HET WEER clA *°ffers Kennedy gaat zich met het rassenvraagstuk bemoeien Prof. Romme weet nu wat kamerfracties wensen Paus Joannes kwam crisis te boven W.A.-verzekering wordt verplicht Nieuwe Russische raketten getest Amerikaanse druk op Soekarno over de olieconcerns DE KABINETSFORMATIE Twee keer geen eerste prijs Koningin ontving Sovjet-ambassadeur Indonesische militaire missie naar Moskou r ■I 48e JAARGANG NUMMER 171 WOENSDAG 29 MEI 1963 Toestand is iets beter na een goede nacht aWMORRlS i"wforeyou êuif! FALCON REGENJASSEN Iets warmer TASSEN B/OU* ZAKENLIEDEN UIT HET ZUIDEN OP WITTE HUIS UITGENODIGD Het woord is aan In de krant van heden: Brandbom Handgemeen Vlucht van 12.000 km met een grote precisie VIJFTIG DODEN BIJ INSTORTING VAN STATIONSDAK In sporttoto Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I rijm JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. i Sjff J I fl O T gr "1 Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Haarlem hoofdred en alle afd. Telef 15295 DAGBLAD VOOR V ELS E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. v an dei VATICAANSTAD (AFP/AP) Paus Joannes XXIII, die zich herstelt van een crisis, die hem gisteren aan de rand van de dood bracht, was vandaag iets beter na een goede nacht doorgebracht te heb ben. Het is echter duidelijk, dat de ver betering alleen gezien kan worden in ver band met de crisis die het 81-jarige hoofd van de rooms-katholieke kerk gisteren heeft doorstaan. Een bloedtransfusie heeft hem in st.aat gesteld de bloedingen te overleven die ver oorzaakt werden door een weefselwoeke ring in de maag die hem reeds een jaar kwelt. Zijn toestand is nog steeds ernstig en zijn dokter uit Rome, dr. Piero Mazzo- ni, is de gehele nacht bij hem geweest. Hij heeft in het pauselijke paleis reeds acht achtereenvolgende nachten geslapen. Van welingelichte medische zijde wordt in Vaticaanstad vernomen, dat de paus nog weken en zelfs maanden weerstand aan zijn maagaandoening kan bieden. De Eerste Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming het wetsontwerp aan sprakelijkheidsverzekering motorvoer tuigen aanvaard. Dit wetsontwerp voor ziet in een verplichte verzekering voor wettelijke aansprakelijkheid op grond van een Beneluxverdrag, dat acht jaar geleden gesloten is. Nederland is, met uitzondering van Spanje, Portugal en Italië, het enige land in West-Europa waar nog geen verplichte W.A.-verzeke ring is ingevoerd. De W.A.-verzekering zal de schade moeten dekken die een bestuurder van een motorvoertuig veroorzaakt, ook als hij niet de eigenaar is van het motor voertuig. Bij de verplicht te stellen verzekerde som gaat de gedachte uit naar een be drag van 250.000 gulden per ongeval voor alle categorieën van motorrijtuigen. Een eigen risico van 50 zal zijn toege staan. Voor de ongeveer 4.000 gemoedsbezwaar den onder de twee miljoen W.A.-verzeker den wordt een fonds in het leven geroepen, waarin jaarlijks een bepaald bedrag wordt gestort. Een tweede fonds, het Waarborg fonds Motorverkeer, zal in het leven wor den geroepen onder garantie van de staat. Dit zal worden gevormd uit bijdragen uit alle verzekeringspremies. Een algemene maatregel van bestuur over de toelating van verzekeringsmaat schappijen wordt voorbereid. Degenen die zich aan de verplichte ver zekering onttrekken kunnen worden ge straft met een hechtenisstraf van maxi maal drie maanden of een boete van maxi maal duizend gulden plus ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar, of een maximum-boete van 3.000 gulden, te storten in het waarborgfonds, plus verbeurdverklaring van het motor voertuig. De staat zal van de verzekeringsplicht zijn vrijgesteld. Zij zal voor het vergoeden van schade rechtstreeks aansprakelijk blijven. Advertentie BARtÊüÖrIsST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (6lJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en hogere mid- dagtemperaturen, maar ook en kele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige en langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen noord en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. RARTfLJORISSTR 10 HAARLEM Jeremy Collier: Evenmin als een man steeds sterker wordt door altijd te eten, wordt hij wijzer door alsmaar te lezen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 19 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 15 Uit stad en omgeving5, 7 Topsy 6 Langs sluizen en havens7 In de Vishal en op zee9 Horen en Zien17 Kunst 17 Feuilleton 19 Beurs 21 Economisch nieuws21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Voor vlotte handtassen en sterke koffers DJAKARTA (AFP) Een Indonesische militaire delegatie onder leiding van ge neraal Hidajat, onderminister van defensie en veiligheid, vertrekt vrijdag naar Mos kou met een missie die onderdeel uit maakt van de modernisering der strijd krachten. De Russische minister van defensie, maarschalk Malinovski heeft in maart een bezoek aan Indonesië gebracht. O De negerstudent James Meredith, over wiens toelating tot de universiteit van Jackson in de zuidelijke Ameri kaanse staat Mississippi zoveel te doen is geweest, heeft in Washington een onder houd gehad, met de minister van Justitie, Robert Kennedy. Meredith had zondag in een vraaggesprek voor de televisie gezegd dat de regering-Kennedy niet eerder blijk van belangstelling voor zijn geval had getoond dan nadat hij zich op de universiteit had laten inschrijven. (Telefoto). een aantal die reeds bijeen geweest zijn met de minister van Justitie, Robert F. Kennedy. De minister heeft ook telefonisch con tact gehad met zakenlieden en autori teiten in een aantal zuidelijke steden. Hij wijdt „al zijn tijd" aan een grote verscheidenheid van vraagstukken op het gebied van de rechten van de mens, aldus een officiële zegsman. De regering-Kennedy overweegt de in diening van een wetsontwerp, dat de ras senscheiding verbiedt in winkels en res taurants waar goederen verkocht worden die de grenzen van de Amerikaanse staten overschreden hebben. Door het wetsont werp te koppelen aan de handel tussen de verschillende staten zou het rassen scheidingsverbod in vrijwel alle winkels en restaurant van de natie gelden. In de afgelopen nacht is in Jackson (Mississippi) een brandbom gegooid in de garage van de afdelingssecretaris van de Vereniging tot bevordering van de belan gen van de negers (NAACP). Een groepje jeugdige blanken mishan delde dinsdag te Jackson een jonge neger die bij wijze van demonstratie in een eet gelegenheid voor blanken was gaan zitten. Ook twee negermeisjes, die daar waren binnengegaan, kregen enkele trappen. De politie sleepte de negerjongen ten slotte naar buiten. In het centrum van de stad werden dinsdag voorts vijf betogers drie negers en twee blanken door de politie aangehouden. Later brak in de eetgelegenheid opnieuw een vechtpartij uit, toen blanken peper-, zout- en mosterdvaatjes naar de betogers wierpen. Een blank meisje kneep een tube tomatenketchup boven het hoofd van een demonstrante uit, maar deze bleef onver stoorbaar zitten. Toen een negerstudent in elkaar zakte, waarschijnlijk als gevolg van mishandeling, maakte de politie er een einde aan, sloot de zaak en verspreid de de menigte. Deze gewelddaden volgden op de mis lukking van een vergadering tussen de burgemeester en negerleiders, die een op lossing voor het rassengeschil trachten te vinden. De federale rechter te Biloxi (Mississip pi) heeft de rechtskundige afdeling van de universiteit van Mississippi gelast, de negerstudent Cleve McDowell nog op tijd voor de zomercolleges, die 5 juni beginnen, in te schrijven als student in de rechten. Slechts één neger is tot dusver op deze universiteit ingeschreven, James Meredith die verleden jaar na hevige onlusten werd toegelaten. Te High Point (Noord-Carolina) zijn dinsdagavond rond 500 negers, die een stil le betoging hielden voor rassengelijkheid, aangevallen door een duizendtal blanken. De blanken bekogelden de negers met ste nen en hadden het speciaal gemunt op een blanke, die met de negers betoogde. De politie greep spoedig in. Drie blanken zijn gearresteerd. In Tallahassee (Florida) hebben dinsdag ongeveer 200 negers gedemonstreerd tegen het rassenonderscheid. Er deden zich geen wanordelijkheden voor. MOSKOU (Reuter/AFP) De Sovjet unie heeft op 18 en 25 mei met succes nieuwe lange-afstandsrafeetten voor de ver kenning van de ruimte beproefd, zo meldt het Russische persbureau Tass. Het resul taat van deze proeven was zo goed, dat er geen nieuwe proeven nodig zijn. De raketten kwamen na een vlucht van 12.000 km uit de Sovjet-Unie „met een grote precisie" terecht in het doelgebied in de Stille Oceaan, dat de Russen in het begin van deze maand hadden uitgezet. Op 12 mei lieten zij weten dat het be wuste gebied van 15 mei tot 15 juli met het oog op hun raketproeven gevaarlijk voor schepen en vliegtuigen zou zijn. Uit de bekendmaking van Tass blijkt, dat de lucht- en scheepvaart de zone niet lan ger behoeft te mijden. „Het succes van de lancering der ge perfectioneerde draagraketten verzekert de ontwikkeling van de Russische wetenschap op het gebied van de verkenning der kos mische ruimte en de bestudering van de planeten van het zonnestelsel", aldus Tass. Het partijblad de „Pravda" meldt, dat Amerikaanse watervliegtuigen gevlogen hebben boven Russische schepen in het centrale deel van de Stille Oceaan, waar de proeven zijn genomen met nieuwe Russische lange-afstandsraketten. De bevelhebber van de Russische zee strijdkrachten in de Stille Oceaan die aan deze proeven hebben deelgenomen, had verklaard dat men ook een Amerikaans patrouillevaartuig in dit gebied had waar genomen. TOKIO (AP) De Verenigde Staten zijn, rustig maar krachtig, begonnen druk uit te oefenen op president Soekarno van Indonesië. Een speciale afgevaardigde van Kennedy is twee maa.1 bij Soekarno geweest die in Japan met vakantie is, om te spreken over het plan van Indonesië tot nationalisatie van de Amerikaanse olie maatschappijen waarin miljoenen dollars geïnvesteerd zijn. Het Amerikaanse ongeduld neemt toe, omdat Soekarno niet in staat schijnt te zijn de politieke en economische moeilijk heden van zijn land tot oplossing te bren gen, niettegenstaande de jaarlijkse Ame rikaanse hulp van 100 miljoen dollar. Van goedingelichte zijde wordt meege deeld, dat de Amerikaanse onderhande laars Soekarno een krachtig voorstel voor gelegd hebben over de oliekwestie, het geen er op wijst, dat er aanzienlijke druk in Washington bestaat om de buitenlandse hulp aan landen die zonder onderscheid buitenlandse Amerikaanse investeringen nationaliseren, in te trekken. (Van onze parlementaire redacteur) Zeer langdurige vergaderingen heb ben de vijf grote Tweede-Kamerfracties gisteren gewijd aan de leidraad, die de kabinetsinformateur, prof. Romme, had opgesteld. Zij bespraken de ongeveer 35 punten van de leidraad en stelden vast, wat naar hun mening in bet re geringsprogramma van het nieuwe kabi net behoort te worden opgenomen. Het langst vergaderden de fracties van de K.V.P. en de A.R.P., namelijk respec tievelijk 51/2 en 6 uur. De voorzitters van de vijf fracties hebben vandaag aan prof. Romme bet standpunt van hun fracties meegedeeld. Geen hunner was gisteren tot enig commentaar bereid. Aan de hand van deze rapporten kan worden vastgesteld, welke fracties het op de meeste punten met elkaar eens zijn. De fracties hebben goeddeels onafhankelijk van elkaar een standpunt ten opzichte van de leidraad bepaald. De confessionele fracties konden eniger mate weten, welke invloed hun standpunt heeft op een mogelijke samenwerking met een van beide niet-confessionele partijen Zeer in het algemeen zouden zij gisteren een houding hebben aangenomen (hoewel er ook verschilpunten zijn, met name de commerciële televisie bij de A.R.), die zonder veel moeite in overeenstemming zal zijn te brengen met het standpunt van de V.V.D. Het is echter alleen aan prof Romme beschoren, te overzien in hoe verre er werkelijk overeenstemming tus sen de fracties bestaat. Het is niet ondenkbaar, dat prof. Rom me de fractievoorzitters nog eens bij zich laat komen om van hen te vernemen hoe- Een beeld van de ramp in het station van Lissabon, waar dinsdag zeker vijftig personen de dood vonden, toen een deel van de sta tionsoverkapping instortte. Op de foto zien we hoe de slachtoffers door redders in veiligheid worden gebracht. De foto werd radio- telegrafisch via Londen naar Nederland overgebracht. veel gewicht zij aan de door hun fracties ingenomen standpunten toekennen en in hoeverre zij tot compromissen bereid zijn. Het gerucht gaat, dat prof. Romme's eigen partij, de K.V.P., het liefst zou zien, dat de informateur met het opmaken van een inventaris zijn taak als geëindigd be schouwt en de weg zou vrijmaken voor de benoeming van een formateur, die dan uit deze inventarisatie verdere conclusies kan trekken. Dit verlangen moet men zien in het licht van de critiek, die onder meer door dr. De Kort (K.V.P.) is geuit, dat de benoeming van een informateur feite lijk niet nodig was en dat de koningin eigenlijk meteen een formateur had kun nen benoemen. Volgens deze opvatting had in de tijd, waarin prof. Romme zijn leidraad heeft opgesteld, wellicht een formateur een regeringsprogramma kun nen ontwerpen. Hij had dit program aan de fracties ter beoordeling kunnen voor leggen en zou na ontvangst van de uitslag zijn conclusies hebben kunnen trekken en op grond daarvan verder hebben kunnen werken. Nu moet prof. Romme eerst ad vies uitbrengen aan de koningin, die ver volgens een formateur moet aanwijzen. Deze moet dan nog een regeringsprogram ma opstellen. Prof. Romme heeft vanmorgen ver klaard, dat hij vandaag nog geen rapport aan de koningin zal uitbrengen. Hij zei voorts, dat bij de besprekingen met de fractieleiders geen onduidelijkheden over gebleven. Voor het nieuwe treffer-tips spel in de sporttoto dat op Hemelvaartsdag voor het eerst werd gespeeld, was een totaal prij- zenbedrag van 76.933 beschikbaar. Van de 227.162 deelnemers vulde niemand zes juiste tips in. Daarentegen kwamen wel 85 meldingen van vijf goede voorspellin gen binnen. De 85 gelukkigen ontvangen elk een bedrag van 894.- In de „normale" toto van afgelopen zon dag speelden 514.867 personen, die voor een prijzenbedrag van 200.994 zorgden. Van dit bedrag was f 110.546,70 beschik baar voor de eerste prijs waarvoor ove rigens geen meldingen binnenkwamen. Het geld van de eerste prijs werd daarom reglementair bij de tweede prijs 60.298,20) gevoegd, zodat de drie deel nemers, die 12 juiste voorspellingen deden per persoon een bruto bedrag van 56.948,20 ontvangen. De prijs van de gelijke spelen 30.149,10) wordt gedeeld door 22 gega digden, die elk 1.310,80 krijgen uitge keerd. De koning heeft vanmorgen in paleis Soestdijk de nieuwe ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nederland de heer I. I. Toegarinov, ontvangen, die zijn geloofs brieven kwam overhandigen. WASHINGTON (Reuter en AP) - President Kennedy heeft meer dan 150 zakenlieden uit de zuidelijke Ameri kaanse staten uitgenodigd voor een conferentie op het Witte Huis. Zij zullen dinsdag vraagstukken bespreken die verband houden met het tegengaan van rassenscheiding in openbare gelegen heden. Volgens een hooggeplaatste woordvoer der is de president van plan soortgelijke conferenties te houden in Washington met kerkelijke leiders en openbare auto riteiten uit de zuidelijke staten. Op de lijst van zakenlieden staan er In Rome heerst oprechte bezorgd heid over de gezondheid van paus Joannes XXIII. Het vertrek van zijn lijfarts professor Gasbarrini uit het Vaticaan trekt elke dag grote belangstelling. Advertentie LISSABON (Reuter-AFP) Op het Cais do Sodre-station van Lissabon zijn dins dag ten minste vijftig mensen om het le ven gekomen en 38 gewond doordat de betonnen overkapping van de perrons in stortte. Vermoedelijk liggen nog meer slachtoffers onder het puin. Bij het licht van schijnwerpers waren driehonderd man dinsdagavond nog bezig met reddingswerk zaamheden. Functionarissen van de berginsploeg zei den dat er 52 mensen zijn omgekomen. De Portugese regering heeft dinsdagavond de openbare bijeenkomsten ter viering van de 37ste verjaardag van de regering van premier Oliveira Salazar afgelast. Er is een onderzoek gelast naar de oorzaak van het instorten van de een jaar oude over kapping. Een ooggetuige vertelde dat een deel van de zijkant eerst omlaag kwam, waarna 't middengedeelte wankelde en in stortte. Het dak, dat een oppervlakte had van ongeveer 20 bij 25 meter, begaf het kort nadat een volle trein uit de bad plaatsen Cascais en Estoril was binnenge komen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1