul taten had dank zij de hogere prijzen. De gemiddelde prijs was 49 cent per kilo, te gen 28 cent in 1961. De uitbreiding van de kottervloot en de stijgende aanvoer veroorzaken aanvoer- en afslagproblemen, die door de invoering van de vijfdaagse werkweek nog groter zijn geworden. De twee centrale markten, IJmuiden en Scheveningen, kunnen de aan voer op topdagen moeilijk verwerken. Veel vissers gaan daarom naar secundaire af slagen, zoals Urk, Harlingen, Den Helder en Den Oever. In 't jaarverslag wordt voorts de mening uitgesproken, dat de E.E.G. een gunstige uitwerking kan hebben voor de Nederland se visserij. Ons land neemt een centrale positie in onder de Noordzeelanden. Wel maakt de Nederlandse visserij zich be zorgd over de subsidieverlening door an dere Euromarktpartners. Daar Nederland vrijwel geen subsidie verleent, acht men het gevaar niet denkbeeldig dat de visserij in andere landen beter wordt uitgerust, waardoor er van een gelijke start bij het ingaan van de gemeenschap geen sprake zou zijn. Het bestuur van de bond betreurt het, dat de overheid meent dat de opvarenden van de vissersschepen onder de verplich te sociale verzekeringen moeten worden ge bracht. De overheid heeft zich, aldus bet jaarverslag, wel zeer eenzijdig laten beïn vloeden door de vakbeweging, die ener zijds meer zeggenschap voor de werkne mers in de bedrijven wil en anderzijds probeert, de maatschap zoals die in de visserij bestaat, te torpederen. De belanghebbenden zijn bij de maat schap direct betrokken in de financiële re sultaten. De maatschap kent niet de scher pe tegenstelling werkgever-werknemer, maar een arbeidsrust, die bij een C.A.O.- verhouding ver te zoeken is, aldus het ver slag. Het bestuur van de bond heeft inmiddels een proefproces aangespannen naar aan leiding van de kinderbijslagwet voor loon- trekkenden, omdat de belastingdienst en de raden van arbeid menen, dat de maat schapsvissers niet zijn vrijgesteld van de ze wet aangezien zij geen mede-exploitan ten van het schip zijn. Over de gevolgen van de deltawerken en de afsluiting van de Lauwerszee zegt het jaarverslag, dat de vissers nog steeds in het onzekere verkeren over de schade loosstellingen. Het bestuur van de bond vindt het teleurstellend, dat de overheid het visserijschap geheel buiten het samen stellen van het schadeloosstellingsrapport houdt. De voorzitter van de bond, de heer R. Brands, herinnerde er in zijn openingsrede aan, dat hij dit jaar zijn derde lustrum viert als voorzitter. De visserij heeft de afgelopen vijftien jaar een belangrijke ont wikkeling doorgemaakt. Op 1 januari 1949 waren er 143 kotters (5597 bruto regis ter ton) en op 1 januari van dit jaar 477 kotters (28.162 (ton). De aangevoerde consumptie en pufgarna len brachten in 1949 ruim 3,1 miljoen op, en in 1962 bijna viermaal zoveel, on danks het feit dat de aangevoerde hoeveel heid consumptiegarnalen slechts weinig toenam. Hoogspanningslijn. Het elektriciteits bedrijf Zuid-Holland wil een nieuwe hoog spanningsleiding aanleggen, die het noor delijk en zuidelijk deel van de provincie Zuid-Holland zal verbinden. Deze 150 kv- leiding zal lopen van Krimpen aan de IJsel naar Leiden. De lijn van Rotterdam via Den Haag naar Leiden raakt overbe last.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5