Juridische faculteiten in Rotterdam en Tilburg AGENDA 3 Knoop m 1 dit in uw ooti VAN NELLE'S Overheidspensioenen z uilen welvaartvast worden QUIMBO EN HET VREEMDE EI 'K POLLE, PELLI EN PINGO Kort en bondig Constiiiil lam 3. f 1/ Eerste Kamer keurde verplichte w.a.- verzekering motorrijtuigen goed Nieuwe IJ-pont voor de spoorwegen Veel wild geschoten in nieuwe polders theebuiltjes. Laatste vergadering van „oude'1 senaat Zeven maanden geëist wegens meineed Werklozen verdacht van rooftochten Eis van P/2 jaar voor diefstal van 6000,- Giftige stoffen in de landbouw Minder wolken NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW rijwielen! voor... slechts Vs WOENSDAG 29 MEI 1963 2 met Reckitts Congres Vereniging van Nederlandse Gemeenten Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk (dl Afternoon Wereldfederalisten vragen realistischer kabinetsbeleid 00 EINDEUJK EEN BEETJ& ROST - MAN VAN NU IN LICHTGEWICHT Kort nieuws sa o Van onze parlementaire redacteur) De wijziging van de Wet op het Weten schappelijk Onderwijs, die het mogelijk maakt aan de economische hogescholen van Rotterdam en Tilburg een juridische faculteit te verbinden, is gistermiddag zon der hoofdelijke stemming door de Eerste Kamer aangenomen. Verzet tegen deze wetswijziging rees slechts in de A.R.-fractie. De hoogleraren Diepenhorst en De Gaay Fortman vroegen aantekening dat zij geacht wensten te wor den tegen het wetsontwerp te hebben ge stemd. Prof. Diepenhorst vreesde voor een denaturering van de rechtsgeleerdheid, als de faculteit wordt losgemaakt uit het grotere universitaire geheel, waarvan zij tot dusverre deel uitmaakte. Mej. dr. Klompé, die als minister van O. K. en W. ad interim het wetsontwerp verdedigde, gaf mevr. Schouwenaar- Franssen (V.V.D.) de verzekering dat het niet de bedoeling is dat in Rotterdam en Tilburg alle juridische specialismen zullen worden gedoceerd. De wijziging van de Wet op Stichtingen betreffende kerkelijke stichtingen en over- heidsstichtingen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening Advertentie slechts 15 cent De Nederlandse Spoorwegen hebben een derde spoorpont voor goederenwagens over het IJ overgenomen. Deze pont vormt de verbinding tussen het rangeerstation de Rietlanden en de industrieën aan de noord zijde van het IJ. Per dag worden vijfen twintig wagons vervoerd. De rederij Koppe zal deze pont voor de spoorwegen exploi teren. van de tegenstem van de heer Troostwijk (P.v.d.A.). De voornaamste strekking van de wetswijziging is dat overheidsstichtin- gen niet langer meer aan de algemene wettelijke regeling zullen zijn onttrokken. Ook de wet betreffende de verplichte w.a.-verzekering motorrijtuigen werd zon der hoofdelijk stemming aangenomen. Mi nister Beerm#n hoopte dat deze wet snel in werking zal kunnen treden. Een andere wet, die op de schadeverzekeringsmaat schappijen zal zo spoedig mogelijk door de Staten-Generaal in behandeling worden genomen, meende de minister. Zonder hoofdelijke stemming passeerden verder de wetsontwerpen Kapitaaluitga ven Publiekrechtelijke Lichamen, de rege ling Verhouding Staat-Herstelbank, het ontwerp Visserijwet (dat regelingen bevat betreffende het technisch visserijbeleid), de wetsontwerpen op de accijns van bier en van alcoholhoudende stoffen, de wijzi ging van de Octrooiwet, en de wet op de Raad voor de Beroepskeuzevoorlichting. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten houdt in Middelburg en Vlissin- gen haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring. Besloten werd tot wijziging van de sta tuten van de vereniging, waardoor het bestuur van zestien tot achttien leden kan worden uitgebreid. Tot nieuwe bestuursleden werden ge kozen de burgemeesters Matser (Arnhem) Van Hall (Amsterdam), Heusdens (Vlaar- dingen), Van der Willigen (Haarlemmer meer), Lindeboom (Bedum) en Breen (Ka- merik en Zegveld). Het jachttoezicht in de Noordoostpolder en oostelijk Flevoland heeft bekendge maakt, dat tijdens het jachtseizoen 1962- 1963 in beide polders tezamen 34.854 stuks wild zijn afgeschoten. Hieronder bevonden zich meer dan tienduizend fazanten en ruim zeshonderd hazen. Voor de rest be stond het afschot grotendeels uit waterwild De noordoostpolder heeft een buitenge woon goede stand reewild, die constant op driehonderd tot vierhonderd dieren wordt gehouden. In 't afgelopen seizoen moesten in deze polder om de schade aan de landbouw te beperken ruim honderd reeën worden afgeschoten. Ook oostelijk Flevoland heeft reeds een zich sterk uit breidende reewildstand. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Haag- sche Comedie met „Don Gil met de groene broek" van Tirso de Molina. Regie: Joris Diels. Donderdag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Het sein staat op moord" van Monte Doyle. Regie: Richard Flink. Concertgebouw, vandaag 20.15 uur: N.Ph.O. Solist Hans Richter-Haaser, piano. Donderdag 20 u.: Concert voor bejaarden door mannenkoor „Caecilia" o.l.v. Anton de Beer. Grote Kerk, donderdag 15 u.: Orgelcon cert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De onbe- vredigden", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De zeven hoofd zonden", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Summer Holi day", a.l. Minerva, vandaag en donderdag geen filmvoorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De won deren zijn de wereld niet uit", a.l. Roxy, 14.30. 19 en 21.15 u.: „S.O.S. Pa cific". 14 j. Studio. 10.30 en 11.30 u.: Vier kleuren- reportages, a.l.; 14.15. 19 en 21.15 u.: „Mijn beste vijand", a.l. Monopole (Zandvoort), geen filmvoor stellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestda gen van 13-17 u Prentenkabinet: Expositie collectie B. de Roos en tekeningen en aquarellen van Herman Kruyder. Tot en met 4 juni. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Ten toon - stellng van houtsneden van Cor Basart. Tot en met 31 mei Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zondag tot 1 u.; klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Bach. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van C. Nierop. Tot en met 16 juni H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gra vures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-23.30 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van Keltische Kunst. Dagelijks geopend van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13- 17 u. en vrijdagavond ook van 20-22 u. Tot en met 2 juni. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan) Tentoonstelling „Van vormende hand tot lopende band". Tot en met 3 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaame 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse. Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). Raadhuis Heemstede: donderdag 16 u.: gemeenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 24 mei). WOENSDAG 29 MEI City, 20 u.: „Der Vogelhandler". Rex, 20 u.: „Ik wil leven". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 19.45 u.: Oud-katholieke toneelvereniging „De Plankeniers" speelt „Blijf zitten waar je zit". Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 u.: Muziek- en toneelavond christelijke muziekvereniging „Wilhelmina" en toneel groep „Entre Nous" Expositiezaal, Heidestraat, 19 tot 21 u.: Tentoonstelling „Het café"; werken van Hans van Norden. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wjjker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüs telaan 79. Santpoort: 14 tot 17 uur. DONDERDAG 30 MEI City, 20 u.: „Hyena's van de grote weg". Rex, 20 u„' „Ik wil leven". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder woensdag. WOENSDAG 29 MEI Kennemer Theater, 19.30 u.: „Sodom en Gomorra". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De nacht vóór de gelofte". DONDERDAG 30 MEI Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De nacht vóór de gelofte". Advertentie Advertentie Met één Van Nelle's thee builtje (groot formaat) zet u vlug en gemakkelijk een flinke pot heerlijke, krachtige thee. Om de hele familie van te laten genietenl Want de geur en fijne smaak van de beroemde Van Nelle's „Afternoon" melange zijn in het builtje extra geconcentreerd bewaard. Doos van 20 stuks 98 ct TB 14 (Van onze parlementaire redacteur) De pensioenmaatregelen, die het wel vaartvast maken van de overheidspen sioenen behelzen, zijn gisteren in de Eer ste Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen, tegelijk met enige wetsont werpen die met die pensioenmaatregelen verband houden. Minister Toxopeus zei dat het geheel van de regelingen nogal onoverzichtelijk was, en meende dat deze in de op stapel staande nieuwe Pensioen wet in veel eenvoudiger vorm zullen moe ten worden opgenomen. De welvaartvaste overheidspensioenen kwamen aan de orde aan het eind van de 41ste vergadering van de senaat in dit zittingsjaar, de laatste vergadering in de oude samenstelling. Zaterdag vyordt (ie. Kamer ontbonden, woensdag komt zij in de nieuwe samenstelling voor het eerst bijeen. Voorzitter Jonkman stond even stil bij het feit dat 21 senatoren niet in de nieuwe Kamer zullen terugkeren. De officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht heeft tegen een 22-jarige in woner van Zeist, die tijdens de zitting van 19 april op verdenking van meineed was gearresteerd, zeven maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaar delijk geëist. De verdachte werd op 19 april als ge tuige gehoord in de zaak tegen zijn oom en een andere man, die terechtstonden op beschuldiging van mishandeling van een boswachter. Volgens de officier van justitie heeft de verdachte toen duidelijk ten voordele van zijn oom getuigd en kwam hij op verscheidene belangrijke pun ten terug op zijn eerder afgelegde ver klaring. De Kamer heeft zich nog verenigd met de conclusie van het verslag van de com' missie voor de verzoekschriften om de minister van Buitenlandse Zaken alsnog te vragen het verzoek in te willigen van de heer J. Drenth te Haren, dat de door hem in 1948 in Indonesië betaalde kosten voor zijn reis naar Nederland worden terug betaald in Nederlandse guldens. De se naat ging hiermee in tegen het eerder kenbaar gemaakte afwijzende standpunt van de minister van Buitenlandse Zaken, dat door de Tweede Kamer werd ge deeld. De Wereld Federalisten Beweging Ne derland heeft een brief gericht aan de ka binetsinformateur en aan de voorzitters van de fracties in de Tweede Kamer van de Staten-Generaal, waarin de wens naar voren wordt gebracht dat in het regerings programma 'een belangrijke plaats wordt ingeruimd aan het versterken van het ge zag van de Verenigde Naties. Een aantal concrete middelen hiertoe worden ge noemd. Een hiervan is de instelling van een Directoraat Generaal voor Vrede en Ontwapening, waardoor het mogelijk zou worden aan de studie en het beleid ten opzichte van vredesaangelegenheden de aandacht te schenken die zij vereisen. Een tweede punt dat naar voren gebracht wordt is het oprichten van een Nederlands troepencontingent dat permanent ter be schikking staat van de Verenigde Naties: hiermee zou de Nederlandse regering het voorbeeld volgen dat enkele weken gele den door de Scandinavische landen is ge steld. Een derde punt is de erkenning van de regering te Peking als vertegenwoordi ger van continentaal China in de Verenig de Naties; hierdoor zou de samenstelling van de organen van de Verenigde Naties een juistere weerspiegeling van de feite lijke verhoudingen in de wereld geven, wat het internationale vertrouwen in de volkerenorganisatie zou versterken. Ten slotte wordt de wenselijkheid van een aan merkelijke uitbreiding van de bijstand aan de onderontwikkelde gebieden naar voren gebracht. f 149. CENTRA Kennemerplein 1, Tel. 19373, Haarlem per week contant 6061. Op een nacht werd grootvader Polan opeens wakker door een vreemd geluid. Hij ging rechtop zitten en luister de verschrikt. Wat gebeurt er? mompelde hij. Buiten was het een noodweer en zo'n leven, dat ook Quimbo ontwaakte. Hij stapte uit bed en keek ontdaan door het raam. Grootvader! riep hij. Het stormt en. regent zo verschrikkelijk! Ja, daar was ik ook al wakker van geworden! zei grootvader. Wat een weer' JE MAG HEM HOUDEN - DUIK MAAK WEG EN SPEED DB WATERNIMFEN \lETSVOORy_ kU WEL BEDANKT ©PIB C0HNM6IN 1165-1 WE WILLEN GEEN TROMPET- KLANKEN HORENWE WIL* j LEN ALLEEN SCHEDPEN- MUZIEK Als een ware rooftocht heeft de officier van justitie, mr. R. L. Heukels, de reeks inbraken gekwalificeerd die enkele jeug dige werkloze Amsterdammers eind vorig jaar in Amsterdam zouden hebben ge pleegd. Het waren er in totaal 25, meest kruimeldiefstallen, waarvan er slechts drie ten laste waren gelegd. Een twintigjarige losarbeider, die door de officier van Justitie de centrale figuur van de bende werd genoemd, hoorde een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den tegen zich eisen. Tegen twee vermoe delijke naaste medewerkers werd twaalf maanden geëist en tegen de rest vier maanden voorwaardelijk. „Een losgeslagen knaap die te veel drinkt", werd de hoofdverdachte in het voorlichtingsrapport genoemd. Door een havendiefstal raakte hij zijn baantje bij een scheepvaartmaatschappij kwijt. Aan gezien de scheepvaartmaatschappijen in de Amsterdamse haven de laatste tijd voor dergelijke vergrijpen een zwarte lijst aanleggen, was er voor hem in de ha ven geen werk meer te vinden. Voor zijn vriend evenmin. Samen zouden ze op rooftocht zijn uitgegaan. De plannen daarvoor smeedden ze in een koffiehuis, waar ze elkaar geregeld ommoeiten. roen ae vriend een gevange nisstraf moest gaan uitzitten nam een pas uit de gevangenis ontslagene zijn taak over en ging de hoofdverdachte een handje helpen. Bij een vleeswarenfabriek bestond de buit ondermeer uit een hoeveelheid vlees, waarvan een deel werd opgegeten waar na de rest werd weggegooid. Bij een ande re fabriek werden vijf vulpennen en een snoeimes gestolen. De jeugdige dieven zouden er geen brood in hebben gezien en ook deze omt hebben weggesmeten. Een aantal kledingsstukken werd verkucht en de opbrengst verdeeld. De knapen zouden soms op één nacht wel vier inbraken heb ben gepleegd. (Van onze Haagse redactie) Een 22-jarige bijrijder hoorde voor de Haagse rechtbank een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden tegen zich eisen voor diefstal van zesduizend gulden. Op 20 november van het vorige jaar legde een filiaalhouder van een grote melkfabriek het pakje met geld in de melkwagen. De chauffeur moest het geld op de fabriek afdragen. Hij liet het pakje met geld echter in de cabine liggen en de bijrijder sloeg toen zijn slag. In enkele weken tijds heeft hij het bedrag opge maakt. Hij kocht een auto en ging met een vriendinnetje op stap. Enkele maanden later pleegde hij opnieuw enkele dief stallen. Bij kennissen ontvreemdde hij bijna honderd gulden en een gouden ring. die hij verkocht. Op 11 juni zal de rechtbank uitspraak doen. De werkgroep „giftige stoffen in de land bouw" van de Raad van Europa (partieel akkoord) is in het gebouw van de Sociaal- Economische Raad in Den Haag bijeenge komen. De werkgroep, die één a twee maal per jaar vergadert, bestaat uit ne gentien leden uit zeven verschillende lan den. De hoofdinspecteur van de volksge zondheid, belast met het toezicht op le vensmiddelen en de keuring van waren, drs. A. Kruysse, die de Nederlandse dele gatie van vier deskundigen leidt, is tot voorzitter van deze vergadering gekozen. Op het programma van deze werkgroep, die tot en met vrijdag in ons land ver blijft, staat onder meer een bezoek aan het rijksinstituut voor de volksgezond heid in Bilthoven. Onderscheiding. Tot ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw is benoemd de heer A. M. Kottier, directeur-generaal en chef van de Directe Afwikkelingszaken Westelijk Nieuw-Guinea van het mini sterie van Binnenlandse Zaken. Militaire rijschool. Op 31 mei zal de rijschool voor de infanterie te Venlo, of ficieel Centrale Chauffeursschool geheten, haar tienjarig bestaan vieren. Gedurende deze periode werden meer dan 10.000 mi litaire rijbewijzen afgegeven en legden de leerling-chauffeurs ruim 10.195.000 kilo meters af, een afstand die overeenkomt met 250 maal de omtrek van de aarde. Nieuw eiland. Het Plassenschap Loos- drecht heeft 135.000,uitgetrokken voor de aanleg van een vierde kunstmatig eiland in één der Loosdrechtse plassen. Totaal zullen veertien van dergelijke eilandjes worden gecreëerd. Tot nu toe is er een gereed. Op 17 juli wordt het twee de in gebruik genomen. Van studenten voor studenten. Het bestuur van het Nederlands Studenten Or kest heeft het Nederlands Studentensana torium te Laren (N.-H.) een cheque van 10.000 aangeboden. Dit geld is een deel van de opbrengst van de tournee 1963 die het studentenorkest heeft gemaakt. De ba ten van de tournee waren voor het stu dentensanatorium en het universitaire asielfonds. De prins naar Berlijn. Prins Bernhard zal donderdag in Berlijn de jaarvergade ring van de „International Public Rela tions Association" toespreken. Deze ver gadering wordt ook bijgewoond door de heren R. J. Vogels en mr. C. H. d'Artillac Brill. De heer Vogels is mede-oprichter en oud-president van de associatie. Advertentie Lichtgewicht costuums, modieus en mannelijk. Kreukherstellend. Wol met Trevira in de juiste samenstelling. Zonnige progressieve nuances van bruin, grijs en blauw. In vele prijsklassen 129.75 - 219.00 Het K.N.M.I. deelt mee: De afgelopen 24 uur handhaafde zich een hardnekkige bewolking, die met een noor delijke wind van de Noordzee werd aan gevoerd. De temperaturen bleven daardoor in het gehele land beneden normaal. Dro gere lucht met weinig bewolking, afkom stig uit Polen en Scandinavië, dringt thans over Denemarken en Duitsland heel langzaam in westelijke richting op. Ook in ons land zal de bewolking afnemen. Daarmede samenhangend zullen vooral in het binnenland de temperaturen wat ho ger worden. In verband met de onstabi liteit van de lucht kan de hogere tempe ratuur aanleiding geven tot de ontwikkeling van enkele buien. WFKRRAPPORTEN Maxlmum-tempoi a turen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. n a S H 12 Den Helder mist Ypenburg geheel bew nno 14 Vlissingen mist n 14 Eelde geheel bew n 14 De Bilt geheel bew n 15 Twente geheel bew nno 17 Eindhoven geheel bew. nno 17 Zd-Limburg motregen n Directeur Gemeentewerken. Tot tech nisch directeur van de Dienst der Ge meentewerken heeft de gemeenteraad van Den Haag benoemd ir. J. Wever, hoofd van het arrondissement Briellè van de Rijkswaterstaat. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt licht bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. mist geheel bew zwaar bew geheel bew. mist licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew zwaar bew zwaar bew. licht bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. half bew. 16 23 nw windst. 24 windst. 24 ono windst. n 21 17 13 15 16 21 19 23 n nno no n windst. windst. 25 n 25 o 23 no 25 windst. 23 windst. 23 windst. 23 windst. 24 windst. windst. o o windst. ono windst. 23 n 25 nnw 26 26 25 28 29 28 28 -S ca C 0 0 0 0 0 0 0.2 7 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0.5 0 0 0 15 0 0 1 7 0 0 0 7 0 2 0 0 Donderdag 30 mei Zon op 4.29 uur, onder 20.46 uur. Maan op 12.12 uur, onder 1.56 uur. Maanstanden 30 mei 5.56 uur eerste kwartier Hoog en laag water In IJtnuiden Woensdag 29 mei Hoog water 8.21 uur en 20.56 uur. Laag water 3.49 uur en 16.16 uur. Donderdag 30 mei Hoog water 9.26 uur en 21.59 uur. Laag water 4.45 uur en 17.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2