KOK DE BEURS - Kritiek van voorzitter AWV op de loonpolitiek WASAUTOMATEN 1298.- Zwolsman zou geen Euromast-aandelen aankopen Kritiek bij Furness op dividendvoorstel Netam heeft geen emissieplannen Sikkens Groep breidt programma autolakken uit Hogere winst Simon de Wit Beeren hervat de dividendbetaling NAM boort vlak bij Eemsmonding Mulder's Materiaal komt met een conv. obligatielening Nieuwe HAV Bank weer 45 dividend Rohte en Jiskoot verwacht grote tabaksoogst Circulatie nadert een nieuw record Co-Op mag 15 miljoen lenen Agiobonus bij Mahez „Veel ambtenaren worden slecht betaald" SCHEEPVAARTBERICHTEN St. Philipsland krijgt slechts nieuwe schoolbanken UNIFONDS WOENSDAG 29 MEI 1963 21 ENGLISH ELECTRIC KRUISSTRAAT 5 HAARLEM Overeenkomst met A merikaanse fabriek Weekstaat Ned. Bank Geldmarkt ruim Voorzitter NCBO: Hilton-Rotterdam morgen open Kort economisch nieuws Bestuur en aandeelhouders van de Rot terdamse Euromast maken zich wel enige zorgen over een mogelijke „overval van buiten". De koersontwikkeling heeft daar toe aanleiding gegeven. De president- commissaris. mr. J. C. S. Nijenbandring de Boer, deelde in de jaarvergadering mee dat het bestuur heeft getracht te weten te komen of van bepaalde zijde (de groep- Zwolsman-Red) aandelen Euromast wor den gekocht. De indruk is dat dat niet het geval is. Toch wordt aan een zekere bescher ming gedacht. Commissarissen hebben wel eens de mogelijkheid van het creëren van prioriteitsaandelen overwogen, maar men vond het moeilijk daartoe met een bestuursvoorstel te komen. Een aandeel houder suggereerde de aandelen op naam te stellen, waardoor een inzicht kan wor den verkregen in de spreiding. Een opi niepeiling onder de aanwezige aandeel houders wees uit dat de helft voor een zekere mate van bescherming voelde; slechts een enkele aandeelhouder stemde tegen. De Euromast zal in de loop van 1963 vrijwel schuldenvrij zijn. Per 1 mei werd het restant ad 150.000 gulden van de obli gatielening in zijn geheel afgelost. Van een andere lening staat nog slechts een betrekkelijk klein bedrag open. In de ba- lanspost „diverse voorzieningen" van rond 600.000 zit dan ook een reserve van ca. 260.000 Een ongunstige ontwikkeling is dat de kosten van onderhoud, salarissen en reclame belangrijk stijgen. De jaar lijkse afschrijving op de toren blijft 4 percent, die op de machines 10 percent. Advertentie BELEGGING IN PRIMA DUITSE AANDELEN Inkomsten- en kapitaalsuitke ring 1961/62 ca. Beurs koers te Amsterdam per bewijs van5 participaties ongeveer f155. Vraag halfjaarverslag per 31 maart 1963 bij uw bank, commissionair of bij Labouchere, Postbus 154, A'dam. De jaarvergadering van Furness' Scheepvaart- en Agentuurmaatschappij in Rotterdam heeft als pikante bijzonderheid gekregen dat voor het eerst na vele jaren stemming moest beslissen over de hoog te van het dividend. Het bestuur was met een voorstel gekomen van 23 percent over het inmiddels van vijf tot zes miljoen gulden verhoogde kapitaal, wat naar de mening van verschillende aandeelhouders te laag was. Over 1961 werd nog 30 per cent uitgekeerd. Eén der aandeelhouders stelde dat het in vennootschapswereld een goed gebruik is na een bonusuitkering het dividend in principe te handhaven. Nu zijn naar zijn mening de aandeelhouders er mede na hun offer aan de fiscus sterk op achteruit gegaan. Verlaging van het winstaandeel was volgens hem bovendien niet nodig geweest, temeer daar een be drag van 750.000 naar de reserves is overgemaakt. Hij stelde dan ook voor het dividend alsnog te bepalen op 30 percent, maar kwam daar later uit tactische over wegingen op terug toen een andere aan deelhouder een voorstel voor 25 percent indiende. Dat aandeel was vorig jaar tij dens de vergadering in het vooruitzicht gesteld. President-commissaris mr. dr. K. P. van der Mandele zei het in beginsel eens te zijn met dividendhandhaving na een bonus. Maar de gang van zaken was naar zijn mening sinds vorig jaar belangrijk veranderd. De resultaten zijn minder ge worden „maar toch nog zeer bevre digend" en vooral de grote dochter „Furness' Shipping and Agency Co" in Antwerpen had zeer teleurgesteld. De gang van zaken bij de Nederlandsche Tank-, apparaten- en machinefabriek „Ne tam" in Rotterdam is ook dit jaar bevre digend gebleven, zo is de jaarvergadering medegedeeld. Wel wordt als rem gevoeld een tekort aan personeel. De export maakt slechts een zeer klein deel van de totale omzet ad 14 miljoen gulden uit en ge schiedt merendeels indirect via de DAF. Investeringen zullen voorlopig alleen op de outillage plaats vinden. Er zijn geen plannen voor een emissie. Advertentie O Tf, De Sikkens Groep te Sassenheim heeft een overeenkomst gesloten met een van de grootste Amerikaanse lakfabrieken: Devoe and Raynolds. Ine, in Louisville, Kentucky. De overeenkomst betreft de in 1962 ge- introduceerde crylitex-autolakken op acry- laatbasis, die eerst na jarenlange research en grondige duurzaamheidstesten op de markt zijn gebracht door de Jones-Dabney- afdeling van deze Amerikaanse maat schappij. Sikkens zal recepten en produk- tiegegevens verkrijgen, waardoor het reeds uitgebreide programma van Sikkens-auto- lakken nog verder kan worden gevarieerd. Het nieuwe laktype wordt reeds gebruikt door een aantal Amerikaanse automobiel fabrieken. Devoe en Raynolds is een dochtermaat schappij van Merrit-Chapman and Scott Corporation, zo deelt de Sikkens Groep mee, die als bekend deel uitmaakt van de Koninklijke Zout-Ketjen n.v. Simon de Wit kan, blijkens het verslag over 1962, wat het levensmiddelenbedrijf betreft, op een succesvol jaar terugzien. De omzetstijging was zeer belangrijk, zo dat ondanks de gestegen kosten, een hoge re winst kon worden gemaakt. In weerwil van de verhoging van het kapitaal van 2.6 miljoen tot 6.67 miljoen, kan, als bekend, een onveranderd dividend van ne gen percent worden voorgesteld, en op de in 1962 uitgegeven nieuwe aandelen 4'/s percent. Het exploitatie-saldo steeg tot 2.59 (v.j. 2.36) miljoen. Afschrijvingen stegen tot 1.23 1.09) miljoen. Interest vergde 47.285 185.167), gratificaties personeei 185.486 146.108). Hierna res teert een saldowinst van f 1.139.365 962.553). De directie acht het praematuur nu reeds verwachtingen uit te spreken over 1963. De ontwikkeling van het kruideniers- bedrijf was in de eerste maanden van 1963 gunstig. Tal van nieuwe activiteiten be vinden zich nog in een eerste ontwikke lingsstadium en maken het moeilijk een voorspelling te doen voor het totale re sultaat. De investeringen bedroegen in 1962 ruim 4.5 2.5) miljoen. Het aantal S-markten werd met vier vergroot tot negen, waar tegenover staat dat het aantal zelfbedie ningswinkels met twee verminderde tot 84. Het totaal aantal winkels daalde van 150 tot 146: een tiental zeifbedieningswasserii- en onder de naam ..Launderette" werd ge opend. Deze blijken in een behoefte te voorzien. De directie heeft het volle ver trouwen in de verdere ontwikkeling van de nevenbedrijven. Tricotagefabrieken v.h. Frans Beeren en Zonen stelt voor een dividend van 6 per cent uit te keren (v.j. nihil). In een in no vember 1962 gepubliceerd tussentijds be richt had de directie van Frans Beeren doen weten dat de omzetverhoging zich had voortgezet, dat de mogelijkheden voor 1963 zeer goed waren te noemen en dat er een redelijke kans bestond op een divi denduitkering over 1962. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) zal binnen afzienbare tijd in de buurtschap Uiteinde bij Holwierde een ex ploratie-boring beginnen. De toren is in middels geplaatst. Het is de boring die tot dusverre het dichst bij de Eems wordt uitgevoerd. Voor de bouw van de toren, die op slechts een paar honderd meter van de riviermonding staat, heeft de N.A.M. de bestaande weg van Holwierde naar Uiteinde van een nieuw wegdek voor zien. Ook zijn enkele bochten verruimd. Deze ongeveer tweeeneenhalve kilometer lange weg is doodlopend en heeft alleen betekenis voor enkele boerderijen. Wan neer de boring precies zal beginnen kon men ons bij de N.A.M. niet zeggen. Het saldo resultatenrekening over 1962 van „Mulder's fabriek van Rollend ma teriaal en Landbouwmachinies" is gedaald tot 422.895 (v.j. 445.307). Na afschrij vingen ad 150.275 (v.j. 129.619) etc., bedraagt het saldo winst, na aftrek van belastingen, 166.500 151.000). Voorge steld wordt, zoals bekend, het dividend te verhogen van zes tot zeven percent. Over de vooruitzichten deelt de direc tie mede, dat een stagnatie in de afle veringen in het begin van bet jaar, ten gevolge van de lange winter, inmiddels geheel werd ingelopen. De orderbezetting is zodanig, dat voor het nu lopende jaar een volledige bezetting van alle af delingen vrijwel verzekerd is. Zij vertrouwt dan ook een omzetverhoging te bereiken. Rekening houdend met de behaalde winst gedurende de eerste vier maanden van 1963 wordt de verwachting uitgesproken, dat in 1963 een behoorlijke verbetering van de resultaten kan worden bereikt. In de liquiditeitspositie werd, aldus de directie, enige verbetering bereikt. Niette min acht zij het noodzakelijk de liquidi teit verder te versterken, zulks in verband met de verhoogde omzet in het thans lo pende boekjaar, alsmede met het oog op de wenselijkheid, de technische outillage te verbeteren en uit te breiden, tenein de een meer efficiënte bedrijfsvoering te bereiken. Daarom wordt overwogen binnen kort nogmaals een in aandelen conver teerbare obligatielening van 525.000 te plaatsen. Op de komende jaarvergadering zal daaromtrent machtiging worden ge vraagd. Tevens zal dan een statutenwijzi ging worden voorgesteld. De N.V. Assurantie-Maatschappij Nieu we HAV Bank heeft over 1962 een premie inkomen geboekt van ƒ7.521.661, hetgeen ten opzichte van 1961 een stijging bete kent van 12.6 percent. De schade-reserve bedraagt 1.794.904 1.484.420), de beleg gingen 6.6 6) miljoen. De bedrijfswinst beloopt ƒ492.170 430.860). Het dividend is wederom vastgesteld op 45 per aan deel van 1.000 waarop 10 percent is ge stort. In het verslag wordt gezegd dat aantal en omvang van de autoschades in sterkere mate stijgt dan de premietoename. De af delingen ongevallen- en ziekteverzekering en WA-verzekering hadden een gunstiger sehadebeloop. De omzet tot dusver in 1963 is bij Oscar Rohte en Jiskoot niet hoger geweest dan in 1962. Dit heeft het bestuur in de jaar vergadering meegedeeld. De verdere ont wikkeling zal zeker afhangen van de Domingo-tabak, waarvan een grote en goede oogst wordt verwacht. Sinds het afvallen van Cuba is de Amerikaanse be langstelling op deze tabakssoort gericht. Het wegvallen van Algerije als afnameland maakt de toekomst iets gecompliceerder. Het zal dus heel moeilijk worden om het bijzonder goede jaar 1962 te evenaren of zelfs te overtreffen. Voor alle tabakssoor ten wordt een grote en goede oogst ver wacht. De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 27 mei staat reeds geheel in het teken van de naderende ultimo. De opvragingen zijn deze maand extra hoog, daar de over heid en vele bedrijven thans reeds de va kantietoeslag hebben uitbetaald. De char- tale circulatie, die de vorige week met 19 min. uitzette, vertoont thans een uit zetting van 139 min. tot 5806 min. De toeneming van de circulatie zal ook deze week doorgaan, als gevolg van verdere salarisuitkeringen, zodat aangenomen mag worden, dat de stand der circulatie vol gende week een nieuw „all time" hoogte record te zien zal geven. Hoewel de schatkist f 89 min. in de markt bracht, waardoor het saldo van het rijk daalde tot 482 min., en 17 min. devie zen werd overgedragen aan de Nederland sche Bank, zagen de banken hun tegoed bij de centrale bank met 40 min. af nemen tot 347 min. Deze stand levert een zeer ruim surplus boven het verplicht aan te houden kasreservegemiddelde. De goud- en deviezenvoorraad bedraagt thans 6469 min., waarvan ongewijzigd 5698 min. aan goud. De afgelopen week vertoonde een lichte verkrapping van de geldmarkt, waardoor op 24 mei de dag geldrente met een kwart pet. werd ver hoogd tot 1% pet. De geldmarkt is ruim. Geldkringen verwachten voor de eerst komende dagen een verdere verruiming. De algemene vergadering van Co-op Ne derland te Enschede gehouden, heeft haar goedkeuring gehecht aan een voorstel tot uitgifte van een obligatielening ter hoogte van 15.000.000. De Co-Op was op 1 fe bruari jl. begonnen met een voorlopige emissie van f 3.000.000. De belangstelling voor de Co-Op-gezinsobligaties heeft uit breiding van de emissie reeds thans nodig gemaakt, waarvoor toestemming van de vergadering was vereist. Voorts werd mee gedeeld, dat het aantal verbruikscoöpera ties, dat thans nog 97 bedraagt, voor het einde van dit jaar tot 54 zal zijn gedaald door de snelle toeneming van de fusies. De n.v. Machinehandel Mahez stelt voor over 1962 het dividend vast te stellen op 22 pet. (onv.). Voorts zal worden voorge steld een uitkering van 10 pet. in aandelen ten laste van de agioreserve. KALME MARKT De affaire heeft niet veel te betekenen gehad. In alle hoeken van de hoofdfondsên was het zeer rustig. Philips en Unilevers openden een halve gulden hoger op resp. 168,20 en 169,90. Kon. Olie onveranderd op 170,30. Hoogovens een puntje lager op 615. AKU had van middenkoersaanbod in een zer dunne markt te lijden, waardoor ruim zes punten lager op 467 de openings koers tot stand kwam. Dit was blijkbaar te laag gegrepen, want daarna liep de op tot 469'/2. Gedurende de verdere beurs- duur liep Unilever uit tot 170,10, terwijl aandelen Kon. Olie daalden tot 170. „W|j vragen de nieuwe regering de hoogste prioriteit te geven aan een ver antwoorde salarisvloer voor de ambte naren". Dit heeft de voorzitter van de Ne derlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel, de heer J. ten Heuvelhof, gezegd bij de opening van het driedaags congres van deze bond in Arnhem. „Er zijn talrijke gezinnen", aldus de voor zitter, „waarvan de man en vader in dienst is van de overheid, die moeten leven van een netto-inkomen dat ligt tussen de 80 en 90 gulden per week". Hij zei dat dit geen tendentieus cijfer is, maar een werke lijk gegeven. De heer Ten Heuvelhof noemde het een verwonderlijke zaak, dat bij een beetje strenge winter in Nederland met duurte- toeslagen moet worden gewerkt, omdat men anders niet over voldoende geld be schikt om extra kolen te kopen en de prijs stijging van sommige levensmiddelen op te vangen. De voorzitter van de N.C.B.O. gelooft dat het tijd is dat een beleidsfiguur het voorzitterschap van de centrale commissie vr r het georganiseerd overleg gaat be kleden, opdat dit overleg mede daardoor een meer werkelijke inhoud krijgt. Hij vond het een te betreuren situatie dat de waardering van de taken van de rijksambtenaren in feite in handen is van de minister van Binnenlandse Zaken. Er kan niet meer gesproken worden van coördinatie, er is xeen enorme centralisatie, die bijna altijd tot schade is van de amb tenaren. „Het minste dat wij verlangen is dat de ambtenaren mee mogen spreken over de waardering van de taken". Dinsdagmiddag is het nieuwe Hilton- hotel in Rotterdam door de architecten en aannemers aan de hotelmaatschappij Rotterdam n.v. opgeleverd. Donderdag zal Conrad Hilton de officiële opening verrichten Hilton-Rotterdam, dat door de Amerikaanse Hilton-organisatie zal worden geëxploiteerd, is eigendom van de hotelmaatschappij Rotterdam n.v. waarin een groep Rotterdamse zakenlieden, de Holland-Amerika Lijn, de K.L.M. en de Hiltonorganisatie verenigd zijn. Van het maatschappelijke kapitaal van 8,5 min. is een miljoen ingebracht door Hilton. Een aanvullende lening van 12 miljoen is door de Nederlandse staat gegarandeerd. Het hotel staat aan het Hofplein op de hoek van de Coolsingel en het Weena, en rust op 650 betonnen pélen. Het heeft 275 kamers, drie restaurants en diverse feest en congreszalen. Advertentie Aagtekerk 29 te Shanghai verwacht. Abbekerk 28 45 m. n.w. Majorca n. Antwerpen. Aeila 28 1000 m. n.o. Curacao n. Curacao. Acmaea 28 215 m. z. Dakar n. Le Havre. Adara 27 370 m. n.n.o. St. Paulsrocks n. L Palm. Adrastus 24 v. Singapore n. Liverpool Alamak 28 390 m. z.w Karachi n. Djibouti. Alchïba 28 150 m. w.n.w. Bone n. Beyrouth. Algol 28 te Zanzibar. Almdljk 29 te Suez. Alnitak pass. 28 St. paulsrocks n. Las Palmas. Alphard 28 280 m w.z.w. Fastnet n. Montreal Amerskerk 28 te Dar Es Salaam. Amstelkroon 30 te Madras verwacht. Amstelmolen 28 280 m. n.n.w. Malnlla n. Osaka. Amstelsluis 28 60 m. z. Kobe n. Sydney. Amstelveld 28 180 m. n.w. Tobroek n. Port Said. Arendskerk 27 v. Akaba n. Aden. Argos 28 80 m. n.o. Villano n. Terneuzen. Arkeldijk 29 te Londen. Asmidiske 29 te Rotterdam. Asterope 28 230 m n.w Madeira n Philadelphia. Atys 28 300 m. w.n.w. Casablanca n. Dakar. Bali 28 300 m. w. Sabang n. Penang. Batu 28 te Bhavnagar. Bengkalis 30 te Basrah verwacht. Beninkust 30 te Luanda verwacht. Blitar 29 te Risdon. Bosco 27 te Royal Sovereign n. Antwerpen. Bovenkerk 28 v Aden n. Suez. Burl S. Wats. 28 550 m. z.o. Bermuda n Ph delph. Bussum 28 850 m. o Bermuda n. Caribbean Calamares pass 29 Panamakanaal n. Golflto. De loonpolitiek, vraagstukken rond de vorm van beloning en winstdeling waren de hoofdpunten van de rede die ir. F. K. T- Beukema toe Water gister als voorzitter van de Algemene Werkgevers Vereniging (A.W.V.) heeft uitgesproken in de beslo ten algemene ledenvergadering te Laren N.H. De heer Beukema toe Water merkte op dat het thans van kracht zijnde sys teem van loonvorming gebaseerd is op een advies van de Sociaal-Economische Raad, van het bedrijfsleven zelf dus. „Wanneer wij thans kritiek hebben, hebben wij dus in eerste instantie kritiek op ons zelf." De voorzitter van de A.W.V. zei verder dat men wel eens de indruk krijgt dat de SER zich bij het opstellen van zijn ad vies onvoldoende bewust is geweest van de last die hij hiermee op eigen schou ders heeft genomen, voornamelijk met betrekking tot het uitbrengen- van de zgn. halfjaarlijkse rapporten. Wil men er voor loonvorming enig houvast aan hebben, dan moet de „naaste toekomst" voor de be schouwing in die halfjaarlijkse rapporten in dit geval geen tijdvak van zes maanden zijn, maar een periode die tussen de 18 en 24 maanden ligt. Wil het bedrijfsleven in mei-1963 over een contact dat 1 juli 1963 aanvangt kun nen onderhandelen, dan moeten zijns in ziens de prognoses voor het gehele jaar 1964 op dat moment bekend zijn. Men heeft zich, naar sprekers mening, onvoldoende afgevraagd of het mogelijk is deze progno se tijdig op te stellen. Over de in het nieu we systeem voorziene coördinatie zei ir. Beukema toe Water „dat wanneer de groottse werkgever in den lande niet doelbewust aan deze coördinatie meewerkt, de kans van slagen van het nieuwe sys teem niet bijzonder groot mag worden ge noemd." Wat het streven naar winstdeling betreft merkte de heer Beukema toe Water op dat van vakbondszijde de claim op de in gehouden winst wel wordt verdedigd, maar niet uitgewerkt. „Men stelt het dus, ten onrechte, als een uitvoerbare zaak voor. Slechts de onwil van ondernemers en kapitaalbezitters zou dit deelgenoot schap van de werknemers tegenhouden. Het komt mij echter onverantwoordelijk voor om op deze wijze ongegronde ver wachtingen te wekken". De heer Beukema toe Water wil een winstdeling niet afwijzen wanneer deze 'n zekere stimulans kan bieden voor een be reidheid tot verdere samenwerking en voor vergroting van het verantwoordelijk heidsbesef voor eigen werk. Caltex Amsterdam 28 730 m. n.o. Mogadiscio naar Kaapstad. Caltex Arnhem 28 225 m. w. Formosa n. Niigata Caltex Delft 28 te Liverpool. Calt. Eindhoven 28 40 m. z. Ceylon n. Botanybay Caltex Pernis 29 te Port Said verwacht. Caltex The Hague 1/6 te Liverpool verwacht. Caltex Utrecht 28 226 m. o. Saigon n. Singapore. Camerounkust 28 te Amsterdam. Carrillo 28 te Charleston v. Almirante. Cartago 29 te Puerto Cortez. Casamance 28 v. Duinkerken n. Rouen. Castor 28 360 m. z.o. Flores n. San Juan. Celebes 28 v. Rotterdam n. Basrah. Chiron 28 te Puerto Cabello v. Zeebrugge. Cinulia 28 v. Punta Cardon n. Curasao. Cities Service Valley Forge 28 640 m. w.z.w. Horta naar Coryton. Congokust 29 te Lagos verwacht. Cradle of Liberty 27 v. Port Said n. Lefo. Crania 26 te Stanlow n. Barton. Daphnis 27 v. Puerto Ordaz n. Port Esquivel. Delft 28 te Kingston. Deneb 28 150 m. n.n.w. Turkse eil. n. Savannah. Diemerdijk 28 v. Londen n. Hamburg. Diogenes 28 ten anker Huacho, 29 te Huarmey. Doelwijk 28 230 m. o.z.o. Malta n. Rotterdam. Dongedijk 29 te Rotterdam. Dorestad 28 v. Shellhaven n. Kopenhagen. Doris 28 v. New Orleans n. Curacao. Drente 28 19 m. o. Guardafui n. Mombasa. Eenhoorn 28 60 m. z.w. Ouessant n. Tunis. Elizabeth Broere 28 dwars Malta n. Ceuta. Esso Rotterdam 28 40 m. n.n.w. Bougie n. R'dam. Fina Nederland 28 50 m. z. Ouessant n. Abadan. Forest Hill 28 te Hamburg. Forest Lake 29 v. Aden n. Landsend. Fravizo 28 te Svartvik. Friesland KRL 27 te Curacao. Friesland SSM 28 te Rotterdam. Gabonkust 29 te Antwerpen. Garoet verm. 30 v. Mombasa n. Aden. Geertje Buisman 28 v. Ceuta n. Punta Arenas. Gorredijk 28 v. Baltimore n. Moreheadcity. Graveland 28 750 m. w.z.w. Dakar n. Amsterdam. Gulf Hansa 28 v. Mena n. Suez. Gulf Hollander 28 200 m. o. Bahrein n. R'dam. Gulf Swede 28 110 m. n.w. Alexandrië n. R'dam. Hathor 29 te Tunis verwacht. Inca 27 90 m. z. Kp. Guardafui n, Tamatave. Ittersum 27 v. Le Havre n. Hamilton. Izalco 28 te Vera Cruz v. Pacasmayo. Japara 29 te East-London. Jason 29 te Port of Spain verwacht. Kabylia 4/6 te Rotterdam verwacht. Kalydon 28 220 m. z.w Landsend n. Curacao. Kara 4/6 te Curacao verwacht. Karachi 28 470 m. z.o. Albany n. Aden. Karimata 27 1010 m. z.w. Azoren n. Balboa. Kasimbar 28 470 m. z.z.o. Calcutta n. Calcutta. Katelysia 28 53 m. n.w. Terschelling n. Umea. Katendrecht 28 50 m. z. Kuria Muria n. Das eil. Katsedijk 28 310 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Kenia 28 te Thameshaven. Kerkedijk as 420 m. w. Landsend n. Le Havre. Kermia pasj^ 28 Sombrero n. Landsend. Khasiella 28 400 m. z.w. Ouessant n. Gothenburg. Koningswaard 27 435 m. w. Flores n. Curacao. Kopionella 29 te Bonny. Koratia 6/6 te Rotterdam verwacht. Korendijk 28 te New York. Korenia 24 te Perth Amboy n. Hudson rivier. Korovina 28 370 m. n. Fort Aleza n. Curacao. Kosicia pass. 28 Barbados n. Landsend. Kossmatella 6/6 te Honolulu verwacht. Krebsia 28 te Piraeus v. Malta. Kreeft 28 100 m. z.w. Narvik n. Rotterdam. Kreon 29 te Amsterdam. Kryptos 29 in Kielerkanaal verw. n. Nynashamn Kylix 28 v. Baio Grande n. Gothenburg. Laertes pass 28 Kreta n. Avoumouth. Laga 28 v. Vlissingen n. La Spezia. Langkoeas 29 te Amsterdam verw. v. Bremerhav. Leiderkerk 28 83 m. n.n.w. Alexandrië n. Antw. Lekhaven 29 te Rotterdam. Lelykerk 28 v. rede Kuwait n. Bahrein. Leto 28 20 m. w.z.w. Beachyhead n. Montreal. Loosdrecht 28 v Bombay n. Aden. Maaskerk 28 90 m. o n o. Algiers n. Amsterdam. Maaslloyd 24 te Columbia rivier. Mariekerk 28 te Port Said v. Rotterdam Marnelloyd 28 350 m. n. Dakar n. Kaapstad. Maron 27 500 m. n.o. Domiinca n. Curacao. Maureen 28 300 m. n.o. Bermuda n. Jacksonville. Medon 28 te Santo Domingo. Meerkerk 29 te Antwerpen verwacht. Meliskerk 28 85 m. z. Kreta n. Barcelona. Merseylloyd verm. 29 v. Rotterdam n. Port Said. Mississippilloyd 28 te Alexandrië. Modjokerto 29 te Aden verwacht. Montferland 27 v. Montevideo n. Santos. Muiderkerk 27 v. Barcelona n. Tenerife. Munttoren 29 te Hamburg verwacht. Mijdrecht 28 150 m. n.w. Trinid. n Perth Amboy. Naess Commander 28 te Port Said. Naess Lion 28 66 m. n. Bone n. Banias. Neder-Elbe 29 te New Orleans. Neder-Rhone 28 200 m. z.z.w. Ouess. n. Antwerp. Neder-Waal 29 te Port Said. Noordwijk verm. 29 v. Emden n. Rio de Janeiro. Nijkerk 29 te Colombo verwacht. Ommenkerk 28 75 m. n.n.w. Lissab. n. Marseille. Ondina pass. 28 Gibraltar n. Rotterdam. Onoba 28 te Mena A1 Ahmadi n. Gibraltar. Oostkerk 28 v. Genua n. Port Said. Oranje 29 te Singapore verwacht. Oranjefontein 28 te Antwerpen. Overijsel 28 te Port Swettenham. Peperkust 28 te Antwerpen. P. G. Thulin 27 110 m. z. Jamaica n. Contrecoeur. Philidora 28 110 m. n.w. Minicoy n. Mena. Philine 5/6 te Mena Al Ahmadi verwacht. Polydorus 28 v. Singapore n. Kobe. Prins der Nederl. 28 v. Pto. Limon n. Cristobal. Prins Joh. Will. Friso 26 v. Toronto n. Montreal. Prins Willem IV 29 v. Amsterdam n. West-Indië. Prins Willem V 28 v. Glasgow n. Montreal. Prinses Irene 28 te Detroit v. Milwaukee. Prinses Margriet 28 v. Le Havre n. Antwerpen. Poseidon 28 v. Amsterdam n. Bremen. Purmerend 28 140 m. z.w. Ouessant n. Curagao. Pygmalion 29 te Alexandrië. Randfontein 29 v. Tenerife n. Walvisbay. Rempang 28 te Amsterdam. Reza Shah the Great 28 te Cristobal. Rossum 28 360 m. n.o. Fayal n. Caribbean. Rotte 28 465 m. w. Finisterre n. Londen. Rotterdam 29 te Le Havre n. New York. Rotti 28 te Le Havre. Saloum 28 50 m. n. Gomera n. Bordeaux. Sarpedon 29 te Rotterdam. Scheldelloyd verm. 31 v. Sydney n. Whangarei. Schelpwij k 29 te Mena verwacht v. Calcutta. Schiekerk 28 v. Port Said n. Tripoli. Schielloyd 29 te Bremerhaven. Schouwen 28 te Muroran. Senegalkust 28 v. Bordeaux n. Dakar. Sepia 28 195 m. n.w. Calicut n. Singapore. Serooskerk 28 te Duinkerken. Servaaskerk pass. 28 Ceylon n. Singapore. Siaoe 28 v. Sydney n. Cairns. Silingdoeng 28 v. Dar Es Salaam n. Zanzibar. Simonskerk 28 600 m. n. St. Helena n. Kaapstad. Sinon 28 v. La Guaira n. Carupano. Slamat 27 te Singapore. Sloterdijk 28 380 m. o. Kp. Race n. Rotterdam. Socrates 28 v. Cristobal n. Curagao. Soestdijk 28 27 m. o. Startpoint n. New York. Solon 26 v. Hamilton n. Bridgetown. Stad Amsterdam 28 te Livorno. Stad Delft 28 v. Vitoria n. Rotterdam. Statue of Liberty pass. 28 Formosa n. Singapore. Stentor 28 te Hamburg. Straat Colombo 29 te Singapore verwacht. Straat Cumberland 29 te Port Elisabeth. Straat van Diémen 28 20 Om. z.o. Mozambique naar Singapore. Streefkerk 28 v. Marseille n. Genua. Tahama 28 te Tripoli. Telamon 27 400 m. z.w. Bermuda n S Domingo. Tjiliwong 29 v Adelaide n. Fremantle. Tjimanuk 29 te Melbourne. Tjitarum 28 700 m n o. Kerguelen n. Melbourne. Tweelingen 28 te Rotterdam. Ulysses 28 v. Rotterdam n. Bremen. Van der Hagen 29 v Bluff n. Melbourne. Van Heemskerck 28 100 m. o. Sabang n. Singap Van Linschoten 28 900 m. z.w. Ceylon n. Singap. vasum 28 125 m. z.w Ouessant n. Port Said. viana 28 te Montreal n. Puerto Miranda. Videna 28 250 m. n.w. Aden n. Mena. Vivipara 28 120 m. o.n.o. Malta n. Hamburg. Vlieland 28 v Stanlow n. Rotterdam. Vlist 28 te Liverpool. Waardiecht 29 te Yawata verwacht. Waibalong 28 210 m. n.o. K Guardafui n. Muscat Waikelo 28 150 m. o. Mogadiscio n. Dar Es Salaam W. Alton Jones 29 te Slangenstangen verwacht. Westerdam 28 650 m. n. Azoren n. Ne wYork. Westertoren 28 te Mosselbaai. Willemstad 28 te Lissabon v Southampton. Witmarsum 29 v. Le Havre n Duinkerken. Wonorato 28 v Vancouver n. Seattle. Wonosari 29 te Durban. Wonosobo 28 720 m. z.w. Azoren n. Curagao. Zaankerk 28 60 m. z. Lissabon n. Marseille. Zafra 28 v. Ummsaid n. Mersin. Zaria 29 v. La Skhirra n. Lavera. Zonnekerk 29 te Fremantle verwacht. Zuiderkerk 29 te Fremantle. KLEINE VAART Admiralengracht 28 te Helsinki. Aeneas 28 50 m. z. Finisterre n. Gibraltar, Alcetas 27 v. Barcelona n. Tarragona. Ank T. 25 te Hudiksvall. Anna Broere 28 te Haisbro n. Immingham. Areas 27 v. Livorno n. Napels. Ardeas 27 v. Limassol n. Famagusta. Atlas 27 140 m. n.o Villano n. Tanger. Batavier-5 28 te Las Palmas v. Glasgow. Berkhout 28 v. Shoreham n. Antwerpen. Dido 27 30 m. v. Casquets n. Bordeaux. Diligentia 28 v Stettin n. Londen. Draco 28 40 m. o. Cadiz n. Antwerpen. Driebergen verm. 28 v. Walkom n. Galway. Eemsmond verm. 28 v. Helsinki n. Hamina. Elsa 25 te Norrsundet. Engelina Broere 28 te Casquets n. Grangemouth. Flevo 27 te Oporto. Gramsbergen 28 te Siglufjord. Groningen 27 15 m. n.o. Noordhind. n. Les Sables Heemskerk 26 te La Spezia. Inspecteur Mellema 26 te Gent. Joost pass. 25 Kiel n. Ostrand. Kaap Falga 28 5 m. o. Texel n. Zaandam. Keizersgracht 28 dwars Lissabon n. Valencia. Kerksingel 27 te La Pallice. Leendert Broere 28 dwars Whitby n. Klaipeda. Lifana 28 te Kp. De Gata n. Genua. Looiersgracht 27 v. Mantyluoto n. Amsterdam. Maarsbergen verm. 28 v Portsmouth. Markab 28 te Hamina. Mauritssingel 29 te Bayonne verwacht. Meidoornsingel 29 te Vlaardingen verwacht. Merwestad 28 te Smithsknoll n. Antwerpen. Midas 27 20 m. z. Wight n. Antwerpen. Mies 27 v. Bordeaux n. Santander. Netta 28 65 m. z. Scilly n. Avonmouth. Patricia 26 te Boston. Quo Vadis 28 30 m. z.w. Texel n. Bremen. Trito 28 te Amsterdam. Urkersingel 28 te Southampton. Vechtborg 28 op Weser n. Mantyluoto, Walenburg pass, 28 Wight n. Rotterdam. Wedlooper 28 te Helsinki. Wilpo 26 te Karskaer. IJselhaven verm. 29 v. Liverpool n. Duinkerken. Boeke en Huidekoper van 207*/s op 2O6V2; Figee van 251 op 251 Vz; Van Waveren van 122 1 op 120 1. VERHANDELDE FONDSEN 28 mei 27 mei Totaal 459 455 Hoger 174(37,9%) 176 (38,7%) Lager 203 (44,2%) 195 (42,8°/o) Gelijk 82(17,9%) 84(18,5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U470-471 Hoogovens Kon. Olie171,— Philips 169.20-170 gi Unilever 170,20—170,50 Stemming: Vriendelijk. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U470% Hoogovens 615 617 Kon. Olie170,80—171 171,— Philips 169,20—169,70 169,50 Unilever f 170,50—170,70 170,50 aStJOA slotkoers AV m Rubber 123% H.V.A 155% A.K.U 469% 137,— Hoogovens 614V» Philips Gem. Bez. f 168,65 Unilever 170, Dordtsche Petr. 778 K Ned. Petr Mij 170,40 Holl Am Lijn 119% K.L.M f 58, K.N.S.M. 154% Ned. Stoomv Mii 148% Ommeren Phs. v. 261% Scheepv Un Ned. 143% 196,— f 112,50 223,— Unitas 499 Ver. Bezit v. 1894 f 135,50 Amsterd Bank 396 Ned. Handel Mij. 370 Rotterd. Bank 348% Twentsche Bank. 328 Albert Heijn 615 Amstel Brouwerij 452 Berkel's Patent 247 b Bols 1030 Bührmann Papier 690 391 Ford 917 Gelder Kon Pap 248 Gist f Spir.f Kon 384 Van der Heem 300 Heineken's Bier 492 Hoogenbosch Sch 290 Indola 483 Ko-, Zout-Ketjen 840 Mulle- Nat Bezit 346% Ned. Kahplfabr. 486 Philips Pref f 61,80 Stokvr 191 Thomassen Dr 772 Ver. Machinefabr 245 Wessanen 425 Wiltor Fijenoord 286% Zwanenhors.-Drg 964 Billito Mij. II 424 Aluminium Ltd... 27% American Motors 19% Anaconda 51% Bethlehem Steel 32% Cities Service 67% Genera] Motors. 71% Kennecott Copper 75% Republic Steel 38% Shell Oil 41% U.S Steel 50'/» Gedane noteringen (Verstr°kt door de Amsterdamsche Bank) Wall Street De eerste verjaardag van de grote koers daling is gisteren in Wall Street in een opgewekte stemming gevierd. Gunstig was met name de stemming voor staalwaarden en autofondsen. Ook de suikerfondsen maakten weer veel goed van de maandag geleden verliezen. Zo was American Crys tal Sugar 4% punt hoger en Great Western Sugar 2 punten beter. De omzet beliep 3.860.000 shares tegen 5.670.000 shares maandag. De Dow Jones indices: industrie 717,95 (—0,30) spoorwegen 171,42 (4- 0,22) en open bare nutsbedrijven 140.26 0,41). In verband met Memorial Day zullen morgen alle Amerikaanse effecten- en goederenbeurzen gesloten zijn. Op de vergadering van Machinefabriek v.h. E. H Begeman te Helmond is meegedeeld dat de verbindingen met Indonesië via een van ouds bekend kanaal weer zijn hersteld en wel enig perspectief bieden Ir. A H. Ingen Housz trad in verband met zijn leeftijd af als commissaris. Hij werd opgevolgd door ir. C A Doets direc teur van Glasfabriek Leerdam. Jean Michelin, de zoon van André Michelin één van de oprichters van de Michelin auto- bandenfabriek is op 80-jarige leeftijd te Cler mont-Ferrand overleden. Da gemeenteraad van St. Philipsland heeft een memorandum van een groot aan tal plaatselijke verenigingen voor kennis geving aangenomen. In dit memorandum werd op verscheidene puntèn een herzie ning van het gemeentebeleid gevraagd. De indieners wensten onder méér werk gelegenheid in of bij dé gemeente, betere busverbindingen, ruimere tegemoetkoming in de kosten van schoolbezoek, ruimere subsidiëring van de bibliotheken, voorzie ningen op sportgebied en aandacht voor de recreatie. Zes van de acht raadslèden kenden het memorandum geen waarde tóe, ómdat, naar zij zeiden, de verlangens merendeels toch niet té verwezenlijken zouden zijn. De burgemeester zei, dat in dé toekomst de busverbindingen zullen worden verbe terd en dat ér wellicht een mogelijkheid bestaat een ijsbaan met verlichting aan te leggen. Hij kón geen gymnastieklo kaal in het vooruitzicht stellen. Aanleg van sportvelden, zei hij, zou geen meer derheid in de raad vinden. Na uitvoerige discussies besloot de raad 25.000 beschikbaar te stellen voor de vervanging van door de schoolarts afge keurde banken. Deze banken, die na de watersnoodramp waren aangeschaft, ga ven aanleiding tot rugklachten bij de leer lingen. f f

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 21