Onderlinge afhankelijkheid is voor Puerto Rico de aangewezen weg Drang naar zelfstandigheid met verstand onderdrukt ook al spaart u voor mooie mandje? Londen verwacht bezoek van president Kennedy Zweeds koninklijk paar brengt staatsbezoek aan Frankrijk Minister Luns besprak met Kennedy Europese zaken ASPIRIN Bhoeddhisten in Zuid-Vietnam dreigen met hongerstaking BEZOEK AAN PUERTO RICO slot Beraad met Macmillati over verbod van kernproeven Comité van honderd wil betogen tegen Griekse koningin Presidentiële mening indentiek aan die der Nederlandse regering V erkiezingsleuzen in Engeland Geen verandering Drie mogelijkheden WOENSDAG 29 MEI 1963 15 agates -<J Vlug: 2 stempels op elk pak Finnbrod. GemakkelijkHaal uw spaarkaart bij kruidenier, bakker of gebruik de Finnbrod-spaarkaart uit uw nieuwe radio-TV-blad. Smakelijk: Finnbrod xs het echte krokantbrood, verrukkelijk-knapperig en gezond. Neem mèt uw spaarkaart meteen een pak mee! (prijsper pak80 ct.) grandioos succes bij alle -ïensen met smaak! Dit aparte, uiterst sier» pitrieten mandje voor slechts 8 Finnbrod stempels f 8.45. Vergelijkbare winkelwaarde f 5.75. Iets héél bij zonders héérlijk bij elke broodmaaltijd Met Pinksteren 3 dagen vers brood eten? Dan nu Finnbrod halen! U rust echt uit op een DRAKACEL matras Labour wil de college gelden afschaffen Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras De demissionaire minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gisteren op het Witte Huis te Washington ontvangen door president Kennedy. Onze correspondent geeft elders in dit blad een verslag van het onder houd. (Telefoto). gezinsverpakking ÏOO tabletten daar staat BAYER achter Kort nieuws I Advertentie (Van onze correspondent in Washington) Puerto Rico, een verwaarloosd ex-koloniaal gebied, heeft in twintig jaar een fantastische vooruitgang geboekt. Alle ontwikkelingslanden kunnen hierop jaloers zijn, maar die vooruitgang is, behalve aan de energie der bevolking, beslist ook te danken aan de speciale betrekkingen met de Ver enigde Staten. Bezoekers uit armere, nieuwe staten kunnen daarom zeggen: „Het gaat jullie wel goed, maar je bent toch niet werkelijk onafhankelijk". Zo'n opmerking irriteert vele bewoners van Puerto Rico. Materieel gaat het hun goed, maar hun probleem is nog: een plaats, een status te vinden in de wereld, die ieders respect kan afdwingen. Moet abso lute onafhankelijkheid domweg de oplossing zijn? Moet het accent niet eerder vallen op onderlinge afhankelijkheid en internationale samenwerking? Het bereiken van zulk een status zou wellicht het beste bewijs zijn van ware volwassen heid. „De Spanjaarden die hier hegraven zijn. moeten zich in hun graf omdraaien", dacht ik, toen ik op een zondagochtend het prach tige, 400 jaar oude fort be zocht, dat de baai van San Juan verdedigd heeft. Het oude fort El Morro vormt het uiteinde van een en clave, die Amerikaanse militairen tot legerbasis dient. Om bij El Morro te komen volgt men een laan, dwars over de velden, waar eens Engelse en Nederland se troepen verbeten, maar tevergeefs gestreden heb ben om het Spaanse bas tion in handen te krijgen. Hoe anders is het er nu: op die zondagochtend weer klonk er uit een protestant se garnizoenskerk kerkge zang, terwijl minder kerkse militairen en hun vrouwen golf speelden op het oude slagveld. Als munitie ge bruikten ze golfballen en zo klikten de felle slagen van de golfsticks door het kerkgezang heen. Het was half tien 's ochtends: een stationwagen kwam aan rijden en jongens uit Puer to Rico gooiden het dikke zondagsblad van de New York Times op de stoepen der officierswoningen. Een straalvliegtuig had die kranten, die een dollar kos ten, in vier uren uit New York naar hier gevlogen. Columbus heeft Puerto Rico op zijn tweede reis in 1493 ontdekt. Schatten leverde het eiland nooit op, maar de baad van San Juan was een vei lige haven voor de Spaanse zilvervloten. Strategisch was Puerto Rico van unieke betekenis en toen Amerika het eiland in 1898, zonder moeite, aan een verzwakt Spanje afhnadig maakte, gaven opnieuw militaire motieven de doorslag: Puerto Rico zou een bastion worden voor het Panamakanaal. En ook thans mag men het militaire be lang van Puerto Rico niet onderschat ten. Amerika heeft er bases voor zijn vloot, leger en luchtmacht, die tijdens het conflict over Cuba goed van pas kwamen. Maar in het tijdperk van kernwapens heeft dit steunpunt aan betekenis verloren. Achter de militaire punt van het schier eiland ligt de oude stad San Juan. met zijn Spaanse huizen uit de zeventiende en achttiende eeuw en zelfs met enkele ge bouwen uit de zestiende. Een idyllisch deel van de nieuwe wereld, dat de laatste tijd wordt gerestaureerd. Het nieuwe San Juan ligt nog weer verder naar het ooste. Daar staan luxe-hotels en moderne, gekoelde kantoorgebouwen van industrieën, die zich op het eiland gevestigd hebben. Geen staatkundig verband is precies ge lijk aan het andere maar in vele opzichten komt de positie van (Spaans sprekend) Puerto Rico overeen met die van Suriname of de Antillen ten aanzien van Nederland. Het is niet alleen de staatkundige, maar vooral de economische betrekking tot Amerika, die de snelle groei van Puerto Rico mogeijlk heeft gemaakt. Omdat het materieel zo goed gaat, zijn ervelen ge neigd te zeggen: Laten we geen verande ring brengen in onze status van „vrije, geassocieerde staat", maar twee andere groepen betogen dat dit geen permanente oplossing kan zijn en zij propageren twee Het andere San Juan een idyllisch deel van de nieuwe wereld. verschillende ontwikkelingen: de grootste groep in de oppositie wenst dat Puerto Rico de 51e deelstaat van de Verenigde Staten zal worden; kleinere groepen intel lectuelen en kunstenaars zouden het liefst zien, dat Puerto Rico een volledig zelf standige staat werd. De bekwame gouverneur Munoz Marin, zou wensen dat zijn landgenoten hun sta tus voorgoed bepaalden. Hij ziet een keus uit deze drie moge lijkheden.' a. Een Gemenebest (wat men heeft met verbeteringen), b. Een deelstaat en c. Een nieuwe geheel zelfstandige staat. Indien Puerto Rico voorgelicht door Mu noz zou kiezen, zou het beslist voorkeur tonen voor de Gemenebest-oplossing. Men zou de huidige voordelen behouden, maar geleidelijk zou men (ook goed voor het gevoel van eigenwaarde), naar vermogen gaan bijdragen aan de kosten van de fe derale regering te Washington. Zij die er voorstanders van zijn Puerto Rico tot de 51e deelstaat te maken, zijn veelal welva rend geworden middenstanders, die geen bezwaar hebben tegen een grotere assimi latie met de Verenigde Staten. Maar de drang naar onafhankelijkheid is overal sterk. Ik heb met diverse bewo ners van Puerto Rico gesprekken gehad. Velen behoorden tot de volgelingen van Munoz, maar al lijkt het ideaal nog niet te verwezenlijken zij hebben in hun hart toch voorkeur voor een geheel zelf standig Puerto Rico. Misschien een roman tisch, ondoordacht gevoel, maar niettemin onmiskenbaar aanwezig. Het romantische bastion El Morro en vlak daarachter een slagveld dat golfterrein werd. Het toekomstig lot van Puerto Rico is moeilijk te voorspellen. Men moet hopen, dat de industriële ontwikkeling zal door gaan. Het land is dicht bevolkt en kan van suiker alleen niet leven. Het kan niet anders of de bewoners van Puerto Rico moeten gevoelen dat zij op het ogen blik profiteren van een speciale relatie tot de Verenigde Staten. Een relatie op meer voet van gelijkheid lijkt op de duur voor beide partijen het meest bevredigend. Puerto Rico zal zich dan minder afhanke lijk en beschermd gevoelen en Amerika zal niet het gevoel krijgen te worden uit gebuit. Puerto Rico lijkt op een jongeman, die bijna volwassen is en die het langza merhand vervelend begint te vinden op zijn vaders zak te leven. Toch zal men het verstandigst doen, ook in de toekomst, het accent te leggen op samenwerking. Ame rika is bereid, niet alleen met Puerto Ri co maar met heel Latijns-Amerika, een „Verbond voor Vooruitgang" aan te gaan. Zulk een verbond doet aan de eer en waar digheid van geen enkele staat te kort. On afhankelijkheid is in de moderne tijd maar een betrekkelijk begrip geworden voor kleine landen. Zou Puerto Rico wer kelijk begrip tonen voor onderlinge afhan kelijkheid en samenwerking, dan zou dit misschien het beste bewijs zijn, dat dit gebied werkelijk volwassen geworden was. FINBROOD N.V. - Keizersgracht 309 - AMSTERDAM-C - Tel. 66590 finnbrod (Van onze correspondent) LONDEN Naar verluidt zou president Kennedy, in tegenstelling met zijn vroe gere plannen, volgende maand toch naar Londen willen komen voor besprekingen met premier Macmillan. Kennedy's be zoek is vergemakkelijkt omdat president De Gaulle te kennen heeft gegeven dat hij op het ogenblik geen belangstelling heeft voor een ontmoeting met Kennedy. Wanneer de Amerikaanse president naar Londen gaat, hoeft hij zich geen zorgen te maken dat hij Parijs voor het hoofd stoot. Voor Kennedy speelt de kwestie van pro tocol trouwens nauwelijks een rol, nu het probleem van een verbod van kernproe ven dringend moet worden opgelost. Ken nedy en Macmillan spannen al hun krach ten in om nog voor september tot een regeling met de Russen te komen. Ken- Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Om drie minuten over elf stapte gistermorgen uit 'n wit-blauwe cara- velle op het Parijse vliegveld Orly, ver gezeld van zijn gemalin, de 81-jarige ko ning Gustaaf VI van Zweden, die door de president van de Franse republiek, gene raal De Gaulle, verwelkomd werd. De grij ze vorst, die overigens zeker twintig jaar jonger lijkt dan hij in werkelijkheid is, brengt deze week zijn eerste staatsbezoek aan Parijs, dat Gustaaf V in 1908 voor het laatst bezocht. In de begroetingswoorden, die ook de Zweedse vorst in onberispelijk Frans uit sprak, legden beide staatshoofden de na druk op de banden, waardoor hun landen zich door de eeuwen verbonden voelden. Banden, die trouwens door de vorst per soonlijk belichaamd worden, want Gus taaf VI is de achterkleinzoon van Napo léons maarschalk Jean-Baptiste Bernadot- te, die in 1818 tot koning en tot grondlegger van de Zweedse monarchie werd uitgeroe pen. Na de diverse ceremonies, banketten, bezoeken aan Opéra en schouwburg en ook politieke gesprekken, die voor de eerstkomende dagen in Parijs op het pro gramma staan, zal de Zweedse vorst, die ook nog 's werelds oudste regerende mo narch is, een pelgrimage ondernemen naar Pau, de plaats waar zijn Franse stamhou der indertijd geboren werd. De koning bood president De Gaulle de Orde van Séraphin aan die in 1748 is in gesteld en gewoonlijk slechts aan personen van koninklijke bloede wordt toegekend. Voor de koning had De Gaulle drie oude exemplaren van werken van Racine, ge bonden in roodleer met het wapenschild van Napoléon. Voor de koningin waren er schotels van Sèvres porselein, door Benet in 1757 ver sierd voor Marie-Therèse van Oostenrijk, de moeder van Marie-Antoinette. Politiek gesproken laten de betrekkingen tussen Frankrijk en Zweden weinig te wensen. In diplomatieke kringen te Parijs acht men het echter niet uitgesloten dat de Zweedse vorst en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Torsten Nilsson, die giste ren al een eerste onderhoud met zijn ambt- (Van onze correspondent) LONDEN Het antikernbom „Comité van honderd" wil voor Buckingham Pa lace demonstreren tegen koningin Frede- rika, die binnenkort met de Griekse Ko ning op staatsbezoek komt. De demon stratie is bedoeld als een protest tegen de vriendschap welke de Britse regering op deze wijze voor een „totalitair regi me" toont. In Athene heerste, na de incidenten rond koningin Frederika tijdens haar jongste verblijf in Londen, aarzeling het bezoek te laten doorgaan. Het is niet onmogeli.ik dat de actie van het „Comité van hon derd", dat in Griekenland zelf navolging heeft gevonden, tot verdere complicaties zal leiden. genoot Couve de Murville had, zal pogen om bij zijn Franse gastheer toch nog enig begrip te wekken voor de teleurstelling, die ook in zijn land werd ondervonden voor het veto, dat generaal De Gaulle begin van het jaar tegen de Britse toetreding tot de E.E.G. heeft uitgesproken. Een veto, waarvan dan ook zijn land de nogal krach tige economische en politieke terugslagen moet hebben ondervonden. nedy staat voor de politieke moeilijkheid dat hij een eventuele overeenkomst tussen Oost en West in deze zitting door het Congres zal moeten krijgen omdat zulks, gezien de scherpe controverse hierover, in een jaar voorafgaande aan nieuwe verkie zingen onmogelijk is. Dat er beweging in het nieuwe weste lijke initiatief zit bleek ook uit de ver klaring in het Lagerhuis van Macmillan dat hij „binnen enkele dagen" Brits-Ame rikaanse overeenstemming verwacht over nieuwe voorstellen van Kroesjtsjev. Deze sluiten aan op enkele punten van Kroesjt- sjevs nog niet gepubliceerde antwoord op de boodschap van Macmillan en Kennedy. Macmillan zei met voorzichtig optimis me dat het misschien mogelijk zou zijn enige vooruitgang te boeken. Maar Mac millan en Kennedy verwachten weinig te bereiken voor de Russisch-Chinese discus sie op 5 juli in Moskou over hun ideolo gische geschillen. Desondanks trachten Macmillan en Ken nedy de weg te banen om de kloof over de kernproeven geleidelijk te versmallen om zodoende eindonderhandelingen in een topgesprek mogelijk te maken. Macmil- lands geestdrift voor een topgesprek met Kroesjtsjev schijnt steeds weer samen te vallen met naderende algemene verkiezin gen in Groot-Brittannië. Het zou echter verkeerd zijn dit alleen maar te zien als een poging om er partij-politieke munt uit te slaan. Macmillan wil, evenals Churchill voor hem, voor alles een einde maken aan de nucleaire bewapeningswedloop. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,02 —10,12, Amerikaanse dollar 3,57—3,61, Canadese dollar 3,31'/!—3,36*/!, Franse frank (100) 73,35—73,85, Belgische frank (100) 7,11—7,16, Duitse mark (100) 89,95—90,45, Zweedse kroon (100) 68,7569,75, Zwit serse frank (100) 83,10—83,60, Italiaanse lire (10.000) 57,00—59,00, Deense kroon (100) 51,75—52,75, Noorse kroon (100) 49,9050,90, Oostenrijkse schilling (100) 13,92'';—l4,02'/s, Portugese escudo (100) 12,52'':— 12,67'/!, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5,97'/;—6,12'/!. WASHINGTON Minister Luns heeft op één dag bezoeken gebracht aan pre sident Kennedy, aan de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en aan onder-minister Ball. Grote proble men had de minister ditmaal niet in Washington te bespreken. Samen met de Nederlandse ambassa deur, dr. Van Roijen, arriveerde de mi nister om twaalf uur op het Witte Huis. Het was over enen toen hij weer vertrok. Hij noemde zijn gesprek met p resident Kennedy constructief. Speciaal ten aan zien van de toestand in Europa was de zienswijze van president Kennedy identiek aan die der Nederlandse regering. Mr. Luns en president Kennedy hebben uitvoe- (Van onze correspondent) LONDEN Het regent in Groot-Brit tannië verkiezingsbeloften hoewel de da tum van de verkiezingen nog lang niet bekend is. Zij kunnen worden gehouden in de herfst, in het volgende voorjaar of zelfs pas in de volgende herfst. De rege ring kan binnen de parlementaire zit tingsperiode van vijf jaar het gunstigste tijdstip voor nieuwe verkiezingen zelf be palen. Labour belooft alle collegegelden van de universiteiten af te schaffen. De con servatieven zetten alles op hun nieuwe wo ningbouwplannen waarover gisteren het witboek is verschenen. Hierin wordt jube lend aangekondigd dat over tien jaar de woningnood zal zijn verdwenen. Het doel is 350.000 (in plaats van thans 300.000) woningen voor een miljoen mensen per jaar en vergemakkelijking van huisaan koop. Een moderne of een gemoderniseer de woning moet omstreeks 1973 in ieders bereik komen, zo is de leus. Advertentie rig gesproken over de Euromarkt en over de besprekingen over de invoerrechten, die over een jaar beginnen. Wat uit de NAVO-vergadering in Ottawa voortgeko men is karakteriseerde de Nederlandse mi nister als „een bescheiden vooruitgang". Op de vraag of de Fransen hun zienswijze veranderd hebben, antwoordde mr. Luns met een beslist „neen". Wat Nederland betreft: men zou de studie over een multi laterale kernmacht voortzetten. Het de missionaire kabinet kon hierover moeilijk een beslissing nemen, maar dat behoefde ook niet omdat de NAVO-beslissing wel niet vóór december zou vallen, zei mr. Luns. Toen hem gevraagd werd naar de hui dige betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten zei hij lachend: „Ik kan u verwijzen naar wat mijn Franse colle ga dezer dagen heeft gezegd: „De betrek kingen met de Verenigde Staten zijn uit stekend." In dit antwoord lag besloten dat de re laties tussen Nederland en Amerika op het ogenblik goed zijn. De moeilijkheden over Nieuw-Guinea zijn voorbij en het K.L.M.- probleem karakteriseerde mr. Luns als „volkomen slapend". Dinsdagmiddag vertrok minister Luns naar New York, waar hij een bespreking zou hebben met mr. Schürmann, de Ne derlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Vrijdag zal hij in gezelschap van zijn Belgische collega Spaak per schip de terugreis naar Europa aanvaarden met de „France". Advertentie Arbeidsongeluk. De 61-jarige haven arbeider H. Kurk uit Rotterdam is tij dens werkzaamheden aan boord van het Nederlandse m.s. „Andijk", dat aan de Wilhelminakade ligt, van een ruimtrap op het 8,5 meter lager liggende tussendek gevallen. Hij is in het Dijkzigtziekenhuis aan de opgelopen verwondingen overle den. SAIGON (AP) Vooraanstaande boed dhisten in Zuid-Vietnam hebben gedreigd donderdag voor 48 uur in hongerstaking te gaan tenzij president Ngo Dinh Diem zwicht voor vijf eisen die de boeddhisti sche hiërarchie heeft gesteld. Hieronder zijn het intrekken van een presidentiële order waarbij het voeren van de boeddhis tische vlag werd verboden, en dat de re gering „zal ophouden met het arresteren en terroriseren van boeddhistische pries ters en hun volgelingen". De dreiging met de hongerstaking werd geuit in een brief aan president Diem van de eerwaarde Thich Thinh Khiet, presi dent van de Vietnamese Boeddhistische Assosiatie en de voornaamste boeddhist in het overwegend boeddhistische Viet nam. Als er geen resultaten komen, wil Khiet de hongerstaking voor onbepaalde tijd laten voortduren.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15