Hl I Autoplaids „Help wrak van Bur. Wijsmuller licht met samengeperste lucht W\ GLPS Vis vangen door nabootsing van paringsgeluiden HERENPANTALONS W\ JONGENS-JACKS NYLON HERENJASSEN BADLAKENS 4.45 OVERHEMDEN Havenmond Pointe Noire weer open Operatie duurde nog geen zes weken Havenberichten Kort IJmondnieuws HAARLEMSE RECHTBANK Voor de Uitspraken WOENSDAG 29 MEI 1963 5 Examens ij Él m llilliS lil - 1 Speciale aanbieding Campino7.50 Mayfairƒ15.00 Zaalbergƒ29.50 AaBeeƒ45.50 Berekenen Haaien 19.75 tot 49.75 Vullen met lucht 14.75 - 29.75 14.75 STE :RK vrolijke bonte strand- dessins, tijdelijk als Sterk Staaltje Nieuwe aanwinsten van Gemeentebibliotheek 16.90 t.m. 22.50 Amsterdam. (G.U.). Doctoraal natuur kunde: E. J. Verwey en met lof W. Hoog land (Amsterdam). Doctoraal scheikunde: A. J. Prinsen (Amsterdam). Doctoraal far macie: L. J. L. Wittop Koning (Amster dam). Doctoraal biologie: mej. J. C. van Heuven en W. P. J. Overmeer (Meppel). Doctoraal aardrijkskunde: H. Barkey (Am sterdam). Doctoraal Frans: A. H. W. Bakels (Maastricht). Doctoraal politieke en sociale wetenschappen: met lof E. W. Hommes (Amsterdam). Utrecht. Dierenarts: mej. M. J. Zoon (Utrecht), J. Zee (Hoorn), W. E. H. van Herten (Hom), J. R. van der Lee (Leeuwar den), E. J. J. C. van Oostveen ('s-Hertogen- bosch), H. H. L. Sasse (Norg). Doctoraal Nederlandse taal en letterkunde: C. Onvlee (Utrecht). Doctoraal rechten: G. B. Klin- genberg (Coevorden). Doctoraal geneeskun de: D. L. van der Linde (Abbenbroek), R. B. G. J. Schooleman (Utrecht). Doctoraal theologie: A. de Looze (Hilversum). Docto raal Spaanse taal- en letterkunde: mej. M. E. A. Jongenelen (Utrecht). Semi-arts: mej. K. G. Zipp (Den Helder), P. H. Min- deraa (Zeiêt). Arts: mej. P. A. E. Kiers (Zeist), mej. A. M. Voorhoeve (Voorst), J. H. Möller (Breda), S. Netting (Hilversum). Tandarts: P. B. Janse (Amsterdam), C. A. F. Kalhom (Amersfoort). R. A. Kieser (Utrecht), H. Kuper (Bodegraven), F. C. J. B. van Loon (Etten), K. A. Mulder (Rot terdam), J. H. J. Oerlemans (Schijndel), G. R. Oudega (Utrecht). Rijkskweekschool. Geslaagd aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers(essen) in Haarlem voor de eindexamens tweede leerkring de dames: T. Beek, Heemstede; M. C. Bierman, Santpoort; S. H. M. Bijster, Haarlem; H. M. Boosman, Santpoort. »i Advertentie voor uw logés voor de camping in uw auto, onmisbaar Ziet onze etalage Het IJmuidense hef- en bergingsvaartuig „Help" van n.v. Bureau Wijsmuller is er in slechts zes weken tijds in geslaagd het gehele wrak van de grote Franse zuiger „Antwerpen III", dat 1.050 ton meet, te verwijderen uit de havenmond van Pointe-Noire, republiek Kongo, aan de westkust van Afrika. De zuiger was daar op 30 november vorig jaar tijdens onderhoudswerkzaamheden op 250 me ter uit de mond van de haven in de vaarroute gekapseisd en gezonken in ruim elf meter diep water. De „Help", die een hefvermogen heeft van 250 ton, kwam daar op 3 april van dit jaar aan. Op 24 mei kon de bergingsinspecteur, kapitein B. Gatersleben ut Pointe-Noire aan Wijsmuller melden, dat de „Antwerpen III" met de kiel naar boven was drijvend gebracht, was weggesleept en ver van de havenmond en de vaarroute op ongeveer anderhalf mijl van Pointe-Noire op aanwijzing van de havenautoriteiten aan de grond was gezet. De „Antwerpen III", die 64.50 meter lang is, 10.80 meter breed en 5.35 meter hol, was eigendom van de Société Her sent te Parijs. In 1923 werd de zuiger gebouwd bij de Werf Gusto te Schiedam. Ook voor Wijsmuller was de zuiger geen onbekende, omdat de sleepboot „Fries land" de „Antwerpen III" in 1962 van Rio de Janeiro naar Pointe-Noire sleepte. Met het werk was de „Antwerpen III" daar al enkele maanden bezig, toen zich op de laatste dag van november de ramp voltrok, waarbij de zuiger tijdens het transport van grond en slib op 250 meter ten noorden van de haveningang kapseisde, zonk en op haar bakboordszijde op de zeebodem en juist in de lichten- lijn van de haven van Pointe-Noire terecht, kwam. De havenautoriteiten van Pointe-Noire volstonden met de mededeling aan de eigenaren van de zuiger en aan de assu radeuren, dat het wrak moest verdwijnen om de scheepvaartroute weer open te leg gen. De autoriteiten stelden hierbij voor, om het wrak in stukken te schieten en op enkele honderden meters afstand naast het lichaam van een van de pieren van Pointe-Noire te storten. Daar hier in open zee moest worden gewerkt en de „Help"-bemanning had be wezen in staat te zijn onder moeilijke omstandigheden een wrak op te ruimen (op de River Hooghly bij de „Lake Fithian" in 1961), werd Bureau Wijsmuller medio maart van dit jaar opgedragen het wrak op te ruimen. Daar het altijd nog moge lijk was ook bij slechte weerssituaties om het wrak met behulp van explo sieven op te ruimen, werd besloten eerst een grootscheepse poging te doen het wrak van de „Antwerpen III" met ge perste lucht naar boven te brengen. Terwijl de „Help" onderweg was naar Pointe-Noire werden op het hoofdkantoor van Wijsmuller te IJmuiden in drie we ken tijds alle berekeningen uitgevoerd voor dit lichtings-karwei. Deze gaven alle hoop op succes: het was mogelijk het wrak in zijn geheel te verwijderen, zo dat men niet achteraf zat met brokken en scherven. Deze door de explosies veroor zaakte scherven zouden een moeilijke com plete opruiming tot gevolg kunnen heb' ben. Geschiedt dit opruimen niet volledig, dan zouden later bij nieuwe bagger- of zuigwerkzaamheden moeilijkheden kunnen ontstaan bij het op de gewenste diepte houden van het vaarwater. Voor het naar boven brengen van de „Antwerpen III" had de „Help" al veel materiaal, waaronder grote lucht-compres- soren en kikvors- en standaard-duikeruit rustingen en camels aan boord. Deze ca mels zijn rubber heftanks. die op of in het wrak worden bevestigd, waarna zij met lucht worden gevuld. In combinatie met deze camels is het hefvermogen van de „Help" 2.000 ton. Het gereedmaken van de „Antwerpen III" om het wrak in zijn geheel met ge perste lucht drijvend te brengen, was in eerste instantie een interessant, maar moeilijk karwei voor de duikers van de „Help". Speciale voorbereidingen waren bij het werk getroffen om de duikers te beschermen tegen het haaiengevaar, dat in deze contreien bestaat. Nadat de „Help" op 13 april bij het wrak was ver ankerd, werden de eerste onderwater inspecties op de „Antwerpen III" uitge voerd. Het wrak bleek gedeeltelijk verzand te zijn en de bun van de zuiger was ook nog voor een deel gevuld. Terwijl de dui kers onder water het voorbereidend werk uitvoerden, klaarden de andere opvaren den van de „Help" veel werk aan dek: onder andere het opzetten van de bok en het gereedmaken van de twee 120 tons jijnen, zodat de „Help" gereed was voor het hieuwen van zwaar materiaal. De „Help" was weer in werktoestand en met het hefwerk kon een begin worden ge maakt. Eerst werden met onderwater-snijappa- ratuur en onderwater-zagen de mast en verder de drie boeg- en hekankers en de daarbij behorende lengten ketting van de zuiger verwijderd en aan boord genomen van de „Help", waardoor de tuigage en andere losse materialen op de zuiger geen belemmering rrfeer vormden voor de werk zaamheden van de duikers. Scheerdraden werden onder de zuiger doorgenomen en daarna begon het karwei om de gehele zuiger klaar te maken voor geperste lucht. Nauwgezet moest hierbij door de duikers worden tewerkgegaan. Al le openingen en aansluitingen voor de luchtslangen van de compressoren en voor de afvoer van het water moesten worden aangebracht en achter elkaar kwamen de luchtkasten van de zuiger, de bemannings- verblijven in het voorschip, de machine kamer en de brandstoftanks aan de beurt. Tal van openingen in de zuiger, zoals schijnlichten, luchtkokers, w.c.-afvoeren en deuren moesten hiertoe worden ge dicht. Veel werd onderwater gelast en ge bruik gemaakt van de schiethamer om bouten en luchtaansluitingen in te schie ten. in het wrak ontstond en het gevaarte zich kantelde en met de kiel boven kwam te drijven. De operatie was gelukt. Weer open Terwijl men met een mobiele com pressor én de compressoren van de „Help" De zuiger „Antwerpen III" lucht in het wrak bleef pompen, begon de sleepreis met de „Antwerpen III" naar een door de havenautoriteiten aangewe zen plaats: de Banc de 1'Astrolabe op on geveer anderhalve mijl ten noorden van het toegangsvaarwater tot Pointe-Noire. Daar kreeg de zuiger een veilige plaats. Tot volle tevredenheid van de havenautori teiten was het werk verricht. De haven toegang tot Pointe-Noire was weer open. Zodra de werkzaamheden van de „Help" te Pointe-Noire zijn afgewikkeld, hetgeen nog deze week kan worden verwacht, zal Wijsmuller's hef- en bergingsvaartuig on der commando van kapitein P. Langbroek uit IJmuiden, in noordelijke richting ko men. De „Help" op weg naar Pointe Noire. MARKTPLEIN Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: sleepboot Hector met Nigella van Rotterdam; Frans van Seumeren, Klaipeda; Kongsbru, Antwerpen, stuk goed voor IJmuiden; Camerounkust, Antwerpen; Yewarch, Swansea; Spes, Swinemünde, kalk voor IJmuiden; Kulmerland, Antwerpen; Trito, Le Havre; Arkadia, Bremerhaven; Thaletas, Rtoter- dam; Manto, Delfzijl; Norfolk Trader, Felixtowe; Autolycus, Londen; Noorderlicht, Londen, voor IJmuiden; Rigel, Kotka; Sylt, Aarhus; Devon Coast, Rotterdam; Pionier, Par; Kaap Falga, Karlstad, hout voor Zaandam; Rempang, Antwer pen: Muttersegen. Karlsham; Camroux 3, Lon den; Holwierde, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Artura van Jacobstadt; Vesta, Londen; Reint, Gothen burg; Phidias, Rotterdam; Kreon, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Truus naar Portsmouth, kunstmest van IJmuiden; Jaladhar- ma, Hamburg: Cantich Head, Dunston; Archan- gelskles, Antwerpen, van IJmuiden; Hoegh Ba- niere, Aarhus; Aaltje, Colchester, kunstmest van IJmuiden; Sappho, Duinkerken; Brinda, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Diana V, Hans- weert, van IJmuiden; Paul Nyköping; Ask, Ud- devalla; Bloemgracht, Rotterdam, van Zaandam; Malmangre, Antwerpen; Gabonkust, Antwerpen; Elbmarchen, Sundsvall; Avena, Gent; Pial, Rot terdam; Mare Liberum, Dagenham; Confid, Lon den, walsmateriaal van IJmuiden; Netty, Narvik; Whitby Abbey, Goole; Anna Henny, Londen; Nore, Antwerpen; Arkadia, Londen; Tika, Lon den ;Zaanstroom, Shoreham; Ibadan Palm, Rot terdam; Texelstroom, Grimsby; Mangen, Antwer pen; Hoc Vinces, Londen; Henny J., Rochester; Havelstein, Antwerpen; IJstroom, Leith; Sheliak; Bilbao, coils van IJmuiden; Frans van Seumeren, Rotterdam; Boffa, Rotterdam; Hontestroom, Ply mouth; Poseidon, Bremen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Geert naar Londen; Doni, Rochester, stijfsel van Wormer- veer; Asmidiske, Rotterdam; Ardgelen, Sunder land; Daje Böhmer, Rotterdam; Herdis Torm, Antwerpen; Martenshoek, Delfzijl. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie TERLENKA - TREVIRA met en zonder omslag Kennemerlaan 61 - IJmuiden Advertentie In de eerste week van mei begonnen de weersomstandigheden al te veranderen en er moest hard worden aangepakt om voor het doorstaan van de harde wind, die in de tweede helft van mei was te verwachten, gereed te zijn voor het toe laten van samengeperste lucht in de ver schillende delen van het wrak. Een hinderlijke noord-westelijke deining belemmerde het werk in de eerste week van mei, maar omstreeks de 10e mei kon op de verschillende afgesloten gedeelten worden proefgeblazen. Ook de camels wer den hierbij ingeschakeld. Enkele lekka ges werden nog door de duikers in de daarop volgende week afgesloten en te vens werden zware 6'/s duims stroppen onder de „Antwerpen III" doorgenomen en op hun plaats gebracht. Na de laatste inspecties kon op 23 mei de operatie beginnen, de compressoren werden aangezet en stuwden de lucht in de zuiger. De berekeningen en het werk plan waren juist geweest. Gespannen zag men van de „Help" af hoe er beweging leeftijd 5 t.m. 16 jaar NYLON - POPLIN en GABARDINE met of zonder capuchon Kennemerlaan 61 IJmuiden Duinwandeling. De commissie voor natuurbescherming in Velsen organiseert voor vrijdag 7 juni een duinwandeling in de mooie omgeving van „Duin en Kruid- berg", waarbij voor deskundige leiding is gezorgd. Deelnemers moeten zich des avonds om zeven uur verzamelen bij de ingang: Duin en Kruidbergerweg 74, Santpoort. Er is gelegenheid voor fietsen stalling en het parkeren van auto's. De Haarlemse politierechter, mr. J. Vink veroordeelde maandagmorgen een 42-jari- ge kermisexploitant uit Nieuw-Vennep tot een gevangenisstraf van een maand en een ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar. De man werd schuldig bevonden aan het rijden met een auto terwijl hij volslagen dronken was. Op 7 februari van verleden jaar reed hij als passagier mee met de wagen van een kennis. Toen deze even was gestopt en uitgestapt was verdachte, die zeer veel gedronken had, achter het stuur gaan zit ten en met de wagen weggereden. Tij dens de zitting verklaarde hij dit voor de grap gedaan te hebben. Hij zou de kennis een stukje hebben willen laten lo pen. Volgens een getuigeverklaring was de man ongeveer twee kilometer verder ge reden. Zelf verklaarde hij voor de rechtbank zeven a acht glazen bier gedronken te hebben. Het door de politie in de café's waar de man verbleven had ingestelde onderzoek wees op enkele tientallen gla zen drank van verschillende soort. De bloedproef had uitgewezen dat de man 2.70 pro mille alcohol in zijn bloed had, een zeer hoog promillage. De officier had twee maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging geëist. Vervolgens moest zich een 59-jarige ho telhouder uit Nw-Vennep verantwoorden omdat hij aan de kermisexploitant nog bier had geschonken terwijl deze stevig onder de invloed was. De hotelhouder hield vol dit niet gemerkt te hebben. De politierechter achtte dit voor een vakman niet mogelijk en veroordeelde hem con form de eis van de officier tot een geld boete van 75. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen zowel een 27-jarige glazenwasser uit Haarlem als een 28-jarige chauffeur, even eens uit Haarlem, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Van deze twaalf maanden geldt voor beiden dat drie maanden voorwaar delijk zijn met een proeftijd van drie jaar en toezicht tijdens deze proeftijd. De glazenwasser werd schuldig bevon den aan inbraak en diefstal van een gelds bedrag alsmede aan diefstal van koper- beslag. De chauffeur had zich schuldig gemaakt aan heling en diefstal. Tegen beiden was twaalf maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk geëist. Een 21-jarige chauffeur uit Haarlem, die eveneens bij de diefstal van het koperbe- slag betrokken was geweest werd conform de eis van de officier veroordeeld tot zes maanden met aftrek, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een 51-jarige inkoper en een 38-jarige caféhouder, die zich beiden wegens heling van het koperbeslag hadden moeten ver antwoorden werden vrijgesproken. De eerste omdat niet bewezen geacht werd dat hij uit winstbejag had gehandeld, de tweede wegens gebrek aan bewijs. Tegen de inkoper was twee maanden, waarvan een voorwaardelijk en tegen de caféhou der was vrijspraak geëist. Een 25-jarige losse arbeider uit Haar lem werd vervolgens conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een Advertentie blauw en bruin Kennemerlaan 61 IJmuiden gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. De man had drie Haarlemse jongelui geld afgeperst onder het voorwendsel dat hij hen aan woonruimte kon helpen. De recht bank veroordeelde hem tevens tot het te' rugbetalen van het verkregen geld ten bedrage van totaal 460. Het vonnis in de zaak tegen een 21- jarige kopergieter uit Haarlem, die in twee woningen had ingebroken en daar geld en sieraden had gestolen, luidde acht maanden met aftrek. Tegen hem was twaalf dagen geleden tien maanden met aftrek van voor-arrest geëist. De 24- jarige chauffeur die enkele van de gesto len sieraden had opgekocht werd tot vier maanden met aftrek van voorarrest ver oordeeld. Tegen hem was zes maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk geëist. Een 20-jarige elektricien uit Koog aan de Zaan en een 21-jarige timmerman uit Weesp zullen beiden een jaar en zes maanden in de jeugdgevangenis te Zut- phen moeten doorbrengen. Beiden werden schuldig bevonden aan enkele diefstallen in Koog aan de Zaan. De officier van justitie had tegen het tweetal 2'/s jaar gevangenisstraf geëist. Advertentie een Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Telefoon 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN De Velsense Gemeentebibliotheek kocht de volgende boeken: Nederlandse romans en novellen: Visser-Roo- sendaal, Buiten de rooilijn: De Vries. Februari 3 dln.; Buell, De duivelse oproep; Graham, De- melza mijn vrouw; Sayers, Dood op de ijzeren trap; Soderholm, Als op Tyrstra de lente komt; Spencer, Stem aan de achterdeur; Symons, De cirkel wordt steeds nauwer; Telfer, De schuldi gen; Valentin, De hel van een kind; Vandeloo, De vijand. Buitenlandse romans en novellen: Kesten, Die Abenteuer eines Moralisten; Grass, Katz und Maus; Bates, A crown of wild myrtle; Faulkner, The reivers; Joseph, When the rainbow is pale; Dahl, Some one like you; Maurois, Pour piano seul. Studieboeken: Ringnalda, De openbaring van Johannes; Wijnberg, Majoor A. M Bosshardt; Delfgaauw, De jonge Marx; Folkertsma en Van der Wolk, Kostenverlaging op het kleine kantoor; Tocquet, Toveren met getallen; Slijper, Walvis sen; Rodenhuis, Kaatsen; Schaken; Beer, Oosten rijks eten thuis; Van der Mark, Siervogels als liefhebberij; Bouvy, Hoe koop ik een tweede hands auto; Braunfels en Peterich, Kunstgeschie denis van Italië; Gepts, Beeldhouwkunst in Bel gië; Diem, Das Spiel; Gastenboek van Singel 262; Van Es, Muntwijzer voor de Romeinse tijd; Van Roosbroeck, Willem van Oranje; Rutten, Ont moetingen met koningin Wilhelmina; Moorehead, De Russische revolutie; Leulliette, Rode baretten; Ouwehand, Naar en in de mooiste natuurgebie den; Den Doolaard, Prinsen, priesters en paria's. Advertentie STREEP-DESSINS Diverse boord-modellen Ook met GOLDEN-PIN Kennemerlaan 61 IJmuiden Het is mogelijk dat eens vissen door nagebootste paringsgeluiden in de netten gelokt zullen worden, zo is in Londen op het tweede wereldcongres over de vis- serijtechniek verteld. Dr Donovan B. Finn, de directeur voor de visserij van de land bouw- en voedselorganisatie der V.N. (F.A.O.), zei dat nog veel onbekend is over het gedrag der vissen. Hij sprak van de mogelijkheid hiervoor speciale onderzee- ers en duikuitrusting te gaan gebruiken. Het ontdekken van de geluiden welke vissen maken bij het eten of het paren was één aspect van de hedendaagse stu die. Dr. Finn meende dat het mogelijk was dat evenals bij het jagen op wilde dieren ook eens bij de visvangst gebruik gemaakt zal worden van de paringsroe pen. De spreker wees erop dat reeds vorde ringen gemaakt zijn bij het toepassen van de kennis vergaard bij het ruimteonder zoek op de elektronische apparaten om de vissen op te sporen. De resultaten die met moderne mechanische methoden verkre gen worden noemde hij verbazingwekkend. Lord Oswald, de Britse parlementaire secretaris voor de visserij, opende het con gres dat bijgewoond wordt door ruim 500 afgevaardigden uit bijna 50 landen. Het zal vijf dagen duren. Het eerste congres werd in 1957 in Hamburg gehouden. Het huidige congres zal hoofdzakelijk gewijd zijn aan recente ontwikkelingen zoals de detectie door hoogfrequentie echo's en de verre visvangst. Men heeft zich ook bezig gehouden met gebruik van ongeknoopte netten, die voor het eerste congres buiten Japan vrijwel onbekend waren. Gelijk tijdig met het congres wordt in Earl's Court een internationale tentoonstelling van visserijbenodigdheden gehouden. Deze tentoonstelling heeft als motto: „Door vis sers voor vissers georganiseerd" t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5