Textielindustrie betaalt vrijwel algemeen zwarte lonen mi i r gtisiinnn i Mijnen, verkeer Verkeer tussen Schiphol en Velsertunnel in '66 uit de nood Vier doden in het verkeer Fabrikant in Enschede verzet zich tegen onderzoek door controleurs i/ ii i n k r e 1/ n ii t De prins bezocht landmachtonderdelen Succesvolle razzia op bromfietsdieven Actie-Dousadj met een maand verlengd NAVO-taptoe ook in Amsterdam if WOENSDAG 29 MEI 1963 13 Madurodam kreeg een zwembad Controleurs de deur gewezen „In geen vijf jaar controle Alléén het eitje met het PROVIMI-stempel garandeert u versheid Alléén het eitje met het PROVIMI-stempel garandeert u versheid Kiezen uit twee Aansluitingen 3 miljoen per kilometer ÜSSH In Kingston, Ontario is de 23-jarige Ne derlandse immigrant A. G. Vorstenbosch met zijn auto tegen twee palen gereden. Hij is aan zijn verwondingen bezweken. De 72-jarige D. Kleine uit Rheeveld is, toen hij met zijn fiets de autoweg Assen- Beilen wilde oversteken, door een bestel auto aangereden. Hij was op slag dood. In het Bergwegziekenhuis in Rotterdam is overleden de 55-jarige C. Boer uit Loos duinen die maandag ernstig gewond was geraakt bij een verkeersongeluk. In de Koninginnelaan te Nijmegen heeft het driejarige jongetje Christiaan Pieters zich los gerukt van de hand van zijn moe der en is het de rijbaan opgelopen. Het kind werd aangereden door een juist pas serende auto en zo ernstig gewond, dat het enkele uren later in een ziekenhuis overleed. Zwemster Erica Terpstra heeft een mi niatuurspringplank je in een miniatuur zwembad geplaatst en de Haagse minia tuurstad Madurodam. Zij voltooide zo de overdracht van een klein „kristalbad", dat B. en W. van Apeldoorn hebben ge schonken. Het personeel van Madurodam heeft enkele maanden werk gehad aan het kopiëren van het bad. De opening van een miniatuur Frans Halsmuseum en de prijsuitreiking van de tentoonstelling Euro pese Kleinplastiek zijn nu nog de evene menten die het drukbezochte stadje wach ten. Het is de Looneontroledienst bij een nieuw onderzoek gebleken, dat de zwarte lonen, die twee jaar geleden, bij de vorige controle, in nagenoeg alle ondernemingen van de textielindustrie, zowel in Twente als in Brabant, werden geconstateerd, nog steeds bestaan en dat in sommige ondernemingen het verschil tussen de C.A.O.-lonen en de werkelijke uitbetaalde lonen nog groter is ge worden. Er werd twee jaar geleden hechts in een enkel geval, wanneer de zwarte lo nen al te hoog waren, proces-verbaal op gemaakt. De Looneontroledienst pleegde overleg, zowel met de organisaties van werkgevers als met de werknemersorga nisaties in de textielindustrie en volstond ermee deze organisatie te verzoeken een einde aan deze ongeoorloofde toestand te maken en bij het sluiten van de nieuwe C.A.O. schoonschip op het gebied van de lonen te maken. Bij deze gelegenheid ves tigde de Looneontroledienst de aandacht op de mogelijkheid, aan het College van Rijksbemiddelaars dispensatie te vragen van de loonvoorschriften. Bij de looncon- trole van dit jaar blijkt, dat het in de textielindustrie wat de lonen betreft nog van hetzelfde laken een pak is. Deze keer werd de textielfabrikanten een proces- BH verbaal aangezegd. Slechts tegen sommi gen, die het naar de mening van de dienst al te bont hadden gemaakt, werd proces verbaal opgemaakt. Maar nog in geen en kel geval is het procesverbaal aan de of ficier van justitie toegezonden. Een dergelijke gedragslijn met waar schuwingen en een soort bedenktijd waar in het euvel van de zwarte lonen onge daan zou kunnen worden gemaakt, volgt de Looneontroledienst ook in andere be drijfstakken. Want het zijn niet alleen de ondernemers in de bouwnijverheid en de textielindustrie, die zich aan derrelijke overtredingen schuldig maken. De waar schuwingen blijken echter weinig effect te sorteren. Kennelijk zien de ondernemers dikwijls geen andere weg dan het zo ver te laten komen en dan maar weer verder te gaan met het betalen van zwar te lonen. Eén van de directeuren van de textiel fabriek n.v. Hardick te Enschede, de heer F. A. Hardick, heeft de ambtenaren van de Looneontroledienst het gat van de deur gewezen. Hij wilde hiermee verzet aante kenen tegen de loonpolitiek van de over heid, die niet toestaat dat vrije lonen naar prestatie worden betaald. Het feit dat de werkgevers soms jarenlang geen controle krijgen en dat er nu plotseling 40 tot 50 processen verbaal tegelijk zijn aangezegd heeft de doorslag gegeven. Volgens de heer Hardick werkt het verbod om ho gere lonen uit te betalen dan de C.A.O aangeeft, fnuikend op de arbeidsvreugde in de Nederlandse bedrijven. De heer Hardick noemde een voorbeeld uit zijn bedrijf. Een werknemer, die hij heel graag wil houden, is van plan in Duitsland stenen te gaan sjouwen, omdat hij daarmee aanzienlijk meer kan ver dienen. „Als ik hem 6,- in de week meer geef, wil hij blijven", aldus de heer Har dick. „Gaat hij weg, dan moet ik een Italiaan nemen, die me zeker 25,- in de week méér kost". De heer Hardick vindt dat de toestand pas gezond zal worden indien de lonen vrij zijn en de werkge vers goede prestaties extra mogen belO' nen. „Nu staan we onder dwang en met de rug tegen de muur. C.A.O.'s zijn uit stekend voor wat betreft de minima". De zwemster Erica Terpstra en de bur gemeester van Apeldoorn mr. L. A. des Tombe hebebn dinsdag een copie van het Apeldoornse „Kristalbad" aan Madurodam overgedragen. Het zwem badje is een geschenk van de gemeente Apeldoorn. Op de foto zien we hoe Erica Terpstra de overdracht verricht door het plaatsen van de springtoren in het miniatuur „Kristalbad". Scherpe critiek heeft de heer Hardick op het feit dat nu plotseling op grote schaal processenverbaal worden aange- zou plaatsvinden en in alle bedrijven, van welke aard ook, streng vastgehouden werd Advertentie Op de valreep heeft minister De Pous een wetsontwerp ingediend, waarbij de Staatsmijnen de vorm van een naamloze vennootschap moeten verkrijgen. Het AL GEMEEN DAGBLAD zegt dat de hoofd directie wel blij zal zijn met deze stap: „Steeds meer voelde de hoofddirectie de huidige rechtsvorm van Staatsmijnen als een last bij haar werk. Zij heeft de minis ter al vaak hierop gewezen. Om heel pre cies te zijn vroeg men zich al in 1913, dus vijftig jaar geleden, af of het geen tijd werd de toen tienjarige Staatsmijnen een zelfstandiger bestaan te geven." De LEEUWARDER COURANT merkt op, dat er in eigen land nauwelijks een reden voor deze stap bestaat: „De Staatsmijnen zijn praktisch auto noom en dat zullen zij wel blijven; can de andere kant blijven de bevoegdheden van de staat om in belangrijke gevallen in te grijpen onverlet en uit dien hoofde rijzen dus ook geen bezwaren. De behoefte om de rechtsvorm te wijzigen vloeit voort uil bij het buitenland gelegen redenen: in de samenwerking met andere concerns voelt men de vrees, dat wisselende politieke faktoren de houding van de Staatsmijnen kunnen beïnvloeden. Verder is het snelle aangaan van ingrijpende akkoorden in de gegeven situatie nogal lastig." De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT juicht de wet toe: „Een staatsbedrijf mist de tegenwoor dig hoe langer hoe meer vereiste be wegingsvrijheid. De vorm van een staatsbedrijf mag men zo langzamerhand in het algemeen wel als verouderd beschouiben. andha- ving van een verouderde vorm is niet zel den schadelijk. Voor de Nederlandse mijnindustrie geldt, dat naast het staatsbedrijf boven dien de particuliere ondernemingsvorm bestaat. Ook hierin is een argument voor de voorgestelde hervorming te zien. Maar ook als zulk samengaan zich met voordoet, kan men aan de vorm van een naamloze vennootschap de voorkeur ge ven boven die van een staatsbedrijf". Het VRIJE VOLK is er tevreden over dat het niet de bedoeling is de aandelen geleidelijk aan in particuliere handen over te brengen. „Waar deze kwade mogelijkheid wordl uitgeschakeld, kan men instemmen met de argumenten, die de regering naar vo ren brengt voor oprichting van een n.v. Samenwerking met andere ondernemin gen, waaraan vooral in de steeds belang rijker worden de chemische sector steeds meer behoefte bestaat, wordt gemakke lijker, de besluitvorming kan sneller ge schieden, de mogelijkheid wordt gescha pen eventueel leningen op te nemen bij anderen dan de schatkist." De VOLKSKRANT vraagt aandacht voor het kolenprobleem: „De directie van de Staatsmijnen wordt blijkbaar ongeduldig. Voor het eerst heeft zij de financiële resultaten van de kolen- en de chemie-sectoren afzonderlijk vermeld. De kolen-sector leverde verleden jaar een verrassend groot verlies op: 40 miljoen gulden. Met de openbaarmaking van dit cijfer kan de publieke opinie wor den wakker geschud voor de problema tiek van de Limburgse mijnen: de ongelij ke concurrentieverhoudingen binnen de Kolen- en Staalgemeenschap. Hoewel niet in strijd met de letter van het KSG-ver- drag, geven andere landen dusdanige fi nanciële steun aan hun kolenindustrie, dat de Staatsmijnen niet meer tegen de con currentie kunnen optornen. Ten opzichte van het aangrenzende kolenbekken be staat een kunstmatig nadelig verschil van acht gulden per ton. De kwestie, waarop de Staatsmijnen on geduldig antwoord verbeiden, is nu of Nederland ook tot steun aan zijn kolen- industrie dient over te gaan. Een com missie van drie wijze mannen moet net ingewikkelde vraagstuk bestuderen. Want het gaat niet alleen om oneerlijke con currentie, het gaat ook om de structurele positie tegenover aardolie en andere ener giebronnen, die industriekolen en cokes verdringen. De vraag, of zoveel mensen werk biedende ondernemingen als de Lim burgse mijnen dan maar gesloten moeten worden, is snel beantwoord. Veel moei lijker is het probleem hoe ver de steun moet gaan en in welke mate een lang zame inkrimping verantwoord is met het oog op de toekomstige werkgelegenheid en energievoorziening. In ieder geval is een snelle oplossing vereist. Die oplossing mag niet eindigen bij overheidssteun. Op KSG-niveau dient ze met spoed te worden gezocht in een waarachtig gemeenschap pelijk steenkool-beleid." En om het even over wat anders te heb ben, de middenberm-ongelukken 1 lijven de aandacht vragen. Dezelfde VOLKS KRANT schreef over dit probleem onder meer: „De hoofdingenieurs die de minister ad viseren vinden telkens een andere reden om te ontkomen aan een eenvoudige be veiliging van de middenberm. Eerst heet te het dat het verkeer in Nederland nog niet intensief genoeg was om een afscher ming van de middenberm lonend te ma ken. Daarna kwam de oude dooddoener dat er geen geld was en de laatste afwij zing is gegrond op de te slappe bodem van Nederland. Al deze redenen zijn niet meer dan voorwendsels. De toenemende verkeersdichtheid is een fenomeen dat el ke fantasie tart; het kostenelement is niet reëel omdat een beveiliging van de mid denberm slechts één percent kost van de gemiddelde prijs van een dubbelbanige autosnelweg. De handicap van een weinig draagkrachtige bodem geldt slechts voor het westen van het land en het is duidelijk dat ook hier met enige extra-voorzienin gen een solide rail-beveiliging aange bracht kan worden. Het lijkt net alsof bij de hoogste Nederlandse wegen- en ver keer sautoriteiten een principiële afkeer bestaat van een beschermde middenberm. Dit zou acceptabel zijn als het om iets onschuldigs ging. Nu echter in Nederland met steeds grotere veelvuldigheid mensen gedood of gewond worden door een ge vaar dat hen geheel onverhoeds bespringt, is het dichten van het „lek" in onze auto snelwegen een kwestie van logica en ver keersveiligheid. Iedereen kan op zijn vin gers uitrekenen dat de middenberm-afslui ting er op den duur toch komt. Het verzet is vreemd en, met het oog op de mensen levens die hier mee gemoeid zijn, onver antwoord." Dat advertenties soms vragen kunnen oproepen, blijkt uit deze in de NIEUWE APELDOORNSE COURANT, die als volgt begon: Bij deze laat de FAM. SANDERS, beter bekend onder de namen HENNY en ANNY, weten, dat zij hun zaak hebben overgedragen aan de FAM. v.d. KEMP, en hopen, dat het vertrouwen, dat zij in zo ruime mate hebben genoten, ook aan hun opvolgers zal worden geschonken, want zij zijn het in ruime mate waard! Verder dank ik U allen, ook namens mijn zus, voor het gezellige en prettige werk onder U allen verricht. Hartelijk dank. ANNY en HENNY Wie nu „ik" is en wie de „zus" is niet erg duidelijk. Maar het gedeelte, waarin de nieuwe eigenaars hun ambt aanvaar den, verklaart veel: Niettegenstaande de zaak CAFé RUS TENBURG van eigenaar veranderd, ho pen wij, ondergetekenden, hetzelfde ver trouwen te winnen, dat HENNY jarenlang genoten heeft. Daarom zullen wij van onze kant trach ten de gezellige sfeer, die altijd bij HENNY geheerst heeft, te handhaven. Bovendien blijkt echter, dat er toch sprake is geweest van een splinterpartij Want de nieuwe eigenaars, Joop en Coby. besluiten met een dringend beroep op de afvalligen. Geachte OUD-RUSTENBURGERS, wij zien jullie vrijdag a.s. toch ook? Of er inderdaad een reünie is geweest, weten we helaas niet. Maar wie kan er doof blijven voor zo'n treffende oproep? aan het verbod tot het uitbetalen van zwarte lonen. De controle is echter met regelmatig. Ik heb zeker in vijf jaar geen ambtenaar van de controledienst gezien". De heer Hardick is zich ervan bewust, dat hij er niet zonder een flinke boete zal afkomen. Misschien zal ook een hartiger woordje tegen mij gesproken worden dan tegen de anderen, die geen openlijk ver zet hebben aangetekend. Wij hebben er lang over nagedacht, maar de kogel moet nu maar door de kerk". Bij andere fabrikanten zou geen neiging bestaan de heer Hardick te volgen, hoe wel deze zelf van mening is, dat dit niet uitgesloten moet worden geacht, zegd. „Ik zou er vrede mee kunnen heb ben, als er een zeer regelrrÜtige controle Prins Bernhard heeft gisteren in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht inspectiebezoeken gebracht aan enkele landmachtonderde len. Het eerste bezoek gold het dertiende infanteriebataljon Garde Fuseliers Prinses Irene in Schalkhaar. Vervolgens inspec teerde de prins de staf van het eerste legerkorps in Apeldoorn. Verder stonden op het programma de 426ste en 427ste compagnie van Heutsz in de Menno van Coehoornkazeme in Arnhem en de 901ste afdeling lichte luchtdoelartillerie, die een oefening op de Ginkelse heide hield. Advertentie De razzia die enige tientallen Amster damse rechercheurs en geüniformeerde po litiemannen vrijdagavond in cafetaria's en dergelijke in de omgeving van de Jan Evertsenstraat in verband met de vele diefstallen van bromfietsen en onderdelen zijn begonnen en die op minder grote schaal wordt voortgezet, heeft tot nu toe als resultaat gehad dat negen jeugdige verdachten zijn ingesloten. Een hunner heeft niet minder dan der tig diefstallen bekend van zestien brom fietsen en onderdelen. In verscheidene gevallen is het de po litie gebleken dat van de vermissing (nog) geen aangifte is gedaan. Zij dringt er nogmaals bij het publiek op aan nimmer na te laten haar terstond van diefstallen enzovoort in kennis te stellen. Wegens de grote belangstelling voor de landelijke actie der Europese Werkgroep om gelden bijeen te brengen voor de her bouw van het tijdens de aardbeving van 1 september 1962 verwoeste Perzische dorp Dousadj is besloten deze actie ge durende de gehele maand juni voort te zetten. De actie, die door prinses Beatrix als presidente der E.W.G. op 29 april via de televisie werd geopend. De zesde NAVO-taptoe Arnhem (6 juli en van 8 tot en met 13 juli) krijgt op 9 juli in het Olympisch stadion een Amster damse zijn première. 600 deelnemers honderdvijftig meer dan vorig jaar uit een groot aantal NAVO-landèn zullen worden verenigd tot vijf grote orkesten en vijf tamboer-trompetter- en pijperkorpsen. Voorts treedt op de NAVO-band, bestaan de uit een trompetter, een tamboer en een vlaggedrager uit elk der vijftien NAVO- landen. De buitenlandse orkesten die aan de taptoe zullen meedoen, zijn: uit Denemar ken de kapellen van het Fynske Livrere- giment en het Prinses Livreregiment, uit Portugal het korps van de republikeinse nationale garde, uit Noorwegen de ko ninklijke garde, uit Griekenland de garde des konings „De Evzonen" en uit Cana da „The Black Watch" in Schotse rokjes. De Nederlandse deelnemers zijn de ka pel en het tamboerkorps van de Ko ninklijke Luchtmacht, het tamboerkorps van het garderegiment Prinses Irene, het tamboerkorps van de technische dienst en het trompetterkorps van de artillerie. Ook het zogenaamde spookpeloton van het luchtmacht-instructie-regiment neemt weer aan de taptoe deel. (Van een onzer verslaggevers) In 1959 besloot het rijk wegens de enorme groei van het verkeer op de Schipholweg tussen Haarlem en Schiphol, het oostelijk gedeelte van de op het rijkswegenplan 1958 geprojecteerde rijksweg 6 (van de Velsertunnel naar het zuiden leidend, oostelijk langs Haarlem) als „vervangen de Schipholweg" aan te leggen. Deze weg moest worden uitgevoerd als autosnelweg en zou zich in de Haarlem mermeer voortzetten, evenwijdig aan de Schipholweg op een afstand van ongeveer 300 meter van die weg. Langs Schiphol, door het Amsterdamse Bos, door Am stelveen en langs Ouderkerk aan de Amstel werd het vervolg op dit tracé geprojecteerd tot aan de kruising naar rijksweg 2 (A'dam-Utrecht). In de verdere toekomst kan deze weg worden doorgetrokken naar Muiderberg aan het IJsselmeer, om vervolgens te worden aange sloten op de ontworpen rijksweg van het Gooi naar Lely stad, door een stuk IJsselmeer dat nog drooggelegd moet worden, via Zwolsehaven, Emmeloord en Steen- wijk naar Groningen. Tijdens een persexcursie gehouden door Rijkswaterstaat, zijn dinsdag mededelingen over de stand van zaken bij de aanleg van het weggedeelte Velsertunnel-Ouderkerk aan de Amstel gedaan. In 1959 werd zuidelijk van de Velsertunnel het begin gemaakt met de aanleg van rijksweg 6. Komende uit de tunnel en rijdend naar het zuiden zal men over enkele jaren kunnen kiezen tussen rijksweg 9 (naar Haar lem) en rijksweg 6 (richting Haarlemmermeer-Schiphol) Rijks weg 6 buigt af naar het zuidoosten en kruist oostelijk van Haarlem en Spaarndam de zijkanalen B en C van het Noordzee kanaal. Oostelijk van de Mooie Nel leidt de weg naar de spoor lijn Amsterdam-Haarlem, de Haarlemmertrekvaart, rijksweg 5 (Haarlem-Amsterdam) en de Ringvaart van de Haarlemmer meerpolder, die alle vrijwel haaks worden gekruist. Rijksweg 6 zal over de twee vaarten, de spoorbaan en rijksweg 5 heen worden gebouwd. Pal ten zuiden van de spoorlijn Amsterdam- Haarlem is een hoog gelegen verkeersplein geprojecteerd met een diameter van 160 meter. Rijksweg 5 zal onder het plein doorlopen. De Haarlemmer trekvaart en de spoorlijn Haarlem-Amsterdam zullen onder de noordelijke oprit naar het verkeersplein doorgaan, de Ringvaart van de Haarlemmermeer leidt onder de zuidelijke oprit naar het plein door. Voorbij dit verkeersplein gaat de weg nog circa 800 meter rechtdoor om vervolgens aan te sluiten op de zo genoemde Zuidelijke Randweg Amsterdam, vrijwel oost-west lopend in de richting Ouderkerk. Deze weg wordt zo genoemd, omdat hij niet voorkomt op het rijkswegenplan 1958 en derhalve geen nummer kreeg. Het west-oost verlopend gedeelte van de nieuwe verbinding zal Badhoevedorp doorsnijden. Ten oosten van dit dorp kruist de weg de in verband met de uitbreiding van Schiphol om te leggen rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag), die in meer een voudige vorm als toegangsweg voor het op Schiphol werkzaam zijnde personeel zal blijven fungeren. Vlakbij Schiphol kruist de nieuwe weg wederom de Ringvaart van de Haarlemmermeer en gaat dan verder langs de rand van het Amsterdamse Bos (een randstrook van dit bos zal moeten worden opgeofferd) naar Amstelveen. Dit dorp wordt op de plaats van de bestaande pro vinciale weg Haarlem-Schiphol-Uithoorn doorsneden. Ten oos ten van Amstelveen kruist de weg de toekomstige rijksweg 3 (Amsterdam-Waddinxveen-Rotterdam) en loopt vervolgens over de Amstel en over de Bullewijk ten zuiden van Ouderkerk naar rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht). Van de Velsertunnel af tot aan Ouderkerk staat het tracé vast. Van Ouderkerk tot aan rijksweg 2 wordt nog aan het tracé gedokterd. De voornaamste aansluitingen in de nieuwe verbinding zijn die van rijksweg 5 (Haarlem-Amsterdam), van de tegenwoordige Schipholweg (die van het punt waar rijksweg 6 over gaat in de Zuidelijke Randweg van Amsterdam af door de provincie Noord- Holland tot Haarlem als autosnelweg zal worden doorgetrokken), van de om te leggen rijksweg 4, oostelijk van Badhoevedorp door middel van een zogenoemd klaverbladaansluiting en van de rijkswegen 3 en 2. Het hooggelegen verkeersplein nabij de kruising van de rijkswegen 5 en 6 (tussen Haarlem en Halfweg) zal voorlopig rechtdoorgaand en afbuigend verkeer moeten verwerken. Later zal rijksweg 6 met een viaduct over het hoog gelegen verkeersplein worden gevoerd, hetgeen men in vak termen een „fly over" noemt, zodat het verkeersplein dan uit sluitend voor afbuigend verkeer dienst zal doen. Doch deze dubbele kruising van verkeersplein boven rijksweg en daar overheen nog eens een rijksweg is toekomstmuziek in de volle betekenis van dit woord. Rijksweg 6 en de Zuidelijke Randweg Amsterdam zullen wor den uitgevoerd als autosnelweg, geheel kruisingsvrij met ge scheiden rijbanen van ieder twee rijstroken en doorgaande vluchtbermen. In verband met de te verwachten grote verkeers intensiteit zal het gedeelte van de weg tussen de rijkswegen 4 en 2 reeds direct als tweemaal driestrooksweg worden uitge voerd. Het tracé Velsertunnel-Schiphol van de nieuwe verbinding is 20 km lang. De kosten zijn hoog, ze bedragen 3 miljoen per km. Oorzaken daarvan zijn de vele kunstwerken in de weg (tussen Velsertunnel en Amstel al ongeveer 40, waarbij zeer ingewik kelde en daardoor zeer dure), de vooral tussen Velsertunnel en ÜMUIDEN VRLEM 3PAARNNWOUDE ZWANfNBURGr BADMOEVEOORP >EVEC 5^ o-V Haarlemmermeer vaak zeer slechte ondergrond (soms was het nodig kilometers cunet uit te graven tot een diepte van zeven meter, voordat het zandliehaam kon worden aangebracht) en de enorme hoeveelheden benodigd zand (alleen al voor het gedeelte Velsertunnel-Schiphol 6.700.000 m3). Men kan daar nog bijvoegen de kosten van de omlegging van rijksweg 4 en de onteigenings- kosten die moesten worden gemaakt. De traverse door Badhoevedorp zal worden gemaakt in de vorm van een aarden baan. Ten behoeve van een vervangende SchiRholweg werd reeds voor de oorlog ruimte voor een weg dwars door het dorp gereserveerd. Doch niemand overzag toen de enorme ontwikkeling van het verkeer na de oorlog en de gereserveerde ruimte, afgestemd op een provinciale weg met een breedte van ongeveer zeven meter, schiet thans veel tekort. Ook daarin moest worden voorzien. Het tracé van Schiphol tot rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht) zal ongeveer 12 km lang wor den. De kosten per kilometer zullen hier zeker niet lager zijn. Op het ogenblik is het grondwerk tussen de Velsertunnel en de spoorbaan Haarlem-Amsterdam gereed. Het kruispunt van de rijkswegen 5 en 6 (de plaats waar het hooggelegen verkeers plein zal komen) wordt thans afgewerkt. Elders is men bezig met het spuiten van zand of met het voorbereiden van grond werk. De grondwerken voor de omlegging van de rijksweg 4 nabij Schiphol zullen binnenkort beginnen. De aanbesteding van de kunstwerken in het stuk tussen Velsertunnel en de Haarlemmermeer kan men dit najaar of in het begin van 1964 verwachten. Er wordt naar gestreefd de werken tussen Velser tunnel en Schiphol in de loop van 1966 te voltooien.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13